VOEDTW fr»i»i MêJiT&Ta W VZË i WEKELIJKSCHE BIJLAGE Waar komt de margarine vandaan De tijd is lang voorbij, dat margarine min achtend met den naam van „nagemaakte boter" werd bestempeld, en in geen enkele goede keuken gebruikt werd. Het vooroordeel, dat er tegen bestond, is geleidelijk weggesleten, omdat de goede kwaliteiten, welke dit kunstproduct bezit, en zijn betrekkelijke billijkheid er van zelf re clame voor gemaakt hebben; En dan, ook de tijd van versobering, welken wij beleven, heeft er het zijne toe bijgedragen, de mar garine erin te werken. Wij zullen ons hier niet bezig houden met de kwestie der meng- geboden, en evenmin partij probeeren te kiezen in den strijd tusschen boter en mar garine, maar liever eens nagaan, hoe wij eigenlijk aan de margarine het eerst zijn gekomen. Die hebben wij, om maar ineens met de deur in huis te vallen, eigenlijk aan Napoleon III te danken. Daar kijkt u van op, niet? Ja, kijk eens, ook hij leefde in dure tijden, waardoor de oorlogen, die hij voerde, zeker het hunne bijdroegen, en zoo hield de vraag hem bezig, hoe hij de hooge boterprijzen zou kunnen ontgaan. Zoo ging hij ertoe over, deskundigen te raadplegen over de moge lijkheid, voor leger- en vlootgebruik een goedkoop surrogaat voor boter samen te stellen. De experts lieten er geen gras over groeien, maar begonnen al spoedig met hun experimenten. Zij werden geleid door de overweging, dat een uitgehongerde koe bijna even vette melk geeft als een weldoorvoed beestje. De gevolgtrekking lag voor de hand, dat de koe het eigen lichaamsvet gebruikt voor de productie van het melkvet, dat op zijn beurt weer bij de boterbereiding dienst doet. Ergo, zoo redeneerde men, zou men dus ook op de een of andere manier uit rundvet boter kunnen fabriceeren. Nu bestaat rundvet uit een mengsel van vetten, namelijk van stearine, pamitine en oleïne. Reuzel insgelijks. Boter ook. Toch verschillen deze vetten onderling in kleur en in smaak. Dit komt, omdat in rundvet, reuzel en boter de stearine, de palmitine en de oleïne niet in dezelfde verhouding aan wezig zijn. Meng deze vetten in eenzelfde verhouding, als waarin ze in boter voor komen, en er ontstaat een product, dat che misch boter is. Zoo werd dus de leus: van rundvet tot boter. Dat was de doodeenvoudige uitkomst, waartoe de geleerden kwamen, of liever waartoe Mège Mauries kwam, een Fransch chemicus. In 1S46 had een Engelschman, Talmer, al beproefd, margarine te maken. In 1S69 nam Móge Mauries zijn eerste proeven op een boerderij met fabriekje te Vincennes, in de onmiddellijke nabijheid van Parijs. Dit be drijfje werd tijdens den oorlog van 1870 ver woest. In 1872 stichtte dezelfde onderzoeker met een kapitaal van twee ton de eerste kunstboterfabriek, en in 1874 kreeg hij pa tent op zijn uitvinding, die van onbereken bare draagwijdte was. Hoe het chemisch proces bij de bereiding van oleo-margarine nu precies verloopt, is moeilijk in een kort bestek weer te geven. Al spoedig bleek rundvet alleen een te duur artikel bij de bereiding van margarine te zijn. Zoo werd er uitgezien naar andere vetten, die evengoed als rundvet aan de te stellen eischen voldeden. Olijfolie bleek ook uitstekend, maareveneens te kostbaar. Het gezochte werd gevonden in de zooge naamde grondnotenolie, die uit de bekende plienooten wordt verkregen. In 1909 keerde in zekeren zin 't jaar 1868 'terug. Toen was de natuurboter niet te be reiken: in 1909 werd in verband met de hooge veeprijzen het rundvet peperduur. Men moest dus in de plaats van rundvet, waaruit zich de oleo-margarine ontwikkel de, een andere grondstof vinden, om met de grondnotenolie te worden verwerkt En het cocosvet, welkome grondstof tevoren in de zeep-industrie, deed zijn intrede in de mar garine-industrie. Voldeed zelfs zoo goed. dat de plantaardige margarine door vele gebruikers boven de dierlijke gekozen werd. Nu had de margarine-fabrikant het rund vet heelemaal niet meer noodig. En over gebrek aan cocosvet behoefde hij niet te tobben! Zijn de tropen niet groot en kunnen de cocospalmen niet in een overvloedige hoeveelheid bijgeplant worden? Nadat de margarine-industrie zich dus van de dierlijke vetten had losgemaakt, wierp zij het eigeel overboord en verving dit door een kunstmatig eigeel. Doch ook van de derde, de laatste dierlijke grondstof, ontdeed zij zich: ze kon de koemelk missen. Uit de amandelen en sojaboonen heeft men een „melk" weten te bereiden, die even als koemelk de vetten, waarmee ze verwerkt wordt, in boter doet overgaan. En zoo wordt er nu reeds surrogaat van surrogaat gemaakt, kunstboter, waarin geen ziertje dierlijk vet is. Een geruststelling voor den vegetariër, een geruststelling ook voor hen, die, bang voor ziektekiemen, de koemelk vreezen. Of margarine evenveel voedingswaarde als natuurboter heeft? Zeer zeker. En wat hy giënische bereiding betreft, staat zij er soms zelfs boven. Wat natuurboter van margarine onder scheidt, is haar eigenaardig aroma, dat men margarine, zelfs door bereiding met de bes te melk, niet geven kan. De wereld der Westerlingen Hoe vreemde oogen ons zien Vreemde landen zien, met vreemde vol ken kennis maken, is interessant en leer zaam. De vacantietijd van velen wordt er, ondanks de roep om het reis- en verblijfgeld in eigen land door te brengen, met vreugde aan besteed. Leerzaam is ook, om te verne men wat anderen van ons denken, hoewel hierbij dikwijls ook de oude waarheid om den hoek komt gluren: Wie luistert aan den wand hoort somtijds zijn eigen schand. Tuiavii, een Zuidzee-opperhoofd, afkom stig van Tiavea zoekt u dat als u er de kans toe ziet op de kaart maar eens op heeft ook groote reizen gemaakt in zijn tijd, en wel heelemaal naar de Papalagi, wat wij in onze gedachten en taal zouden noemen de Westersche, beschaafde wereld. Hij heeft er, in den eigen steun teruggekeerd, later uitvoerig aan zijn genooten over verteld, en Erich Scheurmann heeft deze „lezingen" in het Duitsch onder ons bereik gebracht. „De Papalagi, zoo verhaalde het groote opperhoofd o.m., wonen als schaaldieren in vaste huizen. Ze leven tusschen de steenen, als de duizendpoot tusschen de lava-spleten. Om hem heen, boven hem en onder hem zijn steenen. Zijn hut gelijkt een opstaande kist van steen. Een kist met gaatjes, die in vak jes is verdeeld. Er is maar één plek waar men die stee nen woningen kan binnengaan of verlaten. Die plek noemt de Papalagi den ingang, Augustus, reismaand.. Filters pakken Augustus is nog steeds de reismaand bij Ui' lemendheid, dusde maand van kof- 'fei pakken. Ja, dat koffers pakken. Daar- iVoc wordt de lieele kamer onderste boven gehaald; daarvoor liggen alle stoelen vol met stapels goed en toiletartikelen. En als we dan klaar zijn, komen we tot de ontdek king, dat we iets onmisbaars hebben ver geten. Meestal merken we dit eerst, als het reeds te laat is, omdat wij vrouwen er nu eenmaal niet aanwillen, zoo systematisch te werken als een man dat doet, en wij er dus ondanks de vermaningen van den heer des huizes niet aan denken, een lijstje van onze reisbenoodigdheden op te maken. Ik heb echter eens iemand gekend, die zoo echt volgens systeem te werk ging: in gedachten kleedde ze heel haar huishouden, zichzelf en de kinderen stuk voor stuk aan, ,,van boven tot beneden", en zoo miste ze, eenmaal met vacantie buiten, geen enkel Üoilet-onderdeeltje, juist op een moment, .waarop ze het dringend noodig had. We zouden, bij het koffers pakken, ook Willen aanraden, neem alleen het strikt noodzakelijke mee. Geen japonnen of man tels, die we naar alle waarschijnlijkheid toch niet aan zullen trekken. Geen oude schoe nen voor regenweer, bijvoorbeeld. Dat is overdreven; want als het regenen zou in de vacantie, heüsch, dan trekt U die oude schoenen toch niet aan. Dus, thuis laten. Ook niet zoo'n stapel hoeden en mutsjes. In de vacantie loopen we meestal blootshoofds. Een paar eenvou dige jurken en een enkel meer gekleed model zijn ruimschoots voldoende. Neem echter wel veel kousen mee, enkele paren handschoenen, en een sjaal voor koude avonden, enz. Nu nog iets over het pakken zelf. Pak doelmatig in, d.w.z. onderin de zware voor werpen als schoenen, leeren etuis enz. Daar op het linnengoed, dat netjes bij elkaar ge bonden is, zoodat we niet alles door elkaar behoeven te halen, als we iets ervan noodig hebben. En vervolgens de japonnen, boven op die jurken, die jurken, die het minst mogen kreukelen. Daarbij moeten we ook opletten, dat ze niet kunnen pletten door het deksel. Aanbeveling verdient het, om de toilet- benoodigdheden in een apart valies te stop pen, dat we bij de hand houden. Het reiscostuum moet makkelijk en voor al niet te besmettelijk zijn. Haal het vooral niet in uw hoofd, in een lichte jurk te gaan reizen. Een spoorwegcoupé is nu eenmaal geen salon. TOBBEN MET DE WASCH? ONNOODIG! WIJ verzorgen Uw geheele wasch, óók ondergoed, wol, zijde, gekleurde goederen, kousen, sokken, werkelijk onberispelijk. ONZE tarieven zijn ONGELOOFLIJK GOEDKOOP! Kosteloos afhalen en thuisbezorgen in de meeste plaatsen. N.V. DE GOUDSCHE STOOMBLEEKERIJ Turfsingel 29 - Tel. 2600 - GOUDA wanneer zij hun hut binnentreden en den uitgang, als zij erdoor naar buiten gaan, hoewel het een en dezelfde plek is. Op die plek is een groote houten vleugel aange bracht, die krachtig teruggestooten moet worden, om de hut te kunnen betreden. Maar dat is nog maar een begin, vele houten vleugels moeten teruggestooten worden, voor men werkelijk in de hut is. De meeste hutten worden bewoond door meer menschen dan er in een Samoa-dorp wonen. Daarom moet, wie een bezoek gaat brengen, precies den naam weten van de aiga (familie) die hij bezoeken wil. Want iedere aiga bewoont een eigen deel van de steenen kist, het bovenste of het onderste, het middelste, het linksche, het rechtsche, of dat aan de voorzijde En de eene aiga weet vaak niets van de andere, alsof niet alleen een steenen muur maar Manono, Apolina o; of Savvii (drie eilanden die tot de Samoa- groep behooren) hen van elkander scheidde. Vaak kennen zij nauwelijks elkanders na men en wanneer zij elkander bij het insluip- gat ontmoeten, groeten zij met een onwillige hoofdbeweging, of beginnen te knorren als vijandige insecten. Alsof zij boos zijn, zoo dicht bij elkander te moeten leven. Wanneer een aiga geheel boven woont, vlak onder het dak van de hut, dan moet wie hem bezoeken wil vele takken beklim men, die in een kring of in een zigzag-lijn naar boven loopen, tot hij bij een plek komt, waar de naam van de aiga op den muur geschreven staat". Tuiavii vertelt dan wijdloopig hoe men „op de klier drukt" (belt), waarna de aiga door een klein getralied gat kijkt of het geen vijand is, want dan doet hij niet open. „Maar ziet hij een vriend, dan maakt hij een grooten houten vleugel, die zorgvuldig vastgebonden is, los en trekt hem naar zich toe, zoodat de gast door de spleet de eigen lijke hut treden kan". Zooals men ziet is ons opperhoofd (zeer terecht) geen vriend van huurkazernes en meergezinswoningen. Aan de indeeling van de huizen, zooals wij die kennen, heeft hij nog meer het land: „De'hut is door steenen wanden in ver schillende kisten verdeeld, men gaat den eenen vleugel door na den anderen, en komt zoo telkens weer in nieuwe kisten diesteeds kleiner worden. Ieder kist (de Papalagi noe men het kamers) heeft in den muur een gat, de grootere hebben er zelfs twee of drie, waardoor het licht naar binnen komt. Die gaten zijn dichtgemaakt met een stuk glas, dat er kan uitgenomen worden, wanneer er in de kamer frissche lucht moet komen, wat zeer noodig is. Er zijn ook vele kisten zon der licht- en luchtgaten. Wij allen zouden in zulk een kist spoedig stikken, want nooit waait er een frissche wind, zooals in iedere Samoaansche hut. Ook kunnen de geuren van het kookhuis geen uitweg vinden. En de lucht, die van buiten naar binnen komt, is meestal niet veel beter. Het is moeilijk te begrijpen, dat een mensch in zoo'n om geving niet sterft, dat hij van verlangen niet verandert in een vogel, dat hij geen vleu gels krijgt en wegvliegt, om de zon te zoe ken en de frissche lucht. Maar de Papalagi zijn zeer gesteld op hun steenen kisten en merken niet meer hoe schadelijk ze zijn. „Iedere kist heeft zij neigen bestemming. De grootste en de lichtste is bestemd voor de fono (feestjes, bijeenkomsten) van het ge zin, en voor het ontvangen vanbèzaek, één andere voor den slaap. Daar liggen de mat ten, dat wil zeggen, ze zijn geplaatst op houten stellingen met lange pooten, zoodat de lucht onder de matten doorstroomen kan. Een derde kist is bestemd voor het tot zich nemen van voedsel en het maken van rook wolken; in een vierde worden de etenswaren bewaard; in een vijfde wordt gekookt en in de laatste en kleinste gebaad. Dat is de allermooiste kamer. Ze is behangen met spiegels, de vloer is met bonte tegels ver sierd en in het midden staat een groote schaal van metaal of steen, waarin bezond en niet bezond water vloeit. In die schaal, zoo groot als een echt konihgsgraf, ja nog grooter, stappen de Papalagi om zich te rei nigen en het vele zand van de steenen kisten af te spoelen. Er bestaan natuurlijk ook hut ten met nog meer kisten. Er zijn er zelfs, waar ieder kind zijn eigen kist heeft en iedere dienaar der Papalagi, ja zelfs hun hond en hun paard Ons Eigen Honk Practische schoenenzak Thuis, maar vooral ook op reis, is het practisch indien we bepaalde schoenen, die weinig gebruikt worden, of die we in den koffer willen meenemen, in een aparten zak kunnen opbergen. Vooral in den koffer is zulk een zakje gemakkelijk, omdat dit het leder van den schoen tegen krassen en an dere beschadigingen beschermt en eveneens ervoor zorgt, dat onze overige reisutensiliën niet zwart of bruin worden door wrijving met het schoenleer. Een schoenenzak is vrij eenvoudig te ma ken. Van een stuk cretonne knippen we eerst den vorm, zooals op de eerste afbeel- E WEG NAAR 'T HART Zomergroentesoep Bereiding: in 2 liter water met 7y2 Gram zout worden ongeveer 100 worteltjes, 100 Gram bloemkool, 250 Gram erwtjes, 1 bosje selderij, 1 prei en 1 bosje kervel, alles goed schoongemaakt en in kleine stukjes ge sneden of gehakt, te koken gezet. Er worden 40 Gram rijst of vermicelli en 15 Gram sago of aardappelmeel bijgevoegd en men laat dit koken tot alles gaar is. Dan wordt de soep gebonden met aangemengde sago en ten laatste worden een weinig gehakte peter selie en 30 Gram boter er door geroerd. Kalfsborst met lever Bereiding: een Kilogram kalfsborst wordt gedurende 1 y2 uur gekookt, dan de beende ren er uitgehaald en het vleesch afgekoeld. Het koude vleesch wordt dan in mooie gelijke plakken gesneden. Deze worden be legd met leverfarce, dan met béchamelsaus en daarna bestrooid met geraspte beschuit. Zoo worden zij voorzichtig in kokend kalfs- vet gelegd en mooi bruin gebakken. Warm opdienen. Béchamelsaus Bereiding: in 3 d.L. melk worden een stukje ui, een weinig Spaansche peper, thym en zout te trekken gezet, daarna ge kookt. 40 Gram boter wordt gesmolten en met 25 Gram bloem vermengd. De melk wordt gezeefd en hierbij gegoten. Daarna wordt de saus gedurende 10 minuten ge kookt. Geroosterde biefstuk Bereiding: een rooster wordt goed ver- •armd voor men het vleesch er op legt. Biefstukken van 3 tot 5 cM. dikte worden op den verwarmden rooster gelegd tot er vocht uitdruipt. Dan wordt het vleesch omgekeerd zonder er in te prikken, daar er dan te veel sap uit zou loopen. Wanneer de biefstukken aan weerskanten geroosterd zijn worden zij gezouten en bedropen met gesmolten boter, waarin fijn gehakte peterselie geroerd is. Warme citroenpudding Bereiding: in y2 L. melk wordt 125 Gram boter gekookt. Zoodra de melk kookt wordt 125 Gram zeer fijn gezeefde tarwebloem er in gestrooid. Dan wordt de melk met de bloem gekookt tot het mengsel een aa: klevende bal vormt De pan wordt dan van het vuur genomen en een voor een worden 4 eierdooiers, dan 200 Gram suiker, het sap en de geraspte citroenschillen van 3 vruchten en ten laat ste het stijf geklopte wit van de eieren door het deeg gewerkt. Een puddingvorm wordt met boter ingesmeerd en met poedersuiker bestrooid, het deeg erin gedaan en de vorm gesloten. De pudding wordt gedurende 2 uur au bain marie gekookt en opgediend met vanillesaus, Creoolsche soep Bereiding: 3 uitjes en 1 sjalotje worden in olie of boter gefruit. Daarbij worden 250 Gram in vieren gesneden tomaten, wat pe terselie, peper en zout gevoegd en men laat alles gedurende y2 uur zachtjes koken. Daarna wordt alles door de zeef tot purée gewreven. Hierbij wordt langzaam en steeds roerende, lauw water gegoten. Van rijstpoe der wordt met water een weinig rijstpurée gewreven en met deze de soep gebonden. Men laat de soep dan nog een poosje ko ken en roert er dan een weinig boter door. Sneetjes brood in boter gebakken worden bij de soep gediend. Vermicellipudding Bereiding: 1 L. melk wordt met y2 stokje vanille aan de kook gebracht. 125 Gram ver micelli wordt zeer fijn gestampt en in de kokende melk gestrooid, dan op een zacht vuur, gedurende ongeveer een y2 uur gaar gekookt. Een eierdooier wordt geklutst en vermengd met 80 Gram suiker. Het eiwit wordt stijf geklopt en dan onder den dooier geklopt. Dit wordt verwarmd door er een deel van de melk onder te roeren wanneer vermicelli gaar is. Het ei wordt dan onder de pudding geroerd en onder besten dig roeren even mee doorgekookt. ding staat aangegeven. Daarbij dragen wij ervoor zorg, dat het afgeknipte stuk cre tonne zoo groot is, dat de schoenen er ruim schoots in passen. Vervolgens knippen we een rechten band, die 30 c.M. hoog is en de lengte heeft van den omtrek van het grond vlak. Het naadje maken we dicht van voren; het geheel wordt nu omgehaakt. Dan wordt er van boven een koord door gehaald en het karweitje is klaar. Moet de zak dienen voor lakschoenen, dan doen we beter flanel als materiaal te bruiken, niet wit of andere al te lichte kleur, want dat wordt spoedig onoogelijk. Handige maniertjes Steen of porcelein laat zidh zeer goed lij men met loodwitverf, bij iederen drogist verkrijgbaar. Het maakt de breuk nagenoeg onzichtbaar en wordt keihard; men moet het echter na het lijmen eenige wéken la ten drogen. Wees voorzichtig met het schoonmaken van parelmoeren voorwerpen, wasch ze nooit in zeepwater, maar wrijf ze met zacht doekje en wat olijfolie af, en daarna met een ouden zijden zakdoek na. Oude verf vlekken laten zich dikwijls nop zeer goed verwijderen met petroleum of even verwarmde terpentijn. Om donkere satijnen schoentjes te was- schen doopt men een linnen lapje in een koud aftreksel van boutzeep, wringt het goed uit en bestrijkt er het satijn mee Bij lichtgekleurd satijn neme men liever gewoon zeepsop. De eenige voorzorg hierbij is, dat de schoen van te voren met een zacht borsteltje is afgeschuierd en het satijn niet te nat mag worden gemaakt Alle vlekken verdwij nen op deze manier. Men gebruike weinig vloeistof en vuile de schoenen van te voren op met proppen vloei. Mocht er eventueel nog een vlekje te zien zijn, dan kan dat met benzine of tetra worden behandeld. Hygieia Zomersproeten Vaak maken we geen gebruik van de weldadige werking van de zonnestralen op ons organisme, uit vrees voor zomersproeten die dan ook werkelijk geen sieraad voor 't gelaat zijn. Zomersproeten worden veroor zaakt door de ultra-violette stralen, die onder de huid een ophooping van pigment teweeg brengen. Het is dus zaak, wil men deze pigment-vorming tegengaan, dieze ultra violette stralen niet in de huid te laten door dringen. Daarvoor is poeder of een plant aardig of dierlijk vet geschikt, bijv. olijf olie of lijnolie. Mineraal vet ten, als bijv. va seline, kan men beter vermijden Heeft men eenmaal zomersproeten opge- loopen, dan is het wel heel moeilijk, er weer vanaf te komen, Hoe eerder men ermee be gint, hoe meer kans men heeft op succes. Goede, bleekende middelen zijn een borax- oplossing, verdunde waterstof-superoxyde en citroensap. Een eetlepel havermeel en een eetlepel Aardappelen met kaas Bereiding: 1 Kg. aardappelen wordt schild en gewasschen en in dunne schijven gesneden. Een vuurvaste schotel wordt met boter bestreken en de aardappelen er in ge plaatst. Dan worden zij bestrooid met 6C Gram geraspte kaas, zout, peper en een des sertlepel gehakte peterselie. Eenige stukjes boter worden boven op gelegd en de scho tel in een matig wormen oven gezet om de aardappelen gaar te laten braden. ZULLEN WE ETEN? ZONDAG: zomergroentesoep; kalfsborst met lever, spercieboonen, gekookte aardap pelen; roompudding, MAANDAG: geroosterde biefstuk, andijvie gekookte aardappelen; warme citroen pudding. DINSDAG: Creoolsche soep; gehakt, poste lein, gekookte aardappelen; fruit. WOENSDAG: osselapjes, peulen, gekookte aardappelen; vermicellipudding. DONDERDAG: aardappelen met kaas; harde eieren, sla; chocoladej/udding. VRIJDAG: gebakken schol; komkommersla, botersaus, gekookte aardappelenkame- melksche grutjes. ZATERDAG: kalfslappen, worteltjes, gekook te aardappelen; rödgröd. STEREO 4 KANTEBESCHUIT BROS EN GEEN BREUK WEKELIJKSCH KNIPPATROON Speciale aanbieding De volgende patronen zijn tegen den prijs van 38 cent per stuk te verkrijgen in de volgende maat: bovenwijdte 102 cM.| taillewijdte 82 cM.; heupwijdte 107 cM. Het knippen met deze patronen behoeft geen moeilijkheden op te leveren, daar door het al of niet aanknippen van naden het patroon kan passend gemaakt worden voor het eigen figuur. No. 256 is een mooie middagj'apon voor georgette of crêpe satin. Benoodigd mate. riaal: 4.50 M. van 90 cM. breed. No. 268 is een japon van zoogenaamde composée stof, d.w.z. het bovenstuk wordt gemaakt van een wit stofje met een zwarte mop op een witten ondergrond, terwijl de rok juist een witte nop op een zwart fond vertoond. Benoodigd: 1.75 M. voor het boven stuk en 2.75 M. voor den rok. No. 274 is een aardige huis- of kantoorj'a- pon, waarvoor benoodigd is 4 M. van 70 cM. breed. No. 276 is een elegante wandeljapon, ge- garneerd met witte of crême-kleurige kant Benoodigd: 4 M. van 80 cM. breedte. Al deze patronen zijn dus alleen in de vermelde maat tegen den prijs van 38 cent per stuk te verkrijgen bij de Afdeeling „Knippatx-onen" van de Uitgeversmaat schappij „De Mijlpaal", postbox 175, Amster dam. Toezending geschiedt na ontvangst var» het bedrag, dat kan gestort worden op giro rekening 41632, of op andere wijze voldaan. Aan de lezeressen wordt verzocht nummer van verlangd patroon, benevens naam en adres duidelijk te vermelden, hetgeen ver- traging in de toesturing kan voorkomen. 'ft amandelzemelen worden met citroensap tot eexx dikke brei vermengd en dan in een po- reuzen doek, bijv. een ouden zakdoek, ge bonden. Dit buideltje wordt telkens opnieuw in citroensap gedrenkt en daarmee moet men dan 's morgens en 's avonds over het gezicht wrijven. Bij een droge huid is het aan te bevelen wat meer amandelzemelen en bij eexi vette huid wat. meer havermeel te gebruiken. Bo vendien is het altijd raadzaam, in het wasch water wat citroensap of borax te doen. Eng. S" met 7.75 enz. J. v. d. TOORN Co. Rotterdam Mathenesserweg 77-79, Tel. 33628-36628 StoomWasch- en Strijkinrichtin? if UTRECHT KONINGSWEG 56 - Telefoon 11165 Postrek. No. 43430 Opgericht 1856 Geheel naar de eischen des tijds ingericht Wascht uitsluitend met nortonwater VRAAGT TARIEVEN KEURCCLLECTIE: TAPIJTEN, GOR DIJNEN, JNOLEUMS - GROOTE SORTEERING WOLLEN DEKENS tegen scherp CONCURREERENDE PrijzenlUI AANBEVELEND A. GRASMAYER ZOON UTRECHT Oosterstraat 11 - Telefoon 14810 WONING-INRICHTING BEHANGERS - STOFFEERDERS VRAAGT ONS EENS PRIJSOPGAVE

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 8