ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND DUIDELIJKE TAAL TE WEENEN De nieuwe Oostenrijksche bondskanselier Sohusolmigg zit thans blijkbaar .,te paard". Hij heeft zijn eerste diplomatieke reis al gemaakt. Dat was naar het land waarmee Oostenrijk in vroeger dagen tot een twee- lingstaat verbonden was: Hongarije, het land waarmee het ook in de toekomst nog wel nauwe banden zal behouden, waarbij men niet alleen denkt aan het. mogelijk -herstel der Habsburgers (waarvan Schuschnigg per soonlijk een sterk ■"oorstander is) maar ook aan gemeenschappelijke (autoritaire) opvat tingen, gemeenschappelijke banden aan Ita lië cn het Vaticaan en gemeenschappelijke economische belangen. Volgens het Hongaarsche correspondentie bureau zijn tusschen Schusohnigg en Goem- boess verschillende actuecle, politieke en eco nomische kwesties besproken. Natuurlijk worden geen bijzonderheden gemeld, maar als hoofdzaak en leidende gedachte wordt m het bedoelde bericht toch genoemd, dat de beide staatslieden het erover eens waren, dat de in den geest van Dr Doll-fuss ingezette politieke koers van nauwe vriendschap en samenwerking ook verder moet worden ge handhaafd. En dat zegt al veel. Ook heeft Schuschnigg een onderhoud ge had met den Hongaarschen rijksbestuurder, admiraal Horthv, die zooate men weet, de plaats der Habsburgers zoo lang bezet houdt tot de internationale politieke toestanden gunstig zijn voor het herstel der oude rechten. Dat Schuschnigg ,.in den geest van Doll- fuss" wil regeeren is ook gebleken uit de verklaring, weike hij vóór zijn uitstapje naar Boedapest tegenover een Weenseh jour nalist heeft afgelegd, dat het hem zeer zou verheugen om binnen korten tijd de groe ten van zijn land en de uitdrukking van sympathie persoonlijk aan Italië over te brengen. Voorloopig staan de Italiaansche politieke papieren te Weenen nog zeer hoog en onder de gegeven omstandigheden beteekent dat wel hetzelfde als dat. de Duitsche nog bij [voortduring laag staan. In hetzelfde interview van Schuschnigg kwam dat niet onduidelijk uit. Hij zeide daarin nl., dat zijn regeering niet de minste bezorgdheid koestert over het Duitsche ka rakter van het land. Niemand denkt er aan het Oostenrijksche volk zijn nationale wezen te ontnemen, maar er moet scherp onderscheid gemaakt worden, aldus Schusch nigg. tusschen politieke en culitureele doel einden. Er kan in Oostenrijk nimmer een nationale kwestie in cultureelen am bestaan, uitsluitend in politieken zin en nog nauw keuriger gezegd, in den zin van partijpolitiek. Wien dit nog niet duidelijk genoeg is, die pemc slechts kennis van een paar andere zinsneden in -het interview van den bonds kanselier: ..Handhaving van de volkomen onafhankelijkheid van Oostenrijk beschouwt de regeering als den eersten grondslag van baar buitcnlandsche politiek. De regeering kan zich miet vergenoegen met theoretische erkenning van deze onafhankelijkheid, maar zij moet eisohen dat elke onwettige of ge welddadige invloed op de binnenlandsche aangelegenheden wordt nagelaten." De heer Von Papen, die Maandag a.s. zijn entree ate gezant te Weenen doet, kan het zich voor gezegd houden. Of als hij wellicht beter militaire dan di plomatieke taal verstaat, dan moet hij maar eens goed kennis nemen van de scherpe en duidelijke woorden, welke vice-kanselier Prins Starhemberg gisteravond gesproken beeft tot de vertegenwoordigers van de bui- iteniandsche pers. Starhemberg -begon met te verzekeren, dat Öe regeering absoluut d-n staat te de orde te handhaven, ook al zouden de aanvallen van Juli zich in nog heviger vorm herhalen. ,.Ik en mijn medewerkers zijn vast besloten meedoogenloos alle -middelen aan te wenden om radicaal de nat-soc. terreur-bende uit ite roeien." Als een belofte aan de vele teteurgestelden ïn Oostenrijk wegens „te zachtzinnig" op treden van de rechterlijke macht tegen som mige opstandelingen, klonk het vervolgens: „Wij willen in geen geval misplaatste zacht heid aanwenden en met niemand eompro- mis-onderahndelingen beginnen, die er nog aan denkt de orde in Oostenrijk wederom 'te verstoren." Dat Starhmberg er niet aan denkt er doek jes om te winden blijkt uit de volgende uiting: „Wij zijn het er allen over eens, dat wij hier met een terroristisch-diplom-atieke bandietenbende te doen hebben, welke ge vaarlijk is, daar de eigenlijke leiders buiten Oostenrijk zitten en dus bu'ten ons bereik zijn. Bovendien beschikken zij over geldmid- idelen, die wij niet hebben. „Objectieve beschouwing van de laatste ge- Süeurtenissen heeft aan het licht gebracht dat de nationaal-socialisten in Oostenrijk zoo veel geld kregen, dat alleen een land met 60 nu'1-1 ioen inwoners als Duitschland daar over beschikken kon. „Door stellige bewijzen is gebleken, dat lusschen Duitsche instanties en de terreur in Oostenrijk een nauwe verbinding bestond. „Ik stel vast, dat vooral het materiaal, dat Wij op door ons gevangen genomen Duitsche koeriers, die de opdracht hadden de verb in <j ng met de in Duitschland vertoevende lei ding van de Oostenrijksche terreursbende ie onderhouden, duidelijk aantoont, dat de aan stokers van de gebeurtenissen zich buiten de bondsgrenzen bevinden." Op de onen vraag hoe sterk nu toch eigen lijk wel het natioaal-socialisme in Oostenrijk zou zijn, had Starhemberg zijn antwoord: ,.Wij zijn tot de overtuiging gekomen, dat het nationaal-socialisme in Oostenrijk geen volksbeweging is. De tragische dood van bondskanselier DoUfuss heeft -breede kringen van het Oostenrijksche volk met den fana- tiekon wil vervuld, tot den laatsten adem tocht hun land tegen nationaal-socialisme te verdedigen. Daarbij weten wij, dat wij een Euro-peesche missie vervullen. Beeds in de eerstvolgende dagen zullen wij het binnen- en buitenland de resultaten van het politio- ineele en justitieele onderzoek inzake den opstand voorleggen." De beide interviews, dat van Schuschnigg en dat van Starhemberg, vallen zeer in het oog. niet hot minst in verhand met het reeds gememoreerde feit. dat Von Papen a.s. Maan dag te Weenen zal arriveeren. Het is alsof zij hebben wi'len zeggen: W laten Von Par»en nu wel als gezant toe omdat we moeilijk anders kónden handelen zonder in een vijandige houding te vervallen, maar Europa en in het bijzonder Italië 6taan achter ons en onzen onvehbiddeliiken eisrh aan Du-tschland, dat het zal afzien Van elke verdere inmenging in onze zaken. Geen zweem va-n onduidelijkheid is er te bekennen in de houding van het kleine Oos tenrijk, nu het de sympathie van zoovelen echter zich weet. SEITZ UIT DE GEVANGENIS De vroegere sociaal-democratisrhe burge meester van Weenen, Seitz, is uit de ge vangenis ontslagen. Hij moet zich echter naar een sanatorium begeven en mag dal piet zonder nadere toestemming verlaten. De negen Weensche agenten Het proces tegen de negen Weensche politie-agenten, die beschuldigd worden, te hebben deelgenomen aan den aanval op de bondskanselarij, werd Donderdag voor den krijgsraad voortgezet. De beklaagden verklaarden, dat „zij niet geweten hadden, dat zij aan een onwettige ;tie moesten deelnemen. Den 25sten Juli hadden zij bevel gekregen, zich in de gymnastiekzaal in de Sieben- sterngasse te verzamelen. Dit bevel hadden zij van een hun onbekend persoon gekregen welke hun een dienstorder liad overhan digd". Volgens de verklaring van twee der ver dachten is deze onbekende persoon de se dert den opstand voortvluchtige advocaat Steiner. De agenten verklaarden verder, dat zij het slachtoffer geworden waren van diege- ucn, die den staatsgreep wilden uitvoeren. Minister Fey als getuige gehoord Vrijdag is Minister Fey, die door zijn toe geeflijke houding aan de opstandelingen tij dens zijn gevangenschap in de bondskanse larij is geblameerd, in het proces der negen agenten gehoord. Voor dit verhoor was groote belangstel ling, doch het betrof alleen de vraag of hij de beklaagden kon herkennen. Fey verklaarde, dat hij zich de afzonder lijke personen niet precies herinneren kon, omdat er in het gebouw een groote venvar- ring had geheerseht. Hii is op het balcon van de bondskanselarij gebracht, om als be middelaar tusschen minister Neustiidter- Stuermer en de opstandelingen op te tre den. Hierbij zijn eenige politie-agenten tegen woordig geweest. De ministers hadden voorts een tijdlang i een kamer rond een tafel gestaan en wa ren daarbij door soldaten, die het geweer in aanslag en hun revolver getrokken hadden, bewaakt. Daar men voornemens is nog vele getuigen te liooren, om aldus de hoofdschuldigen als nog op het spoor te komen rekent men er te Weenen op, dat het nroces nog eenigen tijd'Uuren zal. Tot nog toe evenwel hebben de beklaagden geen enkele mededeeling ge daan, die op deze kwestie eenig licht zou kunnen werpen. Veroordeelingen te Klagenfurt Het militaire gerechtshof te Klagenfurt heeft verscheidene personen veroordeeld, die deelgenomen hebben aan de gevechten bij de jongste revolutiepoging. De 29-jarige Leopold Suk en de 23-jarige Johann Raner, die hebben deelgenomen aan de verwijdering van den gendarmeriepost te Grisen en aan een gevecht bij Altenmarkt •den tót respectievelijk vijf en tien jaar zware kerkerstraf veroordeeld, terwijl bei den ieder jaar op 27 Juli moeten vasten en den nacht doorbrengen op een hard bed. Twee andere beklaagden werden veroor deeld tot tien jaar gevangenisstraf en even eens een jaarlijkschen vastendag. Uit Weepen: Het proces tegen de 9 politie agenten, die in de Bondskanselarij waren binnengedrongen, is verdaagd tot heden. De president heeft tegen het einde van de zitting van heden vastgesteld, dat de hoofd schuldige, inspecteur Dobler, zelfmoord heeft gepleegd. Dit is de man, die tijdens zijn verhoor in het bureau van politie los rukte en uit het raam van de vierde ver dieping sprong. De nieuwshonger in Duitschland De vraag naar buitenlandsche bladen Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Men heeft er de directie van de Duitsche rijks spoorwegen op gewezen, dat de stationskios ken den reizigers in de eerste plaats buiten landsche bladen aanbieden, ook wanneer daarom niet verzocht wordt Het aldus verspreiden van buitenlandsche bladen wordt, naar het in een schrij van de spoorwegdirectie aan de kioskhouders heet, niet toegestaan. „De eerste plicht v den stationsboekhandelaar moet zijn het ver spreiden van het Duitsche geestesgoed. De pachters van den stationsboekhandel dienen voortaan alles achterwege te laten, waardoor de verkoop van buitenlandsche kranten en tijdschriften bevorderd kan wor den, o.a. het op in het oog vallende plaat sen etaleeren van Duitsche kranten en het uitdrukkelijk aanbieden van dergelijke lec- Stationsboekhandelaren, die zich aan deze voorschriften niet houden, bewijzen daar mede, dat zij den stationsboekhandel niet met het vereischte nationale plichtsbewust zijn beoefenen; hun pacht dient bij derge lijke vergrijpen zonder opzeggingstermijn te worden beëindigd. „MEIN FüHRER" In een legea-order deelt rijksweeirai inist er Von Blomberg mede, dat de Leider en Rijks kanselier heeft bevolen, dat hij door solda ten van de weermacht moet worden aange sproken met den titel „Mein Fulirer". DE „WIL VAN HINDENBURG" Uit Berlijn: De leider van den Kyffauser- bond, kolonel Reinbard. heeft een oproep gericht tot bij den bond aangesloten oud- strijders om „ja" te stemmen op 19 Augus tus a.s. „Wie niet „Ja" stemt, aldus Rein- hard, handelt tegen den wil van Hinden burg." DE WERKLOOSHEID IN DUITSCHLAND Uit Berlijn: Op 31 Juli 1934 bedroeg het aantal werkloozen in Duitschland 2.426.000 en wel 1.093.000 mannen en 433.000 vrou Vergeleken met de vorige maand is het aan: tal werkloozen derhalve met 54.000 vermin derd. In Berlijn is het werkloozencijfer met rond 30.000 verminderd. Uit Berlijn: Bij verordening van den presi dent der Rijksperskamer is het sedert Decem ber j.l. bestaande verbod nieuwe bladen er periodieken op te richten, verlengd tot 31 IMaart 1935. DUITSCH-ENGELSCHE VALUTA OVEREENKOMST Uit Londen: Een Duitsch-Engelsche valu ta-overeenkomst is Vrijdag te ïerlijn getee- kend. Zij treedt op 20 Augustus in werking. Er wordt een procedure gevolgd, waarbij de Duitsche firma's en de firma's, welke m het Vereenigd Koninkrijk gevestigd zijn. voorzcover de bedragen onvoldoende zijn om de invoeren in rijksmerken te doen I talen, de bedragen op speciale conti zullen storten. Okada over de Japansch- Russische betrekkingen Geen aanleiding voor een crisis Uit Tokio; Minister-president Okada heeft tegenover persvertegenwoordi gers verklaard, dat er geen aanleiding is voor een crisis in de betrekkingen tusschen Japan, Rusland en Mands joekwo. Okada is van meening, dat grensinciden ten tusschen Rusland en Mandsjoekwo niet te vermijden zijn, maar ook niet behoeven tc leiden tot een toespitsing der situatie. Want er bestaat geen kwestie tusschen Rusland en Mandsjoekwo, die niet langs •eedzamen weg kan worden geregeld. Ook tusschen Japan en Rusland bestaan er een reeks strijdpunten, bijv. ten aanzien an den koers van den Russisehen roebel en de kwestie van den verkoop van den Chineeschen Oosterspoorweg. Maar ook de ze problemen zijn langs vriendscliappelijken eg op tc lossen en er behoeft niet naai de wapens te worden gegrepen. Als een staat thans een oorlog be gint, moet hij zich wel bewust zijn, dat hij daarmede zijn bestaan op het spel zet. DE JAPANSCHE LEGERBEGROOTING Uit Tokio: De Japansche legerbegrooting voor 1935/1936, die thans aan den minister van financien ter goedkeuring is voorge legd, bereikt een totaal van 560 millioen ven, dus 120 milioen meer dan het vorige jaar. Voor de gewone uitgaven is 200 mil lioen yen uitgetrokken, voor de buitenge wone 360 millioen. 150 millioen daarvan Is bestemd voor de legermacht in Mandsjoe kwo en 100 millioen voor de vernieuwing der bewapening. EEN VALUTA-CONFERENTIE IN ZICHT? PARIJS, 11 Aug. Volgens een bericht van de Chicago Tribune verwacht men, dat ten gevolge van de nationalisatie der zilvervoor- raad in de V. S. spoedig een internationale conferentie zal worden bijeengeroepen ter bespreking van de kwestie van stabilisatie der valuta's. POOLSCHE MIJNWERKERS UIT FRANKRIJK GEZET Te Escarpclle (Frankrijk) hebben zich de zer dagen 135 Poolsche mijnarbeiders, die ontevreden waren, in de mijn verschanst. Thans is tegen 80 hunner een bevel tot uit zetting uit Frankrijk uitgevaardigd. REGEN OP HET DORRE LAND Nadat het Midden-Westen van de Vereen. Staten den laatsten tijd geleden heeft onder ondraaglijke hitte en droogte, zijn gisteren in de staten Colorado, Nebraska, Indiana en Kentucky, geweldige wolkbreuken losgebar sten. Dit had dadelijk overal overstroomin gen tengevolge. De rivieren traden buiten de oevers, op sommige wegen stond het water een meter hoog. In de Canyon ten Westen van Denver in den staat Colorado zijn ver scheidene lieden doq£ den stroom meege sleurd. AARDBEVING IN PANAMA In Panama is Vrijdag een aardbeving van middelmatige heftigheid gevoeld. In de kantoorgebouwen van de Kanaalonderne ming te" Balboa ontstonden talrijke scheu- BLIJDE GEBEURTENIS IN HET HUIS SAVOYE VERWACHT Uit Rome: Alle voorbereidingen zijn reeds getroffen in verband met de te verwachten blijde gebeurtenis in het Huis Savoye. De kroonprinses vertoeft thans op de zomerresidentie Villa Rosebery in de buurt van Napels. De bevolking van Napels zal een wieg schenken, waarvoor thans bijdragen worden verzameld. NIF.UW OFFENSIEF TEGEN DE CHINEESCHE OPSTANDELINGEN. Uit Tokio: Blijkens een mededeeling uit Foetsjau heeft maarschalk Tsjang Kaitsjeck Vrijdag krijgsraad gehouden. Na deze bijeenkomst, aldus meldt de Japan- sche pers, rekent men tegen Vrijdag op Zater dag op een nieuw Chineesch offensief tegen de opstandelingen. Er zijn Ohineesche bombardementsvliegtui gen geconcentreerd. POOLSCHE KUNSTSCHATTEN UIT RUSLAND TERUG Na 150 jaar Uit Warschau: Overeenkomstig het in 1920 tusschen Polen en Sovjet-Rusland gesloten verdrag van Riga zijn thans de kunstschat ten en vlaggen, welke bijna 150 jaar gele den door de Russen zijn buitgemaakt, naar Warschau teruggebracht. Hieronder bevinden zich zestien vlaggen en standaarden van het Poolsche leger, drie schilderijen uit het Hermitage Museum te Leningrad, 2000 handschriften en 1200 boe ken. STAKING IN AMERIKA'S ALUMINIUM- INDUSTRIE. Volgens een mededeeling van den Ameri- kaanschen bond van vakvereenigingen heeft de raad van aluminiumarbeiders besloten, dat Vrijdag te middernacht in alle fabrieken der Aluminium-maatschappij van Amerika de sta king zou beginnen, daar alle bemiddelings pogingen mislukt zijn. Deze staking betreft 7 fabrieken met 15000 arbeiders. SPOREN VAN PYGMEEËN IN DEN ORANJE VRIJSTAAT In verschillende deelen van den Oranje Vrijstaat heeft men sporen gevonden van een geheimzinnig pygmeeën-ras, dat voor do Bantoe's dit gedeelte van Zuid Afrika schijnt te hebben bewoond. Terwijl de Bantoe's hun hutten altijd bouwden van leem, hóut en stroo en nooit steeenen bouwmateriaal ge bruikten, waren de vermoedelijk van de pygmeeën stammende hutten uit steen opge trokken en stonden ook architectonisch op vrij hoog peil, zij doen eenigszins denken aan architectuur der Zimbabwe-ruïnes. Anthropologen die de gevonden sporen hebben onderzocht, nemen aan, dat het ver loren gegane ras afkomstig was uit Noord- Afrika cn verwant met de Toearegs en de Berbers. Gezien de geringe hoogte van de ingangen tot hun hutten, waren zij zeer klein. DE PROGROMS IN ALGIERS De socie liet i sob e „Populaire" heeft het de regeering verweten, liet publiek de waar heid te onthouden omtrent den toestand in Algiers. In tegenstelling tot de officieele lezing, zouden de incidenten te Ccustantine reeds op 2 en niet op 5 Aug. zijn begonnen. Hoewel men reeds meer dan een week in de gelieele streek op anti-Semietteche de monstraties had gerekend, hebben de plaat- telijke autoriteiten nagelaten maatregelen tot verhindering van het bloedbad te nemen. Overheid en Bedrijfsleven Door 33 Kamers van Koophandel en Fa brieken in Nederland werd. onder dagtee- kening van 9 Aug. 1934, een adres gericht aan den Minister van Economische. Zaken, waaraan wij het volgende ontleenen: In de Memorie van Toelichting van d regelend.} de samenstelling, inrichting voigdhcid der Kamers van Koophandel brieken, staat het volgende te lezen: „Het behoort regel te worden, dat d> held, zoowel die van het KUk of de Provincie als die van de Gemeente, de gereorganiseerde Kamers ovei ontwerpen van wet of verordening die handel en nijverheid in ruimen zin betref fen. vóór de indiening ervan hoort". Hoewel gedurende de twaalf jaren, dat di gereorganiseerde Kamers van Koophandel ei Fabrieken werkzaam zijn, deze met waardee ring nebben mogen constateeren. dat lietDepa tement. dat thans door Uwe Excellentie word beheerd, in vele gevallen aldus gehandeld heeft regel I >rdcn, dat de Kamei rdening. die handel en nijverheid in ruimen zin betreffen, vóór d' indiening ervan gehooid worden. in de krlnger ;t bedrijfsleven .hierover teleurstelling svoeid, welke teleurstelling uiteraard amers zelf weerklank heeft gevonden. Wü zUn ervan overtuigd. nd van het bedrijfsleven tot stand komen, aai ut thans uiterst wenschilük is. dat de kennis c ervaring, waarover het wettelijk georganiseer dc bedrijfsleven beschikt, dienstbaar gemaal* worden aan hec algemeen belang. De inzichten van de vertcgenwoordlge— gg liet bedrilfsh llngen, die dit bi .1 niet behoorlijk ien het bedrljfslev» ld. bU betreffen, tijdig llcn Uv hun recht t in staat d-komen van rege leven in de eerste plaats woord mede tc spreken, tie bereid zou z|jn om te itïgen, dat de gelegenheid daartoe op rui me schaal verschaft zal worden, zouden de Warners van Koophandel en Fabrieken zich kun ncn vereenigen met de opvatting, uitgesproken door Uwer Excellenties ambtsvoorganger, dat een wettelijke verplichting om de Kamers van Koophandel over alle voorontwerpen van wet of verordening, die handel en nijverheid betreffen tc hooren, vooralsnog achterwege zou kunnen blöven. Wij wensohen er evenwel op te wijzen, dat ln veel mindere mate dan van de zijde van Uwer Excellence's Departement, de Kamers van Koop handel in den loop der jaren verzoeken on'tvln- De Jaarvergadering Te Zwolle heeft onder presidium van den heer Edo J. Bergsma de jaarvergadering an den A.N.W.B. plaats geiiad. Na een kort openingswoord van den voor zitter werd in behandeling genomen het 51ste jaarverslag van den A.N.W.B. uitge bracht door het Dagelijksch Bestuur. Na het inemoreeren van de jubileum-da gen en liet feit, dat mede in verband met het 50-jarige jubileum, ook nog de honderd duizend leden kon worden gepasseerd, wor den in dc tweede plaats waardeerende re gels geschreven over den heer G. A. Pos, die dit jaar door den dood uit het A.NAV.B.- werk werd weggerukt. Uitvoerig worden nogmaals de talrijke verdiensten van Pos gememoreerd. In het jaarverslag worden verder het bonds museum en de propaganda uitvoerig belicht. Statistiekjes toonen duidelijk aan de groei van den A.N.W.B. in ledental in den loop der jaren en het feit, dat in 1933 de honderd duizend overschreden is. Ook het stichten van bijkantoren, eerst te Arnhem, en in het afgeloopen jaar te Maastricht geven beeld van den bloei van den Bond. Uitvoerig wordt in het jaarverslag het vruchtbaar en onbouwend werk gememo reerd der wegen commissie A.N.W.B. K.N.A.C. en zeker is het voor een belang rijk deel aan deze commissie te danken dat betere weg- en verkeerstoestanden ook dit jaar konden worden verkregen. Aan het verkeer in het algemeen worden talrijke pa gina's gewijd, speciaal ook wat betreft de uitbreiding cn verbetering van het wegwij- ir-systeem. In zeer waardeerende woorden wordt ver der herinnerd aan het afscheid van Jan Feith als hoofdredacteur van „De Kampioen". •erordeningen, afkomstig De Kaï i provincie of en Fabrieken vooral in urgente gevallen, practisoh niet steads mogelijk zul zijn om voor ieder voor ontwerp. dat het gebied van handel, nijver heid of verkeer, bestrijkt, dc adviezen van alle Kamers van Koophandel af te wachten, maar dit argument kan moellUk klemmend ztjn tegenover een provincie, die met enkele Kamers re-kening heeft te houden, of to.v. een Gemeentebestuur, dat als regel slechts met 4én Kamer van Koophandel te maken heeft. Zelfs indien een Kamer er al ln geslaagd is om met een Burgemeester of éón of meer Wethouders in haar gebied omtrent het bo vengenoemde onderwerp een afspraak of rege ling te t.clfen, dan nog doet zloh wel het geval b(J bestuurswisseling voor, dat opvol- maltgcn Minister van Landbouw, N'ljverhi Handel hü Uwer Exccellentle's ambtsgei aan te bevelen, welke opvatting, nar - Het toenemende motorverkeer Toch laat ook hier de crisis zich gelden De voortdurende toeneming van het ver keer met motorrijtuigen kan sinds de in voering van de wegenbelasting op 1 Mei 1927 worden nagegaan met behulp van de door het Centraal Bureau voor de Statistiek bewerkte statistiek der motorrijtuigen. Uit de totaalcijfers blijkt, dat op 1 Aug. 1930 het aantal motorrijtuigen in Nederland 143.922 bedroeg, en op denzelfden datum van het jaar 1933 niet minder dan 180.343, het geen dus een aanzielijke vermeerdering be droeg. De statistiek toont echter tevens aan, dat deze stijging van jaar tot jaar onder den invloed van de economische crisis gedaald is van 14.462 tot resp. 12,864 en 9.095. De groote toename van het aantal rijwie len met hulpmotor is in hoofdzaak het ge volg van het in den handel brengen van rij wielen van een I.L.O. of Sachsmotor. In het tijdvak tusschen 1 Augustus 1930 en 1 Augustus 1933 is de groep der personen- motorrijtuigen het sterkst in aantal vooruit gegaan nl. 17.555. De groep der motorrijwie len en rijwielen met hülpmotor volgt daar op met een vermeerdering van 10.808, dc groep der vrachtmotorrijtuigen met 7.780, ter wijl de motorbussen slechts 278 in aantal zijn gestegen. Een Waterlinie-Gedenkteeken De voormalige Bezetting 19141915 van Fort Honswijk, die in haar geheel op Hemel vaartsdag j.l. de mobilisatie herdacht heeft binnen de wallen van haar eigen vroegere fort, heeft grootsche plannen voor haar vol gend lustrum. In een vergadering te Zeist heeft de i gere Commandant van deze bezetting, Over ste A. Captijn, het voorstel gedaan het ini tiatief te nemen voor de oprichting van een groot gedenkteeken in het Lek-acces van de Nieuwe Hollandsche Waterlinie, als blij de herinnering aldus spr. zoowel aan den vaderlandslievenden geest en de hulp vaardigheid van de bevolking in den mo bilisatietijd, als aan den geest van kame raadschap en wederzij dsch vertrouwen, welke onder de bezettingstroepen heeft ge heerseht. Als plaats voor zulk een gedenkteeken is het. oog gevallen op de gemeente Schalk wijk, alwaar tevens een nieuwe verkeers weg is, welke Noord en Zuid verbindt. Het voorstel is bij acclamatie aangeno men. Door middel van lezingen met licht beelden uit het Waterlinie-leven, welke reeds in November a.s. zullen aanvangen, hoopt men in breede kringen belangstelling te wekken voor dit nationale plan. Ook de bevolking van dit gebied en de militairen en oud-militairen, die in den mobilisatietijd tot de bedoelde bezettingstroepen hebben hehoord, zullen worden uitgenoodigd hun medewerking aan dit plan te verleenen. Weggebruikers, weest voorzichtig! Naar wij van den hoofdcommissaris te Amsterdam vernemen is aan het politiecorps opdracht gegeven om, ingaande heden, niet meer waarschuwend op te treden tegen over treders van de meeste nieuwe voorschriften van het Motor- cn Rijwielreglement, welke 16 Juli jl. in werking zijn getreden. Naar men ons mededeelt is, na onderling over leg, een gelijkluidende regeling eveneens door de Verkeerspolitie te Rotterdam, Den Haag en Urecht getroffen. Tegen overtreding van de bepalingen, die een technische wijziging van de vervoermid delen betreffen, zal nog eenigen tijd ge waarschuwd worden, teneinde het publiek behoorlijk gelegenheid te geven deze ver anderingen aan te brengen. GEMENGD NIEUWS TREINONTSPORING BIJ HET STATION TE HILVERSUM Geen persoonlijke ongelukken Te Hilversum is gister om even na zeven uur op den spoorwegovergang aan den Hoo- ge Laarderweg een rangeerende personen trein uit de rails geloopen. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats, doch de trein ligt scheef over het emplacement, zoodat het verkeer in de richting naar Bus- sum en Amsterdam gestremd is. De trein uit Amersfoort, die om zeven minuten over zeven te Hilvereum aan kwam is om twee minuten voor half acht met zijn passagiers over Utrecht naar Am sterdam vertrokken. Ook de D.-trein uit Berlijn had veel vertraging. De treinen, die van Amsterdam naar Amersfoort en verder gaan, zijn bij Bus- sum teruggekeerd naar de hoofdstad. Men is bezig om het verkeer tusschen Bussum en Amsterdam te regelen. Met man en macht is men begonnen de lijnen weer vrij te maken. Een verkeerde handlegreep Het ongeval is ontstaan doordat de wis selwachter, zekere B., die reeds meer dan 20 dienstjaren heeft, per ongeluk een ver keerde handle overhaalde. De trein reed met een snelheid van ongeveer 5 K.M., aan welk feit het te danken is dat slechts twee wa gons uit de rails liepen over een afstand van 20 meter. Er bevonden zich geen passagiers in den trein. Van de twee ontspoorde wagons werden eenige gegoten ijzeren stukken afge rukt en de treeplanken beschadigd. Het opruimingswerk werd onmiddellijk door een groote ploeg arbeiders onder lei ding van een hoofdingenieur en eenige in genieurs begonnen. Om 8 uur 15 stond weer een wagon zoo goed als op de rails. De tweede wordt opgevijzeld. Men verwacht niet voor middernacht de lijn vrij te hebben. Belangrijke stagnatie belangrijke stagnatie ondervonden. Treinen die onderweg waren bestemd, voor een verdere plaats dan Bussum, keer den naar Amsterdam terug. Van Amster dam uit konden reizigers bestemd tot Bus sum hun bestemming langs den gewonen weg bereiken. Zij die verder dan Hilversum moesten zijn, werden met treinen gediri geerd via Utrecht naar Amersfoort. Het spreekt van zelf dat heel wat reizi gers hierdoor waren gedupeerd cn veel la ter hun bestemming bereikten dan z dacht hadden. BAROMETERSTAND Hoogste stand 766.18 te Biaritz en Toulouce Laagste stand 744.7 te Thorshaven. Stand .vanmorgen half twaalf 16.8 C WEERBER7CHT Matige tijdelijk toenemende Z.IV. tot Westelijke wind. Half tot zwaar bewolkt of betrokken; enkele regenbuien; weinig yei> andering in temperatuur. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Ontvangen 10 Aug. 12.45: Attentiesein O, d.i. „Weest op uw hoede", BUITENLANDSCH WEERBERICHT I nde toestand kwam weinig verandering Dc depressie bleef stationair op de Noorsche Zee. Secundaire minima trekken over Enge land en nemen hun koers naar het Katte gat en Denemarken. Tusschen de 50ste en 58ste breedtegraad waait het krachtig uit West. In Engeland werd het een weinig koeler. Over het geheele gebied der Britscho eilanden viel regen. Tot aan de Alpen is het overal zwaar bewolkt en behalve de Zugspitze zijn alle bergtoppen in de wolken. De regenval nam echter in centraal Europa af. Op IJsland was het gisterenmiddag cn -avond in het Zuid-Westelijk deel van het eiland zeer warm, doch thans weer koeler. De koude-inval in Noord-Scandinavië maakt verder voortgang naar het Zuiden en tracht het gebied van groote warmte terug te dringen. Voor onze omgeving is voorloopig weinig verandering in het eenigszins onstuimige weer te/ verwachten. TEMPERATUUR Stand vanmorgen half twaalf 758.4 C VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 12 AUGUSTUS. Van 's-avonds 9.01 uur tot 's morgens 5.09 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Doodelijke auto-ongelukken Vrijdagmiddag heeft op den Arnhemschen weg nabij Ede een ongeluk plaats gehad met een zeer droevig gevolg. De vischkoopmao G. uit Bun schoten. die per auto van Arnhem kwam, had naast zich in de cabine o.m. zijn echtgenoote. Ter hoogte van den Langeberg gekomen, ging op verklaarbare wijze het portier van de auto los, het gevolg dat de echtgenoote van G. er uit en met haar hoofd op de straatsteenen terecht kwam. G. trachtte haar nog te grijpen, hetgeen mislukte. De auto reed tegen een boom. De echt genoote van G. was er evenwel het ergst aë De ijlings geroepen geneeskundige moest den dood constateeren. Het lijk der vrouw is door de politie naar het lijkenhuis op de algemcene begraaf plaats te Ede overgebracht. Te Utrecht had op den hoek van Frederik Hendrikstraat en de Jan Willem Fris straat een aanrijding plaats tusschen een vracht auto en een wielrijder. Dc wielrijder, de P.. is onder de auto geraakt. Door den geneeskundigen dienst is het slachtoffer naar het St. Antoni ziekenhuis vervoerd, waar hij kort daarna is o\ RUÏNEUZE UITWERKING Te Weert (L.) had in 't depot van den land en tuinbouwbond St. Isidores een zeer ernstige ontploffing plaats van een Dieselmotor. Ooggetuigen verklaarden, dat zij plotseling e geweldigen slag hoorden, en tegelijkertijd zw< stukken ijzer door de lucht geslingerd werdi waarna een zware rookkolom en een vuurzuil uit den achterbouw van het depot opstegen. Het achtergebouw stond spoedig in brand. Men slaagde er in den brand tot het achtergebouw te beperken, waardoor de uitgebreide magazijnen, kantoren en woning gespaard bleven. De uitwerking van de ontploffing was gewel dig. Een groot aantal ruiten van nabije maga zijnen was ingedrukt: een groot gat wees der weg, waarlangs zware stukken ijzer den weg naar buiten hadden gevonden. Een groot stuk Weerbericht. Brei each K°hl Maxan Diedesheim Mannheim >Iainz Fm s Coblens Trier Keulen Riihrort Weeel Emmerik Dusseldorf 8.56 2.47 3.55 335 4.95 4.94 0.57 0.70 3.79 3.83 0.86 0.89 0 21 0.26 2.22 2.26 2 46 2.49 1.03 1.04 2.38 2.43 -0.05 -0.04 2.13 2.43 -0.'>7 0.70 -u.43 -0.43 -1.71 -1.65 1.50 1.55 Lobith 10.66 10,57 Nijmegen 8.79 8,17 St Andries 3,03 2.83 Arnhem 8.22 8.11 Vreeswijk Iw 0.57 0,41 Wester voort 8.81 8,71 Deventer 2.41 2,21 Kampen -0.21 -0.07 Evsden 45.72 00.00 Grevenbicht 27.37 27.46 Venlo 10.80 10.77 Grave (sluis) 3.63 3,60 St Andries 0.95 0.94 Gorkum 0.00 0,00 Dordrecht 0.00 0,00 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS (Oude Anisterdamsch® t(Jd) IJmuiden Hoek van Holland Scheveningren 10.23 22:11, 11.10 2?.25 8.35 21.15 4.41 17.05 17.34 16.31 17.19 15.43 16.13 16.37 14.37 15.12 15.58 vernielde het eterniet dak van de nabij gelegen etroohul zen fabriek, terwijl een ander brok van circa 30 K.G. terecht kwam in het op ruim 20 M. J verder gelegen kantoor van genoemde fabriek, i waarbij ook schade werd aangericht. Er zijn geen persoonlijke ongelukken te be treuren. Uit Oost-Indie BATAVIA, 10 Aug. 1934. (Aneta). Omtrent het voorstel tot wijziging van het pensioenregle ment voor burgerlijke landsdienaren, kan nog wor den medegedeeld, dat de minimum-diensttijd voor de groep uitgezondenen 20 jaar zal bedragen en 25 jaar voor hen, die hier te lande zijn aangeno men. Afvloeiing kan niet meer plaats hebben al vorens het normaal pensioen volgens den dienst tijd is bereikt. Een waarborg van het pensioen percentage op 40 procent wordt aannemelijk ge acht. De handhaving van het instituut van ver- 1 minderd pensioen bij korter diensttijd, word: niet I langer verantwoord geacht. GEEN VERZWARENDE BELASTING BATAVIA. 10 Aug. (Aneta). In de Memorie J van Antwoord aan den Volksraad inzake de be- I grooting van Financiën, wordt medegedeeld, dat 'I voor verdere verzwaring van de belasting van hen 1 die buiten Ned.-Indië woonachtig zijn en voor |t Ned.-Indië belastingplichtig, geen aanleiding be- i- Op het nieuwe tarief van de inkomstenbelasting j| zullen 50 opcenten worden geheven, welke, naar 2 hun aard, een tijdelijk karakter zullen dragen. s Kunst en Letteren. Dr. BERLAGE In den zeer zorgvollen toestand van dr. Berlage is nog steeds geen verandering ge- 'I komen. GRAFISCHE TENTOONSTELLING „GRATO" Door het Bestuur van het G. J. Thieme-1 fonds, welke insteling tot doel heeft de B kennis cn de schoonheid in de grafische vakken te bevorderen, is besloten drie prij-j zen beschikbaar te stellen voor drie groè-1 pen drukwerk, op de groote Grafische Ten- l toonstelling „Grato" van 24 October tot 10 t Nov. a.s. in Utrecht te houden, ingezon- L den en wel voor het mooiste boekwerk, de» mooiste folders en het mooiste smoutwèrlc. I Voor elke drukwerksoort wordt een eer- E ste prijs toegekend, groot 75—, een twee- L dc^grcot 50,— en een derde prijs groot j Als jury-leden zijn door het fonds uitge- genoodigd de heeren B. Modderman, J. van Krimpen en S. H. de Roos.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2