JHrotw gniactye (üuurmtl ZP7 Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken 15e Jaargang BINNENLAND. Ernstige botsing tusschen een Dieseltrein en een stoomtrein abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'ft et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5240 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166); Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 6 AUGUSTUS 1934 satfoertentitpripen: Van I tot 5 regelsI.171/» Elke regel meer 0.22'/i Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiên per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 DE „DONKERE" BLANKE VROUW Het liberale kamerlid Van Kempen, spe cialiteit in Indische aangelegenheden, geeft in zijn Indische Kroniek in De Vrij he meermalen objectieve, hoogstaande beschou wingen, waaraan elke politieke bijsmaak vreemd is. Nu eens geldt het financieele corruptie of ongeoorloofde cumulatie onder ambtenaren, dan weer laksheid der. ring, die aan kwellende ambtenarij geen einde maakt. In het laatste nummer wordt aandacht geschonken aan de zedelijke gevaren, welke de opgroeiende jeugd en het bioscoop publiek bedreigen door schaamtelooze film opnamen of reclamebiljetten. Met blijkbare instemming citeert de kro- ■Tekschrijver eenige Indische bladen, die <Wt kwaad sigualeeren en desnoods op In grijpen der overheid aandringen om de „rijpere jeugd" te beschermen tegen onbe hoorlijke, onzedelijke reclame. Ook sluit de schrijver zich aan bij het geen onlangs de Maasbode in dit ver band opmerkte, dat „het respect voor het blanke ras èn door de gedragingen van Europeesche dames èn vooral door het af draaien van films, waarin de blanke vrouw met haar eigen eer speelt, vooral in het Oosten zulk een geweldige klap heeft ge kregen, dat herstel nauwelijks mogelijk De Europeesche vrouw is den inlander in levende lijve en in beeld vaak zóó ongege neerd tegemoet getreden, dat deze zich *t ware ontgoocheld en overbluft met min achting afwendde. De blanke vrouw staat mede-plichtig aan de ondermijning van het ontzag en de eer bied voor het blanke ras. Misschien is zij een der grootste schul digen." Daarom, zoo concludeert de schrijver in de V r ij h e i d, is „het een dure plicht voor alle blanke vrouwen, die in genoemde bieden wonen, komen wonen, of reizen zich beschaafd, kuisch te gedragen. „Als de meerderheid dit doet, dan weet de inheemsche zonder eenige twijfel het armzalige kaf wel van het fjjne koren ie onderscheiden; die inheemsche toch, van nature kuisch en ingetogen, kan zeer w de uitwassen aan de zelfkant van het leven Verstaan." „Met het weerzinwekkend gedoe moet het tiit zijn." Wanneer we onze volkomen instemming met deze beschouwing betuigen, dan moe ten we er toch één opmerking aan toevoe gen. Zoodra ten onzent de regeering door wet of circulaire schandelijke reclame of aanstootgevende gedragingen (b.v. van het strandleven of de watersport) ietwat wil beteugelen, gaat de liberale pers vaak voor op om met woord en teekening deze „neep jesmuts- en horretjes-politiek" te hoonen van schijnheilig gedoe of iets dergelijks te spreken. Zou men, na de waarschuwing van dezen liberalen schrijver, in 't vervolg niet wat zakelijker kunnen oordeelen? Propaganda voor het Boek DE UITSLAG DER PRIJSVRAAG De jury voor de prijsvraag voor een biljet, be stemd voqt b®t maken van propaganda voor boek en uitgeschreven door het bestuur van Vereeniging ter bevordering van de belangen Boekhandels, heeft aan genoemd bestuur verslag uitgebracht. Bij opening der naambrieven bleek, dat de eerste prijs (f 300) moet worden toegekend aan den heer Albert Klijn te Amsterdam, de tweede prijs (f 200) aan den heer W. Heijnen te Venlo, en de derde prijs aan den heer F. Hazeveld te Amsterdam. De inzendingen zullen van 1 tot en met 15 Sep tember a.s. worden tentoongesteld in het gebouw der Amsterdamsche GraÉsche School, Dintelstraat 15, Amsterdam (Z.). Kleine Schooltjes Belagers van het openbaar onderwijs. Het Ned. Onderw. Genootschap heeft na lange en scherpe discussies besloten om niet te fusionneeren met de roode bond. Uit het betoog van een voorstander knip pen we voor de aardigheid dit citaat: „Door de opheffing van kleine schooltjes wordt het openbaar onderwijs ten zeerste belaagd en spr. waarschuwde er voor om de belagers van het openbaar onderwij niet daar te zoeken, waar ze niet zijn." Nu dachten we toch altijd dat men de kleine schooltjes bij het bizonder onderwijs moest zoeken en de feitelijke belagers van het O. O. bij de extra roode bondsleden. Het schijnt echter precies andersom te zijn. DE LEEUWARDER GRACHTEN. Op demping aangedrongen. Door den Armenraad van Leeuwarden is een schrijven verzonden aan het college .van B. en W., waarin de vraag wordt ge steld, of thans niet de tijd is gekomen om door werkverschaffing het Naauw en ver dere overbodige grachten in het centrum der stad te doen dempen, waardoor de stad ongetwijfeld een verfraaiing ondergaat. In verband met de voortdurende uitbreiding der stad zal men hiertoe in de toekomst toch moeten overgaan, terwijl .zulks vooral aan te bevelen zou zijn uit een hygiënisch bogpunt. Dr. Kooien RAPPORT COMMISSIE-KOOLEN Revolutionnairen in vertegen« woordigende lichamen Vervallenverklaring van het lidmaatschap Begin van dit jaar werd ingesteld a Commissie-Kooien, welke de opdracht kree, de noodzakelijkheid en doelmatigheid te onderzoeken van wettelijke en andere voor zieningen met betrekking tot het bekleeden van het lidmaatschap van de vertegenwoor digende lichamen door personen, wier staatkundig streven kennelijk is gericht op verandering der Staatsinstellingen met. toepassing c. bevordering van on wettige middelen. In haar dezer da gen aan de Koningin uitgebracht Verslag deelt de Commiss volgens de „Resi dentiebode" mede, dat zij zich aller eerst rekenschap heeft gegeven van de toestand op het door de opdracht bestreken terrein. Zij is daarbij tot de overtuiging gekomen dat deze inderdaad nadere voorziening eischt; maar legde zich eenige beperkingen op. Zij adviseerde wél over personen, maar niet over partijen; zij bewoog zich niet op het terrein van de reglementen der Staten-Generaal en zij deed geen voorstel len, waarbij de Grondwet gewijzigd zou moeten worden. Twee middelen Een aantal denkbeelden werd overwogen en toen kwamen een tweetal gedachten voor nadere uitwerking in aanmerking, t.w.: invoering van de mogelijkheid van vervallenverklaring van het lidmaatschap van vertegenwoordigende lichamen voor de leden, die in hun werkzaamheid als zoo danig of met gebruikmaking van hun door huu lidmaatschap geschonken macht, gele genheid of middel een streven tot uitdruk king brengen, gericht op verandering de bestaande rechtsorde met toepassing of bevordering van onwettige middelen; b. opneming in het Wetboek van Straf recht als imperatieve bepaling van de bij komende straf van ontzetting van het recht om te kiezen en de verkiesbaarheid bij krachtens wettelijk voorschrift uitgeschre ven verkiezingen ten aanzien van leden ran vertegenwoordigende lichamen, zich schuldig maken aan zekere met na men te noemen misdrijven tegen de veilig heid van den Staat, tegen de Koninklijke waardigheid, betreffende de uitoefening van staatsplichten en staatsrechten, tegen de openbare orde, het openbaar gezag, enz. De uitwerking van deze denkbeelden werd opgedragen aan een sub-commissie, bestaande uit den Voorzitter en het lid der Commissie mr. dr. J. Donner, terwijl de secretaris der Commissie, mr. P. Meyjes, aan de subcommissie werd toegevoegd. Deze subcommissie stelde een tweetal wetsontwerpen samen, voorzien van 'n Me morie van Toelichting, welkestukken na behandeling in de plenaire commissie aan het Verslag zijn gehecht. Andere voorzieningen dan de beide hier boven bedoelde werden door de Commissie óf wel als niet vereenigbaar met de be staande Grondwet ter zijde gesteld óf wel als minder wenschelijk of doelmatig ver worpen. Op één punt wijst de Commissie evenwel nog zonder daaraan een concreet voorstel te verbinden. De leden van vertegenwoordigende licha men, die van illegaal streven verdacht kun nen worden, zijn veelal vertegenwoordiger: van zeer kleine partijen of kiezersgi pen. Een technische wijziging in de Kieswet, welke de mogelijkheid van toegang tut de vertegenwoordigende lichamen \oor derge lijke kleine groepjes zou bemoeilijken, kan als bijkomstig voordeel medebrengen, dat, uit hoofde van hun staatkundig streven, verdachte elementen uit de vertegenwoor digende lichamen worden geweerd. Minister De Wilde is de Commissie, zoo als bekend, reeds voor geweest met zijn wetsontwerp tot wijziging der Kieswet. De wetsontwerpen De bij het Verslag gevoegde door de Staats-Conimissio geconcipieerde wetsont werpen willen, dat de vervallenverklaring van opruiende afgevaardigden zal worden uitgesproken door de afdeeling voor de schillen van bestuur van den Raad State. Als het gaat om een Kamerlid, op aanwijzing van den Kamervoorzitter (schrif telijk met nauwkeurige aanduiding der feiten); als het een lid van Provinciale Staten of van een Gemeenteraad betreft, op aanwijzing van den Commissaris der Ko ningin. De procesgang, waarbij de „beklaagde" ge legenheid wordt gewaarborgd tot behoor lijke verdediging, wordt nauwkeurig om schreven. Leden van besturen van Waterschappen, Veenschappen, e.d. vallen buiten do ont werpen. Het wetsontwerp, dat ten aanzien van een Kamerlid, Statenlid of Raadslid, die door den rechter wordt veroordeeld wegens be paalde misdrijven, imperatief als bijkomen de straf voorschrijft het ontnemen van het actief en van het passief kiesrecht, noemt als misdrijven, welke voor het lid van een ertegemvoordigend lichaam het verlies van het recht om te kiezen en ian verkies baarheid medebrengen, misdrijven tegen de veiligheid van den Staat, tegen de Konink lijke staatsplichten en staatsrechten, op ruiing en waardigheid, betreffende de uit oefening van enkele andere misdrijven te gen de openbare orde, waaronder deelne ming aan een bij de wet verboden vereem- ging, enkele misdrijven tégen het openbaar gezag, laster gepleegd ten aanzien van een ambtenaar gedurende of ter zake van de rechtmatige uitoefening van diens bedie ning en opzettelijke schending van gehei men; kortom alle ernstige misdrijven, welke de daarin optredende miskenning van gemeenschapswaarden den dader de waardigheid tot het bekleeden van een ge- ■meenschapsfunctie doen yerbeuren. De Dieseltrein opengereten - 12 gewonden Een uur bekneld gezeten Zondagmorgen .zijn by het Wees- perpoortstation te Amsterdam vóór de Blasiusstraat een vertrekkende Dieseltrein naar Utrecht en een stoomtrein, komende van het Cen traal Station, met elkaar in bot sing gekomen. Omwonenden hoorden om even over half tien het geluid of er op ijzer hard werd geslagen en dade lijk daarop een hevig gegil. Men zag dat twee treinen op elkaar ge botst waren en dat van den voor sten wagen van een Dieseltrein, die uit de richting van het Wees- perpoortstation kwam, de linker zij wand van de voorste helft totaal was weggescheurd. In dat gedeelte van den wagen waren de reizigers als kegels door elkaar geworpen. Een aantal van hen kon zich niet bewegen, omdat zij bekneld geraakt waren tusschen de in elkaar geschoven deelen van den wagen. Anderen die beproef den door de deur weg te komen werden daarin verhinderd omdat deze klem zat en niet bewogen kon worden. Men vreesde aanvankelijk, dat er behalve ernstig gewonden ook dooden te betreuren zouden zijn. Vanaf het Weesperpoortstation, waar men het ongeluk zag gebeu ren, is dadelijk de Geneeskundige Dienst en de brandweer gewaar schuwd. Inmiddels hadden de niet gewonden een goed heenkomen ge zocht uit den opengescheurde» wagen. Een uur bekneld gezeten. Nauwelijks vijf minuten na de botsing waren brandweer en Geneeskundige dienst ter plaatse. Dadelijk werd begonnen met de lichtgewonden uit den wagon te halen, waarbij ook het publiek, dat van alle kan ten kwam, meehielp. Toen eenigszins een overzicht van den toestand was verkregen, kon geconstateerd worden, dat er geen dooden waren. Eenige reizigers lagen op den vloer van den gen, terwijl een viertal beklemd zat. De ge wonden werden door den Geneeskundigen Dienst naar ziekenhuizen vervoerd, hoofd zakelijk naar het O.L.V.-gasthuis, omdat dit het dichtst in de nabijheid lag. Van de vier reizigers, die beklemd zaten, aren twee spoedig bevrijd. Ook zij werden overgebracht naar een ziekenhuis. Met de twee laatsten had men meer moeite, om de beenen, die beklemd zaten, vrij te krijgen. De oorzaak daarvan was, dat de Diesel- wagen hoofdzakelijk bestaat uit aluminium- staal en dit metaal was omgebogen en had de reizigers vastgeklemd. Na ongeveer een werken was ook de laatste man vrijd. De aanrijdende trein had men daar voor eenige decimeters achteruit moeten zetten, want de buffer van den tender van de locomotief stond tegen het in_ elkaar ge drukte aluminium. Door den buffer weg te nemen werd het mogelijk het. aluminium te buigen en kon de man worden bevrijd. Ernstig gewonden. Het was de heer Rij ff, Haarlemmerweg 161; hij had een gecompliceerde onderbeen fractuur. Zijn dochter mej. M. Rijff, die ook beklemd had gezeten, had een bovenbeen fractuur. Ook werd Mevr. RijffKoenders evenals de beide bovengenoemden naar het Onze Lieve Vrouwe-gasthuis gebracht. Zij had verwondingen aan den enkel, doch be hoefde niet te worden opgenomen. Ernstig was ook de heer W. B. Keyer, Marnixkade die een hersenschudding had, benevens verwondingen in het gelaat. Nog werden naar het O.L.V.-gasthuis vervoerd de heer Kales, Stadionstraat 31, met een enkel fractuur, Mevrouw StrengersGosler met een groote kniewond en wonden in het laat; naar het Binnengasthuis werd ge bracht Ds. C. Riemers, Evang. Luthersch predikant te Bussum, met een gebroken onderbeen. Deze predikant was op weg naar Utrecht voor het vervullen van een dienst. Naar het Ned. Israëlietisch zieken huis werd gebracht de heer G. Polak, Zui- der Amstellaan 14. met een onderbeenfrac tuur. Verder vyerden ook naar het zieken huis overgebracht en daar verbonden maar niet opgenomen de heer J. Veerkamp, Mes dagstraat 22, met een hoofdwonde en een snijwond aan de rechterhand, mej. Jos. van Ginkel, Rivierenlaan 42 met een wonde aan den linkerarm, de heer H. Lierens, die een lichte kneuzing aan de borst had en de 5- jarige S. van der .Voren met wonden aan arm en been. Door onveilig signaal gereden De botsing van de twee treinen had plaats vóór de Blasiusstraat. De tijd van vertrek an den Dieseltrein naar Utrecht was 9.35 Op dienzelfden tijd behoort de stoom trein van het Centraalstation aan het Wees- perpoortsation aan te komen. De Dieseltrein ertrekt van het e eiste perron en de stoom trein komt aan op het tweede perron. Nu wordt gewoonlijk gewacht tot de stoomtrein binnen is. Zondagmorgen is dit niet ge beurd. Om 9.35 uur werd het vertreksein gegeven. De trein moet dan even buiten het station over wissels naar den rechterkant van de baan. Noch de chef, die 't vertreksein heeft gegeven, noch de wagenbestuurder van den Dieseltrein schijnen gezien te heb ben, dat het signaal vóór den wissel op on veilig stond. Door dit onveilig signaal is door den vertrekkenden trein heengereden. Juist bij het bereiken van den wissel, kwam toen van de tegenovergestelde richting de stoomtrein. Deze had een beperkt uitzich' omdat hij uit den bocht kwam van de baan, die langs de Vrolikstraat loopt. De locomo tief stond achteruit voor den trein, dus met den tender voor. Toen de machinist den Dieseltrein zag, was een botsing onvermij delijk. De linkervoorkant van den tender kwam juist achter het stuurhuis tegen den eersten derdeklas-wagen van den Dieseltrein en scheurde den linkerzijkant van dezen wagen geheel open. De wand werd als het ware opengebroken, terwijl de ruiten aan gruis werden geslagen. Hierdoor werden alle banken, die aan dien kant in den wagen stonden van hun plaats gerukt en tegen elkaar opgedrongen. Tusschen de banken beklemd Vandaar, dat de reizigers beklemd geraak- n en anderen door het naar alle kanten wegspattende glas werden gewond. Aan de deugdelijkheid van den Dieselwagen is het zeker te danken, dat het aantal ongelukken niet veel grooter is geweest. Door de taaiheid van het metaal bleef het dak van den wagen intact en bleef de ge- heele wagen op het onderstel staan. Wan neer de tender op dezelfde wijze een houten wagen had getroffen, zou deze zeker geheel versplinterd zijn. Het spoorwegverkeer heeft door dit onge luk betrekkelijk weinig stagnatie onder vonden. De binnenkomende treinen 107 en 82, die eerst het W.P.-station aandoen en daarna vertrekken naar hert Centraal Station zijn lijk dloorgegaan naar het Centraal Station. Twee treinen, die het W.P.-station als eind station hebben, konden langs een vrije baan hun doel bereiken. Van het Weesperpoortstation naar Utreoht zijn een pear treinen uitgevallen. De reizi- gens, die aan het Centraal Station waren, bestemd voor Utrecht, zijn ten deele over Hilversum en voor het andere gedeelte met den D-trein, die het W.P.-station niet aan doet. zonder bijbetaling naar Utrecht ver voerd. De trein van 11.38 vertrok wee tijd van het W.P.-station. Het stadsverkeer had ook groote vertra- ging, want de boomen van de overwegen werden dichtgehouden en niemand moent De Geneeskundige Dienst De Geneeskundige Dienst heeft bij dit spoorwegongeluk prachtig werk verricht. Deze dienst heeft enkele minuten na het on geval er per telefoon bericht van gehad. Da delijk werden vier auto-ziekenwagens, ieder met twee brancards nar de plaats des on- heils gezonden en werden de geneesheeren Schmeink en Emmelet gewaarschuwd, en eveneens naar het terrein gedirigeerd, zoo dat binnen een kwartier na het ongeluk ge neeskundige hulp aanwezig was. Daar niets bekend was van den omvang van het onge luk, begaf ook de directeur, Dr H. Heyer- mans, zich naar de treinramp. Inmiddels waren ook de ziekenhuizen gewaarschuwd, zoodat daar geneeskundige hulp in voldoen de mate bij aankomst van de gewonden ge reed was. Verder liet de directeur nog drie genees- heeren ontbieden en zond per auto 5S bran cards met vier venbandmanden naar het W.P.-station, waarheen ook nog een aantal verpleegsters werd ontboden. Ook de brandweer was er met het noo- ge materiaal. Daarbij was ook een zuurstof apparaat om zoo noodig ijzer te kunnen "egbranden. Het is echter niet noodig gebleken ervan gebruik te moeten maken. Op het terrein van de ramp waren ook een aantal autori teiten aanwezig. Wij zagen er Mf G. C. J. D. Kropman, waarnemend burgemeester, Van Tiel, waarnemend commandant van de brandweer, Dr Heyermanö, directeur van den G.G.D., de heer Van IJzendijk, waarne mend hoofdcommissaris van politie en vele spoorwegautoriteiten. De toestand van de opgenomen gewonden in de ziekenhuizen i6 in het algemeen goed. De Dieseltrein In den loop van den dag werd de Diesel trein weggesleept en ook de stoomtrein ver dween weldra van het terrein. Het ongeluk scheen op het reizigersverkeer van geen in vloed te zijn geweest, ook al doordat de mees te reizigers onkundig waren van het voor- g vallene. Tegen één ding wordt gewaarsohuwd. Laat men niet te voorbarig zijn dit ongeluk to: te schrijven aan den nieuwen Dieseltrein, welke meening bij zeer velen oifder't publiek bleek te hebben post gevat. Want zij is er volkomen naast Immers, het was een geheel toevallige omstandigheid, dat hier een Die seltrein bij de botsing betrokken is gew Ware het een gewone stoomtrein, die op der gelijke wijze zou zijn aangereden, dan zou het ongeluk, naar van deskundige zijde zekerd wordt, zeer waarschijnlijk ernstiger gevolgen hebben gehad, omdat, naar n dat geval aanneemt, een gedeelte van het treinstel zou zijn omgeslagen. Men mag der halve juist van geluk spreken, dat de Diesel trein uit zoo stevig materiaal bestaat, dat bestand blijkt te zijn geweest tegen een schok, als door de botsing veroorzaakt, waar aan het toe te sohrijven is, dat de trein nis uit de rails is geloopen en op de wielen blijven staan. Voor zoover men zich herinneren kan, i« dit de eerste maal, dat zich op dit oude spoorwegemplacement een dergelijk ongeluk heeft voorgedaan. In het belang van het on derzoek bleven de spoorboomen voor de Ruyschstraat geruimen tijd gesloten. Zoowel door de justitie, als door de spoor wegautoriteiten wordt naar de oorzaak van het ongeluk een onderzoek ingesteld. H onderzoek is nog niet ten einde. Het is even wel gebleken, dat niet onomstootelijk vast staat, dat de dienstdoende chef het sein tot rertrek zou hebben gegeven. De bestuurder «=m den Dieseltrein is voorloopig geschorst. In den loop van den dag waren de direc teuren van de Nederl. Spoorwegen, de hee- ren Van Dijk en Van Manen met eenige hoofdingenieurs op het Weesperpoort-empla- cement aanwezig. Men meldt ons uit Amsterdam: Naar wij vernemen maken de gewonden an het spoorwegongeluk bij het Weesper poortstation het goed. Ook de heer Reyser, die een zware hersenschudding kreeg en er het ergst aan toe was. maakt het zeer NOG MEER DIESEL. NARIGHEID Een uur vertraging op de lijn Arnhem-Utrecht Hedenmorgen heeft Dieseltrein 510, welke OS uur uit Arnhem vertrekt en om 7.53 uur Utrecht moet aankomen, groote vertraging onder vonden. doordat even voorbij het Station Drieber gen. om 7.43 uur) t achterste motorensteJ onklaar geraakte. Vermoedelijk is de zekering doorgeslagen, waardoor verder rijden onmogelijk werd. Op de baan. enkele honderden meters voor het station, tusschen de boomgaarden kwam de trein tot stil stand. Men heeft onmiddellijk pogingen in het werk gesteld het ongerief te verhelpen, doch dit bleek groote moeilijkheden met zich te brengen. Er liep zoodoende een kwartier, een half uur en steeds stond de trein onbeweeglijk stil. Dienten gevolge ontstond onder de talrijke passagiers, waarvan velen om half 9 en 9 uur op de kantoren Amsterdam, Rotterdam en elders aanwezig moesten zijn. een verre van prettige stemming. Het dienstdoende personeel trachtte de gemoederen wat te kalmeeren, door de mededeeling, dat reeds een andere Dieseltrein uit Utrecht was ontboden, doch ook deze liet op zich wachten. Intusschen liep te Driebergen een boemeltrein binnen. De locomotief van deze trein werd met behulp speciale koppeling achter den Diesel „gespan- waarna men deze langzaam optrok Station Driebergen. Daar werden de passc.0.~.- ..ontscheept". Om 8.47, toen de volgende Diesel trein uit Arnhem Driebergen binnenliep (met eenige minuten vertraging) kwam er meer „licht" den toestand. De passagiers van trein 510 werden bij die vai doosjes oF tonnetjes van 50 gram 25 cent Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Bb. 1 Het rapport der Commissie-Kooien inzake wering van communisten en der gelijken uit Kama* Staten en gemeenteraden. Ernstige treinbotsing te Amsterdam tusschen Dieseltrein en stoomtrein; de Dieseltrein openge reten; twaalf gewonden. Ernstige Dieselvertraging door motordefect op de lijn Arnhem—Driebergen. BLz. 2 Hindenburg zal in het Tanoen berg-monument worden bijgezet. Verscherping van het conflict over de Noord- Mandsjoerijschen Spoorweg. Een verdrinkingsdrama bij Ouddorp; twee kano's omgeslagen; vier menscLen verdronken. Uitgebreid onderzoek naar de brandstichting in het café „Kulmbach" te Amsterdam. Blz. 5 De rijksweg IJssclmonde—Zwijndrecht in gebruik genomen. Ir. Wellen stein in Bronovo te den Haag over- Dieseltrein 512 geladen eo een juichkreet ging op. toen dc trein zich ia de richting Utrecht in be weging zette. Opeengepakt als haringen in een ton kwam men daar aan. Doordat de vertraging precies een uur had geduurd en een paar voor treinen (o.m. naar Rotterdam) fee Utrecht werden ingelegd, had men althans het geluk dat men directe aansluitingen had. zij het dat men in de diverse plaatsen van bet land ver over tijd arri- Door dit voorval heeft de populariteit van de Dieseltreinen weer ernstig geleden. 'roolijk moment was het toen te Drieber- stoomtrein binnenreed en dc machinist, triomfantelijk kloppend op de romp van zijn ma chine, uitriep ..Neen. dan mijn wagen!" weer van den humo- goeden moed ving de ristischen kant op 1 is naar Utrecht aa Over tijd Gisteravond laat en vannacht zijn nog eenige andere treinen, vermoedelijk door groote vacantie- drukte, met groote vertraging te Rotterdam-Maas aangekomen. Utrecht, die om 10.12 uur moest aan komen, arriveerde 2J^ uur tc laat aan het station. Dc trein uit het Noorden, die om 12.08 uur moest aankomen, kwam om kwart voor éénen binnen! De doodelijke damp De lekke gasslang Men meldt ons uit Amersfoort: Een meisje, dat bij een familie alhier ge geerd was, is door gasverstikking om het ven gekomen. Haar slaapkamer grensde aan de keuken, waarvan de deur openstond. Bij onderzoek bleek, dat de gasslang in de keuken lek was. Het uitstroomend gas is in het slaapvertrek van het meisje gedrongen met bovenstaand treurig gevolg. Ook was de kraan hij de gasleiding niet afgesloten. Te Amsterdam is op den spoorweg-over weg bij de gemeentelijke zweminrichting aan den Schinkel een ernstig ongeluk ge beurd. Een 26-jarige ambtenaar werd, ge- zeJe" OP ziin motorrijwiel, door den trein uit Aalsmeer gegrepen en op slag gedood. Het stoffelijk overschot is naar liet Wilhel- minagasthuis vervoerd. De. zwaar gehavende DieseUreln, die ondanks 'de ickok, toch nog in 'de 1 WONDERLIJK ÊEWAARD IN VOLLE ZEE wT»en Jon,ge *?an' °p wes met de Batavier noot van Londen naar Rotterdam heeft een benauwd avontuur beleefd. Hij viel over ïpmiw°nder^ dr,t dit °P de Batavierboot bemei kt werd. De man wist zich. ofschoon Hrii£ee3? ï^ngewoon goed zwemmer is, drijTendc te houden. Een half uur hield hii zoude" zijn krachten hem begeven, terwijl aan de horizon de Bata vierboot verdween, toen redding kwam dagen. Het Nederlandsche motorschip Olga mPorwe5 -Van, LoHdo" naar Amsterdam, be- V" nabijheid van Haaks vuur schip den eenzamen zwemmer. Er werd bijgedraaid en weidra bevond de uiige- putte jongeman zich aan boord van het motorsclnp dat hem behouden op vader-* landsche bodem terugbracht. BLINDE MAN DOOR WIELRIJDER AANGEREDEN hJe Heest is op den Rijksstraatweg nabij hlind tfeiw P ^^'ge Hartops. die rïiSL r !en wielriider, zekere La uhJe' aangereiden. In ernstigen toestand «s de man naar het ziekenhuis te Oss (N Br.) vervoerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1