H. M. PIERROT Radio Nieuws. VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1934 TWEEDE BLAD PAG. 6 1 STADSNIEUWS Zilveren Jubileum Ir. W. J. Burgersdijk i Hartelijke huldiging Waterpolo De h'uldigingssamenkomsten. belegd door liet personeel der Noord-Zuid-I-Iollandsche Tramweg Maatschappij ter eere van zijn directeur, Ir W. J. Burgersdijk, ter gelegen heid van diens 25-jarig ambtsjubileum, droe gen een zeer hartelijk en feestelijk karakter. De bijeenkomsten zijn gehouden in de autobus garage der Maatschappij, welke voor deze bijzondere gelegenheid door het personeel zeer smaakvol versierd was. Nadat de heer en mevrouw Burgersdijk en familie in de ochtendsamen komst onder de feesttoncn van de gezamenlijke muziekcorp sen der N.Z.H. waren ingehaald, werd door verschillende sprekers het woord gevoerd en werden geschenken aangeboden. De Voorzitter van het Personeelcomité, die het eeist het woord voerde, wees Cr in het bijzonder op, dat de heer Burgersdijk door zijn zorgen voor het personeel, o.a. het *°t stand brengen van het Pensioenfonds den dank van het personeel verdient. Dr II, van Manen, presidont-commissaris cler Maatschappij, die daarna namens com missarissen den jubilaris op zeer waardee- ronde wijze toesprak, eindigde zijn rede met den wenscb, dat. de heer Burgersdijk nog vele jaren de leiding van het bedrijf in han den zal hebben. Vele andere sprekers, onder wie de Voor zitter van het jubileumfonds, Ir B. Nugteren, namens de afdeelingschefs der Mij, vertegen woordigeus van personeelvereon. en vakorga nisaties voerden daarna nog het woord. De chef van exploitatie Haarlem, Ir W 'A. E. van Geuns. had voor deze gelegenheid oen speciale „Burgersdiik-jubileummarsch" gecomponeerd, welke onder persoonlijke lei ding van den hee*- van Geuns door de ge eamenlijke muziekkorpsen der NZ.H. ten gehoore werd gebracht. De heer Burgersdijk merkte in zijn slot woord op. dat hij de gevraagde soberheid ten opzichte van de geschenken wel eenigs- zins overschreden achtte, doch dat hij zeer dankbaar was voor de aan hem en zijn echt- genoote gebrachte hulde. In de avondsamenkomst werden o.a. eenige alleraardigste tableaux, welke betrekking hadden op liet bedrijf, door kinderen van het personeel opgevoerd. De opzichter van de Mij, de heer Hollants, 'die een zoo be'angrijk aandeel in het slagen van de tableaux en de versiering heeft ge had, verdient daarvoor alle hulde. Een schat van ingekomen bloemstukken gaf aan het geheel een feestelijken indruk. DIPLOMA VOOR GEOEFEND ZWEMMER (STER). Onder zeer grootc belangstelling vond gisterenavond het diploma zwemmen plaats voor geoefend zweminer(stcr) in de zwem inrichting De Zijl. Door het bestuur werd het diploma uit gereikt aan de navolgende personen: H. Klinkhamer, W. v. d. Berg Wzn., D. J. Brands, C. J. v. d. Kaay, D. Been, P. J. D. Stroebei, W. F. v. d. Laken, A. ter Haar te Voorschoten, A. v. d. Hoogt, Wim v. d. Berg Jr., Jean A. Zwanenburg, Marinus Daal- meyer, Henk Nyenhuis, Theo Stikvoort, Jan Quys. J. A. Hunteman, K. H. Thiel, G. Ph. Bol, K. Key. P. Pont, A. J. de Vrind, J. de Looff, A. Brugman, B. Daalmeijer en Bart ,van der Lelie. Voorts aan de dames: J. v. Evert, G Brinks, C. van Lieshout, A. Wallaard, D. de Bonte, mevr. v. d.Star-Slingerland, Mien Bonte, Annie van Vliet, Ynske Nijenhuis. Die Eikerbout, Luca Wielinga, Annie van Es, Gerrio Mooten, Marie Iloognes, Rika Klomp en Christien de Vriend. Waar geen woonplaats vermeld wordt, is 'deze Leiden. K. VAN K. VOOR RIJNLAND Wijzigingen Firma J. van Cleef. manufacturen. Leiden. Haar lemmerstraat 174. Bovengenoemde handelszaak is omgezet in een N.V.: N.V. van Cleef's Manufac turen-, Bedden- en Tapijtenhandel, Leiden. Ned. Sts. Crt. Woensdag. 25 Juli 1934 No. 141/1392. Dir.: B. W. H. Bouchier, Leiden. Comm.: A. H. J. v. d. Horst. Leiden. Het Maatschappelijk kapitaal bedraagt f 50 000. hetwelk geheel geplaatst en gestort is. Fil. 's-Gravenhage (onder den naam H. van Cleef), idem (onder den naam H. van Cleef) en Amsterdam (onder den naam P. Bouchier). L. N. Baalbergen 6 Zoon, kleermakerij en han del in confectie. Katwijk a. Zee, Voorstraat 47a. Wijz. handeLsn. in: Baalbergen 6 Zoon. A. M. Laken (C. J. v. Leeuwen), winkel in ma nufacturen en wol. Leiden. Heerenstraat 83. Wijz. handelsnaam in: C. J. van Leeuwen. Zeebad Noordwijk, Bad- en strandbedrijf, Noordwijk, Zuidboulevard 5. Overl. Lid v. Raad v. Beh.: H. Hoek, Noordwijk a. Zee. N. Dir.: R. Tappenbeck, Noordwijk. N. Leden v. Raad v. Beheer: H. Hoek. Noordwijk a. Zee en H. Lief- ferink, Noordwijk-iBinnen. Sigarenmagazijn „Minerva", Leiden, Vrouwen- steeg 18. Uittr. E. G. W. van Weizen, d.d. 29 Juni 1934. Dannys 6 Co., het kweeken van. en den handel In bloembollen en aanverwante artikelen in den uitgefcreidsten zin. Sassenheim, Molendwarsstr. 3. De Vennootschap is ontbonden door uittr. v. d. veno. G. Dannys, Sassenheim. De zaak wordt onder de firmanaam Dannys Co. voortgezet door den overgebleven venn. H. Dannys Gzn., Sassenheim. als eenig eigenaar. N.V. Leidsche Caramelfabriek. voorheen Backer en Co., Leiden. Turfmarkt 8. Overl. Dir. W. D. Eeltjes d.d. 24 Juli 1934. Nieuwe inschrijving Brandstof Centrale. Leiden. Levendaal 93. Venn. D. Dusoswa. Leiden (B.P.) en W. Chmela, Was senaar (B.P.). Fil.: Oude Vest 9, Leiden. Opheffing Concertzaal „Concordia", Leiden, Steenstraat 39. exploitatie concertzaal, vergaderzalen en café bedrijf. tevens vergunning voor den verkoop van sterke dranken. H. M. A. Hoogenstraaten, Öegst- geest. ARBEIDSBEURS Op den 2den Augustus 1934 waren 3092 (v.J. 2512) werkzoekenden ingeschreven. WATERTEMPERATUUR j Zweminrichting De Zijil 21 gr. C. Zweminrichting Hooge Rijndijk 21 gr. C. TUINCONCERT „CRESCENDO" In de tuin van Oud-Hortuszicht heeft gis teravond het Chr. Fanfare Corps „Crescen do" uit Sassenheim een concert gegeven ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Harmoniekapel „T. en D." Er was zeer veel belangstelling, dank zij het mcoie wee de aanwezigen hebben een prachtigen avond gehad. Het Sasseniheimeche Corps heeft onder leiding van zijn energieke directeur, den hoer W. J. Smoldens alhier een vrij moeilijk programma op zeer verdienstelijke wijze uitgevoerd, i-Iet 0017)8 heeft een goede bezetting en weet oen evenwichtige en zui vere klank te produceeren, gepaard aan een goede opvatting en uitstekende voordrecht. De aanwezigen toonde zidh zeer dankbaar yoor het gehoclene; DE ZIJL-COMBINATIE—BZ.V. Donderdagavond speelde een sterke de Zijl-combinatie togen B.Z.V., personeel dor Bataafsehe Petroleum Mij, den Haag, waar bij onze stadigenooten verdiend met 52 in de meerderheid bloven. De gasten zijn ons lang niet tegengevallen, bobben enkele goede schutters nrnar een slechte keeper en feitelijk zoowat allen nog te weinig uithoudingsvermogen. Voor rust was de strijd spannend en goed tegen elkaar opgaande. Nadat D. Itraayen- brinlk spoedig de leiding had genomen, 10 kwamen de gasten sterker :n den aanval en waarlijk lukte het hun mqoi gelijk te maken, 11. De Zijl wilde hot soms wel eens al te gemakkelijk doen en toen plots de goed spelende links achter een kans kreeg, bleek zijn hoog en ver schot juist te treffen 1—2. De thuisclub zag nu het ge vaar in en speelde nu beter K. Kraaven- brink zwom veel, terwijl zijn broer Dirk woor de doelpunten zorgde. Twee goede schoten brachten den stand op 3—2. Ook 11a de rust bleef do thuisclub sterker en spoedig scoorde -Je productieve Kraayen- brink 2. Aangezien een de Zijl-speler we gens kramp het water uit moest, speelde de Zijl met zes tegen zeven. De Hagenaars wisten van deze meerderheid geen gebruik te maken 011 moeten in de toekomst zorgen veel aandacht tc schenken aan kansen scheppen. Zeer zokor zullen dan doelpunten niet uitblijven. Nogmaals kreeg de Zijl een kans en onhoudbaar vloog nummer vijf in de touwen, 5—2. Tegen het einde kwamen de gasten nog even sterk opzetten en enkele goede schoten werden door de kleine Loof! keurig gestopt. Zwemmen UAI'. ZWEMWEDSTRIJDEN „DE ZIJL". Deze wedstrijden, welke morgenmiddag in de zweminrichting „De Zijl", ter herden king van het 10-jarig bestaan plaats hebben, beloven een groot succes te zullen worden. Vooral do bezetting der heeren nummers is zeer sterk te noemen. Dat de dames-num mers minder goed bezet zijn is wel in hoofd zaak te wijten aan het feit, dat de K. N. Z. B. ter elfder ure voor de deelneemsters aan de Europeesche Kampioenschappen te Maag denburg een startverbod heeft opgelegd. De wedstrijden vangen al direct aan met een spannend nummer, 11.1. 100 M. x-ugslag hee ren. Hier zal de overwinning den kampioen on recordhouder, Scheffer, wel niet ontgaan De strijd om de tweede plaats tusschenden uud-recordhouder De Haas en de D.J.K.'er Senff zal echter fel zijn. Een interessant, nummer belooft de estafette 10 m. 50 M. vrije slag heeren te worden. Hier zuIIpii Zian, H.V.G.B. en L.Z.C. el kander dè eer betwisten, waarhij wij Zian de beste kans geven. Voor de 100 M. vrije slag heeren zien wij inschrijvingen van Schoffer, J. J. v. Duin en E. Verveer van Zian. H. v. d. Reyden van L.Z.C. e.a. Ook in dit nummer moeten wij Scheffer de meeste kans geven voor de le plaats, ter wijl H. v. d. Reyden een kansje heeft voor de tweede plaats. De 200 M. schoolslag voor heeren brengt aan de start de recordhouder L. Korpershoek, A. v. Kalken (D.J.K.), J. J. Woerkom en K. P. Jongbloed (Zian) e.a Gezien deze prachtige bezetting belooft ook dit nummer spannend te worden. Voor de 50 M. wisselslag heeren verschijnen t> ploegen aan de start. D.J.K. komt hierbij uit het haar volledige kampioens- en record ploeg, bestaande uit J. G. Scheffers (mg), A v Kalken (school) en C A Kreffer (vrij), voorts Zean, Den Haag CJMV, den Haag, HVGB, Haarlem met 2 ploegen en LZC. Leiden. Naturlij'k heeft D.TK hier de beste papieren, hoewel Zian wel eens voor de verrassing zóu kunnen zorgen. Tot slot vindt er een polo-wed strijd plaats tusschen De Zijl I— DJK (le kl. KNZB), Amsterdam. De opstelling der ploegen is als volgt: DJK C H Mousset J L II Westrus, A van Hal, J C Scheffer J P Senf, P H Plantenga, A van Kalken De Zijl H M Kramp, H Blansjaar A. H. v. Egmond, H. Kraayenbrink D Kraayenbrink, CRameau W van Weizen Scheidsrechter is de heer W C M Schee velenibosch. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN; J Mleloo—van de Wetering d.; W .1 Hemerikvan der Linden d.; C M A Staata Kohlbeek J Wekker en S M Th G KlaverwUden 24 j en E Hartlngrs j; J Vapler 27 J en J va 1 de Weorthof Uit den Omtrek ALKEMADE RAADSVERGADERING De Raad dezer gemeente vergaderde gis termiddag. Voorzitter: mr. J. W. Peek, bur gemeester. Afwezig met kennisgeving de heer C. Bontje. Mede aanwezig L. A. N. van Dommelen, loco-secretaris. Na de opening der vergadering met het gebruikelijke gebed, verzoekt de voorzitter de leden zich van hun zetels te verheffen, waarna hij in wolgekozen woorden het overlijden herdenkt van zijn Koninklijke Hoogheid, de Prins der Nederlanden en voorlezing doet van het aan de Koningin en de Prinses verzonden telegram van deel neming. De voorzitter deelt mede, dat de N.V. Maatschappij voor Jeugdherbergen hem heeft verzocht de namen van een drietal raadsleden te willen opgeven, die bereid zijn zitting te nemen als lid der commissi» van toezicht op de Jeugdherberg te Kaag. De heeren J. Clemens, J. Verweij en J Pennings verklaarden zich bereid zitting te nemen. Een zeventien-tal stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Verzoek van S. Smit om verhooging van de hem eertijds toegekende tegemoet^ koming als bedoeld in art. 13 der L.O.-wet 1920, voor het bezoeken door zijn kind van een school te Leiden. Aangezien adressant tegen hot raadsbesluit van 30 Nov. 1933, waarbij hem 50 pet. der kosten werd toege kend, beroep heeft aangoteekend bij de Kroon, stellen B. en W. voor, hangende het beroep, de beslissing op dit verzoek aan to houden. Aldus wordt besloten Mededeeling van B. en W., dat, in ver band met de financieele consequenties die daaraan zouden zijn verbonden, van hun college geen voorstellen te venvffchten zijn tot verlaging der grondslagen, ingevolge de personeelo belasting voor cafe's. Met 9 tegen 2 stemmen wordt besloten in de grondslagen voor café's geen verande ring te brengen. Tegen stemden de heeren De Koning en Rietbroek. Een na het opmaken der agenda ingeko men verzoek van den Landarbeidersbond gemeente geldende contractloon voor nor male volwassen losse arbeiders, wordt in handen gesteld van B. cn W. om advies. Voorstel van B. en W. tot het aangaan van een conversieleenine, groot 87.000,—, tegen een rento van 4*4%, ter vervanging van de restanten van oen drietal loopende leeningen, groot 14.000,,— 19.000,en 54.000,—. Met algemeene stemmen aange nomen. Een wijziging der algemeene Politiever ordening, waarbij het verboden is te zwem men of te baden binnen een afstand van 100 meter van wegen en openbare voet paden, wordt met algemeene stemmen aan genomen. Voorstel van B'. en W. naar aanleiding van een verzoek van een aantal winkeliers uit de Kaag tot vaststelling van een veror dening, houdende afwijking van eenige be palingen der Winkelsluitingswet. De heer Verweij zegt te begrijpen, dat dit voorstel van B. cn W. wordt gedaan te» behartiging van de belangen der nering doenden, en dat dit voorstel een gevolg is van de toeneming der watersport. Hij be treurt echter, dat daardoor te kort zal wor den gedaan aan do Zondagsrust en dat deze verordening die Zondagsrust zal verstoren. Hij heeft derhalve principieelc bezwaren tegen het voorstel van B. en W., en sou daarom gaarne zien, dat B. cn W. hun voor stel terug namen. Voorts heeft hij eenige onderteekenaars van het adres gesproken, waarbij bleek, dat zij maar vaag op de hoogte waren met den inhoud van het adres, terwijl andere onderteekenaars bij nader inzien liever niet hadden geteekond. De voorzitter zegt met verwondering hiervan kennis te nemen en wil, alvorens het voorstel verder te behandelen, gaarne nadere zekerheid hebben van de ondertee kenaars of zij bij hun verzoek blijven. De bespreking over het voorstel wordt thans geschorst en de beslissing verdaagd tot een volgende vergadering. Op voorstel van B. en W. en na nadere toelichting van den voorzitter, wordt beslo ten in het Buurtschap de Kaag, een viertal hrandkranen aan tc brengen en voorts de aanwezige handbrandspuit tegen een rede lijken prijs van de hand te doen. Hierna heeft uitvoerige bespreking plaats over de wachttijdregeling, die na de invoe ring der nieuwe steunregeling voortaan zal moeten gelden. Besloten wordt z. h. st. de navolgende wachttijdregeling vast te stel len: het genoten inkomen over een wille keurig tijdvak wordt verminderd met zoo veel maal het steunbedrag als weken is ge arbeid. Van het vorkregen verschil blijft twee derde deel buiten aanmerking; het overblijvende derde deel wordt gedeeld door het wekelijkschc steunbedrag en het verkregen quotient vormt het. aantal wachfc- weken. B. en W. zeggen hierbij toe, dat wachttijden van minder dan een week als regel niet zullen worden opgelegd. Hierna komt in behandeling een voorstel van B. en W. tot wijziging der gemeente- begrooting voor het dienstjaar 1934. Wordt met algemeene stemmen aangenomen. Eenige reclames schoolgeld worden afge handeld overeenkomstig het voorstel van B. W. St. Deus dedit om de steunnermen in over eenstemming \z brengen mot het yoor deze graven perceel bedraagt 1.25 H.A., terwijl do Hierna stelt de voorzitter aan de orde de plannen tot gedeeltelijke demping van hec Brasemermeer. De voorzitter zegt, dat het uitgangspunt is geweest het zoeken van een object voor werkverschaffing om zoodoende aan het ledig zijn van een groot deel der werkloo- zen in deze gemeente voor geruimen tijd een einde te maken. B. en W. meenen een zeer goede gelegenheid voor werkverschaf fing te hebben gevonden, bestaande in het afgraven van een perceel bouwland in de Huigsloterpolder, welk perceel eigendom der gemeente is, en voorts door het dempen met den uitgekomen grond van een gedeel te van het Brasemermeer mot het daarin tevens aanbrengen van een zwembad. Het perceel bouwland, dat voor afgraving in aanmerking komt, is in overleg met de commissie voor de landerijen aangewezen. Bij de voorbereidende besprekingen en de gevoerde correspondentie is reeds gebleken, dat diverse openbare lichamen bereid zijn de van hen vereischte vergunningen te verleenen. Zoo kan van het Rijk in erfpacht worden verkregen een perceel water, deel uitmakende van het Brasemermeer, ter grootte van 3 H.A. tegen een jaarlijksche kanon van f 75, het Hoogheemraadschap van Rijnland is bereid tegen een vergoe ding in eens van ongeveer f 900 toestem ming te geven tot verkleining van Rijn- landsch boezemwater. De van de gemeente Leiden vereischte vergunning, als eigena resse van het vischrecht, kan eveneens te gen een gering bedrag verkregen worden. Om de exploitatie van het zwembad ren dabel te maken, is de plaatselijke zwem- vereeniging S. S. S. bereid, het bestaande zwembad met baten en lasten aan de ge meente over te doen. De Inspecteur voor de Volksgezondheid desgevraagd kan zich met de plannen zeer wel vereenigen en acht de gekozen plaats zeer geschikt. Ten slotte is door het Ministerie van Sociale Zaken goed gevonden al deze werken in werkverschaf fing te doen uitvoeren. De totale kosten, die van arbeidsloon daarbuiten gelaten, omdat die in de plaats treden voor de thans plaats hebbende steunuitkeeringen, blijven voor de gemeente ruim f 9400. Na deze algemeene inleiding worden door enkele leden vragen gesteld. De heer Heemskerk brengt hierbij de vraag naar voren of het niet wenschelijker is afgraven te doen plaats hebben van een perceel grond ter grootte van 2 H.A. gele gen nabij de Koppoel, voor welke afgraving de eigenaar gaarne toestemming zal verlee nen en omdat hij dit perceel voor afgraving beter geschikt acht, dan het oorspronkelijk aangewezen perceel in de Huigsloterpolder. Na eenige bespreking wordt besloten, dat de commissie voor de landerijen in deze spoedig een onderzoek zal instellen en daar na een definitieve aanwijzing van het af te graven perceel kan plaats hebben. De voorzitter zegt thans, dat het in de be doeling ligt, het aangewonnen terrein met het zwembad niet zelf te exploiteeren, doch dit aan een exploitant te verhuren. Er is reeds een huur aangeboden van f 1000 per jaar, terwijl gevraagd is een huur op langen tormijn. De voorzitter zegt dat hij van de voorbereidende besprekingen hieromtrent gaarne in geheime zitting wil mededeeling doen. Nadat nog eenige leden het woord hebben gevoerd, en hun meening naar aan leiding van deze plannen hebben naar vo ren gebracht, wordt de openbare vergade ring geschorst, en gaat de Raad in geheime zitting over. Na heropening der vergadering wordt met algemeene stemmen het voorstel van R'. en W. aangenomen. Voorts wordt besloten in werkverschaf fing uit te voeren het, afgraven van een perceel weiland en de ophooging met den afgegraven grond van een perceel bouw land, beide op de eigendommen der gemeen te, gelegen in den Huigsloterpolder bij de hoeve Alkemade. De grootte van het. af to MAAKSM ANSSTEEG 21 ZATERDAGMORGEN 9 UUR begint in de Afdeeling LEDERWAREN de BEKENDE JAARLIJKSCHE OPRUIMING Dit jaar vooral 't betere genre voor Opruimingsprijs PIERROT GEEFT LEDERWAARDE afgraving zal plaats hebben tot een dikte van 40 c.M. Vervolgens wordt aan den Raad aange boden de rekening van het dienstjaar 1933, sluitendo in den gewonen dienst met een batig slot van f S609 en in den kapitaal- dienst, met een nadeelig slot van f 2104. Als leden der commissie van onderzoek dier rekening werden benoemd de heeren J. Verweij, J. J. de Koning en J. S. Pen nings. De staat van oninbare en nog te verhalen posten wordt vastgesteld overeenkomstig het door den gemeente-ontvanger gemaakt ontwerp. Ten slotte komt in bespreking de even tuecle korting op de salarissen van hot ge meente-personeel. Na gehouden bespreking wordt besloten B. en W. uit te noodigon io komen met een voorstel, waarin de salaris- normen, voor zooveel noodig, zijn aange past aan de geldende loonnornien. Hierna sluiting. ALPHEN AAN DEN RIJN VERKOOP VAN GROND In de raadsvergadering van heden kom» in behandeling een voorstel van grondver- koop aan den aannemer S. D. van Hemsber- gen. Het is een perceel grond aan de Van VeJzenstraat groot 660 M2. en B. en W. stelden de prijs op f 6 per M2. Het is de bedoeling op het perceel grond vier Middenstandswoningen te stichten. VERMISSING RIJWIELPLAATJE Bij de politie heeft R. aangifte gedaan, dat zijn rijwielplaatje van zijn fiets is ont vreemd. Het rijwiel stond even onbeheerd in de fabriek waar fliij werkt. Dit is de eerste aangifte weer in het nieuwe belas tingjaar. BOSKOOP TE WATEIt. (Maandagmorgen geraakte een kind van den heer K,, wonende in de Biezen, aan de Rozen- laan te water. De heer van E>, die dit ongeval op eenigen afstand opmerkte, was spoedig ter plaatse en wist de kleine, die reeds midden in de sloot lag, met behulp van een draaistok boven water te houden en veilig aan wal te brengen. GESLAAGD. Aan de Chr. Uloschool slaagden voor het diploma de laatste leerlingen: J. P. Wijsman en F. Grootendorst Czn. RUSLAND-AVOND. Naar wij vernemen ligt «het in de bedoeling dat voor het hier ter plaatse bestaande „Rus land-Comité" binnenkort Dr. F. J. Krop. van Rotterdam, een lezing houdt, waarin hij spreken zal over den nood van de Russische Christenen. KATWIJK AAN ZEE Laatste lezing van Pastor William Fetler In de goed bezette zaal voor Prot. Be langen aan de Voorstraat, hield Pastor Wil liam Fetler zijn 3e rede in de Duitsche taai, die ditmaal werd vertolkt door mej. A. M. Ubbink. secreUresse-penningm., van de Hol- landsch© afd. van het Russisch Zendings genootschap. Pastor Fetler had nu als on derwerp gekozen: De geschiedenis van mijn zendingsarbeid: vervolging, gevangenne ming, veroordeeling naar Siberië en Gods wonderbare uitredding. Na te hebben uitgewijd over het zegenrijke van zijn evangelieprediking in Rusland nog onder het Czarenbewind, kwam er ver zet van de Grieksch-KathoIieke Kerk. Spr. vertelde van een Zaterdagavond in Decem ber 1914. Toen men in een kerkgebouw bij een was gekomgn, werd men gestoord door de politie, negen man bij elkaar. Spr. ging even de kerk uit. terwijl de hulpprediker den kansel beklom. Hem werd toern medege deeld dat hij zou worden in hechtenis ge nomen en naar Siberië verbannen. Ik had alles verwacht, aldus spr., maar dat nooit. Hoe spr. ook protesteerde, 't baatte niet, de gevraagde 3 uur tijd om zijn zaken te rege len werden geweigerd, slechts 3 minuten werden toegestaan. In schelle kleuren tee- kendc spr. wat het zeggen wil. naar dat verschrikkelijk oord verbannen te worden. Spr. wilde nog van zijn gemeente, die hij had gesticht, van zijn geestelijke kinderen afscheid nemen, het mocht niet. Aan mijn vrouw werd toegestaan tot aan de poort der gevangenis mede te gaan. Op aandoenlijke wijze verhaalde spr. de toebereidselen voor het vertrek en het afscheid van zijn vrouw, die hij misschien nooit meer zou wederzien. Zijn verbanning naar Siberië werd echter veranderd in uitbanning uit Rusland bin nen 10 dagen tijds. Spr. heeft echter in zijn verbanning meer voor Rusland kunnen doem, dan wanneer hij or was gebleven, want dan zouden de bolsjewisten hem ongetwijfeld reeds hebben doodgeschoten. Met een opwekking om het Russische Zendingsgenootschap financieel te steunen werd met het zingen van een cou plet van het Lutherlied en met dankzeg ging geëindigd. CONCERT Het Christelijk Harmonie-gezelschap (Uit spanning na Inspanning) beeft, gisteravond een concert gegeven in de Muziektent op de Boulevard. Er was zeer veel belangstelling doch be grijpelijker wijze 't meest van de jonge garde. AANRIJDING Me], R. v. A., tijdelijk alhier vertoevende, is op de Boulevard aangereden door J. K., wonende 2de Willem Taatstraat alhier. Zij reed geheel rechts van de weg ter hoogte van de Oude Kerk, toen K. uit de tegenovergestelde richting links kwam aan rijden. Het gevolg was dat Mej. v. A. kwam te vallen en eenige lichte verwondingen opliep. Het rijwiel is beschadigd. Tegen K. is door de politie proces-verbaal opgemaakt. NETTEN BALDADIG BESCHADIGD J. de D., reeder alhier, deed aangifte bij de politie dat een aantal jongens van zijn netten, lig gende in de Noord duinen vloten hebben afge sneden en speerreepen beschadigd. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. HET AANTAL BADGASTEN Op het bureau van Politie werd heden reeds de 1200ste badlijst ingeleverd, met een totaal van ruim 6000 personen. LEIMU1DEN De tol zal verdwijnen De Raad dezer gemeente kwam gisteren morgen in openbare vergadering bijeen. In gekomen nas een schrijven van Ged. Sta ten d.d. 19 Juli 1934 waarbij de beslissing op he'. besluit van den Raad inzake crediet- verschaffing aan bloemkweekers verdaagd wordt; een schrijven van den Minister van Financiën waarbij de uitkeering uit liet ge meentefonds wordt bepaald voor het Jaar 1931-35 op f 10008 86. Behandeld wordt een schrijven van Ged. Staten inzake de aan te leggen provincial Ie weg In deze gemeente. De Voorzitter zegt, dat van Ged. Staten een schrijven is ingekomen waarin in ver band met de overname in eigendom en be heer van den weg Alphen aan den Rijn— Rijnzaterwoude—Haarlemmermeer wordt verzocht de totstandkoming van een raads besluit Ie willen bevorderen, betreffende de betaling der bijdrage ad f 1400 en de over dracht aan de provincie ten behoeve van voormelde wogen. Zoo spoedig mogelijk zal overgegaan wor den tot verbetering van den wog Alphen aan den Rijn—Leidsche Vaart. Voorts is hot de bedoeling om zoo spoedig mogelijk over to gaan tot den aanleg van den nieuwen weg van de Leidsche Vaart tot den Haarlom- mormeorpolder. waarbij een nieuwe brug over de Drecht te Leimuldcn zal worden ge bouwd. Ged. Staten zijn genegen om t.z.t wan neer de nieuwe brug over de Drecht in den nieuw aan te leggen weg gereed is, het on derhoud en de bediening van de tolbrug op zich te nomen, wanneer de gemeente Lei- muiden gelijktijdig de tolheffing staakt. Dc Voorzitter deelt mede dat hij reeds een bespreking in Den Haag heeft gehad inza ke de bedoeling van Ged. Staten. Ged. Sta ten hebben geen bezwaren, dat in hei raadsbesluit waarbij tot overdracht beslo- ton wordt de bovenvermelde voorwaarde op te nemen. Op voorstel van B. en W. besluit de Raad dan aan de Provincie Zuid-Holland met in gang van den dag waarop door den provin ciale Waterstaat, den nieuw aan te leggen weg in gebruik is genomen, jaarlijks te zul len betalen een bijdrage groot (f J400) veer tienhonderd gulden, zijnde een tegemoet koming in de kosten van onderhoud van den niauw aan te leggen weg voor zoover deze ligt binnen het grensgebied der ge meente. De raad besluit voorts deze bijdrage 1o verleenen onder voorwaarde dat het onder houd en de bediening van de brug over de Drecht in de bebouwde kom met ingang van denzelfden datum komt voor rekening van den Provincialen Waterstaat van Zd.- Holland, terwijl de gemeente Leimuiden ver klaart, gelijktijdig met de overname van deze brug de tolgcldheffing te zullen staken Nadat nog is vastgesteld een Raadsbesluit tot wijziging van de begrooting dienst 1934 sluit de voorzitter de vergadering. USSE CONVERSIE GELDLEENINGEN Burgemeester en Wethouder dezer gemeente hebben in het rente-type, waartegen geldleeningen thans zijn of worden gesloten, aanleiding gevonden tot een onderzoek of het mogelijk was, reeds door de gemeente gefloten leeningen tegen een lager rentepercentage te ccnverteeren. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat het niet mogelijk was de leeningen, die voor conversie io aanmerking komen, in cén groote leening op schuldbekentenis onder te brengen, terwijl cén aan bieding werd ontvangen voor een emissie-leening tegen een rente van 4 pet., koers 98. Hierop hebben B. en W. zich gewend tot de geldgeefsters der betrokken leeningen met het verzoek, of zij tot conversie van de loopende leeningen tegen een lager rente-percentage bereid Behalve van de Onderlinge Levensverzekering- Mij. ,,'s-Gravenhage" te 's-Gravenhage, die niet bereid was de aan haar verschuldigde restant- leeningen ten bedrage van 39.800 12.600, resp. tegen een rente van 4% en 4% te converteeren, werden aanbiedingen ontvangen van: le. de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten, om de restant-leening, groot 11.500 k 4% pet. te con verteeren tegen een rente van 4\4 pet. ten hon derd per jaar; 2e. de Onderlinge Levensverzekering van Eigen Hulp te 's-Gravenhage. om de restant-leenlngen, groot 7000, 23.400 en 29.750, rentende resp. 4% 5 en 4% pet. te converteeren tegen een rente van 4% pet. ten honderd per jaar: 3e. de pensioenfondsen voor de Koloniale Lands dienaren te 's-Gravenhage, om de restant-leeningen groot 165.000, 160.000, 136.662.50 en 2.798,45| rentende 44J4. 4% en 4% pet. te converteeren tegen een rente van 4 pet. ten honderd per Jaar, koers 99. Het College van B. en W. is overtuigd dat op het oogenblik geen gunstiger aanbiedingen zijn te verkrijgen en meent de Raad te moeten adviseeren deze te accepteeren. Door de Pensioenfondsen der Koloniale Lands dienaren is de voorwaarde gesteld, dat de belas ting, welke van aflossing of rente der leeningen eventueel geheven moeten worden, ten laste der gemeente komen. Aanlokkelijk Is dit niet, doch zij is aannemelijk door de bepaling, dat conversie der leeningen ten allen tijde mogelijk is, zij het ook, dat gedurende de eerste 5 jaar bij conversie of extra aflossing een vergoeding van 1 pet. over het te converteeren of extra af te lossen bedrag moet worden betaald. In verband met de omstandigheid, dat In alle loopende overeenkomsten Is bepaald, dat bij con versie een opzeggingstermijn van ten minste 3 maanden moet worden in acht genomen, wordl door B. en W. voorgesteld de nieuwe leeningen te sluiten met ingang van 1 November 1934, waarbij B. en W. opmerken dat de leeninqsbedragen. de restant-leeningen per 31 December 1934 gelden. Getracht zal worden de gesloten geldleeningen bij de Onderlinge Levensverz. Mij. ,,'s-Graven hage" alsnog tegen een lagere rente elders te plaatsen. KINDERKOOR „LISCHBLOEM" Het Ned. Herv. Kinderkoor „De Lischbloem" behaalde op het concours te Huizen (N.H.) met 315 punten de eerste prijs in de hoogste klasse. ZOMER-DAMWEDSTRIJDEN P.D.L.V. Uitslag 8e ronde le Klasse: H. Baartman—C. Gastelaars 0—2 Möholmann—C. Blom 0—2 J. C. Hobo—Y. de Jong afgebr. A. Mijnhout—P. Boogerd 2—0 D. Vergunst—K. van Essen 2—0 2e K 1 a s s e: C. van der Leede—Z. de Jong afgebr. L. v. d. Linden—I. van der Meulen 02 C. Eouwmeester—D. Algera 0—2, VRIJDAG 3 AUGUSTUS 17.20 Kalundborg of Luxemburg:: 17.202 xemburg; 23—all.: Duetbchl-sendcr Programma 4: 8.20—8.60 ParUa Radio; 10.35— 11.50 Parijs Radio; 12.2017.35 Daventry; 17.35 18.20 Eend er Eng. Nat. zondors; 18.2021.35 Da-ventry; 21.36afloop: London Reg ZATERDAG 4 AUGUSTUS Programma 3; S—13.05 Keulen; 15.20—IC.20 ICalundborg of Luxemburg; 16.23—17.20 Keulen 17.20—10 20 Brusel Fr; 19 20—20.20 Luxemburg: 20.20afl: Brussel VI Programma 4: 8.20—8.5P Parlls Radio; 10.35 11.50 Parus Radio: 12.2017.35 Daventry 17.3510.50 Brussel VI; 19.50—21.20 Daventry' 21.23afl.; Londen Reg Th. Booden—G. van der Voet afgebr. Th. Kersbergen—iC. Boogerd 2—0 Eigenbrood—N. N. 0—2 Afgebroken partijen: C. van der Leede—D. Algera 0—2 L. v. d. Linden—C. Boogerd 0—2 I. v. d. Meulen—G. v. d. Voet 0—2 C. Bouwmeester.N.N. 11 Kersbergen—Th. Booden 2—0 HAZERSWOUDE UITSTAPJES De Geref. Meisjosvereeniging „Ora et La- bora" maakte Donderdag onder leiding van de presidente, mej. G. Bogaards per rijwiel een uitstapje naar Den Haag en Wassenaar. In Den Haag werden eenige bijzondere ge bouwen bezichtigd, waarna te Wassenaar ruimschoots werd genoten van strand cn duin. OEGSTGEEST AUTO-ONGELUK Gisternamiddag is op de Haagsche Straat weg nabij de begraafplaats Rhijnhof door de gladheid van den weg en luxe auto geslipt en tegen een bord „Rijwielpad" geslagen. Met motorrijtuig sloeg over den kop. De be stuurder W. P. E. L. te Purmercnd, bene vens de inzittenden E. G. te Amsterdam en A. C. D. te Rotterdam, bekwamen ernstige verwondingen. De doktoren Stoel en dc Boer uit Voorschoten verbonden de gewonden ter plaatse, waarna ze naar het Academisch Zie kenhuis te Leiden werden vervoerd. De luxe auto werd geheel vernield en door een kraanwagen van de garage Niouw-Wasse- naar weggesleept. Eon onderzoek wordt in gesteld. SASSENHEIM BANKBILJETTEN GEVONDEN Voor het loket van de Coöp. Spaar- en Voorschotbank alhier werd gister een aan tal bankbiljetten gevonden tot een totaal bedrag van f90. Onder beding dat de eventueel zich aan meldende eigenaar een rijksdaalder zou storten op rekening van het Plaatselijk Crisis-comité, werd het bedrag aan de kas sier overgelegd. SASSENHEIMSCHE ZWEMINRICHTING Donderdagavond hield bqvenstaande ver- eeniging in da Burgerzaal van het Gemeen tehuis een ledenvergadering. De oefenavoo- den van het. waterpolospel zijn vastgesteld op Maandagavond. Het wedstrijdmateriaal zal hoofdzakelijk door hot badbedrijf wor den aangeschaft. De Polocommissie zal be staan uit de heeren A. Rentehorst. De Bruyn en Kuylenburg. De contributie werd vastge steld op f 1 per halfjaar. De bepalingen voor een wedstrijd over 1500 M. voor heeren en 1000 M. voor Dames werden vastgesteld, De start en finish vinden plaats in de Oost- Haven. Aan deze wedstrijden kunnen deelnemen, behalve ingezc'enen ook leden van de Noord- wijksche Reddingsbrigade. Voor de 1500 M. is een wis^elbeker cn voor de 1000 M. een wisselplaquet beschikbaar gesteld, bene\ens andere prijzen o.a medailles. Ook werd besloten dit seizoen nog een demonstratie te houden, waarvoor het pro- gramma werd vastgesteld Na een uitgebreide rondvraag volgde sluiting. VALKENBURG BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD; J Varkevleser on E A van der Wejjden. VOORSCHOTEN ARBEIDSBEMIDDELING Bij het correspondentschap 6taaninge schreven als werkzoekenden 142 personen, n.l. 17 timmerlieden, 11 metselaars, 7 opper lieden, 8 grondiwerkers, 44 land- en fcuin- bou warheid eis, 21 tos-arbeiders, 2 zilverbe- iwerkers, 2 loodgieters, 1 taludwerker, 1 riet dekker, 2 bankwerkers, 1 straatmaker, 2 chauffeurs, 1 radio-teohniker, 1 6tucadoor, 1 betonwerker, 1 houtbewerker, 1 monteur, 1 electricien, 1 kantoorbediende, 2 schippers, 4 smeden, 1 survaillant, 1 letterzetter, 1 loopknecht, 1 schoenmaker, 1 bedrijfsleider, 1 werkster, 2 bakkers, 1 spinmeester, 1 scheepmaker, 1 bouwkundige. LIEFDADIGHEIDSWEDSTRIJD Ten bate van de afd. van het Groene Kruis had een liefdadigheidswedstrijd plaats tus- sohen de Veteranen van V.V.L. en Bouw- sop. Onder leiding van de heer Schildewind had de wedstrijd weer een aardig vérloop. De rust kwam met 21 voor V.V.L. en werd ten slotte door deze club gewonnen met 3—2. De heer A. P. Sohram de Jong, bestuurslid der afd., reikte na afloop aan de winnende club de Doktoren Wi6selbeker uit, die uit sluitend op liefdadigheidswedstrijden ver speeld zal worden. Spr. dankte allen die meegewerkt hebben tot dit mooie resuiltaat. De heer Eigeman dankte de St. Laurens Hanmonie voor haar welwillende medewer king en de doctoren voor den Wisselbeker. De opbrengst der entreegelden bedroeg ƒ90.40 waar nog bij komt de opbrengst van de ijsverkoop, die dank zij de handige ver koopster, Zr. Barmen 't Loo, niet tegen zal /allen. Zij nog vermeld dat de totale op brengst is bestemd voor aanschaffing van een ligtont. WASSENAAR EERSTE PRIJS Op het 3-daagsch Nationaal Zangconcours te Soestdijk behaalde het Chr. Gemengde Zangkoor „Zingt den Heer" (directeur de heer van Wouw te Leiden), in de 3de afdeeling een eerste prijs. Een succes dus voor het Zangkoor en voor den directeur, onder wiens leiding door de verschil lende vereenigingen in ons dorp, gedurende de laatste paar maanden, niet minder dan zes eerste prijzen werden

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6