20 25 ets. ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND BEKLEMMENDE VERANTWOORDELIJKHEID De benoeming van Adolf Hitler tot abso luut alleen-heerscher over het Duitsche volk, onder den naam van Reiehsfürer en het achteraf genomen besluit om deze benoeming door een volksreferendum te bekrachtigen zijn feiten, die door hun belang hot doods bed van Von Hindenburg als het ware reeds in de schaduw stellen. Hitier heeft het noodig gevonden zich op het schild te doen verheffen toen het lichaam van den ouden Rijkspresident, om zoo te Spreken, nog niet koud was. Men moet niet denken, dat dit een uiting is van onstilbare heerschzucht, welke niet langer wachten kon. Wij kennen namelijk Adolf Hitler nu reeds voldoende als iemand, die ziohzelf beschouwt als een geroepene, iemand die een zending te vervullen heeft ten bate van zijn in nood verkeerend volk «n wij mogen dus ook aannemen, dat wan neer hij zóó onmiddellijk zijn brecde voet plant op Von Hindenburgs verlaten plaats en met den anderen voet op dien van het Rijkskanselierschap blijft staan, hij daarmede het goede bedoelt voor Duitsch land. Dit voorop gesteld zijnde, komt men ten aanzien van de handelwijzen die de laatste dagen te Berlijn gevolgd worden, niet ver met redeneeringen volgens de gewone metho den waarin wij, menschen uit de eeuw der democratie, vastgegroeid zijn. Hitier en de zijnen redeneeren uit een lander standpunt en ander oogpunt dan ieder die nog waarde hecht aan volksinvloed. Het leidersbeginsel wil niet weten van een in werking van de domme kudde op regelen Volgens welke zij bestuurd zal worden. Volgens dat beginsel heeft Hitier gehan deld toen hij zijn wet uitvaardigde, die in zijn persoon alle macht in Duitschland ver- eenigda. Het overige dient men te beschouwen al6 icamouflage. Wat namelijk hef „volksreferendum" achteraf over de benoeming van Hitier tot fclleenheerschcr nog moet beduiden? Hitler is in feite heer en meester. Hij is o.a. reeds bezworen opperbevelhebber van bet Duitsche leger, wat niet weinig te be duiden heeft. Zal een „vrije stemming", zoo als de Führer die zegt te wenschen, hier iets aan kunnen veranderen? De „vrije" stem mers zullen immers geen keus hebben. En gesteld, dat zij iets anders zouden wil len, hoe zullen ze dat elkander kunnen mee deden; hoe zullen ze iets kunnen doen dat een schijn van organisatie heeft om in een andere richting te sturen dan er an höchster Stelle gestuurd wordt en reeds definitief ge- gtuurd is? Is het niet zeer onlangs overduidelijk ge- Worden, dat men in Duitschland zijn leven op het spel zet wanneer men iets anders Wil dan de Leider wil? En bovendien, het zoogenaamde vrije volks referendum geeft de regeering immers weer een uitgezochte gelegenheid om haar fiolen van propaganda voor het heerschende stel sel over de hoofden van de „vrije stemmers" uit te storten. Wat nationaal-socialistische kunst van propaganda-maken is, weten wij al voldoende om te beseffen, dat daar onder de massa bezwijken moet. Ook wanneer zij op het oogenblik morrend en beklagend ziet op de voorloopige resul taten van het bewind, dat, om het zacht te zeggen, niet geheel beantwoordt aan de ver wachtingen welke men daarvan, als resul taat van de vorige pi'opaganda-campagnes, heeft gekoesterd. 'Zoo is er dus niet zoo heel veel psycholo gisch inzicht voor noodig om ten aanzien ,van het „volks-referendum" van 19 Augus tus niet al te pessimistisch voor Hitier te zijn. Dat zal wel meevallen, denken wij. Op dit gebied is het Duitsche volk geen onbe schreven blad meer, al moet men erkennen, dat op het moment wellicht andere psycho logische factoren den doorslag zullen geven dan die welke in 1932 en begin 19S3 golden. Een andere vraag is of Hitier er in zal Slagen op den duur op deze gevoelens in het ivolk te blijven drijven. En nog een andere vraag is of hij de man zal zijn, die de figuren in zijn naaste omge ving, die tot dusver zoo volgzaam waren, ftls de meerdere van allen te blijven bestu ren en in toom te houden. Adolf Hitler heeft thans, in het geloof aan zijn roeping, een verantwoordelijkheid op zich genomen, die voor een mensch nauwe lijks te torsen is. Het nieuwste Duitsche concentratiekamp Voor onbetrouwbaar geachte S.A.-leiders Uit Berlijn: In Lichtenburg bij Torgau, Waar vóór den wereldoorlog een groot mili tair excercitieterrein was, bevindt zich Duitschlands nieuwe concentratiekamp Daar zijn alle politieke misdadigers, voor het meerendeel S.A-leiders, ondergebracht, die ervan verdacht worden, met de bende van Roehm in verbinding te hebben ge- Staan. Het concentratiekamp wordt zeer streng bewaakt. Onder de „verdachten" bevindt zich een heele reeks persoonlijkheden, o.a. Werner von Alvensleben, een vroegere leger officier, dio kort voordat Hitier aan het be wind kwam, een soort bemiddelingspositie tusschen von Papen en Hitier innam, verder de vroegere leider van hot Berlijnsche bu reau voor academische uitwisseling, Adolf Morsbach, de bekende advocaat en verdedi ger van Ludendorff in het hoogverraadspro- ccs, Walter Lutgebrünnc, de bekende troe penleider baron van Medem, de vroegere plaatsvervangende Staalhclmleider, Thedor Düsterberg en anderen. Het aantal gevangenen zou meer dan hon- 'derd bedragen. DE DOODE RIJKSPRESIDENT In het Sterfhuis Een rondgang van journalisten Vrijdagmiddag is aan de te Neudeck aanwezige Duitsche en buitenlandsche journalisten toegestaan het kasteel Neu deck en de sterfkamer van Von Hindenburg te bezoeken. De rondgang geschiedde on der leiding van Hindenburgs tweede adju dant, ritmeester von der Schulenburg. Wij Duitschers, aldus vertelt de correspondent van het D.N.B. schreden door deze ruimtd mot grooto bewogenheid, waardoor wij de dingen om ons heen minder waarnamen dan voelden. In dit huis is haast iedei voorwerp een getuigenis van een geweldig leven. De buitenlanders zien dat alles uit grooteren afstand. Maar zij voelen in het sterfhuis van Von Hindenburg wellicht voor de eerste maal in hun le\cn iets vai den loop van het Duitsche lot eu zijn heel< trotsche en tragische grootte. Naast de schrijftafel van den overledene staat onder een glazen stolp de helm van Koeningsraetz met de sporen van de kogels, die den jongen luitenant Von Hindenburg tijdens den slag verwondden. Een van dte kogels ligt nu op het doodsbed van Von Hindenburg. In dc bibliotheek is do kost bare eeresabel te zien, die de Japanscht? regeering na den oorlog den generaal-velrt- maarschalk als dank voor zijn redderlijko wijze van vechten heeft aangeboden. In de zelfde kamer ligt een tapijt met do gaten van kogels uit den revolver van een inbre ker, die in 1922 in de woning van Von Hindenburg was binnengedrongen. De vela- heer was den man onverschrokken tege moet getreden en had hem den revolver uit de hand geslagen, terwijl het schot al ging. Talrijke andere kostbare stukken zijn te zien, o.a. de eereburgerbrief van de stad Koningsbergen, opgesloten in een rol van barnsteen. In het \oorportaal hangt een groot schilderij, voorstellende stormende in fanterie tijdens den grooten oorlog. Dit is Von Hindenburg door zijn regiment, het Oost-Pruisische 14?ste regiment infanterie aangeboden. Dan komen wij in de sterfkamer. De in druk van den grooten doode overweldigt ons. De trekken van het gelaat zijn vreed zaam; er spreekt een grootheid uit, die in den dood nog monumentaler werkt dan tij dens het even. Aan het hoofd- en voeten einde staan vier officieren, die onbewege- ijk de doodenwacht houden, Von Papen aan de doodsbaar Vice-kanselier Von Papen heeft gister aan de doodsbaar van president Von Hin denburg vertoefd. Bij zijn vertrek uit Neu deck verklaarde hij aan een vertegenwoor diger van het D. N. B.: Ik heb heden mijn knie nog eenmaal gebogen voor den groo ten Duitacher, onder wien het mij gegeven was als soldaat en staatsman te dienen. Het zijn alleen de groote menschelijke eigenschappen, welke de waarlijke leiders van de volken voor allo tijden aanwijzen. Niemand heeft de historische leiding en de menschelijke grootheid van Von Hinden burg beter leeren kennen dan Adolf Hitler, de leider van het nieuwe Duitschland. Hfl zal als hoeder van de edelst? geschiedenis eri traditie het werk voortzetten. In deze tragische stonde van de geschiedenis kun nen wij de nagedachtenis van Von Hinden burg niet beter eeren, dan door ons aaneen te sluiten, opdat ons Duitschland zijn vreed- zame zending in Europa vervullen. De ex-kroonprins te Neudeck De ex-kroonprins is gister te Neudeck aangekomen. Hij logeert op het landgoed van Von Oldenburg—Januschau. De uitvaart en de plaats der begrafenis Het schijnt nog even twijfelachtig ge weest te zijn of Von Hindenburgs stof zou rusten temidden van de resten zijner sol daten in het Tannenberg-gedenkteeken of te Neudeck. Thans wordt echter bevestigd, dat Von Hindenburg na do rouwplechtig- heden te Tannenberg te Neudeck begraven zal worden. Dc bosschen rond het oude erf goed Neudeck, welke men onlangs aan Von Hindenburg heeft aangeboden en die den naam „Preussenwald" dragen, zouden een waardige rustplaats voor den ontslapen rijkspresident bieden. Blijkbaar heeft men hierbij gedacht aan Bismarck „den Alteo vom Sachsenwald" en wil men in Von Hindenburg „den Alten vom Preussenwald" eeren. De verandering in de jongste plan nen ten aanzien van de bijzetting is echter ook te verklaren door het feit, dat in het testament van den ontslapene een derge lijke wensch te kennen is gegeven. Op het kasteel Neudeck begonnen gister in de vroegte reeds de voorbereidende be sprekingen voor de uitvaart van Von Hin denburg, welke, zooals bekend, Dinsdag zal plaats hebben. Voor zoover te Neudeck be kend is, zal de overbrenging van het stof felijk overschot naar Tannenberg in den nacht van Maandag op Dinsdag plaats heb ben. Dinsdagmorgen in de vroegte zal do stoet te Hohenstein bij het Tannenberg-ge denkteeken aankomen. Het stoffelijk ovei- schot zal eerst in den zoogenaamden vela- heertoren in staatsie gelegd worden. De acht torens van het gedenkteeken van Tannenberg steken hoog tegen den hemel af. Men kan er vrijwel het heele wijde slagr- overzien, waar zich o.m. ook het groote soldatenkerkhof van Waplitz bevindt, het grootste heldenkerkhof van Pruisen me» 10.000 soldatengraven. Rechts voor het ge denkteeken bevinden zich ook graven en verderop staat een granieten leeuw, het ge denkteeken van het 14?ste, Oost-Pruisische, rggiment, ook Hindenburg-regiment ge- Tannenberg-gedcnkteokon ingewijd en daar» noemd. Von Hindenburg heeft zelf in 1927 het bij de woorden gesproken: Tor eere van dc gevallenen, tot vermaning van de overle venden. tot nadenken voor de komende ge slachten. Maandag a.s. te twaalf uur Duitsche tijd wordt de rouwzitting van den rijksdag, waar Hitier het woord zal voeren, per ra dio uitgezonden. De uitzending wordt des avonds te 20 uur herhaald. Dinsdag 7 Augustus te elf uur wordt de plechtigheid bij het Tannenbergmonument uitgezonden met herhaling te twintig uur. Dinsdag 7 Augustus, den dag dor hegra fenis van rijkspresident Von Hindenburg, za te 11.4 gedurende een minuut bet ver keer en het werk in de fabrieken in het ge- heele rijk worden gestaakt. De kerkklokkon zullen luiden yan 11.45 tot 12 uur. ENGELAND VLAGT HALFSTOK. De koning heeft aanwijzing gegeven, dat op den dag der begrafenis van Von Hin denburg alle openbare gebouwen halfstok zullen vlaggen. VIEB DAGEN NATIONALE ROUW IN BRAZILIË. De Braziliaansche regeering heeft naar aanleiding van den dood van Von Hinden burg vier dagen nationale rouw bevolen. MUSSOLINI CONDOLEERT HITLER. Mussolini heeft het volgende telegram doen toekomen aan Rijkskanselier Hitier: „Het overlijden van rijkspresident Von Hindenburg heeft een sm artelij ken weer klank gevonden in het Italiaansche .volk, dat steeds een diepe bewondering heeft ge had voor zijn grootheid als soldaat en staatsman. Ik verzoek Uwe Excellentie na mens do fascistische regeering en mijzelf de betuigingen mijner deelneming te willen aanvaarden". Huize Neudeck Van onzen Duitschei correspondent Berlijn, 2 Augustus Een dankbaar volk gaf den rijkspresident op zijn tachtigsten verjaardag het eenvou dige landhuis Neudeck, het geboortehuis van velen zijner voorvaderen, ten geschenke en sedertdien begaf Hindenburg zich iederen zomer Jiierheen, om zoo teruggetrokken mo gelijk te leven. De dorpsbewoners hebben van het eerste oogenblik af met groote bezorgdheid het ver loop der ongesteldheid gevolgd. Zy vereeren dei „Alten Herrn" met kinderlijke aanhan kelijkheid en hoopten voor hem, maar meer nog voor het gansche land, dat de rijkspre sident voor zijn volk bewaard mocht blijven. Met Neudeck is de geschiedenis van hei geslacht der familie Hindenburg anderhalve eeuw nauw verbonden. Stil en schoon is het gelegen in het Oostelijke Weichsel, op een bergrug in de buurt van Freystadt en Roseniberg. Per trein is dit gebied via den Poolschen corridor nogal moeilijk te berei ken en ook de route per auto is weliswaar fraai maar omslachtig. Don naam von Benockendorff en von Hin denburg hoorde men reeds in den Duitschen Ordeustaat noemen en de geschiedenis dit adellijk geslacht gaat tot in de middel eeuwen terug. In den glanstijd van Frederik den Groote ontving een majoor voi Hinden burg, die in een der veldslagen voor zijn gai sche leven verminkt was, van den Pruisi sch en Koning, dien wij thans in de geschie denis. als Frederik den Groote kennen, het landgoed Neudeck als belooning voor zijn trouwen dienst. Het werd toei als leengoed vermeld en daar hij de laatste nog leven de von Hindenburg was, vermaakte hij dc bezitting aan een zijner neven von Beneckcn dorff, deu overgrootvader van Duitsch- Land's tweeden rijkspresident. Om den naam Hindenburg te behouden, werd deze aan voi Beneckendorff toege voegd, maar merkwaardig genoeg is juist dp bijgevoegde naam von Hindenburg populair in alle kringen der bevolking gebleven. Reeds in zijn prille jeugd vertoefde Hin denburg graag op het goed Neudeck en tot aan het einde van zijn veelbewogen leven is het voor hem zijn eigenlijk tehuis geble ven. Toen de latere generaal-veldmaarschalk nog als cadet zijn militaire opleiding begon, Tok zijn vader zich op Neudeck terug, hier kwam de jonge luitenant zich enkele jaren later aan zijn strenge ouders als luitenant voorstellen en zulks gebeurde 1860. Een paar maanden later leerde Hinden burg het begrip oorlog in de lvarde werkelijk beid kennen. Wanneer deze door en door christelijke Duitsóher tot in zijn aartsvader lijk hoogen leeftijd door en door soldaat ge bleven is dat moge dat voor sommige anti militaristen en pacifisten een veelzeggend bewijs zijn, dat godsdienst en militair plichtsgevoel op een wereld van zonde en haatdragendheid geen tegenstelling behoe ven te zijn. Toen de nog lang liet algemeen bekende generaal von Hindenburg den 22 Augustus 1914 op bevel van den toenmaligen keizer Wilhelm II tot opperbevelhebber van Oost- Pruisen werd benoemd, kwam hij per extra- trein naar de rijkshoofdstad, om zich bij zijn „hochstcn Kriegsherrn" gehoorzaam te mel den. Van Marienburg uit ondernam hij dei veldtocht naar Tannenberg, waar thans een groot standbeeld aan zijn overwinningen her innert. Hier werden de Russen uit het ge bied verdreven, dat juist den aanvoerder zelf zoo na aan "t hart lag. Te Neudeck ligt zijn vader begraven en men gelooft, dat ook de Rijkspresideit hier zijn laatste rustplaats heeft gewcnscht. Mocht dat zoo zijn, dan wordt Neudeck voor het Duitsche volk, wat Friedricbsruhe, waar Bismarck begraven ligt tijdens het bewind der Hohenzollern was en velen zullen een bedevaart naar het graf van „den Ouden van Preussenwald" onder nemen om zijn nagedachtenis te eeren. Gaat Von Papen naar Weenen? NOG ALTIJD ONZEKERHEID. Mevrouw von Papen, die vergezeld van haar kinderen, te Wallerfangen in 't Saar- gebied vertoeft, heeft aan vrienden verteld, dat het nog niet zeker is, dat haar man Duitsch gezant te Weenen zal worden. Von Papen zal vermoedelijk binnenkort te Wal lerfangen arriveeren. Een ambtenaar van het Oostenrijksche ministerie van Buitenlandsche Zaken ver klaarde aan den correspondent van Reuter, dat nog altijd geen beslissing is genomen omtrent dc aanvaarding van Von Papen als gezant. Het vraagstuk van 't agreement zal in de eerstvolgende bijeenkomst van het Oostenrijksche kabinet worden behandeld. Deze zitting zal vermoedelijk de volgende week worden gehouden. Inmiddels bevestigt de „Reichspost", het semi-officieele orgaan te Weenen, het be richt volgens hetwelk de Oostenrijksche bis schoppen te verstaan hebben gegeven, dat do persoon van den heer Von Papen niet de meest geschikte lijkt. De heer Von Papen was bij de onderhan deling over het rijksconcordaat wegens zijn houding ten opzichte van de katholieken in het Saargebied in Rome een ontgoocheling. Naar van welingelichte zijde vernomen wordt, zal de Oostenrijksche regeering geen bepaalde voorwaarden verbinden aan het agreement van den heer Von Papen, doch zal b.em met dezelfde correctheid behande len als voor de Oostenrijksche diplomatieke kringen en de Oostenrijksche buitenland sche politiek karakteristiek is. Ter dood veroordeeld doch begenadigd De S.A.-aanvoerder Honiseh is door het militair gerechtshof te Weenen ter dood ver oordeeld wegens het achterhouden van ont plofbare stoffen. Hij is echter een half uur voor het verstrijken van den termijn voor zijn terechtstelling door president Miklas begenadigd. Zijn vonnis is in levenslang veranderd. NORTH STATE SIGARET TEN worden gekozen, omdat de betere en kostbaarder tabakken, waarvan zij worden gemaakt, ze in een aparte klasse North State Sigaretten adver- teeren zichzelf en zij hebben een maatstaf gevestigd, waarnaar de kieskeurige rooker vele zwaar geadverteerde, maar verder nooit-van-gehoorde-sigaretten merken veroordeelt, die onbe kende fabrikanten hem bijna dagelijks - en dikwijls met bluf- ar gumenten probeer en aan te praten» ROOKT NORTH STATE DE POSITIEF BETERE SIGARET 1 Aan één zijde verlamd Uit Weenen: De toestand van Di\ Rinte- len is Vrijdagavond verergerd. Hij is door een beroerte aan de linkerzijde geheel ver- Wegens zijn pI®idooi Advocaat Dr. Erich Fuehrer, die de ver dediger was van den wegens moord op bondskanselier Dr. Dollfuss terechtgestelden Otto Planetta, is gearresteerd. Hij bevindt zich sedert Donderdag in politiearrest. De aanhouding geschiedde wegens zijn verdedi gingsrede. SEITZ NIET IN VRIJHEID GESTELD? Volgens dc Voorwaarts is het bericht van Reuter, dat Dr. Seitz, de ex-burgemecster van Weenen, in vrijheid zou zijn gesteld, niet juist. Een correspondent van het blad heeft zich tot het hoofdbureau van politie te Weenen gewend, waar men hem de vrij lating van Seitz niet kon bevestigen. Welis waar achtte men zijn vrijlating binnenkort mogelijk, doch het onderzoek, zoo zei men, was nog altijd niet afgcloopen, zoodat door de strenge scheiding in Oostenrijk tusschen justitie en politie van vrijlating nog geen sprake kon zijn. De verwachting werd uitgesproken, dat 't onderzoek tegen Seitz spoedig zou ten ein de loopen; in ieder geval was het Reuter- bericlit over Seitz' vrijlating voorbarig. Wel is Dr. Renner, die dezer dagen op nieuw was aangehouden, weer in vrijheid gesteld, evenals Dr. Julius Braunthal, de gewezen hoofdredacteur van Das kleine Blaft. Van andere vrijlatingen was den cor respondent niets bekend. Hij weet nog mee te deelen, dat Dr. Danneberg, wegens een ernstige ziekte, die wellicht levensgevaar lijk kan worden, naar het gevangeniszie kenhuis is overgebracht. Deze overbrenging heeft Woensdagmiddag plaats gehad. Dr. Danneberg zal vermoedelijk in het achter hoofd moeten worden geopereerd. Hij heeft zijn ziekte tc wijten aan de ellendige om standigheden in ae cel. NAAR HERSTEL DER HABSBURGERS IN OOSTENRIJK? PARIJS, 4 Augustus. Volgens de Parijsohe editie van de Chica go Tribune zal een delegatie van Oosten rijksche monairohieten een week geleden uit Weenen naar Steemakkerzeel zijn ver trokken om aldaar te onderhandelen met ex- keizerin Zita en aarts-hortog Otto over de troonbestijging van de aartshertog. De onder handelingen moesten worden vertraagd door het feit dat de aartshertog Otto het aanbod zooals hot hem werd voorgelegd, niet geheel kon aanvaarden cn door een contract met de regeering-Sohussnigg slechts moeilijk tot stand kon worden ge bracht. Het blad meldt verder dat de monar- ohistisdhe delegatie er van in kennis zou zijn gesteld, dat Schussnigg onder zeer be paalde voorwaarden, welke echter nog niet bekend zijn, geen bezwaar zou hebben tegen het herstel der Habeburgens. Een conflict in Mussolini's partij Negentien fascisten nitgestooten De fascistische partijsecretaris Starace en de vroggere onderstaatssecretaris Arpinati zijn in een conflict geraakt, dat zelfs tot een handgemeen leidde. Starace klaagde bij Mussolini en deze stootte Arpinati uit de partij en liet hem tevens naar de Liparische eilanden verbannen. Negentien fascisten tc Bologna, die zich met Arpinati solidair had- hadden verklaard, zijn eveneens uit de partij gestooten. Orkaan over het Noorden der Vereen. Staten VOORAL OVER MICHIGAN EN ILLINOIS. Uit NeW-York: Stormen hebben ia den nacht van Donderdag op Vrijdag de Vereen. Staten geteisterd. Er zijn acht personen gedood en twintig gewond tijdens een orkaan, welke een snel heid had van 160 K M. per uur in Oost- Michigan. De bevolking van Bridgetown ((New-Jer sey) was Donderdagavond verscheidene uren door een overstrooming ingesloten. Acht huizen werden vernield en een 12-tal personen werden gewond door een cycloon tc Hickerupoin (Maryland). Middcn-Ulinois, Townsend (Delaware) en een deel van Ohio zijn door stormen g» teisterd. Naar nader uit Detroit gemeld wordt, is tijdens den zwaren storm een passagiers schip met 250 personen aan boord op den oever van het meer van St. Clair geworpen. Gelukkig konden alle personen gered wor den. Ook in de andere landsdeelen vanNoord- Amerika richtte de storm groote schade aan. Vooral de omgeving van Illinois en do plaatsen aan het Eri-meer in den staat Ohio zijn ernstig geteisterd. In het Eri-meer zijn vijf personen ver- dronken, terwijl een wervelstorm acht hui zen deed instorten. In het Oosten van Amerika werd het grootste deel van de stad Brighton door hoog water geteisterd. Een huurkazerne is inge stort, terwijl de regen het spoorwegnet on- derspoelde. In de- Qmgeving van Townsend in den staat Delaware zijn op verscheidene plaat sen de rails weggespoeld. Uit Bridgetown (New-.Tersey): Tengevolge van hevige regenvallen is de rivier Co- hansey met haar zijrivieren, buiten haar oevers getreden. Door den geweldigen druk der watermassa's zijn twee dijken en twee bruggen bezweken. Een aantal huizen van de aan de oevers gelegen dorpen zijn ingestort. Voor zoover tot dusver kon worden vast gesteld zijn geen menschenlevens te be treuren. De materieele schade is echter zeer aanizenliik cn wordt thans reeds op ander half millioen dollar geschat. Doordat de beide stuwdammen vernield zijn, is de watervoorziening in Bridgetown onderbroken. ROOSEVELT TERUG PORTLAND. 4 Augustus President Roosevelt is gisterenmiddag alhier aangekomen. Vandaag zal de president naar Washington doorreizen en on derweg een bezoek brengen aan de Noord-Weste lijke Staten. Daarbij zal hij verscheidene redevoe ringen uitspreken, welke waarschijnlijk de opening zullen vormen voor de campagne voor de in vember plaatsvindende Congesverkiezingen. Engelsche admiraliteits- documenten ontvreemd Volgens berichten uit Portsmouth zijn uit een trein belangrijke documenten van de Admiraliteit over proeven met nieuwe sche pen en soorten geschut gestolen. De docu menten bevonden zich in een roode kist die in de conducteursruimte van den trein ge plaatst was. Een ambtenaar van de Admi raliteit, vergezeld van een inspecteur, moes ten dc kist bewaken. Toen de beide man nen de kist uit den trein wilden nemen, was deze verdwenen. De nasporingen van de politic worden bemoeilijkt door het feit dat de trein tusschen het Waterloo-station en Portsmouth op 16 stations gestopt heeft. Volgens dc bladen waren de documenten van groote beteekenis voor een buitenland sche mogendheid. Een later beridht meldt, dat de kist onge opend is terug gevonden. Oom Daniëls millioenen Vreemde „sterfgevallen" Een schatrijke Amerikaan, Daniël Petras,, heeft het sommetje van 50 millioen dollars nagelaten en gebleken is, dat tweederden daarvan toekomt aan zijn arme verwanten in Duitschland en Polen. De maatregelen voor het transfereeren van het bedrag wor den al genomen. Deze nalatenschap heeft een uiterst eigen aardige voorgeschiedenis waarover de zoon van de Berlijnsche erfgename, de koffie- importeur R. een aantal bijzonderheden heeft meegedeeld. Daaruit is gebleken, dat in den aanvang meer dan 60 personen op deze erfenis aan spraak hebben gemaakt. De wettige erfgenamen waren tenslotte de in Berlijn wonende zuster van den overle dene. mevr. R. geb. Petras een broer in Po sen, dio een in Essen wonenden zoon heeft en een andere broer in Warschau. Nadat wettelijk was vastgesteld dat zij de erfgenamen waren, stierf plotseling de in Posen levende broer onder zeer bijzondere omstandigheden. Zijn dood werd door de eveneens in Posen wonende verre bloedver- wanton volledig geheim gehouden en ook de in Essen wonende zoon vernam niets van den dood van zijn vader. Eenst drie maanden later vernam mevrouw R. te Ber'iijn het overlijden en gaf daarvan onmiddellijk kennis aan haar neef in Essen. Deze begaf zich onmiddellijk naar Posen om de zaak uit te zoeken. Daar aangekomen werd hij door tof nu toe onbekend gebleven personen overvallen en aan het hoofd ge wond. Ofschoon het slechts een lichte verwon ding betrof en de man genas, is door den Burgerlijken Stand te Posen een valsche doods verk la ring afgegeven Aangenomen mag worden, dat nog merkwaardige bijzonder heden aan het licht zullen komen. Voor de Berlijnsche erfgename en haar zoon was het berioht van de geweldige na latenschap geen verrassing, want Daniël Pe- Maarschalk Petain spreekt te Nantes ter gelegenheid van de uitvaart van maar schalk Lyautey, Weerbericht. Hoogste stand te Vardö 766.8. laagste stand te Stornowav 750.1. Stand vanmorgen halftwaalf 755.7. WEERBERICHT Zwakke tot matige N. tot W. wind, betrok ken tot zwaar tot half bewolkt, aanvankelijk nog kans op regen, weinig verandering in temperatuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De depressie over de Britsche eilanden vulde op en nam in beteekenis af. Intus- schen stroomen de koelere luchten uit den Zuidelijke sector van dit minimum Frank rijk binnen. Zij brachten daar afkoeling en zware neerslag. Zoo had Biarritz 57 en Dyon 28 m.M. regen. Een nieuwe verras sing in de drukverdeeing, die dan ook door de ontwikkeing van een depressie over Duitschland die buitengewoon zware regens veroorzaakte, vooral in het Zuiden cn over Zwitserland. Zurich tapte 58, Friedrichs- haf en58, Berlijn 39 en Karlsruhe 22 m.M. af. De invloed van die depressie strekt zich thans ook over ons land en over Ncnomar- lten uit In Noord-West-Duitschland daalt de baro meter plaatselijk vrij sterk. Hoogstwaar schijnlijk zal dit minimum zie h in N. O. richting begeven. De wind zal dientengevol ge van Noord en West krimpen en weer eenigszins in kracht toenemen. Thans is het vrijwel overal nog rustig weer, slechts over de Pyreneên stormt het. In Scandinavië blijft onder de hooge druk invloed het weer goéd. Over Zuid-Frankrijk is tengevolge van de uitbreiding van do Azoren hooge druk langzamerhand verbe tering te .verwachten. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 5 AUGUSTUS. Van 's avonds 9.14 uur tot 's morgens 4.58 uur 6 AUGUSTUS. Van 's avonds 9.12 uur tot 's morgens 5.00 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Rheinfelden 3.15 9.55 Rreisnch 1.93 1.54 Kehl 9.79 2.65 Maxau 4.03 4.06 Diedeshelm 0.15 0.PO Mannheim 2.74 2.76 Mains Bi neen Caub Ems Cohlens Trier Riihrort Wesei Emmerik Dusseldorf 0.68 0.61 0 40 (t.43 1.50 1.54 Venln Lobith Nijmegen St Andries Arnhem 9.6? 9,79 7.37 7,43 2.07 2,14 7.43 7.49 1.64 0.00 1.00 1.65 1.68 •0.12 -0.13 1.21 1.54 -0.25 0.25 -0.59 -0.62 •0.69 -0.77 0.69 0.62 Vreeswijk Iw 0.27 Wester voort 8.00 8,05 Deventer 1 99 Kampen -0.06 -0.( Evsden 00.ro 4 .t. Grevenbicht 27.49 27.46 Venlo 10.80 10.75 Grave (sluis) 3.67 3,74 St Andries Gorkura Dordrecht 1.28 1,28 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS (Oude Amstcrdamache tUd) 5 Augustus 6 Ai Delfzijl 6.51 19 24 8.1: Terschelling 4.05 16.38 5.2; Hui lingen 4.50—17.25 6.11 r-f-n Helder 2.45 15.05 3 r.r IJmuiden 11.17 23.54 H. van Holland 10.35 23.07 Ücheveningen 0.27 13.11 Rotterdam 12.29 HellevoelsJuls 11.07 23.40 Willemstad 12.05 Erouwershaven ïn.ig 22.52 Zlerikzee 10.39 23.15 Wemeldinge 11.05 23.38 Vlissingen 9.33 22.08 Terneuzen 10.07 22.38 Hansweert 10.33 23.06 §5 1409 12.22 10.45 23.17 11.19 23.49 tras was reeds elf jaar geleden gestorven. Het testament mocht echter eerst volgens zijn laatsten wil tien jaar na zijn dood wor den geopend. Cholera-epidemie in Voor-Indië In Berhanipoer, district Gonjam, in Voor- Indië heerscht een hevige cholera-epidemie. Er zijn al 1000 dooden gemeld doch het aanlal zal wel veel grooter zijn, daar vele dooden direct worden begraven uit vrees voor besmetting. De doctoren worden in hun werk belemmerd doordat velen zich, uit vrees voor den toorn der goden, niet aan inenting willen onderwerpen. Ook in de Centrale en Vereenigde Provinciën heerscht de ziekte. In het geheel zijn daar deze maand ongeveer 5500 menschen aan cholera gestorven. Uit Oost-lndie VEREENIGINGEN VAN MILITAIREN. BANDOENG, 3 Augustus (Aneta). Naar het „A.I.D. De Preangerbode" meldt, bracht de Regeering een wijziging in den bestaan- den leidraad voor vereenigingen van mili tairen bij de Landmacht. Voortaan zal alleen aan belangen-vereeni- gingen op godsdienstigen grondslag ver gund zijn zich te laten bijstaan door (gees telijke) adviseurs voor het geven van raad geving en steun. De aanstelling dezer advi seurs moet door den legercommandant wor den goedgekeurd. Andere organisaties moeten volstaan met een beschermheer of een administratieve hulp, welke ook aan eerstgenoemde veree nigingen zal worden toegstaan. In normale gevallen worden dames, en irt het algemeen niet-leden niet meer tot .ver gaderingen toegelaten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2