De AMATO VULCA 0NS PRAATUURTJE IAND- Fh TÜINROü W No. 252 BEWEZEN Adverteeren in „LAND- EN TUINBOUW" heeft succe; AUGUSTUS 1934 .Land- en Tuinbouw" _j Land- en Tuinbouwtentoonstelling te Amsterdam Wat er geëxposeerd zal worden. Groenten en Fruit op de Amato Po bezoëkcr van de AMATO zal, bij het betreden van bet hoofdgebouw, zeker getrof fen worden bij aanblik van de centrale 'hal. In deze hal komen de inzendingen van bloemen en planten en van groenten en fruit. Duizenden vierkante meters bedekt met bloemen en planten en in het tweede gedeelte van de hal de inzendingen van groenten en fruit. Ook uit architectonisch oogpunt is deze. drie verdiepingen hooge hal. buitengewoon geslaagd en de enorme afmetingen en de afwerking zullen niet nalaten ook den leek te imponeeren. Zeer terecht heeft het Centraal Bureau der Tuinbouwveilingen ingezien, dat de in zending op dit gebied, waar de AMATO immers bedoeld is ter introductie bij produ centen en consumenten van de nieuwe cen trale markt, iets buitengewoons moest wor den en zonder voorbehoud kan worden ver klaard, dat deze inzending buitengewoon wordt. lfet Centraal Bureau heeft zich voorge steld een demonstratie te geven van het kunnen van de Nederlandsche tuinbouw, te laten zien het beste, dat Nederland op het geliied van groenten en fruit produceert. Vandaar dat de inzending collectief zal zijn. dus zonder namen van inzenders. Uit alle deelen van Nederland komt het beste, wat geproduceerd wordt en dit alles zal door de kundige hand van den welbe kenden tcntoonslellingspxpert, den heerVel- ders. tot een smaakvol geheel worden ge schapen De totale voor deze inzending be stemde ruimte bedraagt 1.TU0 M2. I-Ioe groot dit is, blijkt wel, indien men deze opper vlakte vergelijkt met soortgelijke inzendin gen van liet Centraal Bureau op tentoon stellingen in binnen- en buitenland. De grootste inzending was tut nu toe die op de Wereldtentoonstelling te Antwerpen entoen bedrpeg de oppervlakte 400 M2. Nog een cijfer: de hoeveelheid druiven, welke in de stand verwerkt wordt, wordt geschat op 5000 kg. De vruchteninzending rijst op tot een hoogte van vier meter en vormt op deze wijze een waardigen achtergrond voor de inzendingen in de hal. Als middenstuk van de groenten is gedacht het wapen van Am sterdam in groenten uitgevoerd. Dit werk stuk zal een oppervlakte van 6x9 M. 'heb ben. Op den openingsdag van de AMATO, op 14 September as., zullen groenten ook op het terrein te bewonderen zijn. De beide or ganisaties. wier leden een zoo groot gedeelte leveren van de groenten, welke Amsterdam nooclig heeft, zullen het aardige denkbeeld Uitvoeren aan de tentoonstellingsbezoekers eens te laten zien hoe de aangevoerde groen ten op de markt voor den verkoop uitgestald zuilen worden. De afd. Amsterdam van de Diocesane Land en Tuinbouwbond en de Amsterclam- sche Merkttuindersvcreeniging hebben de handen ineen geslapen en de zgn. ..natte' tuinders zullen met vaartuigen in de havens en de zgn. „droge" tuinders met vrachtauto's hun groenten aan denkbeeldige koopers aanbieden. Deze honderden vaartuigen en vracht auto's zullen zonder twijfel een buitenge woon aanzicht geven aan het Oostelijk ge deelte van cle nieuwe markt en niet nalaten de aandacht van de bezoekers te trekken. Bestrijding van Plantenziekten op de Amato Op een tentoonstelling van Land- en Tuin bouw mag een instelling als de Planten- ziektonkundige Dienst te Wageningen, ze ker niet ontbreken. Zoowel de boer en tuin der. als de boschbouwer, de boom-, Koem- cn bollenkwceker wenden zich om inlichtin gen omtrent de bestrijding van ziekten en plagen tot het te Wageningen gevestigde hoofdbureau van dien Dienst of tot een der plaatselijke te werk gestelde controleurs. Een heele collectie litteratuur is door dezen Dienst in den loop der jaren uitgegeven en cle steeds weer opkomende nieuwe ziekten en nieuwe bestrijdingsmiddelen zorgen er voor, clat de persen steeds kunnen blijven draaien. Eén belangrijke inzending van dezen Dienst zal op de AMATO in September a.s. Worden tentoongesteld, terwijl steeds vak kundig personeel aanwezig zal zijn om aan de bezoekers inlichtingen te verstrekken. In een der lokalen, uitkomende op de groote, drie verdiepingen hoogc hal in het centrale gebouw zal de Plantenziektenkundige Dienst ziekten en plagen, de wijze van aantasting in ook voor den leek aantrekkelijken vorm exposeeren, toegelicht met groote foto's en platen. Aanwezig zullen o.a. zijn voorbeel den van ziekten van aardappelen, appels, peren, pruimen, bessen, diverse groenten, rozen, bloembollen enz. Een interessant onderdeel vormt de in zending van de vogelkundige afdeeling v: den Dienst, welke afdeeling zich bezig houdt met de vermeerdering van nuttige en de be strijding van schadelijke vogels. Aansluitende aan deze inzendingen vindt men in dit gebouw, inzendingen van Neder landsche fabrieken van plantenziektenbe- strijdingsmicldelen, des-infectiemiddelen, ear- bolineum en verdere teerproducten, 't nieu we bloedluisbestrijdingsmiddel Mineramuis, en verder oji het terrein een groote collectie sproeiwerktuigen voor alle toepassingen in alle grootten. Eerste klas fruit, dat in alle opzichten met het buitenlandscbe artikel kan concurreeren kan alleen verkregen worden, indien aaa de bestrijding van ziekten en plagen, maar ook aan sorteering en verpakking alle moge lijke zorg wordt besteed. In deze richting wordt door de Nederlandsche Pomologische Vereeniging. in samenwerking met de tuin bouw consulenten, v eel nuttig en opbouwend werk verricht. Wat deze vereeniging, eer. hoofdafdeeling van de Nederlandsche Heide Maatschappij op 't gebied van de vruchten teelt verricht zal op de AMATO in Septem- tor a.s. gedemonstreerd worden. In die in zending is tevens een belangrijke plaats in geruimd aan het voor Nederland nog betrek kelijk nieuwe artikel „Zoetmost" natuurlijk vruchtensap, zonder eenige tobvoeging. Ver der zal een sorteermachine voor fruit, cle zg. Cutler-machine in deze afdeeling in werking Electriciteit op cultuurgebied Onder de vele interessante nieuwigheden op land- en tuinbouwgebied, waarmede op de AMATO in September a.s. kennis zal kunnen worden gemaakt, vraagt zekpr een inzending op het gebied van de nog pas in de kinderschoenen staande electrocultuur d.w.z. de tocjiassing van electriciteit op cultuurgebied, in de allereerste plaats de aandacht. Pionierster op dit gebied is de Firma Heringa Wiithrich tc Haarlem, welke Firma aan de practijk heeft aangepast wat in wetenschappelijke labaratoria werd uit gewerkt. Op de AMATO, de Amsterdamsche land en tuinbouwtentoonstelling zal deze Firma een viertal dier toepassingen welke reeds de proefperiode gepasseerd zijn, in werking demonstreeren. Proefnemingen van Nederlandsche ge leerden als Dr. J. W. M. Roodenberg te Wageningen en Dr. M. Pinkhoff te Amster dam hebben overtuigend aangetoond, dat in de wintermaanden bestraling met neon licht het tekort aan zonlicht kan aanvullen en de koolzuurassimilatie sterk bevordert. De bladontwikkeling is bij neonlichtbestra ling veel en veel grooter clan bij bestraling met andere lichtbronnen terwijl de speciaal voor dit doel gefabriceerde buizen van 18b c.M. lang afgebakende bestraling mogelijk maken. De Philip's fabrieken te Eindhoven zijn er in geslaagd een neonplantenbestralcr te construeeren welke aan alle eischen vol doet en door cle Firma Heringa Wiith rich reeds in meerdere kassen in Aalsmeei cn het Westland werd geïnstalleerd. Voor al bij begonia's werden zeer opmerkelijke resultaten bereikt, terwijl recente proefne mingen met de hadley-roos erop wijzen, dat ook bij deze cultuur veel te bereiken zal zijn. Reeds sedert jaren worden proeven geno men met bodemverwarming door middel van electriciteit en door juiste groepeering van cle verwarmingskabels en door bepaal de schakelingen werden verrassende resul tatcn bereikt. Zoo bleek b.v. in sommige gevallen cle kiemkracht tot 100 pet. te stij gen, terwijl steeds een veel betere wortel vorming geconstateerd kon worden. Een nauwkeurige studie van de samen stelling en van de structuur der grond moet noodzakelijk aan cle installatie voor af gaan wil men tot ook finantieel gunstige resultaten kunnen komen. Het systeem Heringa Wüthrich wordt niet alleen in kassen toegepast maar tegen woordig ook voor verwarming van den vol len grond. De electriciteit speelt verder een belangrijke rol in cle beveiliging tegen nachtvorst en wordt toegepast in druiven- kassen, hakken met azalea's en cineraria's, bewaarplaatsen vgn fruit, enz. Als vierde toepassing van de electriciteit bij de cultuur zal cle Firma Heringa Wüthrich demonstreeren de bestrijding van plagen. Door den ambtenaar bij den Plan- tenziektenkundigen Dienst tc Wageningen, den lieer C. J. Augustijn zijn dc eerste proeven genomen voor bestrijding van dc seiara-vlieg welke hij cle varencultuur zoo veel schade kan doen. De methode-Augus tijn is nu uitgewerkt en wordt in de prac tijk met succes toegepast. Landbouwwerktuigen op de Amato Op de AMATO, de land- en tuinbouwten toonstelling Amsterdam 1934, welke van 14 tot en met 23 September a.s. in de nieuwe gemeentelijke centrale markt gehouden zal worden, is een zeer belangrijke plaats inge ruimd voor cle landbouwwerktuigen. De inzendingen in deze rubriek worden ondergebracht, in 32 pakhuislokalen en verder op ongeveer 5000 M2 van het terrein. Waar cle tentoonstellingsruimte bepeiki was. zijn de leden-inzenders van de VIMPOL, de Vereeniging van Importeurs van Landbouwwerktuigen overeengekomen hun inzendingen zoodanig samen te stellen, clat. een zoo volledig mogelijk overzicht ver kregen wordt van het geheele gebied der lan d Liou wwerkt uigen Het is een gelukkig verschijnsel clat naast de VIMPOL met geïmporteerde werk tuigen, ook de op dit gebied nog jonge Ne derlandsche industrie met zeer interessante inzendingen zal komen. Ook de Bond van Smedenpatroons in Nederland zal op een afzonderlijken stand met een collectieve inzending van zijne leden vertegenwoordigd De organisatie van cle inzendingen op het gebied der landbouwwerktuigen op de AMATO heeft het Instituut voor Landbouw werktuigen en -gebouwen van den Land bouw Hoogeschool te Wageningen op zich genomen en dit Instituut heeft naast de hierboven genoemde nog de volgende af zonderlijke groepen ingericht. Groep 1. Boerenwagens op luchtbanden. De inzending in deze groep is zeer bevre digend. Behalve de wagens worden hier ook onderdeden afzonderlijk tentoongesteld. Zoo komen hier eenige der belangrijkste bandenfabrieken met afzonderlijke stands. Groep 2. Silo's met silo-hakselsnijders. Hiep zal een silo te zien zijn van beton platen, volgens cle bouwwijze van het Insti tuut (zeer goedkoop). Verder hakselsnijdera welke groenvoer snijden en dit zelf in de silo werpen. Groep 3. Graanmaaiers-zelfbinders met hulpmotor. Deze groep zal een vrijwel compleet over zicht geven van hetgeen er in ons land op dit gebied te koop is. Ook afwijkende con structies zullen hier worden getoond, (Mo tor op het voorwagentje). Groep 4. Grasmaaimachines met hulp motor. voor 1 paard. Deze combinatie is tot dusver in ons land niet bekend, in tegenstelling met o.a. in Amerika, Frankrijk en Duitschland.. Er komt zeker één exemplaar; misschien meerdere. Zij zijn in hoofdzaak bedoeld voor greidboeren met een paard. Ook bij bezit van meer dan een paard kunnen deze in den maaitijd een paard -extra vooi andere werkzaamheden vrij maken. Groep 5. Machines voor het transportee ren en omzetten van graan op de boerderij. Tenge\olge van de invoering van de tarwe- wet gaan vele boeren over tot hel bouwen van graansilo's op de boerderij. Voor het omzetten en luchten van dit. graan gebruikt men tot dusver voornamelijk (of alleen) graanblazers. In deze groep zal naast cle graanblazer ook de combinatie met elevator cn exhauster voor stofafzuiging worden ge Groep 6. Nieuwe vindingen Deze groep belooft ook zeer interessani te worden. Wij noemen een dorschmachine en pers met geheel nieuw draaiend onder stel. Een gecombineerde zij-aanvoerhark die zoowel rechts als links kan afleggen.(Neder landsche uitvinding). Verder verbeteringen op het gebied v&n wendploegen, hooischua- ders, grasmaaimachines, enz. VOEDERBOUW EN ENSILAGE Inkuilen van snijrogge I-Iet Rijksland'bouwconeulentschap te I-Iem gelo (O.) schrijft ons het volgende: „In het op 14 Mei versohenen bericht van het NaCoVo over Voederbouw en Ensilage wordt aan het eind gewezen op het inkuilen van gelegerde rogge. U spreekt daar als Uw meening uit, dat deze rogge het voordeeligst in silo of kuil „warm" wordt geènsileerd. In Overijsel zijn op dit terrein al meerdere proeven genomen. Deze leerden, dat cle rog ge op gewone wijze, dus warm, ingekuild een best product op gezicht en reuk kan geven, doch niet, of met tegenzin door het vee wordt opgenomen. Het vorige jaar heb ben we daarom op een paar boerderijen ge adviseerd Si.l. bij Snuverink en Smelt, reep. te Usselo en Boekelo) om dergelijke rogge volgens dc Finsche methode in te kuilen, wat geschiedde. In beide gevallen werd op het oog en naar den reuk weder een uitste kend product verkregen, dat bovendien gaarne door het vee werd gegeten. Ik meen de goed te doen deze gevallen onder Uw aandacht te brengen." Allen die groen gemaaide rogge, hetzij warm, of volgens de Finsche methode geèn sileerd beibben, worden beleefd verzocht hun ervaringen aan het NaCoVo te willen mede- deelen. Gw. Alle correspondentie voor deze Rubriek te richten aan het NaCoVo p.a. Instituut voor Plantenveredeling te Wageningen. yooruitzichlen Van de wereldtarweoogst De Directie van dep Landbouw deelt mee: Het Internationaal Eandbouw-Instituut te Rome verwacht op grond van cle eerste schattingscijfers en cle vóór 20 Juli j.l. ont vangen berichten omtrent den stand van 't gewas, dat de Europeesche tarweproductie ciit jaar cle hoeveelheid van 40.000.000 ton niet zal bereiken. Verleden jaar was cle op brengst bijzonder overvloedig en in totaal ongev eer 47 000.000 ton groot. Ten aanzien van Sovjet-Rusland ontbre ken nog voldoende gegevens over de vooruit zichten van den oogst. De meeningen daar te lande blijken verdeeld. Naast vrij gunstige berichten uit officieele bronnen, zün andere inlichtingen ontvangen, waarin dê nadruk wondt gelegd op de groote schade, welke door droogte en buitengewone warmte ge leden is. Vast staat nochtans, dat in Juni, cle kritieke maand ,voor de teelt van de zomertarwe, overvloedig regen is gevallen en clat, zelfs indien in sommige streken de neerslag onvoldoende is geweest, door droog te en warmte slechts schade van plaatse lijken aard kan zijn aangericht. Het is daar om waarschijnlijk, dat de Russische oogst dit jaar de gemiddelde productie zal berei ken of in geringe mate overtreffen en den uitvoer van een klein overschot zal mogelijk In Noord-Amerika zijn de in de Vereen. Staten gevallen regens te laat gekomen om verbetering teweeg te kunnen bron gen in den sland der gewassen, welke na de lang dungc vooriaars-cLroogte kritiek geworden was. Daarentegen heeft dc late regen in Canada de teelt nog gunstig kunnen be- invloeden. Op grond van den stand op 1 Juli kan in de Vereen. Staten slechts een ringe opbrengst worden venvacht, welke in totaal zelfs onder den hijzonder slechten oogst van 1933 zal blijven en onvoldoende zal zijn om aan cle normale behoefte van dc bmnenlandsche consumptie te voldoen. In Canada zijn cle vooruitzichten beter dan in de Vereen. Staten. Naar schatting zal cle oogst daar grooter zijn dan de geringe pro ductie van verleden jaar, maar niet onbe langrijk kleiner clan cle gemiddelde totale opbrengst der laatste vijf jaren. In de Ver. Staten en Canada tezamen wordt de pro ductie begroot op 22 000.000 ton, hetgeen on geveer overeenkomt mot den oogst van 1933, maar circa 1/3 minder is dan gemiddeld in de jaren 192S—'32 werd verkregen. In de eerste, tweede en derde week van Juli is de loop van het seizoen niet zeer gunstig ge- wr-es* voor de zomertarwe, zoowel in de Vereenigde Staten als in Canada. Sedert, het begin van die maand verminderde de neer slag voortdurend en in een gedeelte van 't beteelde gebied steeg de temperatuur zeer. Ook werden gevallen van schade door sprinkhanen gemeld. Indien niet spoedig regen vult zal cle oogstschatting voor Noord Amerika moeten worden heizien in ongun- stigen zin. in dc meeste Aziatische landen wordt ee overvloediger productie van ta.rwe verwacht dan verleden jaar. De schattingscijfers van Britseh-Indië, Japan, Palestina, Syrië en Turkije omvatten verhoogingen, welke soms belangrijk zijn. De over den oogst in China ontvangen berichten doen verwachten, dat ook daar te lande de opbrengst goed zal zijn In de drie landen \an het Fransehr- ge bied van Noord-Afrika blijkt cle productie zeer overvloedig te zijn geweest, vooral in Algerië. Daarentegen is de Egyptische oogst gering. Op het zuidelijk halfrond is de ontwikke ling van het gewas niet zoo bevredigend als verleden jaar, noch in Australië, noch in Argentinië In belangrijke procluctie.streken is de neerslag vrij onvoldoende gevvteoL Over het geheel genomen is te verwachten dat de tarweoogst dit jaar aanmeTkelijk kleiner zal zijn dan in 1933 en dat het om te voldoen aan de wereld behoeften aan dat product nooclig zal blijken, gedurende het aanslaande handelsseizoen in vrij belang rijke mate gebruik te maken van de voor raden tarwe van vroegere oogsten, welke in de laatste jaren vooral in de groote expqrt- ianden, zeer zijn toegenomen. Aldus zal een vermindering teweeg worden gebracht in deze hoeveelheden, waarvan cle buitenge wone toeneming in bijzondere mate heeft bijgedragen tot de verlaging van den tarwe- prijs op de wereldmarkt bereikt duizenden boeren en tuinders WAAROM een duur nieuw dak of kap op Uw auto als deze poreus of lek Is? AFDOENDE wordt dit hersteld door Een proefbus a 85 cents, voldoende voor een auto. Verkrijgbaar bij den handel; waar niet, dan rechtstreeks door storting van 85 cents op onze giro-rekening 126132, waarna omgaand franco toezending met gebruiksaan wijzing volgt. Chem. Fabr. „HOBO", Venlo Telefoon 196 en 28 J^ederl. landhuishoud- kundig congres Het 86ste Nederlandsche Landhuishoudi kundig Congres zal op Vrijdag 21 en Zater dag 22 September 1934 in de vergaderzaa! van de „Amalo" te Amsterdam worden ge houden. De onderwerpen voor de inleidingen zul* len nog nader worden bekend gemaakt. Het voorloopig programma van het CorW gres luidt als volgt: Vrijdag 21 September 1934: 13.uur: Opening van het Ned. Land-j huish. Congres. 13.30 uur: Inleiding. 14.30 uur: Inleiding. 17.uur: Officieele ontvangst van 'da Congresleden met hun dames ten Gemeente huize door het Gemeentebestuur van Am sterdam. 1930 uur: Gemeenschatipelijke maaltijd. Zaterdag 22 September 1934: 9.30 uur: Inleiding. c 11.uur: Inleiding. 11.30 uur: Sluiting van het Congres. j 12.uur: Gelegenheid voor koffietafel. Des namiddags bezichtiging van dé „Amato", tentoonstelling op het gebied van land- en tuinbouw, welke vanwege het Gemeentebestuur van Amsterdam bij gelegen heid van de opening van de Centrale Markt van 14 t/m. 23 September a.s. zal worden georganiseerde J^andbouw en veeteelt in Zuid-Afrika De toestanden zijn over het algemeen be vredigend. De schade, aangericht door sprink hanen, is binnen de verwachte grenzen ge bleven. Veeziekten hebben minder schade aangericht clan oorspronkelijk werd ver wacht. Nachtvorsten hebben geen groote schade kunnen veroorzaken. De veestapel is dan ook over het algemeen in goeden toe stand en de laatste oogstberichten zijn beter dan op grond van vroegere schattin- gen moest worden aangenomen. Omtrent het einde Juni afgeloopen wol seizoen weiden de volgende gegevens gepu bliceerd. De gemiddelde, op de veilingen behaalde prijs van vette wol was 10.9 d. tegenover 4.9 d. in het vorige seizoen. Aan subsidie zal door de Unieregeering o\er dit seizoen ongeveer 11.500.000 aan de wolexporteurs worden betaald tegenover 6.S00.000 voor het seizpen 1932—1933. GERSTSTEUNREGELING In aansluiting op de circulaire betreffen de de voorschriften inzake den gerststeun wordt meegedeeld, dat van heden af het voornemen tot dorschen tenminste drie werkdagen te voren aan de Provinciale Landbouw Crisis Organisatie moet worden kenbaar gemaakt cn dat als begin van dezen termijn de datum en het uur van het poststempel worden aangenomen. Mocht cloor weersomstandigheden of anderszins de dorsching eerder kunnen aanvangen dan is aangegeven, clan kan men zich met de P.L.C.O. in ^rbinding stellen, teneinde een vergunning voor ver vroegde dorsching te bekomen. Indien zon der vergunning met deze vervroegde dor sching wordt begonnen, zal dit als regel inhouding van den steun ten gevolge heb ben. Wat een tijd vol tegenstellingen, die wij thans beleven! Vindt ge ook niet? Zoo zit. men buiten tot laat in den avond en geniet je van het schoone, dat een zo meravond bieden kan al wordt dat ge nieten door cn door bedorven door lastige muggen, die zelfs het meest vroolijke hu meur kunnen bededen, en zoo giert het, terwijl je zoo pas gelezen hebt, clat in Ame rika cle koeien hij honderden omkomen door gebick aan water. In de groote slachthuizen van Chicago kunnen ze heel wat beesten per dair om hals brengen, zoo ge weet. doch de massa vee, die stervende aangevoerd werd kon men zelfs daar niet aan. En dat in Chicago, dat in Amerika. En uit Polen komen berichten over over- stroomingen die groote verwoesting aan richten. In China zijn weer duizenden, die lijden cloor gebrek. Zoo wordt uit Hankou gemeld, dat in sommige streken van het binnen land in China de ellende zoo groot is, dat BIJNA VIJF MILLIOEN BOEREN DOOR DEN HONGERDOOD BE DREIGD worden. De prijzen van rijst, graan en groen te hebben een hoogte bereikt als men in 3 jaar niet èëLend Leeft, Er vallen als gevolg hiervan tooncelen van plundering voor. Ongeveer 1000 uitge hongerde boeren hebben een dorp stormen derhand genomen en alle levensmiddelen meegenomen, zoodat de bewoners van hon ger moeten omkomen. De droogte in cle pro vincie Hoepei heeft ook voor cle wilde die ren de bestaansvoorwaarden verzwaard. Uit gehongerde wolven en tijgers dalen de berg hellingen af en vallen cle menschen aan. Reeds elf personen zijn door de wilde die ren verslonden. En Zooals men weet is Argentinië het land waar millioenen koeien in groote kudden gehouden worden. Deze koeien houdt men maar heel kort aan. Zorgt dat ze zoo spoe dig mogelijk geschikt zijn voor de slacht bank en levert ze dan af. Maar waar kan men het vleesch kwijt? Dat is thans de groote vraag, die alle bezig houdt. Daarom zal er een commissie in het leven worden geroepen onder voorzit terse hap van don Minister van Landbouw, die tot taak krijgt nieuwe markten te openen voor den afzet van ArgenUjnsch vleesch Laten ze dan maar beginnen met naar het hongerend China to zenden wat over is. Maar zcoiets is lichter gezegd dan gedaan. Dat is ook waar. In Amerika 'maakt men zich Maar dat is nog niet noodig, zegt men. En die „men", die dat zegt, is niemand min der dan de Minister van Landbouw, die het nooclig oordeelde, dat er een verklaring werd gepubliceerd, volgens welke er on danks de buitengewone droogte geen reden bestaat om zich al te zeer bezorgd over cle voorziening met levensmiddelen te maken. Vleesch zal echt er het volgend jaar niet overvloedig beschikbaar zijn en de prijzen zullen vermoedelijk stijgen. De volksgezond heid zal daaronder echter niet lijden. Dat zoo'n verklaring afgelegd wordt, is wel een bewijs, dat er iets „loos" is. Zou de Almachtige, die 's werelds loop be stuurt, nu door natuurramjien als droogte en overstrcomingen, het verbroken even wicht in vraag e.n aanbod weer willen her stellen en door zijn straffende hand slaan en heelen tegelijk? Dat er geheeld wordt hopen wij; hoopt ieder. De maatschappij is zwaar gewond. Het aantal geneesheeren, die raad gaven, Zoo'n raadgever hebben ze bijv. in Duitschland ook in zekere Ingenieur Erich Brondt, die een plan opwerkt in een Duitsch blad, dat Duitsch uitvoerig heet: „Nach- richten der Reichsgemednschaft der teclini- schen Wissensehaftichen Arbeit" zegt me da eens eventjes vijl'maa achtereen na. olgens hem moet .Volgens hem moet Duitschland daartoe een eigen walvischtraan'bedrijf oprichten. Het vorig jaar werd niet minder dar. 165.000 ton walv ischtraan in Duitschland ingevoerd; de totale wereldproductie be droeg het vorig jaar 385.000 ton; Duitsch land is derhalve het grootste traangebrui- kende land ter wereld. Erich Brandt slaat nu voor, dat er een fabrieksschip gebouwd zal worden van on geveer 20.000 ton, een karwei van een vijf millioen mark. Hiermede zullen 1400 arbei ders gedurende V/2 jaar hun brood verdie nen. Verder zullen er zes snelle walvisch- jagers gebouwd worden, en wel vaarders van 300 tot 500 ton. die niet meer dan 200.000 mark behoeven te kosten, en mede 330 arbeiders werk zullen hebben. De heer Brandt gelooft, dat een dergelijk be drijf zeer rendabel zal zijn. Hij concludeert zulks o.a. uit de dividenden, die de buiten landscbe walvischmaatschappijen uitkee- ren, ondanks de zeer hooge loonen. Nu, d it kan'waar zijn. Ik bedoel die hoo ge winsten van de walvischtraanbedrij' Ge weet dat deze traan mede de grondstof vormt van Men beweert wel. clat het een nationaal belang is, dat de margarine-industrie in stand gehouden wordt, omdat „zooveel voor export geproduceerd wordt". En daarom moet de binnenlamlsche productie niet be perkt. Hoe dit met elkaar in verband ge bracht kan worden, is voor mijn arme boe renverstand zoo helder alsalsals... cle inrichting van het crisisapparaat, dat voor 14 dagen in or.s blad stond afgedrukt. Maar, afin. daarvoor ben ik ook maai' een plattelander, weet ge. Ik zou anders zoo zeggen, dat het niet klopt met de feiten. Weet ge, dat van 1 Januari 'ot 1 Juni uit gevoerd werd 4225 ton margarine, voor een waarde van 1.042.000 gulden, of nog geen 25 cent per kg. Maar voor het binnenland is de productie ongeveer 200 maal zooveel nl. ca. 5000 kg. per maand of 25,0000 kg, in die vijf maanden En ze maken heel wat meer clan W/2 cent het pond. En dit be weert men, dat door de margarine-export zooveel geld ons land binnenvloeit. De straatjongen zou zeggen: „hij zeit wat". Laten ze liever de boter wat meer bevoor deelen. Die gaat ondanks de moeilijkheden nog voor meer dan 9 millioen over onze grenzen in bovenbedoelde vijf maanden Dat vs iels anders dan het miilioentje van de margarine, waar zoo'n nationaal belang in zou zitten. Een belang voor de „natie", dat kan zijn, Maar dan liisscben aanbalingsteekens. Bo vendicn zouden niet vele malen zooveel menschen in de verhouding hun brood verd'cinen als in de margarine-industrie? Wat is dus het belangrijkste? 'T ZIET ER VOOR DE BOTERAF ZET AL WEER DONKERDER UIT dan het reeds deed. Duitschland gaat hoe langer hoe meer prochiceeren. In de vorige week is het al heel krachtig vooruitgegaan De jongste regenperiode heeft een gunstigen imloed gehad op de weiden, zoodat het vee thans voldoende groen voeder vindt In dc Kurmarkt en in Saksen is de bot ei productie 10 pet hooger dan in de vorige week Wan neer het aanbod van versche boter niet vol doende is. wordt het tekort zonder moeilijk heden aangevuld uit de reser\ e\ oorraden der koelkelders, De aankoop van buitenjand- sclie boter is .verminderd. Ook de Neder landsche boter vond tc-gpn de verlaagde prijzen slechts een beperkte afzel-mogelijk- heid. Waar dan weer heen met de boter? Dat blijft een puzzle. Zooals IN AMERIKA DE AFZET VAN MELKPOEDER EEN PUZZLE blijft. Daarom wordt thans van dc zijde der melkpoederfabrikanten aldaar nogingen in het werk gesteld om den afzet van melk poeder, vooral die van magere, op te voer en. Zij zijn van meening dat laatstgenoemd pro duct bij de voeding van den mensch een grootere rol moet gaan spelen. Gezinr n met kleine inkomens zijn in staat door gebruik van deze poeder hun voe ding te verbeteren, zonder hun uitgaven noo menswaardig te verhoogen. Voorts is bevon den dat aanwending van dit product boven het gewone kwantum de opname van cal cium en eiwitstoffen bevordert. In samen werking meet het bureau voor huishoud- economie werd een nieuw soort brood ver- """"digd waarin 12 pCt. magere melkpoe- ",Yl verwerkt sit. Ook in vele banketbakke rijen worden thans proeven met dit product genomen. Zoo moet het ook bij ons. Veel meer melk en melkpoeder door ons brood. Dat is geen nadeelig menggebod Maar komt zoowel de gebruikers als de veehouders ten goede. En heusch, de kosten van het brood worden niet noemensw,aard grooter. Tenminste niet zooveel, dat hef te bezwaarlijk zal vallen. Het valt mij niet bezwaarlijk om thans te zeggen: Tot de volgende week. PRAATJESMAKER*

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 8