N AT IO N A L E Conferentie der Luther-Akademie te Sondershausen LEVENSVERZEKE RING-BANK Geen koersverliezen bij een Beleggings-Polis der „Nationale" DE VROME OPENBARE SCHOOL Wat men durft zeggen Het „Comité Propaganda Openbare School in Rotterdam-Zuid" heeft de verregaande brutaliteit het volgende lasterlijke pamflet de wereld in te sturen: Ouders! Gij kiest voor Uw kinderen natuurlijk de Openbare School! Gij kiest niet de Christelijke of Roomsch-Katholieke school, omdat die in ons volk verdeeldheid zaait en: „Wee het volk, dat in zichzelf verdeeld is!" Niet de Christelijke of Roomsah-Katholie- ke school, waar de kinderen door de bespre king van kerkelijke en politieke twistpunten worden opgevoed tot Hervormde Nederlan ders, Gereformeerde Nederlanders, Kerste- niaanscihe Nederlanders, Roomsch-Katholie ke Nederlanders en al naar het stempel van de school tot nog vele andere soorten van Nerjerlaniders meer; Niet de Chr. of R.K. school, waar vanzelf sprekend de verdraagzaamheid, dat koste lijke nationale goed, uit den booze moet zijn; Niet de Chr. of R.K. school, waar men de Vadei'landsche Geschiedenis geweld aan doen moet, om het eigen politieke of gods dienstige beginsel in een glorieuzer licht te doen verschijnen; maar gij kiest in het belang van Uw kind en in het belang van de eenheid der Neder- lamdsche natie wèl de Openbare school met het beginsel der algemeene menschenliefde, verdraagzaamheid en nauwgezette plichtsbe trachting. r/rerztierofADPitK lllLVtPHH E.G. Filiaal in ROTTERDAM: le PIJNACKERSTRAAT IU, Telefoon «3123 Gij kiest dus Wel de openbare school, die opvoedt tot alle Christelijke en maatschappelijke deug den, waar dus wel rekening wordt gehou den met God en zijn gebod; Wel de Openbare school, waar het onder wijs is doortrokken van een echt Christelij ker! geest van verdraagzaamheid. Wel de Openbare school, waar uw kind eerbied wordt ingeprent voor het Goddelijke, ook zooals andersdenkenden dat zien en be- Wel de Openbare school, waar Uw kind wordt opgevoed tot verantwoordelijkheidsbe sef en getrouwe plichtsbetrachting; Wel de Openbare school, waar Uw kind de geschiedenis van zijn volk leert kennen, zooals die werkelijk is, zonder verdraaiing der feiten; Wel de Openbare school, waar de leer krachten iets voor Uw kinderen „over heb ben" (schoolreisje*, Vacantie-Kinderfeest e.a.); Wel de Openbare school, waar huis en school het natuurlijk contact vinden en be waren, zoekend hetzelfde doel (Ouderavon den enz.). Zóó is de Openbare school! Zendt Uw kin deren daarheen! Oók Uw kinderen, die reeds een Chr. of R.K. school bezoeken! Gij zijt voor Uw kinderen verantwoordelijk! Wij nemen dit zeldzaam brutale en onge meen leugenachtige pamflet zonder commen taar op om ons Christelijk volksdeel onder het oog te brengen, wat men alzoo durft te schrijven. Het is har jammer, dat men bij de stellers van dit stuk niets terugvindt van de heer lijke eigensohappen welke de openbare school heet aan te kweeken. Zij weigeren zelfs schaamrood te worden. HERV. GEREF. KNAPENBOND Bovengenoemde Bond organiseerde 1.1. Donderdag een zgn. „Jongensdag" in Rhe- nen. Ruim 300 knapen waren plm. 10 uur bijeen, waarna een wandeling werd gemaakt in de eohoone bosschen. Om elf uur opende de voorzitter, M. Noteboom de openluchtvargadering. waarna de heer Z. H. de Groot sprak over Markus 1 40. Daarna vertelde de hear Will em se van Utrecht een boeiend verhaal. De imdeelredaciour de heer Ver- ROFFELR1JMEN. COLLECTEEREN Collecteeren is een baantje Dat niet ieder ambieert, En toch wordt in onze kringen Dag aan dag gecollecteerd. Met of zonder veel ambitie, Zelden zonder, meestal met, Worden dikwijls vele kleintjes In één groote omgezet. Het is lang niet steeds hetzelfde Waar je voor te velde trekt, Maar het zijn dezelfde menschen Waar je steeds wordt afgebekt. Niet altijd hetzelfde smoesje Wordt daar kosteloos verkocht Neen, het geldt hier: vele vonden Heeft de gierigaard gezocht En..gevonden; bijna geestig, Soms haast snedig, zelden grof (Zonder ooit een cent te geven!) Schiet zoo'n wezen uit z'n slof. Zoo vertelde me een lezer; Voor het Rusland-Comité Kwam ik bij een rijken broeder ,J)ie nooit aan gebedel dee"; Dat de nood in Rusland groot is Zette ik hem uitelkaar En hij wilde wel erkennen: Ja, daar was wel wat van waar En tóch werd ik weggezonden Met een ongehoorde zet Die ik nimmer zal vergeten: ,,'t Is nog heel ver van mijn bed!" (Nadruk verboden.) LEO LENS boom uit Gouda deelde mede, dat het beste verslag van den Jongensdag zou worden bekroond en tenslotte sloot Ds Klüsener het samenzijn met een kort krachtig slot woord en dank aan God. Ouwehands dierenpark werd bezichtigd, een tocht word gemaakt naar de Grebbeberg, waarna de jongens vertrokken naar Noord* Zuid, Oost en West dankbaar en voldaan, ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1934 DERDE BLAD PAG. 9 Een katapult-vliegtuig, een der merkwaardigheden van Bij de Dollfuss-herdenking van het Vaderlandsche Front zaten op de eerste rijen (v. L n. rj de heeren Schuschnigg, het moderne gevechtsschip, op de vlootweek te Chatham. StarhembergStockinger, Buresch, Neustadter-Stürmer en Fey De Duce, in een van zijn karak teristieke houdingen tijdens de, Italiaansche vlootoefeningen. De Canadeezen Reid en Eyling voor hun vlieg tuig dat bij een poging om het lange afstand record van Codos en Rossi te breken defect geraakte en op Hendon moest dalen. Te Hatfield, wordt het defect hersteld. regeering welkom heet, terwijl hij gekomen is in naam van de kerk. De DuitsChers zijn hier al aan gewend, hoewel de meesten er niet mee sympa/thiseeren. Vooral onder de studenten vindt de beweging der „Duitsche Christenen", die de kerk tot een staatskerk wil maken, weinig „Anklang". Men leeft hier in het vast vertrouwen dat deze beweging maar van tijdelijke aard is. Oi het waar is? Als buitenlanders valt het ons herhaaldelijk op dat de predikanten in Duitsohland onder een zekere druk leven. Zij durven zich niet vrij uit te spreken. Steeds zijn ze uiterst voorzichtig in het kiezen van hun bewoor dingen. Zij, althans velen, zouden zich mis schien ook niet vrij uit kunnen spreken, om dat ze wél weten dat de beweging van Rijks bisschop Muller niet goed is, maar niet weten hoe dan wel precies de verhouding van keik en staat moet zijn. Voorloopig zijn ze nog niet verder dan dat ze de kerk los ma ken van de staat en haar op zichzelf be schouwen. Van groot belang waren de mededeelingen die Prof. Koch uit Weenen in de loop van de vorige week deed over de toestand in Oost-Europa. De Protestanten in de Oost-Europeesche landen hebben het niet gemakkelijk. Rome spant zich tot het uiterste in om de macht daar in handen te krijgen. Men behoeft slechts te denken aan de Katholiseering van Oostenrijk, die voor eenige tijd Grondwette lijk een voldongen feit is geworden. In dit land, als ook in Letland, Litauen en Roeme nië wordt door de Roomsch-Katholieke kerk sterk propaganda gemaakt tegen het Pro testantisme, in het bijzonder tegen het Duitsche Protestantisme. Bovendien doet Rome nog meer. In de genoemde landen, die immers grenzen aan de Sovjet-republiek, be reidt de R.K. kerk zich voor op een missie op groote schaal naar Rusland. Geestelijken worden voorbereid op een school die spe ciaal voor dit doel is ingesteld in Rome. Zoo wordt dus door Rome een leger gevormd en opgesteld aan de Russische grens om, wanneer de tijd daar is, dit lanid te bestor- En toch, ondanks de zware tegen/werking is het Protestantisme in deze landen de laat ste jaren geweldig toegenomen. De „Los van Roime'Mbewegmg is in de laatste maanden erg aangewakkerd. Na de strijd van 1215 Febr. 1.1. kwamen op de 16e Febr. tat van menschen bij de dominee's voor opname in de Protestantsche Luthersche kerk. Hoewel ze vroeger katholiek waren, gaan ze naar de Evangelischen over. Vanaf 16-Febr. tot 15 Juli zijn niet minder dan 20000 menschen overgegaan tot het Protestantisme. Ook in Oekraine is een groote opleving waar te nemen. Voor enkele tientallen jaren waren hier 35000 evangelischen. Dit neemt nu erg toe. De laatste 6-S jaren zijn er 20.000 evangelischen bijgekomen. De getallen, aan de juistheid waarvan niet te twijfelen valt, spreken voor zichzelf. Oost-Europa is niet Geopalitisch. maar ook kerkelijk een „eigenstandig" gebied. Men be gint hier te hooren de roep Gods in de open baring van Jezus Christus. Als eerstvolgende belangrijke lezing staat op het programma der conferentie e>en rede van Pref. Althaus, de grootste der Duitsche theologen, over het onderwerp: Germaan-, sche religie en geloof aan Jezus Christus, waarover we later hopen, te kunnen schrijver*. Aan de Berlijnsche reclamezuilen zijn de eerste proclamaties verschenen betreffefide de verkiezingen op 19 Augustus a.s. Hoe te Giethoorn op een regendag een begrafenis plaats vindt, alles per ojui-vaderlandsche punter. Mêt vorstelijk-slot te Sondershausen, waarin de Luther-Academie. is ondergebracht. groepbeweging, tot het individu en tot het middelpunt der religieuze nood van onze tijd, namelijk om voortdurend voorbijgaan aan en voorbijzien van die eene, een ieder bekende, gesloten deur in ons eigen inner lijk; de deur waarachter wij te gelijk onze schande."èn God weten. We houden ons be zig met allerlei dingen, ook op philantro- pisoh gebied, om maar geen tijd te hebben die deur vastbesloten te openen en er door naar binnen te gaan. De vroegere theoreti sche, intellectueele bewijsvoering over het bestaan of niet bestaan van God, kan ons de deur niet openen, maar van het werkelijke leven uit, moeten we de praktische vraag stellen: „Hoe staat het met joiu en in jou?". Slechts die menschen vinden de ware ge meenschap, die de deur van het diepste in nerlijk geopend hebben en staan in het volle Licht van Gods genade. Elke poging de ge meenschap als eerste en eenige te verwerke lijken, die aan dje cfcur voorbijgaat, kan slechts daartoe leiden, dat de menschen in duisternis naast elkaar wandelen, om elkaar spoedig weer kwijt te raken. Inderdaad was deze godsdienstoefening een prachtige opening der conferentie. Heel waar was het begroetingswoord van lands- bisschop Marahrens, waarin hij betoogde dat Duitsohland in deze tijd het contact met het protestantsche buitenland zoo noodig heej. De Duitsche kerk maakt een moeilijke tijd door. Ze worstelt op 't oogenhlik met heel moeilijke prblemen: Het wezen en de vorm van de kerk. haar verhouding tot de Staat en tot de „Volksordnung", de belijdenisvraag verhouding oecumeniciteit en nationaliteit, en zoo veel andere. Het doet een buitenlander erg vreemd aan wanneer en op de begroetingsavond, waar verschillende afgevaardigden van de omlig gende plaatsen en streken een begroetings woord spreken, een landSbisschop opstaat in S.A.-unifomn en de buitenlanders namens cle (Van een bijzonderen medewerker)" Een goede gelegenheid om iets te weten te komen en iets te leeren verstaan van de ver houdingen en de toestanden binnen het ver band van de Duitsche Evangelisoli-Luther- sche kerk biedt de conferentie die dezer da gen gehouden wordt in het oude residentie stadje van de vorsten van Schwarzburg- Sondershausen te Sondershausen. Deze con ferentie gaat uit van de Luther-Akademie die gevestigd is in liet oude vorstelijke slot, waar momenteel Vorstin Anna Louise nog haar verblijf heeft. Dit laatste zij daarom als bijzonderheid vernield, omdat deze vor stin een nicht is van wijlen Prins Hendrik. Het doel van de Lutlier-Akadeimie is door wetenschappelijk onderzoek de oecumeni sche gedachte te bevorderen. Uit vele landen zijn vertegenwoordigers aanwezig der Lu thersche Kerk. Vooral de Baltisdie landen zijn dit jaar goed vertegenwoordigd, zoodat het mogelijk is ook uit die landen iets te hooren over de toestand der keik, wat voor al voor Holland ook van belang is, omdat niet zooveel berichten dienaangaande ons land bereiken. Als eenige niet-Lutiheranen zijn hier aanwezig vier Hollandsohe Calvi nistische studenten. De bedoeling van dit en de volgende ver slagen is niet een volledige weergave te ge ven van alle lezingen en toespraken. Slechts de talloos vele indrukken die men krijgt uit de redevoeringen en besprekingen zullen hier trachten samen te vatten. De conferentie wrerd geopend Zondag 29 Juli met een godsdienstoefening in de Tri- nitatiskeik. Hij werd geleid door Prof. Ru- nestam uit Upsala. Uitgaande van 't feit der mensdhelijke radeloosheid en van de behoef te aan een leider, die tegenwoordig in veel landen tot uiting komt, kwam de prediker, die sterk onder invloed staat van de Oxford-

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 9