lliruutr £Viït5fl)r (Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken BINNENLAND. Land- en Tuinbouw. BRONWATER abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per weeko.I8 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 t°. 5242 WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1934 15e Jaargang Sbberteutieprijjtn: Van t tot 5 regels 1.17'/a Elke regel meerf 0.227» Ingezonden Mededeelinger» van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 EEN GEWICHTIG ONTWERP De financieele verhoudingswet gewijzigd Wie op grond van het thans inge diende ontwerp tot wijziging der wet, regelende de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten, zou willen betoogen, dat de wetgevende macht, toen zü in 1929 een nieuwe regeling bracht, bij haar proeve van legislatief vermogen ernstig is tekortgeschoten, zou met zijn klacht niet de billijkheid betrachten. Wel niemand heeft gemeend, dat met de wet van 1929 de steen der wijzen was gevonden en het vraagstuk der financieele verhouding haar volledige en afdoende oplossing had verkregen. Zij wilde niet zy'n en is niet geweest het einde van alle wijsheid op het punt van de geldelijke betrekkingen tusschen Rjjk en gemeenten. Op haar zuivere verdiensten dient zij te worden taxeerden dan is zij geweest een p) in de geschiedenis van de regeling der financieele verhouding, in haar werden 'tot uitdrukking gebracht in bepaalde vorm wenschen en verlangens, gereali seerd in overeenstemming met de gel delijke en oeconomische omstandig heden van dat tijdsbestek. Ontkend kan niet worden, dat zóó opgevat de wet uitnemende verdiensten heeft gehad. De schrijnende verschillen .in belastingdruk bij de onderscheiden gemeenten, zooals de voorafgaande pe riode die zeer sterk te aanschouwen gaf, werden niet onbelangrijk getem perd en aan tal van gemeenten werd. zonder dat dit uiteraard tevoren in de bedoeling had gelegen, zoodanige ver ruiming geschonken, dat zij tot dusver aan de gevolgen der crisis het hoofd konden bieden. De beteekenis der wet springt het duidelijkst in het oog, wanneer men tracht zich voor te stellen, hoe momen teel de toestand zou zijn geweest zonder de wet van 1929het behoeft géén be toog, dat het aantal gemeenten, dat tot de toestand van noodlijdendheid was vervallen, dan belangrijk grooter zou zyn geweest dan nu het geval is. Reeds bij de behandeling van het ontwerp tot vermindering van de uit- keeringen uit het gemeentefonds (wet van 22 December 1933) werd een her ziening aangekondigd van de wet, rege lende de financieele verhouding tus schen Rijk en gemeenten. En in de memorie van toelichting op dit wets ontwerp verklaart thans de Regeering, dat een onderzoek heeft geleid tot de conclusie, dat de grondslagen der wet van 15 Juli 1929 proefhoudend zijn gebleken en dat alleen de wijze, waar op die grondslagen uitwerking vonden, op verschillende punten verandering dient te ondergaan. De beantwoording der vraag, of aan tasting der wet van 1929 toelaatbaar mag worden geacht, behoeven we thans niet in den breede te bespreken. Feit is, dat de kortingswet 1933 die vraag in toestemmende zin heeft beantwoord. Op dit standpunt hebben wij ons van meetaf gesteld, daar wij in 't vijfjaren- tijdperk zagen een zekere periodieke eenheid en niet een vaste garantie, waaraan financieele rechten konden worden ontleend. Trouwens, ook wanneer men de laatste opvatting zou willen huldigen, zou men toch moeten toegeven, dat de toestand van 's Rijks financiën thans dermate deplorabel is, dat voortgaan met het bijpassen der jaarlijks toe nemende tekorten van het Gemeente fonds onverantwoordelijk zou moeten worden geacht. En wanneer men dan in de voorgestelde wetswijziging een toepassing van noodrecht zou willen zien, is er plaats voor de opmerking, dat dit noodrecht de laatste jaren wel in minder dringende gevallen werd ge hanteerd. Het spreekt vanzelf, dat de toestand van jaarlijks bijpassen door het Rijk niet kan worden bestendigd. Wees de wet van 1933 reeds in die richting, doordat de Ryksuitkeering ten gevolge daarvan met 11.3 millioen kon worden verminderd, ook zoo was er over 1934- 1935 nog een belangrijk tekort van naar raming dertien en een half mil lioen gulden, zoodat het totale tekort over de eerste vier jaar van het vijf jarige tijdperk 60 millioen beloopt, een bedrag, waarop het Rijk zijn rechten tot terugvordering prijsgeeft. Aan deze mogelijkheid van tekorten wordt nu een einde gemaakt, doordat het ontwerp met het stelsel der vijf jarige perioden breekt. Voortaan zal jaarlijks een verdeeling der belasting opbrengsten plaats hebben. Het feit, dat aan de gemeenten niets meer dan dit zal ten deel vallen, heeft ten gevolge, dat voor de gezamenlr':e gemeenten belangrijk minder beschik baar is. Wel zal in verband met gewijzigden grondslag der verdeeling de uitkeering voor sommige gemeenten hoog er worden, maar voor het gros treedt een verlaging en een in vele ge vallen zeer belangrijke verlaging in. De Regeering heeft begrepen, c een plotseling terugvallen op dit ver laagde bedrag voor vele gemeenten niets minder dan een ramp zou betee- kenen. Vandaar dat naar een zeer ge leidelijke aanpassing wordt gestreefd: de daling zal door de gemeenten in tien jaren worden bereikt en jaarlijks 10% bedragen, terwijl een eventueele ver hooging in gelijke kringen wordt be reikt. Intusschen heeft dit uitstel ten ge volge, dat gedurende een reeks van jaren, aanvangende met 1935/36, het laatste jaar der vijfjarige periode, door het Rijk nog moet worden bijgepast. Dit bedrag wordt geraamd op 60 mil lioen, zoodat deze regeling het Ry'k met de eerder genoemde 60 millioen op 120 millioen komt te staan. Is hiermee aan de gemeenten een zekere afloopende garantie geschonken, de bestaande garantie en limiet ver vallen. Zij zijn het geweest, die in een tijdperk van dalende inkomsten voor een groot deel de tekorten voor het Rijk hebben veroorzaakt, doordat aan tal van gemeentebesturen in ver band met de vroegere opbrengst der plaatselijke inkomstenbelasting en met de wet van 1897 op de financieele ver houding een zekere uitkeering waar borgden. Deze garantie vervalt, en de financieele gevolgen van deze operatie worden naar vermogen verzacht door de aanpassing geleidelijk te doen schieden over een periode van tien jaren. Wie de wijzigingen van het ontwerp overziet, zooals die tot dusver door ons werden aangeduid, kan daartegen bezwaarlijk overwegende bedenkingen opperen. Het Rijk, dat zich genood zaakt ziet om binnen den kring van eigen bestuur op zoovele punten zeer ingrijpende maatregelen te treffen, is niet in staat voort te gaan met het dek ken der belangrijke tekorten van het gemeentefonds. Dat de Regeering bp het zich terugtrekken de gemeenten niet plotseling loslaat, maar een soepele overgangsregeling treft, vergoedt zoo veel mogelijk de bezwaren, die hier voor de gemeentebesturen rijzen. Met hetgeen tot hiertoe werd opge somd zijn intusschen die bezwaren niet uitgeput. Enkele belangrijke punten lieten we nog rusten. Daar is in de eerste plaats de beken de formule, waarnaar de uitkeering per ïnwoner wordt berekend, die aanzien lijke verandering ondergaat. De draag krachtfactor zal niet meer bestaan in het belastbaar inkomen volgens de ko hieren der inkomstenbelasting, maar in de opbrengst van een bepaald aange duid aantal opcenten der voornaamste heffingen, benevens 75 procent van de hoofdsom der grondbelasting. Voorts ondergaat de uitgavenfactor wijziging. Werden voorheen in aanmer king genomen de kosten van politie, lager onderwijs en armenzorg met in- •ip van de voorzieningen inzake werkloosheid, thans worden deze laat ste kosten buiten de verrekening ge sloten. Men zal niet mistasten, wanneer men bevyeert, dat in deze beide punten wel de grootste veranderingen der regeling schuilen. In een volgend artikel willen we nagaan, van welk practisch gevolg zij voor de gemeenten zijn. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN BU "Kon. besluit ls benoemd tot: Officier In de Orde van Oranje Nassau: dr W F Emous, Arnhem; Ridder in de Orde van Oranje-Nas- inej. A. Norel, te Arnhem; is toegekend aan de Orde van Oranjc-Nassau verbonden e-medaille. in goud, aan: mej. J. Roseboom Arnhem: is toegekend de aan de Orde van inje Nassau verbonden eere-medatlle in brons, aan: mej. G. Mars, te Amsterdam. BELASTINGDIENST Bü beschikking van den minister van Finan ciën is de inspecteur der dir. bel., mr S Post- huma, hoofd van de inspectie der dir. bel. te Delfzijl, verplaatst naar Amersfoort en toege voegd aan het hoofd van de inspectie der dir. belastingen aldaar. RAAD VAN CURAcAO Bjj Kon. besluit is tot lid van den Raad van Bestuur in Curasao benoemd de heer A. G. Sta- tius Muller. oud-Lid, resp. voorzitter van den Kolonialen Raad. ECONOMISCHE RAAD BU beschikking van den minister van Eco- >mische Zaken is de heer mr B J M v Spaen- donok te Tilburg voor het tijdvak van 26 Juli tot en met 25 Maart 1937 benoemd tot lid de Vaste Commissie van de Economische voor handelsverdragen. te Internationale Commissie voor «congressen te Brussel en als lid van het d-ior die Commissie ingestelde Permanente .ereiding der. driejaarlijksche Wering van vrouwen Bij het Amsterdamsche Gemeentepersoneel De arbeiderspers verneemt, dat B. en W. van Amsterdam een circulaire hebben richt tot de directeuren van de gemeente lijke diensten en bedrijven, waarin wordt te kennen gegeven, dat hij vervulling van vaca tures aan mannelijk personeel boven vrou welijk de voorkeur behoort te worden geven. Uitzondering mag slechts worden gemaakt bij de vervulling van de vacatures, die uit sluitend door vrouwen kunnen worden ver- Spoorlijn SchiedamHoek van Holland DE ELECTRIFICATIE Naar wij vernemen is bij de Ned. Spoor wegen in overweging ook het lijngedeelte van het station Hoek van Holland tot het eindpunt, waar thans enkel spoor ligt bij de electrificatie van dubbel spoor te voor- Ook is de waarschijnlijkheid groot dat de treinen zullen doorrijden naar en vertrek ken van de halte Feijenoord. Gaat dit plan door, dan zal er dus een halfuurdienst FeijenoordMaassluis komen en des zomers een halfuurdienst Feijenoord —Hoek van Holland eindpunt Wijziging Kieswet NIET TE VEREENIGEN MET DE GRONDWET De Christelijk-historische Nederlan ie van oordeel, dat het voorstel van minls.er De Wilde: aan een lijst geen zetel toe te kennen, indien ze niet driemaal den kiesdeeler haalt, nau welijks te rijmen is met artikel 82 van de Grond wet, hetwelk voorschrijft dat de Tweede Kamer „bestaat uit honderd leden, gekozen op de grond slag van evenredige vertegenwoordiging". Met citaten uit het verslag der staatscomrr die hier te lande het evenredig kiesrecht heeft voorbereid, toont het blad aan, dat deze cor sie, behoudens de onvermijdelijke overschotten, voor iedere kiesdeeler een zetel wilde toegew zien, wilde er nog sprake zijn van een stelsel „evenredige vertegenwoordiging". Natuurlijk zijn bij de verkiezing van leden op de grondslag van evenredige vertegenwoordiging practische moeilijkheden te overwinnen en moet de evenredigheid worden benaderd. „Maar haar opzettelijk prijs te geven besluit het blad waar zij volledig bereikbaar is, schijnt kwalijk met het grondwettig voorschrift te eenigen". De Nijverheidsraad MINISTER STEENBERGHE TER VERGADERING De laatste vergadering van den Nijver heidsraad heeft de minister van Economi sche Zaken gedeeltelijk bijgewoond. De voorzitter heeft uiting gegeven aan de groote voldoening van den Raad, dat thans aan het hoofd van het departement van Economische Zaken iemand staat, die de viooden en behoeften van het bedrijfsleven uit persoonlijke ervaring kent en die zelf vele jaren deel van den Raad heeft uitge maakt. Bijzonder heeft de Raad op prijs gesteld het nieuwe bewijs van belangstel ling voor zijn werk, dat de minister heeft gegeven, door in de eerste zitting na zijn benoeming aanwezig te zijn. Hoewel ten overvloede is de verzekering gegeven dat de Raad niets liever wcnscht, dan dat hij tot de grootst mogelijke samenwerking op economisch gebied met de Regeering komt, om op die wijze in het algemeen belang en in het bijzonder belang van de Nederland- sche industrie werkzaam te kunnen zijn. De minister heeft doen uitkomen, dat hij voor het werk van den Raad groote waar deering heeft en dat hij er naar zou stre- en, om den Raad, voor zoover zulks no; Vliegveld West-Schouwen OPENING STATIONSGEBOUW Op het vliegveld West-Schouwen, nabij Haamstede, is heden een stationsgebouw met restaurant geopend. Dit gebouw bevat een kantoor voor den stationschef der K.L. M.. gelegen aan een hall, waarin de passa gebiljetten worden uitgegeven en gecontro leerd. Voorts is er een lokaal van den Rijks radiodienst. Aan het stationsgebouw is een ruim restaurant gebouwd, fleurig en pret tig ingericht door de firma Mutters. Breede glazen deuren geven toegang tot een terras met tafeltjes en gemakkelijke rieten stoe len, waar de bezoeker een ruimen kijk over het veld geniet en een schitterend uitzicht op de mooie Schouwensche duinen. Zeker zullen niet alleen de passagiers, maar ook de zomergasten van Haamstede en de Schouwenaars zelve het prettige zitje op het vliegveld als een aanwinst beschou- VUEGVELD OP TEXEL. De gemeenteraad van Texel heeft Maan dag besloten tot den aanleg van een vlieg veld. De minister van Waterstaat had zich tot medewerking bereid verklaard, mits aan enkele voorwaarden zou worden voldaan. De raad keurde die voorwaarden goed. Zooals men weet, zal het vliegveld komen -i den polder Eierland, gelegen in het N. van het eiland, en 600 M. lang en breed worden. De kosten bedragen f 54.000 De Ned Heidemaatschappij zal de leiding bij de werkzaamheden hebben. LANDGOED „OUDE VOORDE" Bij beschikking van de Ministers van Economische Zaken en van Financiën is het landgoed Oude Voorde, groot 17 H.A. en gelegen ten Noorden van den rijksweg Vorden-Ruurlo en ten Oosten van het dorp Vorden, onder de natuurschoonwet gerang schikt, en mitsdien voor het publiek open gesteld. GOEDKOOPE TREIN NAAR BELGIË Naar wij vernemen laten de Nederland- sche Spoorwegen in samenwerking met de Belgische op Woensdag '5 Augustus a.s. een goedkoope trein 2e en 3e klasse rijden van Amsterdam C.S., Haarlem, Leiden, Den Haag H.S.M., Delft, Schiedam en Rotter dam D.P., naar Antwerpen en Brussel en terug. Inlichtingen zijn aan bovengenoemde stations verkrijgbaar. Dit extra reizigersvervoer berust op we derkeerigheid. UITBREIDING VAN HARENS SCHOEN FABRIEKEN Bij de een dezer dagen gehouden aanbe steding van de uitbreiding der N.V. van Harens Schoenfabrieken te Waalwijk met niet minder dan 2000 vierkante meter, werd dit werk opgedragen aan de firma Baeten en Roovers te Waspik, welke inmiddels reeds begonnen is. Dit is de derde maal in vier jaar, dat de N.V. van Harens Schoenfabrieken wegens grooteren omzet moesten uitbreiden. Wel een gunstig teeken in dezen' cirsis- tijd. ROTTERDAM LLOYD RAPIDE De trein, aansluiting gevend op het 10 dezer van Marseille vertrekkend m.s. „Ba- loeran", zal den 9den Augustus om 16.00 van Den Haag H.S., om 16.28 van Rotter dam D.P. en om 17.22 van Roosendaal ver trekken. De boottrein, in aansluiting op het thuisvarende mailschip „Indrapoera", het welk Woensdagmorgen 8 Augustus te Mar seille wordt verwacht, zal Donderdag 9 Aug. a.s. 7.14 uur te Roosendaal, 8.11 te Rotter dam D.P. en 8.44 te Den Haag H.S.M. arri- veeren Uit Oost-lndie De Japansche besprekingen SITUATIE OPGEHELDERD BATAVIA, 7 Augustus. (Aneta). Tusschen de voorzitters van de Neder- landsche en Japansche handelsdelegatie heeft een bespreking plaats gevonden, welk onderhoud leidde tot verheldering van de situatie. De voorzitter van de Japansche delegatie, de heer Nagaoka, bood namens deze condo- leanties aan bij het overlijden van ir. Wel- lenstein in leven onder-voorzitter der Ne- derlandsche delegatie. Naar de Deli Courant verneemt is een onverwacht gevolg van de invoering der rubberrestrictie in Atjeh, dat niet onbe langrijke hoeveelheden bevolkingsrubber uit Tamiang en in het algemeen uit de oost kust van Atjeh, per autobus naar de oost kust van Sumatra worden vervoerd 0111 van daar uit naar den overwal verscheept te worden. Dit schijnt samen te hangen met de om standigheid, dat het uitvoerrecht on 1 oostkust van Sumatra lager is dan dat in Atjeh. UIT HET SOCIALE LEVEN ORDENING EN SANEERING IN HET TEXTIEL-DETAILBEDRIJF Men schrijft ons: Er zijn geheele streken van .het land, waar manufacturiers hun omzet in hand- en thee doeken en allerlei tafelgoederen belangrijk zagen verminderen, doordat deze artikelen door in die streken opereerende boter- en zeepfirma's als premie aan hun afnemers cadeau worden gegeven. Voorts valt een hand over hand toenemende, rechtstrceksche levering door de textiel-industrie aan parti culieren waar te nemen, met uitschakeling van den detaillist. Op initiatief van het bestuur van den Ned. RK. Bond van Handelaren in Manufacturen en aanverwante vakken „St Willibrordus" is een contact-commissie gevormd van ver tegenwoordigers van nagenoeg alle in ons land gevestigde inkoopcombinaties in de branches van manufacturen en aanverwante artikelen. Voor zoover nog niet tot aansluiting bij eze contactcommissie, van alle inkoopcombi naties kwam, is dit v.n. te wijten aan het feit, dat de besture 1 van sommige inkoop- combinaties slechts zeer sporadisch plegen bijeen te komen en derhalve nog geen defi nitieve beslissing konden nemen. De aan sluiting ook van deza is thans echter binnen kort te verwachten. De contact-commissie besloot periodiek te vergaderen onder leiding van het bestuur van den Bond „St. Willi brordus" en wees dit bestuur als haar ver tegenwoordiger en uitvoerder harer beslui ten aan. een dezer dagen gehouden bijeenkomst der contact-commissie kreeg het bestuur van „St. Willibrordus" opdracht met alle kracht tegen de verschillende euvelen, welke het textiel-detail-bedrijf schaden, op te treden. Het secretariaat der contact-commissie is gevestigd ten kantore van het secretariaat van „St Willibrordus", Heerengracht 32, Am sterdam-Centrum. ONTSLAG VAN OUDE MIJNARBEIDERS Evenals kortgeleden de directie der Staatsmijnen, heeft thans de directie der steenkolenmijnen Laura en Julia te Eijgels- hoven besloten de arbeiders boven de zes tig jaar met pensioen uit den dienst te ont slaan. Naast hun pensioen van het Algemeen Mijnwerkersfonds keert de directie hun dan uit een zoodanig extra ouderdomspensioen als zij zouden hebben ontvangen bij de voor gestelde nieuwe pensioenregeling. Vooi velen dezer arbeiders is dit een aanzienlijk voordeel. VERPLICHTE ARBITRAGE Op de conferenties, die door de samen werkende landarbeidersbonden met de werkgevers op Vrijdag 3 Augustus te Axel en Zaamslag zijn gehouden, waren respec tievelijk slechts twaalf .en dertien landbou wers aanwezig. Van deze aanwezigen wil den er in Axel drie een overeenkomst tee kenen, enkelen vroegen twee dagen beraad, doch de anderen weigerden. Te Zaamslag teekenden er twee, één vroeg uitstel en de overigen waren niet bereid ook maar de geringste toenadering te toonen. Verplichte arbitrage zal dus ook hier moe ten worden toegepast. NEDERL. SIERTEELTCENTRALE Opnieuw aanmelden trale, welke d< 1 de Nedcrl. Bo Ie. is het noodzakelijk, dat degenen. dc Nederl. Lamheden kweekerti-Cen- ben aangemeld, zich opnieu melden, thans als georganiseerde der Ne< landsche Sierteeltcentrale. Teneinde zulks te vergemakkelijken, zijn dagen ^aan degenen, die zich reeds bij de - .Je als geoi indiei ekt l is. dat hü lenteelt, Boomkweekerij ot Bloemisteri voor elk dezer takk< derüjk biljet in te vul De biljetten zijn daartoe behooi bedrijl. een a schillend gokleurd en wel: voor Bloembolle: kweekers wit. Bloembollenexporteurs rose Boomkweekers lichtblauw. Bloemisten geel. Degenen, die deaer dagen geen serie van dezi biljetten ontvangen hebben, kunnen zich voo dc toezending daarvan tot de Sierteeltccnt» al. venden, tot en met 15 Augustus. Koningskad n& dien datum, Trompstrs Volgens de wettelijke bepalingen kunnen zi die zich niet als georganiseerde op bovenbe schreven wijze aanmelden, niet in aanmerkin komen voor een teeltvergunning, zonder welk de uiLoefenlng van hun bedrijf niet meer moge lijk zal ziih. Uitdrukkelijk zü erop gewezen, dat deze aan melding als georganiseerde geen verband houd met een eventueele toetreding als georganiseer cS- ani "t" dei" GewefftelUke Landbouw-Crisi TUINBOUWBELANGEN. Vergadering van de Holl. Brab. Aid. C.B.T.B. Het Dag. Bestuur van de Holl. Brab. met tuinbouw comm. en afgevaardigden uit de verschillende afdeelingen kwam op 31 Jul: te s-Gravenhage in vergadering bijeen. Deze vergadering was belegd ter bespre king onderwerpen den tuinbouw betreffende. In de lc plaats werd behandeld spoedige uitbetaling toeslag aan de tuinders van de producten tot productieprijs; 2e. verhoogiug crediet voor de tuinbouwsteun; 3e. verla ging van de rente; 4e. benoeming comm. tot regeling verplichte aflossing Hypotheek en losse schulden; 5e. tegengaan cxcecutiever- koop; 6e. Afschaffen Omzetbelasting op aardbeien eri meloenen, welke niet onder fruit maar onder groenten moeten worden gerangschikt; 7e. regelend optreden voor prijzen, zoowel binnenlandsch gebruik en export; 8e. Commissie in te stellen voor het bezien van moeilijkheden bij afsluiten Han delsverdragen, opdat zoo min mogelijk en kele takken van bedrijf worden getroffen. Besloten werd over de bovenstaande onder werpen verzoeken te richten tot de Minis ters onder welke de verschillende punten 'essorteeren. Voorts werden verschillende onderwerpen ter bestudeering gesteld in handen van Dag. Bestuur en Tuinbouwcomm. Ten slotte werd besloten op eenige plaatsen vergad ringen te beleggen, met de tuinders, e*. daar de belangen van onze tuinders nader te behandelen. De moeilijkheid van onze tuinders zijn zeer veel; de besprekingen stonden bijzonder op het peil dat van onze leden Chr. B. en T. Bond mag worden ge vraagd. Gemengd Nieuws Auto- en motorongelukken Te Groningen heeft de bestuurder van *xu bestelauto van de firma De Klok. zeepfabriek te Heerde, den heer B. R. aan het Winschoterdiep. den wielrijder H. V., wonende te Sappemeer, gereden. V. bekwam een kaakfractuur. een fractuur en een armbreuk en is in ernstigen toe stand in het Academisch Ziekenhuis opgenomen, Doodelijke auto-ongelukken Te Bilthoven is een tienjarigen jongen, di bij zijn vader op de fiets zat. komen te vallen e terechtgekomen voor het wie! van een auto der firma Verkade te Zaandam. Het wiel ging het knaapje over het lichaam, met het gevolg, dat het op slag dood was. ,..Tf ®''t/loven is hij den spoorwegovergang bij het station een 8-jarige jongen. J. V. geheeten wonende te Utrecht, onder een der wielen van 1 zware vrachtauto geraakt en gedood. De jon- „~i hing op een afsluitboom van den overweg, viel daar af en kwam toen onder den wagen terecht, ben politie-agent had den jongen nog gewaar schuwd. Verdronken Te R henen is het achtjarig zoentje van de weduwe Wiggeman. wonende in de Servetsteeg. bij het zwemmen in den Rijn verdronken. Het lijkje is nog niet opgehaald. Door den rivierstroom meegesleurd TWEE KNAPEN VERDRONKEN Onder Bergambacht zijn de broers Jilles en Arie Verwaal, uit Bergambacht, bij het baden in de Lek verdronken, in de nabijheid van de tweede krib, waar regelmatig gezwommen wordt. Toen de H-jaage Arie zich. omdat het laag water was buiten den kop van de krib begaf, werd hij plot seling door den stroom meegetrokken. Op zijn hulpgeroep begaf zich de 19-jarige broer eveneens te water, doch spoedig werd ook hem de stroom te machtig. Voordat zij een toegestoken stok kon den grijpen, verdienen beid»n in de diepte. Geen beiden kon goed zwemmen. ls bet Voordeeligste Smakelijkste en Geneeskracbtigste HOLLANDSCHE TAFELWATER Hoofdd. B'damsche Biercentrale TeL 41850. Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Blz. 2 Hitlers rede bij de baar 1 1 Von Hindenburg 1 Italië. Hij zal Mussolini niet Gandhi is zijn nieuwe vasten begt Blz. 5 Voortzetting van dc vergadering x Christelijken Bond van Arbeiders e in de Kleedingindustric. Opnieuw Huurstaking Men bericht ons uit Amsterdam: Wederom is in de Marco Polostraat een huurstaking uitgebroken in woningen van één huiseigenares, n.l de bouwmaatschappij A.D.A. Ongeveer dertig bewoners weigeren huur te betalen. Den werkloozen echter wordt de buur afgehouden door de „steun" en rechtstreeks aan de eigenares uitbetaald. Bij de huurstakers zijn twee gemeente werklieden. een werkman bij de gemeente tram en een bij de gasfabriek. Door de ge meente zal beslag op hun loon worden ge legd. Vandaag zullen beslagen worden ge legd op de inboedels van de huurstakers. Felle brand te Maassluis Men meldt cos uit Maassluis: Dinsdagmiddag tegen half 2 werd onze gemeente opgeschrikt door een brand, welke woedde in de kapperszaak van den heer P. van Anrooij. In een minimum van tijd was de brandweer met een drie tal motorspuiten aanwezig. Hiervan werd er één met twee straien aan de voorzijde geplaatst, een tweede werkte met twee stralen door he politie bureau en de derde door de gang Vtji de firma Bergema, waar men de achterzijde var. het perceel kon bereiken. Op deze wijze was bet vuur geheel ingesloten, doch het woedde in hevigheid nog steeds voort. Ook de bovenwoning en de zolderverdieping hebben duchtig van het vuur geleden, zoodat het pand geheel is uitgebrand. Van het politiebureau is aan de achterzijde een uitbouw, waar het archief geborgen is. voor een gedeelte verbrand. Het ar chief is behouden en geborgen. Na ongeveer een uur was men den brand meester en kon een tweetal motorspuiten inrukken. De derde bleef achter voor nablusschen. Op het terrein was zeer veel volk. De orde werd gehandhaafd door den commissaris van poli tie met zijn personeel. De leiding van de brandweer berustte bij den opperbrandmeester den heer C. van Maris. Mede merkten wij op den burgemeester, dc wethouders en raadsleden. Het belendende per ceel van den sigarenwinkelier, den heer Speet, liep nogal wat waterschade op. Felle boerderijbrand bij Zevenbergen PAARDEN IN HET VUUR OMGEKOMEN Men meldt ons uit Zevenbergen: Dinsdagmiddag j.l. ca. half vier brak brand uit in de boerderij van den heer P. W. van den Noort. :n de St. Maartenspolder aan het Sas nabij Zeven bergen. De heer v. d. Ncort. die met zijn knechts bezig was de laatste vracht gerst in de schuur te brengen, bemerkte plotseling tot zijn grooten schrik, een brandlucht. Hij snelde naar zijn woonhuis, om een brandbluschapparaat. Toen hij echter terug kwam, bleek het te laat te zijn. De schuur stond reeds geheel in lichter laaie. De knechts waren van schrik weggeloopen. De brandweer uit Zeven bergen werd gewaarschuwd, doch daar de schuur ver afgelegen is. was deze reeds een prooi der vlammen vóór de brandweer arriveerde. Twee paarden kwamen in de vlammen om. Voorts ging een groote voorraad hooi en veldgewassen, als erwten, rogge en gerst verloren. Van den land- bouwinventaris kon niets worden gered. Het naast de schuur staande huis bleef gespaard, behoudens eenige waterschade. De inboedel was reeds in vei ligheid gebracht. Omtrent de oorzaak is niets met zekerheid bekend. Hooibroei is echter niet uitge sloten. Verzekering dekt grootendeels de schade. DOODELIJK AUTO-ONGELUK 7"e Deventer is bij de nieuwe haven op de Pothoofdsbrug de 45-jarige A. Vukkink. die daar fietste, onder een vrachtauto geraakt en vrijwel op slag gedood. Het lijk werd per politiebrancard naar het ziekenhuis gebracht. DOODELIJKE VAL Te Well (Gld.) is de 64-jarige landbouwer G. L., toen hij nog eenige peren wilde gaan pluk ken. uit een boom gevallen. De man kwam met het hoofd op den grond terecht en brak den hals wervel. Geneeskundige hulp kon niet meer baten. Na eenige oogenblikken is het slachtoffer over leden. OVERTREDING DER DRANKWET Op grond van overtreding der drankwet werd bij den handelaar in gedistilleerd v. d. B. te Roer mond 800 liter jenever en cognac in beslag geno- en per vrachtauto naar het politiebureau ver voerd De waarde is f 2000. BRUSSEL ?°le\ "Con vert" (bi) da 00 ,7 Beurs) August Ortsstraat Nos. 38—40. Kamers vanaf 20 fr., str. water warm en LuuU. Ook geL x* familiën.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1