lüruwr JTrtteriK (ïmimnt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken BINNENLAND. N.V. HOUTHANDEL V.Hj. VAN SCHIJNDEL& CO abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending/O Bij dagelijksche zending5,50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/i cL Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 2557 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1934 15e Jaargang abbertentieprijjen: Van I tot 5 regels l.I7'/i Elke regel meer0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/* Bij conlract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 KAN BESTUURDE ECONOMIE DE WERELD REDDEN? Het behoeft geen verwondering te wekken, dat er in dezen tijd van ver warring en ellende allerlei plannen aan de hand worden gedaan, om de struc tuur van het maatschappelijk leven te wijzigen. Zoolang het leven der menschheid van een leien dakje gaat, kan men over vrijhandel en bescherming, vrije ontwikkeling en bestuurde economie ge moedelijk van gedachten wisselen of fel debatteeren, het raakt alles slechts den buitenkant. Nu is het anders gesteld! De ziekte der crisis duurt zoo lang, neemt eerder toe dan af. Zou het geen aanbeveling verdienen om verschillen de levenskwesties der maatschappij eens anders te organiseeren? Bekend is het plan H. de Man, waar over vooral in Begië druk wordt streden en waaraan De Vlaamsche Gids van Juli '34 een kritische beschou wing wijdde, aan welke wij eenige zin sneden willen ontleenen. H. de Man stuurt aan op z.g. be- bestuurde economie. Hij gaat veel minder ver dan Marx, die alles wilde hervormen, onteigenen en gelijk maken. De Man ziet alle heil in de nationalisatie van de banken en de groote ondernemingen. Hij beoogt dus kort gezegd: nationalisatie van het krediet. „Deze nationalisatie omvat de sa menvoeging van allerhande instellin gen, zooals de Spaarkas, het Post- checkambt, de Nationale Maatschap pij voor de Nijverheid, de Nationale Bank enz. Daarbij komt een hervor ming van het verzekeringswezen en de instelling van een Staatskrediet- instituut, dat aan alle bestaande banken zijn wil en leiding zou op dringen". De schrijver van het artikel In De Vlaamsche Gids, de bekende publicist Marcel Stijns, ach? het semi-socialisti- sche plan van D'e Man niet aanvaard baar. In de eerste plaats omdat het prac- fisch niet uitvoerbaar is. Hoe toch zou het Staatskrediet- instituut de meerderheid der aandeelen van alle banken in het land in handen kunnen krijgen? Dit zou alleen mogelijk zijn óf door onteigening óf door opkoop. Onteigening zou echter doen beleven „de geweldigste financiëele paniek, welke ooit heeft plaats gehad. Een wet of een dekreet zou niet vlug genoeg kunnen uitgevaardigd worden om de vlucht van de kapitalen naar het bui tenland te verhinderen". 't Opkoopen van de helft der bank- aandeelen reeds zou een uitgave van de Belgische schatkist eischen van 1 mil liard 520 millioen 8.800 francs. Stijns berekent, dat de Staat op dit „bezit" dan 4,3 ten honderd per jaar zou verliezen. Op welke wijze zou dat ver lies moeten worden gedekt? Ook de nationalisatie der grootin dustrie zou een uitgave van den Staat eischen, die geschikt zou zijn de haren van eiken minister van financiën ten berge te doen rijzen. Zou echter nationalisatie een einde maken aan de treurige economische toestanden, het euvel der werkloosheid wegnemen, de welvaart herstellen, dan ware er nog iets voor deze proefne ming te zeggen. Maar niets daarvan. Het gevaar voor rampen zou veel en veel grooter worden, wanneer alle ka pitaal in één hand was opgehoopt. Thans is het zoo, dat verlies hier wordt aangevuld door reserve daar. Springt deze instelling, dan klop.t men aan bij een andere. Moet een fabriek het opgeven, dan profiteeren de con currenten daarvan. Toen de Sociaal-Democratische Bank van den Arbeid in België indertijd dreigde inéén te storten, kon een be roep gedaan worden op andere crediet- instellingen om een volledige débacle te voorkomen. „Was aldus Stijns het plan De Man op dat oogenblik verwezen lijkt geweest, dan viel er ook daar aan niet te denken. Nieuwe moeilijk heden zouden een volledige verar ming van het land en van de bevol king meegesleept hebben". Voorts leert de ervaring in landen waar „proefnemingen van 'n grootsch opgezette bestuurde economie" worden genomen, dat bij socialisatie en natio nalisatie van kapitaal en industrie de plaag der bureaucratie op het volk neerdaalt. Haar invoeren beteekent de onder drukking van alle grondwettelijke en democratische instellingen en vrij heden, haar toepassen leidt tot een sy steem van corruptie en zwendel. Wij behoeven daarvoor helaas niet te verwijzen naar Rusland, Italië of Bel gië en Amerika. Ook hier te lande be stond tijdens de mobilisatie in enkele opzichten een van boven af bestuurde economie. Wat heeft de practijk leerd Kan men met recht en reden ver wachten, dat bij een concentratie van al het groot-kapitaal en de groot-in dustrie van een land in één hand (en die eene hand kan zoo groot niet zijn, of ze is daarvoor te klein) er geen ge vaar voor zwendel en bedrog zou zijn? Men siddert van afschuw zou men Le Peuple na kunnen zeggen bij de gedachte aan wat er zou gebeuren, als mannen of één man onbekwaam of oneerlijk, aan het hoofd zouden ge raken van zulk een Staatsbedrijf. Dt minste vergissing zou noodlottig kun nen zijn voor heel de economie van het land. Alle groote banken, alle krediet, alle nijverheid, van een geheel land afhan kelijk te willen stellen van de wil en dus eventueel van de fouten van één besturend orgaan, van één man, deze gedachte staat schier met waanzin lijk. Marcel Stijns spreekt van „een vlaag van zelfvernietiging". En niet ten on rechte Neen, neen, de bestuurde economie van Prof. H. de Man kan de wereld ook niet redden! Wering van vreemde arbeids krachten REGELING IN VOORBEREIDING Subsidies 1 r werkverschaffing Op vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Hermans betreffende inwerkingtreding van de wet tot regeling van het verrichten van arbeid door vreemdelingen en betreffende bespoediging van de afwikkeling van aanvragen om subsidie voor werk verschaffing, heeft de minister van sociale zaken geantwoord, dat het hem bekend is, dat het aantal io ons land werkzame vreemdelingen in sommige bedrijfstak ken toeneemt: in andere bedrijfstakken daarentegen is het afnemende. Het onderzoek te Venlo en om geving ingesteld omtrent het aantal vreemde ar beidskrachten, is ingesteld op dezerzijds gedaan verzoek: de resultaten zijn uiteraard den minister bekend. Aangezien intusschen slechts de huidige toestand werd onderzocht en geen vergelijking met het verleden werd gemaakt, kan uit deze resul taten niets worden afgeleid omtrent een „voort durende toeneming". De minister meent er voorts op te moeten wijzen, dat toeneming in een bepaal de streek geenszins de conclusie wettigt, dat over de gansche linie toeneming zou plaats hebben. Afgezien van het vorenstaande kan worden medegedeeld, dat thans de uitvoeringsmaatregel tot regeling van het verrichten van arbeid door vreemdelingen, is tot stand gekomen. Op grond hier vin worden voorstellen aan de Kroon voorbe reid tot het uitvaardigen van bepalingen. De minister kan mededeelen, dat overeenkomstig zijn uitdrukkelijken wensch de aanvragen om sub sidie voor werkverschaffingsobjecten zoo vlug als mogelijk is worden behandeld. Het is niet zonder belang hierbij aan te teekenen, dat van 1 Januari tot 15 Augustus van dit jaar 2203 aanvragen om subsidie voor werkverschaffing bij zijn departe ment inkwamen: daarvan waren er op 15 Augus tus 2132 afgewikkeld. Het ligt intusschen voor de hand, dat met het oog op het karakter van sommige aanvragen het noodzakelijk kan zijn, dat met verschillende instan- ti - overleg wordt gepleegd: in een dergelijk geval eenige vertraging in de afdoening niet te ont- an, al wordt dezerzijds het mogelijke gedaan om deze vertraging zoo klein mogelijk te doen zijn. Mocht bij het overstelpend aantal aanvragen ook z-nder evenbedoelde reden zich in een bepaald geval vertraging voordoen, dan is de minister uiteraard bereid bij concrete opgave van het geval snelle afdoening te bevorderen. Naar wij vernemen, hebben Gedeputeerde Sta ten hun goedkeuring onthouden aan de vier raads besluiten van 8 December j.l. tot het verleenen m garanties aan woningbouwverenigingen tot :n totaal bedrag van twee millioen. Men zal zich herinneren, dat de bond van bouw ondernemers hiertegen bezwaren had gemaakt, en dat wethouder Boissevain dé raadsbesluiten op 15 Augustus 1.1. voor Gedeputeerde Staten verdedigd heeft P. DOBBELMAN f Te Nijmegen is op 70-jarigen leeftijd over leden de heer P. Dobbelman, oud-lid der Eerste Kamer .voorzitter van de R.K. Ge meenteraadsfractie en eigenaar van de zeep fabriek ..Het Anker". T. Plantenga f Wy lezen in De Rotterdammer: Van ons is heengegaan de heer T. Plantenga, president-commissaris van de Naamlooze Vennootschap 1 blad „De Rotterdammer". Ook aan andere deelen van het Christelijk leven in ons vaderland heeft de heer Plan tenga medegewerkt. Elders in dit num mer wordt er een en ander van ver haald. Doch hier willen wij wat zeggen van 's heeren Plantenga's arbeid voor de Christelijke pers. Vóór een dertig jaar begon in ver schillende deelen van ons land het christenvolk zich te beschuldigen van ontoelaatbare laksheid ten opzichte van het dagbladwezen. Hoe zou het mogelijk zijn, ging men vragen, de christelijke beginselen tot verdere doorwerking te brengen, wanneer al maar door genoegen zou worden geno men met dagbladen, welke niet gedre ven werden door deze noodzakelijkheid. In Rotterdam sprak dit zelfverwijt wel heel sterk. De Christelijke actie had hier haar vleugels breed uitgesla gen, niet het minst op politiek gebied. Zuid-Holland ten Zuiden heeft zich al eeuwen lang gekenmerkt door een sterk religieuzen inslag, vooral onder de posi tieve Protestanten. Er was een Neder- lander, opgericht als anti-revolutionair, doch spoedig zich keerend naar de vrij- anti-revolutionaire of christelijk-histo- rische zijde. Deze bereikte een deel van het Christelijk publiek; slechts een klein deel profiteerde van den ontegen zeggelijk degelijken inhoud. Bovendien zou het blad straks naar Den Haag verhuizen. Het vrij talrijke anti-revolu tionair aangelegde volk van Rotterdam en omgeving zat nog steeds zonder eigen blad. In die behoefte zou vanaf 15 Mei 1903 De Rotterdammer voorzien. Hoe onnoemelijk zwaar de levensgang van De Rotterdammer is geweest in de eerste jaren, behoeft hier niet nog eens verteld te worden. De crisis van de jeugd liet zich waarlijk niet onbetuigd In dezen zwaren tijd deed Plantenga, toenmaal notaris te IJsselmonde, zyn intrede in den Rotterdammer-kring. In 1908 werd hij commissaris, een functie, waarvoor in dien tijd der groote zorgen weinig liefhebberij was. Eind 1911 volgde hij Ds. H. C. v. d. Brink op als president-commissaris. Het heeft geen zin vanral de moei lijkheden hier te spreken. De zon is achter de wolken vandaan gekomen en in haar vriendelijk licht heeft te zijner tijd zich ook de heer Plantenga mogen verblijden. In de geschiedenis van De Rotter dammer zal de naam Plantenga met eere en met dankbaarheid vermeld worden. De krant breidde zich uit tot het veelgelezen blad. De vennootschap tot het concern, hetwelk in verschillen de gedeelten van ons land Christelijke dagbladen mocht doen verschijnen. De samenwerking tusschen presi dent-commissaris en leiding was altijd zóó, gelijk onder eerlijke menschen en ook onder christenen behoort te zijn. De Rotterdammer heeft 25 jaar groot nut getrokken van dezen trouwen, accuraten, het beginsel liefhebbenden commissaris. Schrijver dezes heeft van af 1912 samengewerkt met Plantenga. Nooit is er tusschen ons één ernstig meeningsverschil geweest, noch op redactioneel, noch op zakelijk gebied. Met elkaar overleggen was elkaar vin den. Het vertrouwen, over en weer geschonken, is, dunkt ons, niet be schaamd geworden. Het geheim van den zegen, onze krantenonderneming geschonken, ook een zaak, waarbij het gaat om Gods Naam, valt er toch wel voor een gedeelte uit te verklaren. Zoo is er een groot verlies geleden door De Rotterdammer-wennootschap bij het verscheiden van dezen eminen- ten, vriendelijken man, wiens woord nooit den vorm had van een bevel, maar desalniettemin altijd het juiste gehoor vond. Zoo is er een leegte ont staan in den kring van De Rotterdam mer-leiding; een leegte, welke, wanneer een groot stuk van het leven is weg gesneld, niet meer op dezelfde wijze kan gevuld worden. En ondanks dit verlies en deze leegte, past het hier, vóóraan in het blad, het welk Plantenga mede gedragen heeft in gebed en door daad, God dank te zeg gen voor Zijn goedheid, ons geschon ken in den heengeganen President- Commissaris. HOOFDKANTOOR OPSLAGPLAATSEN OOSTZEEDIJK No. 288, R'DAM ZAGERIJ EN SCHAVERIJ NASSAUHAVEN B0EREGA7 OP VLEUGELS BOVEN NEDERLAND DF. VOORT-VLUCHTIGEN" TE SOESTERBERG Men meldt ons uit Soesterberg: De duizenden nieuwsgierigen die zich gisteren langs den kant van het groote militaire vliegveld te Soesterberg hadden opgesteld om de massa aankomst en het massa-vertrek van de vliegtuigen, deelnemend aan de Nederlandsche Rondvlucht gade te slaan, moesten wel zeer lang geduld oefenen evenals degenen die op het vliegterrein ter be groeting aanwezig waren. Hangar 11, w anders de jachtvliegtuigen geborgen staan, we gericht tot cantine en met vlaggen van de verschil lende landen versierd. De mist was spelbreker, inplaats van tien uur werd het halftwaalf, voordat het eerste vliegtuig landde. Dat was een klein sportvliegtuig, een Pander, bestuurd door den heer v? i Graft, instructeur der Aero Club. weldra ge volgd door een tweeden Pander, gevlogen door den heer H. Pander Jr. Toen kwamen geregeld andere vliegtuigen, allerlei model en makelij. Generaal Snijders kwam mee en de heer Plesman en af en aan zwermden de kleinere en grootere vogels. Om halfeen steeg de eerste machine weer op c de rondvlucht voort te zetten. Om kwart over e vond een ongeval plaats, dat gelukkig nog goed afgeloopen. Het sportvliegtuig Waco, bestuurd door den heer G. v. d. Heuvel zou starten, op 5 meter hoogte gekomen, glééd dc machine af doordat de bestuurder het teveel op den kant deed vliegen. Het toestel viel naar beneden en drong zich met den kop in den grond. Het bleek, dat de inzittenden behalve de heer v. d. Heuvel w nog de heeren Greeve, Hegeoer en Verschuyl opgestegen licht verwond waren aan hun hoof den, doch de kwetsuren waren niet van emstigen aard. De machine was zwaar beschadigd. Direct werd aan de gewonden geneeskundige hulp ver- Dit ongeval bracht begrijpelijkerwijze nog meer vertraging in het vertrek. Gerekend was, dat om tien uur alle machines zouden zijn aangekomen, en om eff uur weer zouden starten. Maar de eerste machine kwam om halftwaalf binnen en de laatste machine startte pas om twee uur, toen om halftwei reeds de eerste toestellen op het Enschedescht vliegveld waren gedaald. Jammer dat de mist de regeling gestoord heeft. Op „Twente" Ook op het vliegveld Twente waren talrijke bezoekers. Het was om 1 uur 30. dat de A.EC.. piloot Duimelaar, met 15 passagiers aankwam, direct gevolgd door het sportvliegtuig A.J.O. en al spoedig door de A.I.H. de Havik, en de A.CJ. en eenige militaire vliegtuigen. Tegen twee kwamen vele toestellen aanvliegen, om 2 uur 5 het eerste vreemde, n.l. de Hongaarsche hopman Tibor Bistz uit Boedapest en om 2 uur 30 Wolfgang von Gronau. Ook het Italïaansche en eenige En- (jelsche en Duitsche toestellen landden vervolgens. Alles liep vlot en vlug van stapel. Burggraaf Sibur en de Belgische vliegers verschenen niet op het appèl. Na van de koffietafel gebruik te hebben ge maakt, moest al gauw weer aan vertrekken worden gedacht. Om 3 uur 15 vertrok het eerst de Aj.O. en om 3 uur 35 vertrok Lord Willoughby. Suc cessievelijk volgden de anderen, zoodat om ruim vier uur, toen het begon te regenen, het vliegveld verlaten was. Noodlanding te Nijkerk Behalve het Waco-vliegtuig van den héér v. d. Heuvel, dat, zooals gemeld, te Soesterberg Is af gegleden, heeft ook de FK. 41 (P.H.A.G.Q.), be stuurd door S. de Mul, een ongeluk gehad. Het toestel kreeg op weg van Twente naar Eindhoven te Nijkerk een motordefect en heeft op de heide aldaar een noodlanding moeten uitvoeren. Hierbij is een der vleugels beschadigd. De vlieger bleef gelukkig ongedeerd, en heeft de reis naar Eind hoven per trein voortgezet. Het vliegtuig zal wor den gedemonteerd. De aankomst te Eindhoven. Uit Eindhoven: Ten aanschouwe van duizenden die zich naar het vliegveld hadden begeven zijn de vliegtuigen geland die deelnemen aan de Nederl. rondvlucht. Reeds vroeg in den middag werd het op de Wel schap een gezellige drukte. Langs het terrein wap perden een groot aantal vlaggen waarender ook Fransche, Duitsche, Engelsche, Belgische e.a. Een paar vliegtuigen cirkelden boven het vliegveld en gaven demonstraties waardoor de tijd van het wachten werd gekort, terwijl door middel van een aantal luidsprekers een stukje muziek over het terrein galmde. Tegen een uur of vier kwamen de eerste deelnemende vliegtuigen in 't zicht en daal den weldra op het met witte vlaggetje afgebaken- terrein. Spoedig kwamen er meerderen en het s zeer interessant een zoo groot aantal diverse modellen en verschillend gekleurde vliegtuigen te -!en dalen. Vele autoriteiten waren mede aanwezig, terwijl Ir. F. Philips namens de N.C.A.B. en de burge ter den heer Verdijk namens de gemeente -..de microfoon de menigte met een enkel woord hebben toegesproken. Behalve een tweetal achterblijvers die op hun is een noodlanding hebben moeten maken, be reikten allen veilig de vaste grood van Welschap waar het een bonte mengeling was, zoovele vlieg tuigen bij elkander van de lichte kléine sportvlie- gertjes tot de zware 3-motorige K.L.M. Nadat alle vliegtuigen waren gedaald had de angekoadigde ballon wedstrijd plaats voor de jeLgd, waaraan door vele honderden werd deel genomen, Vol hoop staarden ze hun ballonnetje i. zoolang dit mogelijk was, en van harte werd t een verre reis toegewenscht om toch maar één t mooie daarvoor beschikbaar gestelde prijzen machtig te worden. In goede orde ging het publiek na afloop huis- >oe: waar de politie voor een goede regeling langs de wegen zorg droeg, terwijl de gasten zich naar hun hotel begaven om na een gezellig diner, een tuinfeest mede te maken op de terreinen der golf club te Vafkenswaard. Hoewel de vliegers op hunvlucht nog met slecht weer te kampen hebben gehad is deze dag goed verloopen en hebben zich gelukkig geen ernstige ongevalen voorgedaan. Vanmorgen half tien vertrekken alle vliegtuigen eer van Welschap voor het volgende gedeelte der rondvlucht. Begrafenis T. Plantenga De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van den heer T. Plantenga zal plaats hebben op Woensdag 29 Augustus op de Algem. Begraafplaats te Dea Haag. Vertrek van 't sterfhuis 's nam. 2 uur. BLOM VAN DER AA WIJNHAVEN 63 ROTTERDAM „A tot Z" POLISSEN voor INBOEDELS, WOONHUIZEN en WINKELS Concurreerende premiën Gunstige voorwaarden Spoedige en coulante schaderegeling Inlichtingen kosteloos DE SANEERING DER VISSCHERIJ Maatregelen op grond der Landbouw-Crisiswet Naar men ons mededeelt zijn nieuwe maat regelen met betrekking tot de visscherij óp grond van de Landbouw-Crisiswet 1933 in voorberei- Deze maatregelen zijn te onderscheiden Io die, welke onmiddellijk zullen worden overwogen, b.d maatregelen ten opzichte van den uitvoer vao fijne visch naar Frankrijk, en die, welke slechts geleidelijk ten uitvoer zullen kunnen worden ge bracht, onder meer een meer regelmatige aan verruiming van den afzet en vermindering van de productiekosten, door samenwerking en verbete ring op bedrijfsorganisatorisch gebied. Het ligt in de bedoeling als eerste stap over te gaan tot het organiseeren van de belanghebbenden, ten einde ter bereiking van het hierboven gestelde doel. verschillende maatregelen te kunn^p bereiden en uit te voeren. De opslag van haring Zooals reeds eenigen tijd geleden werd mede gedeeld. zal een crediet van f 750.000 ter beschik king worden gesteld voor den opslag van haring, teneinde te voorkomen, dat de door de Nederland sche haringdrijfnetvisschers aangevoerde baring door tijdelijk te groote aanvoeren ongewenscht prijs zal dalen. Omtrent de uitvoering van deze credietverlee- nlng is een regeling in voorbereiding. De oestercultuur De -handel in consumptie- en zaai-oesters z; slechts worden toegestaan aan die kweekers e handelaren, welke zich als georganiseerde bij de i te stellen Crisisorganisatie aansluiten. De uitvoer van consumptie- en zaaioesters wordt slechts gestaan aan georganiseerden. die in het bezit zijn van een daartoe door of namens den Minister af gegeven vergunning. Deze vergunning zal slechts worden afgegeven, indien ten genoege ran genoem de Crisisorganisatiè wordt aangetoond, dat de uit voer plaats vindt tegen een prijs, welke gelijk ïl aan of hooger dan dc door den Minister vast te stellen minimumprijs. De mosselvisscherij De uitoefening van alle takken van mosselcul tuur, de vLsscherij op mosselen, voor welk doel ook. en van mosselzaad, benevens de handel mosselen en mosselzaad zal worden voorbehouden aan georganiseerden bij een door den Minister te wijzen Crisisorganisatie, mits zij in bezit zijn een daartoe strekkende vergunning, afgegeven door of namens den Minister, aan welke vergunning voorwaarden kunnen worden verbonden. De uitvoer van mosselen wordt slechts toege staan aan georganiseerden. indien ten genoege vac die Cririsorganisatie wordt aangetoond, dat de mosselen worden geëxporteerd voor een prijs gelijk aan of hooger dan den door den Minister vast te stellen minimumprijs. Bovendien zal te zijner tijd overwogen worden welke maatregelen ten aanzien van productiebe perking genomen moeten worden. De garnalen-visscherij Dc exporteurs van gepelde en ongepelde gar nalen en pellerijen zullen zich als georganiseerden moeten aansluiten bij een door den Minister aan te wijzen Crisisorganisatiè. De uitvoer van gepelde en ongepelde garnalen ordt gebonden aan een vergunning. Een dergelijke vergunning wordt uitsluitend uit gereikt aan georganiseerden, wanneer deze ten genoege van die Crisisorganisatiè aantoonen. dat de garnalen worden geleverd tegen prijzen, welke gelijk zijn aan of hooger dao door den Minister vast te stellen minimumprijzen: bovendien zal deze vergunning niet worden afgegeven dan nadat de georganiseerde ten genoege van de Crisisorgani satie heeft aangetoond, dat aan de garnalenvis- schers een prijs is betaald, gelijk aan of hooger een door den Minister te bepalen minimum prijs. Alleen georganiseerde pellerijen zullen gepelde garnalen voor de binnenlandsche consumptie mogen afleveren; een vergunning daartoe wordt slechts afgegeven, indien zij ten genoege van de Crisisorganisatie hebben aangetoond, dat de ge pelde ^garnalen worden geleverd tegen een prijs gelijk aan of hooger dan een vastgestelden mini mumprijs. Het zestig millioenplan EÏN BEGIN VAN UITVOERING De loonkwestie Naar wij vernemen zullen de eerste be stekken voor de uitvoering van werken, welke uit het bekende 60-millioenplan zullen worden gefinancierd, binnenkort door liet ministerie v. Waterstaat aanbesteed worden. Op 11 September zal worden-aanbesteed, met het doel werkverruiming te bevorderen, net bestek I. Dit omvat den aanleg van de aaraebaan van een gedeelte van den weg no. (Amsterdam—Wieringen) van het Rijks wegenplan 1932, met bijkomepde werken, welke laats'e omvatten: het aanleggen van' aansluitende wegen, het graven van slooten, net leggen van duikers, het maken van dam men en damhekken met bestraten van paral lelwegen en het maken van afrasteringen en dergelijke, in de gemeenten Amsterdam en Landsmeer. De raming bedraagt 290 000. Op li September zou de aanbesteding vol gen van bestek II, eveneens werkverruiming beoogende. Dit bestek omvat het verbeteren van den Rijksweg no. 2 (Amsterdam- utrecht) van de Duivendrechtsche Brug tot Abcoude, omvattende het verleggen en\er breeden van de aardebaan. het aanlegden van een rijwielpad, met oijbehoorende wer ken, alsmede het opnemen van aanwezige bestratingen en dergelijke onder de gemeente Weespercarepel (raming f 116.0001. Door het poetsen Uwer tanden met £}e"Hzdecfarufahe'Jcvidfhasta, merkbaar minder tandbederf Voornaamste Nieuws. Oit nummer bestaat uit DRIE bladen waarbij inbegrepen het Zondagsblad Oud-Notaris T. Plantenga, president-Commissa» ris van „De Rotterdammer", overleed te Scheve* ningen. Een bediende te Zwijndrecht vermiste 'n porte feuille, waarin f 10.000 aan geld en een cheque van f 10.000. BIz. 2 Hitiers campagne voor het Saargebied begint. Dalende loonen en stijgende productie in Japan. KINDEREN CT zingen graags Laat ze SPELEN en ZINGEN l Ook zou aanbesteed worden het maken van een verharding van teersteenslag op den Rijksweg no. 1 (gedeelte Amsterdam-- Laren) met het opnemen van bestratingen en het verrichten van enkele grondwerkan en dergelijke in de gemeente Muiden. In het orgaan van den Alg. Ned. Bouw- arbeidersbond wordt, medegedeeld, dat de bouwvakorganisaties over de loonen met de Looncommissie van het „Werkfonds 1934" overleg gepleegd hebben. Het bestuur van den Alg. Ned. Bouwarbei dersbond deelt verder mede, dat het omtrent de loonen nog geen mededeelingen kan doen, omdat het stadium, waarin de onderhande lingen verkeeren, dit niet wenschelijk maakt Er zouden verwachtingen worden opgewekt en misschien stemmingen worden aange kweekt, welke later onnóodige teleurstelling en moeilijkheden zouden kunnen veroorza ken. Daarbij droegen de onderhandelingen tot nu toe een voorloopig en vertrouwelijk karakter. Gemengd Nieuws Tien duizend gulden vermist En een cheque van f io.ooo Door een bediende te Zwijndrecht J. P. te Zwijndrecht, die voor een instel ling in die gemeente een bedrag aan geld moest halen in de gemeente Dordrecht, kwam op het kantoor van de Ned. Bank aldaar tot de sensationeele ontdekking, dat hij een portefeuille, inhoudende ongeveer 10.000, alsmede de cheque ter wrfirde van 10.000 vermi6te. Hij deed onmiddellijk van het voorgeval lene mededeeling aan zijn patroon, waarna de politie te Dordrecht en Zwijndrecht met deze veremissing in kennis werd gesteld. P. deelde mede, dat hij niet kan denken aan het rollen van de portefeuille, doch veeleer aan het verliezen ervan. P. was zeer onder de indruk van het voorgevallene. De pereoon, die eenige inlichtingen kan geven, welke tot terugbezorging van de portefeuille kan leiden, zal een goede be- looaing ontvangen. DOOR EEN STIER AANGEVALLEN De caféhouder A. J. L. ,e Koudekerk, werkzaam bij de veehouder N. v. G., is door een woedende stier aangevallen. 'l)e man werd met hevige pijnen naar zijn woning vervoerd De inmiddels ontboden geneesheer p. V., constateerde een gebroken sleutel been en een gebroken rib. TREEDT NIET IN RELATIE MET. De burgemeester van Naaldwijk geeft be langhebbenden in overweging, alvorens relaties aan te knoopen met het Alg. Advies bureau. consultatiebureau voor den land en tuinbouw en veeteelt, gevest .*d Laan van Nieuw Oost-Indie te Den Haag, inlichtingen 1 XT® ^v,inn.^u aan het ^"reau van poiitle te Naaldwijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1