llkttipe fniacift Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden ïn Omstreken „PRINCESS" PALTHE - ALMELO Abonnementsprijs Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/a ct. niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breesbaat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1934 15e Jaargang Abbertentieprijjen Van I tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer 0.22 7i Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17 '/a Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 N°. 2255 BEZWARENDE HYPOTHEEKLASTEN Dat de economische moeilijkheden thans een groep naderen, aan welke zij eerst schenen voorbij te zullen gaan, blijkt uit de vele brieven, door ons ontvangen van huiseigenaren. Natuur lijk zullen er ook hier zijn, die geen krimp hebben. Zoogenaamde Zondags kinderen komen altijd voor, en in den slechtsten tijd treft men nog menscher» aan, wien het goed gaat. Maar in hel algemeen kan men zeggen, dat het gros der huizenbezitters staat aan het begin van een moeilijke periode. De prijs van onroerende goederen is sterk gedaald. Bij gedwongen verkoo- pingen ontbreekt het dikwijls aan reëele bieders. Nu ons land uit levensbehoud ge dwongen is zich méér aan te passen bij den prijzenbasis in omringende landen, kon het niet anders, of het bedrag, het welk voortaan voor woongelegenheid ïnocht worden uitgelegd, werd omlaag gedreven. Eerst scheen het, of tegenhoudende economische krachten dit althans voor sommige soorten van woningen zouden kunnen verhinderen. Op den langen duur was dit natuurlijk niet mogelijk. Zoo is het verlagingsproces, hier en daar ook het verhuizingsproces, in gang gezet. Snelle aanbouw in sommige plaatsen en ook samenwoningen, welke weer veel beginnen voor te komen, Verhaasten deze beweging. Het is vanzelfsprekend, dat de huis eigenaren op hun beurt beproeven tot vermindering van lasten te komen. En dit nu hokt. De regeering heeft het rentetype voor de voorschotten van den volkswoningbouw verlaagd tot 4 pet. Ontegenzeggelijk wordt hierdoor de huiseigenaar getroffen. Aan de over- heids'asten zal in vele gemeenten de eerste jaren niet te wrikken zijn. Alles is veel te veel opgedreven. Kon 1111 de hypotheekrente maar verlaagd worden! Dit talrijke mededeelingen blijkt ons, hoe deze rente en de voorgeschreven aflossing den eigenaar kan brengen tel den rand van den afgrond. Wij zullen de vertrouwelijke uiteenzettingen vooi ons houden, doch zij verschaften ons een diep inzicht in wat hier voor som migen, natuurlijk gelukkig lang niet \<or allen, dreigt. Het omlaag brengen van de hypo theekrente gaat met zóóveel moeilijk heden gepaard, dat het, zelfs bij slagen, zeer lang duurt, eer de huiseigenaar de gunstige gevolgen ervan ziet. Daar heeft men de boete gek woo-d hier voor de vervroegde aflossing, en de kosten aan een nieuwe actie verbonden. Het komt ons voor, dat de hypotheek banken, welke door den durf en de vlijt van bouwers en eigenaren zich bijna alle in een finantiëel-gezonde positie bevinden, op den duur niet aan een daad kunnen ontkomen. Gebeurt dit niet, dan zal de Regee ring, op welke wij waarlijk niet licht alle moeilijkheden schuiven, volle aan dacht hebben te wijden aan dit pro bleem. Bij slot van rekening is de geld circulatie ook een functie in het belang van de volksgemeenschap. BINNENLAND. 's Rijks begrooting voor 1935 sluit Naar het Hbl. verneemt, is voorshands een sluitende oiitwerp-begrooting voor 1935 Verkregen, onder meer, dank zij opnieuw ingrijpende bezuinigingsmaatregelen, waar ónder zich verschillende z.g. perspectiefbe zuinigingen bevinden. De Raad van Almelo moet buigen Bij den Gemeenteraad is Woensdag inge komen een schrijven var, Ged. Staten, welk college zich telefonisch in verbinding had gesteld met den Minister van Binnen- landsche Zaken. Genoemde minister was ook van meening, dat Almelo in de 3e klasse der Gemeentefondsbelasting behoort te wor den geplaatst. Daaruit vloeit voort, dat een beroep op de Kroon vruchteloos zal zijn. Ged. Staten geven daarom den Raad in overweging, het besluit om voorziening te vragen bij de Kroon tegen het niet-goedkeu- ren der Gemeentebngrooting 1934 door Ged. Staten, in te trekken. Ged. Staten wensc.hen voor het einde de zer week de beslissing vq-n den Raad hier omtrent te vernemen. Een verlenging dor machtiging tot het doen van verdere uitgaven is niet verleend. Bovengenoemd schrijven is gistermorgen in de vergadering van B en W. behandeld; besloten werd tot het beleggen van een 6poedeischendo Raadsvergadering tegen he den (Donderdag) avond 7.30 uur, ter behan deling van bovengenoemd schrijvers; De aanleg van het zijkanaal naar Almelo Geschikt voor schepen van 600 ton Aan de memorie van antwoord in zake het onteigeningsohtwerp betreffende den aan leg van het zijkanaal naar Almelo, behoo- rende tot de scheépv aartkanalen naar Twerithe wordt het volgende ontleend: Met het spoedig voltooide kanaal-gedeelte van den IJssel bij Zutphen naar Enschedé behoort de zijtak naar Almelo tot de meest rendabele onderdeden, zoodat het voor de hand ligt, dat aanleg van deze ook in het streekbelang meest n „dage kanaalvakken het eerst wordt bevorderd. Aangezien de kosten voor den aanleg van den zijtak naar Almelo in verhouding tot die van het, hoofd kanaal van Zutphen naar Enschedé belang rijk minder zullen zijn en door dien aanleg een belangrijke streek (Almelo, Nijverdal, Rijssen en Wierden) aan dat hoofdkanaal wordt aangesloten, waardoor de beteekenis het werk wordt verhoogd, kan uitvoe ring van den weinig kostbaren zijtak aan de rendabiliteit van beide kanalen ten goede komen. Dat thans niet dadelijk de aanleg van het minst rendabele gedeelte van het geheele complex, de verbinding met den Boven-Rijn, wordt ondernomen, behoeft niet te verwon deren, omdat door dit veertig K.M. lange en daardoor kostbai'ö kanaal de belangen van het industrieele Twenthe niet in die mate gediend zouden worden, dat aanleg, vooral ook onder de tegenwoordige omstandig heden, noodzakelijk en verantwoord mag worden geacht. Bij lage rivierstanden zouden de Twenthe- kanalen voor vaartuigen van groote afme tingen, welke ten volle zijn afgeladen over de'verbinding Almen—Rijn beter te berei ken zijn dan over den IJssel en Zutphen. Hierbij moet echter bedacht worden, dat dergelijke schepen om de verbinding Almen —Rijn te bereiken eveneens hinder van lage rivierstanden zullen ondervinden en dat aan de bezwaren voor de IJselvaart door verbetering van die rivier kan worden tegemoet gekomen vermoedelijk op belang rijk minder kostbare wijze dan door het (raven van bedoelde Rijnverbinding. De meening van eenige leden, dat de door snede van het kanaal te groot is, kan de minister niet deelcn. ITet is de bedoeling het kanaal een dwarsprofiel te geven ongeveer overeenkomende met dat, hetwelk voor de Twenthe-kanalcn werd aanbevolen in net rapport van de Staatscommissie-Jolles, en dat geschikt is te achten voor schepen van ongeveer 600 ton. Ook de minister meent, dat de voordeelen, die wellicht zijn gelegen in aansluiting aan •t kanaal Zwolle—Almelo, niet opwegen le gen de aanzienlijk hoogere kosten, aan die aansluiting verbonden. De meening, dat het kanaal, door het te doen eindigen nabij den Rijksweg Almelo Wierden. zijn waarde voor-industrie, handel en landbouw vrijwel geheel verliest, wordt niet gedeeld. De afstand van het ontworpen eindpunt tot 't hart van Almelo bedraagt on geveer 3 K.M., welke afstand ongeveer gelijk is aan dien, welken het eindpunt van het kanaal bij Enschedé van het hart van deze stad verwijderd blijft, zonder dat daartegen ooit bedenking is gemaakt. Bij verplaatsing van de industrie naar het kanaal, zooals t thans is ontworpen, zal liet hierbedoelde be zwaar zoo liet al mocht bestaan, zeer stern verminderen. Voor andere gemeenten dan Almelo ligt het gekozen eindpunt bovendien zeer gunstig omdat het door goede rijks wegen uit Nij verdal, Rijssen en Wierden ge- nakkelijk te bereiken is. Tenslotte wordt medegedeeld, dat nog een vijfde brug zal worden gebouwd ongeveer halverwege de brug in den rijksweg Goor— Delden en de brug in den spoorweg tussohen deze beide plaatsen. Bedrijfsraden voor den Middenstand Het ligt in het voornemen van den Minis ter van Sociale Zaken om binnenkort over te gaan tot de benoeming van een commis sie, als bedoeld in artikel S der bedujfs- radenwet, welke zal hebben te adviseeren omtrent de instelling van bedrijfsraden in middenstandsbedrijven. De drie centrale middenstandsbonden zijn uitgenoodigd elk een lid ter benoemingj voor te dragen. Overigens, dus behoudens wat de workgeversvertegondoordigers be treft, zal de nieuwe commissie (kemcommul sie-middenstand) uit dezelfde leden woi'deil samengesteld als de reeds bestaande kernf commissie-industrie. Wat er in Leipzig te zien is Najaarsbeurs van 2630 Augustus. In de afdeeling der nieuwe vindingei waarvoor bij uitvinders en patenthoudei veel belangstelling blijkt te zijn, komt -e- geheel nieuw instrument als controle op motoren van auto's vliegtuigen, tractors booten. Wanneer onderweg iets niet 111 01 is, kan de bestuurder zonder zijn plaa te verlaten met behulp van clit instr ment terstond nazien, welke cylinder ni op normale wijze werkt. Van de luchtvaart-industrie, die reei eenige malen met goed gevolg aah de Lei ziger Messe heeft deelgenomen, wordt et interessante inzending van motor- en zwei vliegtuigen verwacht. Ook de Leipziger vli geniers-afdeeling van het Deutsche Lu t- sportverband zal meedoen, teneinde propa ganda voor de luchtvaart te maken. Voor beoefenaars van de watersport wordt een stuurrad van aluminium geexiioseerd, dat op elke boot aangebracht kan worden. Met behulp van dit rad is het mogelijk, het vaartuig even licht en gemakkelijk te bestu ren als een auto. Het Leipziger Messamt zal op deze Na- jaars-Messe een bemiddelingsdienst openen teneinde buitenlandsche bezoekers, die een vertegenwoordiging op zich wenschen te ne men, in persoonlijke relatie te brengen met exposanten, die een vertegenwoordiger in het buitenland willen aanstellen. Op Zaterdag 25 Augustus zijn er 's mor gens en 's avonds speciale reisgelegenheden voor Nederlandsche bezoekers van de Leip- zigr Messe, tegen aanzienlijk verlaagde prij zen. In Duitschland hebben alle vreemde lingen, die voorzien zijn van een door het Messamt uitgegeven legitimatiekaart, een .reductie van 60 pet op de spoorkosten, on geacht den duur van het-verblijf. Crisis-Haringbesluit wordt gewijzigd Verwerking van versche haring tot pekel- of steurharing binnen kort weer toegestaan. Naar wij vernemen, heeft de Minister ran Economische Zaken, bij de Centrale Commissie van Advies, bedoeld in art. 27 der Landbouw-Crisiswet 1933, aanhangig ge maakt een ontwerp Koninklijk Besluit het welk strekt tot opheffing van het in het Crisis-Haringbesluit 1934 I neergelegde ver bod tot het verwerken van aangevoerde ersche haring tot pekel- of steurharing. Het Crisis-Haringbesluit 1934 I zal te dien einde veranderd worden in dezen zin, dat het verwerken als bovenbedoeld wordt toe gestaan voor door den Minister te bepalen tijdvakken. Het ligt in de bedoeling van den Minister, als zoodanig tijdvak aan te wijzen den tijd gedurende welken de» aanvoer van pekel- en steurharing in Nederland is toegestaan. Tengevolge van deze wijziging za! derhalve de aangevoerde versche ha ring wederom gezouten kunnen wor den, hetgeen zoowel aan de bestrij ding der werkloosheid als aan onzen buitenlandschen handel ten goede zal komen. Nederlandsche Spoorwegen De ontvangsten blijven nog dalen, hoewel niet meer in zulk een sterk tempo. De geschatte ontvangsten van de maand Juli 1934 bedroegen totaal f 10,336,000. To taal entvangst van 1 Januari ad f64,741,620 (70,714.256). Ontvahgst per dagkilometer f 84.12 (91,11). Zilveren jubileum Op 4 September a.s. zal het Station voor Maalderij en Bakkerij te Wageningen 25 jaar bestaan. In verband met dit feit wordt onder voor zitterschap van den heer H. Smitskamp in Junushof te Wageningen een feestvergade- ring gehouden, die gevolgd zal worden door een receptie. Gemengd Nieuws. Gevaarlijk spel met een revolver HJLS.'er zwaar gewond. Gistermiddag heeft te Dirksland een ern stig ongeluk plaats gevonden Een tweetal H.B.S.'ers waren per fiets de Lorredijk bij Dirksland opgereden. Een van de jongens, de 16-jarige H. S., was in het bezit van een geladen revolver. Zijn vriend, de 16-jarige Si. B., wild daarmee op spreeuwen schieten en S reikte hem de revolver over. Plotseling ging de haan over en werd M. B. in de borst getroffen. De kogel doorboorde een zijner longen en verliet vlak onder de hartstreek het lichaam. S. waarschuwde direct dokter Boot, uit Dirksland. De getroffene is per ziekenauto naar het ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is ernstig. Voorover in een sloot gevallen Landarbeider verdrinkt jammerlijk. Te Haarlemmermeer is de ongehuwde 49-jarige landarbeider J. v. Vuuren, wonen de aan den Aalsmeerderweg, bij Nieuw Ven- nip een ongeluk overkomen, dat hem het leven heeft gekost. Terwijl hij een met twee paarden bespannen en met graan beladen wagen bestuurde, raakten plotseling door een hevigen rukwind de paarden van hot gerij los, waardoor de wagen een zoodanigen zwenk maakte, dat deze in de sloot geraak- Van V. had het ongeluk er af te vallen; hij viel met. het hoofd voorover in de sloot en geraaïTc daarbij met een zijner beenen tus- schen de diggel en de zwengel bekneld. Hij slaagde cr niet in zich uit zijn benarde po sitie te bevrijden. Toen anderen te hulp snelden en hem op het droge brachten, was hij bewusteloos. De geneesheer uit Nieuw Vennip kon slechts den dood constateeren. LOCAALTREIN VERMORZELT AUTOBUS Op een onbewaakte overweg nabij Emmen De autobus tientallen meters meegesleurd en in tweeën gereten Drie dooden, vijf zwaargewonden en vele lichtgewonden Op den onbewaakten overweg in den Dordtechen Straatweg onder de gemeente Emmen heeft gistermid- - dag om 5 uur een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Een autobus, waarin ruim 20 personen gezeten waren, is bij het passé eren van de spoorweg overgang door een locaaltrein gegre pen en geheel vernield. Van de pa<- sagiers zijn twee personen gedood en tien anderen zwaar gewond. De oveiïgen bekwamen lichte verwon dingen. Slechts 2 personen bleven ongedeerd. Met de autobus, die bestuurd werd door den autobusondernemer J. Koen uit Nieuw- Amsterdam, werden arbeiders uit de werk verschaffing, afkomstig uit de omgeving van Klazinaveen, naar huis vervoerd. De bus had, toen hij den spoorweg naderde, geen groote vaart. Een dsr omwonenden, die het ongeluk zag aankouten, heeft den bestuurder nog trachten te waarschuwen voor de nadering van den trein, doch dit heeft hij helaas niet opgemerkt. De auto werd over eenige tientallen meters meege sleurd en geheel vernield. Van de inzittenden werd de ahbeider H. Funcke uit BergeroosUirveen, gehuwd en vader van 8 kinderen, op slag gedood. De arbeider R. Nij en hu is uit Nieuw-Don- drecht, gehuwd en vader van 6 kinderen, is kort na het ongeluk aan zijn verwondingen bezweken. Een tiental andere arbeiders werd zw gewond, terwijl de overige inzittenden lichte verwondingen opliepen, behalve twee per sonen, die gelukkig ongedeerd zijn gebleven De doktoren Van Zanten en Post te Em men en een tweetal verpleegsters waren spoedig ter plaatse en hebben eerste hulp verleend. Het meest ernstig gekwetst werden da arbeiders J. Schone wille, A. Schon wille, G. H e y n e, R. J. W. I-I e y n e, A. A rends, J. Juiring, KI. Pol en chauffeur Keen en diens ongeveer 12-jarig dochtertje, dat 's middags vrij van school was en voor genoegen met vader was mee gereden. De trein, waarmede de aanrijding ge schiedde, was de locaaltrein, welke te vijf minuten voor vijf van het station Emmen in de richting Zwolle was vertrokken. Dit spoorweggedeelte maakt deel uit van de lijn StadskanaalZwolle. De trein is, toen liet ongeluk had plaats gehad, onmiddellijk tot stilstand gebracht, doch moest spoedig daarna de reis voortzetten, om een van den anderen kant komenden trein te laten pas- Voor enkele der zwaargewonden bestaat direct levensgevaar. Een ziekenauto uit Nieuw-Amsterdam was weldra op de plaats des onheils aanwezig, terwijl een tweede ziekenwagen werd ontboden. Het uitzicht naar de richting, vanwaar de trein kwam, is zeer slecht en wordt be lemmerd door een aantal woningen, op ongeveer dertig meter afstand van de spoor lijn gelegen. Het vervoer der gewonde. Eerst 3 uur nadat het ongeluk plaats vond, konden de laatste zwaar gewonden van de plaats van de ramp worden wegge dragen. Zij werden ondergebracht in de nabij staande woning van de wijkverpleeg ster, zuster Bloemink. Er was toen onmiddellijk levensgevaar aanwezig voor vier arbeiders, te weten J. Schoneville te Emmer Erfscheidenveen, J. Jeuring te Nieuw-Dordrecht, A. Arens te Barger Oosterveen en K. Pol te Oranjedorp. Zwaar gewond bleken te zijn de bestuur der van de bus, J. Keen, te Nieuw-Amster- De Klompenma kers Patroonsver- ccniqing hield te Epc een jaarbeurs voor klompen, ge reedschappen en aanverwante arti kelen. Geldersche belungstellvng't dam en 'de arbeider K. Sterken te Oranje dorp. De overige arbeiders konden per anato naar hun woning vervoerd en ter behandeling aan de plaatselijke huisartsen overgelaten orden. Twee hunner hadden arm- en been breuken, de anderen in hoofdzaak snij- wonden. In de bus zaten 18 arbeiders, benevens den chauffeur en diens 10-jarig dochtertje, Ca- therina, die een beenbreuk heeft. De betrokken arbeiders, werkzaam bij de landontginning in de gemeente Sleen, ging juist deze week door verandering der dienst ïur vroeger huiswaarts dan gewoonlijk, waardoor de bussen den overweg moesten passeeren, juist in den tijd, dat de beide richtingen naar en van Zwolle treinen voor bijgaan. De bestuurder heeft daardoor blijk baar aan de nadering van den trein niet gedacht. De nabij den overweg wonende mej. J. Ossel, die toevallig buiten stond, waar schuwde door het opsteken van de hand, ongeveer 40 meter voor de nadering van den trein, doch blijkbaar heeft de bestuur der dit teeken als een groet opgevat. Een ooggetuige vertelt De echtgenoot van mej. Ossel, die aan andere kant van den overweg verbleef en het ongeluk zag gebeuren, deelde ons mede, dat de bus nog niet op den weg 6tond toen de locomotief van den trein deze in de linkerzijde pakte. De bus maakte daardoor een slag-om en werd door den trein in de lengte in tweeën gereden. Osei, die onmid dellijk toesnelde, vond de ruine van de bus op ongeveer 20 meter afstand van den over weg. Drie bewustelooze gewonden lagen tegen den motorkap, eenige meters verder vond hij weer enkelen, als levenlooze per sonen, liggen. Het dochtertje van den chauffeur bleek nog 20 meter verder te zijn meegesleurd, terwijl de bestuurder zelf blij'kbaar op een treeplank van den trein over een afstand van ongeveer 80 meter moet zijn meegeno men. Hij werd bewusteloos en meteen schedelbreuk op den spoorberm gevonden Van de arbeiders waren cr slechts twee in staat eerste hulp te verleenen. Omwonenden waarschuwden onmiddellijk de politie en eenige doktoren. In totaal waren ei- zeven doktoren en een achttal zusteis op de plaats des onheils. De arbeider Funcke bleek op slag te zijn gedood. Nijenhuis overleed een uur later. De burgemeester van Emmen was ook het ongeluk aanwezig. Het parket uit Assen arriveerde in den loop van den avond ra den toestand op te nomen. De justitie stelt een onderzoek in. De toestand van den chauffeur-leent zich nog niet voor een ver- Niet bekend is of de machinist van den trein, die na een oponthoud van 10 minuten doorreed, de voorgeschreven signalen heeft gegeven. Op 20 M. van den overweg heeft men nog een goed uitzicht, zoodat de chauffeur dus nog tijdig had kunnen stoppen. Drie dooden Omtrent liet vreeselijk autobusongeluk, dat gisteravond nabij Emmen plaats vond, vernamen wij hedenmorgen, dat ook chauffeur van de autobusonderneming J K uit Nieuw Amsterdam, in den laten avond aan zijn verwondingen is bezvyeken. Men meldt ons nog nader uit Emimcn: In een onderhoud dat wij hedenmorgen met Dr. J. PPost te Emmen voerden, ver strekte deze ons omtrent de gevolgen van de noodlottige botsing de navolgende gc gevens: Op slag werden gedood de arbeiders H. Funcke, oud 44 jaar, vader van 10 kin deren. en R. N ij e n h u i s, 58 jaar, vader van twee kinderen, beiden te Klazinaveen. Gisteraiiond laat is te Nieuw-Amsterdam aan de bekomen verwondingen overleden de bestuurder van de autobus, de garage houder J. Keen, die een rugwervelfra tuur heeft bekomen. Het aantal 0 v e led enen bedraagt dus tot bede drie. In ernstige toestand worden nog ten huize van de wijkzusters te Emmen vei pleegd: de 46-jarige A. Arends. vader var 8 kinderen uit Berger-Oosterveen: J. Sc'ho newille, 49 jaar, vader van 4 kinderen 1p Klazinaveen, en J. Juiring, 44 jaar, vader van 5 kinderen te Nieuw-Dordrecht. De bei de cerstgenoemden zullen waarschijnlijk in den loop van den dag naar hun woningen worden gevoerd. Op het behoud van het leven van Juiring bestaat weinig hoop. Naar het ziekenhuis te Hoogeveen zijn overgebracht de 42-jarige K. Pol, vader van 11 kinderen uit Klazinayeen, die ernstige verwondingen aan de buik heeft bekomen, en de 10-jarige T. Keen, dochtertje van den overleden autobestuurder, die een ernstige dijbeenfractuur heeft. Naar het ziekenhuis te Groningen is ver voerd de arbeider G. H. Heijne met een beenfractuur en een tamelijk ernstige vleeschwonde, terwijl in het Groene Kruis- gebouw te Klazinaveen met tamelijk ern stige verwondingen wordt verpleegd de ar beider J. Sterken uit Nieuw-Dordrecht. De andere gewonden worden thuis verzorgd en hun toestand was hedenmorgen over het algemeen zeer bevredigend. De burgemeester van Emmen heeft heden morgen reeds vroeg in gezelsohap van den wethouder van sociale zaken en den direc teur van de werkloosheidsdienst alle ge wonden een bezoek gebracht. De Geneeskun dige Dijyist is den geheelen nacht 111 de weer geweest met het verzorgen van de ge kwetsten. De bestuurder van de bus stond alge meen bekend als een uitermate betrouw baar chauffeur. Men verklaart de oorzaak van het onge luk uit het feit, dat twee bussen, eveneens met werklooze arbeidei-s, voor de bus van den heer Keen den overweg waren gepas seerd, waardoor de bestuurder moet hebben gedacht dat de spoorbaan vrij was. Nictle- min verminderde'de heer Keen zijn snel heid tot beneden de voorgeschreven maxi mum snelheid van 20 K.M., hetgeen juist in dit geval noodlottig is geweest. Bij een grootere snelheid zou d« bug den overweg GEMAKSSCHOENEN Princess bieden U comfort en elegance. De beste hulp voor gevoelige voeten. VAN BLADEL - WAALWIJK Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen 1 State inzake de Blz. 1 Het advies van den Raad 1 euwe spelling. Binnenkort is een benoeming te venvachten van n kerncommissie van bedrijfsraden voor den middenstand. Voorgestelde Verhooging der pensioenen van gepensioneerden bij de land- en zeemacht. Voorloopig verslag van de Tweede Kamer. Op een onbewaakte spoorwegovergang nabij Emmen heeft een locaaltrein een autobus gegrepen totaal vernield. Er zijn 3 dooden te betreuren. Meerderen werden zwaar gewond. Blz. 2 De Oostenrijksche bondskanselier Schuschnigg is, na zijn besprekingen met Mussolini, naar Nice gegaan om daar een poos rust fc nemen. Duitschlands regeering heet voornemens te zijn het concordaat met het Vaticaan geheel toe te :n teneinde de roomsche neen-stemmers voor Ook de Duitsche ambtenaren zullen ten spoedig ste den eed van trouw aan Hitier moeten afleggen. Een ernstige wrijving tusschcn Japansche en Amcrikaanscüe boeren in Arizona. Blz. 5 De Christelijke Bond van Bakkers heeft <c Kampen een vergadering gehouden. CHEMISCH REINIGEN VERVEN 't beste op dit gebied juist nog zonder ongelukken hebben kun nen passeeren. De heer Keen, die reeds vele jaren chauf feur was, is deswege nog nimmer met de politie in aanraking geweest. „FORTICOL". Op verzoek van de fa. Talens en Zn. hebben wij onze lijmpot een poosje vervan gen voor een tube „Forticol" een nieuw product van deze firma, dat de pretentie heeft alles te lijmen wat lijmbaar is. „Far- ticol'' is een kleur- en reuklooze lijm, zóó uit de tube voor het gebruik gereed, en we kunnen niet anders zeggen dan dat wij er door verwend zijn. De lijm heeft inderdaad een prachtige kleefkracht. Voor het „knip- en plakwerk" van de redactie is de lijm natuurlijk al gauw goed genoeg, maar wij hebben ze ook op andere wijze op zware proeven gesteld enzij heeft die proeven glansrijk doorstaan. I11 de huishouding en \oor den knutselaar is het een hulpmiddel, dat uitstekende diensten kan bewijzen. Do lijm laat zelfs in kokend water niet los. Dit nieuwe product van de Nederlandsche In dustrie zal ongetwijfeld zijn weg wel vin- Rechtzaken. Haagsch Gerechtshof UELEEDIGING VAN EEN AMBTENAAR. De advocaat bij het Haagsche Gerechtshof eischte gister bevestiging van het vonnis in de zaak van J. de K. uit Schelluinen, die door den politierechte.r te Dordrecht ter zake van beleediging van een ambtenaar is veroordeeld tot f 15 subs. 15 dagen. Verdachte had een ambtenaar van den Kaad van Arbeid, die bij hem een onderzoek kwam instellen, het woord „bloedzuiger" toegevoegd. Het Hof zal morgen uitspraak doen. EEN RUW AUTOMOBILIST In de zaak van den 30-jarigen II. J. P., uit Voorschoten, die door den politierechter ter zake van mishandeling is veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf, verklaarde de getuige J. van Geest, dat hijin den na middag van 30 December j.l. op den nieu wen verkeersweg onder Pijnacker een door een broer van P., bestuurde auto wilde voorbij rijden, waartoe hij signalen gal. De auto week evenwel niet uit. Bij het pas seeren raakte get.'s auto een spatschciin van den voorligger. Dc andere auto haalde hem daarop in en dwong hem tot stoppen, waarop dc verdachte, gewapend met een krik, naar hem toe kwam en doormede be gon te slaan. De verdachte zoowel als de autobestuur der gaven een heel andere lezing van het geval, doch dc advocaat-generaal wees er in zijn requisitoir op, dat men hier te doen heeft met iemand, die reeds tweemaal ter zake van wederspannigheid en eenmaal wegens mishandeling is veroordeeld. Ver dachte heeft nog een voorwaardelijke straf van eenige maanden tegoed wegens diefstal van vee uit de weide, waarvan dc proeftijd nog niet is verstreken. I-lct politierapport noemt den verdachte onverschillig, ruw en vechtlustig. Op dien grond vroeg de advocaat-generaal bevestiging van het vonnis. De verdediger verzoekt alsnog een voor waardelijke straf op te leggen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1