|lirttnir£Vitedjf (üoumttf Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken N.V. HOUTHANDEL V.H J. VAN SCHIJNDEL CO >N Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/i ct. Zondagsblad niet afzonderlijk ver'-"-Naar 8ureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 N°. 5239 ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1934 15e Jaargang abbertentieprijjen: Van 1 tot 5 regels I.171/» Elke regel meer 0.22 7i Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer045 riandelsadvertentiën per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 m 28 I Vzi SOLIDARITEITSPRINCIPE De werkloosheid een nationaal kwaad In het raadsverslag van een niet groote, maar nog vrij welvarende ge meente lazen wij dezer dagen een ver standige opmerking van een vrijzinnig- democratisch lid. Aan de orde was de vraag of de nieuwe steunregeling met het daaraan verbonden rijkssubsidie aanvaard zou worden of niet. Burgemeester en Wet houders adviseerden op verschillende gronden tot aanvaarding, hoewel ze niet wilden ontkennen, dat de gemeente het subsidie desnoods wel zou kunnen missen. Hieruit blijkt, dit in 't voorbijgaan, dat er onder de gemeenten nog witte raven zijn: zij kunnen de lasten der werkloosheid (in dit geval geen ge ringe) dragen zonder financieele hulp van buiten. Geen wonder, dat sommige raads leden op grond van deze overweging, adviseerden: Laten wij deze naar aller oordeel veel te ver gaande verlaging afwijzen en dus ook het subsidie prijs geven. Toen gaf bedoeld raadslid zijn ad vies. Hij wilde verbetering der uitkee- ringen bepleiten door plaatsing van de gemeente in de eerste klasse, maar waarschuwde tevens tegen afwijzing van het subsidie. Immers, zoo redeneer de hij, van alle zijden wordt aangedron gen op een billijker, een meer nationale verdeeling van de werkloosheidslasten en het valt te. verwachten, dat de regee ring te eeniger tijd aan dit verlangen zal tegemoetkomen. Maar het gevolg daarvan zal zijn, dat onze gemeente (en soortgelijke) moeten bijdragen in de kosten der huishouding van armere en noodlijdende gemeenten. Met dit voor uitzicht voor oogen mogen wij ons wel -tienmaal bedenken voor wij 't subsidie in de werkloozenzorg laten schieten. Het komt ons voor, dat deze redenee ring getuigt van verstandig inzicht en dat zij nog meer waarde krijgt, nu de ministerieele verklaring reeds versche nen is, waarbij de regeering een wets ontwerp aankondigt, dat gelijkmatiger verdeeling der werkloosheidslasten be oogt. Een principe, dat wij al sedert maanden gedurig verdedigd en gepro pageerd hebben en waarmee wij dus van harte instemmen. De werkloosheid is een nationale geesel: de gemeentebesturen van Rot terdam, Alblasserdam en Emmen b.v. kunnen het niet helpen, dat zij wegens de exorbitante werkloosheidslasten in veel moeilijker positie verkeeren dan Wassenaar, Bloemendaal en Voorburg. De wet op de financieelè verhouding bracht eenige jaren geleden door de instelling van het Gemeentefonds zeer groote verbeteringdoch deze werd bijna geheel illusoir gemaakt door de abnormale werkloosheid, waardoor sommige gemeenten financieel te gronde gaan. Het is billijk, dat voor deze abnor male afwijking, deze onverwachte en ongewone verstoring van het evenwicht een correctief wordt gezocht en in principe beteekent het aangekondigde voorstel dan ook niets anders dan weg neming van gevolgen, welke men inder tijd niet kon voorzien. Echter, hierin zit nog iets anders. De eenvoudige beteekenis van het komende ontwerp'is, dat de financieel- sterke gemeente iets minder krijgt uit de opbrengst der voor de gemeenten bestemde belastingen en de zwaar- bezochte gemeenten iets meer. In de roode pers werd dit bedoelen door een oud-wethouder, die ook erg knap was in het consumeeren van ge meentelijke inkomsten, reeds op de bekende grove manier veroordeeld met deze woorden: „nu komt het rijk op nieuw en grist op vierderlei belasting gebied een deel van de opbrengst weg". Natuurlijk, men kan practische be zwaren aanvoeren tegen het plan der regeering, maar principieel valt er niets tegen in te brengen. En zoo'n verwijt klinkt wel heel zonderling in de mond van hen, die zoo gaarne over solidariteit praten en die met ons van meening zijn, dat de financieele gevol gen der werkloosheid niet gedrager behooren te worden door de burgers van gemeenten, waar toevallig de werkloosheid zeer groot is, maar door heel ons volk. Wanneer die werkloosheid nu de oude toestand doet terugkeeren, dat men in de gemeente A eenige keeren zooveel belasting betaalt als in de ge meente B, dan is het ook principieel juist, dat de oplossing der moeilijkheid in de onderlinge verdeeling wordt ge zocht en dat het werkloosheidssubsidie- fonds niet gevoed wordt door een rijks- belastingheffing, zooals men van zekere zijde blijkbaar wil. Ook praktisch zou hiertegen trou wens groot bezwaar rijzen.- De boven door ons veroordeelde opvatting gaat uit van de naieve sug gestie, dat het rijk in staat is de arme gemeenten te helpen met een tooverstaf als uit het sprookje: Ezeltje, strek je. Immers, de kennelijke bedoeling is, dat de gemeenten, die het nog kunnen doen, weinig of geen bezuiniging behoeven aan te brengen -op onder scheiden, vooral cultureele uitgaven. Wanneer de noodlijdende gemeenten door het rijk geholpen worden, kunnen de anderen hun gang gaan en allerlei uitgaven voteeren voor hoogst nuttige en gewenschte, doch niet beslist nood zakelijke uitgaven. Daarbij ziet men dan echter eenvou dig over 't hoofd, dat een dergelijke regeling tot belastingverzwaring over de geheele linie moet leiden; een ver zwaring, welke om velerlei redenen niet te dragen is, doch ook voor heeJ het economisch leven noodlottig zou worden. Zij, die in verband met deze voor nemens er de regeeïing van beschuldi gen, dat zy weer belastinggelden, welke voor de gemeenten bestemd zijn, „weg grist", begaan daarbij nog een groote onbillijkheid. Van weggrissen is natuurlijk geen sprake. Want dit veronderstelt zich iets onrechtmatig toeëigenen ten eigen bate. En wat de regeèring wil bedoelt niets anders dan een billijker verdeeling der lasten en dus ook der inkomsten. Doch bovendien, wanneer men op komt voor een gemeente, welke het zwaar heeft tengevolge van de werk loosheid en zegt dat haar weer zooveel ontnomen wordt, dan moet men niet verzwijgen, dat deze gemeente weer bijgesprongen wordt uit het werkloos heids-subsidiefonds. Al met al kunnen wij niet anders concludeeren, dan dat het plan der regeering om tot een billijke verdeeling der werkloosheidslasten te komen. vrincipieel niets dan toejuiching ver dient. Over de praktische inhoud van het voorstel, dat nog in embryonale toe stand verkeert, hopen we nader te spreken. Doch deze opmerkingen moes ten 0. i. voorafgaan. Wij zijn gewoon, behoudens buiten gewone omstandigheden, voor de Zon dag een hoofdartikel te geven, dat meer de geestelijke kant der dingen belicht. Naar onze meening wijkt, wel beschouwd, dit artikel niet van die regel af. Het aangekondigde regeeringsvoor- stel zal, wet geworden, van hen, die in een welvarende gemeente met lage of middelmatig hooge belasting wonen, een offer vragen, in sommige gevallen zelfs een groot offer. En wij weten, dat voor velen het betalen van belas ting thans reeds vaak „offeren" betee kent, al ontbreekt het element der vrijwilligheid. Wij denken dus over de praktische gevolgen in vele gemeenten niet gering. Maar wij Christenen willen nationaal zijn en de nationale solidariteit be trachten. Dat vraagt in de eerste plaats van ons, dat wij als volk zoo goed mogelijk is, voorzien in de nooden van hen, die onvrijwillig werkloos zijn. Maar het vordert in de "tweede plaats, dat wjj ons in het dragen van die las ten solidair verklaren mét de anderen, die tot offeren geroepen worden. Dat eischt Christelijke solidariteit van ons. Onze eerste conclusie is dus, dat het voornemen der regeering, afgezien van mogelijke praktische wijzigingen, wel ke noodzakelijk mochten blijken, voort gang moet hebben en dat ons Christe lijk volksdeel, wat voor ieder persoon lijk de gevolgen ook mogen zijn, ten deze zich naast de regeering behoort te scharen en alle bittere critiek moet afwijzen. BINNENLAND De Troonrede Wordt weer per radio uitgezonden. H. M. de Koningin heeft toestemming verleend dat, evenals vorig jaar, ook ditmaal de Troonrede, welke zij ter gelegenheid van de opening van de zit ting der Staten-Generaal zal uitspx-eken, per radio zal worden uitgezonden. De uitzending zal plaats hebben door de beide Nederlandsche omroepzenders, terwijl de uitzending naar de overzee- sche gebiedsdeelen des Rijks zal ge schieden door den Phohizender en door de Rijkszenders te Kootwijk. De verzorging van de technische in stallatie in de Ridderzaal is in handen van den technischen dienst van het Staatsbedrijf der P.T.T. .JV'tet zóó, maar zó De Libellen-serie, die de firma Bosch en Keuning te Baarn uitgeeft, is actueel. Nau welijks heeft de Ministerraad de nieuwe, regels voor de spelling van de Nederland sche taal bekend gemaakt, of er verschijnt in deze serie een werkje, waarin op popu laire wijze een en ander wordt uiteengezet De toelichting wordt gegeven door Drs K. Heeroma. Deze heeft dit op zeer onderhou dende wijze gedaan, zoodat het geheele werkje van 32 bladzijden zich buitengewoon prettig laat lezen. Een en ander is door de bekende teekenaar Ton van Tast geestij illustreerd. Voor lien, die de schoolbanken verlaten hebben, kunnen we liet aanschaffen van dit boekje aanbevelen. Als eenmaal bij het Onderwijs de nieuwe spelregels zijn inge voerd, komt vroeg of laat de tijd, dat ieder een de tot nog toe geldende spelling moet laten varen, of mep wil of niet. Een derge lijke practische zaaik moet men ook prac- tisch bekijken. Voor 't werkje is door Minister Marchant een Inleiding geschreven. Hij zegt hierin o.m.: „Wanneer proefondervindelijk is ge bleken, dat het schrijven van een armoedig Nederlands heus niet wordt bepaald door de schrijfwijze. dat men naar de nieuwe rege len rijk Nederlands kan schrijven, gelijk naar de oude arm, dan zal de tegenstand weldra zijn gebroken". De tijd zal de Minis ter wel gelijk geven. Consekwent heeft Drs Heeroma de spel- ling-Marchant gevolgd. Toch hebben we een ..foutje" ontdekt. Op blz. 9, regel 3 van bo ven had moeten statin „Goudsen" inplaats „Goudschen". Maar op zulke kleinig heden zullen we in de eerstvolgende jaren allemaal wel eens betrapt worden. TER OVERWEGING In dagen van neergang Onder de vele vakvereenigingslectuur, welke wij. zoo goed en kwaad als het lukt, bijhouden, trof ons ditmaal een hoofdartikel in het Grafisch Orgaan van de Ned. Chr. Graf. Bond. Wij vorderen van niemand en men vor- dere het niet. van ons, dat wij het in alle: met den schrijver eens zijn, maar zijn be zadigde èn besliste beschouwingen verdie nen zeker overweging. We knippen hier en daar een citaat. Eerst wordt gehandeld over de algemeene verschijnselen, waaruit we kunnen leeren: „Verandering van stelsel", brengt wel belof ten, maar geen verbetering. Het leven is, staatkundig en economisch, vastgeloopen. Dan worden zij, die nog regelmatig werk hebben, vermaand tot dankbaarheid, zelfs ondanks vaak schrijnende loonsverlaging: „zij behooren zich nog gelukkig te prij zen, omdat zij in het leven zijn opgeno men, een doel voor hun dag vinden cn voor moreele inzinking door de arbeid worden behoed. Voor degenen, die de arbeid soms verfoeiden, hem vloekten bij wijlen, kan thans blijken, welk een zegen er in arbeid besloten ligt. 't Is een harde les, maar wellicht, dat haar te leeren nut afwerpt". De schrijver kan zich „echter niet onttrekken aan de indruk, dat zoowel de verlaging der Iconen als der steunbedragen, door een breede groei) menschen schijnbaar ongevoelig wordt aanvaard. Hij zegt schijnbaar, omdat hij niet gelooven kan, dat hun hart on beroerd is gebleven bij dat alles". Maar de onbewogenheid schijnt voorge schreven te zijn. Vandaar z.i. de vaak bit tere en schampere wijze, waarop de dag bladen legen de Amsterdamsche predikan ten te keer gingen. De Amsterdamsche predikanten Wij weten niet of de schrijver hier spe ciaal aan een blad of een groep van bladen denkt; doch gezien de ervaring zouden we wel willen verzoeken in zulke gevallen niet te generaliseeren. Want we willen er met nadruk op wijzen, dat we in het optreden der predikanten al leen en uitsluitend veroordeeld heb ben het publiek spreken op een ong legen t ij d. Daarom aanvaarden we ook niet de stelling, dat de critiek op dit optre den een teeken des tijds is. Wel verdient overweging, wat verder gezegd wordt: „Velen weigeren in de nood der perso nen in te dalen. Wie wel eens in nau were aanraking komt met menschen „uit de betere stand" ziet dat tot zijn ver bazing. Van het leven wordt nog een roiim stuk welvaart en genoegen genoten, maar men aanvaardt dat alsof het de natuurlijkste zaak der wereld is, dat een breede massa lijdt en dat een kleine groep in goede welvaart, onbev/ogen, het léven geniet. Wij komen bij de ontwikkeling dei- dingen steeds meer onder de indruk, dat de samenleving weer wordt gestuurd- in de richting van: de groote. massa, die op de rand van het gebrek leeft, de kleine groep, die de genietingen van het leven aan zich trekt. De upper ten, aan wie de lieele wereld ten dienste staat en onder worpen is. Daarom waarschuwt de schrijver ook te gen de liberaal-economische opvattingen, welke zij, die tot regeeren geroepen zijn, vaak moet°n toepassen en die daarbij ,dat zoo met overtuiging doen, dat zij zelfs de liberaal-economische uitdrukkingswijze tot de hunne makeu." Tegen cumulatie „Het wo'-dt altijd voorgesteld alsof het bedrag, dat aan cumulatie weggaat, niets ter zake doet. Reeds een paar jaar ge leden werd ons persoonlijk in een verga dering eener christelijke politieke partij meegedeeld, dat bij verbod van cumula tie zoowat f 100.000 bespaard zou blijven. Wij hebben toen ontkend, dat het zoo weinig zou zijn. Maar het bedrag is feite lijk ondergeschikt Ook de opmerking, die wij zeer onlangs in een onzer christe lijke dagbladen lazen, namelijk, dat bij het onmogelijk worden van cumulatie de werltloozen geen dubbeltje meer zouden ontvangen, snijdt geen hout. Het bezwaar is. dat er nog een groep of groepje per sonen is. die uit de publieke kas dubbele inkomsten genieten en dat daarmee het beuijs geleverd wordt, dat sommigen weigeren hun deel te dragen in de alge meene nood" Ook.in dit geval waarschuwen wij tegen generalisecren. Als er één blad is, dat zich tegen cumulatie heeft verzet niet om 't bedrag, maar om het psychologisch effect, dan zijn wij het Hulp aan werkloozen Tenslotte wijst de schrijver er op. dat zoo moeilijk iets voor werkloozen gedaan kan worden: Het is zoo goed als onmogelijk om ge- steunden wat ter hulp te komen. Hierop wijst de brief van twee Amsterdamsche predikanten ter verdere verklaring van hun houding. Zelfs de diaconie kan niet aanvullen. Hier wordt een zaak aange sneden, die nadere overweging verdient- Zou het mogelijk en toegelaten kunnen worden, dat door kerken, particuliere in stellingen of personen hulp geboden wordt aan hen, die het meest lijden, zon der dat onmiddellijk het vérstrekte be drag door de overheid teruggenomen wordt? Wellicht dat het stichten van een vrijwillig fonds hier wat soulaas zou brengen. Zoo'n vrijwillig fonds bestaat reeds hier en daar en particuliere hulp kan ook nog wel geboden worden. DE WEGEN IN ZUID-HOLLAND Excursie van het Wegencongres Slechte wegen in mooi polderland Wij loven het initiatief van het Bestuur van het N ed. Wegencongres, dat het op de jaarlijksche excursie welke gisteren gehouden werd, de leden en genoodigden niet voerde naar officieel mooie streken en ydillische plekjies, maar zij het niet steeds zonder moeite de karavaan leidde door Zuid-Hollandsch polderland. De excursisten hebben daarbij heel veel kunnen opmerken. Dat stellen we vooraf vast. In de eerste plaats, dat ook het polder land zijn eigenaardige schoonheid heeft; onverschillig of het als weide gestoffeerd is met levende have dan wel als bouwland met granen van diverse soorten. En dat ook natuurschoon in de gebruikelijke zin niet ontbreekt, is duidelijk als men let op met bosch gerande watertochten of Reeu- wijksche plassen. In de tweede plaats weet nu het gansche Wegencongres, dat het met de wegen in Zuid-Holland momenteel en op vele plaat sen nóg miserabel gesteld is. Voor snelver keer zijn nog vele wegen onbruikbaar en de verbetering schrijdt slechts langzaam In de derde plaats leerden de deelnemers dat cr gevaarlijke onbewaakte overwegen zijn. Niet alleen omdat ze onbewaakt zijn, maar ook door de ligging. Het gezelschap was om ruim 9 uur van het Tournooiveld in den Haag vertrokken in acht groote Westlandsche blauwe bus sen; uitstekend materiaal voor dit doel. Eerst werd gereden tot het knooppunt Laan van Nieuw OosteindeParkweg t.p Voorburg, waar de speciale auto-weg naar GoudaUtrecht—Driebergen beginnen zal. met 'n viaduct over Vliet en Westvlietweg. Door Voorburg ging het toen over de Wij- kerbrug naar Leidschendam en reeds bij deze eerste brug bleek, dat het stuurmans kunst vereischte om met zulke groote bus sen over een brug te komen. Vervolgens ging het over de beruchte overweg Veenweg, waar thans een spoor wegarbeider stond om de karavaan te waar schuwen. Maar gevaarlijker werd de situatie bij de put in Stompwijk, waar de Amsterd. Bal last Mij. het zand graaft voor de nieuwe weg. Daar moest op een smal polderweg getje vlak bij de schuine oprit van een on bewaakte overweg (lijn den HaagGouda) een zoo scherpe bocht gemaakt worden, dat de eerste autobus, gevuld met autoriteiten en andere gewichtigheden in een gevaar lijke situatie kwam te verkeeren. Zoodra de gelegenheid er was, stegen de inzittenden dan ook uit en het gelukte met veel moeite de bus, die knel zat, op het goede pad te houden. Het duurde geruime tijd voor alle bussen hun draai genomen hadden en de reis volgd kon worden. Dit als algemeene indruk van de tocht. Nu iets over de excursie zelf. Het bonte gezelschap. Aan de excursie werd deelgenomen doo» een tweehonderdtal personen. Van het Bestuur van „Het Ned. Wegen congres" waren, behalve Voorzitter en Se cretaris, de heeren Ir. J. J. Stieltjes en H. W. O. de Bruyn, Directeur van den A. N W. B., aanwezig de heeren: Ir. P. Bakker Schut, te 's-Gravenhage; Edo J. Bergsma, Voorzitter van den A.N.W.B.; Ir. W. G. C. Gelinck, Hoofdingenieur-Directeur van den Rijkswaterstaat; Ir. D. A. van Heyst, Hoofd ingenieur-Directeur Rijkswaterstaat in de directie Zuid-Holland en Utrecht; Ir. J. M. H. R. Kersemaekers, Hoofdingenieur Pro vinciale Waterstaat. De Minister van Waterstaat had zich doen vertegenwoordigen door den heer P. J. P. v. d. Steur, Hoofdingenieur-Directeur van den Rijkswaterstaat; de Minister van Defensie door den heer J. C. Stumphius, Kapitein der Genie; Gedeputeerde Staten van Gelderland door den heer Mr. J. J. L. van Heest. Aan de excursie werd voorts o. m. nog deelgenomen door de volgende heeren: Ir. L. T. v. d. Wal, Hoofdingenieur Prov. Waterstaat Zuid-Holland; Mr. A. de Jong en A. H. S. Stemerding, wethouders van Rotterdam; Ir. Wouter Cool, Alg. Secretaris Kon. Instituut van Ingenieurs; Jhr. Mr. W. Michiels van Kessenich, Bestuurslid van den A.N.W.B.; Mr. J. Linthorst-Homan en Mr. B. Ph. Baron van Harinxma thoe Sloo- ten. Voorzitter en Secretaris van de K. N. A. C.; A. J. ten Hope, Voorzitter van den B.B.N.; Prof. Ir. H. van Breen, Voorzitter Alg. Nederl. Verkeersfederatie; verschillen de leden van de Commissie van Overlea voor de Wegen, ingenieurs en plaatselijke autoriteiten. De excursie stond onder algemeene lei ding van den heer H. W. O. de Bruyn, bij gestaan door den heer C. G. P. van Goor, Secretaris der Wegencommissie A.N.W.B.— K.N.A.C., terwijl op de verschillende Rijks-. Provinciale- en Gemeentewegen de noodige inlichtingen werden verstrekt door de hee ren: Ir. L. J. A. Bergansius en Ir. A. KIop- pert, beide Hoofdingenieur van den Rijks waterstaat; Ir. H. Veth, Eerstaanwezend In genieur van den Prov. Waterstaat; Ir. H. A. M. C. Dibbits, Ingenieur van den Rijks waterstaat; Ir. J. G. Christiaanse, Chef- Ingenieur Gemeentewerken te Rotterdam. Doel en route. Zooals gezegd was het eerste doel de in aanleg zijnde, als speciale autoweg uitge voerde weg 's-Gravenhage—Utrecht—Drie bergen, waarvoor de tocht voerde via Voor burg over de verbeterde provinciale weg van Pijnacker naar Zegwaard en de nieuwe provinciale weg langs de Gouwe. Om pl.m. 1 uur werd de deelnemers door de Vcreeniging „Het Ned. Wegencongres" een eenvoudig noenmaal aangeboden in Restaurant „Elfhoeven" aan de Reeuwijk- sche plassen. Daarna werd de tocht voortgezet, waarbij in de eerste plaats werd bezichtigd de nieu we provinciale weg van Gouda naar Moor drecht via de onlangs voltooide sluiswerken tusschen Gouwe en IJssel (zie de foto's in ons blad van gisteren), waarna via de nieu we Rijksweg van Gouda (station Moor drecht) werd gereden naar Rotterdam, waar verschillende bestratingen werden be zichtigd Het Gemeentebestuur van Rotterdam bood de deelnemers hier een verfrissching aan in het Park, waarna de terugtocht naar Den Haag werd aanvaard over de Rotterdamsche Schie, de omlegging om Delft en de vernieuwing van de Hoorn brug na. it nummer van het tijdschrift „Wegen", het officieel orgaan van de Vereeniging Het Nederlandsche Wegencongres, is geheel gevuld met zeer gedegen artikelen van des kundigen, die met de aanleg of de verbete ring van deze wegen zijn belast. Aan de hand daarvan willen we de vol gende weck nog iets meer over deze excur sie, speciaal over de verschillende wegge deelten, zeggen. 'n kostelijke sigaar Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit VIER bladen waarbij inbegrepen het Zondagsblad De Troonrede zal ook dit jaar per radio wor* den uitgezonden. Het Nederlandsch Wegen Congres heeft giste? een excursie gehouden door Zuid-Holland. Blz. 2 Hitiers beklemmende verantwoordelijkheid. Hef a.s. volksreferendum. Bijzonderheden over Hindenburgs begrafenis cd laatste rustplaats. Nog geen beslissing over de toelating van Vod Papen te Weenen. De advocaat van Dollfuss' moordenaar in arrest* Zware stormen in het Noorden der Ver. Staten* Blz. 3 De opening van het Internationaal Congres voof Stenografie. Te Amsterdam hebben communisten brand ge* sticht in een N.S.B.-café. Blz. 9 Een tocht met het hospitaal-Kerkschip „De Morgen is het honderd jaar geleden, dat Gijsbcrt Karei van Hogendorp is gestorven. Blz. 10 De vijftiende zitting van de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk. 1 DOOS 20 CT.- TUBE AQ EN 60 CT. EEN AMERIKAANSCE KRANTENKONING De Amerikaansche courantenkoning Hearst is Donderdagavond in Hotel des Indes te 's Gravenhage aangekomen. Vrijdagochtend vertrok hij naar Amsterdam. Rechtzaken. De zaak van „De Toekomst" Het Haagsche Kantongerecht heeft gister uitspraak gedaan in de zaak van M. M., die gedagvaard is ter zake dat hij als directeur van de commanditaire vennootschap „De Toekomst" in of omstreeks October 1932 heeft doen toekomen aan hoofdagenten dier ven nootschap deels ten verkoop aan het publiek, deels ter verdere verspreiding onder agen ten, maar steeds met het uiteindelijk doel van verkoop aan het publiek zg. vijf gulden- spaarbonnen, die bij loting door aanwijzing van de Staatsloterij of zoo noodig door aan wijzing van een door de spaarbriefibank „De Toekomst" aan te wijzen instelling gehou den trekking vervroegd aflosbaar kunnen worden gesteld. Aa deze papieren was een verzekering verbonden bij de Belgische maat schappij Fatum (welke niets te maken heeft met de te 's-Gravenhage gevestigde maat schappij van dien naam). De ambtenaar O.M. beschouwde deze uit gifte als een overtreding der loterij wet en vorderde tegen M. 3 maanden hechtenis. Het Kantongerecht heeft thans overwogen! dat niet is komen vast te staan, dat i.e. prijzen zijn uitgeloofd, wat door art 1 der Loterijwet als één der veredschten voor een loterij gesteld wordt; dat onder uitloven moet worden verstaan het doen van een toezegging van een zeker iets, waarop een ander recht heeft zood'ra een bepaalde, aan die toezegging verbon den voorwaarde, vervuld is; dat de kooper van een spaarstrook behal ve de mogelijkheid om te geroken tot den aankoop van een z.g. epaarbrief en behou dens het aan zekere voorwaarden verbonden genot eener gratis verzekering, tegen nie mand eenigerlei reoht heeft verkregen het zij om mede te dingen naar, hetzij op uit- keering van een bepaald bedrog als prijs, zoo dat niet bewezen is, dat uitloving van prijzen, op welke wijze ook, heeft plaats ge vonden. Op deze gronden is verdachte vrijgespro ken. Naar wij vernemen zal de ambtenaar O.M., Mr. Langemyer, van dit vonnis in hooger beroep gaan. HOTEL PENSION „DREIJEROORD" Gr. v. Rechterenweg 12 Telefoon 52046 OOSTERBEEK (hoog) Het gezellige fam. hotel. Rust. ligging bij bosch. Str. water. Tuin 1 H.A. Zeer goede verzorging Prijzen vanaf 4.— HOOFDKANTOOR OPSLAGPLAATSEN OOSTZEEDIJK No. 288, R'DAM ZAGERIJ EN SCHAVERIJ NASSAUHAVEN BOEREGAI

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1