Krusehen Salts VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND VON PAPEN BIJ MIKLAS Overhandiging van geloofsbrieven T oespraken Bij de overhandiging van zijn geloofsbrie ven aan den Oostenrijkschen Bondspresi dent Miklas heeft gezant Von Papen gezegd dat het de wensch van de Rijksregeering .van Duitschland en tegelijk die van den VON PAPEN. overleden Rijkspresident was, 'de helaas .Verstoorde betrekkingen weer in normale ien vriendschappelijke banen te leiden. „Mijn voornaamste streven zal zijn, met mijn gelieele kracht voor de vervulling van idien wensch te werken en er zoo toe bij te dragen, dat in onze betrekkingen de gevoe lens van vriendschap worden hersteld, zoo als in overeenstemming is met onze dui zendjarige stam- en cultuurverwantschap. Ik aanvaard deze groote taak vol vertrou wen, daar ik de vaste overtuiging heb, dat do banden tusschen onze landen, die berus ten op bloedverwantschap en gemeenschap pelijke geschiedenis, onverwoestbaar zijn en omdat verdere samenwerking op geestelijk, sociaal en economisch geboed onmisbaar is voor den Europeeschen opbouw. Derhalve hoop ik, dat ik bij mijn werkzaamheid kan rekenen op Uw steun en op de onmisbare medewerking der Oostenrijksche regeering." Bondspresident Miklas verzekerde, dat dit alles ook zijn oprechte wensch is en dat jVon Papen in ziin streven naar de vervul- Bondspresident MIKLAS. ling van zijn bijzondere taak den meesten eteun van hem en de Biondsregeering zal pinden. „In dit verband voel ik mij gedron gen, eveneens uiting te geven aan de hoop pn het vertrouwen, dat ook op economisch gebied de tusschen onze beide landen be staande belemmeringen verwijderd zullen vtoraen en dat het ons vergund moge zijn, Sn economische samenwerking met de an- 'dcre landen van Europa bij te dragen to: het overwinnen van de algemeene economi sche crisis en tot de bevordering van de welvaart der .volken-" De overval op het Weensche zendstation GETUIGENVERHOOR Uit Weenen: In het proces tegen de opstan delingen. die het Ravag-gefcouw zijn binnengedron gen,is tegen den middag de kroongetuige. Kauf, gehoord, die als Heunwehr-soldaat vóór het gebouw dienst deed De voorzitter drukte hem op het hart, te bedenken, dat van zijn verklaringen leven of dood der beklaagden afhangt. Kauf. die bij den overval gewond werd, wees den beklaagde Paul aan als dengene, d:e op hem geschoten had. Als de moordenaar van Inspecteur Fhig komt naar zijn meening slechts de doodelijk gewonde Schredt in aanmerking. Na den middag schetsten de ambtenaren der 'Ravag allereerst hetgeen zij hebben meegemaakt gedurende de twee uur, die zij. in het gebouw op gesloten en temidden van een kogelregen hebben doorgebracht. Reinhold Keiser verklaarde vervolgens: „De Schietpartij werd steeds heviger. Berstel, een lid van het personeel, die later doodelijk getroffen is, smeekte de oproerlingen op de knieën hem naar buiten te laten. Hij werd later ook inderdaad naar buiten gebracht en Juist op weg naar een zend- lokaal in een dcnkere kamer werd hij doodgescho ten door een van buiten komenden kogel. Wij trachtten de politie op ons opmerkzaam te maken, maar tevergeefs. Op eens weerklonk een vreese- Öijke schreeuw: de eerste handgranaat werd ge worpen. Kort daarna werd het volkomen donker. Wij hoorden het instaan der handgranaten rondom cns en namen een heeten walm 'waar. Roodie vlammen werden zichtbaar: er Was brand. Wij dachten toen: lieveT sterven dbor kogels dan levend verbranden, en wij stormden uit de kamer. Op de gang zagen we reeds dooden liggen. Op dat oogenblik drong de politie binnen, die ons onder het roepen van „handen omhoog" arresteerde, om ons later weer op vrije voeten te stellen." De volgende getuige is de omroeper der Ravag. Theodor Ehrenberger, die door de opstandelingen gedwongen werd het valsche bericht door te geven. Hij verldaarde, dat hij nog getracht had den brand dn het zendlokaal te blusschen, maar dat hem dit niet mogelijk was, doordat het lokaal, waar zich de waterleiding bevond, reeds door machinegewe ren werd beschoten. Uit het verhoor der getuigen bleek verder, dat zich bij de opstandelingen een zekere Cermack had bevcmden, die op handige wijze is ontkomen en nog niet is teruggevonden. Velschillende getuigen verklaarden, dat reeds den yorigen dag een der deuren op geheimzinnige wijze verwijderd was. Daaruit zou blijken, dat onder het personeel der Ravag personen geweest moeten zijn, die de plannen der opstandelingen kenden en bevorderden. Ook op andere plaatsen zooals bij den ingang, zijn den vorigen dag verdachte voorbereidselen getroffen, aldus de getuigen.' ALLES IN TOUW VOOR DE JA-CAMPAGNE Om het vertrouwensvotum aan Hitier Alle kopstukken in Duitschland zijn de laatste dagen in actie om de oude geestdrift voor de eenheid van volk en Leider \oer het referendum van Zondag a.s. te doen oplaaien. De Rijkspropaganda-dienst van Goebbels heeft bepaald, dat leder hedenavond naai do rede van Hitier moet luisteren, die hij te Hamburg zal uitspreken en welke door de radio wordt uitgezonden (8.50 tot 10.20) Hamburg is in spannende afwachting cn ccn soort feestroes in verband met het feit, dat Hitier daar in het raadhuis zal spreken en na afloop van het balcon nog het woord tot dc verzamelde menigte zal richten. Goering schrijft in de Völkische Beobacli- ter, dat Hitier de beste en sterkste man is, die duizendmaal getoond heeft terecht lei der te zijn. Goebbels geeselde te Essen, de onbe kwaamheid van de Marxisten en zeide, dat het aller plicht was den leider op 19 Augus tus met een eenstemmig „ja" te danken voor wat hij reeds gedaan hoeft, o.a. door de 'vermindering van de werkloosheid. Dr. Lei, de arbeidsminister, legde in een rede te Chemnitz er den nadruk op, dut Hitier zelf de nood als arbeider gekend heeft en daardoor den nood der arbeiders door en door kent. Rosenberg zeide te Bremen, dat het niet aangaat groote mannen bij hun leven te veronachtzamen en later voor hen gedenk- teekens op te richten. Wij zullen Hitier waardeering tooncn nu hij onder ons ver toeft en hem eeren als leider, ons door een goedgunstig lot beschoren. Rijksminister Kerrl noemde te Frankfort Hitier de eenige die het geluk uit den hemel op aarde kan brengen, dank zij de macht van zijn geloof, het geluk, dat noo- dig was om Duitschland vrij te maken. Minister Rust zei te Hannover, dat het werk van den leider met niets in de ge schiedenis te vergelijken is. Hij greep in den chaos in en gaf den staat een nieuw gezag. Lutze, de chef der S.A., sprak te Konings bergen o.a.: Had twintig jaar geleden Adolf Hitler aan het hoofd van het Duit- sche volk gestaan, den afloop van den oorlog zou heel anders zijn geworden. De rijksminister van buitenlandsche za ken Von Neurath verklaarde in een inter view, dat de vraag die het buitenland op 19 Augustus stelt, is of het Duitsehe volk nog even aaneengesloten achter Hitler's politiek van gelijkberechtiging staat als op 12 November. Daarop moet een duidelijk antwoord gegeven worden. In levenskwes ties van het Duitsehe volk kan en mag geen verschil van meening zijn. v. Papen heeft naar aanleiding van het Zondag te houden plebisciet een procla matie uitgevaardigd, waarin hij met betrek king tot het politieke testament van Hin denburg verklaart, dat het de wensch^ van Hindenburg is de door hem nagestreefde door Hitier op 30 Januari 1933 verwezen lijkte vereeniging van het geheele Duitsehe volk innerlijk meer en meer geconsolideerd te zien om door deze eenheid van Duitsch land de „volbrenging der historische mis sie van ons volk" mogelijk te maken. Een aantal vooraanstaande persoonlijk heden uit kringen van wetenschap en kunst heeft een oproep gepubliceerd, waar in zij verklaren, onvoorwaardelijk achter Hitier te staan. De oproep is o.a. geteckenu door Gustav Frenssen, Wilhelm Furtwaeng- Ier, Werner Krauss, en Richard Strauss. De rijksbisschop en de behoeder van de rechten van de Evangelische Kerk hebben een bekendmaking uitgevaardigd, waarin zij opwekken aan de stemming van Zon dag deel te nemen. „Ons volk staat met vast vertrouwen aan het begin van ccn nieuwe levensperiode. Wij zijn allen getui ge van deze geweldige omwenteling, am wij beschouwen als een genadige beschik king van de voorzienigheid. Een zoo dui delijk ingrijpen van de Goddelijke bestie ring in ons volk dwingt ons tot volledige overgave, tot volledig vertrouwen". Dr. Goebbels, de rijksleid<w v$n de pro paganda, heeft bepaald dat de dag van Hitiers groote toespraak tot de natie, cn Zondag, de dag van de volksstemming, feestdagen der natie zullen zijn en dat r tot en met Zondag de vlaggen moe ten worden uitgestoken. „Van alle vensters en torens moeten de zegeteekenen van het ontwaakte Duitschland hun groet fcrengen. Zij moeten de wereld toonen, dat de Duit sehe natie en haar Leider één zijn". Evenals dit voor de Duitschers in West- Nederland te Rotterdam het geval zal zijn, zullen de Duitschers in Noord-Italië en in Turkije in de gelegenheid worden gesteld op Duitschen bodem aan de volksstemming in Zondag 19 Augustus a.s. deel te nemen. Het Duitsehe stoomschip „Chios" zal zich n.l naar Triest begeven en de „Ulm" naar Tstanbocl om de Duitsehe kiezers aan boord te nemen en buiten de territoriale wateren in de gelegenheid te stellen hun kiezersplicht te vervullen. Hindenburgs politiek testament De Duitsehe pers legt bij haar beoordee ling van het door Von Papen gepubliceerde politieko testament van Von Hindenburg vooral den nadruk op de woorden waaruit de waardeering van den overleden Rijks president voor don arbeid van Hitier spreekt Het „Berliner Tageblatt" zegt, dat dit het eerste politieke testament van de geschie denis is, dat niet slechts tot eigen kring, maar dat tot de gemeenschap der volken is gericht. Moge Europa daarover nadenken. De Londensche pers ontvangt het politiek testament niet heel gunstig. De „Daily Express" schrijft, dat het „lang ermistc document" eindelijk gevonden is. Aan de echtheid kan men niet twijfelen, aangezien von Papen hiervoor borg staat, zoo schrijft het blad ironisch. De „Daily Telegraph" schrijft: „Von Hin denburg laat Duitschland aan Hitier na' Het blad noemt de publicatie van het tes tament een meesterwerk van propaganda. Ook de Berlijnsche corespondent van do „Times" schrijft aan zijn blad, dat het tes tament van Von Hindenburg aan Hitier feitelijk het lot van Duitschland in handen geeft. Aangezien het document drie dagen voor de stemming is gepubliceerd, zal het, volgens het oordeel van den correspondent, grootcn invloed uitoefenen. Sommige Fransche bladen gelooven niet in de echtheid van het document, terwijl andere weer de aandacht vestigen op het feit., dat het eerst 13 dagen na don dood van Von Hindenburg is gepubliceerd. Dc „Echo de Paris" en het „Journal" zijn beide van oordeel, dat het eerste doel van het testament in ieder geval authentiek is. Verder is het een krachtige propaganda voor Hitier» WAARSCHUWING. Het is gebleken, dat hier en daar in het buitenland door opkooperi met Krusehen Salts geknoeid is. De fabrikanten waarschuwen daarom het publiek, Krusehen Salts in geen geval te koopen onder buitenlandsch etiquet, doch uitsluitend in den alom bekenden poedervorm in onge schonden Hollandsche verpakking, terwijl de naam N.V. Rowntree Handel Maatschappij zoowel op de verpakking als op het etiquet gedrukt moet zijn. Alleen bij dit echte Krusehen Salts zult U baat vinden. E. GRIFFITHS HUGHES Ltd.. MANCHESTER. Oreericht 1756 Oostenrijksche Boerenweer ontbonden Officieel wordt te Weenen medegedeeld, dat de staatssecretaris voor het veiligheids wezen de Oostenrijksche Boerenweer (do vroegere Gruene Wehr) en alle bij haar aangesloten organisaties heeft ontbonden en haar onvoorwaardelijke ontwapening heeft gelast. De Oostenrijksche Boerenweer was de weerformatie van den Landbond, die inder tijd deel uitmaakte van de regeering-Doll- fuss, doch steeds met de Heimwchr over hoop lag. Mussolini trekt de ïtaliaansche troepen terug Uit Rome: Naar Stefa.ni meldt zijn de divisies, die na de gebeurtenissen van 25 Juli bij wijze van voorzorgs maatregel aan de Noordelijke en Noord-Oostelijke grenzen waren ge concentreerd, naar hun garnizoens plaatsen teruggeroepen. Het "vertrek der troepen is reeds begonnen. De Russisch-Japansche spanning Steeds scherper nota's De spanning tusschen sovjet-Rusland en Japan heeft zich na het afbreken van de onderhandelingen over den verkoop van den Chineeschcn Oosterspoorweg nog aanmerke lijk versehei'pt. De diplomatieke oorlog tusschen de sovjet- Russische autoriteiten cn het Japansche mi nisterie van buitenlandsche zaken wordt in den vorm van steeds duidelijker nota's voortgezet. De leider van het Japansche verkeerswe zen Adatsi heeft den Russischen directeur van den spoorweg, Julius Rudi, in een brief voor de veiligheid van dit verkeerswe zen verantwoordelijk gesteld. De „Charbin Times" spreekt inmiddels van „door de Sovjet-Unie betaalde torroris- ten". Dergelijke verklaringen en vooral net schrijven van Adatsi zijn de oorzaak, dat de sovjet-autoriteiten nog meer geërgerd wor den als reeds door de vaststelling van „ge sloten zones" geschied is. Door deze maat- regolen van de Japansche autoriteiten, waardoor den baanwachters op sommige plaatsen de toegang tot de spoorlijn verbo den is, is het onmogelijk, deze zones tegen homaanslagen te beschermen. Het is absoluut onbegrijpelijk, zoo wordt van Russische zijde verklaard, hoe de Japan ners het wagen durven de sovjet-autoritei ten voor de veiligheid van den spoorweg verantwoordelijk te stellen, terwijl zij haar door de inrichting van „gesloten zones" de bewaking onmogelijk maken. In officieele kringen te Moskou is men er van overtuigd, dat de bandie- tenovorvallen de zwijgende toestem ming, ja zelfs den geheimen steun der Japansche autoriteiten hebben, die op deze wijze het verkeer op den spoor weg hopen te storen. In regeeringskringen te Moskou ge looft men, dat het doel van al deze Japansche manoeuvres is, druk op de sovjet-unie uit te oefenen om den spoorweg tegen lagen prijs te ver- koopen. Naar aanleiding van de berichten uit Kar- bin over de spanning tusschen Japan en Sov/jet-Rusland tengevolge van het afbreken der onderhandelingen over de verkoop van de Noord-Manidsjoerijsche spoorweg, maakt men zich te Moskou ongerust over de plan nen die Japan koestert. Men vreest <iat Ja pan aen staat van beleg in het gebied van de spoorweg zal afkondigen als eerste stap voor het in beslag nemen van de spoorweg. De stakingsgolf in Amerika Alom in de Vereen. Staten dreigt staking. Te New York hebben de textiel-arbeiders gestemd ten gunste van een algemeene sta king waarbij 300.000 arbeiders betrokken zijn en die begin September zal aanvangen. TePhiladelphia gist het onder de geëm ployeerden der „Gulf Refining Company". Te Pittsburg (Pennssylvanië) poogt de re- geeringsbemiddclaar een staking bij de Alu minium Company te voorkomen. Te Chicago is een sterke politiemacht op de been om wanordelijkheden te beletten on der dc stakende chauffeurs, waarbij ook 1260 omnibussen betrokken zijn, die per dag 20.000 personen vervoeren. Te Minneapolis wachten beide partijen in de reeds langdurige staking van de vracht auto-chauffeurs op een actie van de Natio nal Labour Board. In York (Pennsylvania) kondigde de „"York Motor Express Company" de staking van zijn diensten aan, in verband met een con flict met zijn omnibus-chauffeurs. Uit Brussel wordt gemeld, dat ir. Max Cosijns, wanneer Zaterdag de wind in de hoogere luchtlagen vermindert, tot het op stijgen met zijn stratosfeerballon zal beslui ten. Het zal dan juist twee jaar geleden zijn dat hij met prof. Piccard opsteeg, DE GEARRESTEERDE RUSSEN IN MANDSJOEKWO. Uit Charbin wordt gemeld, dat de Mand- sjoerijsche autoriteiten weigeren de 20 ge arresteerde Russische employe's van ue Oostelijke lijn van den Noord-Mandsjoerij- 8chen Spoorweg in vrijheid te stellen. De betrokken employé's worden beschuldigd van het voeren van actie tegen Mandsjoek- wo en Japan. Een hunner zou hebben toe gegeven, dat een lid van het Sovjet-consu laat, Pogranitsjnaja, zou zijn betrokken bij den gehcimzinnigen moord van Maart j.I op een lid van de Japansche militaire mis sie aldaar. GEWELDIGE OVERSTROOMING IN ROEMENIE Vijftig huizen verwoest te Braila Enorme schade, vooral aan oogst, aangericht Uit Boekarest: Ten gevolge van ont zettende stortregens is enorme schade aangericht aan de havenwerken van Braila, terwijl in de stad zelf meer dan 50 huizon zijn verwoest, waarvan dertig huizen langs één weg. Geheele fabriekscomplexen zijn onder water gezet, terwijl in de pakhuizen opge slagen oogstvoorraden aanzienlijke schade hebben geleden. Eenige sche pen, welke op de Donau lagen, zijn losgeslagen. Zij hebben groote averij opgeloopen. Ook boven Boekarest hebben zich wolk breuken ontlast. Tal van stadsdeelen zijn onder water gezet. Ook in de hoofdstad van Roemenië hebben brandweer en militairen gemeenschappelijk met alle macht gewerkt om de bevolking ter zijde te staan. Onafge broken ratelden de telefoons in de brand weerkazernes om dringend noodige hulp te vragen. Sedert 1927 is een dergelijk noodweer niet voorgekomen. Er is zooveel regen gevallen, dat het peii van de Dimhovitsa, de rivier, welke Boeka rest doorsnijdt, vier meter is gestegen. De bewoners der huizen, welke door het hooge water liet meest worden bedreigd, hebben moeten vluchten. Zij zijn elders onderdak gebracht. Tijdens liet noodweer moest het geheele verkeer worden stopgezet. De schade is niet te overzien, doch zij moet in de honderden millioenen Lei loopen. Veerboot op de Ganges verongelukt Honderd-zeventig dooden Uit Patna: Op de Ganges bij Bari- hara is een veerboo t met 200 passa giers aan boord gekapseisd. Slechts weinige opvarenden konden gered worden. Gemeld wordt, dat 170 per sonen om het leven zijn gekomen. Nog wordt gemeld: Toen de veerboot de rivier overstak, begon hij door den sterken jstroom te slingeren. Een aantal kinderen, die zich aan boord bevonden, sprongen ie water. Daarop drong een weinig water do boot binnen, waarop een paniek zich van de passagiers meester maakte. Ze men- schen drongen allen naar één kant, ten gevolge waarvan de boot omsloeg. Een 30-tal passagiers konden gered wor DE AMNESTIE IN DUITSCHLAND. In Groot-Borlijn 1000 personen in vrijheid gesteld. De toepassing van de amnestiewet van 7 Aug, heeft ten gevolge gehad, dat alleen in het district Groot-Berlijn meer dan 1000 pc sonen in vrijheid zijn gesteld. In de eerst volgende dagen zijn meer in vrijheid stel lingen te wachten. AMERIKAAN TE BERLIJN GEMOLESTEERD. Uit Berlijn: Prof. Lapowski, van de Uni versiteit van Chicago, die momenteel t3 Berlijn vertoeft, heeft een klacht ingediend bij den consul-generaal der V. S. naar aan leiding van het feit dat een S.A.-man hem had gemolesteerd. Terwijl een S.A.-storm- troep hem op straat passeerde, was een man uit het gelid gestapt en had hem een klap in het gezicht gegeven, omdat hij de meegevoerde vlag niet had gegroet De consul-generaal heeft zich naar aan leiding hiervan in verbinding gesteld met de Berlijnsche politie-autoriteiten. DE ONTVOERDE JOHN LABATT. Uit Torinto: De familie van den ontvoerden directeur der bekende Canadeesche bierbrou werijen, John Labatt, heeft nog steeds geen enkel bericht ontvangen omtrent den ont voerde. De politie heeft uitgebreide opspo ringsmaatregelen ondernomen en heeft ook de bekende Koninklijke Canadeesche bere den politie opgeroepen om den ontvoerde op te sporen. De door de ontvoerders van Labatt ge stelde termijn voor de betaling van het los geld, was reeds gisterenmiddag verstreken, zonder dat men er in was geslaagd in con tact met de ontvoerders te komen. De familie Labatt ontving een briefje van den ontvoerden millionair: „Doe alles wat je kun't om mij te bevrijden en voldoe aan de gestelde eischen". Uit Toronto: Het spoor van de ontvoer ders van den millionair Labatt leidt naar Detroit en Albany. Op het stuur van de achtergelaten auto van Labatt zijn vinger afdrukken gevonden, welke zijn opgezonden naar New-York om daar vergeleken te wor den met die van John O'connell Jr., die er van beschuldigd wordt den brouwer te heb ben ontvoerd. Dc broer van Labatt bevindt zich met 150.000 dollar in een totel te To ronto, hoewel hij volgens een later bericht ook reeds gedurende eenige uren niet ge zien zou zijn. Men vermoedt dat hij met de ontvoerders in relatie is getreden. TIJGER DOOR INLANDER MET EEN BIJL GEDOOD. Uit Calcutta: Een Indisch houthakker werd in een bosch nabij Ranchi in Bihar plotseling verrast door een tyger, die in de omgeving bekend stond als menschen-vreter. De man had slechts zyn houthakkersbijl by zich en wachtte den aanval van den tijger niet at', doch wierp zich op het dier en raakte het met de bijl boven op de kop. Dit was waarschijn lijk echter te veel voor hem, want de man bezwijmde en kwam pas geruimen tijd later bü. Hü lag naast den tiiger, die door den eenen slag met de byl gedood wa.. 1 DE RIJKSMIDDELEN IN JULI Opbrengst ruim 4,2 millioen boven de raming gebleven Omzetbelasting stelt weer teleur Midden in den vacantietijd komen de Rijksmiddelen met een kleine verrassing voor den dag. Was tot op de vorige maand de algemeene indruk zeer teleurstellend, de maand Juli heeft een onverwachte opleving gebracht, voor zoover het de zgn. „Indirecte belastingen" betreft. Deze brachten op 36.414.512.(v. j. 29.271.582.—), waarmede zij tevens 4.2 millioen boven de raming kwamen. In de opbrengst der zgn. „directe belas tingen" (grond-, inkomsten-, vermogens- en verded'igingsbelasting) valt nog geen betere tend enz te bespeuren. Op uit. Juli van het dienstjaar 1934 was in totaal voor een zui ver bedrag van ƒ63.297.200.op het kohier gebracht (v. j. ƒ70.415.837.—), hetgeen ƒ7.118.636.minder is den verleden jaar. De omzetbelasting bleef andermaal ver be neden de raming. De opbrengst van de couponbclaeting kwam er voor 't eerst bovenuit. Valt de totaal-opbrengst der zgn. indirecte belastingen deze maand mee, bij het nagaan van de afzonderlijke cijfers blijkt, dat er nog heel wat te klagen valt. Vooral de om zetbelasting. die zioh tot en met de maand1 Mei in opwaartoche richting bewoog, daarna den brui aan. Zij daalde nu tot f3.728.011.een bedrag, dat wel zeer teleur stellend is, ook al wordt een groot deel der belasting per kwartaal voldaan. Sedert het begin van dit jaar heeft dit middel ƒ26.6 millioen opgebracht bij een raming van 47.5 millioen. Een leelijke streep door de rekening van hen, die op deze nieuwe be lasting al hun hoop en vertrouwen hadden gesteld. Over de couponbela6ting valt niet te treu ren. Deze bracht sedert de datum der in werkingtreding (25 Febr. jl.) iedere maand meer on cn nu werd zelfs de maandeiijk- sche raming van ƒ533.333.— met bijna cn ton overschreden! Van deze belasting be leeft 's Rijks schatkist dus meer pleizier en het is te hopen, dat in het 2e halfjaar 1934 de achterstand, die nu voor 7 maanden nog ƒ1.4 millioen bedraagt, spoedig mag zijn Ingehaald. De overige middelen leveren een rijk ge schakeerd beeld: deels groote inzinking, deels ook flinke vooruitgang. De dividend- en tantièmebelasting pleegt in dezen tijd van het jaar het leeuwen aandeel te inca6seeren. Te meer valt het te betreuren, dat de opbrengst daalde van 4.2 millioen in Juli 1933 tot ƒ3.129.536.— in dc afgeloopen maand. De raming werd met slechts 2 millioen overschreden. Wel een bewijs hoe droevig het nog met de rentabili teit van ons bedrijfsleven gesteld is, oos al werd de raming over de eerste 7 maan den (ƒ8.7 millioen) nog nèt gehaald. De invoerrechten komen na dc inzinking in het begin van dit jaar (gevolg van de nieuwe omzetbelasting) weer beter op gang- Ze leverden 8 ton meer op dan verlede.i jaar en bleven met een bedrag van ƒ8.4 millioen ruim 2.2 millioen boven de ra ming. Het nieuwe tarief, dat per 1 Juli jl. in wei'king is getreden, is hier blijkbaar niet zonder invloed gebleven. Het statistiek recht bracht het slechts tot 140.UUU.(v. j. 157.000.—) bij een maandelijksche ittming van ƒ150.000. Bij de accijnzen valt op- en neergang te constateeren. De accijns op zout leverde ƒ189.980.— (v. j. ƒ170.185.—), waarmee raming vrijwel bereikt werd; die op het geslacht bleef met 482.000.ongeveer ƒ60.000.— onder de raming en ƒ48.000.— oncfer de opbrengst van verleden jaar. De wijn leverde deze maand 57.508.(v. j ƒ46.680.Over de eerste 7 maanden werd de raaning met 1 ton overschreden, zoodat thans ƒ1.481.817.— (v. j. ƒ1.363.096.—) werd ontvangen. Het grootste deel van deze be lasting wordt om het kwartaal betaald. Van daar dat thans liet maandbedrag 57.508.—) weer belangrijk onder de raming van 195.000.— blijft. Een normaal verschijnsel. Het gedistilleerd bleef met 2.2 millioen 5 ton onder de raming en 4 ton beneden Juli 1933. Over de eerste 7 maanden van 1934 bedraagt de opbrengst 17.2 millioen, d.i. ƒ2 millioen beneden de raming. Het bier ging met ƒ1.1 millioen 1 ton over de raming heen. Over de afgeloopen perloJo van 1934 bedraagt dc achterstand 8 ton. Ook de accijns op suiker deed het dit/maal wat beter met een bedrag van ƒ5.7 millioen (v. j. ƒ5.5 millioen) en een raming van ƒ5.1 millioen. Heeft de afschaffing van de opcen ten, die sedert eind Juni jl. een feit gewor den is, reeds tot een grootere consumptie geleid? Vooral de tabak kan voor de maand Juli op een mooi accres wijzen: de vooruitgang bedraagt ƒ1 millioen! De opbrengst steeg GROOTE RADIO-TENTOONSTELLING TB LONDEN. Uit Londen: De radio-tentoonstelling, dip Donderdag in Olympia Hall is geopend, is de grootste, die ooit op dit gebied gehouden is. Meer dan 150 firma's exposeeren de laat ste vindingen op radiogebied, en men ver wacht, dat ongeveer een kwartmillioen per sonen de tentoonstelling zullen bezoeken. Uit Ghlarbin. Bij Bajan Soessoe heeft een Mandsjoerijsche kanonneerboot, welke on der bevel staat van den Japansohen officier Naikasima een Chineeseh piratensc'hip tot ziolken gebracht. De 21 koppen tellende équipage had er, om begrijpelijke rédenen, niets voor gevoeld zich over te geven. SPONS MJ OPERATIE VERGETEN. Uit New-York: Dezer dagen werd een ge detineerde uit de Sing Sing-gevangenis ge opereerd voor verwydering van een gezwel in de buik, dat hem reeds geruimen tijd had gehinderd. Tot hun verrassing vonden de chirurgen by de operatie niet het verwachte gezwel, maar een spons, die zes jaar geleden, toen de man eveneens een buik-operatie onder ging, moet zyn vergeten. AAN LAGER WAL. Uit Parijs: Een Fransche journalist heeft in een huurkamer in een volksbuurt van Parijs de vroegere beroemde modeontwer per Paul Poiret ontdekt, die eens fabelach tig rijk was en thans b'ijkt te leven van eenige werkloozenondersteuning en parti culiere hulp, die hij van vroegere hekenden krijgt. Poiret bleek echter niet ontmoedigd en koestert nog steeds de hoop er binnen af- zienbaren tijd weer op een of andere wijze bovenop te komen. *i BAROMETERSTAND Hoogste stand te Scilly 767.5. Laagste stand te Stcnsele 748.0. Stand vanmorgen halftwaalf 765.7. WEERBERICHT Zwakke tot matige meest Westelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De hooge drukking is in omvang en be- teekenis toegenomen; zij strijkt zich thans uit over Z.-W. Duitschland, Oostenrijk, Zwit serland, bijna geheel Frankrijk, onze om geving en het Zuiden van de BrMsche eilanden. Overal is het in dit gebied rustig weer; talrijke stations melden hedenmorgen windstilte. In het Oostelijk gedeelte van het hooge drukgebied is ihet helder. In het Wes- telrke bewolkt weer. De depressie over de Noorsche zee verplaatste haar kern naar het binnenland van Scandinavië. Zij schijnt thans vrij snel verder naar Finland te trek ken. Aan haar Zuidzijde over Denemarken Zuid-Zweden en hier cn daar over de Oost- zo waait, het hard. Ove Scandinavië daalde de temperatuur, ook viel er regen van be teeken is (ruim 22 mM.). Nabij Engeland kondigt zich een nieuwe depressie aan. Groote veranderingen in de weerstoestand zijn nog niet te verwachten. Het blijft rustig weer; betrekkelijk koel cn niet geringe kans op regen, TEMPERATUUR Stand vanmorgen lialfwaalif 19.2 C. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEEBEN 13 AUGUSTUS. Van 's avonds 8.49 uur tot 's morgens 5.19 uur WATERSTANDEN RIVIEREN 2.27 j.80 Venlo K»hi 3.32 3 95 Lobith 10.51 10,f8 Mfljcan 4.62 4.89 Nttmtpm 8.18 8.24 Pieiieehelm 0.44 0 89 St Andries 8.78 9.77 Mnnnhelm W 8.71 Arnhem 8.16 8.19 Lnhr 0.73 0.71 Vreeswijk lw 0.00 0,00 Mflinz 107 1.13 Westervoort 8.72 8.77 Pingen 2.0S 2.13 Deventer 2.50 2,50 Cflab 2 88 2.13 Kampen -0.04 -0.04 Fmg 1.02 1.04 Ejsden 45.78 45.85 Poblens 2.23 2.25 Grevonbicht 27.50 27-03 Trier -0.12 -0.13 Venlo 10.89 10.80 Keulen 1.94 1.95 Grave (sluis) 3.83 8.F0 RMirort -050 0.45 St Andrlw 0.23 0.14 Wenel -0.26 -0.32 Gorkum 0.00 0,00 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS (Oude Amsterdamache t(jd) 18 Aug. Delfzijl 3.48 10.01 Hellevoetsl. 6*58 19.15 Terschelling 1.03 13.17 Willemstad 8.37 2U/-5 Haningen 1.35 13.55 Brouwersh. 6.50 19.10 Den Helder 11.30 Zierlkzoe 7.14 19,28 I/mui'len 7.39 20.07 Wemeldlnge 7.41 19, Hoek v. HolL 6.59 .9/23 VllBSingen 6.05 18,23 Sehevuiingen 8.19 20.43 Torneuzen 6.34 18,52 Rotterdam 9.02 21.10 Hansweert 7x8 19,21 met 6 ton werd overschreden. Het decree van ƒ2.1 tot ƒ3.1 millioen, terwijl de raming voor 7 maanden is nu omgezet in een accres van 5 ton, terwijl het nadeelig verschil voor 7 maanden is teruggebracht van ruim 1 millioen tot nog geen 5 ton. De registratie rechten hebben een beteren tijd ingeluid. De laatste maanden viel er geregelde voor uitgang te boeken. De maand Juili hand haafde zich vrijwel op het peil van verleden jaar, doch bleef daarmee toch nog bijna 2 ton boven 1/12 van de raaning ad 833.000. Voor de eerste 7 maanden valt er een voor uitgang te boeken van 330.000.terwijl de raming voor deze periode met 1 mil lioen werd overtroffen. De opbrengst be droeg nl. ƒ6.9 millioen. De successierechten hebben in Juli niet minder dan ƒ1.8 millioen meer opgeleverd dan verleden jaar. Al spelen bij deze belasting toevallige omstandigheden een belangrijke rol, deze vooruitgang mag toch dankbaar worden ge ïncasseerd: de aanvankelijke achterstand in het begin van dit jaar is nu ruimschoots ingehaald. De raming voor 7 maanden werd met 2.4 millioen overtroffen. De opbrengst steeg tot 20.2 millioen (v. j. ƒ18.1 millioen). De zegelrechten liepen deze maand een half millioen omhoog, nl. van 1.4 tot 1.9 millioen, waarmee de raming 6 ton werd gepasseerd. In 7 maanden werd ontvangen 10.3 millioen, waarmee de raming 1.1 millioen werd overtroffen. Ook bij de loodsgelden, die ƒ333.014 lever den, bleef de wat betere tendenz. bestaan. Het verstreken gedeelte van 1934 bracht 2 ton meer in 's Rijks schatkist dan verleden jaar. Met eenzelfde bedrag werd ook de raming overschreden. Is er zoo hier en daar licht te bespeuren, het totaalbeeld voor de 7 maanden van 1934 blijft duister. De Rijksbronnen wierpen in 7 maanden ƒ198.6 millioen af (v. j. ƒ179.3 millioen). Bij de raming beteekent dit echter nog altijd een achterstand van 27* millioen, een bedrag dat voor het grootste deeel het gevolg is van de wel zeer ernstig tegenvallende opbrengst van de omzet belasting. Bij de „directe belastingen" begint al lengs het nieuwe belastingjaar zijn invloed te doen gelden. Het zuiver bedrag der ko hieren is nu reeds opgeloopen tot ƒ63.297.300 (v. ƒ70.415.837). De inkomstenbelasting neem thiervan ƒ36.2 millioen voor haar re kening (v. j. ƒ43.3 millioen) en de vermo gensbelasting ƒ10.88 mill. (v. j. ƒ10.80 mill) De daling zet zich dus voor deze belastin gen. nog steeds voort. Veel reden tot juichen is er dus nog niet'. Er zijn hier en daar lichtpunten te bespeu ren. Of dit echter de voorboden zijn van een beterende conjunctuur, wagen wij te betwij felen* Voor verscheidene voorname bron nen van 's Rij'ks schatkist is althans do diepste neergang blijkbaar nog niet bereikt. De rijwielbelasting leverde in Juli reeds ƒ4.4 millioen (v. j. ƒ3.99 miWioen). Of het totaal bedrag hocger zal zijn dan vorig jnnr, zal eerst de volgende maand blijken. De eerste indruk is niet ongunstig. De wegenbelasting heeft in 1934 reeds 9.9 millioen opgeleverd (v. j. ƒ9.5 millioen) Ook hier valt dus vooruitgang te bemerken. Het is te hopen, dat deze vooruitgang zich straks over de geheele linie zal gaan 'open baren. Doch wie weet, wat de toekomst nog voor ons verborgen houdt? Als we een maand verder zijn, Is de Millioenennota in 't zicht! En wie daaraan denkt, houdt zich het hart vast.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2