NATIONALE ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1934 DERDE BLAD PAG. 9 BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN De zaak-Van Zwanenberg VAN CORRUPTIE GEEN SPRAKE? Gelijk reeds gemeld is heeft de commissie- Beumer haar eerste rapport over de gestie der Nederlandsche Varkenscentrale uitge bracht. Dit rapport zal aan H.M. de Koningin worden toegezonden en kan in verband daar mede thans nog niet worden gepubliceerd. Wij meenen echter met zekerheid te weten, dat, blijkens de conclusies, waartoe de com missie gekomen is, de door sommigen in den lande gewekte indrukken, dat de Nederland sche Varkenscentrale een corrupt instituut zou zijn, in de resultaten van het door de commissie ingestelde onderzoek, geen enkel aanknoopingspunt vindt. Integendeel zou de commissie als haar overtuiging uitspreken, dat haar onderzoek geenerlei twijfel recht vaardigt aan de volstrekte eerlijkheid en onkreukbaarheid van de leiding der Neder landsche Varkenscentrale en met name ook van den heer S. van Zwanenberg als direc teur. De kwetsbaarheid "an den heer Van Zwanenberg in voormelde functie ligt in de omstandigheid, dat hij belanghebbende is. Deze omstandigheid kan echter hem persoon lijk allerminst verweten worden, daar zij bekend was ten tijde van zijn benoeming en toen blijkbaar is afgewogen tegen zijn groote deskundigheid en commercieele bekwaam- In dit verband zou de commissie voorts constateeren, dat het bestaan van corruptie in de leiding der Nederlandsche Varkens centrale door geen enkele bona fide organi satie van belanghebbenden ,is beweerd en dat ook geen enkele desbetreffende aanwij zing de commissie heeft bereikt. Wel hebben organisaties en publicisten hunnerzijds vol komen begrijpelijke en, voor zoover nu reeds kan worden vastgesteld, somtijds ook ge gronde kla hten over economische aangele genheden bil de commissie ingediend en toe gelicht De s^mmissie heeft door een ruime inter pretatie van het begrip „ambtelijk misbruik", hetwelk de grondslag van haar onderzoek vormt, ook deze klachten voor een deel in haar onderzoek betrokken in de overtuiging dat zij, aldus handelende, de publieke zaak nuttig zou kunnen dienen. Omtrent deze klachten zal de commissie dan ook, voor zoover zij in het bovenbedoeld rapport niet of niet volledig behandeld werden, zoodra mogelijk nader rapporteeren. De heffing van vetten HET VERLEENEN VAN RESTITUTIE In verband met de op 6 Aug. a.s. ingaande ver laging van de heffing op vetten, hebben verschil lende groepen van den handel verzocht hun tege moet te komen door restitutie te verleenen van het verschil in heffing voor de hoeveelheden vet, welke zij op 6 Aug. a.s. in voorraad hebben en waarvoor zij f 0.352 heffing per kg. betaalden. De crisis-zuivel-centrale is bereid dit te doen, volgens de hieronder voor de verschillende groepen aangegeven regeling. welke aansprraak wenschen te maken op deze restitutie, dienen aan de crisis-zuivel-centrale gespecificeerde opgave te verstrekken van voorraden vetten, oliën en geraffineerde ca boter, welke aan het einde der bedrijfsweek 30 Juli-4 Augustus 1934 in hun bedrijf aanwezig zijn. Tevens dient te worden opgegeven, door welken leverancier de bedoelde producten geleverd den. Met betrekking tot de voorradige vetten dient is te worden vermeld letter en nummei het geleidebiljet, waarop werd ontvangen en/of rieletter en nummer der banderolles. Bedoelde opgaven zullen alsdan worden geve rifieerd door een controleur der crisis-zuivel-cen trale. Geen restitutie zal kunnen worden verleend partijen, welke vóór het bezoek van den troleur verwerkt zijn. Slager sbedrij ven tienen een gespecificeerde opgave te verstrekken lan de crisis-zuivel-centrale van de op 6 Aug. i.s. voorradige hoeveelheden vet en reuzel, v ien van banderolles. Deze opgave zal alsdan door een controleur der crisis-zuiver trale nader worden geverifieerd. Door den troleur worden over de oude banderolles ni aangebracht. Het verschil in heffing ad f 0.112 per kg. zal daarna door de crisis-zuivel-centrale orden gerestitueerd. Ter bevordering eener vlotte afwikkeling wordt aangeraden de hoeveelheden vet en reuzel per 6 Augustus a.s. voorzien van oude banderolles, klein mogelijk te doen zijn. De voorradige ongebruikte banderolles kunnen aan de crisis-zuivel-centrale ter inwisse ling worden gezonden. Hierbij dient te worden vermeld, of men in de paats der oude banderolles 'e wenscht te ontvangen en zoo ja, welk aantal. Tevens dient hierbij te worden opgegeven, eer en bij wien de ter inwisseling gezonden banderolles werden gekocht. Bij accoordbevinding en en ander wordt het te restitueeren bedrag door de crisis-zuivel-centrale overgemaakt. Voor restitutie of inwisseling komen alleen die banderolles in aanmerking, waarvan kan worden aangetoond, dat deze bij de crisis-zuivel-centrale of bij een door haar gemachtigde instelling zijn gekocht. Voor zoover van door de crisis-zuivel-centrale erkende bedrijven gebanderolleerd vet in kleine verpakking werd ontvangen, verzoekt de centrale LEVENSVERZEKERING-BANK Rotterdam r/ÏOfZlfötDfAWMEK FIllVI M/IH type K 78.- E.G. 85. Filiaal in ROTTERDAM: le PIJNACKERSTRAAT lii, Telefoon 43123 betaalt f 10.000 na 35 jaar of bij Uw eerder overlijden' r indien gij van Uw 30s1* jaar af, gedurende hoogstens 35 jaar, jaarlijks 211,- stort met den leverancier een regeling voor ruiling met vet met nieuwe banderolles te treffen. Ee crisis- zuivel-centrale zal met deze leveranciers daarom trent gaarne overleg plegen en een restitutierege ling treffen. nieuwe banderolles kunnen reeds thans wor den verstrekt. Winkelbedrijven De crisis-zuivel-centrale verzoekt den winkelbe drijven, omtrent de op 6 Augustus a.s. in deze bedrijven voorradige kleinverpakkingen van en Yi kg. vet en reuzel, voorzien van oude banderol les, met de leveranciers dezer arrtikelen een rege ling te trachten te treffen om dezen voorraad it te ruilen tegen vet en reuzel, voorzien van nieuwe banderolles. De centrale zal met deze leveranciers daaromtrent gaarne overleg plegen en een tutieregeling treffen. De crisis-zuivel-centrale vestigt er de aandacht op, dat voorraadsopgaven resp. verzoeken restitutie, weke na 12 Augustus a.s. bij de centrale inkomen, niet meer in behandeling kunnen worden genomen. De tol te Leimuiden OPHEFFING ZOO GOED ALS ZEKER. Het Corr. Bureau meldt: Naar aanleiding van de pogingen, welke worden aangewend tot opheffing van den tol in Leimuiden heeft de raad van die ge meente gisteren besloten aan de provincie Zuid-Holland met ingang van den dag, waarop door den Provincialen Waterstaat de nieuw aan te leggen weg van Leimuiden naar Alphen in gebruik is genomen, jaar lijks te zullen betalen een bijdrage van f 1400 als tegemoetkoming in de kosten van onderhoud in den nieuwen weg voor zoover dezi binnen bet grensgebied van de gemeente Leimuiden ligt Voorts besloot de raad deze bijdrage te verleenen onder voorwaarde dat bet onder houd en de bediening van de brug over de Drecht in de buitenkom der gemeente Lei muiden met ingang van denzelfden datum komt voor rekening van den Provincialen Waterstaat van Zuid-Holland, terwijl de ge meente Leimuiden verklaart gelijktijdig met de overname van deze brug de tolheffing te zullen staken. Genoemde voorwaarde is in beginsel reeds door Gedep. Staten aanvaard, zoodat de opheffing van den tol zoo goed als ver zekerd is. Indien ook andere gemeenten, die minder groote offers moeten brengen dan de gemeente Leimuiden haar medewer king verleenen, dan kan definitieve ophef fing van dezen tol zeer spoedig worden te- gemoetgezien. De muiters van „De Zeven Provinciën" Een deel te Breda ingesloten Naar het „Dagbl. van N. Brabant" meldt, zijn 12 van de veroordeelde muiters van „De Zeven Provinciën", die te Vlissingen wer den ontscheept, onder sterke bewaking van marechaussee's per auto's naar Breda ge bracht, waar zij in de gevangenis werden ingesloten. Zij behooren tot de minst zwaar gestraften. De heffing op aardappelen THANS OVERBODIG GEWORDEN? Door de Groothandelaren in Aardappelen in de groote steden, welke te Amsterdam in vergadering bijeen waren, is naar aan leiding van de nieuwe bepalingen aangaan de vervoervergunningen van aardappelen een telegram aan het Ministerie van Econo mische Zaken gezonden, waarin wegens practische onmogelijkheid tot juiste nale ving van deze bepalingen opschorting van heffing op aardappelen verzocht wordt, daar de prijzen der aardappelen voor de telers voldoende loonend zijn en de prijs van bet product voor vele consumenten te hoog wordt De Nederlandsch-Japansche besprekingen Wijziging der delegatie. Bij Koninklijk besluit is mr dr G. G. van uttingha Wichers, president van de Javasche Bank N.V., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van de dele gatie voor de onderhandelingen, welke te Batavia gevoerd worden over de regeling der handelsbetrekkingen tusschen Neder- landsch-Indic en Japan, onder dankbetui ging voor de als zoodanig bewezen diensten. In zijn plaats is als zoodanig benoemd de heer K. W. J. Michielsen, directeur van de Javasche Bank N.V. De Maasbode in Duitschland verboden Naar de Res.bode verneemt, is het dag blad De Maasbode in Duitschland verboden voor den tijd van 1—15 Augustus. ROFFELRIJMEN. DE JUFFROUW EN DE O LI F AN T\ Flip had het de eerste weken ln de eerste klas te kioaad Met de zin voor goede orde Die er op de school bestaat: Dat hij nietteres mocht fluiten, Niet es zingen als hij wou En niet met z'n buurman praten Vond-ie uitermate flauw. Dank zijn kinderlijk-bekrompen Slechte kijk op het gezag Meende hij te mogen zeggen Dat het aan de juffrouw lag. Toen de weken maanden werden Slonk z'n verontwaardiging Tot ze in een stil berustend Fatalisme over ging. Moeder volgde d' evolutie Van het léven naar de léér Zeer voorzichtig op een afstand, En zoo vroeg ze op een keer: „En, hoe gaat het met de juff rouw V* Flipje, met een staal gelaat, Zei: „Wanneer je altijd móói zit Is de juffrouw niet zoo kwaad, Maar wanneer we zitten draaien Heeft ze vreeselijk het land; Eigenlijk is 't met een juffrouw Net als met een olifant: Als j' een olifant geen kwaad doet Is het wel een aardig dier, Maar wanneer j'em in z'n slurf prikt Wordt-ie nijdig als een stier!" (Nadruk verboden.) LEO LENS. UITVOERING LANDBOUW-CRISISWET De Minister van Economische Zaken heeft benoemd tot ondervoorzitter der Stichting Regeeringsbureau voor de uitvoering der Landbouw-Crisiswet 1933, gevestigd te 'sGra- venhage: ir. S. L. Louwes, Regeeringscom- missans voor den akkerbouw en veehouderif to Zwolle. v Dc Rijksiveer doet na afkondiging van de nationale rouw dc rouwbanden om. 't Stoffelijk overschot van Maarschalk Lyautey wordt overgebracht naar het plein te Nantes. Adolf Hitler, de Rijksleider. De Hindenburg-edities der Ber- lijnsche bladen vonden gretige coopers

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 10