ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1934 GIJSBERT KAREL VAN HOGENDORP man. Door tegenslag tn zaken, omstreeks 1772—1773, verloor deze zijn geheele vermo gen. Hij vertrok naar Indië en toen hij in 1784 naar Nederland terugkeerde, kwam hij bij een schipbreuk om. Door bemiddeling van Wilhelmina van Pruisen, de gemalin van Stadhouder Wil lem V, werden Gijsbert Karei en zijn broer Dirk naar Berlijn gezonden, waar ze voor den krijgsdienst werden opgeleid. Als vaan drig nam Gijsbert Karei dienst bij het regi ment van Prins Hendrik van Pruisen. In 1782 keerde hij naar het Vaderland terug, waar hij dadelijk tot garde-officier werd be noemd. Met onzen gezant Van Berkel vertrok hij naar Amerika en redde nauwelijks zijn leven Ibij de schipbreuk, die ae leden en die tal van offers eisclite. GIJSBERT KAREL VAN HOGENDORP 1834 5 AUGUSTUS 1934 De voornaamste man van het drieman schap, die in 1813 met v. d. Duin van Maas dam en van Limburg Stirum de contra revolutie bewerkte, de man van de daad, was Van Hogendorp. Op 5 Augustus zal het een eeuw geleden zijn, dat hij op 72-jarigen leeftijd overleed. Gijsbert Karei van Hogendorp, hoogst be kwaam en zeer welsprekend staatsman, werd 27 October 1762 te Rotterdam geboren. Van vaders- en moederszijde behoorde hij tot een aanzienlijke regentenflamiLie. Zijn grootvader van moeders kant was de bekende Onno Zwier van Haren, Friesch staatsman en dich ter, de vertrouweling van Stadhouder Wil- 1 m IV en bekend om zijn gedicht „De Geu zen". Het Oranje-bloed zat hem dus wel in de aderen. Zijn vader, Mr Willem van Ho gendorp, was in Rotterdam een bekend koop- Op aanbeveling van Franklin hield hij zijn verblijf op de goederen van Washington, en verkeerde veel met Jefferson, met wien hij later' briefwisseling onderhield. Washington viel hem in het dagelijksch leven tegen. Daarna ging hij te Leiden studeeren en pro moveerde op 30 September 1786 in de rechten. Gedurende den tijd der Prinsgezinden en Patriotten, kon van Hogendorp, als rasecht Oranjeklant, het niet goed vinden. De in tocht van den Prins en het herstel van het Stadhouderschap hielp hij voorbereiden. Als belooning voor zijn bemoeiingen in deze werd hij benoemd tot Pensionaris van zijn vaderstad. Dit ambt bekleedde hij acht jaar. Bij de komst der Franschen in 1795, moest bij met het geheele Stadsbestuur, zijn „ambt neerleggen in den schoot der burgerij". Hij werd toen chef van een handelshuis te Am sterdam en trachtte aan de Kaap een volks planting te stichten. Dit mislukte en bracht Van Hogendorp groote geldelijke verliezen. Hfj trok zich toen uit alle zaken terug. Onverzoenlijk bleef Van Hogendorp tegen over het Fransche bewind. In 1801 liet hij tegen de constitutie zijn protest hooren en toen Prins Willem V zijn aanhangers van de eed van trouw ontsloeg, bleef alleen van Hogendorp weigerachtig Prins Willem's aanbod te aanvaardden. Dit zat misschien wel in zijn stroeve houding en weinig mee gaand karakter. Tot 1813 bleef hij ambtloos burger. Werkeloos bleef hij in geenen deele. In 1812 had hij reeds een grondwet ontwor pen, want het stond bij hem vast, dat de terugkeer van Oranje waaraan hij nooit wanhoopte moest zijn als constitutioneel Vorst. Hoe vurig Oranjeman echter ook, toch stelde hij het lands belang boven het Oranje huis. Het jaar 1813 was het jaar van Van Ho gendorp. Mede door den arbeid van Van Hogendorp groeide het verzet onder het volk tegen de Fransche overheersching. Door een stuk, dat hij in de courant liet. plaatsen, liep De terugkeer van Willem Frederik, Prins van Oranje, te Scheveningen hij op de gebeurtenissen vooruit. Nauwelijks zijn echter de flambouwen van de omwente ling ontstoken, of men vindt Gijsbert Karei op de bres met zijn vrienden. Aangezien door de vlucht der Franschen, de regeeringloos- heid voor de deur stond werd een voorloo- pig bestuur gevormd. Alles geschiedde in naam van den Prins. Den 30en November 1813 landde de Prins van Oranje te Scheve- ningen. Door jicht verhinderd kon Van Ho gendorp nie( bij de aankomst van den Prins aanwezig zijn. Op denzelfden dag bezocht Prins Willem Van Hogendorp in zijn woning op den Kneuterdijk. Toen ae Oranjevorst ingehuldigd was als Koning Willem J werd Van Hogendorp als voorzitter van een commissie van 15 leden benoemd om een nieuwe grondwet samen te stellen. Zijn schets van 1812 werd als voor beeld en leiddraad gebruikt. Op 20 September 1815 ontving hij voor zijn groote verdiensten den graventitel. Na nog enkele hooge ambten bekleed te hebben noopte zijn geschokte gezondheids toestand hem in 1826 zich uit het openbare leven, waarin hij zulk een belangrijke plaats had ingenomen, terug te trekken. Veel tegenwerking heeft Van Hogendorp ondervonden, misschien omdat hij nog te veel wilde regecren als de Regenten in de 18de eeuw. Ook kwam hij telkens met Koning Willem I in conflict, vooral toen het ging over de tariefwetgeving, omdat van Hogen dorp een vrijhandelaar was. 't Is jammer, dat deze groote geest in de jaren na de om wenteling niet goed werd begrepen, wat voor hem een pijnlijke.kwestie moet zijn geweest Ter nagedachtenis aan hem werd in zijn geboorteplaats Rotterdam op 26 October 1867 een standbeeld onthuld. Op het voetstuk daarvan staat te lezen: „Trouw aan Neder land en Oranje, Ontwerper van Neêrlands grondwet. Voorstander van Vrijen handel.' In zijn leven werden zijn 'buitengewone verdiensten erkend door Z.M. Koning Wil lem I. die hem begiftigde met het grootkruis van den Nederlandschen Leeuw. HET HOSPITAAL-KERKSCHIP „DE HOOP" Aan boord van het Hospitaal-Kerkschip „De Hoop". De visscherij bewoog zich tot aan de vorige week om de z.g. Noord op de 60ste breedtegraad en zakte later meer naar het Zuiden af. Toen „De Hoop" Zaterdag 21 Juli de haven van Lerwick op de Shetland eilanden binnenviel kwam dan ook daar met hem een groote vloot van ongeveer 50 loggers en „fietsen" binnen en bereikte de werkzaamheid van den dokter een hoogte punt zooals dat slechts zelden het geval is geweest. Het witte schip lag ongeveer in het midden van de wijde baai, tusschen de vloot, en het duurde niet lang of uit alle richtingen kwamen roeibooten met visschers die medische hulp noodig hadden. Het bleef aan bpord een gedurig af en aan gaan en aan den ingang van het hospitaal stond het vol met klompen terwijl zoo nu en dan man nen in kruisverband, of eenvoudiger met een apothekersdrankje in de hand het schip verlieten. Meer dan 50 gevallen werden de zen Zaterdag behandeld. Uiteraard had ook hier de beroepsziekte der visschers, de huid aandoening door het invreten van zout wa ter, de overhand. Maar zooals de dokter ons toevertrouwde, waren onder deze 50 ook ver schillende gevallen van ernstiger aard. Ge- allen, waarbij chirurgisch ingrijpen abso luut noodzakelijk was en dank zij het hos pitaalschip de betrokkenen voor veel moei lijkheden en misschien zelfs voor langdu rige invaliditeit of den dood zijn behoed. Pas als men op een morgen als deze, in do baai van Lerwick die stroom van zieken langs de Hoop heeft zien gaan, pas dan is het mogelijk ten volle de sociaal hygiënische waarde van dit werk te beseffen. In verband hiermede moeten wij, wijzen op de belangrijke plaats, die de radio aan boord van het Hospitaal-Kerkschip inneemt. Reeds een 40-tal visschersschepen zijn in het bezit van een radio ontvangtoestel en een uitzendapparaat. Daardoor ontstaat de mogelijkheid van voortdurende communica tie met den vasten wal. De visscherij-berich- ten worden op vastgestelde tijden door den zender te Scheveningen uitgezonden, zoodat de visschers op de hoogte blijven van den stand der haringvangst, de prijzen, enz. Het Hospitaal-Kerkschip neemt in dit radio-ver keer een unieke plaats in. Hij va-^gt uiter aard de nieuws- en visscherij berichten uit Holland, maar bovendien ook uit Engeland en Duitschland op en zendt deze in de Hol- Iandsche taal naar de vloot door. De betee- kenis van den radiozender aan boord van ,,De Hoop" is nog grooter. Zij stelt de vis schers, die niet over een eigen zender be schikken, in staat, door middel van radio teler rammen met den wal te correspondee- Bovendien wordt het den dokter mo gelijk gemaakt over grooten afstand even tueel medische adviez n te verstrekken. Uiteraard geeft de dokter bij oorkeu r geen adviezen zonder de patir eerst zelf te hebben gezien; feitelijk is het stellen v°n een diagnose per radio alleen mogelijk in eenvoudige gevallen van uitwendigen aard, waarbij verkeerde veronderstellingen geen enkel gevaar kunnen opleveren. Bij meer ingewikkelde gevallen kunnen de vc.rchil- lende schepen hun positie opgeven, naar elkaar toestoomen, waama medische hulp kan worden geboden. Tmslotte zendt „De Hoop" iedere Woensdag een god-dienstige toespraak uit van den dominee. Vele loggers blijven dikwijls meerdere weken op zee. De brieven voor de beman ning word' dan gezonden nEngelsche kustplaatsen. de schepen eventueel zul len aandoen. De haring trekt zich ondertus- schen weinig aan van de post der Holland- sche visschers en gaat daar waar zii voed sel vindt Al te dikwijls i-.oc n de brieven van de eene haven naar de andere worden doorgezonden en wat op dezen weg verloren raakt zal wel een geheim blijven. Natuur lijk schrijven vele visschers wanneer zij in een havpn zijn naar huis en het is alweer ,De Hoop" die hulp biedt. De dominee zorgt als een ernstig beambte voor de post. Aan houdend vragen de visschers om postzegels en postpapier. Het lijkt eenvoudiger dat een visscher naar l.et postkantoor stapt, post zegels koopt en schrijfpapier in een winkel. Maar hoe vertrouwd ook de Engelsche havens blijven toch altijd een beetje onbe kend en de Engelsche taal lijkt weinig op het Hollandsch van onze Schevenineers en Katwijkers. En de bekende vrees, die vele Hollanders ten opzichte van vreemde talen parten speelt behalve dan een Amster- damsche tramconducteur die „iedere spraak beheerscht kenmerkt ook den visscher. De Hoop komt hierin tegemoet. Alleen op Lerwick reikte de dominee meer dan drie honderd enveloppen met papier en post zegels uit. Meer dan 300 brieven werden hier verzonden. Gedeeltelijk dank zij de me dewerking van De Hoop. Brieven, waarnaar vrouwen, meisjes en kinderen met verlan gen uitzien en een enkele 'keer ook komt het voor, dat een oude visscher den dominee vraagt, even een paar woordjes aan huis te schrijven. „Want het lezen in den bijbel dat gaat nog wel, maar schrijven valt een beetje zwaar" en dominee schrijft netjes op wat de visscher hem dicteert en thuis weet moeder dan dat alles wel is aan boord en dat vader misschien spoedig terugkeert en hoe het weer geweest is op zee. In verschillende havenplaatsen aan de En gelsche kust zijn de z.g. Royal National Mis sion Houses to Deep.Sea Fishermen. Deze Mission Houses hebben evenals Dc Hoop een religieus en medisch doel. De visscherijbevol king The sea-folk komt daar naar de groote diensten in de verschillende Engel sche kerken samen in het meer directe engere beroepsverband. Aan deze Missions zijn overal hospitaals verbonden. Hulp wordt hier onafhankelijk van nationaliteit gebo den. Menigmaal reeds is een Hollandsche visscher in deze hospitalen geholpen. Op Lerwick troffen wij een man met een heupontwrichting, welke, dank zij de hulp van het hospitaal bijna was genezen. Ook in Peterhead in het Noorden van Schotland was, juist deze week een Katwijksche ma troos opgenomen en beide manrïen spraken vol lof over de behandeling, die zij in deze hospitalen ondergingen en de sfeer van eenvoudige barmhartigheid die daar heerschte. Het werk van deze Missions en het werk van De Hoop grijpt menigmaal in elkaar Tenslotte ligt een Hollandsche matroos in zoo'n Mission House in een vreemde omge ving, kent de taal niet en voelt zich vooral ten gevolge van ziekte hulpeloos en eenzaam. Dan komt De Hoop en brengt uitkomst De Hollandsche dominee spreekt met zijn patiënt. Berichten uit het vaderland worden overgebracht. En, indien het nood zakelijk is, brengt De Hoop, zooals dit reeds vele malen gebeurde een ernstige patiënt linea recta naar Holland, waar deze met bekwame spoed na radiografische waarschuwing naar een onzer ziekenhuizen wordt vervoerd. Uiteraard heeft De Hoop onder de Engelsche bevolking een goede naam verworven. Hierover een volgende maal. DE STERRENHEMEL Vallende sterren in Augustus De sterrenhemel vertoont zich als een koe pelvormig gewelf, waaraan de sterren, even als de zon en de maan in het Oosten op komen en in het Westen ondergaan. De circumpolair-sterren, die men op het Noordkaartje binnen de gebogen lijn vindt, gaan op onze breedte niet onder. De Sterrenkaartjes De kaartjes stellen elk het halve hemel gewelf voor, boven den Noordelijken en den Zuidelijken horizon, in den stand van 15 Augustus, 's avonds te negen uur. Het zelfde aspect vindt men aan het begin der maand te tien uur. De Poolster, welke deel uitmaakt van het sterrenbeeld de Kleine Beer, geeft het Noor den aan. 15 JULI tl O. 30 10 U. baan der aarde kruist, bestaat waarschijn* lijk uit de ontledingsproducten van de groo te komeet van 1862. Het verschijnsel is het sterkst in de eerste helft der maand, in het bijzonder van 9 tot 13 Augustus. Naar het uitstralingspunt in het sterrenbeeld Perseus heeten deze meteoren de Perseïden, naar den datum van 19 Aug. (Laurentiusdag) spreekt men ook van den Laurentius-stroom. De Planeten De planeten voor het bloote oog zichtbaar, zijn: Mercurius, Venus, Mars, Jupiter en Sa* turnus. De planeten behooren tot het zonnestel sel en bewegen zich ten opzichte der vaste sterren. Zij stralen zelve geen licht uit, maar weerkaatsen het zonlicht Mercurius is 1 Augustus in grootste 15 AUG. 9U 30 8 U. De Sterrenbeelden' De Leeuw is in het N.W. ondergegaan, de Groote Beer daalt in het Noorden. In het Oosten komen Ram en Visschen op, terwijl wij daar, iets hooger, de bekende vierhoek van Pegasus aantreffen. Hoog in het Zuiden, nabij het Zenith, schittert Wega; Zwaan en Arend geven het schoonste gedeelte van den Melkweg aan. In het Westen straalt Arcturus van Boötes, terwijl Spica van de Maagd reeds is ondergegaan. De Melkweg staat hoog in het Oosten. De Zon en de Maan De zon treedt 23 Augustus in het teeken Maagd. Het eerste kwartier der maan van 18 Augustus staat in de Schorpioen, de volle maan van 24 Aug. in de Waterman. De ringvormige zonsverduistering van 10 Aug. is wel in Zuid-Afrika, maar niet in Europa zichtbaar. Vallende Sterren De maand Augustus is rijk aan vallend» sterren. De meteorenzwerm die in deze maand de westelijke elongatie en dus morgenster. In het begin der maand neemt de planeet, die zich in de Kreeft beweegt, in hel^heid toe en is dan mogelijk, kort voor zonsopgang, aan den morgenhemel wel te vinden. 26 Augustus is Mercurius in bovenconjunctie met zon. Venus is eveneens morgenster en zal aan den morgenhemel goed zijn te zien, want de planeet is van groote helderheid 3.3m) en komt een paar uren vóór de zon op. Venus is 2 Augustus, op één graad af stand, in samenstand met Mars, in het ster renbeeld Tweelingen. Mars staat, zooals uit het bovenstaande blijkt, eveneens aan den morgenhemel. Jupiter, die men op het kaartje nog juist boven den westelijken horizon ziet, gaat omstreeks het midden der maand ie ruim negen uur onder. Saturnus, nagenoeg onbeweeglijk in de Steenbok, is den geheelen nacht zicht baar. De trage planeet komt 18 Augustus in oppositie (tegenstand) met de zon en gaat dus dan te middernacht door het Zuiden. De tijdsopgaven zijn in Amsterdamschen tijd. Zomertijd is dus één uur later. Oplossingen De oplossingen van de raadsels uit onze rubriek van 11 Juli j.l. zijn als volgt: Wat een familie! Als men rekent, dat iedere grootouder bovendien ouder is en tevens kind, ja zelfs kleinkind! dan komt men gemakkelijk op het getal 368! Maar iedere familie heeft 2 kinderen, dus is de familie92 per sonen groot! KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal ggi Paaschzondag l.s. editie m.L som Ida ra va na Tom ade Nardus tw. chocoladevla Vertlca; lor critiek verschillend den loo Ada helm ai end sta rt cid immers Heerde de Ostende p.t.L now lei d.m. tje aar lis mi b. d eend oestc 1.1. es oortje Eem Rotterdamsch Loti the njo Ier ree Amerika k.l. dek meisje DE DUBBELWOORDEN H oOs zoN at troG ang reedE chec klaveRabbijn januari nbraak martinuS pekkoek dwaasheiD roomerig hontenissE rkentelijk beëlzebuB otermerk mariannE ldorado lekkerS noever tilsiTerwijl vredE rdal broS ter vlAar aUt S Honger is de beste s INZENDEN VAN OPLOSSINGEN De oplossingen der Kruiswoordraadsels gelieve men in te zenden binnen een week na de datum van verschijning. Op de lin kerbovenhoek vermelden: Gedachtenkracht; adresseeren aan de Redactie. PREMIES Deze week verzonden wij premies aan: Mej. M. C. de Bruyn, Prins Hendriklaan 57, Bilthoven. F. Plaisier, Joh. Spaanstraat 48 zwart, Dordrecht. Kruiswoordenraadsel Horizontaal 40 Jongensnaam 66 Uitroep 1 Jong roofdier 41 Maagafdeeling 68 Lidwoord 4 Getal van een koe 69 Zangstem 7 Voedingsmiddel 42 Tot nu toe 71 Einde van de 8 Berg 43 Reeds Vorst 10 Jongensnaam 44 Kunstwerk 72 Kleinste een 11 Deel van een 46 Thans heid van een scheepstuigage 47 Indien organisme 13 Oppervlakte- 48 Bontwerk 74 Geluidsnaboot 50 Voorzetsel sing 14 Onscherp afge- 51 Vorm vanzijn 75 Vrucht teekend 53 Lichte bedek- 77 16 Lijst king 78 Espartogras 17 Bevochtigd 55 Vlaamsche 81 Maal 19 Zak rivier 82 Groote mogend- 20 Gemengde 56 Mat (Mal.) breuk 57 Moeilijk te bre 83 Eenmaal 22 Ilaagsche bios- ken 87 Speciale toe 58 Stoomvaart spraak 24 Nederlandsche maatschappij 93 Duitsche rivier bezitting 60 Voorzetsel 96 Remtoestel 25 Beroemd strand 61 Merk van con 97 Bekend vlieger 29 Europeaan serven 98 Flink 35 Hoon 63 Aanbod 99 Daaraanvolgend 38 Belooning 64 Fransche titel 100 Muzieknoot 39 Beef (Afgek.) 101 Krankzinnig Verticaal 1 Rad 2 Product van Vul kanen 3 Project 4 Stam van een werkwoord 5 Roofdier 6 Meisjesnaam 7 Tijdperk 9 Smalle weg 10 Joodsche vrou wennaam 12 Lokaas 13 Riviertje in N. Brabant 15 Belgische stad 16 Elegant 18 Beroemde race 19 Engelsche jon gensnaam (afge kort) 21 Cocarde 23 Medicus 26 Deel van een molecule 27 Sacrament 28 Meedoogenloos 29 Uiterst streng 30 Nachtvogel 31 Fransch persoon lijk voornaam woord 32 Inhoudsmaat 33 Getal 34 Lijkwagen 35 Overheidsinstel ling 36 Bont 37 Gewichtsmaat 44 Voegwoord 45 Muzieknoot 49 Joodsche vrou wennaam 50 Europeaan 52 Stam van een werkwoord 54 Langgerekt dier 57 Sieraad 59 Lade 60 Voorzetsel 62 Geneeskrachtig gewas 63 Jongensnaam (afgekort) 65 Mijn (Lat) 67 Spoed 70 Dicht 71 Getal 73 Laatstleden 74 Regeeringsregle- ment 76 Trede 79 Wijnvat 80 Schoof 84 Bijwoord van plaats 85 Meisjesnaam (afgekort) 86 Niet breed 87 Muzikale vorm 88 Paradijs 89 Eikebast 90 Stam van een werkwoord 91 Snelle gang 92 Meisjesnaam 93 Plaats in N. Hol land 94 Lafhartig 95 Bijvoorbeeld Nieuwe Raadsels De handige Deurwaarder Een deurwaarder moest een bedrag innen bij een caféhouder. De geheele inrichting stond op naam van diens vrouw, zoodat de deurwaarder nergens beslag op kon leggen. Hij moest dus gaandeweg het bedrag bij elkaar krijgen uit het contante geld, dat de caféhouder van zijn klanten ontving. Dat ging echter niet gemakkelijk, want hij deed dit geld niet in de cassa op de toonbank, doch in zijn zak. En telkens, wanneer hij een paar guldens bij elkaar had, gaf hij ze aan zijn vrouw, die ze in hun woning ach ter het café verstopte. De deurwaarder kreeg haast niets in handen. Van een huiszoeking verwachtte hij wei nig resultaat. Hij deed iets anders. Den vol genden dag ging zijn-zoon, dien de café houder niet kende de zaak binnen, terwijl de deurwaarder buiten bleef staan en door het raam-zijn zoon in het oog hield. Hij zag hoe zijn zoon een glas bier dronk en eenigen tijd later zijn hoed afnam. Op dit teeken rende hij het café binnen en kon beslag leg gen op een groote som gelds. Wat had de zoon gedaan, voordat hij zijn hoed afnam?! Bereken, wat R is, als van de vergelijking (X—k) (Y—m) (Z—t) (P—I)' (Qs) R, gegeven is: X is deel van een schip Y is hemellichaam Z is bouwmateriaal P is onredelijk wezen Q is verdienste R is gevleugeld Nederl. gezegde LETTERRAADSEL 1 X X 52 erfgenaam 2 X X 51 roem 3 X X 50 ontkenning 4 X X 49 bovenstaand (Duitsch) 5 X X 48 berg uit den Bijbel 6 X X 47 gift 7 X X 46 oude mast 8 X X 45 lam (Engelsch) 9 X X 44 Bond 10 X X 43 Plaatsje a.d. Zaan 'U X X 42 vogelhuis 12 X X 41 Dric-atomige zuurstof 13 X X 40 prachtig 14 X X 39 meisjesnaam 15 X X 38 zélf 16 X X 37 iedere 17 X X 36 niet vroeg 18 X X 35 maar 19 X X 34 krater op Sicilië 20 X X 33 ouderwetsche vrouwennaam 21 X X 32 Zee bij de Krim 22 X X 31 Vivat! 23 X X 30 half koud 2j X X 29 rivier in Duitschland 25 X X 28 wild zwijn 26X X 27 mannennaam (afgek.) Van 1 tot en met 26 (verticaal) vormt een Nederlandsch spreekwoord en van 52 tot en met 27 (verL) vormt een Nederlandsch preekwoord.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5