NATIONALE H ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1934 1 DERDE BLAD PAG. 9 Christelijk Staatkundige partij Veertiende partijdag te Djokjakarta Van trein, vliegtuig en piloot. Het Hollandsche Kamerlid op den Indischen partijdag Eigen aardige Indische problemen. Verleden week, ill Juli en 1 Augustus, heeft de oude sultan afltsstad Djokjakarta de leden en, afgevaardigden van de Chris telijk -Staatkundige Partij, de eerie -ongedeel de organisatie van Christenen op politiek gebied in Nederlandsch-Indiè, ontvangen voor den veertienden partijdag. Aangezien (van 't Nedcrlandsch Christelijk Persbureau Ben verslag van de twee vergaderdagen ge lijktijdig met deze mail in Holland aankomt althans de verslaggever van dit bureau zat naast mij lijkt het mij overbodig, ook zelf nog 'een overzicht van het behandelde te geven. Mijn plaatsruimte kan ik beter gebruiken voor een korte beschouwing en persoonlijke indrukken Het is een heele reis, van West- of Oost- Java naar Djokja. Wie 's morgens om zes uur met de zg. Eendaagsche expres vertrekt uit Batavia, die des avonds om half zeven te Soerabaja aankomt, is om twee uur n.m. te Djokja. Men kan ook den gewonen snel trein nemen van 7.10, dan is men 4.45 n.m. te Djokja. In de tropen is zulk een reis, hoe prachtig ook het landschap van sawahs. bergen, kali's en bosschen is, niet bepaald eenpretje, te minder waar men zooveel mogelijk de ramen gesloten moet houden, wil men niet bepoederd worden door het kolenstof, dat de in het bergterrein zwaar zwegondc locomotief met kwistige pijp over en langs de wagens blaast. En dan nog zijn de lichte, Indische pakken na een paar uur reizen in den trein zóó smoezelig en zwart, dat het eerste na den tocht in den regel baden en verkleeden moet zijn. Men kan met het vliegtuig verschillende groote afstanden afleggen, maar voor alge meen vervoer is dit nog te duur. Men ziet zelfs een vrij sterke verschuiving bij het treinvervoer van de tweede naar de derde klas. Veelmeer dan vóór de crisis treft men thans in de derde klas, met name van de exprestreinen, Europeanen aan, die broeder lijk naast inheemschen, Chineezen, Japan ners en Britsch-Indiërs reizen en de min frissche gewoonten van sommigen dezer .voor lief nemen. De S.S. Mij zorgt voor goede en goedkoope koele spijzen en dran ken, waarvan koffie-ijs en thee-ijs (kcude koffie en thee met ijs) en nasi-goreng (ge roosterde rijst) wel den meesten aftrek vin den, ook in de tweede en eerste klas, waar men het voordeel heeft van den toegang tot de ruime en gezellige restauratiewagen met zijn breede ruiten, welke aan beide kanten een ruim uitzicht laten QP het landschap. Mijn reisgezel en ik hadden van de ge legenheid gebruik gemaakt, een omweg te maken via Bandoeng, om daar nog van de koeje berglucht te genieten en enkele vrien den te bezoeken. Wij hebben er nog den heer Soer, of beter: Piet Soer, den beroem den Pelikaanvlieger, ontmoet, die juist te Bandoeng was en 'daar wel algemeen bekend is en zijn kameraad, een vliegpi>nieeanicien, die er over klaagde, dat bij, in onderschei ding van Piet Soer, nu niet bepaald aan een overmaat van'gezondheid leed. door de tel kens wisselende temperaturen en klimaten waarin zijn betrekking hem. nu eenmaal doet verkeeren. In Djokjakarta hebben ..wij. van enkele vrije uren geprofiteerd om-den grijzen.Boro- bóedoor, cleii on'tzaghjkèii'Boeddhistischen tempel, temidden van ligt berglandschap te bezoeken, cp een uur rijden per auto van Djokjakarta tusschen deze stad en Magelang in. De top van de Merapi, waarlangs ik in 1930 den vurigen laharstrooin had zien af dalen, lag nu achter de wolken, rustig en De Djokja'sche afdeeling van de C.S.P. ontving de bezoekers aan den vooravond in het sociëteitsgebouw. Het,-ismerkwaardig, hoe men hier. vaak onverwacht kennissen ontmoet. Zeo ging het in Baïidoèng, zoo ook hier weer. Verschillende kennissen, die vroe ger te Batavia woonden, and.ere, 'diemen eens hier of daar gezien heeft en- na ver- schillende overplaatsingen' weer ergens, an ders aantreft, ontmoet men bij dergelijke gelegenheden. Waar de afstanden zóó groot zijn, zelfs reeds op Java, zijn de mogelijk heden van zulk. samentreffen niet zoo heel veel, ook niet voor de Christelijke gemeen schap. Vandaar, dat de toógdag van de CSP ook voor dit versterken van vriend- en ge meenschapsbanden groot.-nut'heeft. Ons ge tal hier is klein en wij wonen verspreid, des te meer waarde heeft zulk een van tijd tot tijd vernieuwen en onderhouden der Chris telijke gemeenschap. Ds C. van dei-Zaal, het a.r. Tweede Kamer lid, voor etin maand of w.at in Indië aan wezig, was ook ter partijdag tegenwoordig en repte in zijn toesj>raak ervan bewijs, hot hij nog in. Hollandsche omstandigheden en getallen dacht! dat ter deputatenver- gadering der ar. partij zooveel duizendtal len als op den partijdag der CS.P tientallen aanwezig zijn. Maar, zooals de heer Kort- huys in zijn verslag in de Banier zegt. „De leden der C.S.P. wetep. dat hun kracht ligt in hun beginselen en- niet in hun getal. Natuurlijk is.dat bij de a.r. en c;h. partijen ook zoo, maar het is daar,, alsof het-getal toch ook kracht bijzet; want daar- gaat geestdrift en bezieling van uit oók naar hot beginsel. Wij hier in Indië. moeten 't meer van de kracht en bezieling van het begin sel alleen hebben en zoo is er voor ons'dan toch het voordeel, dat het. zuiverder alleen déarop aankomt. Of beter: bij gebrek aan mensc.hen zijn \\;ij vanzelf gedrongen ons m-jer op God te richten en van Hem te ver wachten óók de bezieling, welke er elders uitgaat vah het aantal mensghen". Overigens was deze partijdag, helaas, op een minder gunstig tijdstip gezet; temidden van druk werk voor den Volksraad op de departementen, aan het begin van 't nieuwe schooljaar, zoodat degenen, die in het on derwijs werkzaam zijn. slechts den eersten dag konden bijwonen en velen zelfs dien niet eens. terwijl verder de geweldige af standen, die voor Oost- en West-Java om yan de afdeelingen Palembang en Meden nog maar niet te spreken het noodig maken, dat men alleen vóór de reis al twee dagen neemt, ook oorzaak waren,, dat deze partijdag niet zoo goed bezocht was als de belangrijkheid van de agenda wettigde. Uit het verslag ziet men, welk een eigen aardige vraagstukken, in Indië aan de órde komen. Twee ervan zijn breedvoerig be sprokende vraag, of een niet-voorstander van.-het Christelijk onderwijs lid der'partij kan zijn en de kwestie van het gelijktijdig lid zijn eener andere partij. Over een ander, koloiraa! vraagstuk, dat der buitenland- sche verloven, ook op den partijdag aan de orde. zwijg ik dan nog maar. Nu kan men van oordeel zijn. zooals een gedeelte der woordvoerders ter partijdag, dat men steeds het' beginsel, scherp moet stellen en geen afwijking gedooge'n. Maar dan beziet men toch maar en dan in ab- stracto, 'één kant van de zaak. Want om nu he' concrete geval tc nemen, dat de. .eerste vraag heeft doen opwerpen: een zeer ijverig en ooraanstaand lid der partij, vroeger voorzitter van een plaatselijke afdeel mg en lid van den gemeenteraad voor de partij, iemand, die al zijn-vrijen tijd besteedt voor de uitbreiding van Gods Koninkrijk, die evangeliseert, onder de soldaten werkt'enz. is van oordeel, dat Christelijk - -onderwijs' niet de voorkéur- verdient, o.a.- omdat hij, zooals hij zegt."de godsdienstige opvoeding zijner kinderen aan zichzelf wens'cht te hou den. Hij komt tot dit oordeel na rijpe erva ring en kan dit voor God en zijn geweten verantwoorden. Hij onderschrijft van harte het program der C.S.P., die geen speciaal artikel heeft over het Christelijk onderwijs en leeft sterk met de partij mee. Moet men zulk een lid de deur wijzen? Men lette er wel op: hij is niet tégen Christelijk onder wijs, maar verklaart zich er niet-vóór, staat dus neutraal al verkiest hij voor zijn kin deren cn diende hij ook zelf het gouverne- men tson derwij s. Dan kan men het beginsel zeker zóó ver willen uitbreiden cn van oordeel zijn, dat het princijie van het Christelijk onderwijs daarin zulk een grogte plaats bekleedt, dat. men meent, zoo iemand niet als' lid dei- partij te kunnen gedoogen. Men kan ook zeggen: hij onderschrijft het program der partij, maakt geen propaganda voor zijn af wijkend gevoelen en er is dus geen reden hem tot ander inzicht te brengen. Van zulk een oordeel was o.a. de voorzitter. De partij dag deed geen uitspraak, maar zal .dezc zaak aan een referendum onderwerpen. Het tw eede vraagstuk is in .Nederland geen probleem: wie dénkt er daar aan, van twee partijen lid te zijn? Hier staat de zaak anders. Thans was praetisch eigenlijk de vraag in geding, of men óók- lid van het Indo-Europeesch Verbond kan zijn als lid der C.P.S. Nu is dit verbond een belangen partij. al beweegt het zich ook in politieke richting; oen politiek program heeft 't ech ter niet. Waar het zich speciaal opwerpt als verdediger van den blijver-Europeaan in Indië is het te verstaan, dat Christenen blijvers, al of niet van gemengdén bloede, zich tot dat verbond aangetrokken gevoelen. Ook hier kan men weer zeggen, dat een aan sluiten van C.S.P.-leden aan dat verbond principieel onjuist is, men vergeet daarbij dan weer den anderen kant van de zaak. Uit practische overwegingen kan men ook zeggen dat het zelfs voor de doorwerking der Christelijke beginselen gewenscht is, dat Christenèn in het I.E.V. moeten blijven of komen ten einde ook daar de gist van het Christelijk beginsel te doen doorwerken en liet yele, dat er thans ia dit .verbond niet LEVENSVERZEKERING-BANK rotterdam betaalt f 10.000 aan Uw erven. .r indien gij van Uw 30ste jaar af jaarlijks 167,stort strookt met den eisch van Gods wet, te be stlijden. Een ieder zal dit voor zijn geweten moeten uitmaken. In dien zin besliste de partij. Het is te begrijpen, dat ds van der Zaai aan het-slot, op den avond, dat. hij een poli tieke causerie hield welke overigens velen teleurstelde, daar de spreker teveel yan het standpunt uitging, alsof men hier weinig van de dingen wist., zoodat'hij geen nieuws, noch hef oude onder nieuw licht bracht toen hij in zijn inleiding dankte dat hij aanwezig mocht zijn, gewaagde van de eigenaardige moeilijkheden waarmee men hier worstelt Dat de partij haar voorzitter, rar C. C. van Helsdingen, die nu tien jaar lang als Volksraadslid haar voorgaat in het zoeken van den juisten weg temidden van dit alles, op den eersten vergaderdag, warm huldigde; zaJ men" dan ook verstaan! BINNENLAND OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN Bij Kon. besluit ia toegekend de aan de Orde van Oranje Nasaau verbonden eere-medaille in zilver aan F Giesen. te Lelden; is benoemd tot ridder in de Orde van Oianje Nassau, dr H Bee ts. te Grand - Raplds. RECHTERLIJKE MACHT Bij Kon. besluit is benoemd tot procureur- generaal bij het gerechtshof te Amsterdam en 'tijdelijk belast met' de functie van directeur van "-"tie voor het ressort van gemeld gerechts- Waterleiding in de Provincie Groningen Vrijdag had onder veel belangstelling van autoriteiten de ingebruikneming plaats van de nieuw gebouwde prise-d'-eau in de On- ner-polder, gemeente Haren. Met- smartelijk xerlangen zat men, vooral in de Gron. Veenkoloniën, te wachten op het zuivere.drinkwater. Op onderscheiden plaatsen, waar de aan sluiting een feit was geworden, mocht men er alreeds een week of 14 dagen van profi- teeren. Ondertusfchen openbaart zich een steeds aangroeiend en zich organiseerend verzet in sommige gemeenten tegen de v e r p 1 i c h t e aansluiting. In openbare vergaderingen weerklinken de protest-uitspraken, terwijl verscheiden comité's van tegenactie zijn gevormd. Oorzaak? Ja, „ons Ned. volk heeft altijd een gevoelige zenuw loopen via de beurs", volgens wijlen Dr. Kuyper. En pomp en put leveren nog steeds kos teloos De Nederlandsche Reisweek Toegangsprijzen Rijksmusea Gedurende de door de Nederlandsche Reisvereeniging in samenwerking met an deren georganiseerde Nederlandsche Reis week van 20 tot 27 Augustus zullen de toe gangsprijzen der Rijksmusea worden ver laagd in dien zin, dat op dagen, waarop anders f 0.25 p. p. verschuldigd is, slechts f 0.10 zal worden gevraagd Aangezien gebleken is, dat een onjuiste meening is ontstaan over de betaling van wegenbelasting in het verkeer met vracht auto's tusschen Nederland en België, deelt de B.B.N.. Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland, het volgende mede. Vrij algemeen is onder verladers van goe deren per auto de gedachte verbreid, dat Nederlandsche motorrijtuigen voor goede renvervoer in België onderworpen zijn aan betaling van wegenbelasting, terwijl Belgi sche vrachtauto's onbelemmerd en onbelast in Nederland zouden kunnen komen, om daar (onder ongelijke concurrentievoorwaar den derhalve) aan Nederlandsche onder nemers het vervoer te ontnemen. Deze op vatting is te eenen male onjuist. Sedert 16 Juli j.l. moet voor een Neder landsche vrachtauto in België weliswaar wegenbelasting worden betaald tot een be drag van 16 of 20 franks per dag (al naar het eigen gewicht van het voertuig), maar omgekeerd zijn de Belgische motorrijtuigen voor goederenvervoer in Nederland ook onderworpen ian soa heLüng, Deze heffing wordt opgelegd krachtens artikel 5 der wegenbelastingwet. Voor 3 dagen is verschuldigd 1,10 van de jaarbe- lasting: welke voor de onderwerpelijke motorrijtuigen op f 120.— is bepaald. Dit 1/10 is een minimum, zoodat de' belasting \en minste f 3 bedraagt Salarisverlagingen in Gelderland Door Ged. Staten van Gelderland is tot de gemeenteraden in hun gewest een aanschrij ving gericht waaraan we het volgende ont- 1eenen: Waar tal van gemeentebesturen zich. tot ons hebben gewend met verzoeken om ver laging der wedden van burgemeesters, secre tarissen en ontvangers, hebben wij ons be raden over een algemeene herziening der weddenregelingen en als resultaat hiervan doen wij U hierbij toekomen een ontwerp eener nieuwe algemeene regeling. Bij het ontwerpen daarvan hehhen wij over wogen, dat de thans bestaande tijdelijke kör- ting op 1 Juli jl. een blijvende korting is ge worden en wel door het imperatief verhaal van pensioenpremie, dat bij de jongste wij ziging der Pensioenwet wordt voorgeschre ven. Die korting is daarbij nog verhoogd met 1 Yo Pct- van don pensioengrondslag en bedraagt thans 4P<*t. voor eigen pensioen en by2 pet. voor weduwenpensioen, beperkt op den voet van art. 98 der Pensioenwet 1922 Voor het meerendeel der functionarissen be- teekent dit een salarisverlaging van 10 pet Ten aanzien van de burgemeesters hebben wij gemeend, dat verlaging niet verder mag gaan dan lit pensioenverhaal. Op de normen der wedden'van de secreta rissen en ontvangers hebben wij, vergeleken met die van de thans nog geldende regelin gen, een verlaging toegepast van 5 tën hón derd. waardoor deze praetisch een wedde- verlaging ondergaan van hoogstens 15 pet vergeleken hij de jaren van hoogconjunctuur Het percentage van de kindertoelage is.ge bracht van 21/} op 3 pet. in overeenstemming met de Rijksregeling. FOLKLOREDAG TE ALMELO. Het bestuur van den Bond voor Vreemde lingenverkeer in Twenthe is voornemens in September a.s. te Almelo een Folkloredag te orgaaiseeraa. Prof. Takcinadate van de universiteit te Tokio houdt een rede ter herdenking van de mede-uitvindster van het radium Madame Curie, uier portret men piet rouwfloers heeft omhangen. De Haagsche huzaren ztja naa: de Moi&aschotsche heide vertrokken, waar onder commando van g ener aal-majoor Fabius de manoeuvres van de lichte brigade worden gehouden. Inspectie bij de Alexander-kazerne. Politie bestormt het burgemeestershuis van Bilbao toen er tegen het verbod der regeering gemeenteraadsverkie zingen werden gehouden. de burgemeester van Bunschoten den eersten steen pantoffelfabriek legde konden enkele Bunschoter Terwijl aan den eenen kant nieuwe arbeidsobjectg.n voor werkloozen worden gevonden, sluiten steeds-weer. f abric* ken haar poortenDe zinkwit)'abrieken te Maastricht, die stilgelegd zijn

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 9