IHrtiwr gcii&dft GTaurant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken WAT DE BALANS AANWIJST N.V. HOUTHANDEL V.HJ. VAN SCHIJNDEL& Cd Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.I8 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.5O Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cl. met Zondagsblad 77» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1934 15e Jaargang abtoErtentieprijjen: Van 1 tot 5 regels 4 1.177» Elke regel meer 0.227» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.177» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 No. 5251 De financieele gevolgen van de nieuwe verdeeling der werkloosheidslasten Welke financieele gevolgen brengt nu de instelling van het „Werkloos- heidssubsidiefonds" voor de gemeenten mee? Wil men trachten op deze vraag een antwoord te geven, dan is het noodig rekening te houden met hetgeen de geldende regeling biedt. Men zal zich herinneren, dat het Rijk, dat in 1933 tér bestrijding der uitgaven ten behoeve van de werkloosheid niet minder dan 75 millioen ter beschikking van de ge meenten stelde, zich genoodzaakt zag dit bedrag voor 1934 tot 46 millioen terug te brengen. Men kan zich voor stellen, wat dit vooral voor de zwaarst getroffen gemeenten beteekende, nu men de Rijksbijdrage, die maximaal 75% beliep, naar evenredigheid zag ingekort. De nieuwe regeling biedt een heel wat ruimer schaal, waarbij de bijdrage van het Rijk kan oploopen van 6.9% tot 90%, en onder de uitgaven, waarin het Rijk financieelen steun schenkt, tellen dan behalve de kosten van steunverlee ning die van werkverschaffing mee. De veronderstelling is niet al te ge waagd, dat de nieuwe opzet voor tal van gemeenten het verlossende woord beteekent en niets minder inhoudt dan dat men van het bijzondere toezicht van hooger hand ontslagen raakt. Want een feit is, dat de oorzaak van nood lijdendheid der meeste gemeenten in de crisis schuilt, en de crisis openbaart zich het sterkst in de hoog opgeloopen kosten van werkloosheidsbestrijding. Intusschen dient tweeërlei restrictie te worden in acht genomen. In de eerste plaats zullen er gemeen ten zijn, die zelfs bü ontvangst van 90% der kosten van steunverleening en werkverschaffing de begrooting niet sluitend kunnen krijgen. Deze kunnen op de begrooting op een afzonderlijken post een extra-bijdrage ramen, die ten laste kan komen van het subsidiefonds, mits het gemeentebestuur zich richt naar de aanwijzingen van hooger gezag. Ten aanzien van deze groep herleeft derhalve de noodlijdendheid ten volle. Maar ten tweede mag niet worden vergeten, dat de nieuwe regeling niet anders is dan een aanvulling van de ontwerp-wijziging der wet op de finan cieele verhouding en derhalve met haar onder één gezichtspunt dient te worden beschouwd. Welnu, die wijziging komt over het algemeen niet aan de sterkst getroffen gemeenten ten goede, men kan haast wel zeggen, dat de gemeen ten, die in hun budget in de ernstigste mate den druk der tijdsomstandigheden ondervinden, nagenoeg alle bij de toe passing der gewijzigde regeling inzake de financieele verhouding achteruit zullen gaan, en vaak zeer sterk achter uitgaan. Ook ten aanzien van het lot der zoo genaamde „uitgestooten bedragen" geeft het bekende rondschrijven van den Minister van Binnenlandsche Za ken eenig licht. De geschiedenis dezer nieuwe ver schijning was tot dusver eenigermate mysterieus. Aanvankelijk werd den ge meentebesturen de geheimzinnige mede- deeling gedaan, dat deze bedragen bui ten de begrooting moesten worden ge houden, een mededeeling, die tot de suggestie bijdroeg, dat deze geraamde uitgaven door een Rijksbijdrage zouden kunnen worden gedekt. In Zuid-Hol land nam deze voorstelling een nog meer gepreciseeröen vorm aan door een circulaire van den Voorzitter van het college van Gedeputeerde Staten aan de gemeentebesturen, waarin werd mede gedeeld, dat tekorten, in verband met uitgaven ter bestrijding der werkloos heid ontstaan, konden worden gedekt door toekenning van een renteloos voorschot van Rijkswege, terwijl, wan neer een tekort zijn oorzaak vond in uitgaven ten behoeve van de gewone huishouding der gemeente, ter dekking een bijdrage uit 's Rijks kas kon wor den verstrekt. Wij wezen er reeds op. dat de inhoud dezer circulaire later door Gedeputeerde Staten op een niet al te bewonderenswaardige wijze werd teruggenomen. Thans blijkt eenig meer licht over de „uitgestooten bedragen" van 1934 op te gaan: op de begrooting voor 1935 behoort te worden uitgetrokken een post, gelijkstaande met een tiende deel van het totaal bedrag, dat buiten de begrooting van het loopende jaar werd gehouden. In dit gedeelte zal ten laste van het fonds een bijdrage worden verleend, welke berekend zal worden naar hetzelfde percentage als voor de overige uitgaven tr"1. behoeve van steun verleening en werkverschaffing zal worden verstrekt; Wanneer men voorzichtig leest, merkt men op, dat hier enkel sprake is van een tiende deel. Maar het vermoe den ligt voor de hand, dat het de be doeling is het geheele bedrag in tien achtereenvolgende jaren te delgen door jaarlijks een tiende deel ten laste van de begrooting te brengen. In een belangrijk opzicht zal de nieuw voorgenomen regeling vereen voudiging brengen: de beperking, wel ke tot dusverre gold, dat alleen de uit gaven wegens kosten van steunuitkee- ringen aan werkloozen, die afkomstig zijn uit zoogenaamde crisisvakken, voor bjjdrage in aanmerking komen, vervalt. Aan een moeizaam werk wordt daar mee een einde gemaakt. De vraag of de werkloosheid in een bepaald bedrijf van zoodanigen aard en omvang is, dat op de werkloozen uit dat bedrijf de steun regeling kan worden van toepassing verklaard, is veelal een vraag, waarop niet met stelligheid het juiste antwoord valt te geven. Tot veel ontstemming, tot veel onbillijkheid ook geeft deze onder scheiding aanleiding. Onbillijkheid vooral ook daarom, wijl degene, die niet onder de bepalingen der steunregeling valt, momenteel ge heel komt voor rekening der plaatse lijke kas en daardoor genoegen moet nemen met een uitkeering, die in den regel een heel stuk ligt beneden* het peil, waarop de uitkeeringsbedragen zich bewegen. De werkloosheid grijpt zóó algemeen in het bedrijfsleven in en onze samen leving is zóó gecompliceerd, dat de onderscheiding in crisisbedi'ijven en niet-crisisbedrijven niet als reëel wordt gevoeld. Vandaar dat de nieuwe rege ling op dit punt stellig bevrediging zal schenken. Intusschen worde aan de redactie dei* ministerieele circulaire op dit punt bijzondere aandacht geschonken: het rondschrijven houdt namelijk in, dat ook de uitgaven ten behoeve van werk loozen in niet-crisisvakken voor een bijdrage in aanmerking komen. Dat op hen ook de normen der steunregeling van toepassing zijn of kunnen zijn, staat er niet, maar zal toch wel de be doeling wezen. Of is men hier opzette lijk eenigszins voorzichtig geweest ten einde niet te stimuleeren, dat de uit- keeringen aan werkloozen buiten de crisisbedrijven voortaan tot de normen der steunverleening worden opgevoerd (met inachtneming natuurlijk van het feit, dat dit maxima zijn) en zoodoende de uitgaven voor dit doel stijgen? Bij het wijzen op de gevolgen der nieuwe regeling voor de gemeenten mag niet worden veronachtzaamd het feit, dat verschillende gemeenten zoo wel door de aangekondigde wijziging der wet regelende de financieele ver houding als door de nieuwe verdeeling der werkloosheidslasten in slechter conditie zullen geraken. Het zijn de gemeenten, die tot dusver onder gun stige omstandigheden verkeerden, wel licht gelukkig hebben geboerd en voor een groot deel zuinig zijn geweest. Intusschen is er geen aanleiding om de eigenschap der zuinigheid te verkla ren tot het speciaal domein van die gemeenten, die tot nu toe aan het odium der noodlij dendheid wisten te ontkomen. Wat een inzender in het laatste nummer van het Weekblad voor Gemeentebelangen dienaangaande op merkt is te eenvoudig voorgesteld. Ai is het waar, dat meer dan één gemeen tebestuur, ziende op zijn geruïneerde financiën, het „mea culpa" op de lippen moet nemen, ook onder de noodlijdende gemeenten zijn er niet weinige, die in haar beleid de uiterste zuinigheid be trachtten en buiten eigen toedoen in nijpenden nood geraakten. Terwijl daartegenover gevallen staan, waarin men zich heel wat kon veroorloven en nog veroorlooft, zonder dat men sterk de gevolgen van de crisis ondervond. Een nader onderzoek zal moeten leeren, wat het resultaat zal zijn van de voorgedragen maatregelen voor de gemeenten in het algemeen. Met be langstelling wachten wij het resultaat af van den arbeid, dien dé diligente Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten, daartoe in staat gesteld door uitvoerige inlichtingen van de gemeen tebesturen, te deze reeds thans heeft ondernomen. BINNENLAND DE ONGEREGELDHEDEN BIJ DE MARINE IN INDIE Het Witboek over de muiterij Thans is het Witboek der Nederlandsche Regeering verschenen over de ongeregeld heden bij de Koninklijke Marine in Neder- landsch-Indië in het begin van 1933. welke haar hoogtepunt bereikten in de muiterij aan boord van Hr. Ms. De Zeven Provin- Het eerste hoofdstuk behandelt de ge schiedenis van de salariskorting, welke de onmiddellijke aanleiding tot die gebeurte nissen was, het tweede de ongeregeldheden in de vlootbasis Soerabaja Daarop volgt het verslag van de muiterij, en het vierde hoofd stuk geeft een overzicht van de aan de on geregeldheden gewijde beraadslagingen in de beide Kamers der Staten-Generaal. De salariskorting maakte deel uit van de bezuiniging in Indië. De salarisherzieningen van 1931 en 1932 hadden, gelijk men weet, groote onrust verwekt, welke o. a. tot uiting kwam in de bladen der personeelsbonden, waarvan de hoofdbesturen in Nederland zetelden. Naast het Europeesche personeel diende op de vloot in Nederlandsch-Indië een be langrijk percentage Inlandsche schepelin gen, die in het algemeen weinig contact hadden met hun Europeesche collega's, doch in hun personeelsboneïen gaarne hun voorbeeld volgden. Eind 1932 werd de korting öj) dé salaris sen der Indische landsdienaren van 10 tot 17 pet. opgevoerd. Voor de toepassing van een overeenkomstige korting op de bezoldi ging van het marine-personeel moest over leg worden gepleegd met de Nederlandsche regeering; dit overleg was vóór het eind van dat jaar nog niet afgeloopen. Daarom werd aan het personeel bekend gemaakt, dat de bestaande korting voorloopig zou worden gehandhaafd. Dit werd beschouwd als een bewijs, dat de regeering was ge zwicht voor den door de personeelsbonden uitgeoefenden drang. Toen op 25 Januari 1933 het bericht werd gepubliceerd, dat de korting op de bezoldi ging vak het Europeesche Marinepersoneel in Indic werd verhoogd tot 14 pet., steeg de onrust. Toevalligerwijze was nagenoeg de geheele vloot te Soerabaja aanwezig, daar door de viering van het Inlandsche Nieuw jaar 3 vrije dagen (27, 28 en 29 Januari) elkaar opvolgden. Verder geeft het Witboek een opsomming van de feiten, die aan de muiterij zijn voor afgegaan: de vergaderingen in Soerabaja, de dienstweigering van Europeesche korpo raals en manschappen, de afkondiging van de nieuwe korting tot 17 en de dienst weigering van inlandsche schepelingen. Er waren toen 600 arrestanten. De Zeven Provinciën vertrok begin 1933 van Soerabaja. De commandant kreeg 2 Februari bericht over de dienstweigering te Soerabaja en werd aangemaand op zijn hoede te zijn. De stemming aan boord werd steeds slechter. Toen de commandant, die te Koetaradja aan den wal was, gewaarschuwd werd, hechtte hij, evenmin als de eerste officier Minister Steenberghe bracht dezer dagen e groote belangstelling de druivencultuur be bezoek aan het Westland, waar hij met ■.ichtigdct geloof aan berichten over de muiterij. Ten slotte geeft het Witboek uitvoerig weer wat er op „De Zeven Provinciën" ge schiedde en op welke wijze de muiterij werd onderdrukt. Daar deze^ gebeurtenissen reeds meermalen uitvoerig in ons blad zijn verhaald en geen nieuwe gezichtspunten door het verslag worden geopend, meenen wij met deze vermelding te kunnen vol staan. Contingenteering Katoenen Manufacturen Gisteren is afgekondigd de wet tot rege ling van den invoer van bedrukte, geverfde, bontgeweven, gebleekte en ongebleekte ka toenen manufacturen. Het uitvoeringsbesluit alsmede ministerieele beschikkingen ten deze zijn opgenomen in de Staatscrt. van gisteren. Daarbij is o. m. bepaald, dat in voervergunningen slechts worden verstrekt -aan hem, wiens handelszaak in het Han delsregister is ingeschreven en die blijkens die inschrijving mede het bedrijf van im porteur van de in voormelde wet genoemde goederen uitoefent, en tot een waarde van: a. geverfde, bedrukte en bontgeweven ka toenen manufacturen, gelijkstaande aan ten hoogste 30 van de gemiddelde door hem in de jaren 1929, 1930 en 1931 ingevoerde waarde echter met dien verstande, dat slechts vergunning zal worden verleend tot ten hoogste 55 van de hoeveelheid, welke gemiddeld gedurende de jaren 1929, 1930 en 1931 door hem is ingevoerd; b. gebleekte katoenen manufacturen, ge lijkstaande aan ten hoogste 30 van de gemiddelde door hem in de jaren 1931 en 1932 ingevoerde waarde, echter met dien verstande, dat slechts vergunning zal wor den verleend tot ten hoogste 60 van di> hoeveelheid, welke gemiddeld gedurende de jaren 1931 en 1932 door hem is ingevoerd; c. ongebleekte katoenen manufacturen, gelijkstaande aan ten hoogste 30 van de gemiddelde door hem in de jaren 1931 en 1932 ingevoerde waarde, echter met dien verstande, dat slechts vergunning zal wor den verleend tot ten hoogste 35 van de hoeveelheid, welke gemiddeld gedurende de jaren 1931 en 1932 door hem is ingevoerd. Onder de door deze regeling getroffen gop deren vallen niet: AJlover, Batist, Boekbin- aerslinnen, Etamine, Filet, Gebrocheerde stoffen, Gefestoneerde en fantasie gewerkte organdie, Glasbatist, Guipure, Handwerk- gaas (stramien), Hoedengaas (singalette), Lancaster, Madras, Marquisette, Paarden haar tusschenvoering met katoenen ketting en een inslag van ongesponnen paarden haar (andere soorten paardenhaar tusschen voering vallen onder groep B), Tule, Vitrage. ue rsona vau xjcuiijjoauiuiiuuucxs 1-»^- derland heeft zich thans met een uitvoerig adres over het Verkeersfonds tot de Eerste Kamer gewend. Hij meent, gezien de ervaring, welke men met te gestrenge belastingmaatregelen je gens bedrijfsauto's in het buitenland heeft opgedaan, met groote zekerheid de verwach ting te moeten uitspreken, dat het door de Nederlandsche regeering ingediende wets ontwerp tot instelling van een verkeers fonds, „aan hetwelk, wat betreft zijn aan slag ten aanzien van bedrijfsautomobielen, een hoogst rigoureus karakter niet kan worden ontzegd tot rampspoedige gevol gen voor de volkswelvaart en de schatkist zal moeten leiden. HET „FILMBLAD" Bij den uitgever, den heer G. F. Call en- bach te Nijkerk. is der-er dagen het eerste nummer verschenen van 'net „Filmblad" uitgaande van de Ned. Chr. Filmcentrale, van welker oprichting en samenstelling wij onlangs hebben melding gemaakt. Dit eer ste nummer, dat er zeer modern uitziet, zoo wel wat druk als illustratie aangaat, wordt geopend met een inleidend woord van de redacteuren, de heeren J. J. van der Meulen en P J van Mullein, en brengt verder o.m. een artikel van dr II W v der Vaart Smit Programma en Mededeelingen betreffende de werkwijze der Centrale en eenige zeer mooie foto's uit verschillende filrms. Met belangstelling zullen wij de verdere ontwikkeling van dit nieuwe orgaan tege moet zien. GEMEENSCHAPS- EN VEREENIGINGS- GEBOUWEN Als no 17 is in de Serie „Moderne Bouw kunst in Nederland" bij W. L. en J. Brusse N.V., Rotterdam, verschenen „Gemeenschaps en Veret-nigingsgebouwen". Het bevat een serie zeer goede toto's, van werken van Ber- lage, Brinkman en v i Vlugt, K v d Berg, Bijvoet en Duiker. Ilanrath, P Kramer. Wij- develd e.a. benevens een aantal verduide lijkende plattegronden. In het kader van deze geheele serie bouw* kundige monografieën, welke uit 20 num mers zal bestaan, maakt deze nieuwe pu blicatie een goed figuur. Een mooie aan winst voor wie in de bouwkunst in Neder land belang stellen. Stichting Nationaal Luchtvaartfonds Een ton biji&en. Ten overstaan van de notarissen Dénis en Waldorp te 's-Gravenhage is de oprichtings akte verleden van de Stichting Nationaal Luchtvaartfonds. Hierdoor is het bekende Pelikaan Comité aan het einde van zijn werkzaamheden ge komen en is thans bezig te liquideeren. Hoewel te zijner tijd nadere bijzonder heden over de Stichtings-akte en over de ingekomen gelden zullen worden gepubli ceerd, kan thans reeds worden medege deeld, dat dank zij de bijna allerwege on dervonden medewerking, een totaal bedrag van circa f 100.000 kon worden bijeenge bracht. Een onderzeeër vaart om de Kaap VIJF-MAANDSCHE REIS NAAR DE OOST Het ligt in het voornemen Hr. Ms. K XVIII in November a.s. naar Ned.-Indië uit tff zenden via Kaap de Goede Hoop. Voor deze reis is het volgende reisplan, vastge steld: 12 November vertrek Nieuwediep; 20 No vember aankomst Funchal; 26 November vertrek Funchal; 1 December aankomst St. Vincent; 3 December vertrek St. Vincent; 5 December aankomst Dakar; 10 December vertrek Dakar; 20 December aankomst Per- nambuco; 27 December vertrek Pcrnambu- co; 31 December aankomst Rio de Janeiro: 9 Januari 1935 vertrek Rio de Janeiro; 17 Januari aankomst Tristan da Cunha; 19 Januari vertrek Tristan da Cunha; 28 Januari aankomst Kaapstad; 12 Februari vertrek Kaapstad; 19 Februari aankomst Durban; 26 Februari vertrek Durban; 6 Maart aankomst Mauritius; 12 Maart trek Mauritius; 28 Maart aankomst Fre- mantle; S April vertrek Fremantle; 15 April aankomst Soerabaja. Deze reisroute, is mede gekozen ten einde prof. dr. A. F. Vening Meinesz, als lid van de rijkscommissie voor graadmeting en wa terpassing, in de gelegenheid te stellen waarnemingen voor zwaartekrachtsonder- zoek ook op dit traject te verrichten. In herinnering wordt gebracht dat de hoogleeraar reeds in 1923 met. deze waarne mingen aan boord van Hr. Ms. K 2 begon tijdens de uitreis van deze boot naar Neet. Indië via het kanaal van Suez en in 1925 aan boord van Hr. Ms. K 1 gedurende de uitreis tot Port-Saïd, deze waarnemingen voortzette. Daarna maakte hij in 1926 niet hetzelfde doel de uitreis van Hr. Ms. K. XVni door het Panamakanaal mede, ver richtte in Ned.-Indië een zeer groot aantal waarnemingen aan boord van dienzelfden bodem en maakte in 1932 nog een tocht niet Hr. Ms. O 13 in den Atlantische Oceaan, eveneens met hetzelfde doel. HOOFDKANTOOR OPSLAGPLAATSEN OOSTZEEDIJK No. 238, R'DAM ZAGERIJ EN SCHAVERIJ NASSAUHAVEN B0EREGAT DE B.B.N. EN HET VERKEERSFONDS De Bond van Bedrijfsautohouders Ne- Land- en Tuinbouw. T.b.c.-bestrijding bij rundvee De C.Z.C. schrijft aan de melkveehouders, leveranciers van consumptiemelk met z.g. Regeeringscontract: Het ligt in het voornemen van de Crish Zuivél-Centrale C.Z.C.hiertoe door den Minister van Economische Zaken gemach tigd, om haar bemoeienissen mede dienst baar te maken aan de bevordering van hygiënische en zoo doelmatig mogelijke melkwinning en aan de saneering van den rundveestapel. Dit laatste doel tracht zij o.a. te bereiken door bij de tuberculosebestrijding onder het rundvee de behulpzame hand te bieden. Zij meent, dat dit doel kan worden bevoi dercl door de melkveehouders, leveranciers van consumptiemelk op Regeeringscon tract, bij de bestrijding van bovengenoemd- ziekte financieel te steunen. In verband hiermede heeft de Crisis-Zui vel-Centrale met de provinciale organisa ties, die in de consumptiemelkgebieden, als hier bedoeld (de provincies Noord- en Zuid- Holland en Utrecht) bestaan en wier doel is: „bestrijding van de tuberculose ondei het rundvee, volgende de Rijksvoorschrif ten", samenwerking gezocht en verkregen. Melkveehouders met Regeeringscontract, die de tuberculosebestrijding onder hun rundvee ter hand wenschen te nemen, moe ten zich, teneinde den hieronder omschr ven steun van de Crisis-Zuivel-Centrale te verkrijgen, aansluiten bij een der boven genoemde provinciale organisaties. Vrijwel in elke omgeving is een locale onderafdee- hng (locale bestrijdingsorganisatiè) van deze organisaties gevestigd. Mocht dit bij uitzondering niet het geval zijn, dan gelie ven de veehouders zich te wenden tot: voor Noord-FIoland: den heer E. Koster Dzn., Landbouwhuis te Alkmaar; voor Zuid-Holland: den heer A. Louter, Oostenburgerdwarslaan 23 te Voorburg; voor Utrecht: den heer Ir. J. S. Swierstra, Rijksveeteeltconsulent, Prins Hendriklaai 39 te Utrecht. De veehouders verbinden zich hierbij de tuberculose onder hun rundvee te bestrij den volgens de Rijksvoorschriften, waar door zij bij naleving der bepalingen de door het Rijk vastgestelde subsidie, nl. f 0.50 per rund en per jaar als tegemoet koming in Je kosten van onderzoek, bene vens f 25 bij eventueele afslachting een aan open tuberculose lijdend rund deel achtig worden. Naast deze tegemoetkoming Van de zijde van het. Rijk stelt de Crisis-Zuivel-Centrale voor de melkveehouders met Regeerings- coptract bij het bestrijden der tuberculose onder hun rundvee de navolgende jaar- premies beschikbaar: A. Voor geheel tuberculosevrije bedrijven f 2.50 per melkkoe (geen jongvee). Wanneer op een bedrijf onder het melx- \ee voorkomen tot met 10 pet. reactiedieren f 1.50 per melkkoe (geen jongvee) en bij 10 t.m. 25 pet. reactiedieren f 1 per melkkoe (geen jongvee). B. Voor veebeslagen met een hooger reae tiepercentage dan 25 wordt, indien dit per centage in vergelijking met het vorige jaar een daling te zien geeft, een premie ver strekt van f 0.05 per melkkoe voor elk pro cent, dat liet reactiepercentage der melk koeien is gedaald. Is b.v. van een bedrijf het percentage met 10 pet. gedaald, dan ontvangt de veehou der 10 X f 0.05 f 0.50 per melkkoe (geen jongvee). De Crisis-Zuivel-Centrale meent, dat het hierdoor voor de consumptiemelkleveran- ciers mogelijk wordt met zoo weinig moge- De opvoeding Uwer kinderen ZONDER MUZIEK is NIET compleet! Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen waarbij inbegrepen het Zondagsblad Over de ongeregeldheden bij de Marine is e< Witboek verschenen. Invoerregeling van katoen en manufacturen. Het conflict te Almelo neemt vasteren vor aan nu de conferentie tusschen werkgevers werknemers geen resultaat hadden. Triomfale ontvangst van Hider in Hamburg, Zijn rede voor de radio. Japan overweegt een waarschuwing aan Sow jet- Rusland. Madrid capituleert voor óe cischcn der Basken. De ontvoerde millionair Labatt in vrijheid gesteld. BIz. 3 Te Amsterdam vielen drie kinderen uit een raam. Een is reeds overleden. BIz. 5 Ingenieur Cosijns en zijn makker Van der Eist zijn hedenmorgen per speciale ballon naar de stra tosfeer opgestegen. lijk kosten hunnerzijds een ziekte bestrij den, die aan de veehouders telkenjare groote financieele schade toebrengt en waarvan de bestrijding uit een oogpunt van bevordering van de Volksgezondheid van uitnemend belang moet worden ge acht. De Crisis-Zuivel-Centrale geeft U dan ook in ernstige overweging deze bestrijding onder bovenstaande voorwaarden, nog de zen herfst ter hand te nemen. Het is hiertoe noodig, dat belanghebben den zich spoedig aanmelden bij een bestrij dingsorganisatiè als eerderbedoeld, dan wel zich wenden tot een der drie overige adressen .onder mededeeling, dat men is consumptiemelkleverancier op. z.g. Regee ringscontract. ONDERMAATSCHE AARDAPPELEN. Door den Minister van Economische Zaken is bepaald, dat de maat van in den handel gebrachte duinzandaardappelen is gebracht van 35—60 mM. op 28—60 mM, DE NOOD IN HET VARKENSMESTERS- BE DRIJF. De Bond van Varkensmesters heeft den Mi nister van Economische Zaken een telegram doen toekomen, waarin wordt geconstateerc, dat de toestand in het varkensmestersbediijf onhoudbaar is als gevolg van de zeer geringe afname door de Nederlandsche Varkenscen trale en een beroep op den minister wordt gedaan, die maatregelen te treffen, die een spoedige afname verzekeren. UIT HET SOCIALE LEVEN Dreigend conflict in de textiel-industrie Vrijdag had te Almelo een conferentie plaats tusschen de directie der N.V. Katoen- maatschappij v/h. Gebr. Scholten en Co. en de besturen der textielorganisaties Unitas, St. Lambertus en De Eendracht. Deze con ferentie had plaats op verzoek van laatst genoemde besturen en wel naar aanleiding van de te lage loonen welke op deze onder neming worden verdiend. Overeenstemming werd op deze conferen tie niet bereikt. Door de besturen der arbeidersorganisa ties werd een voorstèl gedaan, waardoor al thans een tijdelijke oplossing had kunnen worden verkregen. De directie nam echter het standpunt in dat de door haar genomen maatregelen tot een verbetering zullen leiden en wees het voorstel der besturen pertinent af. Door deze houding is de toestand zeer ver scherpt en is de kans op een conflict sterk vergroot. Te Zevenbergen vonden onder leiding van den Rijksbemiddelaar Prof. Mr. P. J. M. Aal- herse besprekingen^ plaats met partijen, be trokken bij de dreigende arbeidsconflicten in den landbouw te Lage Zwaluwe en Standdaar- buiten. In het eerste geval kwamen partijen overeen op Dinsdag a.s de voorwaarden te bespreken, waarop een collectief contract zal worden afgesloten. Wat Standdaarbuiten be treft, bleken de ter vergadering aanwezige werkgevers in het geheel niet in staat te zijn, namens alle boeren in die gemeente op te treden. Zij zullen alsnog trachten een mandaat te verkrijgen. Mogelijk zal dit ten gevolge hebben, dat door beide partijen tot arbitrage wordt besloten. „DREIJERO""1")'' Gr. v. Rechterenweg 12 Telefoon 520IG OOSTERBEEK (hoog) Het gezellige fam. hotel. Rust ligging bij bosch. Str. water. Tuin 1 H.A. Zeer goede verzorging Prijzen vanaf 4.—

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1