nodiOU MAANDAG 13 AUGUSTUS 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND RUSLAND EN JAPAN Een ruzie in ons eigen straatje neemt onze aandacht gewoonlijk meer in beslag dan een vechtpartij twee of drie straten verder. Wanneer we dit overbrengen op interna tionaal politiek gebied dan diene dat om ons te verontschuldigen over het feit, dat wij ons den laatsten tijd nogal breedvoerig heb ben bezig gehouden met den politieken toe stand in Midden-Europa en aangaande zaken en gebeurtenissen elders, die eveneens niet van belang zijn ontbloot, vaak volstaan heb ben met korte berichten. Nu wij dan toch leven in afwachting van laat ons hopen de bij legging van het conflict tusschen Duitschland en Oostenrijk, wenden we onzen blik eens naar de broei- haard genaamd „het Verre Oosten". Dit woord broeihaard gebruikende, denken we niet zoozeer aan een op uitbreken staan- den oorlog. Wij hebben ook in de gebeurtenissen waar bij Duitschland, Oostenrijk en Italië betrok ken zijn geen enkel oogenblik gedacht aan naderend oorlogsgevaar. Oorlog gaat men al leen voeren als men zich sterk gevoelt en van het resultaat voordeel verwacht En de wereldoorlog heeft iedereen wel geleerd, dat vechten voor geen van de betrokken landen voordeelig is. Om dezelfde redenen bezien wij ook de verhouding tusschen Japan en Rusland niet bijzonder pessimistisch. Want om die verhouding gaat het nu al sinds jaar en dag daar in Oost-Azië. Wij behoeven thans niet de bekende his torie van de bezetting van Mandsjoerije en Jehol en de bedreiging van Mongolië door Japan opnieuw op te halen. Men weet wel, dat het Japansche imperialisme in die ge bieden veel durft bestaan. Den laatsten tijd trekt weer in het bijzon der de kwestie van den Chineeschen Ooster spoorweg in Mandsjoerije de aandacht. Mandsjoerije (of Mandsjoekwo) wil dien spoorweg koopen. Daar wordt met de Rus sen nu al meer dan een jaar over onderhan deld. Het gaat bij die onderhandelingen echt-Oostersch toe. Men gunt zich den tijd met loven en bieden, laat af en toe de zaak eens zoogenaamd afspringen, papt na een poosje weer aan en enscèneert inmiddels nu en dan eens een gewelddadigheidje als het gevangennemen van Russische spoorwegbe ambten of een aanslag op een trein enz. Zoo'n laatste geval heeft zich ook Don derdag 2 Augustus weer voorgedaan: in de nabijheid van Charbin is een Japansche munitietrein, naar men zegt door een bom ontploffing, in de lucht gevlogen en de 'regeering van Mandsjoekwo heeft deze gelegenheid aangegrepen om te verklaren, dat die gebeurtenis niet zonder invloed op den politieken toestand kan zijn. Sovjet- Russische ambtenaren kunnen onder zulke omstandigheden niet in dienst van dezen spoorweg blijven zoo luidde het veront waardigend oordeel van de Mandsjoekwo- regeering. Ze moesten dan maar door Mandsjoerijsche burgers vervangen worden. Natuurlijk moest deze verklaring wel ge paard gaan met de arrestatie van een aan tal hooggeplaatste sovjet-ambtenaren van den bedoelden spoorweg, onder beschuldi ging van samenspanning met de Chinee- sche rebellen. En tevens liet men in het) openbaar door „invloedrijke Mandsjoerij sche kringen" uitmaken, dat dan de Chl- neesche spoorweg maar zonder verdere com plimenten in beslag genomen moest worden en tot eigendom van de kroon van Mand sjoekwo verklaard. Dat ziet er zoo op het oog tamelijk ge vaarlijk uit. Maar wat het Verre Oosten betreft zijn wij heelwat gewend. Zelfs als het daar tot echte oorlogsverrichtingen komt dan is het er nog geen werkelijke oorlog, omdat de betrokken partijen zich angstvallig van oorlogsverklaringen ont houden. Wij hebben ook gezien, dat Sovjet-Rus land in Oost-Azië al ontzaglijk veel over zijn kant heeft laten gaan omdat het zich geen oorlog tegen Japan veroorloven kan, uit vrees voor te ver gaande verzwakking van het „front" in het binnenland en te genover West-Europa. Zoo zal het nu, in verband met dn kwestie van den Chineeschen Oosterspoor weg ook wel weer gaan. Japan maakt zich met den dag sterker en kan vertrouwen op de gunstige ervaringen van zijn overwin ning op Rusland van jaren geleden. Het Rusland van heden is militair vermoedelijk toch niet zoo heel veel meer waard, verge lijkenderwijs gesproken, als het Tsaristi sche Rusland, dat den oorlog met Japan eenmaal waagde en zoo duur moest bc- koopen. Het zal wel dAarop uitloopen, dat Japan zijn imperialistische politiek in Mandsjoe rije en omgeving kan voortzetten, zonder dat het tot een bloedig oonflict met Moskou komt. En ook de Vereenigde Staten, hebben waarlijk genoeg met eigen zaken te stel len, om zich buiten de zaken te houden die zich daar afspelen. VON PAPEN NAAR WEENEN Volgens het „Weltblatt" te Weenen, zal von Papen vermoedelijk Dinsdag of Woens dag a s. te Weenen aankomen. Na een ver blijf van eenige dagen zal hij weer voor veertien dagen vertrekken. Zijn eerste ver blijf te Weenen zal waarschijnlijk niet lan ger duren dan twee dagen. AARTSHERTOG OTTO IN SCANDINAVIË Aartshertog Otto van Habsburg is Vrijdag morgen vanuit Kopenhagen te Helsingborg aangekomen en vandaar terstond peir auto doorgereisd naar het Noorden. Maandagavond of Dinsdagmorgen wordt hij in Stockholm verwacht. DUITSCHLAND EN OOSTENRIJK Geruchten over betoon van goeden wil Ontbinding der Oostenrijksche nazi-organisaties Uit München: Naar United Press uit be trouwbare, echter niet officieele bron ver neemt, zijn Habicht en Frauenfeld, zoomede eenige andere ondergeschikte Oostenrijksche nationaal-socialistische leiders, Zaterdag in hechtenis genomen. Men vat dezen maatre gel op als een bewijs van Duitschlands wensch, tegenover Oostenrijk blijk te geven van zijn goeden wil. Verder loopen te Weenen hardnekkige ge ruchten over ontbinding van de Oostenrijk sche nationaal socialistische organisaties in Duitschland, in de eerste plaats de „Oosten rijksche landsleiding" te München. Hoe de tot deze organisaties behoorende personen en de Oostenrijksche legionnairen ondergebracht zullen worden, zal een deel an de zending van den heer Von Papen in Weenen uitmaken. Een deel van de Oostenrijksche legion nairen is naar Ulm gebracht, dat slechts twee uur sporens van de Oostenrijksche grens aan den Bodensee verwijderd ligt, een ander deel blijkbaar naar Oost-Pruisen. Van een algemeene amnestie voor de le gionnairen, die naar Oostenrijk terugkeeren willen, is in Oostenrijk geen sprake, daar zich onder de legionnairen ook misdadigers bevinden. Naar in welingelichte kringen te Weenen verluidt, schijnt men in Duitschland ook oomemens te zijn, de 1000 mark „Sperre" op te heffen. Men vreest te Weenen, volgens den Msb- correspondent aldaar, evenwel, dat deze maatregel in politiek opzicht geen verlich ting zal brengen, daar onder de Rijksduit- schers, die na de opheffing naar Oostenrijk komen zullen, zich ongetwijfeld vele agita toren zullen bevinden, die de tot nog toe ge- olgde methoden van terreur naar het ter rein der stille propaganda zullen verschui- In de betrokken kringen blijft men gere serveerd en neemt een afwachtende hou ding aan. Hoe Goering niet-inmenging ziet Commentaar leverend op het a.s. vertrek van den heer Von Papen naar Weenen, pu bliceert minister Goering in de „National Zeitung" een waarschuwing, dat de „vredes- gestie" niet eenzijdig moet zijn. Goering verklaart, dat, terwijl Duitsch land niet van plan is zich te mengen in de binnenlandsche aangelegenheden van Oosten rijk, de „ongeregelde daden van geweld door ongedisciplineerde benden van den „Heim- wehr" moeten ophouden, voordat een atmos feer geschapen kan worden, welke gunstig is voor het voeren van vredesonderhande lingen". .Stappen zulen worden gedaan" aldus schrijft Goering verder, „om een einde te maken aan de terreur, Benden van den ,Heimwehr" onder leiding van prins Star hemberg hebben de bevolking geterroriseerd door middel van verklikkerij en chantage. Onschuldige menschen zijn het slachtoffer geworden van ongebreidelde daden van ge weid." Aan het slot wordt in het artikel geëischt dat alle Oostenrijksche critiek op het Duit sche rijk of de nationaal-socialistische be weging voortaan moet ophouden. Starhemberg bij Mussolini De Oostenrijksche vice-kanselier Prins Starhemberg is Zaterdag naar Littorio, in Italië gevlogen. In het Oostenrijksche va- cantie-kamp te Ostia had hij een langdurig onderhoud met Mussolini, die vergezeld was van staatssecretaris Suvich. In Italiaansche kringen achtte men ter stond na den moord op Dollfuss prins Star hemberg de aangewezen opvolger als Bonds kanselier, terwijl men op het Vaticaau Schuschnigg als den geschiktsten opvolger beschouwde. Dit verklaart waarom Starhemberg als eerste contact zoekt met de Fascistische regeering. ROME. 13 Augustus. In gewoonlijk welin gelichte kringen, doet het gerucht de ronde, dat 't voornaamste doel van Starhembergs bezoek aan Mussolini de bespreking is van een plan tot reorganisatie van do Oosten rijksche Heimwehr tot een goed gediscipli neerd militair corps, dat geschikt is voor de verdediging van Oostenrijk. Men gelooft, dat Italië bereid zou zijn, de groote kosten aan de uitvoering van een dergelijk plan verbonden, te financieren. In een rede, die Starhembergs gisteren hield voor de in het Campo Austria te gast zijnde Oostenrijksche jongens, verklaarde de vice-'kanselier, dat Mussolini heeft ge toond, dat hij Oostenrijk zal verdedigen niet aJleen met woorden maar ook met daden. Dr RINTELEN NIET MEER IN LEVENSGEVAAR In de toestand van den voormaligen Oo6- tenrijksohen gezant te Rome Dr Rintelen, is een aanzienlijke verbetering ingetreden. De erlamming is gedeeltelijk geweken en ook het spraakvermogen van de patient is ver beterd, zoodat van acuut levensgevaar geen ke i6. De geneesheeren verklaren, dat een volledig herstel van Dr Rintelen ver wacht mag worden. KLACHT TEGEN PRESIDENT KNOX. Protest van het Dnitsche Front Uit Saarbruecken: De leider van het Duit sche Front in het Saargebied heeft bij' de regeeringscommissie een klacht ingediend tegen president Knox. Gezegd wordt, dat hij de inbeslagneming der acten van het Duit- sche Front heeft gehandhaafd in strijd met de beslissingen van den rechter van in structie. De regeeringscommissie heeft medege deeld, dat het onderzoek van het in beslag genomen materiaal in den loop van de vol gende week zal worden gesloten. Daarna zal een uitvoerige uiteenzetting over deze kwestie worden gegeven. EEN LIJFWACHT VOOR SCHUSSNIGG? Volgens een bericht in het Neuigkeits Weltblatt zou bondskanselier Schussnigg het plan hebben goedgekeurd, voor hem een lijfwacht te vormen naar het voorbeeld der gardes du corps, welke hem op zijn reizen zal vergezellen. Volgens hetzelfde blad zal over het resul taat van het onderzoek door Putschpoging van 25 Juli een bruinboek worden uitge geven. LUTZE EN AUGUST WILHELM SPREKEN In een te Hannover gehouden vergadering van het Duitsche Arbeidsfront, heeft de chef van de Staf der S.A., Lutze, een rede gehouden over den strijd en het doel van de Nationaal-Socialistische beweging. De soldaat van het derde rijk, zoo sprak Lutze, en de soldaat van dein arbeid, zijn zich bewust geworden van hun saamhoorig- heid. Alle bonden en organisaties werken samen voor het eene groote doel: Hitier den weg te helpen bereiden naar een Nat, Socia listisch Duitschland. Elk Duitscher moet ervoor strijden, dat hij ook na den 19en Augustus zijn werk voor het welzijn van het Duitsche volk kan voortzetten Er is sléchts één leider, den lei der van Duitschland: Hitier. Daarna sprak „Gruppenfueher" Prins August Wilhelm. De dood van den grijzen Veldmaarschalk, zoo zeide hij, legt het ge- heele volk een groote verplichting op, om n.l. den man, dien de Rijkspresident zelf vertrouwd heeft, eenzelfde groot vertrouwen te geven. HET DEFILE TE TANNENBERG. Uit Berlijn: De stroom van bezoekers bij het gedenkteeken van Tannenberg houdt nog steeds aan. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat defileeren duizenden langs de kist, om eer. laatste hulde aan den over leden rijkspresident te brengen. De Schepenrechtbank te Krefeld heeft de deviezensmokkelaars Veldhuis en Spruiten- burg uit Venlo resp. veroordeeld tot 6Vfc maand gevangenisstraf en 1000 Mark geld boete en negen maanden gevangenisstraf en 2000 Mark geldboete. Beide smokkelaars werden ongeveer een maand geleden nabij het Duitsche grens- plaatsje Kaldenkerken aangehouden op het oogenblik, dat rij een aanzienlijk bedrag aan marken, welke rij op een reischeque hadden ge-ind over de grens trachtten te brengen. Het geld en de auto werden toen in beslag genomen. Deze goederen werden verbeurd verklaard. De sterilisatie in Duitschland Op het te Zürich gehouden medisch con gres heeft Dr. Astel, president van het bureau voor rassenhygiëne in Thüringen verklaard, dat op een bovolkingsdeel van 16 millioen in het eerste half jaar van 193-4 1134 personen voor sterilisatie zijn voorge dragen. Daarvan hadden er 209 zich vrij willig aangemeld. Het percentage vrijwilli- gen voor de bedoelde operatie is dus niet groot Een ander officieel Duitsch vertegen woordiger op het congres, Prof. Rüdin, schatte het totaal aantël personen, dat zich dit jaar had laten steriliseeren op 18000. Bij vergelijking van het zooeven genoemde cij fer van 209 valt in het oog, dat men moei lijk kan aannemen, dat deze 18000 zich vrij willig hebben laten onvruchtbaar maken. Dat er tamelijk hevig verzet is, valt ook wel op te maken uit het gemelde feit, dat er allerlei cursussen worden gehouden om de bevolking in eugenistischen zin te be werken. Dr. Astel deelde o.a. mede, dat de onderwijzers op school verplicht zijn, elk kind aan te geven, dat volgens hun inzicht erfelijk belast is. Van ieder kind worden de levensgeschiedenis, schoolprestaties enz. op- geteekend en foto's gemaakt. Dat er ver zet op dit gebied is, blijkt vooral uit de ma- dedeeling van Prof. Rüdin op het genoemde congres, dat de geest der wet vrijwilligheid is, maar de dwang alleen daarom is opge nomen omdat er richtingen zijn, speciaal de confessioneele, die de onvruchtbaarma- king niet willen. Byrd gevonden VERMAGERD DOCH IN GOEDE STEMMING WASHINGTON. 13 Aug. Admiraal Byrd, die op rijn voorpost op een afstand van 208 K.M. van de basis van zijn Zuidpoolexpe ditie het kamp in Little Amerika geheel was geisolcerd, is gisteren eindelijk door de reddingsexpeditie, die hem zou afhalen, bereikt Admiraal Byrd was vermagerd en gedeel telijk uitgeput, doch verkeerde in goede stemming. De expeditie, die onder leiding stond van Dr. Thomas Poulter, was op 8 Augustus uit Little Amerika vertrokken. Twee vorige reddingsexpedities moesten beide voortijdig terugkeeren. Papens opvolger in het Saargebied Wijziging van Duitschlands politiek? Uit Berlijn: Rijkskanselier Hitier heeft Josef Rürckel aangewezen om Von Papen, die tot dusver ook Rijksgevolmachtigde voor het Saargebied was, als zoodanig op te volgen. Bürckel is roomsch en van beroep onder wijzer. Zijn benoeming wordt in diploma tieke kringen te Berlijn uitgelegd als symp toom van een wijziging van Duitschlands politieke oriëntatie ten aanzien van het Saargebied. Na Von Papen, die er steeds op uit was om de nationaal-socialistische agi tatie in het Saargebied te matigen, komt met Bürckel, die leider is van de gouw Pais der nationaal-socialistische partij, be nevens Obergruppenführer der S.A., een van de oudste nationaal-socialisten in func tie, die tot dusveT vooral op den voorgrond trad door zijn onderdrukking van het sepa ratisme in het Rijnland en door de verzet- houding, die hij volgens „Der Deutsche" in den tijd van de Rijnland-bezetting aannam tegen de intergeallieerde autoriteiten. DOUMERGUE WEER MET VERLOF Minister-president Doumergue is Zaterdagavorva 'eer naar zijn landgoed Tournefeuille vertrokken, 'aar hij tot einde der maand hoopt door te bren- GANDHI'S VASTEN Mahatma Gandlhi, die in een vasten van zeven degen boete wil doen voor een zijner discipelen, heeft Zaterdag het criticke punt doorgemaakt. Gandlhi is vroolijk en opge ruimd en de dokters, die aanvankelijk voor zijn leven bezorgd waren, vertrouwen stel lig, dat Gandlhi de vasten goed zal door staan. DE JAPANSCHE KOLONISATIE IN MANDSJOEKWO Uit Tokio: Het ministerie van O verzee schen Handel vraagt van het ministerie van Financiën millioen yen om begin volgend jaar het aantal gewapende immigranten in Mandsjoerije var tot 1000 uit te breiden en 1000 nieuwe kolonisten te sturen voor landbouw, handel, industrie en mijn bouw. De maatregel wordt van belang geacht ln 'erband met de stopzetting der emigratie naar MISLUKTE VLUCHT IN EEN AMERIKAANSCH TUCHTHUIS Uit Baton Rouge in de staat Louisiana wordt gemeld, dat Zaterdag 13 veroordelden uit het tucht huis te Angola ontvluchtten. Twee vluchtelingen werden door de bewakers neergeschoten, zes den gewond en weer gevangen genomen. De rest gaf zich korten tijd later over, nadat zij het doel- looze van hun poging hadden ingezien. AANSLAG OP EEN TREIN IN MANDSJOERIJE De sneltrein Moekden—Kirin in Mand sjoerije is tengevolge ven een aanslag ont spoord. Bij de ontsporing kwamen 16 schen om het leven, terwijl 20 reizigers min of meer ernstig gewond werden. DE HITTEGOLF IN AMERIKA Volgens de thans ontvangen berichten zijn tijdens de hittegolf, welke in de afgeloopen week de Wes telijke staten van Amerika heeft geteisterd, 53 per sonen om bet leven gekomen. Sneltrein ontspoord bij Avignon Acht dooden, vele gewonden. Zondagochtend is bij Avignon de snel trein uit Zwitserland ontspoord. Zes personen werden dadelijk gedood; velen ernstig gewond. Later steeg het aan tal dooden tot acht 30 gewonden moesten naar een ziekenhuis worden vervoerd. De oorzaak van het ongeluk schijnt vast te staan. De trein, welke volgens voorschrift met een snelheid van slechts 20 K.M. per uur mag rijden, had bij het binnenrijden van het station een snelheid van 40 K.M. De machinist en de conducteur beweren, dat de remmen hebben geweigerd en dat zij daardoor de snelheid niet hebben kunnen verminderen. Treinongeluk te Halle Zondagmorgen is te Halle een vertrek kende trein met een binnenkomende in bot sing gekomen. Twee menschen: de machi nist van één der treinen en een vrouwelij ke reiziger, werden gedood en 160 reizigers gewond, van wie 17 ernstig. Oorzaak was een vergissing, waardoor op een verkeerde lijn gereden werd. DE BASKEN IN CONFLICT MET MADRID. OM DE PRIVILEGES. Te San Sebastian. Bilbao en eenige ande re steden in het Baskenland zijn de burge meesters gearresteerd en in de gevangenis opgesloten, omdat zij in strijd met den wensch der centrale regeering te Madrid verkiezingen hebben laten houden voor de Baskische belasting-commissie, die ter hand having van de oude privileges zou moeten uitmaken, welk percentage der belastingop brengst aan Madrid zal worden afgedragen. De president van Catalonië, Companys, heeft Zaterdag j.l. Sn een redevoering ver klaard, dat Catalonië zich achter de Basken schaart en hen ten volle zal steunen in den strijd tegen de centrale regeering. De Spaansche premier had Zaterdag nog een dringend beroep gedaan op de Baski sche gemeenten om zich niet tegen het be leid der regeering te verzetten, wier doel het geenszins is de privileges der Basken aan te tasten. ERNSTIGE AUTO-ONGELUKKEN Uit Glogaiu: Op den straatweg Berlijn Breslau heeft ter hoogte van Neustaedel een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Een van Berlijn komende autobus, waar in meer dan dertig personen waren gezeten, kwam in botsing met een luxe-auto. Door de botsing raakte de autobus aan het slinge ren en eloeg over den kop. Drie van de in zittenden werden op slag gedood. Van de overige paesagiere werden een jongeman <>n vijf vrouwen ernstig gewond. De overige inzittenden van den wogen kwamen met den schrik vrij. Uit Parijs: Een auto. bestuurd door een ingenieur uit Parijs, is bij een spooroverweg door den trein gegrepen en geheel vernield. 3 der inzittenden zijn n het leven gekomen. Uit Parijs: Kort na den start van den wegwed strijd RoyanSt. Junion, is een auto in een groep renners gereden. 15 hunner werden min of meer ernstig gewond, Drie zijn in hoogst ernstigeo toe stand naar het ziekenhuis overgebracht Twintig gewonden Uit Brussel: Een autocar met kaatsers, hun vrouwen en supporters uit Roeulx is op weg naar 's-Gravenbrakel bij Soignies, toen de bestuurder voor twee fietsers wilde uitwijken, omgeslagen, Tien personen, o. w. de chauffeur, zijn ernstig gewond naar een ziekenhuis overgebracht, terwijl tien andere personen minder ernstig werden gewond. STEDEN IN BRAND GESTOKEN IN CHINA Volgens een te Shanghai ontvangen be- rioht, zouden de roode troepen op hun terug tocht eenige steden in het midden der pro vincie Foekien in brand hebben gestoken. Naar verluidt zijn de troepen der opstan delingen in het Noorden van Koekien door de regeeringsroepen omsingeld. Uit Madrid: Bij een stierengevecht op het markt plein van een dorp in de provincie Granada wer- wee stierenvechters door een grooten, bijzon der kwaadaardigen stier buiten gevecht gesteld. Daarop sprongen ongeveer 50 jongemannen uit het dorp in de arena om hun kunsten te vertoonei :ier was echter ook tegen deze overmacht opge wassen en verwondde 30 zijner aanvallers m OCEAAN VLIEGTUIG VERNIELD Het vliegtuig Trail of Caribou, waarmede de Canadeesche vliegere Reyd en Aylin den Atlantisohen Oceaan hebben overgestoken, is tijdens een proefvlucht in Engeland te pletter gevallen en geheel vernield. De vlieger Reyd werd licht gewond. Hij is per sipoor naar Londen gereisd. EEN BLOEDIGE LUCHTOORLOG Tusschen ooievaars en gieren Duizenden ooievaars en gieren hebben boven de lakte van Altinova, nabij Bergama in Turkije, en verbitterden strijd gevoerd. De strijd is als volgt ontstaan: Vanwege het Turksche ministerie voor gezond heid was een instructie gezonden aan de plaatse lijke overheid om een rivier aldaar te begieteo met een chemische stof, teneinde de omgeving die door muskieten bijna onbewoonbaar was geworden, te tevrijden van deze plaag. Kort daarna streken twee >ievaars neer, nabij de stroom, werden door het ater vergiftigd en stierven. Onmiddellijk schoten twee gieren omlaag die zich in de lijken te goed deden. Een tiental andere ooievaars, die zagen wat zich op den grond af speelde, vielen de gieren aan en doodden hen. Een uur later verschenen honderden gieren die eenige ooievaars doodden en de andere verdreven. Een ooggetuige vertelt echter, dat de ooievaars ten slotte toch nog een overwinning wisten te bevech ten. Twee der aangevallenen waren onmiddellijk weggevlogen on keerden later met versterk1Ingen, bestaande uit duizenden ooievaars, die onmiddellijk een verwoeden aanval op de gieren deden Nadat een bloedige luchtstrijd gevoerd was, sloegen einde- lijk de gieren hals over kop op de vlucht, zoodat de ooievaars meester bleven van het terrein. DINSDAG 14 AUGUSTUS HUIZEN 301.5 M. K.R.O. 8.00—9.15 Morgenconcert. 10.00—10.30 Gramofoonmuziek. 10.30—11.00 Muziek ui tzending voor fabric ken. 11.00—11.30 Gramofoonm uziek. 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Perquin. 12.01—12.15 n.m. Politieberichten. 12.15—1.45 n.m. Lunchconcert op grama- foonplaten. 2.00—3.00 n.m. Vrouwennurtje. 3.00—5.00 am. Zang- en celloredtal, mjn.v Nannie Passtoors—Hansen, sopraan en Dick Waleson. viool. A. d. vleugel: Fred. Boshart 5.006.00 n.m. Gramofoocmuziek. 6.00—6.15 n.m. „De proef op de som". „Dertig jaren sobrietas", door Pater Fr. El- pi di us Bruna O.F.M. 6.15—7.00 n.m. De Kro-boys al.v. Piet Lus- tenhouwer spelen genre- en schlagermuziek. 7.00—7.15 n.m. Politieberichten. 7.15—7.35 n.m. Vragen van heden en toe komst. Economische vragen (III). „De eco- nomsche beteekenis van onzen landbouw en de nood van de landarbeiders", door A. J. Loerakker. Uitzending voor bet RJC Werk verbond. 7.35—8.00 ara. Gramofoonmuziek. 8.00—8.30 n.m. Orkest o.l.v. Marinus van *t Woud. 8.30-835 njn. Vaz Dias. 835—9.00 n.m. „In bet jaar 1975". Hoorspel van Frank Melchlor. Spelleiding Henri Eerens. Het stok speelt in de huiskamer der toekomst. 9.00—9.45 njn. Orkest oJ.v. Marinus van 't Woud. 9.45—10.00 n.m. Verslag van de wereldkam pioenschappen wielrennen te Leipzig 10.00—10.30 tun. De Kro-boys o.Lv. Piet Lustenhouwer spelen genre- en schlagermu ziek. 10.30-1035 n-m. Vaz Dias. 10.35—11.00 n.m. De Kro-boys al.v. Piet Lustenhouwer. 11.00—12.00 njn. Gramofoonmuziek. HTT VFRSUM 1875 M- A.V.R.O. 8.01 10.00 n.m. Gramofoonmuziek. 10.01—10.15 n.m. Gramofoonmuziek. 10.15—1030 Gramofoonmuziek. 10.30-12.00 Het ensemble Willy Honsbeek. 12.01—2.30 njn. Lunchconcert door „De Minstreels". 2.30—3.45 n.m. Kurhaus Scheveniogeo. Kifl» dermatinée door Heorl Nolles. 3.50—4.00 njn. Gramofoonmuziek. 4.00—4.15 nun. Overschakelen naar „Radïo Kootwijk". 4.15—4.30 non. Gramofoonmuziek. 4.30—5.00 n.m. Radiokinderkoorzang al.v* Jacob Hamel. 5.00—630 n.m. Dinerconcert door het or kest van het Rembrandt-Theater te Amster dam ,o.l.v. Daaf Hartogs. RAUL 6.30—7.00 njn. Cursus van Jhr. Jan Feith over .De beteekenis van Sport ea Spel". A.V.R.O. 7.00—8.00 n.m. Concert door „The Origi nal dutch Ramblers" o.l.v. Theo Udec Mas- man, afgewisseld met zang door Pat Miller en The Rhythm Brothers. 8.01—8.05 nun. Vaz Dias. 8.05-9.00 om. Uit AVRO's discotheek. 9.00—9.20 n.m Mevr. Royaards—Zandberg. De Gretch en tragedie uit Goethe's Faust (vertaling G. S. Adama van SchcHema). 9.2010.00 njn. Concert door het Omroep orkest o.l.v. Nico Treep. Solist: Robert Ca- sadesus, piaoo. 10.0010.15 n.m. Pianorecital door Robert 10.1511.00 n.m. Populair concert door het Omroeporkest o.l.v. Nico Treep. 11.00-11.10 n.m. Vaz Das. 11.10— 12.00 run. Gramofoonmuziek. BUITENLAND Brussel (Fransch) 483.9 M.: 635 üJoSaint Saëns-concert. Breslau 315.8 M.: 7.20 n.m. Rudolf Watzke zingt Warschau 1411 M.: 735 njn. Cello-recital door Raphael Lanes. London Reg. 342.1 M.s 8.20 n.m. Promena de-concert m.m.v. solisten. (Respighi, Tsjai- kofski, Bax, Breg, Debussy). Bcromiinster 539.6 M.s 8.50 n.m. Viool-reci tal door Nicholas Roth. Rome 420.8 M.: 9.05 njn. Concert. (Castd- nuvo-Tedesco: WeckerHn). Deutschlandscnder 1571 Mj 935 n.m. Coo- cert (Zilcher-Pfitzner). Frankfort 251 M.: 935 am. Weber-concert Daventry 1500 M.t 10.20 n.m. „The Gates of Carven Jade". Luisterspel naar een oud Chineesch gedicht. Midland Reg. 391.1 Mj 10.20 njn. Geva rieerd programma mjQ.v. Billy Merrin en zijn orkest. Kalundborg 1261 M.t 10.35 am. Symphonie op. 15 van Pool Schierbeck. UIT HET SOCIALE LEVEN OPNIEUW ONTSLAGEN BIJ DE MIJNEN Met ingang van 1 September is aan ruim J50 man op de Oranje-Nassaumijn IV te Heerlen ontslag aangezegd. Onder de ont slagenen zijn verschillende Nederlanders. Met 1 September zullen niet meer dan pl.m. 350 man op de Oranje-Nassaumijn IV blij ven werken. Het schijnt, volgens het Hbl., ln de bedoeling te liggen, mettertijd deze mijn als bedrijfsschacht stop te zetten en de exploitatie van de Oranje-Nassaumijn III uit te doen geschieden. WILDE STAKING. Op de spinnerij van de firma H. P. Gel derman en Zonen te Oldenzaal zijn ruim honderd arbeidsters in staking gegaan we gens een aangekondigde loonsverlaging van 10 pet., welke later tot 5 pet werd terugge bracht. De arbeidsters zijn ongeorganiseerd, doch na onderhandelingen kon de R. K organisa tie van textielarbeiders de staaksters bewe gen weer aan den arbeid te gaan. De tus- schenkomst van een Rijksbemiddelaar is ge vraagd. CONFLICT TEXTIELINDUSTRIE BIJGELEGD. Door de hoofdbesturen van Unitas, St. Lambertus en De Eendracht is bij de direc tie der N.V. Katoenmaatschappij v.h. Gebr. Scholten en Co. een conferentie aangevraagd inzake de arbeidsvoorwaarden. Zooals wij jds reeds meldden heeft de ontstem ming hierover er in de week van 28 Juli tot 4 Aug. toe geleid, dat een conflict uit brak, dat eventueel spoedig werd bijgelegd. Trans is de zaak in handen van de hoofd besturen. Weerbericht. BAROMETERSTAND Hoogste stand 766.0 te La Coruna Laagste stand 746.7 te Hernösand. Stand vanmorgen half twaalf: 756.0 WEERBEB'CHT Matige tot zwakke, later wellicht toene mende Noordelijke tot Westelijke wind. Ge deeltelijk bewolkt, waarschijnlijk weinig of geen neerslag. Aanvankelijk iets koeler, la ter warmer. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De kern van het depressiesysteem, welke iterdag nog bij de zee van Noorwegen was gelegen, bevindt zich thans boven midden- Scandinnvië. De as van het lage drukgebied passeerde gisteravond en in de loop van de nacht met onweer en zware regens ons land. Te De Bilt tapte men 40, te Groningen 17 en te Den Helder 12 mM. af. Ook over de Brit- sche eilanden vielen groote neerslaghoeveel heden. Zoo meldde Croydon 19 en Shields 17 mM., in het overige gebied rond de depressie bleef het eveneens regenachtig, al werd het weer wat rustiger. De temperatuur is over het algemeen wat gedaald. In het Z.W. zet thans de hooge drukking op. Zij kan ons eenige weersverbetering brengen in de vorm van een verminderde regenkans en lichte temperatuurstijging overdag. Wanneer de barometerdaling, welke zich thans bij IJsland aankondigt, niet al te snel nadert, zou de heerschende slechtweer-periode voor eenige langere tijd onderbroken kunnen worden, STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van De Bilt, 13 Augustus, 10 uur, aan alle posten, attentiesein neer. AARDAPPELZIEKTE In het etmaal van 's avonds 11 Aug. tot 's avonds 12 Aug. is in Zeeland, op de Zuid- Hollandsche eilanden en in het midden van het land de weersgesteldheid gunstig ge weest voor het optreden van aardappel ziekte. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 14 AUGUSTUS. Van 's avods 8.57 uur tot 's morgens 5.12 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Rhelnfelden 3.08 3.24 Rreisach 8.82 S.fifi Mains Bin een Caub Fms Coblens Trier Keulen Kkhrort Wesei Emmerik Dusseldori 0.76 0.8fi 0 25 H.2I 2.23 2.22 2 44 2.4 fi 1.08 1.03 233 2.38 -0.05 -0.05 2.02 2.13 -0.58 0.67 -033 -0.43 -1.64 -1.71 1.40 1.50 Venln Lobith Nijmegen St Andries Arnhem 3.03 3 03 8.22 8.22 Vreeswijk lw 0.57 0,57 Wester voort 8.81 8,81 Deventer 2.44 2,44 Kampen -0.21 -0.21 Eysden 45.72 45.72 Grevenbicht 2737 -'737 Venlo 10.80 10.80 Grave (sluis; 3.63 3,63 St Andries 0.95 0.95 Gorkum 0.00 0,00 Dordrecht 0.00 0,00 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS (Oude Amsterdamsche t|Jd) 14 Aug De fztji 1.16 13.38 HellevoetsL 4.42 17.01 Terschelling 10/4 23.16 Willemstad 6.08 12.24 Hariingen 11.40 23.50 Brouwersh. 4.22 10.42 Den Helder 9.10 21.40 Zierikzee 6.01 17,07 I Imuiden 6.12 l73^ Wemeldinge 6.22 17,35 Hoek v. Holl. 4.-1 16.49 Vlissingen 330 16,41 Schevenlngen 5.41 18.09 Terneuzen 4.01 16,14 Rotterdam 634 1833 Hansweert 4.49 16,53 Mijnheer Pimpelmans gaat paardje rijden door G. Th. ROTMAN 41. Gelukkig was er gauw hulp bij hand. Een winkelier van den overkant van de straat kwam met een ladder aandragen, die hij tegen den boom zette. Mijnheer Pim pelmans zwaaide met z'n beenen, maar kon er niet bij. Toen kwam meneer Strijkhof voorbij. „Dat moet je anders aanleggen!" zei hij, „laat het maar eens aap mij overl" 42 Op raad van meneer Strijkhof werd de ladder nu precies onder mijnheer Pim pelmans voeten gezet. De winkelier strekte z'n armen omhoog, om den ladder te steu nen, terwijl meneer Strijkhof op de onder ste sport ging staan bij wijze van tegen wicht als mijnheer Pimpelmans er zijn voeten op zou zetten (Wordt Woensdag a.s. Vervolgd);

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2