«am HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor (Oct T H. BOTH Nuttie's Vader ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1934 DERDE BLAD PAG.10 Kerknieuws. GEREF. KERKEN Aangenomen: Naar Noordeloos. C Hout man, cand. en hulppred. te Enschedé. Bedankt: Voor Monster, Jac. Andree te Poortugeal. GHR. GEREF. KERK Tweetal: Te Drachten, cand. J. van Dijken te Woltersum en Ds. W. Ramaker te Harlingen- NED. HERV. KERK Aangenomen: Naar Vollenhove. G. C van Niftrik te Schraard (Fr.). Bedankt: Voor Heerenveen-Nyehaske. L. Kuier te Birdaard. EV. LUTH. GEM. Aangenomen: Naar Kampen. Mej. Ds. J. A. Hammersen te Woerden-Bodegraven. AFSCHEID, BEVESTIGING. INTREDE Ds. L. S. den Boer hoopt a_s. Woensdag S Aug. in de Chr. Kerk te Leerdam afscheid te prediken om 16 Aug. intrede te doen te Arn hem na bevestiging aldaar op 14 Aug. JUBILEUM Ds. H. PRINS Op 19 Aug. a.s. hoopt Ds. H. Prins, predikant der Ned. Herv. Kerk te L u t j e g a s t lijn 40-jarig ambtsjubileum te herdenken. Ds. Prins, die thans 67 jaar oud is, werd in 1894 candidaat en <s op den 19en Aug. van dat jaar te Vroomshoop in den diens bevestigd. In 1898 vertrok hij naar Ooster- meer en op 27 Nov. 1927 deed hij zijn intrede te Lutjegast. De a-s. jubilaris is ook voorzitter van de aid. Grootegast van het Groene Kruis. JUBILEUM Ds. A. WEEDER De predikant der Ned. Herv. gemeente van D i e p e n h e i m. Ds. A. Weeder, hoopt 9 Sept. a.s. zijn 40-jarige ambtsbediening te herdenken. In 1894 candidaat geworden, diende de thans 67- iarige predikant de gemeente van Heer Hu go- waard. Kuilenburg en Koog a. d. Zaan. en sedert 13 Febr. 1927 Diepenheim. Ds. J. OFFERS. Zondag jJ. is Ds. J. Offers, predikant der Geref. Kerk te Berlikum, weer voor het eerst opgetreden voor rijn gemeente. Hij had enkele maanden ziekteverlof gehad wegens een aandoening aan de stembanden. EMERITAAT Ds. B. NIEUWBURG Het Prov. Kerkbestuur van Z.-Holand heeft eervol emeritaat verleend aan Ds. B. Nieuwburg, predikant bij de Ned. Herv. Gem. van Moordrecht, wegens voort durende ongesteldheid, met ingang van 1 October a.s. Ds. Nieuwburg diende de ge meenten van Schoondijke, Winkel, Zuid- Zij pe Boskoop en Moordrecht sedert 10 Jan. 192a' EMERITAAT Ds. N. WOLDING A De classis Warffum der Geref. Kerken heeft aan Ds. N. Woldinga, te Pie ter- hu ren, na volbrachten 40-jarigen diensttijd eervol emeritaat verleend. Ds. Woldinga werd in 1893 candiaat aan de Theol. Schoo' te Kampen en aanvaardde in datzelfde jaar het predikambt te De Leek. Voorts diende hij de Kerken van Ten Post en Mil dam; sedert 11 Maart 1923 staat Ds. Woldinga te Pieterburen, waartoe ook Westemieiand. Broek en Wierhuizen en Saaxumhuizen be- hooren. DE EV-LUTHERSCHE GEMEENTE TE RUMPEN Zondag 29 Juli j.l. is het vernieuwde en uitge breide kerkgebouw van de Evang. Luth. gemeente te Rumpen—Brunsum plechtig ingewijd. Aanwezig waren o.a. Dr. Gördes uit Heerlen, afgevaardigden van de Staatsmijnen in Limburg, van de Luth. Sy node in Amsterdam en ook van andere kerken. Pastor F. Voges van Amsterdam hield de inwij dingsrede. Na het wijden van de nieuwe klok werd deze voor het eerst geluid. Pastor Heinzelman uit Keulen hield de feestprediking; tenslotte hield de predikant lie. dr. Thoms een toespraak, waarin hij allen, die medegewerkt hadden aan de totstand koming van dit kerkje dank bracht, "s Middags werd een feestvergadering gehouden, waaraan de verschillende kerkelijke vereenigingen medewerk ten en verschillende afgevaardigden werd ge sproken. DE KERKELIJKE FUSIE IN CANADA De predikant T. Albert Moore (Canada) telt in „The Christian Union Quarterly dat groote kerkelijke fusie, die in Canada plaats ge vonden heeft (vereeniging in 1925 van de drie groote Protestantsche kerken) in korten tijd aan merkelijke voordeeien met zich mee heeft ge- bracht. Sinds de fusie konden er o.a. 1300 ni plaatsen van Godsdienstoefening geopend worden van welke 90 pet. in plaatsen waar te voren geen Godsdienstoefening plaats vond. In 450 plaatsen, waar de gescheiden kerken een moeitevol bestaan leidden, heeft de vereenigde kerk thans een bloeiend bestaan. Voorts won de vereenigde kerk sinds 1925 204.429 nieuwe leden, hetgeen een meerdering van het zielental in totaal beduidt 70.000 zielen (na aftrek van sterfteverlies, gratie, enz.). Het aantal theologische faculteiten kon van 15 op 8 worden teruggebracht Het aan tal kerkelijke commissies werd van 26 op 5 ge bracht. hetgeen een beduidende besparing aai en geld geeft De liefde van de kerkleden Zending en philantropie is door de vereeniging io sterke mate aangewakkerd; in plaats van onder linge concurrentie is gezamenlijke opbouw en uit breiding gekomen. De moeilijkheden die de fusie aanvankelijk hier en daar plaatselijk bracht, zijn in de verloopen 9 jaren zoo goed als geheel op- In aansluiting op het bericht onder „Kerk- euws" in ons blad van 2 Aug. j.l. geven wij thans het portret van Ds. L. Boone. gekleed in zijn thans vrijwel geheel uit den tijd zijnde ambts- AJgem. Synode der Ned. Herv. Kerk Vijftiende zitting. Ngebed en le zing der notulen worden de gisteren aange nomen voorstel'~n in zake de opleiding der i'er in handen gestild van de com missie van eindredactie. Het voorstel inzake 't reglement op de buurtgemeenten, de ver andering in art. 178 Alg. reglement wordt •ot\»«n om de vele beswaren, die zich hier opdoen. Het verzoek van de predikanten om te Leeuwarden op kosten der kerk te mogen proccdeeren wordt afgewezan. Hot er-zoek van den raad der kerken om een eenheidsfront te vormen tegenover het drieste optreden van het ongeloof wordt ver worpen. De raad verwacht 't te veel van uit wendige middelen. Gehoorzaamheid aan God, buigen voor Hem is het eenige middel om uit al de moeilijkheden te geraken. Prof. v. Rhijn zou wenschen dat in dien geest aan den raad der kerken zal geschreven worden. Lang wordt er gesproken over het hulp predikerschap ook van vrouwen. In de regle menten is er ongetwijfeld tegenstrijdigheid in dezen. Daarom wordt de voorgestelde erandering verworpen. Een nieuw voorstel wordt niet gedaan, omdat er belangrijke voorstellen op handen zijn. Het classicaal bestuur van Dordrecht wil dicaler middelen zien toegepast in zake het optreden vart godsdienstonderwijzers en soms zelfs onbevoegden in de gemeente. Het voorstel dat het daartoe doet wordt echter af gewezen. Nog heeft de raad der kerken een drietal verzoeken, ingediend. Geantwoord zal wor den, dat de Algem. Synode aan de verzoeken zal voldoen met deze beperking, dat de orga nisatie van de Lausanne-beweging aan de voorzitters en vertegenwoordigers der kerken ei. van de Nederlandsche afdeeling van den Wereldbond der Kerken wordt opgedragen. De Möttlingen-Beweging Friedrkh Stanger en zijn streven Met het oog op de op 2 Sept. te Woudschoten aanvangende en van 3—12 Sept. voortgezette samenkomsten, uitgaande van de z.g. Möttlingen- beweging. willen wij enkele oriënteerende mede- deelingen geven. Deze beweging toch. waarvan heer Anton Begeer te Amsterdam de leider Nederland is, vertoont eenige gellijkenis met Buchmannbeweging. Uitgangs- en doelpunt y beide bewegingen zijn ongeveer dezelfde: zij zijn feitelijk reacties, gelijk de Kerkgeschiedenis er meer kent uit perioden, waarin het geïnstitueerde kerkelijke leven een zekere eenzijdigheid open baarde, welke het persoonlijk geloofsbezit en de geloofsverzekerdheld niet voldoende in het mid delpunt scheen te plaatsen. Er is niets nieuws onder de zon. Ook de Mött- lingen-beweging, genoemd naar een in 't Schwarz- wald gelegen boerendorp, waar zij ontstaan is, is niet nieuw. In vroeger eeuwen en andere vormen heeft het streven bestaan, om nauw verband te leggen tusschen ziekte en zonde, tusschen zonde vergeving en ziekte-genezing. In tegenstelling ech ter met richtingen als Christian Science heeft de Möttlingen-beweging een uitgesproken Christocen- trisch karakter; Jezus en Jezus alleen als redder •erwicriaar staat in het middelpunt van haar denken en handelen. Verhouding tot de kerk Gelijk met meer van zulke bewegingen het geval is: zij zijn niet of nauwelijks te registreeren. Een omlijnd programma ontbreekt; destemeer heeft er het pakkende woord, vrucht van heftig bewogen gemoeds- of ernstig geslingerd zieleleven. invloed en stuwkracht Een van die woorden, tevens de beweging typeerend. is: „Gij moet van de zonde scheiden en niet van de kerk". Hierin zijn ver- d het groote beginsel der Möttlingen-bewe ging: vrede met God door vergeving en nalaten der zonde, èn een afweer van hen. die meenen. dat bewegingen als deze de kerk ondermijnen. Pas nog heeft Ds. Gregory in .Kerkopbouw" op die meening gewezen: „de echte groepmensch". zoo schrijft hij. „gaat óók voor zijn kerk leven; de Groepbeweging staat niet naast de kerk, wanneer slechts de kerk niet voor zich het alleen-recht op- eischt van over geloofsleven te mogen spreken en dat anderen dat alleen onder haar leiding mogen Vader Stanger Wat nu de Möttlingen-beweging betreft, zij vindt haar oorsprong in een dorpje, dat reeds nalen aantrekkingskracht uitoefende in den an geestelijk „Erhohlungsheim". Aan het einde der 18e eeuw was het Pfarrer Machtolf. later Dr. Barth, van 18381852 Pastor Blumhardt. en sedert 1507 Is het „Vader Stanger", die Möttlin- gen als een oord van geestelijke genezing naam heeft gegeven. Afgaande op de lectuur over deze beweging, zien wij haar bemoeiing met zieken zich in hoofdzaak beperken tot zenuwzieken, enkele malen zijn ook lichamelijke kwalen behandeld. De genezing is daar niet alleen „genezing op 't gebed", maar ook een gevolg van bekeering. Inzonderheid zwaarmoedigheid en wat tot haar gevolg behoort, wordt er bestreden met het licht der redding, dat schijnt in de duisternis van bezwaarde of bestre den zielen. Waar Vader Stanger zelf uit een zeer bewogen leven van drinken en vloeken en andere zonden ..als een brandhout uit het vuur gerukt" is, staat hij tegenover zijn patiënten, wien een ware zondenlast temeer drukt, als hunner een en ."olgt met hen een weg van persoonlijke bemoei e- ïis (de spreekuren), ernstig gebedsleven en strenge levensleiding. Zijn tehuis in Möttlingen is een in ternaat. dat in den loop der jaren is uitgegroeid tot een gebouw, waar pi.m. 80 personen ccderdak vinden. Sedert 1932 is er ook een zaal voor sa menkomsten, ruimte biedend aan 600—800 per- De reddingsark. Dit laatste wijst erop, dat de Mötlingen-bewe- ging haar oorspronkelijk intiem karakter heeft moeten ombuigen naar de gemeenschapsidee, welke dan ook in een volledige „gelijkheid en broeder schap" wordt toegepast. Aan het subjectivisme is door Stanger den oorlog verklaard: „geen vrome gevoelens, geen ervaringen, slechts eenvoudigweg: ,ioo gij gelooft, dan bezit gij". De Evangelie\erkondiging beweegt zich te Möttlingen om deze polen: ronde en genade, boete en geloof. Zoo deint deze ark der 20e eeuw op de fel bewogen wateren van geloofsstrijd en levensleed, en neemt allen op. die bekeering zoeken, zij mogen dit bewust doen of haar onbewust blijken noodig te hebben. Men vraagt in Möttlingen niet of iemand rechtzinnig of vrijzinnig is; men houdt er niet van de tegenstelling geloovig en ongeloovig; hier geldt slechts: Jezus alleen. „Niet Zwingli. niet Luther, niet Calvljn. niet deze of gene ker- kerkelijke leider, predikant of schrijver kan u helpen; Jezus alleen. Zoo ongeveer is de figuur der Möttlingen-bewe ging. Haar beginsel heeft op den duur uitgedre ven tot de gedachte, dat zij niet tot het centrum mag beperkt blijven. Vandaar nu ook de samen komsten' óp Woudschoten. en daarna de lezingfrt Ln verschillende plaatsen van ons land. Hoe mén over haar moge denken, ook deze beweging komt in een tijdperk, dat haar menigen geestelijken schip breukeling zal toevoeren, en voor dezulken hand haaft ook zij den eenigen naam, onder den hemel gegeven, door welken wij moeten zalig worden. precies geteld. 47. Maar als ou Dr. J. F. Beerens in datzelfde blad in een artikel over „de aantrek kingskracht van Rome" vraagt: „Zijn er Ln Velsen alleen reeds met 477' dan overdrijft hij vra- gendweg. want de aanwezigheid van bijv. 1 Christian Scientist, 1 Theosoof. 2 leden der „ge meente Gods" en 2 Rozekrulsers wil nog niet zeggen, dat die zes personen het aantal kerken te Velsen met vier vermeerderen. De toevallige aan wezigheid van een paar inwoners, die tot een bepaalde kerk of groep behooren, mag de toch al hooge kerken-rekecing van Velsen niet bezwaren. DE SCHATKAMER f Het bekende maandblad „De Schatkamer", in dertijd door Ds. R. J. van der Meulen opgezet en eenigen tijd geleden na een periode van verdwij ning weer herleefd is nu opnieuw bezweken. Tal predikanten zullen dit betreuren: de Schat kamer was een blad. dat in menig geval zijn naam aandeed. HET VEELKERKENDOM Dat wij in ons goede land een welvoorzi staalkaart van kerken, kerkjes en secten bezitl is bekend. Alle overdrijving schaadt echter en doet het ook den goeden naam van stad of dorp wanneer men die staalkaart niet nauwkeurig tee kent. Onlangs wandelde door de pers het berichtje over „de 47 godsdiensten van Velsen". en toen het Alg. Weekbl. voor Ch ristendom en Cultuur vroeg naar de bewijzen, kreeg het een lijstje thuis: Firma VALCKX VAN KOUTEREN Kerk- en Concertorgel fabriek ROTTERDAM Aelbrechtskade 90a, 91, 92 TELEFOON 32722 PLAN HERDENKING AFSCHEIDING 1834 Zal het plan van de herdenking der Afscheiding slagen, dan zal ieder voor wie de Afscheiding iets in zijn leven beteekent, do dagen die ons nog scheiden van het herdenkingsfeest moeten gebruiken om bij het jongere geslacht de belangstelling er voor aan te kweeken 't Beste gaat dit door aan familie en vrienden te schenken het boek „De Afscheiding in baar wording en beginperiode" van Dr. J. C. v d Does. Bestelt het bij Uw boekhandelaar of bij de uitgeef ster N.V. W. D. Meinema te Delft Het kost ƒ3.90 ing. en ƒ4.90 geb. ZENDING EN PHILANTROPIE ZENDINGSFEEST TE BOXTEL Uitgaande van de classis Eindhoven en Hel mond zal op den 15en Aug. a.s. op huize Venrode te Boxtel een Zendingsfeest worden gehouden, waar als sprekers(sters) zullen opr treden: Ds. P. v. d. Linden uit St. Michielsgestel. Ds. v. d. Wal uit Tilburg, Zr. Schoch uit Apel doorn en Ds. Meeuwenberg uit Eersel. Er werd reeds medewerking verzocht van een muziekkorps, terwijl ook een cantioe op het terrein aanwezig zal zijn. De aanvang is vastgesteld op Ds TAP EN DE MARTHA-STICHTING Ds Voors schrijft in hot maandblad dor Martha-Stlohting te Alphen a. d. Rijn over den onlangs overleden Ds A. Tap, die oud- bestuurslid der stichting was: „Deze uit nemende prediker en zielszorger, deze in nemende, eenvoudig© beider zijner gemeen ten» bijzonder tijdens zijn veeljarigen dienst te Schiedam, behoorde tot de mede-oprich ters in 1908 van de Vereeniging „Kinder- zorg binnen de Classis Rotterdam", en nam als zoodanig plaats in het Bestuur der Mar- tha-Stichting. Toen hij moest altreden in het Bestuur van „Kinderzorg", werd hem een blijvende plaats in ons Bestuur aanga boden, wat hij gaarne aanvaardde. Bij het overlijden van Ds C. W. Pohlmann was hij de aangewezen secretaris, en met rustige zorgvuldigheid was hij als zoodanig werk zaam, tot zijn verzwakt gehoor hom belette de discussies te volgen, zoodat hij genoopt werd het Secretariaat, en later zijn bestuurs plaats op te geven. Maar hij bleef met ons voortleven me groote belangstelling, en volhouden om on zen Martha-Kaiender mede te verzorgen, zcodat ook in de uitgave van 1935 hij nog in de April-maand tot zijn vele vrienden zal spreken nadat hij gestorven is.'' DE BAND MET ZUID-AFRIKA Samen oprichten van een gedenkteeken De heer Paul voo Dornik flater van Christiana in Zuid-Afrika vertoeft momen teel in ons land voor een zeer bijzonder, maar sympathiek doel. ln 1937 zal het 200 jaar geleden zijn dat de eerste zendeling, George Smit, een Hollan der, aan Kaap de Goede Hoop zich vestigde om zeudingsarbeid to verrichten. Tot dien lijd kwamen daar alleen maar, in 't voorbij varen, zoogenaamde ziekentroosters van de schepen der O. I. Compagnie Reeds voor 100 jaar vatte de grootvader van den heer v. Dornik het plan op, ter her innering aan den eersten zendeling een ge denkteeken op te richten. Maar allerlei om standigheden verhinderden het. Thans heeft de kleinzoon zich voorgenomen dit plan ten uitvoer te brengen. Hij heeft de medewer king van alle mogelijke autoriteiten in Zuid Afrika en in ons land, en bezit tal van hooge aanbevelingen, o.m. van H. M. de Koningin, die hem voor dit doel een belangrijke gift ter hand stelde De bedoeling is het monument te plaat sen naast dat hetwelk werd opgericht voor Jan van Riebeek, die in de 17e eeuw het Hollandsche gezag op de Zuidpunt van Zuid-Afrika vestigde. George Smit zal worden afgebeeld, met één voet in-Afrika en één voet in Neder land, met de bijbel in de hand, en kijkende naar het Noorden, het binnenland in. Op die plaats zal het gedenkteeken door ieder die naar Zuid-Afrika gaat ja door ieder ZONDAG 5 AUGUSTUS HUIZEN 301.5 M. 1ED. CHR RADIO-VEREENIGING 9-3010.00 Gramof oonm uziek. 10.00 Kerkdienst uit de Geref. Kerk (Noor der kerk), te Hilversum. Voorganger Ds. G. Laarman. - 1 Votum en zegen. 2 Zingen: Ps. 60 7. 3 Lezen vac de Wet. 4 Zingen: Ps. 142 7. 5 Lezen: Johannes 6 59—69. 6 Gebed. 7 Tekst: Johannes 6 66—69. 8 Zingen: Ps. 85 3. 4. 9 Eerste deel der pre diking. 10 Zingen: Ps. 27 5. 7. 11 Tweede deel der prediking. 12. Dankzegging: 13 Zingen: Ps. 119 53. 14 egen. Daarna tot 12.15 nan.: gramofoonmuriek. 5.005.50 c.m. Gewijde muziek door: Jo Aldag. alt-mezzo. Jan v. d. Roovaart. tenor. Ferdinand Kloek. N.CR.V.-orgel. Liederen van de beloften der toekomst. 1 Psalm 50 1. 2 en 9. 2 Als de Heiland zal verschijnen. 3 Ontwaak, gemeente richt uw oog! 4 Man oen broeders! Ziet bet teeken. 5 Orgelspel. 6 Hij zal komen! de man van smaiten. 7 geschal de* Heeren. 11 Dier'bre He:r Je zus, wat toeft ql" zoo lange? 12 Bede: Heer Jezus, neem mijn handen. 550 njn. Kerkdienst uit de Ned. Hrrv. Kerk te Minnertsga. Voorg.: Ds. J. v. d. Heides Organist: Gerr.t Westerhuis. 1 Or- gelsepl. 2 Voorzang 3 Votum en zegen. 4 Geloofsartikelen en zingen. 5 Schriftlezing: 1 Sam. 30 1-19. Tekst, vers 6b. 6 Zin gen 7 Eerste gedeelte der prediking. 8 Tus- schenzang. 9 Tweede gedeelte der prediking: 8 Tusschenzang. 9 Tweede gedeelte der pre diking. 10 Slotzang. 11 Zegen. 12 Orgel spel. Daarna tot 7.45 njn. gramofoonmuziek BUITENLAND Daventry 1500 M.: 11.20-12.20 n.m. Mari tieme Kerkdienst .1 Hymne „O God. our help in ages past". 2. Venite. 3. Psalm 107 21—31 en 43. 4 Benedictus. 5 Geloofsbe.lj- denis en Gebeden. 6 Hymne „Lord while for all mankind we pray". 7 Preek door Viootpredikant the Ven. Archdeacoo Pe- shall. 8 Hymne „O Worship the King". 9 Gebed. 10 Hymne ..Eternal Father, strong to save". 11 Zegen. 12 Volkslied. Midland Reg. 391.1 Ma 8.20 Kerkdienst 1 Immortal, invisible God, only wise. 2 Ge bed en Onze Vader. 3 Schriftlezing. 4 Hym ne: Through all the changing scenes of Life. 5 Gebed. 6 Lofzang. 7 Preek. 8 Hymne: Sun of my soul. 9. Zegen. Scottish Reg. 328.6 M-: 335 Kerkdienst. 1 Orgel: Largo. Handel. 2 Hymne: „Ncarar my God to Thee". 3 Gebed en Onze Va der. 4 Stille Hulde. 5 Bijbelezing. 6 Gebed. 7 Hymne: „Thy Kingdom come. O God", 8 Preek door Col. W. Robertson VG OBE. JP. 9 Hymne: „O God, our help in ages past". 10 Zegen. 8.15 Schotsche Kerk dienst. 1 Psalm 98. 2 Gebed. 3 Hymne: „Glo rious things of Thee are spoken". 4 Bijbel lezing. 5 Gebed. 6 Paraphrase no. 27. 7 Preek. 8 Hymne: .All creatures of Our God and King". 9 Zegen. MAANDAG 6 AUGUSTUS HUIZEN 3013 M. NED. CHR. RADIO VEREENIGING 8.00—8 15 Schriftlezing 8.15—9.30 Morgenconcert (gr.m.). 10.3011.00 Morgendienst door J. A, Hoekzema. 11.00—11.30 Lezen van Chr. lectuur. Voor gelezen wordt uit „Kinderland" van mevr, M, A. M. Renes—Boldingh. 1130—12.00 Gramofoonmuziek. 12.00—12.15 nan Politieberichten. 12.1512.30 n.m. Orkestmuziek (gramo foonmuziek). 1230—2.00 n.m. Orgelconcert door Jan Zwart uit de Luthersche Kerk. te Amster- 2.00—235 run. Het Arohemsch Instrumen taal A.O.V«-Trio. 235—3.15 n.m. „Beantwoording van vragen over kamerplanten" door A J. Herwig 3.15—3 45 o.m. Vervolg-concert door bet Arab. Icstr. A.O.V^Trio. 3-45—4.00 n-m. Verzorging zender. 4.005.00 n.m. Bijbellezing door Ds. W. Bouwman. 5.006.00 njn. Kristlik Frysk Selskip. Con cert door It Lyts Kr. Mingd Koar". Dir. J. Wierda. 6.00—658 n.m. Gramofoonmuziek. 6.587.00 n.m. Overschakeling op den ver sterkten zender. 7.00±7.15 njn. Politieberichten, gevolgd door Persberichten van het Ned. Chr. Pers bureau. ±7.15730 njn. Gramofoonmuziek. of ..Een greep uit het dageijksch gebeuren". 7308.00 nan. Declamatie door B. van Gelder. 8.009.00 njn. Uurtje van veel gevraagde gramofoonmuziek. 9.00-930 nzn. Bespreking van V. C Kit chens boek „Ik was een volslagen Heiden", door G. H. L. Baron van Wassenaer. 93010.00 n.m. Het Waleson-kwartet Dick Waleson. Ie viool. Nap de Klijn. 2e viool. Giel Smit. altviool. Guillaume Hesse, cello. Medewerking van José Rodriguez Lo pez. piano. 10.00-10.10 n.m. Vaz Dias. 10.101030 njn. Gramofoonmuziek. 10.3011.00 n.m. Het Waleson-kwartet. 11.001130 njn. Gramofoonplaten. VA-RA. 8.00 Gramofoonmuziek. V.P.R.O. 10.00 Morgenwijding 10.15 Twaalf man en een kapitein. (Theo- dor Plivier). Voordracht door Jan Lemaire. 1035 Trio Guaroni. 11-00 Gramofoonmuziek. 11.10 Trio Guaroni. 11.45 Het paard (fragment uit ..Emigran ten" - M. Siekely-Lulofs). Voordracht door Jan Lemaire. 12.00 Eddy Walis en zijn ensemble. 12.45 njn. Gramofoonmuziek. 1.00 n.m. Eddy Walis en zijn ensemble. 1.45 njn. Verzorging zender. 2.00 n.m. Gramofoonmuziek. 2.30 njn. Voor de vrouwen. 3.00 n.m. Populaire orkestmuziek (gramo foonplaten). 4.00 ojn. Voor de kinderen. Janny van Oogen vertelt 430 n.m. „Tosca". Opera In 3 bedrijven 630 D.m. Muzikaal babbeltje door Piet Tlg- gers. Richard Wagner, toegelicht met gra- mofoonumziek. 7.15 njn. Gramofoonmuziek. 7.40 n.m. Neerlands Natuur V „TexeT. Causerie door den heer Portielje. 8.00 njn. Herhaling van S.O.S.-berichteo. 8.03 njn. Weensch Guitaar Kamermuziek- Trio oJ.v. Prof. Dr. L. Bracharz. 9.00 njn. Vaz Dias. Groat J** ^^RA-orkest ol.v. Hugo de 9.45 wn. De Lucifer. Hoorspel voor de microfoon bewerkt en vertaald door Rolien Numan. naar eeo novelle van August Wis- b«k. 10.00 njn. Orkest oJ.v. Hugo de Groot soeelt een Strauss-programma. 10.45 n.m. Gramofoonmuziek. 12.00 Sluiting. BUITENLAND Parijs (Radio) 1648.4 Mj 4.50 n.m. Uit zending uit het Amerikaansch Conservato rium te Fontainebleau. Pianorecital door Robert Casadesus, 7.05 n.m. „Escales" van Ibert (gr.pl.). 8.20 n.m. Pianorecital door Leon Kartun. 9.05 njn. Wagner- concert o.l.v. Paul Paray. London Reg. 342.1 M-: 830 o.m. Piano recital door Cyril Smith. Straatsburg 349.2 M.: 850 n.m. Gevarieerd Beromünster 539.6 M. 930 njn. Concert. (Schubert-Weber). Daventry 1500 M.: 9.45 n.m. Symphonie- Milaan 3685 M.: 1030 n m. Kamermuziek. die Kaap de Goede Hoop passeert, worden gezien, 't Zal een getuigenis rijn voor het werk der kerk in Zuid-Afrika en tegelijk voor de eenheid en stamverwantschap van Nederland en Zuid-Afrika. 't Is daarom iets voor heel orthodox Ne derland, ja voor ieder nationaal voelende, om er aan mee te werken. Ook in Zuid Afrika worden hiervoor gelden verzameld. De regeering daarheeft reeds de grond er voor toegezegd. Momenteel is de heer van Dornik te Dordrecht. Ook andere plaatsen van ons land hoopt hij te bezoeken. FRDESCHE MARANATHA-CONFERENTIE Woensdag 8 Augustus a.s. zal op de Wilhelmi- nabaan te Leeuwarden de derde Groote Friesche Maranatha-Ccoferentie worden gehouden. Als sprekers zullen optreden de heeren Kits, leiccr der Evangelisatie te LeeuwarA n. onderwerp: „De nood der wereld"; Ds. M. J. G Visser, Ned. Herv. predikant te Leeuwarden, onderwerp: „De nood der Christenheid"; Ds. M. J. A Bouwers, idem te Dantumawoude. onderwerp. „Ziet de Bruidegom komt"; Ds. A W. F. Waardenburg. Vrij.-Evang. pred. te Wezep. onderwerp: „De komende Anti- Christ"; Ds. A. M. Berkhoff, laatstelijk Chr. Geref. pred. in H. V. te Oudem rdum onderwerp: „Vol- ha'dt in het geKd": Ds. R. E. 1. Bik. Hers: Evang Luth. pred. te Enkhuizen, onderwerp: „Ik heb den trein gemist"; Ds. J. R. Wolfensberger. Ned. Herv. pred. te Sneek. onderwerp: „Er is nog plaats"; Ds. D. W. Veldkamp, Vrij-Evang. pred. te Leeu warden, onderwerp: „Blijft in Mij en Ik in u"; en Ds. G J. Hoekendijk. Vrij-Evang. pred. te Bus- sum, onderwerp: „Draagt veel vrucht". I .HET SPECIA ALHUIS Hfi IH BJI WikH lllii lil ROTTERDAM Noordblaak FEUILLETON UIT HET ENGELS CH VAN CHARLOTTE M. YONGE (15 Alice Egremont was blij haar dank te brengen voor den Troon van God, en zoowel uit haar fantasiestuk, als uit haar psalmen klonk een juichtoon, dien niemand gedacht had dat het instrument kon voortbrengen en die doordrong tot hét hart van meer dan een harer hoorders. Niemand, die haar kende, kon er aan twijfelen of haar vreugde was niets dan een onschuldige opgetogen heid over het terugvinden van hem dien rij zoo innig liefhad en in wien /ij zoo vol komen geloofde. Maar het kon niet anders of er rees tevens een verschrikkelijke twijfel op of hij dat vertrouwen waardig was en wat de nieuwe bladzijde haars levens zou te zien geven. Juffrouw Headworth had gezegd dat zij niet zouden spreken voor na kerktijd, maar toen kon het ook niet uitgesteld worden. Zij was echter voorbereid, toen naar nicat naar haar toeikwam en op tcederen, ver ontschuldigen toon zeide: „Tante Ursula, lieve tante Ursula, het schijnt heel ondank baar. maar „Hij komt u weghalen? Ja, dat zag ik F.' <Iat moet wel, mijn lieve. Weet gij waar heen'" „Ja, eerst naar Londen, om van allerlei 'dingen te koopen en dan naar zijn huis. Naar Bridgefield Egremont. Ik zal mijnheer Egremont moeten zien." en haar stem daal de van schaamte. „Maar Mark zal goed voor mij zijn en waarom zou ik mij bezorgd maken als ik hem heb." „Dat is zoo. Ik ben bly dat het zoo wezen moeten", zeide de oude dame vastberaden. „En toch om u zoo onverwachts te ver laten." „Daar is niets aan te doen. „En het zal slechts voor korten tijd zijn" voegde zij er bij, „tot gij de noodige schik kingen kunt maken om bij ons le komen. Mijn lieve man zegt. dat hij u alles ver schuldigd is. Dae,rom moet fiti hii- of dicht bij ons wonen." „Mijn beste, het is heel lief en -rood van u dat gij er zoo over denkt, maar ik moei onafhankelijk zijn. Zij bracht het onder deze woorden, omdat zij zich in tegenwoor digheid van Nuttie niet weer onvoorzichtig wilde uitlaten. „Och, tantetje-lief, dat moet toch! Denk eens wat gij voor mij rijt en wat gij voor ons gedaan hebt We kunnen ni'U weggaan om geluk en voorspoed te genielen en u achterlaten. Is het wel, Nuttie? Help mij eens om die belofte van haar te krijgen. Toe och toe, beste tante" en zij begor haar te liefkoozen, iets dat haar zoo natuurlijk af ging; maar Nuttie deed er niet aan mee en juffrouw Headworth schudde het loofd en zeide ernstig: „Hou nu op, Alice. Dat helpt -.iets. Ik zeg u eens en voor altijd dat mijn besluit vast staat." Door langdurige ondervinding wist Aücp dat. als haar tante op dien toon r>rak. elke poging tot overreding nutteloos was. ?ij hield dus op, maar keek haar verslagen met tranen in de oogen aan. Nuttie begreep haar wat beter en gevoelde den prikkel van wantrouwen weer. „Maar tante, mijn lieve tante, hoe kunnen we u verlaten? Wat zult u beginnen met al de inwonenden?" ging mevrouw Egre mont voort. „Ik zal zien wat ik doe, mijn lieve. Denk daar maai- niet over. Het is een zaak van belang u en dit kind recht te zien weder varen." „En denk eens, na al de leelijke dingen die er van hem verteld zijn, dat we elkaar 't eerst in de kerk moesten ontmoeten! Hij wilde niet wachten om brieven en bood schappen door Mark te laten brengen. Zo> als gij ziet, kwam hij onmiddellijk wlf. Ik wist altoos wel. dat hij dat doen zou Het spijt mij alleen zoo voor hem. dat hij al die prettige jaren toen Nuttie klein was, ver loren heeft. Zij moet haar best doen om hem die te vergoeden." „O!" riep Nuttie uit: „Wat is het vreemJ! Wat zal het alles vreemd zijn!" „Het zal een geheel nieuw leven voor u zijn", zei haar tante op vermanenden toon; maar gij moet uw best doen om een goede dochter te zijn en uw nieuwe positie waar dig te vervullen, dan twijfel ik niet of het zal u wel bevallen." „Als ik maar allen mee kon nemen", zei Nuttie. „O, wat zal u toch beginnen, tante Ursula? ïn het koor! Moeder, wie zal op het harmonium spelen; en wie val do me's jes helpen; en wat zal mijnheer invers be ginnen; en wie zal mijn klassn nemen' Zouden we niet een poosje kunnen blijven moeder om orde op de zaken te stellen?" „Het is aardig van u dat gij daarna- denkt, lieve", zei mevrouw Egremont, „maor uw vader zou geen lust hebben om hier langer te blijven." „Maar zou ik aiet een dag of wat kunnen blijven, moeder, om afscheid van allen te nemen? Van mijnheer Dutton, en juffrouw Mary en Gerard, en van al de meisjes." Er was veel voor dit plan, zoodat de drio dames dien avond daarbij bleven. Mevrouw Egremont kwam genoeg tot zichzelf om eenige noodige biefjes te schrijven om op heldering te geven van haar onverwacht vertrek. De tante kon niet spreken over een toekomst, waarvan rij voor haar nichten zooveel vreesde en waardoor zij geheel vergat te denken aan haar eigen eenzaam heid; Alice onderdrukte haar eigen harte lijke, teedere, zorgelooze vreugde door het onaangename besef dat zij hierdoor onge voelig en ondankbaar jegens haar tante was; maar het was niet mogelijk dit in aan merking te nemen, en Nuttie was het e-n® oogenblik geheel anders gestemd dan het andere. Verlangen naar gindschc, nieuwe, onge ziene wereld, opgetogenheid over haar eigen lotswisseling, medegevoel voor het geluk harer moeder werkten allen daartoe mede maar maakten haar hoe langer hoe onrus tiger, omdat die gevoelens verre >'an onver mengd waren. De instinctmatige a'keer van mijnheer Egrernonts gelaat, de twijfel aar zijn schoonschijnende geschiedenis die door zijn tegenwoordigheid in rook was vervlo gen. en aan het vertrouwen harer moedor overvielen haar van tijd tot tijd. misschien tengevolge van den toon en de blikken harer tante Daarbij was haar tante als een moe der voor haar geweest, haar eigene moeder veel meer als een zuster; haar te verlaten was dus een smartelijk losscheuren, waar voor zii niet zooals mevrouw Egremont vergoeding vond in een meer omvatten le liefde. Daarenboven hield Nutlio zich over tuigd dat het hart van den armen Gerard Godfrey zou breken. Toen moeder «m dochter voor de laatste maal ter ruste war*n gegaan in de kamer die zoo oud als Ursula wai, dus nu zeventien jaar de hare was geweest viel Alice in slaap met een uitdrukking van vrede en vergenoegdheid op het gelaat .i.»or het gevoel dat haar langdurige i eproevina met onverwachte vreugde bekroond was; terwijl Nuttie uit vrees van haar in baar slaap te storen zich niet bewoog, en met wyd-geopende oogen nu bespiegelingen lag te maken q^er de onbekende toekomst en dan weer lag te treuren over h<m d:e rij achterliet, over tante Ursula, Gerard Maty en anderen, en over de plannen waaruit tij werd weggerukt, terwijl zij zich een oogen blik later troostte met de hoop dat tij. nu zij rijk werd, in eens al wat er noodig was kon geven het witte altaat kleed, de koperen kan ja, dat zij misschien de kerk kon voltooien en de school bouw ral. want had niet iemand gesproken van haar po sitie? O ja. zij had er niet eerder aan re dacht, maar aangewen rij de dochter van den oudsten broeder was, moest zij de erf genaam wezen! Zonder twijfel lag er een heerlijk, schoon leven voor haa.» zij /ou allerlei soort van hetooveringen talloo»e slechte baronets en graven weerstaan en terug komen en Gerards hand in de hsre nemen erv zeggen: ,J)e hoogmoed word ver nederd en de liefde was vrijNiet dat Gerard sodert zijn zevend© jaar t-en woont In dien zin gesproken had, maar daan toer zou het juist des te mooier zijp; zij zouden beiden zonder tets te zeggen standvastig rijn, tot de tijd kwam, misschien als tii meerderjarig was. Moeder zou het wd goed vinden, al zou die vader zoker vsrschiikke- lijk zijn. En wat zou het prettig wezen alles aan Gerard te geven; zij zouden allen naar het vasteland gaan en schilderijen gaan zien en koopen, en al de bergen gaan bezichtigen. Maar nu Mark Egremont wer kelijk zoo edelmoedig geweest was do nicl.t op te sporen, die hem van zijn plaats moest verdringen, gebood misschien die plicht haar hem te trouwen; misschien rekenda hij er op. Zij zou op haar beurt edelmoe lig zy-a, al haar rijkdommen aan hem afstaan en naar Micklethwayte terug keeien om er alles te doen en alles te zijn. Wat zouden zij haar bewonderen en haar zegenen! En morgen ging zij naar Londen Lenden dat zij zoo gaarne zien wilde de abtlij van Westminster, het Britsch Museum. AU Saints-kerk. de National Gallery en een onnoemelijk getal nieuwe japonnen. Half wakend, half dmnmend bracht rij de nacht die haar tamelijk lang scheen, door; en daar de zomerdag vroeg aanbreekt duur den de uren dat het licht was oordat zii met fatsoen op kon staan, haar nog vo«i langer. Haar plassen in het water maaldo haar moeder wakker, die era oocenl lik ge, noegelijk bleef liggen kiiken onder het den ken over en danken voor haar groota vreugde en toen opstond en ijverig aan den gang ging. wetende hoeveel er dozen druk ken morgen nog gedaan moesr worden, voordat h»?>» man haar bij zich kon laten (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 9