^liruiur £Yitlsrl)r (£imra»t Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden ïn Omstreken 15e Jaargang Onder hooge druk BINNENLAND. N.V. HOUTHANDEL V.H j. VAN SCHIJNSEL CO abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.T8 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cl. met Zondagsblad 7'/j cf. niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 5245 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1934 gfobcrtentieprijjtn: Van I tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer 0.22'/» Ingezonden Mededeel ingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/« Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 Wat de wijzigingen beteekenen voor de gemeenten Van de voorgestelde wijzigingen in de wet, regelende de financieele ver houding tusschen Rijk en gemeenten, zullen in het bijzonder twee van groot geldelijk gevolg zijn voor de gemeen ten, en vooral voor die, welke reeds het meest door de tijdsomstandigheden worden geteisterd. Daar is in de eerste plaats het punt van de draagkrachtfactor, die een on derdeel vormt van de niet onvermaarde algebraïsche formule en tot dusver steunde op het belastbaar inkomen in de gemeente volgens de kohieren der inkomstenbelasting. Deze inkomsten factor wenscht de Regeering te ver vangen door een andere, die beter de belastirigcapaciteit der gemeenten weer geeft. Een zoodanige factor, die reeds verwerkt was in de kortingswet van 1933, werd voor dit doel aangepast aan de behoeften der formule, zoodat vol gens het ontwerp de draagkracht eener gemeente zal steunen op de opbrengst van 80 opcenten op de gemeentefonds belasting in de eerste klasse, 50 opcenten op de vermogensbelast- ting, 80 opcenten op de grondbelasting gebouwd, 20 opcenten op de grondbelasting ongebouwd, de hoofdsom der personeele belasting naar het wettelijk tarief plus 150 op centen, 75 van de hoofdsom der grond belasting. Van welk gevolg zal deze maatregel zoo hij wordt ingevoerd, voor de ge meenten zijn? Hetvalt niet gemakkelijk hierom trent met eenige zekerheid een oordeel uit te spreken. Maar aannemelijk lijkt wel, dat vooral de gemeenten met stede lijk karakter, en dat zijn in het alge meen plaatsen, die sterk de financieele gevolgen der werkloosheid ondervinden, door de nieuwe regeling het meest borden gedrukt. De opcenten op de grondbelasting voor de gebouwde eigendommen en op de personeele belasting worden geheven •van huurwaarden, die voor de belangrijk hooger zijn dan voor het platteland, al moet anderzijds worden toegegeven, dat menige uitgestrekte dorpsgemeente in het bijzonder zal worden getroffen door het feit, dat voortaan de opbrengst der opcenten van de grondbelasting voor gebouwde eigendommen zal meetellen in de draagkrachtfactor. Van heel wat grooter belang nog is intusschen een tweede voorgestelde wijziging: ook de uitgavenfactov der formule ondergaat herziening. Steunde dit onderdeel tot dusver op de kosten van politie, lager onderwijs en armen zorg met inbegrip van de voorzieningen ter zake van werkloosheid, het ontwerp bedoelt de werkloosheidsuitgaven tori- ten de berekening te laten. Deze ingrijpende verandering moti veert de memorie van toelichting met de opmerking, dat in de uitgavenfactor alleen die uitgaven behooren te worden opgenomen, welke van eenigszins con stante aard zijn. Van de tegenwoordige werkloosheidslasten, die in tegenstel ling met vroegere jaren een zeer abnor maal karakter dragen, kan dit moeilijk worden beweerd. In de tweede plaats wordt het niet in aanmerking nemen der werkloos heidslasten verdedigd met een beroep op het feit, dat sinds 1933 een speciale wijze van subsidieering der gemeenten met het oog op deze lasten is ingevoerd. Deze uitgaven nu nog eens doen mee tellen in de formule wordt daarom niet juist geacht. Met het betoog der Regeering, waar bij het onderdeel der werkloosheids lasten wordt verworpen om zijn abnor maal karakter, wordt feitelijk het heele vraagstuk van de bekostiging der werkloosheidsuitgaven aan de orde gesteld. Op dit abnormale karakter is her haaldelijk een beroep gedaan om daar- op te gronden de stelling, dat deze uit gaven volledig dienen te komen voor rekening van het Rijk. De omstandig heid, dat men hierbij niet te doen had met kosten van armenzorg in de gewone zin en met de uitvoering der Armenwet gaf tot deze redeneering gereede aan leiding. Daartegenover heeft de Regeering de geldigheid van.dit betoog nimmer aanvaard en bij meer dan één gelegen heid er op gewezen, dat het hier gold kosten van armenverzorging, die in de eerste plaats voor rekening komen van de plaatselijke gemeenschap. Intusschen heeft het Kabinet met de erkenning van het abnormaal karakter dezer uitgaven deze redeneering door gebroken en zjjn tot dusver ingenomen standpunt practisch verlaten. Bij het verschijnen van het ontwerp hebben wij dan ook voor onszelf de gevolgtrek king gemaakt, dat de Regeering er na deze uitspraak bezwaarlijk van tus schen kon om voor deze materie een andere regeling te treffen, waardoor de gevolgen van het ontwerp voor die gemeenten, welke onder hooge uitgaven ten behoeve van de verzorging der werkloosheid gebukt gaan, op andere en doeltreffender wijze worden bestre den. Hoe wij staan tegenover die rege ling, hopen we in een afzonderlijk arti kel nog nader uiteen te zetten. In vorenstaande regelen werd de nadruk gelegd op de beteekenis, die het ingediende wetsontwerp heeft vooral voor de zwaarst getroffen gemeenten. Hun lot wordt in zooverre verzacht, dat de nieuwe regeling een ruime over gangstermijn kent van tien jaren, ter wijl de inmiddels getroffen maatrege len inzake de financiering der werk loosheidslasten aan vele gemeenten, die thans onder den druk zuchten, uitred ding brengt. Toch is er één categorie, een welis waar zeer kleine categorie, ten aanzien van wie zoodanige overgangsbepaling ontbreekt: het is de groep, wier finan cieel bestaan voor een groot deel wordt beheerscht door artikel 38 der wet, het zijn de noodlijdende gemeenten, die 1 Januari 1929 en vóór 1 Mei 1931 buitengetvone hulp van het Rijk ont vingen en die, daar zij voldeden aan zekere voorwaarden, gesteld in het be: wuste artikel, op die grond een hoogere uitkeering uit 's Rijks kas ontvingen. Voor deze enkele, maar zeker het sterkst geteisterde gemeenten houdt het ontwerp de simpele kennisgeving in, die om haar duidelijkheid en rede lijkheid blijkbaar in de memorie van toelichting geen nadere uiteenzetting behoeft: „Artikel 38 vervalt". De legislatieve soberheid in deze materie dreigt stationair en historisch te worden. Toen jiamelijk bij de indie ning van het kortingsontwerp ten vorige jare de wijzigingen, die aange bracht werden in artikel 6, automatisch van invloed waren op de werking van artikel 38, werd noch bij de indiening van het ontwerp van de zijde der Regeering, noch in de gewisselde stuk ken van de zijde der Kamers op deze zaak de aandacht gevestigd. Pas bij de openbare behandeling van het ontwerp werd dit punt met speciaal verlof van den Minister even vluchtig aangeroerd. Van een gefundeerd doorspreken van dit onderwerp kon derhalve geen sprake zijn. Thans kan men niet zeggen, dat de kwestie wordt terzijde gelaten, maar de woorden, die de ontwerper aan de zaak wijdt, zijn wel heel weinige! Toch verdient dit onderwerp ruime aandacht en breeder behandeling, wijl het gaat om gemeenten, die naast de gewone uitkeering nog speciale hulp behoeven. Ten aanzien van deze groep heeft de kortingswet als practijk aanvaard, dat op de verhoogde uitkeering ook wordt toegepast het kortingspercentage, dat voor de gewone uitkeering dier ge meente geldt. Dat thans vóór het ein digen der vijfjarige periode zonder vorm van proces zou worden afgebro ken de uitkeering der extra financieele hulp, waaraan deze swper-noodlijdende gemeenten behoefte hebben, is niet redelijk te achten. Wanneer de Regeering ten slotte zou meenen, dat deze uitkeering zelfs voor dat ééne laatste jaar niet onaangetast mag worden gelaten, ware de yraag te overwegen of niet de oplossing hierin is te vinden, dat bij de berekening van het tiende gedeelte der vermindering in aanmerking wordt genomen de som van gewone èn verhoogde uitkeering en artikel 38 pas komt te vervallen met ingang van 1 Mei 1936. In een belangrijk opzicht maakt de ingediende regeling den gemeentebestu ren de uitvoering gemakkelijker dan de kortingswet deed: al is het ontwerp nog geen wet, in groote lijnen valt met de gevolgen er van rekening te houden. De parlementaire behandeling zal moeten leeren, in hoeverre de gemeente- begrootingen, straks op de grondslag der regelen van het ontwerp samen gesteld, herziening behoeven. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDING BU Kon. besluit is benoemd tot ridder In dc >rde van Oranje-Nassau F C van Lith, burge- DE BOM OP „DE ZEVEN PROVINCIËN" Was wel degelijk als treffer bedoeld Minister Deckers beantwoordt de vragen van Albarda Naar aanleiding van de vragen van het Tweede Kamerlid Albarda, in verband met de aan dc officieren van het esquadrille vliegtuigen, hetwelk tegen de Zeven Pro vinciën optrad, gegeven opdracht in zake het werpen van bommen op dat schip, waar van de beantwoording heeft gewacht op de inlichtingen van den commandant der macht in Ned.-Indie, heeft de minister van defensie thans nadere mededeelingen kun- Door niet volledig bekende oorzaak is de officier, die do bom heeft geworpen, volgens eigen verklaring niet tegen woordig geweest bij de op 9 Februari 1933, onder leiding van den comman dant van het tijdelijk vliegkamp te Oosthaven, gehouden bespreking, naar aanleiding van de aan de vliegtuigen gegeven opdracht, welke opdracht in hield het herpen van een waarschu- wingsbora. Hij verbleef echter met alle bij de onder neming betrokken officieren, -waaronder de groepscommandant en de groepswaarnemer itj hetzelfde hotel. Toen omstreeks 6 uur n.m. op 9 Februari 1933 deze officieren in het hotel waren aan gekomen heeft de bedoelde of ficier van een collega, met wien hij de kamer deelde, een en ander omtrent de ge houden bespre kingen verno men. Op last van den groepscom mandant, zoo verklaarde hij, heeft de groepscom mandant niet hem bespro ken, wat er zou gebeuren, indien het lei dend vliegtuig Minister Deckers uitvallen. In dat geval zou de groeps waarnemer de leiding overnemen. 1-Iij herinnert zich uit dit gesprek, dat eerst een sommatie-telegram zou uitgaan, acht hot waarschijnlijk, dat toen ook is medegedeeld, dat de eerste bom een waar- schuwingsbom zou zijn vóór het schip. Van zijn kamergenoot had hij reeds omtrent een waarschuwingsbom gehoord, want aldus getuigt hij, op zijn geheugen afgaande in den loop van het gesprek had deze officiei gezegd: ,één bom voor den boeg, één op den ik en één in de pijp0'. Na hetgeen hem door den groepswaar- imer was medegedeeld, verklaart de offi cier voorts, was zijn taak voor den volgen den dag voldoende duidelijk. Den volgenden morgen is intuschen de geheele bemanning der vliegtuigen op den steiger aangetreden en heeft de comman- j dant van het tijdelijk vliegkamp Oosthaven bekend gemaakt, dat na zeven uur de toe- stand intrad, waarbij het muitende schip als vijand beschouwd moest worden. De of ficier. die ten slotte de bom heeft gewor pen, was in anciënniteit de jongste in de groep van drie vliegtuigen, waartoe hij be hoorde. Bovendien zou een ouder officier nog met een vliegtuig voorvliegen. De kans, dat eerstgenoemde de uitvoerder van de opdracht zou worden, was dus zeer gering. Het groepsvliegtuig van de drie vliegtui gen viel uit, daar de motoren voor de start afsloegen. Aan het tweede vliegtuig werd met de armen geseind: „Opdracht overnem sein werd ook door het derde vliegtuig op gevangen. Toen voorts bleek, dat ook het tweede vliegtuig niet kon starten, heeft het derde de opdracht om vóórvliegend vlieg tuig rendez-vous te geven bij Vlakke Hoek .'orgenomen. Vervolgens moest dit vóórvliegend vlieg tuig een noodlanding maken en de officie» van het eenige nog tot optreden in staal zijnde vliegtuig van de aangewezen groep heeft toen terecht de uitvoering der actie op zich genomen. De met de leiding van dit vliegtuig be laste officier deelde bij het bovenbedoelde onderzoek mede, dat hij de door hem gewor pen bom, welke het muitende schip heeft getroffen, niet als waarschuwingsbom be doeld heeft, doch dat hij haar wierp met het doel om te treffen. Nadat hij toch de leiding op zich had genomen, aldus ver klaarde hij, begon hij zich af te vragen, of er geen tegenspraak bestond tusschen de inlichtingen, die hij in het hotel had ont vangen en de latere order, dat „De Zeven Provinciën" als vijand beschouwd moest worden. Immers, zoo redeneerde hij, bij aanval op een vijand werpt men geen waar- schuwingsbommen. Tijd tot rustig overwe gen was er niet. Hij moest zijn hulprun ma ken, de radio-communicatie onderhouden met de commandant Tan 't. eskader, met 't vliegtuig, dat een noodlanding had ge maakt, en met de T-vliegtuigen; hij moest uit zijn hoofd het sommatie-telegram opstel len waarin hij volkomen is geslaagd en door overgang in andere golflengte ver binding zoeken met het muitende schip. Hij kwam ten slotte tot de conclusie, dat hij aan de laatst verkregen opdracht tot het beschouwen van „De Zeven Provinciën" als ijandelijk schip den voorrang moest geven en dus het werpen van een waarschuwijigs- bom achterwege moest laten. De Minister kan zich zeer goed ver plaatsen in den gedachtengang van den officier, -die zich door een geheel onvoorzienen loop van omstandig heden plotseling gesteld zag voor de taak het muitende schip tot overgave te brengen en van oordeel was, dat de order, om het schip als vijand te be schouwen, het'werpen van een waar schuwingsbom uitsloot. Het Werkloosheidssubsidiefonds Geeft voordeel voor Den Haag TOCH BELASTINGVERHOOGING B. en W. van Den Haag hebben bij de raad een nota ingediend, waaruit blijkt., dat het rijk door de instelling van hei Werkloosheidssubsidiefonds geen gemeen telijk belastinggeld „weggrist", zooals een rood oud-wethouder van Amsterdam het vriendelijk uitdrukte, maar dat Den Haag er aardig voordeel van zal hebben. Over 1935 zal, zoo schrijven B. en W., de gemeente Den Haag 45y2 pet. van het be drag der steunuitkeeringen, die voor deze berekening in aanmerking komen, ontvan gen. Dit bedrag der steunuitkeeringen wordt voorloopig geraamd op f 6.020.000; 45^2 Pet. daarvan is f 2.739.100. De gemeente derft daarentegen 10 opcen ten op de vermogensbelasting of f 127.500; 40 pet van de hoofdsom der grondbelas ting, of f 826.640; het bedrag, dat de gemeen te thans aan personeele belasting meer heft dan in de circulaire is toegelaten, of i 175.000; de rijksbijdrage in de werkloos- heidszorg, welke bij de instelling van het fonds uiteraard vervalt, f 550.000. Tezamen vormen deze bedragen een som van f 1.679.140, zondat er een voordeel-verschil ten gunste der gemeente blijft f 1.059.960. B. en W. verminderen deze som met f 50.000, het bedrag, dat in de werk verschaffing boven de steunbedragen wordt uitgekeerd en dat zij van de kapitaals- dienst naar de gewone dienst willen zien overgebracht. Het totale voordeel voor de gemeente slinkt daardoor tot f 1.009.960, of rond een mi Hi oen. Kleine belastingverhooging Eén en ander zal echter voor de ingezete nen een zeer geringe belastingverhooging beteekenen. Gesteld, zeggen B. en W., dat overigens de begrooting geen tekort aanwees, dan zouden de Haagsche belastingschuldigen in totaal f 105.000 belasting meer moeten opbrengen. Echtei\ er wordt voor 1935 nog steeds een tekort geraamd. B. en W. wilden dit dekken door, verhooging. ya.-. de personeele belas ting op motorrijtuigen. Daar de circulaire van den minister, echter een grens aan personeele belasting stelt, waarboven in 1935 te heffen belasting volgens de gel dende tarieven zou uitkomen, deelen B. en W. de raad mee, dat zij van de voorgeno men verhooging afzien. Tevens kondigen zij thans aan een verlaging van de personeele belasting voor koffiehuizen enz., welke zij onlangs nog ontraden hebben. „In de driehoek" Onder dezen naam heeft Van Bredero' Bouwbedrijf te Utrecht een huisjigaan het licht doen zien, dat als een maandblad is opgezet, en zijn naam ontleent aan het han delsmerk dezer firma, een driehoek met daarin een drietal B's. Behalve als afkor ting van de firma-naam bedoel .a*i doze B's een devies te zijn, namelijk Beier (en) Billijker Bouwen. Het eerste nummer van „In de Driehoek" bevat een 42-tal genummerde aanbiedingen van woonhuizen, meestal va-.i een afbeelding daarvan, en somtijds ook van ein plat' grond of situatieteekening voc-zien. Het bielt op deze manier een mooi, rustig over zicht van wat Bredero's Bouwbedrijf in diverse streken van ons land aan woon gelegenheid ter beschikking stelt. Wie in overweging neemt, een huis te koopen of er een te laten bouwen, kunnen wij derhalve met overtuiging aanraden, eens rustig van het huisorgaan van de N V. Bre dero's Bouwbedrijf, Utrecht, kennis te nemen Het veer te Culemborg VERVANGING GEVRAAGD DOOR SCHIPBRUG De A.NAVH. en de K.N.A.C hebben in een adres aan den Minister van Waterstaat betoogd, dat zij het van veel belang zouden achten voor het wegverkeer, indien de schipbrug over de Lek te Vianen, welke na voltooiing van de brug bij die plaats (waar schijnlijk in 1936) zal vrij komen, zou kun nen worden bestemd ter vervanging van het veer te Culemborg. SPREEKUUR DIR. GEN. P.T.T. De Directeur-Generaal der P.T.T. is ver hinderd op Vrijdag 17 Augustus a.s. zijn gewone wekelijksche spreekuur te houden AMSTERDAM ONGELUKKEN VAN DEN DAG. Op de Hobbemakade is een oude man op •traat dood gebleven. Ook op de Heerengracht bij het Konings plein zakte een man in elkaar en overleed spoedig daarop. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het Wilhelmina gasthuis. In de St. Antoniesbreestraat is een 8-jarige jongen door een auto aangereden. Met een gebroken been is hij naar het O. L. Vrouwen gasthuis vervoerd. In de Nieuwe Leliestraat is een man aan gereden door een auto. In bewusteloozen toe stand is hjj overgebracht naar het Binnen gasthuis. VREESELIJKE AUTO-RAMP In het Noordzeekanaal Vier menschen gered twee dooden Te Velsen is gistermiddag een auto met een aantal personen in het Noordzeekanaal gereden. Omstreeks kwart over drie kwam een auto, waarin zich een zestal per sonen bevond, den steiger van de veerpont aan de Noordzijde te Velsen- Noord afrijden, terwijl de afsluitboom nog geopend was. Waarschijnlijk ten gevolge van een misverstand tusschen het pontpersoneel en den bestuurder van de auto, verkeerde deze laatste in de meening, dat er nog plaats voor den wagen op het vaartuig was. Dit scheen echter niet het geval te zijn, want op het moment, dat de auto de pont had bereikt voer deze naar den overkant. De auto gleed daarop het water in en verdween in de diepte. Onmiddellijk schoot van alle kanten hulp toe. De bestuurder van de auto zag nog kans uit den wagen te springen, hoewel hij ook in het water terecht kwam. Zijn echt- genoote heeft onmiddellijk een der ruiten van den wagen ingeslepen, waarna zij uit de auto is geklommen. Twee jongens vi ongeveer vijftien jaar slaagden er eveneens in zich uit hun benarde positie te bevrijden Zij werden weldra door omstanders op het droge gebracht. In hotel „De Prins" heeft men den drenkelingen van droge kleeren voorzien. De vrouw was tamelijk ernstig gewond en is naar het Roode Kruiszieken- huis te Beverwijk overgebracht Behalve deze vier personen bevonden zich In de auto nog twee meisjes. Toen men erin geslaagd was hen te be vrijden, bleken zij in bewusteloozen toe stand te verkeeren. Een drietal geneeshee- ren was spoedig ter plaatse. Onder hun lei ding is men onmiddellijk begonnen bij de beide laatstgenoemde drenkelingen kunst matige ademhaling toe te passen. Om half vijf was de wagen weer op den wal ge bracht. Het betreft hier een Amsterdamsche fa milie, welke waarschijnlijk op weg was naar de hoofdstad. Het gezin, dat in de auto was gezeteQ, bestond uit het echtpaar, een 15-jarige zoon en een dochtertje, als mede uit het dienstmeisje en een 14-jarige logé, eveneens uit Amsterdam. Het dochter tje en de dienstbode Waren omstreeks vijf uur nog steeds bewusteloos. Het ongeluk verwekte groote consternatie. Nadat gedurende een uur kunstmatige ademhaling was toegepast, waren de levens geesten van de twee meisjes nog steeds niet opgewekt. De doktoren konden toen niet anders dan de dood der beide slachtoffers constateeren. Door een misverstand. Omtrent de toedracht van dit ongeluk kunnen wij in aansluiting op het vooraf gaande nog het volgende melden: Het ongeluk schijnt te moeten worden toegeschreven aan een misverstand tus schen het pontpersoneel en den kapitein van het vaartuig. De bestuurder van de auto, de heer G. H. Heyneman, wonen de aan den Overtoom te Amsterdam, zag, toen hij kwam aan rijden, dat de pont ol was en wilde toen wachten op de vol gende. Hij kreeg echter een wenk van boord het schip, dat er nog wel plaats zou zijn en inderdaad zag hij, dat de verschil lende voertuigen, welke zich op het vaar tuig bevonden, wat opschikten teneinde ruimte te maken. De heer H. reed dienten gevolge de pont op en juist op het oogen- blik, dat de voorwielen van den wagen het •aartuig hadden bereikt, zette dit laatste zich in beweging. De heer H. had nog de tegenwoordigheid van geest uit de auto op de pont te springen, doch de rest van het gezelschap verdween met het voertuig de diepte in. Onmiddellijk werden van alte kanten reddingspogingen ondernomen, garagehouder Vermeer, die van af den al zag wat er geschiedde, bedacht zich geen oogenblik en sprong gekleed te water. Hij mocht het genoegen smaken mevrouw H., die reeds uit de auto was geklommen, op het droge te brengen. Zij had, doordat zij een ruit van den wagen had kapot ge slagen, en door het gat naar buiten was klommen, zware snijwonden opgeloopen, voornamelijk aan het onderlichaam. Hevig bloedend werd zij naar het Roode Kruis Ziekenhuis overgebracht. In den vroegen avond was haar toestand redelijk wel. Zoo als gezegd zijn ook de beide jongens er in geslaagd uit de auto te komen. Zij werden spoedig opgevischt en op den wal gebracht. Tot negen meter diepte gezonken. Met de reddingsmiddelen, welke zich aan boord van de veerpont bevonden, stond men vrijwel machteloos tegenover de gesloten auto, die tot negen meter diepte was gezon ken. Spoedig was de noodige geneeskundige hulp ter plaatse. Na korten tijd verscheen ook een kraanwagen om den verongelukten wagen, waarin zich nog de twee meisjes bevonden, op te halen. Daartoe hebben drie jongelui zich te water begeven, teneinde de haak van den kraankabel aan het voertuig te bevestigen, waarin zij na groote moeite zijn geslaagd. De auto werd toen onmiddel lijk naar boven gehaald. Toen de wagen half boven water uitstak kon men de beide inzittenden bevrijden, die echter geen teo- ken van leven meer gaven. Het was toen inmiddels reeds half vijf geworden, en Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit VIER bladen waarbij inbegrepen het Zondagsblad Six. 1 De bom op de „De Zeven Provinciën". Ant woord van Minister Deckers op de vragen van den heer Albarda. Vreeselijk auto-ongeluk te Velsen. Twee meis jes verdronken. De pont voer te vroeg weg. Blz. 2 Schuschnigg en Starhemberg over Oostenrijks Minister Fey gehoord in het proces tegen de negen bij de Putsch betrokken politie-agenten. Waarschuwing aan de Duitsche stationskios ken aangaande den verkoop van buitenlandsche bladen. Wolkbreuken in Bet hitte- en droogtegebied der Vereen. Staten. Een Engelsch-Duitschc valuta-overeenkomst. Blz. 3 Een aanvaring in het Noordzeekanaal. Een Noorsch stoomschip moet gedokt worden. blz. 9. De Luther-academie. Conferentie te Sonders- kunstmatige ademhaling mocht, zooals ge meld, niet meer baten. De bij het ongeluk om het leven gekomen meisjes zijn de 25-jarige dochter van de fa milie Heyneman en de 31-jarige Duitschq dienstbode, mejuffrouw Fiissle. Het parket te Haarlem is van het gebeur de in kennis gesteld. Voor het sectie-onder zoek zijn de lijken naar het SL Anthonie- ziekenhuis te IJmuiden-Oost vervoerd. Behalve de heer Vermeer heeft zich bij het reddingswerk ip het bijzonder nog vei> dienstelijk gemaakt de heer Gebr. van: Heyst, die 2ich eveneens te water begeven heeft De verongelukte auto, aldus wordt nog ge meld, bevond zich op de pont, mét de ach terwielen op de klap. Daar een links op da pont staande auto nog ongeveer een meter vooruit kon rijden, werd hiertoe door het' personeel opdracht gegeven, opdat de auto van den heer Heyneman in de middelste rij kon plaatsnemen. Daar toen juist de pont ging varen en de klap niet omhoog was, reed de auto achteruit. De pontwachter, die in verzuim was, is buiten dienst gestel-l. Het parket wordt heden verwacht. Felle brand te Heerewaarden Drie woonhuizen in de asch gelegd. In de afgeloopen nacht heeft te Heere waarden (Gld.) een ernstige brand gewoed, waarbij drie woonhuizen totaal in de asch zijn gelegd. De brandweer van Heeren- waarde, gesteund door de brandweer uit' Rossum en Den Bosch, waren met alle be schikbaar materiaal ter plaatse, daar werd gevreesd dat het vuur ten gevolge van de hevige wind nog me^r huizen zou aantas ten. Men slaagde er~in het vuur tot de drie afgebrande woonhuizen te beperken. Deze huizen werden bewoond door de gezinnen: T. v. Rooven, B. Brinkman en T. v. d. Heisden. Nadere bijzonderheden over het ontstaan van den brand ontbreken nog. In verband met de knoeierijen bij de Crisis Cen trale in Westerwolde (Gr.), beeft de politie te Groningen eenige ambtenaren bij genoemd insti tuut aangehouden en overgebracht naar Stadska naal. Gearresteerd zijn J. K. B.. oud 40 jaar, korenmeester te Groningen, D. K., graankleurder bij de Graancentrale, wonende te Groningen, en ""•jarige E. F., eveneens kleurder bij de onende te Groningen. Graancentrale, Verdronken Men meldt ons uit Rotterdam: Donderdag kreeg de rivierpolitie telefonisch bericht, dat het 5-jarig zoontje van den kraanschip- per W. Seelen, vermoedelijk van de kraan, liggende bij Thomsens Havenbedrijf aan de Maashaven, in het water was gevallen. Direct is men met dreggen begonnen. Gisteravond is het lijkje van de kleine opgehaald. —Ook kwam bericht binnen, dat een 6-jarig meisje in het Zuiddiep zou zijn verdronken. Ook is gedregd, doch zonder resultaat. HOTEL PENSION „DREIJEROORD" oostÊÉBÈTK^o^)- ™e,mn 520(6 Het gezellige lam. hotel. Rust ligging bil boseh. Sir. water. Tuin 1 H.A Zeer goeds verzorging Prijzen vanal g HOOFDKANTOOR OPSLAGPLAATSFV OOSTZEEDIJK No. 288, ^DAM ZAGERIJ EN SCHAVERIJ NASSAUHAVEN B0EREGAI

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1