HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor !Oc£ Nuttie's Vader ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1934 TWEEDE BLAD PAG. 5 Kerknieuws. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Donderdagavond deed Ds. L. S. den Boer, overgekomen van Leerdam, voor een stamp volle kerk, intrede bij de Chr. Ger. Gemeente te Arnhem. Z.Eerw. had tot tekst Hoogl. 8:11, 12 sprekende over „De Kerk des Heeren een wijn gaard te Baal-Hamon". 1. De veiligheid gewaar borgd door den Eigenaar. 2. De zorg toebetrouwd aan zwakke hoeders. 3. De arbeid beloond met vrijwillige vrucht". Aanwezig B. en W. De nieuwe leeraar werd toegesproken door Ds. de Jong Rijnsburg als bevestiger, door den heer Overmeel namens den kerkeraad, Ds. de Vries als consulent namens Classis Apeldoorn, den heer Boei na den kerkeraad van Leerdam, den heer Faas namens den kerkeraad van Oosterbeek, Ds. Brummen als vriend en Prof. Dr. G. Wisse, vroeger pred. te Arnhem. Ook was aanwezig Ds. G. van Velzen, em.-pred. van Middelharnis. - Ds. W. C. Posthumus Meijer. Ned Herv. predikant te Rotterdam, hoopt Zondag 16 Sept. a.s. afscheid te nemen in de Groote Kerk te 7 uur. Zijn intrede te Hoogland is bepaald op Zondag 23 Sept. a.s. te 2 uur. Des morgens "ur z3' 4s. W. S. van Leeuwen van Rotter dam den nieuwen leeraar bevestigen. Ds. H. Vel erna, gekomen van Drachten, deed Donderdagavond zijn intrede in de Chr. Geref. Gem. te 's-G ravenzandc. De predi kant sprak over 1 Cor. 1 23 en 24: De Christus prediking, waarbij hij wees: 1. op haar inhoud, 2. op 'haar ontvangst, 3. op haar uitwerking. Na de dienst werden de gebruikelijke toespraken gehouden. De nieuwe leeraar werd toegesproken door oud. van Geest, namens kerkeraad en mcente. door Ds. G. Salomons van Amsterdam als bevestiger en oud-predikant van 's-Gravenzande en door Ds. L. H. v. d. Meiden van Den Haag, namens de classis en als consulent. D&. J. W. v. d. DOES Maandag a.s. is het 25 jaar geleden dat Ds. J. W. v. d. Does, Ned. Herv. predikant te Monni kendam, bevestigd werd dn zijn eerste gemeente. Ds. v. d. Does werd in 1884 geboren, werd can- didaa? voor het prov. Kerkbestuur van Groningen ia 1908 en deed zijn intrede te Nieuw Beijerland op 20 Augustus 1909. In 1918 vertrok hij vandaar naar Brielle. welke gemeente hij gediend heeft tot 1928. Van 1928 tot 14 December 1930 stond ds. v. d. Does te Vianen, toen was het dat hij zijn intrede deed in zijn tegenwoordige gemeente Ds. v. d. Does as praetor van den Ring Mon nikendam. Ds. H. PRINS Ds H. Prins. Ned. Herv. predikant te Lutje- gast (Gr.) hoopt morgen zijn veertigjarig ambts jubileum te vieren. Huite Prins werd 19 Maart 1867 te Makkum (Fr.) geboren: studeerde aan het gymnasium te Doetinchem en de Rijksuniversiteit te Utrecht. In 1894 werd hij candidaat voor het Prov. Kerkbe stuur van Gelderland en op 19 Augustus van dat jaar verbond de jubilaris zich aan de gemeente van Vroomshoop. De jubilaris heeft de Ned. Herv. gemeente van Vroomshoop gediend tot 1898, toen hij naar Oos- termeer vertrok. In Oostermeer stond Ds. Prins tot 1927. Sinds dien dient hij de gemeente van Lutjegast. Ds. Prins heeft gedurende zijn ambtelijke loop baan tal van functies bekleed in vereenigingen van allerlei aard. Zoo was hij jarenlang vanaf de op richting bestuurslid van de vereeniging Kinderzorg in de classis Leeuwarden: lid van de Schoolin spectie in Tdetjerksteradeel en is hij sinds 1928 lid van het classicaal bestuur van Groningen. Ds. H. GERBRANDY t Te Sneek is op 72-jarigen leeftijd overleden Ds. H. Gerbrandy, emeritus-ipredikant der Ned. Herv. van Marrum (Fr.). Ds. Gerbrandy heeft de gemeente van Mar rum bijna 33 jaren gediend en was sedert 1929 emeritus. Voorts heeft hij gestaan te Wenne- perveen, Oosterzee en Woudsend. INWONEND LID EENER GEREF. KERK. In een zijner reisbrieven in de Wekker deelt Ds. C. van der ZaaL Chr. Geref. predikant en lid der Tweede Kamer, mede, dat hij o.a. den predikant der Geref. Kerk te Batavia Ds. Holtrop bezocht. Deze vroeg hem of hij inwo nend lid van de Geref. Kerk wilde worden. „Waar ik hierin toestemde, verzocht hij mij ook, om in de Geref. Kerken en onder de verstrooiden zooveel mogelijk een stichtelijk woord te willen spreken. Hij deed dit in naam van zijn kerkeraad. Bij zijn verzoek hield hij zich geheel aan de besluiten, die hierover door de classis Batavia genomen waren, 'k Heb dan ook den Zondag daarop in de Geref. Kerk te Batavia gesproken en 's avonds voor de ver strooiden in Buitenzorg". MIDDERNACHTZENDING. Een jaarverslag, dat door den bekenden Voorvechter in he*; werk der Middernacht zending J. N. van Munster wordt samenge steld, ie nooit „saai". Ook dit 45e niet. Op levendige wijze vertelt hij van de nieuwe gevaren: natuurbad en zonnebaden; van oude: het Nieuw-Malthusianisme en de prosti tutie; er wordt een overzicht gegeven van het reclasseeringswerk, de zorg voor onge huwde móéders en hun kinderen, het werk in zeemanshuizen, enz. Uit dit alles krijgen we den indruk, dat de taak der Ned. Middernacht- zending-Vereeniging nog allerminst afgedaan is. In nieuwe èn oude vormen blijft de duivel van de ontucht zijn ziel- en lichaamverwoes tend werk voortzetten. De a.s. Generale Synode der Chr. Geref. Kerk WAT BEHANDELD ZAL WORDEN Dinsdag 4 September en volgende dagen zal te Zwolle in het kerkgebouw der Chr. Geref. Gemeente aan het Assiesplein de Gene rale Synode dier kerk ip vergadering bijeen zijn. Bij de agendapunten is van bijzonder be lang het rapport \an de Deputaten betreffen de de buitenlandsche zending, het schrijven van de generale synode der Geref. Kerken, speciaal tot de Chr. Geref. Kerk gericht, de zaken betreffende de kas voor emeritus pre dikanten en de instruction betreffende het al dan niet vereenigbaar zijn van het. predik ambt met het lidmaatschap van vertegen woordigende lichamen. Aan de opening der synode zal des Maan dagsavonds een bidstond voorafgaan, welke geleid zal worden floor den praeses der beide buitengewone zittingen, Ds. L. de Bruyne van Zwolle. Prae-adviseurs der synode zijn de profs. P. J. M. de Bruin, J. W. Geels, J. J. van dei- Schuit en G. Wisse, alsmede Ds. II. Janssen, Leger- en vloot predikant i.a.d. Onder de ingekomen stukken bevindt zich o.m. een schrijven van de Christian Refor med Church in N. Amerika betreffende de afvaardiging van Ds. I. van Dellen naar deze synode. Betreffende de kas voor em. predikanten, pred. weduwen en weezen verzoekt de P. S. van het Noorden wijziging van art. 13 D.K.O. in dien zin, dat de predikanten verplicht worden jaarlijks naar verhouding van trac- tement en aantal kinderen procentsgewijze bij te dragen tot liet eineritaatstractcment. Voorts stelt o.m. de P.S. van het Midden voor om het reglement voor die kas in dezen zin uit te breiden, dat, indien een predikant hertrouwt nadat hem wegens on geschiktheid voor den dienst tengevolge van den ouderdom emeritaat werd verleend zijn weduwe of zijn kinderen, die uit dit huwe lijk geboren mochten worden, geen aan spraak zullen kunnen maken op een uitkee- ring ten laste van de kas. Belangende de kwestie predikant- over heidsambt heeft de P. S. van het Noorden uit gesproken, dat het thans op den weg dei- Generale Synode ligt een definitief princi pieel oordeel uit te spreken over het lidmaat schap van kerkelijke personen, nl. predikan ten en hoogleeraren, van de gemeenteraden de Prov. en Generale Staten. De P. S. van het Zuiden verzoekt de Generale Synode om uit te spreken, dat het in strijd is met het ambt van dienaar des Woords om tegelijker tijd een regeeringsambt te bekleeden. Ook de verhouding van de kerk tot ver schillende politieke stroomingen zal aan de orde komen. De P. S. van het. Midden vraagt hoe de kerk staat tegenover de C.D.U. en het Fascisme en de officieele woordvoerders van die richtingen. De Part. Synode van het Noorden verzoekt de Gen. Synode zich uit te spreken voor eenheid in de liturgie- Betreffende Zondagsarbeid is er een in structie van de P. S. van het Noorden, hou dende het voorstel tot wijziging van de be paling van de Synode van 1904, luidende „Post-, tram- en spoorbeambten en alle an deren, die Zondagsarbeid moeten verrichten, voortvloeiende uit hun maatschappelijke be trekking, mogen als leden der gemeente niet worden aangenomen" in „Post-, tram- en spoorbeambten en allen die niet noodzakelijk arbeid, verrichten op den Zondag, mogen als leden der gemeente niet worden aangenomen Blijkbaar als uitvloeisel van hetgeen ter sprake kwam op de buitengewone zitting van 1933 ter behandeling van de zaak-Berk- h«£ stelt, de P.S. van het Noorden voor, dat de Gen. Synode zich zal uitspreken, dat geen afgevaardigde naar eenige kerkelijke verga dering zitting zal hebben, indien hij als rechter in eigen zaak zou moeten oj*fTeden. Betreffende kerkelijke attestatiën vraagt de P. S. van het Zuiden tot welke gemeente die leden moeten worden gerekend, die hun attestatie niet opvragen, alsmede of een door een kerkeraad opgezonden attestatie dient te worden geaccepteerd. Voorts wordt voorgesteld de gemeente. Doornspijk in te voegen in het ressort der classis Apeldoorn en de gemeente Noorde loos bij de classis Dordrecht Naar reeds blijkt, bestaat er voor deze Sy node zoowel in Chr. Geref. kring als daar buiten veel belangstelling. KERKBOUW TE HAARLEM Naar wij vernemen, heeft gisteren de aanbeste ding plaats gehad voor het nieuwe kerkgebouw de Geref. Kerk te Haarlem-Noord. Van de 25-inschrijvingsbiljetten was hoogste: fa. Martin Jansen te Amsterdam voor f 33000.—, en laagste: firma Gebr. Draaisma te Piaam voor f 18760. Gunning heeft nog niet plaats gehad. KORTE BERICHTEN. In het „Diac. Corresp.blad" voor de Geref. Kerken is in extenso opgenomen het referaat, dat Dr. G. Brillenburg Wurth heeft gehouden de Prof. Diac. Conferentie van Zuid- Holland, over „Humanistische philaifihropie Christelijke barmhartigheid". Mr. Note- boom bespreekt uitvoerig de nieuwe steun regeling voor crisis-werkloozen. KERKORGEL Door het buiten gebruik stellen van een kerkgebouw is een nog goed KERKORGEL overcompleet en tegen een aannemelijk bod TE KOOP. Mechanisch met 3 klavieren en vrij pedaal, totaal 34 sprekende stemmen. Afmeting orgelkast: breed 490 c.M., diep 415 c.M., boog 550 c.M. Speeltafel vrijstaande van het. orgel. Indien niet voldoende plaatsruimte beschikbaar zoo kan de diepte orgelkast gewijzigd worden. Het orgel is in het kerkgebouw te bezichtigen en te be spelen. Nadere inlicht, verstr. gaarne de Fa. VALCKX VAN KOUTEREN Kerkorgelfabriek Aelbrechtskade 90a, 91, 92 Rotterdam DE KERKSTRIJD IN DUITSCHLAND Dat nog niet alles verzoening ademt op het terrein der kerkelijke .wrijvingen in Duitschland. blijkt o.m. uit het protest van vele predikanten tegen het afleggen van den door de Nationale Sy node opgemaakten eed, en voorts uit een bencht, door de Un. Press uit Berlijn gezonden. Dit be helst de mededeeling, dat de eenige maanden ge leden afgezette predikant Cupts uit Riesenburg in Oost-Pruisen door den Rijksbisschop weder in zijn oude functie is hersteld. Deze maatregel heeft in kringen der kerkelijke oppositie een zekere onrust verwekt. Cupts werd namelijk indertijd uit zijn ambt ontzet wijl hij in een brochure scherpe aan vallen gedaan had op het Oude Testament. In deze brochure wordt o.a. gezegd, dat een kerk. welke het Oude Testament niet afschaft, zeker niet de kerk van het Duitsche volk zal zijn. Ook de vroegere directeur van het Versuchs- seminar van den rijksbisschop in Klein-Neurede, die eveneens wegens minachtende uitlatingen over het Oude Testament uit zijn ambt ontzet was. is op bevel \-an den rijksbisschop weder in zijn vroe gere functie hersteld. KNIELEND BIDDEN Prof Schilder schrijft in de Bazuin: „Deze week kreeg in onder de oogen: A. Brummelkamp, Roep stem tot Bekentenis en gebed, geschreven ten dienste van de gemeente des Heeren om in de on derlinge bijeenkomsten gelezen te worden op den dank-, vast- en bededag, welke bepaald is op Woensdag den 24 October dezes jaars, Amster dam. H. Höveker, 1838. Op bi. 31 wordt de liturgie aangegeven: na den 2en tusschenzang en het lezen van Hebr. 4. en vóór het lezen vaa ps. 102 en den 3en tusschenzang volgt het gebed. Daarbij de aanteekening: „De Gemeente bidde knielend." BARTH EN BUCHMANN IN AMERIKA. In „De Heidenwereld", het door Henry Beets geredigeerde Zendingsorgaan, wordt de Persrondschouw gewag gemaakt van naaste toekomst der Geref. en Chr. Geref. Kerk in de Ver. Staten. De schrijver lioopt op kentering in het getij en zegt: ,.Het lijkt soms toe dat de Heere God door middel het Barthianisme in ons land, heel «vat oogen opent en heel wat verstanden gevangen leidt onder de gehoorzaamheid Christi. Zal dat een factor worden in die kentering? Ook de invloed van de Oxford Beweging De Persschouwer is noch Barthiaan noch Oxfor- dist. Hy heeft persoonlijk genoeg aan 't al oude Calvinisme. Maar soms schijnt het hem toe dat mogelijkerwijze onze God gebruik maakt van die bewegingen van onzen tijd. Trouwens, we moeten met het badwater het kind niet wegwerpen, zoo leerde ons de oude Prof. Beuker. De nadruk op Gods Souver teit in het Barthianisme, en het herinneren aan verborgen omgang met God in de Oxford Beweging, komen ons voor als elementen die onze God in Zijn souverein bestel wel eens gebruiken om Zijn Rijkszaak in Amerika uit het moeras te trekken". GEEN LUST IN DE STUDIE hebben in den regel jongens en meisjes, die niet geleerd hebben hun plezier te vinden ii boeken, 't Is een eenvoudig middel, maar ga er eens toe over Uw kinderen altijd weer boeken ten geschenke te geven. Vraagt ech ter bij Uw boekhandelaar uitdrukkelijk MEINEMA's uitgaven. Ze zijn frisch ge schreven, leuk geïllustreerd en boeien de jeugd. ZENDING EN PHILANTHROPIE ZENDINGSVERSLAG UIT BANJOEMAS Zendingsterrein Z.-Holland ten Zuiden Dr B. J. Esser te Poerbolinggo schrijft ons. dat op den Hemelvaartsdag in Poerbolinggo 46 maal het doopteeken werd uitgereikt: 28 volwassenen en 18 kinderen. Deze doop heeft ten gevolge ge had, dat nu op drie nieuwe plaatsen des Zondags middags dienst gehouden wordt (Kaligondang, Tedjasari en Kalibagor). 's Morgens komen de lieden uit die plaatsen naar de hoofdgemeente: Poerbolinggo. In de omliggende dessa's krijgt men ook hoe langer hoe meer aanknoopingspunten. Enkele weken later werden er in Tjilitjap 20. in Poerwokorto 11. in Grendeng 1 gedoopt. Ook Dr. Esser wijst in zijn verslag op de toe nemende missie-actie der R.K. Kerk (men zie ons blad van 10 Aug. j.l Hij neemt echter het stand punt in, dat in een wereld van mdllioenen, die hoogstens het schemerliaht van de Halve Maan hebben om naar God te tasten, ieder welkom is, die den Naam van Christus verkondigt. „De wijze, waarop hij het doet, en of het goud of zilver, dan wel hooi of stoppelen is, zal openbaar worden, ik vermoed reeds in deze bedeeling, zeker in den grooten dag des oordeels". In Juni heeft men te Kertajesa, waar de oude kleine gemeente schier niet vooruit gaat. het eens geprobeerd met een groote propagandameeting, de schare bijeen was gebracht door een strijkje, bestaande uit mannen van Poerbolinggo /aar verschillende Christenen getuigenis gaven, wat zij, die uit den Isam tot het Christendom gekomen zijn, bij Jezus gevonden hebben. Deze uit Magelang overgenomen methode wil men in Augustus nóg eens toepassen. De vrees, zoo vervolgt Dr. Esser, dat de Sa- drach-Ghristenen ons terrein zouden kiezen voor ieuw benoemden Apostel, heeft zich bewaar heid. Van Groedjoegan, de gemeente, die in den ouden tijd Vermeer als haar predikant beroepen had (ten Noorden van Kroja). hebben wij eenige verwachting dat zij ten slotte toch nog tot de Zen ding zal komen. Van de andere gemeenten is die verwachting geringer. Begin Mei on tv'n gen wij de regeeringsbeslissing dat de School te Adiredja voortaan gesplist moet worden- de drie laagste klassen worden z.g. „Volks school" de twee hoogste z.g. „Vervolgschool". Met 1 Augustus moet dat ingaan. De heer Hildering zond het bericht, dat na ge houden inspectie zijn Ho! 1.-1 niandsche School te Tjilitap de gelijkstelling met de Openbare School had verworven, zoodat het einddiploma in dit tweede jaar, dat het uitgereikt wordt, rechtsgeldig heid heeft gekregen. T'ouweos de examens der leerlingen, die de drie gesubsidieerde inrichtingen in Mei verlieten, had den een bizonder bevredigend resultaat: de Holl- Javaansche Schooi met den Bijbel te Poerwokerto, de Holl.-Chineesche Zend ogsschcol te Poerboling go en de Christelijke Holl -Inlandsche School Tjilitap. Ook op de Chr. Huishoudschool te Poerwokerto (uitgaande van een afzonderlijke „Stichting") werd met goede resultaten eindexamen afgelegd. 17 Juni werd candidaat Streefkerk in Poerbo linggo en Poerwokerto door Ds. Kuipers van Jogja b:'; de Hollandsche kringen ingeleid. Hij is in Poer wokerto gaan wonen. UIT DE TIJDSCHRIFTEN In „Woord en Daad", tijdschrift voor Inwen dige Zending, vervolgt J h r. M. C. T. hennep, Dir. van den C-entraalbond Inw. Zending, zijn beschouwing over E v gelisatie in crisistijd, zijnde overzioht van de resultaten eener door hem ingestelde enquête bij de Evangelisatie-Com missies in stad en land. Over samenwerking in de Evan gelisatie schrijft Prof. Grosheide Ook hieraan ging een enquête vooraf; de in druk door de antwoorden gewekt, geeft hem de conclusie in de pen: „dat de evangel iseeren- de kerken en vereenigingen er zelf van over tuigd zijn, dat om concurrentie te voorkomen en intensieve bearbeiding der stad mogelijk te maken, het gewenscht is van elkanders ar beid op de hoogte te zijn en te blijven en zoo veel mogelijk te komen tot verdeeling var het terrein." Het vraagstuk van het gemengde hu- el ij k, waarover A. G. B. ten K a 11 schrijft, blijkt nog de volle aandacht waardig. Op de Conferentie van de Prot. Wereldbond te Stockholm is o.m. medegedeeld, dat in Rijn land 50 pet. der huwelijken gemengd zijn. In Opper-Silezië is het nog hooger. Te Berlijn 20 pet. In 1930 werden er te Amsterdam 6.652 huwelijken gesloten, waarvan 1.030 gemengd, dus 15 pet. Dezelfde cijfers vindt men in land, in vele Zwitsersche kantons en in Frank Mr. A. de Graaf schrijft over werkloos heid en prostitutie. In „De Macedoniër wordt door Dr. J. var er Linden een oriënteerend overzicht ge geven van de organisatie en werkwijze der R.K. Missie in Ned. Indië. De schrij ver noemt haar een tegen-actie t.o.v. de Pro- testantsche iZending. Zij zal, zoo voorziet hij, in den loop der tijden nog toenemen, want ook Java en Soemba behooren voor Rome tot de „vruchtbare Missievelden". Ds. P. J. Lambooy schrijft over Zen ding en Volksleven een tweede arti kel, behandelende de vraag, of de Zending be nvloed moet worden door het volksleven. „De mentaliteit van Oost en West, getoetst het symbolisme", is 't onderwerp, waarover H. Bergema zijn beschouwing voortzet. Schoolnieuws, ONDERWIJSBENOEMING Tot hoofd van de binnenkort te openen Herv. School te D a a r 1 e is benoemd de heer H. C. Dijkman t« Den Haag. EXAMENS TUINBOUWKUNDE L. O. D. \V. Brombacher, Hond ijk IJsselmcnde; G. Waarde; K. Hofman. Valhermond sem. Oóoonn; T.Hooijensa, Exloërkijl sem. Odoorn. FRANSCH L.O. UTRECHT. Ges!.: d'c heeren W. G. van Bree- nen. Utrecht: D. Dutaker, BloemcndaaiP. van Maurik. Amstelveen; J. A. Schretaer. Den Haag F. J. Sohmit, Den Haa?; E. W. C. Schreij. lïot- terdam: A. Teeuw, Rotterdam: S Veenstra, Rotterdam; P. J. H. Stevens. Eindhoven: P. Stouthauier. Haarlemmermeer; R. Stouthamer, Haarlemmermeer; G. Terwee, Deventer: J. K. Timmer. Amsterdam: M. Zij-lstra, De.inum: V. M. Stevens, Pu-th-Schtanen: D. J. Stravers. Eer- sel; F. J. Su tin uil er, Ulft (Gld.); J„ A. Toelen. den Dungien: E. Toren, Winschoten; J. J. de Vast. Koudekerke (Z.); J. J. Veeningen. "Win terswijk; N. A. Verberg, Ter Aar; J. M. Ver burg Goes: M. Verburg-. Goe*; V,'. J. II. Ver hoeven, Bladel; W. F. Vermeulen. Roosendaal: G. P. Wlertseuna, Noordbroek NOTARIAAT DEN HAAG. Gesl. voor deel II: de heer J. M. F. C. Raymakevs, Helmond. negen; A Harsma Êiutféu en H. J. Jam GeOd ARNHEM. Geëx. heeren H. J. Heim Brummen: J. G. Fli BREDA. Geëx. 8 cand. Gesl.: de heeren A. M. v. d. Boogaard. Vught; C. v d Bosch. Zeelst; J. A, v Genk. Dorst: W. H A. Da.nge, Eindhoven: N. C. M. v. d. Rijcken, Waspik. DEN HAAG. Gevsl.: mej. G. Buddingh. Sche- veningen en de heer D. v d Dries. Ijoosduinen GRONINGEN. Geëx. 8 marine., cand. afgew. 7. gesl.: de heer A. Vledide-ros. Meppol ROERMOND. Geëx. 7 mannel. en 1 vr. cand. Gesl.: de heeren F. .T. W. A. de Jongh.'Maas- richt; A. P. G. M. Kers tens. Erp; C. A M. Soe- terboek. Helmond; M. A. van do Wijdeven. Erp ROTTERDAM II. Geëx 6 ca-nd Gesl mei G D P. de Rijk. Stoppeldijk; mej. A. M G. Steer' winkel, Gortachem: de heer P v. Sprung. Wad- mens^zijn0^B 1 Schram' Gorincllcm. De exa- Wetenschap. Gosijns opgestegen naar de stratosfeer Te Hour Hvenne bij Dynant BRUSSEL, IS Aug. De als assistent van prof. Piccard bekend geworden Belgische onderzoeker ingenieur Max Cosijns is Za terdagmorgen te zes uur 19 min. te Hour Haycnne, nabij Dinant. met zijn stratosfeer ballon opgestegen voor zijn vlucht naar de stratosfeer. Tegen drie uur van nacht was men met de vulling van de bal lon gereed. Te 4 35 werd de gondel onder de ballon gebracht, waarna het terrein dooi de gendarmie werd ontruimd en afgezet. De ballon voert als ballast mede zandzak ken met een totaal gewicht van 1000 K.G. en 2o0 liter water in onderverdeelde looden tanks, welke tezamen 300 K.G. wegen De 28-jarige Cozijns is vergezeld vaa dea 23 jarigen van der Eest. De luchtvaarders rekenen er op twee uufi, in de stratosfeer te blijven. De landing moet; vóór zonsondergang geschieden. De ballon is gevuld met waterstofgas, heeft 14.000 M3 meter inhoud en weegt, met het stabilisafcietoestel. dat voor het eerst wordt gebruikt, 735 K.G. Bij de opstijging is de ballon peervormig. ie v orm verandert pa? op 16000 M. hoogte in die van een bal en kan dan nog slechts stijgen door het uitwerpen van hallast. Het is lieden juist de tweede verjaardag ran prof. Piccards eerste opstijging in ge zelschap van Cosijns. Cosijns was van plan om de twee uren radioberichten uit te zenden, in telegram stijl. De luiken van den gondel moeten op 6000 M. hoogte gesloten worden, maar zoo mogelijk zou dat reeds op 2000 M. gebeuren In geval van noodzaak kunnen ze in IV? seconde geopend worden; vroeger was daar 20 seconden voor noodig. Piccard vertoeft in Italië en was van plan, als hij kon, bij de opstijging tegen woordig te zijn. Zooals wen weet, heeft de tocht, een we tenschappelijk doel: onderzoek van de hoo- gere luchtlagen uit verschillend oogpunt stralings- en ozonproblemen. HOLLANDSCHE SCHOLIEREN Typeerden Holland niet zuiver Zooals men weet hebben onlangs 22 Neder Iandsche schoolkindoren een bezoek ge bracht aan New-York, als jeugdige vertegen, oordigers van hun vaderland; men sprak r zelfs van „Goodwill-Ambassadors". De ontvangst is zeer hartelijk geweest; 't heeft daarbij ook niet aan officieele toespraken enz. ontbroken. Verder hebben deze jeugdige Nederlandsche schoolburgers o.m. op Broad way geparadeerd in do oud-voderlandsche klecderdrachten, Volendam natuurlijk niet ie vergeten, een geste van de 'leiders dezer onderneming, welke wij niet onverdeeld kunnen bewonderen, maar natuurlijk, Ame rika vond het „most interesting". Hoe bij de organisatie van deze vacantie- reis de keus precies bepaald is, daarover erkeert men eenigszins in het onzekere. Indien de bedoeling mocht hebben voorge zeten, uit elk onzer provincies een jongen en een meisje mee te geven, dan is daarvan niet veel terecht gekomen. Het frappeert tenminste, dat zooveel deelnemers en deel neemsters kwamen uit Den Haag en om geving. Ook anderszins kan de getroffen keuze ons minder bevredigen. We weten wel. de uitlatingen van schoolkinderen tegenover een persman moet men niet op een goudschaaltje wegen, ^naar wanneer een achttienjarige Hagenaar verklaart, zooals een Amerikaansche krant meldde dat hij voor alles met een paar „band lea ders" zou willen kennis maken, en dat een kameraad van zeventien jaar zijn verlangen uitdrukt, een paar nachtclubs ie bezoeken, dan maakt dat toch wel een onprettigen in druk. Dit zijn „Goodwill-Ambassadors", in dien men aan dit zwaarwichtige woord wil vasthouden, die het overgroote deel van Nederland niet vertegenwoordigen. Ook de Hollandsch-Amerikanen zijn over het optreden van hun jonge landgenooten niet gesticht geweest, getuige het volgende knipsel uit een Hollöndsch-Amerikaansch blad, dat een onzer lezers in Amerika ons toezond' „Verleden week meldden wij, dat een ge zelschap jongens en meisjes uit Nederland met de „Statendam" te New-York was aan gekomen. Zij kwamen voor een kort bezoek aan Amerika. Met schaamte lazen wij in Amerikaansche bladen, dat het eerste woord, dat een der leden van dit gezelschap nog" wel een meisje op Amerikaansche bodem sprak, een misbruik van Gods heiligen Naam was. Zij vroeg of het altijd zoo heet was in Ame rika en liet aan deze vraag een ruw mis bruik van Gods Naam voorafgaan. En met dit teeken van gebrek aan gods vrucht en stempel der ruwe ongemanierd heid stapte het gezelschap van jeugdige Nederlandsche bezoekers op Amerikaan- schen bodem. Zulke bezoekers moesten niet naar het buitenland uitgezonden worden om Neder land te vertegenwoordigen. Het zou den in druk kunnen wekken, dat de Nederlanders een vloekende natie zijn". Tot dusverre dit IIollandsch-Amerikaan- sche weekblad. Aan het geciteerde behoeven wij geen woord toe te voegen. DIJKINSTORTING Bij IJmulden is van een dijk ongeveer 1500 kub. M. zand in het Noordzeekanaal ver dwenen. Men vermoedt, dat het snelle rijden van de electrische treinen de voornaamste oorzaak is van de instorting. Alle treinen moeten hier met zeer matige snelheid rijden. Met het werk voor het graven van de sleuf ten behoeve van de nieuwe zinkers voorgas en water is de firma Volker en Bos uit Shedrecht weer begonnen. FEUILLETON UIT HET ENGELSCH VAM CHARLOTTE HL YONGE (25 Zij hadden partijen. Blanche's verlangen naar tennis-spelen over het geheeie grasveld werd vervuld; en er waren verscheiden diners, telkens opnieuw een kruis voor Alice, dia noch aangeboren talent, noch oefening had om als gastvrouw de leiding op zich te nemen; zij had veel moeite met het menu, nog meer met het plaatsen harer gasten, nog weer meer om de voornaamste harer lady's later in het oog to krijgen en het meest van alles leed zij onder de af keurende blikken van haar echtgenoot en later door het gebrom en zijn gevolgen, want Ursula viel uit: -,Het is niet billijk moeder aanmerkingen te maken. Hoe zou zij al het savoir-faire of hoe gij het ook noemen wilt, van tante Jane kunnen hebben, als zij het nooit gedaan heeft?" „Mevrouw Egremont", antwoordde hij met de grootste zoetsappigheid: „Gij zult mis schien ook wel op de manieren uwer doch-i ter willen letten". Gewoonlijk nam hij weinig notitie van Ursula- hij beschouwde haar waarschijnlijk, evenals de geheeie om trek, als een minder gelukkige imitatie van May, zij miste de deftige manieren; of misschien ook besefte hij dat, zoo haar tong niet bedwongen werd, deze misschien lastig eau worden. Tmö bij ifl dea jachttijd lief., hebbers van de jacht van zijn eigen soort bij zich vroeg, gaf de vrouw van den ?:a- nunnik haar schoonzuster in stilte den raad als heerendiners te beschouwen en Ursula bij haai' te sturen om den avond met haar nichtjes door te brengen; en hiertegen werd geen bezwaar gemaakt Mijnheer Egremont wenschtc zijn schoone vrouw aan het ho.Jd van de tafel, en zijn gasten gedroegen zich nooit onbehoorlijk in haar tegenwoordig heid; maar niemand verlangde naar bet ongemanierde meisje en zij en Blanche kon den het altijd best samen vinden. Als Mark thuis was- lieerschte er altoos iets gedwon gens, maar hij was er niet altijd. Hij was dikwijls uit logeeren of maakte uitstapjes, /as over 't algemeen in een onrustiger, toestand van reactie ea van bezorgdheid over zijn toekomst. Hij was een goed en nauwgezet mensch, en was nooit bepaald lui geweest- maar had zijn opvoeding en het leven opgenomen met de gemakkelijkheid vaa iemand, die vermoedelijk een groot for tuin zal erven, dus niet met het deel om zijn talenten winstgevend te maken. Schoon hij ingeschreven was in de Temple, was dit voornamelijk om- al was het slecnts in naam een fatsoenlijke betrekking te heoben, ten einde niet geheel afhankelijk te zijn van zijn oom, en al wat hij tot nu toe verkregen had was de overtuiging, dat het een halven zoo niet heelen levenstijd zou duren, voor dat de wet hem een bestaan zou opleveren. Zijn vader wilde met het oog op zijn predikantsplaats, dat hij geestelijke zou orden, maar Marks beschouwing van -Ie plichten en de vocatie van geestelijken maakte er hem afkeerig van. Hij was drie-, en-twintig» een lastige leeftijd voor al die examens, die als zooveel leeuwen staan voor het oog van de jongelingschap, die tot dién sten van allerlei aard bereid is, zich ze'den 01' nooit de mond laat stoppen dior eigen belang. Hij waagde zich aan óóu examen en werd afgewezen en op zulk een wijze dat hij de overtuiging kreeg dat welslagen veel meer afhing van volproppen dan van al- gemeene ontwikkeling. Hij had een zekere bewustheid dat de meeste menschen vonden dat er een andere weg voor hem openlag, en daaiosder zeer bepaald zijn tante en misschien zelis zijn ouders. Op een goeden dag aan het tweede ontbijt werd dit zeer duidelijk, toen er eenige parochiezaken besproken werden. Daar mijnheer Egremont voor een dag van huis was, was Alice- die door haar /rije morgenuren in staat was aan paiochie-, en kerkzaken deel te nemen, er cok, alsmede de hulpprediker en zijn vrouw. Deze goede menschen hadden het zeer druk over een huwelijk dat gesloten zou worden tusschen een jongen pachter en zijn volle nicht, een teer persoontie, -Ie eenige overgeblevene van een teringachtige familie. ,-Dat geld, dat geld", haalde de kanunnik aan. „James Johnson zit er, zooals men dat zegt warmpjes in". „Het is zonde en schando"- zei mevrouw Edwards. „Wat is er van te verwachten? George Johnson ziet er nu sterk genoeg uit. maar er is me verteld dat zijn broeder bepaald aan do tering is gestorven, scheen zij het ontsteking noemden; doch het was longtering." ■,Tk vrees dat het in de familie zit" zei de vrouw van den kanunnik, „zij hebben allen die fijne gelaatskleur; maar ik -eloof dat George de arme Emily-tje innig lief heeft." .Huwelijken tusschen yolle neven pn nichten moesten ook verboden zijn'% zei mijnheer Edwards. „Het blijft altoos een kwestie of het v?r meerderen van verbodsbepalingen zonder dringende noodzakelijkheid raadzaam is" zei de kanunnik. Hij sprak zeer bedaard, maar l.et voor treffelijke echtpaar muntte niet uit door kieschheid. Mevrouw Edwards sloeg zulk een waarschuwenden, ontstelden blik op haar echtgenoot dat May zich bijna niat weerhouden kon te lachen en hij onderdanig en aarzelend begon: -.0 ja, ik vraag u wel excuus. Er kunnen natuuriijk gevallen voor komen", waardoor hij een hoogrooden blos op Alice's wangen deed komen, terwijl de kanunnik, op het geval voorbereid ant woordde: „En George Johnson beschouwt zich als een daarvan. Ik denk dat hij het oude kasteel wil restaureeren." En schoon zij liever mevrouw Edwards op haar nummer had gezet- vroeg zijn vrouw hoeveel dekens er voor dezen winter noodig zouden zijn. Het gevolg dezer kleine episode was, dat Mark dien avond zijn vader zijn sterLe begeerte te kennen gaf om het tand te ver. laten, een voornemen dat de Kanunnik mot al zijn macht bestreed. Hij was or.genschijn- lijk een gezond en krachtig man, maar hij had een paar malen een ziekte gehad die hem deed twijfelen of hij een long le\en zou hebben; en niet alleen kon hij de ge dachte niet verdragenzijn oudsten z - r.i niet bij zich te hebben- maar hij zag ei ook tegen op zijn gezin over te laten aan een hoofd als zijn broeder was. De snelle com municatie met Canada in aanmerking ge nomen, vond Mark de redenen niet vol komen geldig; maar het was hem niet mogelijk de beden van een vader met tranen m zijn oogen te weerstaan; en schoon bij met besluiten kon om zich te gaan voor bereiden tot hulpprediker van zijn vader beloofde hij niets te doen waarvoor hij naar een ander werelddeel zou moeten gaan en binnen twee of drie dagen vertrek hij naar nionks Horton om te zien welken raad zijn oom en tante hem konden geven. De invloed toch van Lord Kirkaldy werd door zi'u familie bijna als het zekero middel be schouwd om bij de diplomatie geplaatst t" worden. De Kirkaldy's hielden veel van Mark en nadden het minder aangename gevoel van aansprakelijk te zijn voor de ontdekking waardoor zijn vooruitzichten veranderd' waren. Zij zouden al wat zij konden voor hem hebben wjllen doen, maar de invloed van lord Kirkaldy bepaalde zich tot liet ministerie van buitenlandsche zaken, en tot zijn mede-diplomaten, en hier vond hii spoedig een onoverkomelijken hinderpeal. Marks onderwijs had stilgestaan van den tiid va-a de vlucht van juffrouw Headworth af tot aan het tweede huwelijk zijns vadprs daar hij al zijn energie uitsluitend gebruikt had voor de worstelingen met de reeks van grimmige gouvernantes- door zijn groot moeder aangesteld, waardoor hij alle kans om vreemde talen grondig te loeren gemist had en eenmaal op school had hij de min achting en den afkeer der meeste Engelsche jongens gedeeld voor de Fransche meesters, t ee.n ?.e'lee'e klasse overschreeuwden Lord Kirkaldy. een nauwgezet en sman'-- ol kenner van Europeesche talen, die ze met de cosm°Politische gemakn Lelijkheid yan een ambassadeur zoo aan- •O"* '""«"te W «vol* Vtó zii^?roev™ van briefschrijven en vertalen. Mark had er zijn uiterste best voor gedaan, maar zii konden tot niets dienen dan voor de kluch tige verhalen, welke zijn goede oom aan niemand deed dan aan zijn vrouw. Onge- lukkiK logeerde er te Monks Horton ee-, Piemonteesche familie, waarvan er eeniee niet stenk waren in hun Engelsch; de taal waarin de oude markies en Mark van tijd tot tijd hun gedachten trachtten 'e wisselen was iets verschrikkelijks. Daar Mark na verloop van een week geen teekenen van W&F* ,m *let Flansch of Italiaansch ISJi khjken, kon lord Kirkaldy het niet met zijn geweten overeen brengen zijn neef een anderen raad te geven dan zien toe te feg! gen op de Engelscho wetten, vooreerst te leven van hetgeen zijn vader hem toelegde Mn h °aP een der weinJge aanstelling gen die openstaan voor een Engelsch rechts geleerde van goeden huize en van sre- wenschte bekwaamheid. K vanatZ'tï\raS"Mark dadel«k bertchlea ïnümH ?B Iooals hii haar getrouw noemde, aan de oude juffrouw Headworfh tmTw».8 hf-n' wllke z'in tame van liid tot tijd was bl jven bezoeken. De goede vrouw had geen inwoning meer, gij had nZ bijeengegaard voor haar ouden dag en was met de Nugents samen gaan wonen- waar voor May haar zeer dankbaar wl" omdS t^ïwak^JT11* 'a 8lecht van en gelaten t^wnrrlen. Pn BC"ee,e" df,s (Wordt vervolgdj

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5