Nuttie's Vader Neem 'n "AKKERTJE" VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1934 EERSTE BLAD PAG. 3 Kerknieuws. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Ferwerd, P. J. Krop, cand. te Rotterdam. Bedankt: Voor Nieuwe-Pekela, C. M. van Endt te Wehl, Voor Gardereni, E. V. J. Japchen te Waarder flZ.-H.). Ds. O. J. SIJBESMA. Naar Palembang. De op 5 Sept. a.s. met do Marnix van St. Aldegonde van Amsterdam vertrekkende Ds. Sijbesma zal de jongste der Geref. kerken van Ned. Indië, Pa lembang, gaan dienen. Denkelijk zal hij or 14 O c- tober zijn in- tredo doen. Een merkwaardige datum voor hem, die op 2 Jan. 1902 in de pastorie te Ulrum, de baker mat der Afschei ding, is geboren. Palembang, waar de Geref, Kerk 13 Augustus 1933 is geïnstitueerd, is de» grootste stad van Sumatra, telt =t 90.000 inwoners. De nieuwe gemeente van Ds. Sijbesma is nog heel klein. Zij telde bij het begin van dit jaar 114 zielen. Hiervan wonen er 64 in de stad. en 80 verstrooid in wijden omtrek over een gebied, dat eenige malen zoo groot is als heel Nederland. Ds. Sijbesma, thans 32 jaar oud, heeft ge studeerd aan de V. U., werd candidaat in 1930. Op 27 Sept. 1931 werd hij te Vinke- veen bevestigd, waarvan hij Zondag j.l. al- scheid genomen heeft. Ds. J. CHRISPEELS De geschiedenis van het Protestantisme in België, meer bijzonder in Vlaanderen, zou zon der den naam van Ds. Chrispeels, den stich ter van den Geuzendag, onvolledig zijn. Deze Ds. G. J. Sijbesma émeritus-predikant (van Laeken)' is gisteren 75 jaar geworden en verheugt zich nog in een goeden welstand. Bewijs daarvan is, dat hij een avond tevoren den bidstond geleid heeft voor den Geuzendag te Maria Hoorebeeke, die op 15 Augustus onder grooten toeloop gehou den is in de open lucht De Protestanten uit heel België plegen dan 6amen te komen om te luisteren naar en te spreken over Gods daden in den strijd voor Zyn Evangelie en de onbe lemmerde verkondiging daarvan. Over dien Geuzendag zullen wy nog verslag geven; voor heden was het ons er om te ioen, onzen lezers het portret van den grijzen hooggeachten pastor Chrispeels ts laten zii $ynode Javaansche kerken yan Midden-Java ten Zuiden Gehouden op 24 en 25 Juli Na op den avond van 23 Juli met de gebrui kelijke bidstond geopend te zijn, werd op Dinsdag en Woensdag 24 en 25 Juli de bijzon der geslaagde bijeenkomst van de Synode der Javaansche Kerken op het arbeidsterrein van de Geref. Kerken in Nederland: Midden-Java gehouden. Als moderamen werden gekozen drie predikanten die onderling de functie van t zitter (Ds. Siswawasana van Magelang), voorzitter (Ds. Misael van Tjilatjap) en. secre taris (Ds. Darmo-Atmodjo van Poerworedjo) verdeelden. De Synode bestond uit 15 leden, namelijk: S afgevaardigden van elke der 5 classis, Solo (met 10 geïnstitueerde Kerken en twee Javaan sche predikantenJogjakarta (met 5 geïnstitueerde Kerken en 1 Javaansche predi kant) Poerworedjo, waaronder Mage lang en Wonosobo met 8 re.'institueerde Ker en 3 Javaansche predikanten). Keboemei» (niet 7 geïnstitueerde Kerken en 1 Javaansche predikant)Poerbolinggo (met 6 geïnstitueer de Kerken en 2 Javaansche predikanten). Als adviseurs worden op de Synode welkom geheeten de Missionair-ipredikanten en de Goeroe>-Indjils. Agenda-punten. De Synode besloot stappen te doen om tot de vaststelling van eigen for mulieren te komen. Inzake het gemeen tegezang, zal de Synode zich wenden tot de Madjelis Agoeng een gemengd Kerkbe stuur) van de Inlandsche Kerken op Oost- Java, tot de Salatice^Zending en tot Marga- redja om tot vaststelling van een lie derenboek voor kerkelijk gebruik te geraken, waarin de 150 Psalmen opgenomen zyn, en dat door heel de Javaansch sprekende, Protes- tantsche Christenheid gebruikt wordt. Dé ge dachte stond daarbij op den voorgrond, dat de Psalmbundel van Ds. van Dijk al of niet gewij zigd, in aanmerking komt om in dat boek geheel of gedeeltelijk te worden opgenomen. De reeds vastgestelde, maar nog niet ingevoer de ordonnanties omtrent Burgerlijken n.d> .Huwelijkssluiting en Echt- ei ding lokten nog al eenige discussie uit. Er was gebleken, dat by het ontwerpen dier ordonnanties niet voldoende het oordeel der Javaansche Kerken was ingewonnen. Als deputaten voor de correspondentie met de hooge Overheid werden benoemd: Raden Oerip Simeon, ouderling te Poerwokerto en Ds, Darmohatmodjo, predikant te Poerworedjo. Hun werd tegelijk opgedragen het verband te oefenen met de claissis Batavia der Hollandsche Geref, Kerfcen in Ned.-Indië en met de Zen ding. Voor het verband met de Zending, werd aan hen toegevoegd S. Sindhoepramono, ouderling te Djojakarta. De Synode besloot stappen te doen om te komen tot de uitgifte van kerkblad in de Javaansche taal, met Latijnsche letters gedrukt. lo werd opgedragen voor redactie en uit gave zorg te dragen. Ter tafel was een brief namens de Missio- iir-predikanten over de verzorging der Inlandsche gemeenten. De Bijzon dere Vergadering der Missionair-Predikanten imeent, dat die verzorging allereerst de roeping is der Inlandsche Kerk zelf. De tijdsomstandlg heden, alsmede het voorbeeld der z.g.n. Sadrach gemeenten, waarvan een deel zich thans onder de leiding der Zending geplaatst heeft, maakt dat hierop te meer nadruk gelegd moet worden. Dr. F. L. Bakker, lichtte de bedoeling toe i wees op de historische kenmerken van standige kerken: zelf onderhoud, zelf regeering en zelfuitbreiding. Behalve deze zaken van wijdere strekking, werden nog vele onderwerpen besproken, die in engeren zin voor het Javaansche kerkelijk leven van belang geacht werden. ZONDAGSCHOOL EN KERK. Er schijnt eenige kentering- te komen in do houding, door de Evangelisatie van Geref. zijde ingenomen t. o. v. kinderen uit Geref. gezinnen. In „De Zondagsschool'' wordt herinnerd aan het Evangeliseerend karakter der Zondagsschool, in verband waarmee kinderen uit Geref. gezinnen daar niet thuis behooren. Doch de toestanden zijn veranderd: „Er is een groot aantal ge reformeerde kinderen gekomen, die behalve op de Christelijke school geen enkele gods dienstige opvoeding ontvangen. „Door het kwaad -vande gemengde hu welijken; door, wat we noemen het afzak ken, en door tal van oorzaken meer, zijn er verschillende Gereformeerde kinderen, dié we heusch niet meer angstvallig van onze Zondagsschool behoe ven te weren. In dezen tijd kan de Zondagsschool ook weer van beteekenis worden voor sommigen van onze eigen kin deren, de gedoopten der gemeente, waarvan slechts een bepaald, en niet zeer hoog per centage op de catechisatie verschijnt en ec nog kleiner percentage ten slotte belijdeni doet en ook dan staat de dalende lijn niet stil. Ook tegenover deze kinderen moeten we als Zondagsschoolonderwijzers in dezen tijd, welbewust loslaten, dat we les in belsche geschiedenis geven en goed ervan doordrongen zijn, dat het gaat om de kerk, en dat we het verloorne van die kerk, of wat dreigt .verloren te raken, moeten zoeken." PLAN HERDENKING AFSCHEIDING 1934 Zal het plan van de herdenking der Af scheiding slagen, dan zal ieder voor wie de Afscheiding iets in zijn leven beteekent, de dagen die ons nog scheiden van het herden kingsfeest moeten gebruiken om bij het jongere geslacht de belangstelling er voor aan te kweeken. 't Beste gaat dit door aan familie en vrienden te schenken het boek „De Afscheiding in haar wording en begin periode" van Dr. J. C. v. cl. Does. Bestelt het bij Uw boekhandelaar of bij de uitgeefster N.V. W. D. MEINEMA te Delft. Het kost 3,90 ing. en 4,90 geb. ZENDING EN PHILANTHROPIE ZENDING EN OECUMENISME In een vergadering van de iZendingsarbeiders der Geref. Kerken op Midden-Java heeft Ds. H. Bergenia een overzicht gegeven van het streven naar eenheid, dat vooral openbaar wordt in de jonge kerken van Japan, China en Br.-Indië. In Japan waren voor eenige jaren een kwart millioen Christenen in 30 verschillende kerkgenootschappen verdeeld. De verschillen lagen echter meer in de kerkinrichting dan in de dogmatische opvattingen. De „Koninkrijk- Gods"-beweging van Kagawa sindjs 1928 heeft voor de eenheid ook zegenrijk gewerkt. In 1928 werd een voorloopig schema opgemaakt en in 1980 kwam de vereenigde kerk tot stand, waar in reeds verschillende kleinere kerken zijn op genomen. De Kérk van Christus in China. Ook in China heerschte tot voor korten tijd groote verdeeldheid. Na 110 jaar zendings- arbeid waren er niet minder dan 138 verschil lende kerken! De vervolgingen in 1922 en daarna brachten de Chin. Christenen dichter bij elkaar. In 1927 werd opgericht de „Kerk van Christus in China". Een eigen belijdenis heeft deze kerk nog niet. De vereenigde ker ken hebben voorloopig een zekere zelfstandig heid behouden, overeenkomstig him vroegere belijdenis. Een derde van alle Protestanten zijn reeds bij deze kerk aangesloten, ook de Holl. Geref. Kerk van N.-A. en de Schotsche Kerken. De grondslag, die de Kerk als geheel heeft aanvaard, is het geloof in Jezus Christus als Verlosser en Heer, op Wien de Kerk is ge grondvest. Ook wordt de Bybel aanvaard als het geïnspireerde Woord van God en de Apo stolische Geloofsbelijdenis als de uitdrukking van de fundamenteele leenstellingen van het gemeenschappelijk geloof. Ook in O o s t-A f r i k a zien we na veel ver brokkeling vooral in 1918 een pogen om tot meerdere eenheid te komen. Op de conferentie voor Chr. hereeniging in 1932, waar Anglika- nen, Presbyterianen en Methodisten vergaderd waren, voelde men algemeen, hoe de voortgang van het werk belemmer werd door de groote verdeeldheid der kerken. Men trachtte nu te komen tot een Avondmaalsgemeenschap en hét erkennen van elkanders predikanten. Als voor- loopige grondslag der belydenis werd aangeno men: de H.S. als norm voor geloof en leven, de Apostolische Geloofsbelijdenis en die van Nicea, de Godheid van Christus, de verzoening door Zyn bloed als de grondslag der schuld vergeving, en de sacramenten van Doop en Avondmaal. CHINEESCHE CHRISTENJONGEREN. Op voorstel van de commissie van het jeugdwerk te Djokjakarta, heeft in die stad op 24 Juni een oprichtingsvergadering plaatsgehad eener Christelijke Chineesche jeugclvereeniging onder den naam van Per- koempoelan JPenioelan Christen Tjonghoa. u De P.P.K.T. telt momenteel ruim 55 leden. „JACHIN." Ter jaarvergadering van de Zondags school-Vereen. „Jachin", die, gelijk gemeld, uitgesteld werd tot 13 September a.s. zullen als sprekers optreden Prof. Dr. F. W, Gros heide, de heer A. Boot (secr. der Vereeni- ging) en Mej. G. Ingwersen. De bidstond den avond tevoren wordt geleid door Ds. J. Douma van Arnhem. De jaarvergadering wordt gehouden in de Geref. Kerk te Vlaar- dingen (Binnensingel). JAARVERGADERING „FILIPPUS" Het Geref. Tractaatgenootschap „Filippus", hoopt Donderdag 6 September te Zaandam zijn jaarvergadering te houden, nadat den avond te voren een bidstond is gehouden, waar Ds. J. L. Schouten, van Amsterdam, voorgan ger zal zyn. Bij de bestuursverkiezing moet voorzien worden in de vacature-Ter Borg (die zich niet herkiesbaar stelt), en in de door het overlijden van de heeren Van der Vegte en Laman opgvallen plaatsen. In de middagvergadering spreekt Ds. P. Prins, van Deventer, over: „Traktaten en Trak taat-verspreiding". Schoolnieuws. CALVINISTISCH STUDENTENCONGRES. Wij vestigen de aandacht op het van 3—8 September te Lunteren te houden 17e Cal vin. Stud. Congres, waarvan wij in ons blad van 11 Juni j.l. het volledig programma hebben afgedrukt. FEUILLETON UIT HET ENGELSCH YAN CHARLOTTE M. JONGE (24 Zij wandelden langzaam het terras op, en Mark bleef, toen zij bij mevrouw Egremont kwamen, staan en zei: „Tante Alice, nier is juffrouw Ruthven, de groote vicudin yan ^Annapie zag een vriendelijke glimlach, zij gaven elkaar de liand en wisselden een paar woorden, terwijl lady Grosmede een eindje verder haar grof oud hoofd schud ie tegen lady Delmar en zei: „Zeg aan uw moeder, lieve, dat ik haar spoedig kom bezoeken. Welk een lief, eenvoudig per soontie, ladylike en in alle oprichten pre sentabel. Alwyn Egremont kon minder ge daan hebben." „Dat is het eenige waarover men zien moet verwonderen!" antwoordde lady Lh'i- mar. „Zij schikken er zich hier zoo goed mogelijk in." „Daar hebben zij groot gelijk aan. Maar nu ik haar gezien heb, geloof ik niet dat er iets meer achter steekt. Het is zeer hard voor dien armen jongen- hoewel het vol gens het zeggen zijner moeder geheel zyn bedrijf is. Ik feliciteer u dat het tusschen die twee niet verder gekomen was." „O neon! Daar heb ik nooit aan gedacht! Zij is May's vriendin, maar verder niet." Niettemin ging lady Delmar uu ia per-, )on naar Annaple toe om te zeggen dat -zij eg moesten. „Is dat niet stuitend?" zei May, den glim lach harer stiefmoeder ziende. „Zulke dingen zult gij nog vee! meer zien gebeuren"- zeide de vrouw van den kanun nik; „ik vrees dat Mark nog meer grievende bejegeningen zal te verduren heb yen dan hij denkt. Ik wou dat die dochter meer van de moeder had." „Mama! een meisje dat onder parapluic- fabrikanten is opgegroeid! Denk eens eren! Wel, er is niets aan!" „Zet Mark niet tegen haar op, May; hij kon erger." „Haar hoofd is een en al tennis-ppei zei May, het hare hooger dan ooit oprichtende. ..Niemand zou haar weten te onderscheiden van een winkeljuffrouw." „Zij is nog jong", zei haar moeder. „Stel me niet op een lijn met lady Delmar, May ik zeg maar als en dat iK niet geln.f dat gij recht inziet hoe groot de vcrandoiing voor Mark zal zijn." „Beter zoo dan dat hij zichzelf verkoopt mompelde May.' HOOFDSTUK XII Geen werk De groote lui erkenden de nieuwelingen. Het kaartje van lady Grosmede verscheen den volgenden dag en werd gevolgd door massa's andere- en iedereen vroeg: „Hebt ge mevrouw Egremont ontmoet?" Ilct was -zelfs voor Alice's huiselijk schik goed dat zij in den smaak viel. Po-ui Alwyn Egremont door de verontwaardiging en de rechtschapenheid van zijn neef opgezweept om de vrouw zijner jeugd na zooveel jaren te erkennen, was het liern geweest alsof men hem dwong een bloem op te rapen die hij weggeworpen had. Hij twijfelde zPer of het goed zou gaan. Hij had eerst plan gehad om, indien hij een leelijk of vervallen persoontje vond, haar een jaargeld toe to leggen; maar dit was niet gebeuid om haar onmiskenbare schoonheid en bevalligtsid, waarmede zij al de teedere gevoelens, waar voor hij vatbaar was, opwekte. Doch pok toen nog hing haar positie af van den in druk dien zij op zijn omgeving zou maken ran haar eigen vermogen om zich te doen gelden en iets bij te dragon tot zijn comfort of zijn genoegen. Zich doen gelden kon Alice volstrekt n'ct, alleen lag er in haar eenvoud een edel waardigheid, en daarbij was haar toewijd rig aan hem zoo onbeperkt dat hij zijn huis veel genoegelijker en aangenamer vond fluor haar tegenwoordigheid en onvermoeide attentie, en oefende de waardeenng, die zii van de wereld in het algemeen- en van d- pastorie in het bijzonder ondervond, voel meer invloed op de zijne uit dan hij zelf bekende. En de pastorie speelde haar rol goed. De kanunnik was niet alleen ingenomen met de zachtzinnige vrouw, maar gevoelde dat er veel goed gemaakt moest worden en zijn vrouw prees haar links en rechts- zonder ooit. in iemands ooren behalve de -zijne. hnt geheimzinnige bijvoegelijk naamwoordje gouvernante-achtig te fluisteren; zij ver trouwde aan ieder die er naar vroeg de romantische geschiedenis van het verbrande jacht, van de verloren bruid, van de geluk Prof. Dr. Ir. W. F. BRANDSMA Tot hoogleeraar aan de Technische Hooge- school te Delft, om onderwijle te geven in de mechanische technologie vacature Prof. v. Royen is benoemd Dr. Ir. W. F. Brandsma te Eindhoven. De nieuwe hoogleeraar is op 13 Februari 1892 te Brummen geboren. Na vooropleiding deed hy in 1912 te Delft zyn in trede als student in de scheikunde, welke stu. die in 1920 na een driejarige onderbreking wegens de mobilisatie werd afgesloten door een ingenieunsexamen, waarbij hy het praedi- caat „met lof" verwierf. Ir. Brandsma werd toen assistent voor de anargapische chemie bij Prof. Scheffer, wat hij tot in 1925 is gebleven. Hij is gepromr\eerd op een proefschrift, ge titeld „Reactiesnelheden". Sedert Maart 1925 is de heer Brandsma werk zaam aan de Philips-fabrieken, waar hy thans de leiding heeft van de afdeeling metallografie i materiaalkeuring. ONDERWIJSBENOEMINGEN Tot onderwijzer aan de Geref. School te Wierden is tydelyk benoemd de heer W. Jurg te Almelo. R. BAARSMA De heer R. Baarsma, hoofd der Chr. School (C.N.S.) te Murmerwoude, heeft ontslag aangevraagd in verband met zijn gezondheids toestand. TOELATING UNIVERSITEIT AMERSFOORT. (StaatsexamenNa voortgre- >t examen slaagden nogr voor A: mej. C C M Spaander en de heeren A G M Haas, J J Ph Valeton, H de Smeth en G Beres-ma, HOOPDACTE ROTTERDAM II. Geëx. 7 cand., g-eal. de heer J Viseer. Cap. aan de IJssel. ARNHEM. Gesl. mej. G C M Teullngs. Nijme gen en de heeren J H IJzermans, Loo, en J H Tennissen, Kilder. BREDA. Geëx. 8 cand., gesl. de dames: M A G Beek, te Vught: J M Dekkers, te Etten; J M v Dooren, Ossendrecht. DEN HAAG. Gesl. de heeren J Th v Droffe- laar, Oegstgeest; J A Hummelen, J G N Renaud J M Snüdcrs. Den Haag en J H Pampe. Leiden: mej. E V Pierrot en mej. CAM Wilms, Den Haag. GRONINGEN. Gesl. de heeren E A Boonstra, Loppersum; A Kuipera. Weaterbork: J Arends Groningen en A Sissing. Uith,uizermeden. HAARLEM. Gesl. de dames: W F J Klngma, Haarlem: T C E Spiekerman. Haarlem; H A :hol, IJmulden; M M Fyburg, Haarlem en E foort: C E Stroman, Utrecht; P Teei Amersfoort: M A J van Thienen. Amers: I R Vlgelandzoon. Utrecht, en T T M ENGELSCH L.O. UTRECHT. Gesl. mej. G. Zuurmond, Schei de heeren A J Llevaart, Rottérda FRANSCH L.O. UTRECHT. Gesl. de dames: F Dwinger, den II;,m: I- C M Witte. Utre.-ht: M H F C Zwaans Rotterdam; J M H Defralpont, Meerasen: J M du Puy, Lutterade; en de heeren: P C Uyter- llnde, Scheveningen; D L Hage. Hillegom; J v Randen. H M A Roskam. H J v d Steen, C Sol allen Rotterdam: S Schregardus, Amsterdam: T Stavenga den Haag; H Wildschut, Deurne; H ZUlstra, Hardenberg; Wommela. HANDENARBEID HAARLEM. Gesl. de heeren: E J van den Broek. J H A v Harteveld. H M C v Offeren. J Mesman. E A Wallin. allen Amsterdam; P J Verbeek, J C A Bergaclcer, A Timmer, allen Haarlem; S Nolp, Amersfoort, H E v Dorssen. Utrecht: A F Geerdes, Baarn, en G Hogeweg, Achterveld. DEN HAAG. Gesl. de heeren J Booö, Den Haag- P J Gerbrands, Delft: Th A J Konings, Maassluis: W j A Ullkert, Den Haag en Th J W v d R(jk. Den Haag. Leger en Vloot, Generaal-Majoor H. P. J. M. Bakker f Op 68-jarigen leeftijd is te Den Haag over leden de gepensioneerde generaal-majoor II. P. J. M. Bakker. Generaal Bakker was een bekende persoonlijkheid op het gebied der sport, in het bijzonder op dat der scherm- sport. Gedurende vele jaren was hij voor zitter van den Koninklijken Officiersscherm- De begrafenis heeft Maandagmiddag in Den Haag plaats op Oud Eyck en Duinen- Land- en Tuinbouw. Scheuren van Gra sland Gaat niet accoord met het ontwerp-adres Op de vergadering van het Iloofd'bestu vr van de H. M. v. L., is tor sprake gekomen het ondervverp-adres der 3 C.L.O. inzake gamntiesteum voor gescheurd grasland, waaromtrent het navolgende aan het K.N. L.C. werd geschreven: Het Hoofdbestuur der Hollandsche Maat schappij van Landbouw heeft de eer U te berichten, dat het met het ontwerp-adres kige ontmoeting door tusschenkomst van lady Kirkaldy en van de achting die zij al dien tusschentijd had ondervonden, terwijl èn zij, èn de Kanunnik zoozeer «le algemee- 11e achting en vertrouwen genoten, dat zi" onbepaald geloofd werden; en de menschen alleen fluisterden dat Alwyn Egremont waarschijnlijk meer verontschuldigd was geworden dan hij verdiende. Het onderwerp van al dit gepraat maakte er zich veel minder moeilijk over dan de vrouw van den Kanunnik. Eigenlijk kende zij de wereld te weinig om er in het geheel over te denken. Haar zorgen waven van oen anderen aard, en kwamen voornamelijk voort uit nauwgezetheid van geweten en bezorgdheid om den vrede te bewaren tus schen de twee wezens die zij het moest beminde. Wat dit laatste betreft waren er twee zaken in haar voordeel, ten eerste dat zij elkander zeer weinig zagen, aangezien mijn- hoer Egremont zelden voor in den namid dag buiten zijn eigen kamera verscheen; en ten tweede, dat Ursula's hersons zich in de eerste weken met weinig anders dan met lawn-tennis bezig hielden. Om in compagnie schap met haar nichtje Blanche als cham pion in de wedstrijden op te treden or juffrouw Ruthven en de ervaren speelster juffrouw Basset, te verslaan, daann bestond haar grootste ambitie; de beiJe. nichten zouden zich, als haar moeders het toegelaten hadden, 's morgens- 's middags en 's avonds geoefend hebben. Men had geen vrees be hoeven te hebben da-t Ursula n.et geweld dat examen te Cambridge door '.ou zetten, zij scheen er zelfs niet aan te denken en zou er geen tijd toe gehad hebben door de ZATERDAG 18 AUGUSTUS HILVERSUM 1875 M. VJLK.A- 8.00 GramofoonmuzleJt, V.P.R.O. 10.00 Morgenwijding VJLRJL 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven. 12.00 Eddy Walis en zijn ensemble. 12.45 nm. Gramofoonmuziek. I.00 n.m. Eddy Walis en zijn ensemble. 1 45 n.m. Verzorging zender. 2.00 n.m. De Notenkrakers o.l.v. Daaf Wins 3.00 n.m. „Het Internationale Congres tegen het Alcoholisme Lezing voor het Onthou ders-Radio-Comité door mej. Arriëns. 3.20 n.m. De Notenkrakers oj.v. Daaf Wins 3.45 n.m. Overschakelen naar Kootwijk. 4.00 n.m. Klein-Vara-ensemble o.l.v. Frits Bakels. 5.00 nm. „De doode Neger". Schets van Samuel Falkland, voor te dragen door Frans Nienhuys. 5.15 n.m Orgelspel door Cor Steyn. 5.40 n.m. Letterkundig overzicht door A. M. de Jong: De kleine mademoiselle. 6.00 n.m. Platen der maand (gr.muziek). 6.30 nm. De Flierefluiters o.l.v. Jan van der Horst. 7.30 n.m. Uitzending uit „Musis Sacrum" te Arnhem. Medewerking van: Vara-kinder- koortjes. 8.15 n.m. Men vraagt! en wij draaien gramofoonplaten, waarom gevraagd is. 8.30 n.m. „Twintig millioen aanbidsters". Radiospel met muziek, naar de film „Twen ty million sweethearts". Op te voeren door het Vara-tocneel. 9.30 nm. Vara-orkest o.l.v. Hugo de Groot. 10.00 n.m. Vaz Dias en varia. 10.15 n.m Vara-orkest o.l.v. Hugo de Groot II.00 n.m] Vroolijke gramofoonmuziek. HUIZEN 301.5 M. K.R.O. 8.00—915 Morgenconcert. 10.00—10.30 Gramofoonmuziek. 10.30—11.00 Muzdekuitzending voor fabrie ken. 11.00—11.30 Gramofoonmuziek. 11.30—12.00 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Perquin. 12.00—12.15 n.m. Politieberichten. 12.15—1.45 n.m. Lunchconcert op gramo foonplaten. ±1.15 n.m. Berichten van den Ned. Postduivenhoudersbond van Za terdagvliegers. 1.45—2.00 n.m. Verzorging zender. 200—2.30 n.m. Halfuurtje voor de rijpere jeugd door mevr. A. Schelfhout—v. d. Meu- len 2.3Ö—3.00 n.m. Gramofoonmuziek. 3.00—4.00 n.m. Kinderuurtje door mevr. So phie Nuwenhuis—van der Rijst en mevr» Corrie Marresvan der Ven. 4.00—4 15 n.m. Gramofoonmuziek. 4.15—4.30 n.m. W. H. Rijff: „Nestbouw en broedverzorging in aquaria". 4 30-5.00 n.m. Het KRO-orkest o.l.v. Ma- rrius van 't Woud. Strauss-programma. 5.00—5.30 n.m. Gramofoonmuziek. 5.30-6.20 n.m. Het KRO-orkest o.l.v. Ma- rinus van 't Woud. 6.20—6.45 n.m. Journalistiek weekoverzicht door Paul de Waart. 6.45-7.00 n.m. Het KRO-orkest ol.v. Ma mmis van 't Woud. 's Koavmt cin Vogel ge- flogen, Ochs. Variaties in verschillende stij len op een bekend volkslied. 700—7.15 n.m. Gramofoonmuziek. 7.15-7.35 n.m. Ir. W. P. M. M. var» Gen- nip: „Ons drinkwater". 7.35—8.30 n m. Populaire gramofoonmuziek. 8.30-8.35 n.m Vaz Dias. 8.35-900 n.m. De KRO-boys o.l.v. Piet Lustenhouwer spelen genre- en schlagermu- 9.00—9.15 n.m. De 4 Goossensens. 10.15-10.30 n.m. De KRO-boys o.l.v. Piet Lustenhouwer. 10 30-10.35 n.m. Vaz Dias. 10.35-11.00 n.m. De KRO-boys O.I.V. Piet Lustenhouwer. 11.00— 12.00 Gramofoonmuziek. BLTTTENLAND Daventry 1500 M.: 4.35 n.m. Verslag motor races (Ulster Grand Prix). 8.20 n.m. Promenadeconcert. O a. m.m.v. Conchita Su- pervia. zang. Straatsburg 349.2 M.» 5.20 n.m. Trio's van Dvorak en Ravel. München 405.4 M.; 6.10 n.m. Elisabeth Schumann zingt Beromiinster 539.6 M.: 8.10 n.m. Mary en Ernst Frey Bernhardsgrütter zingen. Parijs (Radio) 1648.4 M-: 8.20 n.m.J „L'amour masqué". Operette van Messager. Leipzig 382.2 M.: 9.00 n.m. „Das verwun- schene Schloss". Operette van Millöcker m.m v. Rosl Seegers. Wilhelm Ulbricht e.a. Milaan 368.8 M.: 9.05 n.m. Thais". Opera van Massenet. Praag en Bratislava 470.2 M.: 9.10 n.m. „Eine Nacht in Venedig". Operette van Joh. Brussel (Fransch) 483.9 M.: 9.20 n.m. Uit de Kurzaal te Ostende. Symphome-coocert m.m.v. mevr. Ritter-Ciampi, sopraan. Rotöe 420.8 M.: 9.50 n.m. Symphocie-con- cert o.l.v. Mario Rossi. KONINGINNEDAG Uitzending naar Indië Op uitnoodiging van de directie der Phohi zal de heer D. Hans op 31 Augustus a.s. een toe spraak houden tot de Indische luisteraars naar aanleiding van den verjaardag van H. M. de Koningin. uit zoo'n nieuw handig zakdoosje bij Vrouwenpijn, Onbehaaglijkheid. inzak© 6teungarantie gescheurd grasland niet accoord gaat. Dit vloeit voort uit het feit, dat in dit ont werp blijkbaar uitgegaan wordt van de ge dachte, dat elke oppervlakte grasland, wel ke wordt gescheurd beteekent een gelijk matige vermindering der melkproductie. Het Hoofdbestuur is van oordeel dat, waar de veestapel naar wij allen hopen, gaande weg zal verminderen, de gemengde bedrij ven reeds in het voordeel zijn boven de gras landbedrijven, althans voor zoover zij land hebben, geschikt om te scheuren. Deze ge mengde bedrijven kunnen, zoo zij dit voor- deelig achten, voor hun kleineren veestapel minder grasland behouden. Dit vrijwillig scheuren, dat thans reeds plaats vindt, be hoeft niet gesteund te worden. Zelfs is het mogelijk, dat thans gescheurd wordt zonder vermindering van den veestapel op het be drijf, eenvoudig omdat de uitbreiding akker bouw voordeolig lijkt. Ook is het niet nuttig het scheuren te steunen, indien dit gepaard gaat met een uitbreiding op het bedrijf van den vneder- bouw. Het ontwerp voorziet hierin niet. Ook geeft het ontwerp den indruk, dat men alleen een prijsgarantie per 100 Kg. wil voor het gewas, dat op het gescheurd perceel wordt geteeld. Dit aoht het Hoofd bestuur onuitvoerbaar. Beter zou zijn een prijsgarantie niet naar de oncontroleerbare opbrengst op het gescheurd perceel, doch naar de gemiddelde opbrengst op dat bedrijf en dan voor het gewas en de oppervlakte op het gescheurde perceel verbouwd. Liever echter dan het ontwerp te verbe teren, zou het Hoofdbestuur zien, dat Uw Comité de gedachte uitwerkt, den veestapel van een gemengd bedrijf vast te doen leg gen en bij extra inkrimping van dezen veestapel een premie te verstrekken. In den regel zal hierbij wel gescheurd worden, doch dat is geenszins de hoofd zaak, al zal bij het verleenen van een pre mie ook scheuren van grasland geeischt worden. Daarnaast is het Hoofdbestuur van oor- veel gewichtiger mededinging met raketten Ja. het werd bijna als een hardheid be schouwd dat het haar beiden vernoden was voor twaalf uur naar elkaar toe te komen en dat Ursula's moeder er op stond dat zij tot dien tijd vlijtig thuis zat tb werken, daartoe zelf het voorbeeld geven Ie door het schrijven van brieven, door naaldenwerk en door Nuttie voort te helpen met de muziek een ware straf voor het meisje, dat er slechts toe te krijgen was door dat sterke besef van beschermende liefde, dat verzet, onmoge lijk maakt. Maar Alice kon verwachten iat haar beider spel haar echtgenoot 's avonds genoegen deed, al was het maar om in te slapen- en daarom drong zij er op aan samen te studeeren. Nuttie's woede vo.-r het tennisspel en haar schijnbaar vergeten van haar vroeger leven en streveu mochten haar moeder teleurstellen, toch was de taak van mevrouw Egremont nu gemakke lijker dan als zij het origineele, lastige tegenspreekstertje geweest was. In de nieu we en schitterende omgeving kwelde /.ij zich veel minder dan te verwachten geweest was met de gebreken van haar vader, van zijn huis en zelfs van het kerspel, als men het vergeleek bij dat van St. Ambrose. Hoe veel hiervan alleen was toe te schrijven aan de nieuwheid en dwaze ingenomenheid, hoeveel aan een teleurstelling, waarvan zij zich nog geen rekenschap gaf. hoeveel aan May's bedrijf om haar altijd met de nog onbeduidender Blanche te laten, was niet te gissen. De uitkomst was niet bevredigend voor de moeder maar toch een zekere ver lichting, want Nuttie's hulp kon niet anders dan kwaad gedaan hebben bij de moeilijk heden in de Huishouding, die haar nauw deel, dat het redelijk ken zijn dat aan een bedrijf waarop gescheurd wordt, mcér recht op venbouw van producten wordt ver leend, welke aan teeltregeling zijn onder worpen. Bij de suikerbieten zal dit wegena den band met eigen coöperaties van de be staande telers, wellicht mogelijk zijn. dochi bij aardappelen gaat het gemakkelijker. Hiertegenover zal van anderen een klein' gedeelte van hun recht moeten worden ont nomen. De verbouw dier producten zal daar door niet verplaatst moeten worden naar bedrijven of gebieden, welke er niet zoo ge schikt voor zijn. Uit vorenstaande moge U genoegzaam duidelijk zijn, dat wij een goede oplossing niet zoo eenvoudig vinden. De hoofdzaak is echter, dat alleen extra geld uit het Landbouwcrisisfonds wegens het scheuren naar de gemengde bedrijven gaat, indien de veestapel daardoor ook in derdaad extra word tbe 'kt en de melkpro ductie waarschijnlijk eveneens. De vraag rijst echter, waarom dan ook" niet eenzijdige gra6lendbedrijven, waarop de veestapel extra wordt beperkt, ouder deze regelingen zouden kunnen vallen. Onwillekeurig kwam bij de bespreking van dit onderwerp weder ons voorstel, dat geruimen tijd geleden door ons werd ge daan, naar voren, waarbij de toeslag op de melk slechts tot b.v. 80 der podiuctie van het bedrijf zou worden beperkt. MIJNHEER PIMPELMANS GAAT PAARDJE RIJDEN (doch Strijkhof moet een poosje te water blijven) Door omstandigheden waartegen niets te doen is, moeten de kleine en ook groote belangstellenden in de avonturen van den heer Pimpelmans eenige dagen geduld oefe nen. Tot groote spijt van den heer Rotman moet hij den heer Strijkhof eenigen tijd langer dan zijn plan was onder water laten. Maar hij garandeert hem er uit te zullen halen. De nieuwste vindingen op het gebied van het bijbrengen van drenkelingen, die wij laatst publiceerden, zullen maken, dat het lang te water blijven van den heer Strijkhof voor dezen geen schadelijke gevolgen heeft. gezet geweten bezwaarden. Goede meilen wilden niet op Bridgefield Hall blijven om redenen die niet werden opgegeven, maar naar de meening harer meesteres in ver band stonden met Gregorlo of met Let puikje van een keukenmeid-huisnoucUter, over wie het haar verboden was er.iig getag uit te oefenen en die daarom nie: de min-do zorg had voor de maaltijden, die de heer des huizes niei met de dames deelde. Ge lukkig kwam mijnheer Egremont op een goeden dag binnen, terwijl zij aai de ltuich zaten en vond niets dan half-rauw osse- vleesch, waarop een uitbarsting volgde1 en daar hij nu overtuigd was dat zijn vrouw alles naar zijn zin wilde en kon besturen, kwam het vrouwelijk personeel onder haar opperbestuur- schoon het, zoolang Gregorio nummer een bleef bij zijn meeseer en er c-iren verandering kwam in de stallen, onmoge lijk was de huishouding op den netten \oet van de pastorie In te richten, en als de meesteres een bevel gaf dat Gregorio niet beviel, dan veranderde hij het ahof zij niet wist hoe het zijn moest. Inderdaad behan delde hij de beide dames met een min achtend soort van beleefdheid. Ondeitus- sche.i was mijnheer Egremont over 't a ge-j meen lief en vol bewondering *oor ziin vrouw; slechts nu en dan. als iets he-.n verveelde, kwam zijn slecht humeur voor den dag. Hij was trotsch on hair, gaf haar een ruime toelage en wilde al'con niet lastig gevallen worden; en zij ?/as waarlijit celukkig in zijn liefde, waarvoor zij een dankbaarheid gevoelde, die sic hts al te nederig was in de oogen harer dochter. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 3