DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND VON PAPENS TAAK Weenen heeft lang geaarzeld alvorens hel zijn instemming betuigde met de benoe ming van Von Papen tot Duitsch gezant. Deze aarzeling was heel verklaarbaar. De regeering te Weenen heeft bijzondere ban- men met de roomsehe geestelijkheid en het is geen geheim, dat deze niet bijzonder geestdriftig is voor den persoon van Von Papen. In het Vaticaan en in het bisschoppelijk paleis te Weenen, is men niet vergeten welke rol Von Papen in Duitschland heeft gespeeld. Hij heeft zich al jaren terug tegen over het Duitsche Centrum gesteld en toen het erop aankwam hoeft hij den weg ge baand voor Adolf Hitler, die, na de sociaal democratie, ook het roomsehe Centrum heeft weggebezemd, de roomsehe vakbewe ging heeft opgelost in zijn Arbeidsfront en de roomsehe jeugdbeweging heeft belem merd en beknot. Dat zulk een rcomsch-katholiek onmoge lijk persona grata van de roomsehe geeste lijkheid en van de roomsehe regeering te .Weenen kan zijn, behoeft geen betoog. De aarzeling met Oostenrijks toestemming om Von Papen als gezant te aanvaarden, is uit dien hoofde reeds ruimschoots te verkla- Daarbij kwam nog de opzettelijke en bij zondere opdracht, welke Hitier aan de be noeming van Von Papen tot gezant te Wee nen had verbonden. Hij zou een speciale .vredesmissie te Weenen te vervullen heo- ben en daarom in rechtstreeksch contact staan niet met het Duitsche departement van buitenlandsche zaken, maar met Rijks kanselier Hitier zelf. Erg tactisch was die openlijke bijzondere opdracht niet. In Oos tenrijk weet men, dat één van Hitiers hoogste idealen is het Duitsche Oostenrijk bij Duitschland te voegen. En hoewel het Duitsche bloed in Oostenrijk zich niet ver loochent, is een groot deel van het Oosten- rij ksche volk en althans de regeering er den laatsten tijd allesbehalve op gebrand om in de zegeningen van het Derde Rijk te deelen. Men zette daar liever een Vaticaan- sche schakeering van het corporatieve staatssysteem in elkander dan zich te voe gen naar het op ras en bloed en Germaan- schen oertijd gebaseerde systeem van hnf. Noord-Duitsche nationaal-socialisme. En nu vreesde men en sprak het in zijn pers on omwonden uit, dat Von Papen, als bijzon der gezant van Hitier, zich ook te Weenen zou beschouwen als wegbereider van den Führer en diens ideeën. Ook uit die oorzaak was de schuwheid Van de Weensche regeering voor den per soon van Von Papen als gezant te ver klaren Maar Von Papen is thans aanvaard. Men zegt, dat Mussolini's invloed noodig geweest is om de aarzeling van Weenen-te doen overwinnen. Er zit evenwel meer achter dit late agreement. De Duitsche regeering heeft, volgens de Daily Telegraph, achteraf besloten liet agreement voor Von Papen te wagen als "gewoon gezant Het gevaarlijke kantje van het speciale gezantschap van Hitler is dus achterwege gelaten. Dit wil natuurlijk allerminst zeggen, dat Von Papen niet in werkelijkheid toch in de positie zal zijn die hem door den Führer en Rijkskanselier is toebedacht. Men neemt dat integendeel zelfs aan, maar het feit wordt nu diplomatiek genegeerd. De opdracht bestaat in wezen wel dege lijk. De bijzondere persoonlijkheid van Von Papen is zelfs niet van de gedachte aan een bijzondere opdracht te scheiden. En boven dien staat in den brief, waaronder Von Hindenburg met stervende hand de laatste keer zijn naam heeft gezet, met duidelijke woorden de hoop uitgedrukt, dat Von Papen de normale en vriendschappelijke betrek kingen met het Oostenrijksche broedervolk zal herstellen. Von Papen zelf heeft ter. overvloede in het onderhoud met de pers, dat in dit blad vermeld wordt, nog eens na druk gelegd op z ijn bijzondere taak Ik weet, heeft hij gezegd, hoeveel van haar Vervulling afhangt oim de spanning in Euro pa te verminderen. Het is een verheugend feit, dat de regec- ring te Weenen niet bij haar aanvankelijk afwijzende houding (al heeft zij zich nim mer in dezen geuit) heeft volhard. Dat zou den toestand maar weer gecompliceerd heb ben. Maar we mogen er overigens toch wel op tekenen, dat de Oostenrijksche regeering ook tegenover Von Papen bij haar bekende ieischen zal blijven: dat er een eind moei komen aan de ophitsing over de radio, dat er uit München geen bevelen meer zullen komen voor de Oostenrijksche nazi's, dat er uit Duitschland geen geld en propaganda materiaal meer naar Oostenrijk zal gezon den worden en dat het In Duitschland zoo gekoesterde Oostenrijksche legioen zal ont bonden worden. Voldoening aan die nuchtere eischen zal 5n de eerste plaats noodzakelijk zijn, wil Von Papen in zijn moeilijke taak slagen. GEVECHTEN TUSSCHEN JAPANNERS EN CHINEESCHE OPSTANDELINGEN TE MOERDEN Naar China Press meldt, hebben 500 Chi- ïieesche opstandelingen getracht in de stad Moekden binnen te dringen om hun hoofd man Ten-tsen-mei, die door de Japanners was gearresteerd, te bevrijden. In kleine groepen beproefden zij de gevangenis te be stormen, maar zij werden onmiddellijk uit elkaar gedreven door Japansche infanterie met machinegeweren en bommenwerpers, Aan beide zijden zijn zeer veel (tooden en gewonden gevallen, Te Moekden is de klei ne staat van beleg afgekondigd. R0UWBET00GING TE WEENEN Redevoeringen van Schuschnigg en Starhemberg Uit Weenen: Op de Wiener Heldenplatz heeft Woensdagavond een rouwbijeenkomst au het Vaderlandsche Front voor Dr. Doll fuss plaats gehad, waaraan door 80.000 (volgens ander bericht 150.000) personen werd deelgenomen. Bondskanselier Schuschnigg zeide bij deze gelegenheid o. a.: „In dit ernstige uur roep ik L', Oostenrijkers, weder op tot ver zoening en vrede. Wij willen ieder de hand der verzoening reiken, ook den opgehitste, ook dengene, die zich liet misbruiken, in dien hij althans van goeden wille is. Maar een ding moet ik zeggen: geen verzoening is er mogelijk met hem, die middellijk of onmiddellijk bloedschuld heeft. Duitsche, ja Duitsche, Oostenrijksche trouw tot volk on land moge ons leiden naar de toekomst, naar het Oostenrijk, dat een vrij en onaf hankelijk Duitsch land zal zijn, eer. steun punt van Europeesche cultuur en Europee rhen vrede. Vice-kanselier Prins Starhemberg, de nieuwe leider van het Vaderlandsche Front, crklaarde in een lange rede, dat er een moment zou kunnen komen, waarop het geduld van Oostenrijk uit geput zou zijn en waarop degenen, die over de grens geweld tegen Oostenrijk gebruiken, met dezelfde middelen be taald zullen worden. Ook hij deed een beroep op de arbeiders om zich bij het Front aan te sluiten. Hij legde in het openhaar de gelofte af, dat hij zich evenals Doll fuss in geval van nood voor het begrip Oostenrijk zou opofferen. Zoowel Schuschnigg als Starhemberg maakten herhaaldelijk toespelingen op de fouten, die de overwinnaars van den groo- ten oorlog gemaakt hadden door dc Oosten rijksche monarchie te vernietigen. Starhem berg deed herhaalde aanvallen op de Oos tenrijksche intelligentia, uit wier kringen de leiders van do nat.-soc. beweging gere- cruteerd werden, terwijl de arbeiders en boeren trouw bleven aan het Oostenrijksche adrland. Schuschnigg krijgt een lijfwacht Op dringend aanraden van zijn vrienden heeft, naar de Msb. verneemt, de nieuwe bondskanselier, dr. Schuschnigg. erin toege stemd, dat een speciale lijfwacht zal wor den gevormd, welke voor zijn veiligheid te waken zal hebben. Zij. bestaat uit 24 man, van wie er acht dienst doen. Het „continu-corps", dat den bondskanselier dag en nacht zal bewaken, bestaat uit. officieren van het vroegere kei zerlijke leger en studenten, die met pistolen bewapend zijn en die zich steeds in de on middellijke nabijheid van den bondskanse lier zullen ophouden. De processen. Tijdens de Woensdag gehouden zitting an den krijgsraad, waarin de zaak behan deld werd tegen negen Weensche politie agenten. die hadden deelgenomen aan den aanval op de bondskanselarij, deed de pro cureur-generaal mededeelingen over de toe- beroirlseleu van den Putsch. Hij zeide o. m., dat de opstand reeds lang te voren was beraamd; reeds een jaar gele den waren toebereidselen getroffen. De re geering zou worden gevangen genomen en afgezet, een nieuwe regeering zou worden evorxnd en nieuwe verkiezingen uitgeschre en. Het lijdt geen twijfel, dat alles wat zich op 25 Juli heeft afgespeeld, niet on voorbereid of onverwacht is gebeurd. De negen politieagenten, die terechtstaan, waren door een thans gevluchten recher cheur op de hoogte gebracht, waarop zij onmiddellijk aan het werk zijn gegaan ia de gymnastiekzaal; de auto-transporten naar de bondskanselarij zijn door deze agenten bewaakt. De verdachten verklaarden tijdens de proces-zitting, dat zij onschuldig zijn. Dit proces wordt vandaag voortgezet. Voor een militair gerechtshof te Graz stond de 52-jarige schooldirecteur Philibeil Gragger uit Schwanberg, in Stiermarken, terecht. 1-Iij werd tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. De burgemeester van Kitzbuehel, Joseph Herold, is van zijn ambt ontheven. De plaatsvervangende burgemeester, Anton Hoezl, volgt hem op. Burgemeester Herold had geweigerd, de hoofdstraat van Kitzbuehel naar den ver moorden kanselier Dollfuss te noemen „daar hij een dergelijke verandering van een straatnaam voor Kitsbuehel, als inter nationale badplaats, ondoelmatig achttp". Hij merkte voorts op, dat Oostenrijks be reids twee revolutie-pogingen had meege maakt, en dat het niet onmogelijk was, dat te ecniger tijd een andere poging zou slagen, waarna dan de hoofdstraat van Kitzbuehel wéér veranderd zou moe.ten wor den. Er worden nog eenige bijzonderheden be kend over de maatregelen, die de Oosten rijksche regeering besloten heeft ten aan zien van de hoogescholen te treffen. De mi nister van Onderwijs krijgt machtiging als bezuinigings- of reorganisatiemaatregel ge wone en buitengewone hoogleeraren zonder meer te pensionneeren en assistenten te ontslaan. Ten aanzien van de landbouw- hoogeschool is besloten alle leerkrachten, die op 25 September niet uitdrukkelijk in hun ambt bevestigd zijn, te pensionneeren, De benoeming van rectoren der hoogescho len kan ten allen tijde bij ministerieele be schikking zonder nadere opgaaf van reden ongedaan gemaakt worden. Men bericht ons dat het Oostenrijksche staatsblad een bondswet bevat, waarbij aan Dollfuss' weduwe bij wijze van pensioen het salaris wordt toegekend, dat Dollfuss als bondskanselier genoot. Zooals men weet is Dollfuss straatarm gestorven. Hij heeft zijn land gediend uit plichtsgevoel en niet uit eigenbaat. VON PAPEN NAAR WEENEN Een laatste wensch van Von Hindenburg Uit Berlijn: Nadat de Oostenrijksche re geering het agreement verleend heeft aan de benoeming van gezant von Papen te Weenen, is dezen door den Führer en Rijks kanselier de nog door den overleden Rijks president onderteekende oorkonde overhan digd, waardoor hij van zijn functie yan rijksminister en vice-kanselier ontheven wordt en tot buitengewoon gezant en gevol machtigd minister te Weenen wordt be noemd. Von Papen heeft aan persvertegenwoor digers meegedeeld: Nadat de Oostenrijksche regeering mijn benoeming lot gezant en ge volmachtigde der Duitsche regeering te Weenen heeft goedgekeurd, voldoe ik gaar ne aan uw verzoek, om een korte verkla ring. De mij door den Führer en Rijkskanselier gestelde taak is in een schrijven aan mij d.d. 26 Juli ondubbelzinuig en klaar uiteen gezet Ik heb mij voor deze zending ter beschik king gesteld om haar in den zin en geest van dat schrijvenen te vervullen, wijl ik weet, hoe zeer die vervulling zal bijdragen tot ontspanning van den Europeeschen toe stand en wijl ik aldus mijn land ook op de zen nieuwen post dienen kan. Het schrijven, waarvan ik gewag maak te, draagt de laatste handteekening van den overleden Rijkspresident. „Indien ik u thans", zoo heet het in den brief, „als diplomatiek gezant naar Wee nen zend, dan doe ik zulks in de oprechte hoop, dat het u gelukken zal, normale en hartelijke betrekkingen met het verwante Oostenrijksche volg te herstellen. Mijn beste wenschen vergezellen u bij de uitvoering van deze verantwoordelijke taak". Dit bevel is tegelijk een legaat, waaraan niets behoeft te worden toegevoegd. Vermoedelijk zal von Papen einde der vol gende week te Weenen kunnen zijn. Vrijdag 17 Augustus zal de Fuehrer over alle Duitsche zenders tot het Duitsche volk spreken. De rede zal in alle plaatsen op de openbare pleinen worden uitgezonden en er worden maatregelen genomen, dat alle volksgenooten in staat zullen zijn, de redt te hooren Maandag 13 Augustus zal minister Goeb- bels over den Rijkszender Berlijn en den .Duitschlandzender spreken. Familieraad van de Habsburgers Otto von Habsburg is te Varegigio aange komen, waar, op het slot der Bourbons, Pianore, oen familieraad der Habsburgers zal worden gehouden. In een interview verklaarde prins Xavier de Bourbon Parma, een oom van aartshertog Otto, dat de kansen voor een herstel der Habsburgers op "het oogenblik zeer gunstig zijn tengevolge van de jongste gebeurtenis sen in Oostenrijk. Allereerst hopen wij op de toestemming, om naar Oostenrijk terug te mogen keeren. Na zijn diepe leedwezen te hebben betuigd over den dood van dr Dollfuss, sprak prins Xavier zijn groote bewondering uit voor Mus solini, die door het zoo spoedig zenden van Italiaansohe troepen naar de grens ongetwij feld Oostenrijk van vreemde invasie heeft gered. DE NIEUWE HITTE IN AMERIKA Ook de nachten ondraaglijk De vruchtbaarste velden één troostelooze dorheid Uit Chicago: De nieuwe hitte, die 24 staten in Noord-Amerika teistert, beeft een groot aantal slachtoffers gemaakt. In vele steden zijn de ziekenhuizen overvol van personen, die tengevolge van de ontzettende hitte be wusteloos zijn geraakt. Vertegenwoordigers van de „United Press" hebben een rondvlucht gemaakt boven een groot deel van de gebieden, welke het meest onder de hitte te lijden hhben; de staten Kansas, Iowa, Nebraska en Missouri, die alle tot de vruchtbaarste landbouwstaten van de Vereenigde Staten behooren. Deze streken boden een vreeselijken aanblik. Waar anders groene weiden en golvende korenvelden het landschap beheerschen, ziet men thans slechts grauwe eentonigheid. Het gras is geheel verdord. De velden zijn door een dikke laag stof bedekt. De rivieren zijn tot armzalige beekjes en drabbige moerassen geworden. Men ziet nauwelijks een miensch op de velden. Het vee heeft zeer ernstig van de hitte te lijden. In talrijke plaatsen heeft de thermometer 30 graden Celsius overschreden. De geweldige hitte, welke nu al bijna twee maanden onafgebroken aanhoudt, heeft een groote stijging van de prijzen der levensmid delen ten ge\olge. Tomaten, die anders door de boeren voor 35 cent per korf verkocht worden, kosten thans een dollar. Ook alle andere levensmiddelen zijn aanzienlijk in prijs gestegen. In de groote steden beginnen de vrouwen levensmiddelen te hamsteren, daar zij vreo- zen, dat de levensmiddelen gedurende den hrfst en den winter nog meer in prijs zullen stijgen. In groote hoeveelheden worden ooft, groenten, vleesoh en andere noodzakelijke levensmiddelen ingekocht. De bondsregeering te Washington is bezig met het uitwerken van plannen, om de far mers. die onder de hitte te lijden hebben, te helpen. Met den bouw van stuwdammen en irri- gatiewerken zal zoo spoedig mogelijk worden begonnen. De hittegolf begint zich thans ook verder naar het Zuiden uit te breiden, naar de staten/aan de Golf van Mexico. Honderden personen zijn reeds tengevolge van de hitte bewusteloos geworden en het aantal dooden, dat reeds vijftienhonderd be draagt, neemt nog steeds toe. VLIEGONGELUK IN DENEMARKEN KOPENHAGEN, 8 Augustus. Tijdens een oefening van zes Deensche militaire vlieg tuigen boven Noord-Jutland is gisteren een vliegtuig eenige kilometers ten Noorden van Alborg neergestort en vernield. De bei de inzittenden werden gedood. VADER DES VADERLANDS (Van onzen Duitschen correspondent) Men moet toevallig een paar weken met welverdiende vacantie in ous vaderland ver toefd en met de vereisohte voorzichtigheid geluisterd hebben naar de publieke opinie over alles, wat met de politiek van het Der de Rijk samenhangtom de beteekenis van Hindenburg's heengaan hij benadering te be seffen. Men weet bij ons uit personlijke er varing, wat het heengaan van staatsburgers beteekent, die in het openbare leven een vooraanstaande plaats hebben ingenomen: nog was men onder den indruk, dien het ver scheiden van onze Koningin-Moeder en den Prins der Nederlanden op liet gansche volk heeft gemaakt en reeds liep het verontrus tend bericht binnen, dat de hoogbejaarde ge- neraal-veldmaarschalk Von Hindenburg in Neudeck op .sterven lag. Bejaarde landgenoe, ten verzekerden mij, dat het heengaan van dezen voortreffelijken staatsman voor Duitschland een verlies beteekent, hetwelk met het overlijden van Keizer Wilhelm I en rijkskanselier Fürst Bismarck .nauwelijks vergeleken kan worden. Want nooit tevoren was het isolement van een grootmogendheid, welke in het hartje van Europa ligt en dus op nauw contact met de haar omgrenzende naties is aangewezen, zoo sterk als nu. Meu herinnerde zich niet, dat de afkeer van de politiek onzer oostelijke huren ooit tevoren zoo algemeen en zoo sterk niet slechts bij ons, maar in alle beschaafde landen tot uiting is gekomen. Het was onder den indruk van deze ernstige waarschuwing, dat ik de terug reis naar Berlijn aanvaardde. Mijn gedachten gaan terug naar den 26 April 1934: vrijwel onopgemerkt beleefde uien in Duitschland ten negenden male der dag, waarop Hindenburg door de overgroote meerderheid van zijn volk tot rijkspresident werd gekozen en niet wetende, wat Duitsch land enkele maanden later te wachten stond, roeg ik mij af: zal men straks, als deze dag ten tiende male jaart, den man huldigen, die de laatste jaren van zijn veelbewogen leven offert voor zijn volk? De geschiedenis heeft mijn vraag hard en duidelijk beantwoord: Hindenburg is hee-> gegaan in een tijdperk van politieke hervor ming en internationale verdeeldheid. Ster ker dan ooit is het wantrouwen, waarmede men in andere landen den gang van zaken in den heilstaat der nationaal-socialisten volgt en het feit, dat Adolf Hitler de be voegdheid van den rijkskanselier niet d$ macht van den rijkspresident vereenigt, za' deze hezogdiheid zeker niet verminderen. De persoonlijke autoriteit van Hindenburg, welke in de jaren van oorlog en van vrede, in de periode van monarchie en van repu bliek zienderoogen toeuam, was zoo vast en onaantastbaar geworden, dat zij de beslissen de factor in de Duitsche politiek kon worden genoemd. Deze voortreffelijke veldheer, die in zijn prille jeugd reeds den oorlog in al zijn verschrikkingen leerde kennen, toonde zich in een tijdperk van welverdiende rust aan zijn volk als een staatsman van groot formaat, als een Duitscher, die de belangen van. zijn volk hoog boven alle persoonlijke belangen plaatst en zoo noodig zijn laatste levensjaren in dienst wil stellen van de be- langen voor volk en vaderland. Met de nauwgezetheid van een Pruisi- schen soldaat hield hij vast aan de grondwet van Weimar, want onder eede had hij in den rijksdag verklaard, dat hij voornemens was, het werk van zijn voorganger, Fritz Ebert, met inspanning van al zijn krachen en zich beroepende op de hulp van God voort te zetten. Hij kwam in persoonlijke aanraking met de vooraanstaande mannen uit de vele partijen, welke de interne ver deeldheid slechts bevorderden, behandelde ,vBraun of Severing niet anders dan geheim raad Hugeniberg of Hermann Brüning, want hem waren het in de eerste plaats im- allen Duitscihers, die het hunne wilden bijdragen tot het herstel van Duitschland's eer en aanzien. De kalmte, waarmede hij in Hannover zijn eerste verkiezing tot rijks president in den vroegen morgen in zich op nam,.is hem negen moeilijke jaren van bin- nenlandsche verdeeldheid en buitenlandsch autrouwen eigen gebleven. Hij kende de re lative waarde van overwinning en neder laag, het voorbijgaand belang van alle aard- sclie gebeurtenissen en onwrikbaar sterk as zijn vertrouwen op God, Die de eindbe slissing in alles neemt. „Een krachtige op zichzelf aangewezen staat, in den geest van Bismarok, dat was de wereld, waarin ik me het liefst met mijn ge dachten ophield; tucht en eerbied in dienst van het vaderland stonden voor mij hooger clan cosmopolie.tische gedachten. Ook erken de ik geen rechten voor een staatsburger, die hier niet zijn plichten tegenover plaatste aldus hooren wij Hindenburg met zijn sonore stem tot ons spreken. Wij luisterden naar hem, toen hij den 12 April 1925 zijn veeleischend ambt als rijkspresident aan vaardde: „Ik meen ook in zeer moeilijke tij wen mijn plicht vervuld te hebben. Wanneer mijn plicht thans voorschrift, volgens de grondwet zonder aanzien van partij, per soon, afkomst of beroep als rijkspresident te werken, dan zal 't aan mij niet liggen". Wij zagen hem op den laten avond van den 30 Jan. 1933 voor 't raam van zijn paleis in de Wilbelmstrasse staan, toen de na tionale jeugd van 't Derde Rijk met fakkels defileerde en de eenheid van het Duitsche volk gevierd werd. Wij luisterden naar hem in Tannenberg tijdens de „Ostland-Treue- fahrt" en bij iedere gelegenheid werd do na druk gelegd op het 'herstel der nationale een beid: „Hilf auch Du mit an der Auférste- hung unseres Vaterlandesl". Ontroerend is de diepe eerbied, waarmee heel Berlijn dezen Vader des Vaderlands eert: huis aan huis wapperen de vlaggen halfstok, aan de Wedding niet anders dan in Neukölln, in Friedrichstadt net eender als in Steglitz en Zehlendorf. Naast de roorle vlag met het. hakenkruis ziet men minstens zooveel zwart-uit-roode vlaggen, want onder deze driekleur beeft Hindenburg de schoon ste jaren van zijn leven onder het bewind van drie keizers uit liet Huis Hohenzollern beleefd. Sir Pihipps, die zijn verlof in Enge land onderbreekt, om als gezant en vertegen woordiger van den Engelschen koning aan Hindenburg de laatste eer te bewijzen, ver telde eens van zijn bezoek aan den rijks president te Neudeck. Hij had ervaren, dat slechts hoogst zelden buitenlandsche gezan ten deze eer hadden genoten en was vol geestdrift over de vitaliteit van den hoog bejaarden staatsman. Aan het einde der receptie reikte Hindenburg zijn gast de hand en zeide: „In mijn hart ben ik steeds mo narchist gebleven". Voor ons, die hem ruim negen jaar van dicht nabij als tweede pre sident der Duitsche republiek mochten vol gen en vereeren, is dat het zooveelste be wijs, dat deze man zonder vrees en blaam voor ons allen een voorbeeld was, hoe men door moed en zelfverloochening niet slechts zijn volk en vaderland, maar ook en vooral God kan dienen. BLOEDIGE STRIJD OM FOETSJAU Tienduizend dooden en gewonden Uit Nanking: De verbitterde ge vechten. die in de nabijheid van Foets jau worden gevoerd tusschen Chinee- sche regeeringstroepen en commu nistische rebellen, hebben ongeveer 10.000 dooden en gewonden geëischt. De communistische troepen, die het gehecle noordwesten van de stad Foetsjau hebben bezet, staan onder hevel van den agitator Tsjoede, die zijn militaire opleiding in Moskou heeft gehad en die bekend stond als een der ijverigste aanhangers van Trotski. Tsjoede verzoende zich later met Stalin en is toen naar China teruggekeerd, waar hij een der voor aanstaande communistische leiders is geworden. In vex-band met den onderbroken opmarsch der communisten is te Foetsjau de staat van beleg afgekon digd. De Chineesche regeering heeft verstrkingen gerequireerd om de stad te redden. Naar verluidt zullen vlieg tuigen reeds Donderdag een beslis- senden aanval tegen de roode troepen ondernemen. Opzienbarende dynamietdiefstal in Amerika ERNSTIG SPOORWEGONGELUK Vijf dooden, 11 gewonden Uit Sofia: Ten gevolge van een verkeerden wisselstand heeft op het traject Sofia Kuostendil bij het station Radcmir een spoorwegongeluk plaas gehad. Vijf personen zijn gedood en 11 gewoud. Weerbericht. Reuter meldde gisteren uit Rochestor (Minnesota): De verdwijning van 60 pond dynamiet, gisteren uit het depot te Roches tor, heeft hier groote opschudding verwekt, omdat zij samenvalt met de aankomst van Roosevelt, die hier de vergadering van het Amerikaansche legioen komt bijwonen. Vijf tig politiebeambten sporen de ontbrekende ontploffingsmiddelen op. De autoriteiten wijzen er echter op, dat vroeger verschei dene dergelijke diefstallen voorgekomen zijn. RATTENPLAAG IN DE LONDENSCHE CITY Het aantal ratten in de Londensche City is in de laatste jaren aanzienlijk toegeno men. Volgens een onderzoek zouden de rat ten zich ongestoord kunnen vermenigvuldi gen in de leegstaande gebouwen in de City en zou liet onbewoond zijn van de meeste zakenhuizen in de City voornaamste oor zaak zijn van de rattenplaag aldaar. Uit bezuinigingsoverweging heeft men in 1931 den speciaal met de rattenbestrijding be lasten gemeentedienst opgeheven, doch in 1933 bleek het noodig opnieuw een inspec teur vat) den gezondheidsdienst speciaal met de rattenbestrijding te belasten. Ver schillende methoden worden bij de ratten bestrijding toegepast en enkele firma's •orden speciaal hiermee belast. Het is niet a te gaan hoeveel ratten in het jaar 1933 de Londensche City gedood zijn, doch een der firma's deelde mede, dat zij gedu rende 1933 in de City 14.563 ratten had ge- VERWOESTING DOOR EEN GESPRONGEN WATERRESSERVOIR Nabij de Glacier des Pelerins in de buurt van Chamonix in Frankrijk is een water reservoir gesprongen, waardoor een gewel dige watermassa naar beneden stortte, modder, steenen en blokken ijs het dal in sleurde, en bosch en eenige perceelen bouwland verwoestend. Het gehucht Tissours kwam in ernstig ge\aar te verkeeren en met behulp van militairen werden waterkeeringen opge richt om het gevaar af te wenden. BALDWIN MET VACANTIE Uit Londen: Baldwin is voor een verblijf van eenige weken naar Aix-les-Barns ver trokken. Tijdens zijn afwezigheid zal, zooals reeds is gemeld, Neville Chamberlain als premier optreden. Uit Londen: Kapitein Iwasjita, de Japan sche vloot-deskundige, is Woensdag hier aangekomen. Zijn volmachten zijn niet zeer uitgebreid en de besprekngen zullen dan ook uitsluitend een consultatief karakter dra gen. Intusschen bestaat er in Brilsche kr:n gen veel interesse voor de verklaringen, die men van den vlootexpert verwacht, daar men nog al teleurgesteld is door de opeen volgende en tegenstrijdige verklaringen van Tokio. BAROMETERSTAND Hoogste stand te La Coruna 766.4. Laagste stand te Thorshavn 716.8. Stand vanmorgen half twaalf 757.6. WEERBER.'CHT Meest matige wind uit Westelijke richtin gen, zwaar ibewolkt betrokken, later opkla- end, waarschijnlijk eenige regenbuitjes, iets koeler. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De depi'essie op de Noorsche zee overwoe kerde liet geheele Noord-Oosten en deed do 'hooge dnik over Scandinavië gehel verdwij nen. Een secundaire drong door tot onze omgeving, waardoor in onze omgeving de Oostelijke winden tot Westelijke overgingen. Aanvankelijk ging de omslag niet gepaard met regen of afkoeling. De allkoeling is al leen te merken op IJsland, waar het giste ren zoraersch weer was. In het Oosten en Noord-Oosten blijft het zeer warm. In Oost- Frankrijk, Zwitserland en Zuid-West-Duitseh land vielen nog onweersregentjes. Verder bracht de depressie zware regens in Tors haven. Het weer heeft door deze veranderin gen een meer onbestendig karakter gekre gen. zoodat voor onze omgeving bewolkt weer met nu en dan regen en later eenige afkoeling moet worden verwacht. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 19.4 C. 10 AUGUSTUS. Zonsopgang 5.34 uur, zonsondergang 8.35 i VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 10 AUGUSTUS. Van 's avonds 9.05 uur tot 's morgens 5.06 ui WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Rheinfelden 3.15 3.19 Rreisach 2.38 2.45 Kehl 3.40 3 45 Mnxau 5.00 5.(19 Diedeshelm 0.35 0.53 Mannheim Lolir Mainz Ringen Caub Km s Coblens Trier Keulen Wenel Emmerik Dusseldorf 0.96 0.92 0 35 ('.37 2.49 2.45 -(mui -0.22 2.21 J.95 -0.66 0X6 -0.17 -0.37 -1X6 -0.79 1.52 1.09 10.48 9,70 7.75 7,37 2.40 2.15 7.71 7.41 Ven In Lobith Nijmegen St Andriea Arnhem Vreeswijk lw 0.16 0,1 West er voort 8.35 8,( Deventer 1 92 Kampen -0.O2 -0.09 E.vsden 45.08 45.97 Grevenbicht 27.43 '37.41 Venlo 10.79 10. Grave (sluis) 3.54 8,n3 St Andries 0.8J 0.1" Gorkuin 0.UO 0,1 Dordrecht HOOGWATER NED. ZEEHAVENS r (Oude Amsterdamsche tüd) Den Helder I linuiden Hoek v. Holl. Schevtningen 3.38 13.05 11.33 8. 0 21.14 9.40 22.00 7.10 19.55 3.Ü5 IfvkJ 1.29 16 33 Hans\ Hellevoetsl. Willemstad Brouwersb. Zierikzee Wemeldinge Vlissingen T< Gemengd Nieuws Op zoek naar de „Lutine"-schat De heer Beckers, die in overleg met con cessionarissen te Amsterdam een nieuwen zeer sterken toren heeft doen bouwen in ver band met het aan de oppervlakte brengen van den Lutine-scliat bij Terschelling heeft opdracht gekregen dezen toren, welke des tijds naar Terschelling was getransporteerd, onmiddellijk ter plaatse waar het wrak is gezonken op te stellen. Hiermede zal dus aan het oorspronkelijke plan uitvoering wor den gegeven. De plaatsing van den Lutine- toren zal hoogstwaarschijnlijk aan het einde dezer week of het begin van de volgende week geschieden. Zou een en ander in verband staan met de groeiende ontevredenheid onder de aan deelhouders? Auto met paarden te water Zeven dieren verdronken. Doordat bij het passeeren de vlotbrug kanlelde is te Lemelerveld (Ov.) een trac tor met aanhangwagen, waarin zich acht paarden bevonden, in het water van het De- ventersche kanaal geraakt. De veehandelaar Van Wegel uit Hattum, die met twee andere personen in de cabine gezeten was, kon, evenals deze, met moeite worden gered. Men slaagde erin nog één paard levend op den wal te krijgen. De zeven andere dieren zijn jammerlijk verdronken. Het verkcei ter plaatse was 's avonds geheel gestremd. Met behulp -an een kraanwagen heeft men den wagen en de kadavers uit het water gehaald. Auto- en motorongelukken Te B a k k u m (N.H.) werd zuster Harms verpleegster aan het Provinciaal Ziekenhuis „Duin en Bosch" op weg van de inrichtinj naar haar woning, terwijl zij op haar rijw|f gezeten was, doordat zij verkeerd uitwen' aangereden door de auto van C. Schermei uit Castricum, met het gevolg, dat haat borstkas werd ingedrukt. Nadat dokter Van der Sluis de eerste hulp had verleend is het slachtoffer naar een in de nabijheid ge- legen woning vervoerd. Haar toestand is ernstig. Bij Halfweg (N.H.) is op den rijks straatweg ter hoogte van dc Vinkenbrug R. H. uit Amsterdam, die daar op een motor reed tegen een stilstaande luxe auto opge reden, waarbij hij zijn rechterbeen op plaatsen brak. Wonderlijk genoeg viel H. niet van zijn motorfiets, doch reed hevig bloedend door naar het op ongeveer 3 K.M. gelegen dorp Halfweg. Daar bracht hij zijn motorfiets tot stilstand en zeide tot een voor bijganger: „Grijp mc". Men legde hem óp den weg en waarschuwde onmiddellijk dr, Bouman, naar wiens woning de man toen per brancard is overgebracht en waar hern de eerste hulp wercl verleend. Het bleek, dat hij een gecompliceerde beenbreuk en een ernstige vleescliwonde had opgeloopen. Dc man is opgenomen in het ziekenhuis te Haarlem- Te Koog a.d. Zaan is de auto van Da Graaf van Ouwehand's Dierenpark te Rlie nen door verkeerd manoeuvreeren bij een dwarsstraat over den kop geslagen. Da vrouw van De Graaf heeft daarbij oen bek kenfractuur opgeloopen, die haar opneming in het gemeenteziekenhuis te Zaandam noodzakelijk maakte. De Graaf en zijn beide kinderen bleven ongedeerd. Te Moerdijk reed zekere H. uit Zeven bergen met zijn motorrijwiel op een hoop steenen en sloeg over den kop. Hij kwam op zijn hoofd terecht. In bedenkelijken toe stand is hij naar zijn woning vervoerd. Het motorrijwiel werd vernield. Gisteravond heeft op de Rijksstraatweg te Soesterberg een auto-ongeval plaats ge had. Een stilstaande vrachtauto van de fir ma van Soest uit Zeist stond voor een hotel stil met voldoende verlichting. Op een gege ven moment naderde een personenauto, wel ke met een snelheid van 70 K.M. van achte ren op de stilstaande vrachtauto reed, met het gevolg, dat de bestuurder van deze auto, de Rooy, ernstig gewond achter het stuur vandaan werd gehaald en naar het rijks ziekenhuis te LJtrecht moest worden overge bracht. De politie stelt een onderzoek in. DOODELIJK AUTO-ONGELUK. Te Wijnbergen (Gld.) is 't 5-jarig dochtertje^ van T. onder een passeerende vrachtauto geraakt. Het kind was op slag dood. Den chauffeur treft geen schuld. HET SPOORWEGONGELUK BIJ HET W. P.-STATION Een langdurig technisch onderzoek is ver richt naar de ooi-zaak van het spoorweg ongeluk te Amsterdam. Het justitioneeie onderzoek is nog in vollen gang. De fur.- geerende stationchef, die een kort gesprek had met een lieer of dame, had den ver- trekstaf niet in de houding voor het trein- vertrek gebracht, waarop de Dieseltrein ging vertrekken en wel door een onveilig signaal. De hoofdconducteur en wagenbe stuurder zouden dan de schuldigen zijn, hoewel er voor laatstgenoemde verzachten de omstandigheden bestaan. Beide beamb ten zijn weer in dienst gesteld. Het alarm- signaal van een der seinhuizen door een der beambten heeft erger voorkomen. De gewonden maken het onveranderd goed, doch geen hunner heeft het ziekenhuis laten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2