DE DOOD VAN HINDENBURG VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 Uitvaart te Tannenberg. Begrafenis te Neudeck EEN REFERENDUM OVER HITLERS BENOEMING TOT RIJKSLEIDER Hitlei schaft den titel Rijkspresident af EEN NIEUW TIJDPERK VOOR DUITSCHLAND Toen Adolf Hitler in April 1932 de tegen kandidaat van Von Hindenburg voor het presidentschap was, heeft hij in het vuur van den verkiezingsstrijd eens iets gezegd, dat hier op neerkomt, dat hij, Hitier, den strijd in elk geval zou winnen omdat hij jonger was dan de generaal-veldmaarschalk Er is een groote tegenstelling in de stem ming waaronder Hitier thans, bij het doods bed van den Rijkspresident staat en die uitlating. Volgens de berichten treurt de Führer thans oprecht om het verlies van Von Hindenburg. Dr. Otto Dietrich, de Rijks perschef van de N.S.D.A.P., schrijft in een artikel: „wij weten, dat \ooral onze Leider den Rijkspresident zoo diep heeft vereerd. .Vaak heeft hij ons daarvan verteld. Tel kens als Adolf Hitler terugkwam van den Rijkspresident, was hij opnieuw vol geest drift over hem. Men zegt niet teveel als men vaststelt: Zij waren elkaar aan hei hart gegroeid, de grijze rijkspresident en Eiin kanselier, de generaal-veldmaarschalk en de korporaal uit den oorlog. De rijks president en de kanselier van het derde rijk waren goede kameraden geworden, sinds het Duitsche lot hen samenbracht. Zij waren beiden soldaten en in hun soldateske houding lag de grondslag van hun innigi» saamhoorigheid. Er had zich een betrek king van echt en vruchtbaar vertrouwen gevormd, gelijk er sinds Wilhelm I en Bis marck niet meer tusschen rijkshoofd en kanselier bestaan had. Ik weet, dat mis schien niemand in Duitschland persoonlijk meer om Hindenburg treurt dan Hitier. Hij ziet en vereert in hem een der heel grooten uit de Duitsche geschiedenis". Overigens kan men in de berichten lezen, dat Hitler in den Kabinetsraad heeft gezegd, dat hij zijn vaderlijken vriend verloren heeft en er aan herinnerd heeft, dat zon der Von Hindenburg de huidige Rijksregee- ï'iüg niet tot stand Zou zijn gekomen. Deze dankbaarheid en vereering voor den grooten doode is menschelijk-begrijpelijk. Von Hindenburg, die slechts één doei .Voor oogen had: de eenheid van het volle, is ten slotte door de feiten gedwongen in de richting van het nationaal-socialisme, dat oogenschijnlijk die eenheid in zoo hou- ge mate bewerkt heeft. Of het Von Hindenburg voorbijgegaan is, dat er den laatstcn tijd veel ging ontbro ken aan de stemming van vertrouwen in de nationaal-socialistische idealen, is vol komen onbekend. In ons vorig nummer maakten we melding van het beweerd bo- staan van een politiek testament van den ouden Rijkspresident. Tot heden is met geen letter gebleken of zulk een testament inderdaad bestaat. Van de gemoedsstem ming waarin Von Hindciïburg van zijn ga liefde Duitsche volk afscheid heeft geno men weten wij dus niets. Op de vragen, welke dienaangaande opkomen is voor alsnog ge enantwoord te geven. Men kan trouwens moeilijk aannemen, dat Hitier zich in zijn politiek zou laten be ïnvloeden door richtlijnen, die Von Hinden burg eventueel zou hebben uitgestippeld. Hij is zelfstandig genoeg om zijn eigen weg te kiezen en heeft daarvan reeds dadelijk het duidelijkst bewijs afgelegd door zich op den ledigen zetel van den gestorven Rijks president te plaatsen en de functie van staatshoofd, politiek leider en partijhoofd ii zijn persoon te vereenigen. De speculaties over de opvolgingskwestle, Waarbij reeds namen genoemd werden van andere grooten uit het oude regiem, zijn er dus volkomen naast geweest. Hitler is er de man niet naar om, nu Von Hindenburg niet meer is, een ander boven zich te dulden en hij is ook niet de man om zich uit het actieve politieke leven terug te trekken. „Alles of niets" is var besrin zijner politieke werkzaamheid al zijn leus geweest en de uiterste consequentie van die opvatting heeft hij thans bereikt, in een positie van absolute alleenheerschap pij. Hij wenscht het lijkt bescheidenheid den naam „Rijkspresident" niet ovi nemen van hem, die deze functie op zoo .voortreffelijke wijze bekleed heeft. Volgens deze redeneering zal het begrip Rijkspresi dent dus voorgoed met den naam Von Hin denburg verbonden blijven, waarbij men dan goed zal doen den naam van Ebert maar geheel te vergeten. Hitier wenscht voortaan óf Führer ol Rijkskanselier genoemd te worden. De kwestie van benaming komt er even wel ten slotte maar weinig op aan. Feit dat alle macht in Duitschland nu volkomen in één hand is. Regelmatige contróle op die persoonlijke machtsoefening zal voortaan ontbreken. Welk verschil er nog tusschen déze positie en de absolute monarchie Is. kunnen we niet inzien. De macht der Hohenzollerns raakt niet aan de machts positie welke Adolf Hitler thans in het Duitsche rijk inneemt, Op 19 Augustus zal een volksreferendum over deze beslissing uitspraak moeien doen. Wij zien dit referendum met belang stelling tegemoet. De Rijksweer heeft zich, op bevel van ge neraal Von Blomberg reeds bij de nieuwe situatie aangesloten en een specialen eed afgelegd, welke herinnert aan den eed die in den keizertijd voor den keizer werd af gelegd. Uit alles blijkt wel zeer duidelijk, dat met het sterven van Von Hindenburg de band aan het verleden gebroken is en dat Duitschland eerst nu een volkomen nieuw tijdperk intreedt. Zal het een gezegend tijdperk zijn? De toekomst zal het leeren, maai' de voortee kenen zijn niet gunstig te noemen. DE ROUWPLECHTIGHEDEN Uitvaart te Tannenberg Begrafenis te Neudeck Met instemming van de familie van Von Hindenburg is het volgende programma vooi de rouwplechtigheden vastgesteld. Op Maandag, den 6en Augustus, 's mid dags om 12 uur, vindt een rouwplechtigheid in den rijksdag plaats, waarvoor uitnoodi- gingen aan het corps diplomatique, aan do rijks- en landsregeeringen, aan de hoogste ■ijksbeambten, aan de weermacht en aan organisaties en verbonden van beambten, arbeiders, van het economisch en cultureel leven worden verzonden. Bij deze rouwplechtigheid zal de Fuehrer en rijkskanselier Adolf Hitler spreken. Zijn rede wordt voorafgegaan en gevolgd door treurmuziek. De groote nationale rouwplechtigheden vinden plaats op Dinsdag den 7en Augustus, te 11 uur bij het Tannenberg National-Denk- mal bij Hohenstein in OQst-Pruisen. In den nacht van Maandag 6 op Dinsdag 7 Augustus om 24 uur wordt het lijk van den gestorven rijkspresident, generaal-veld- rschalk Von Hindenburg, in een militai- rouwstoet tan Neudeck naar Tannen berg vervoerd. Do militaire rouwbegeleiding blijft bestaan tot op twee kilometer na den afmarsch van Neudeck. De lijkkist wordt van hier tot op twee kilo meter voor het Tannenberg Denkmal over gebracht. Daar treedt weer de militaire rouwescorte aan tot aan het Tannenberg Nationaldenk- mal, waar de lijkkist in den Ehrenhof van het gedenkteeken voor het kruis op een daar op te richten verhevenheid opgebaard zal worden. Na den opmarsch van de militaire rouw escorte en van andere formaties begint om 11 uur de rouwplechtigheid met den treur- marsch uit de „Eroica" van Ludwig von Beethoven. Daarop volgt een toespraak van den Evan- gelischen veld-bisschop der rijksweer. Een bewogen rede van Hitier De begrafenis zal te Neudeck plaats heb ben. In de Donderdag gehouden zitting van het Rijkskabinet heeft Rijkskanselier Adolf Hitler in een bewogen rede den overleden Rijkspresident Von Hindenburg herdacht. Hitier schetste het zware verlies, dat het Duitsche volk getroffen had en verklaarde in den overledene een vaderlijken vriend te hebben verloren. ,,Wij mogen niet ver geten" verklaarde Hitler „dat zonder wijlen den Rijkspresident Von Hindenburg de tegenwoordige Rijksregeering niet tot stand zou zijn gekomen". De woorden van den Rijkskanselier wor den döpr de leden van het Rijkskabinet staande aangehoord. De Rijkspropaganda-minister Goebbels deed vervolgens mededeeling van den door de Rijksregeering naar aanleiding van het overlijden van den Rijkspresident tot het Duitsche volk gerichten oproep, die zonder discussie werd goedgekeurd. De Rijksminister van Binnenlandschc Zaken deed mededeeling van den brief van den Rijkskanselier, waarin deze verklaart, dat hij den titel „Rijkspresident" niet wenscht te voeren vanwege de beteekenis, die de overledene aan dezen titel heeft ge geven en waarin de vrije volksstemming wordt aangekondigd over de wet van 1 Aug. waardoor de functies van Rijkskanselier en Rijkspresident met elkaar worden ver- eenigd, de bevoegdheden van den Rijkspre sident derhalve overgaan op Rijkskanselier Adolf Hitler en deze het recht krijgt, zelf zijn plaatsvervanger aan te wijzen. Plet Rijkskabinet besloot, overeenkomstig den wensch van Hitier, de volksstemming hierover te laten houden op Zondag 19 Augustus 1934. Uit Neudeck: Het stoffelijk overschot van Riikspresident Von Hindenburg is gister middag in het huis te Neudeck plechtig op gebaard. Officieren houden de eerewacht. Uit de trekken van het gelaat van den over ledene spreekt volkomen vrede. De handen zijn ineengesloten, zooals de rijkspresident ze in zijn laatste nacht zelf geyouwen had. In zijn laatste dagen had de president in een boek nog de spreuk aangestreept: „Met de eene hand voerde hij het zwaard, met de andere werkte hij". Gisteravond was het personeel van huis gelegenheid gegeven langs de baar te defileeren, HET PRESIDENTSPALEIS IN ROUWKLEED. Spoedig na het bekend worden van het overlijdensbericht heeft men in de ontvang zalen en de werkkamer van den Rijkspre sident in het paleis te Berlijn een rouwver- siering aangebracht. De groote kroonluch ters en de luchters aan de wanden zijn om floerst. De stoelen zijn met zwart doek be spannen. In de werkkamer zijn de stoel en het portret van den overleden president om floerst. In de anti-chambre is een buste van den president met een lauwerkrans/en met floers versierd. Op de werktafel staat bos gele rozen in een omfloerste vaas. In een zijvertrek ij het portret van de overle den echtgenootfi van Von Hindenburg even eens omfloerst. In de voorste ontvangzaal liggen de re gisters van rouwbeklag voor liet publiek. Het achterportaal met de groote statietrap naar den tuin is voor de diplomaten gere- HET ROUWBETOON TE BERLIJN Donderdagavond te acht uur begonnen allo Berlijnscho kerkklokken, zoowel de Evangelische als de Katholiekè. te luiden. Het gelui duurde een uur. In alle kerken 'erden avonddiensten gehouden, gewijd ..an de herdenking van wijlen Rijkspresident Von Hindenburg. Alle kerken waren druk bezocht, vooral de Berlijnsche Dom, waar Rijksbisschop Müller een predikatie hield naar aanleiding van den tekst: „Zijt ge trouw tot in den dood, dan zal ik U de Kroon des Levens geven". Ook in de Katholieke kerken kwamen ve- n voor het zieleheil van den overledene bidden. Vandaag en volgende dagen zal in de St. Hedwigs Kathedraal een plechtig Requiem worden gehouden. In de Lustgarten werd gisteravond een groote militaire betooging gehouden, oor spronkelijk belegd ter herdenking van den twintigsten verjaardag van het uitbreken den oorlog, die echter veen plechtige '-bijeenkomst ter herdenking van den overleden generaal-veldmaarschalk werd. Behalve de te Berlijn in garnizoen liggende Rijksweer-compagnieén waren delegaties S.A., S.S., Kyfhauserbund, Hitlerjeugd, politie, landjagers en luchtafweer met vaan dels aanwezig. Het woord werd gevoerd door een Evangelisch en een Katholiek aalmoeze nier en door den districts-commandant Ge- 31'aal-majoor Von Wittleben. HITLERS ROUWBEKLAG. Adolf Hitler heeft aan den zoon van den overleden Rijkspresident en diens vrouw het. volgende telegram gezonden: Nog diep bewogen door de voor mijn ge- heele leven onvergetelijke uren, waarin ik voor de laatste maal onzen generaal-veld maarschalk mocht spreken, verneem ik het schokkende bericht Met het geheele Duitsche volk in diepe droefheid verbonden, verzoek ik U mijn eigen deelneming en die der nationaal- socialisten te willen aanvaarden. DE RIJKSBISSCHOP OVER HINDENBURG De Rijksbisschop van de Evangelische Kerk heeft een bekendmaking verspreid, waarin hij eerst Hindenburgs beteekenis in en na den oorlog schetst en vervolgens op merkt, dat Hindenburg een vroom man en een trouw lidmaat van de Evangelische Kerk was. „Zijn laatste woord aan den Rijksbisschop luidde: „Zorgt gij ervoor, dat Christus in Duitschland verkondigd wordtl" Deze ver maning zal de Duitsche Evangelische Kerk als een heilig erfstuk aan den grooten doo de bewaren. Onder deze leus zal de Duit sche eer en het Duitsche wezen tot volle ontplooiing komen. In do hand van onzen leider Adolf Hitler ligt thans het historische erfdeel, dat Diiitschland is genaamd. Met hem bouwen wij het derde rijk op". ROUWPLECHTIGHEID IN DE KROLL-OPÜRA Maandag zal er voor den rijksdag in de Kroll-Opera te Berlijn een rouwplechtigheid plaats vinden, waarbij alle ledpn van de engeering tegenwoordig zullen zijn. Na afloop van deze plechtigheid zullen d leden van de regeering naar Neudeck ver trekken. waar eveneens een rounvpledhtig- heid zal worden gehouden. De rijkebisschop Müller heeft gelast, dat gisteravond de klokken van de kerken van zeven tot aöht uur geluid moesten worden. Op de volgende dagen tot aan de begrafenis zullen de klokken van adht tot negen geluid moeten worden. DE FAMILIE VERZOEKT GEEN BLOEMEN TE ZENDEN. De familie van den overleden Rijkspresi dent verzoekt af te zien van het zenden van bloemen, maar liever het rouwbetoon te uiten door het begiftigen van de noodlij dende volksgenooten. Wie dit doet eert de nagedachtenis van den grijzen en vereer den veldmaarschalk. ROUWBEKLAG UIT HET BUITENLAND Uit vrijwel alle wereldhoofdsteden zijn telegrammen van rouwbeklag verzonden wegens het overlijden van Von Hindenburg Koning George van Engeland seinde aan kolonel Oscar von Hinbenburg: Met diepe droefheid heb ik den dood ver nomen van uw voortreffelijken vader, veld maarschalk Von Hindenburg, president van het Duitsche Rijk, wiens groote eigenschap pen, als soldaat en als staatsman, hem een eervolle plaats zullen verzekeren in de ge schiedenis van uw land. De president der Fransche republiek. Le brun, heeft aan kolonel Von Hindenburg uit Nancy het volgende telegram gericht: De doodstijding van uw roemruchtigon vader heeft mij diep ontroerd. Hot smarte lijk verlies, dat u geleden hebt, noopt mij u mijn levendige deelneming te betuigen. Suvich, de Italiaansche staatssecretaris voor buitenlandsche zaken, heeft gistermor gen een bezoek op het Duitsche gezantschap gebracht om de diepgevoelde deelneming van Mussolini en de fascistische regeering met het overlijden van Von Hindenburg ie betuigen. Naar uit Washington gemeld wordt, heeft staatssecretaris Huil aan den overleden Rijkspresident den volgenden „Nachruf gewijd: Door zijn heengaan ging een vooraan staande figuur verloren, wiens karakter, ridderlijkheid, loyale toewijding jegens zijn vaderland allen volken hoogachting en be wondering afdwong. Na dezen „Nachruf" zond staatssecretaris Hull in naam der regeering der Ver. Staten een condoleance-telegram aan Rijksminister Von Neurath. Verder maken de berichten nog gewag van rouwtolegrammen van Doumergue en Barthou, van den Hongaarschen rijksbe stuurder Horthy, evenals van minister-pre sident Gömbös, van de Poolsche regeerinj?, den Chineeschen minister-president, de mi nister-presidenten der Baltische landen, den Zwitserschen bondspresident, den Paus, enz. Uit Moskou wordt, gemeld, dat in de zit ting der executieve van de Sovjet Unie Ka linin, Molotoff en Litwinoff het woord heb- hebben gevoerd om de deelneming der Sov jet-Unie met het overlijden van den Duit- schen Rijkspresident te betuigen. Ook de secretaris-generaal van den Vol kenbond zond een telegram van deelneming HITLERS TITEL Slechts Führer of Kanselier Hij verlangt een referendum Adolf Hitler heeft, aan den rijksminister van binnenlandsche zaken, Dr. Frick, een brief gezonden, waarin hij o.a. het volgende schrijft: „Na het ongeluk, dat met den dood vai rijkspresident von Hindenburg het Duitsch volk heeft getroffen, is de noodzakelijkheid gebleken voor het treffen van een reeks be palingen. I. In verband met de grootheid van den overleden rijkspresident ,ieeft de titel van riikspresident een bijzondere beteekenis verkregen. De naam rijkspresident is on verbrekelijk verbonden met den persoon een forsche. ovale sigaret Vroeger geïmporteerd voor 40 en 50 ct. van Hindenburg. Ik verzoek daarom maat regelen te treffen, dat ik in de toekomst slechts „Fuehrer" of rijkskanselier yr~Ji genoemd. II. Hitier verlangt verder, dat het besluit van het kabinet om de functies van rijks president en rijkskanselier in zijn handen te vereenigen, gesanctioneerd zal worden door het volk. Hij verklaart woordelijk: „Ik ben doordrongen van de overtuiging, dat de staatsmacht van het volk uitgaat en door de vrije geheime verkiezing bevestigd wordt. Daarom verzoek ik onverwijld om het be sluit van het kabinet, het volk hierover te laten beslissen". Het kabinet is gisteravond om acht uur in zitting bijeengekomen. Naar aan de „United Press" van welinge lichte zijde wordt medegedeeld, zou tijdens de kabinetszitting besloten zijn, het volks referendum betreffende de vereeniging van het ambt. van rijkskanselier met dat. van rijkspresident, op 19 Augustus te doeu plaats vinden. EEN BELOFTE VAN HITLER AAN VON BLOMBERG? Blomberg Hitiers plaatsvervanger? De Rijksweer de steunpilaar van het Hitler-regiem BERLIJN, 3 Augustus. In zekere kringen alhier verluidt, dat Hitler voor hij over kon gaan tot de samensmelting van de functies van Rijkskanselier en Rijkspresident aan generaal von Blomberg zekere beloften heeft moeten doen betreffende de positie van de Rijksweer in den nieuwen toestand. In deze kringen acht men het zelfs waarschijnlijk, dat generaal Von Blomberg door Hitier zal worden benoemd tot zijn plaatsvervanger, gelijk dit werd bepaald in de wet, tot staats leider. Een dergelijke leiding zou tot gevolg hebben dat niet meer de S.S. doch de Rijks weer de steunpilaar zal worden van het Hitlerregiem. Verder merkt men op, dat voor de nieuwe functie van Hitier geen termijn is gesteld. Het moet dan ook in de bedoe- Jing van Hitier liggen zijn leven lang Reichsführer te blijven. STAATSSECRETARIS Dr. MEISSNER IN ZIJN FUNCTIE GEHANDHAAFD. Adolf Hitler heeft den staastsecretaris van den overleden Rijkspresident Von Hin denburg, Dr. Meisnser, belast met de verde re afwikkeling van de tot nog toe door het Bureau .van den Rijkspresident bahandelde zaken. EEN OPROEP DER RIJKSREGEERING De Dmtsohe Rijkeregeering heeft een op roep tot het Duits-olie volk gericht, waarin o.a. het volgende gezegd wordt: Rijks-president, generaal veldimaarsaha-lk Von Hindenburg, is den 2en Augustus 193-1, des morgens om 9 uiuir de eeuwigheid inge gaan. 20 jaren na het uitbreken van den wereld oorlog heeft de groote soldaat zich naar de groote armee begeven. Het geheele Duitsche volk treurt in op rechte vereering en droefheid. Dagenlang richtten zich de herten van 60 millioen Duitsohers naar Neudeck en het was ons aller wensch, dat Hindenburg ons behouden zou blijven. Hindenburg is dood. Bet geheele Duitsche volk heeft zijn be schermer verloren. In eerbied en dankbaar heid gaan wij terug naar het verre verleden der groote Duitsche traditie. In Hindenburg werden nog de herinnerin gen belichaamd aan de glorierijke, maar bloedige gevechten, die het Duitsche volk voor zijn etaatspolitieke vereeniging moest doormaken. Hij heeft nog als jonge man, vertegenwoordiger ven zijn regiment, in de eipiegelzaal van Versailles, het keizerrijk booren proclameerén. Hij heeft dit rijk in lange jaren als plichtsgetrouw soldaat zijn leven en kraohten ten dienste gesteld. Tenslotte herinnert de oproep aan de da- gon, dat over Duitsohland de oorlog uitbrak en Hindenbv in het eerste front het com mando over t oostelijke leger in handen nam en hij door de redding van Oost-Prui sen voor den eersten keer de redder des va derlands werd. DE RIJKSBISSCHOP AAN HITLER. Rijksbisschop Müller seinde aan Hitier: „In deze uren gedenkt met mij de geheele Evangelische Rijkskerk u en de geweldige verantwoordelijkheid, die gij nieuw op u genomen hebt. Wij smeeken Gods zegen af voor u en ons volk; „gij weet dat u onze geheele liefde en trouw behoort". ENGELSCHE BEOORDEELING VAN HITLERS DAAD LONDEN, 3 Aug. Uiteraard wordt alhier buiten-gewoon veel belangstelling getoond voor de vereeniging in de hand van Hitier van het Rijkspresidentschap n het Rijkskan selierschap. Daarbij acht men het van het grootste belang, dat Hitier thans het opper bevel in handen heeft van de Rijksweer, hetgeen naar men betoogt, de invloed der nationaal-socialistische beweging op het leger buitengewoon vergroot. Van andere zijde echter wordt er op gewezen, dat deze natio naal-socialistische invloed op de Rijksweer in laatste instantie alleen door Hitier wordt uitgeoefend en dat men met evenveel recht kan constateeren, dat de Rijksweer steeds meer een domineerende, politieke factor in Duitschland wordt. Vrijwel algemeen is men hier echter er van overtuigd, da», het presidentschap Hitier niet in staat, zal stellen de. internationale isoleering van Duitschland tot een eind te brengen, aangezien het kernpunt der ge heele Duitsche crisis moet worden gezocht op economisch terrein. KASTEL GANDOLFI, 3 Augustus. Paus Pius XI heeft gisteren verklaard, dat „de dood van President Von Hindenburg ern stige mpeilijkheden teweeg zal brengen". De Paus voegde hieraan toe, dat „de toestand van dien aard is, dat. er ernstige bezorgdheid bestaat. De ontwikkeling van den toestand zal moeilijk en gespannen zijn." De Paus heeft deze opmerkingen gemaakt tijdens een audiëntie aan bisschop Bernard Mahoney van Sioux Falls in Zuid-Dakota. SCHACHT MINISTER VAN ECON. ZAKEN Dr. Schaoht, de president van de Duitsche Rijksbank, is tot minister van economische zaken benoemd ter vervanging van minister ^ohmidt, die om gezondheideredenen eeni- gen tijd vej-lof heeft genomen. De opvoeding van de Duitsche jeugd De Zondag voor het gezin; Zaterdag en Woensdagavond voor de Hitler jeugd; de andere dagen voor de school. De Duitsche rijksminister voor weten schap, opvoeding en onderwijs maakt o.m. het volgende bekend: Voor de opvoeding van de schooljeugd in den nationaal-socialistischen staat moeten school, rijksjeugdleiding (Hitierjeugdbewe ging) en het ouderlijk huis samenwerken. Teneinde een vruchtbare samenwerking te waarborgen zijn de rijksminister voor we tenschap, opvoeding en volksontwikkeling en de jeugdleider van het Duitsche rijk het eens geworden over de volgende in de toe komst uit te voeren maatregelen: 1. De Zondag der jeugd behoort princi pieel aan het ouderlijk fcuis en het gez:\i. 2. Voor .het opvoedingswerk van de rijks jeugdleiding (Hitierjeugdbeweging) wordt aan de daarbij aangesloten leerlingen des Zaterdags geen school gehouden. (Staats- jeugddag). Daarnaast staat de rijksjeugdlei ding (Hitierjeugdbeweging) de Woensdag avond als thuisavond ter beschikking en deze zal door de rijksjeugdleiding centraal worden georganiseerd. 3. Voor alle overige scholieren wordt Zaterdag als gewoon onderwijs gegeven. 4. Overigens staan de werkdagen zonder beperking ter beschikking van het school werk. 5. Voor de een beroep uitoefenende aan geslotenen bij de rijksjeugdleiding (Hitier jeugdbeweging) wordt tot. en met het acht tiende jaar dezelfde regeling nagestreefd. Verder is nog bepaald, dat in den zomer op den staatsjeugddag de jeugd niet langer in beslag genomen mag worden dan van 7 tot. 19 uur en in den winter niet langer dan van 8 tot. 18 uur. Verkorting van het weten schappelijke onderwijs moet zooveel moge lijk achterwege blijven. Teneinde het saamhoorigheidsgevoel der klassen te versterken en het mogelijk te ma ken dat leeraren en leerlingen ook buiten de schoolmuren elkander leeren kennen, zou ■maal per jaar op een Zaterdag een meenschappelijke schoolwandeling gemaakt orden, waaraan alle leeraren, over de klas- ;n verdeeld, moeten deelnemen. Tenslotte wordt nogmaals uitdrukkelijk erop gewezen, dat de Zondag het gezin toekomt, zoodat dus geen jeugdorganisatie het recht heeft op Zondag haar leerplichtige leden op te roepen voor welke demonstratie ook t DE TOESTAND IN OOSTENRIJK Schussnigg eert Von Hindenburg Ondanks alles. De Oostenrijksche bondskanselier Dr, Schuschnigg, die Donderdag voor de eerste maal in zijn nieuwe kwaliteit het woord heeft gevoerd, sprak zijn leedwezen uitovec den dood van den Duitschen Rijkspresident, Ondanks alle gebeurtenissen, aldus verklaarde Dr. Schuschnigg, blijft zijn naam voor ons als het symbool .van het Duitsche volk heilig. De bondskanselier sprak daarna over het onderzoek naar de gebeurtenissen vaq 25 Juli. Uit alles blijkt zeide hij dat de overJ val op de bondskanselarij niet een toeval lige onderneming was van eenige wanho pige desperado's, doch dat alles was geor ganiseerd. De opstand zou in geheel Oosten rijk uitbreken en de opstandelingen zouden zich meester maken .van de macht in den Leiders van terreurgroepen waren de aan voerders van den „putsch". Aan den op stand zijn 82 leden van de executieve mede plichtig. De dood van den bondskanselier is vol gens mijn overtuiging, aldus verklaarde Schuschnigg, voorbereid en gewild geweest Met nadruk verklaarde Schuschnigg, dat het ook thans nog bijzonder moeilijk is de Oostenrijksche bevolking ervan af te hou den de uitoefening van het recht zelf in handen te nemen en de schuldigen te lyn-i Een uitgebreid medebestemmingsrecht j* van het volk is noodzakelijk. De klassen strijd zal evenwel nooit meer terugkeeren. Het Vaderlandsche Front zal allen in zijn rangen opnemen, die zich achter de Oosten rijksche vanen wenschen te scharen. de i Het agreement voor Von Papen Naar, volgens de Msb., van welingelichte zijde wordt medegedeeld, zijn ook nog na den 25sten Juli bevelen van over de grens naar de Oostnerijksche nationaal-socialisten gezonden. Het agreement ten aanzien van den heer Von Papen is tot diisverre nog niet afgeko men. In Oostenrijksche regeeringskringen ziet men hierin geen dringende aangelegen heid. Het gaat hier voor Oostenrijk slechts om een normale bezetting van den post van Duitsch gezant te Weenen, dus om eer zuiver diplomatiekeaangelegenheid D< eerste gewone ministerraad zal zich met deze aangelegenheid bezig houden. Intusschen ontstaat tegen de benoeming van den heer Von Papen een groeiende te-jn" genstand. Zoo, zou het Oostenrijksche Epis copaat tc verstaan hebben gegeven, dat de heer Von Papen reeds wegens zijn verleden als Duitsch gezant niet graag gezien is. Ge wezen wordt op de rol, die de heer Von Pa pen als voormalige beschermer van het katholicisme in don nationaal-socialisti schen staat gespeeld heeft. Hudl tot levenslang veroordeeld De derde aanvoerder der opstandelingen, die in de bondskanselarij waren binnenge drongen, Paul Hudl, is door het militaire gerechtshof tot levenslange kerkerstraf ver oordeeld. Bij zijn verhoor had de beklaagde ge zegd, dat hij niet bedoeld had een omwen teling te weeg te brengen. Zijn vader is president van den Deutschmeisterbond. Men heeft hem bij de bewapening tumhal gezegd, dat Dr. Rintelen aan den ingang van de kanselarij zou wachten. Daarop heeft hij zijn mensehen het bevel gegeven, Dr. Rintelen onmiddellijk te be-' groeten met het commando: „Presenteert het geweer!" Wij dachten aldus Hudl dat de actie legaal was. tisc Weerbericht. BAROMETERSTAND Hoogste stand te Vardö 769.8. Laagste stand te Aberdeen 743.8. Stand vanmorgen halftwaalf 755.2. WEERBERICHT Zwakke tot matige W. tot Z. wind, zivaar bewolkt met opklaring, mogelijk enkele regenbuitjes, weinig verandering in tempe ratuur. AARDAPPELZIEKTE. In het etmaal van 's avonds 2 Augustus tot 's avonds 3 Augustus is in Friesland de weersgesteldheid gunstig geweest voor het optreden van aardappelziekte, behoudens iets te geringe bewolking. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 17.8 C. 4 AUGUSTUS. Zonsopgang 5.24 uur, zonsondergang 8.45 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN '4 AUGUSTUS. Van 's avonds 9.15 uur tot 's morgens 4.56 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Rheinfelden 9.55 2.57 Rrelsach 1.54 1.52 K'.-hl 2.65 2.62 Maxau 4.06 4.03 Diedeshelm Mannheim Mainz Hingen Caub Fm s Coblens Trier Keulen Rixhrort Wesel Emmerik Dusseldorf 0.50 0 60 2.75 2.79 0.61 0.64 -0.14 -0.03 1.24 1.28 -0.26 0.17 -0.52 -0.43 -0.77 -0.86 0.62 0.68 Venln Lobith 9 7 Nijmegen 7.) 8t Andries 2,1 Arnhem 7.4 Vreeswijk lw 0.3 Weatervoort 8.06 8,14 Deventer 196 1,99 Kampen -0.02 -0.09 Eysden 4R.H> 00.00 Grevenbicht 27.46 27.41 Vonlo 10.76 10.71 Grave (sluis) 3.44 3,75 St Andriea 0.32 0.20 Gorkum 1.70 0,u0 Dordrecht 1.28 0.0D Mijnheer Pimpelmans gaat paardje rijden door G. Th. ROTMAN 33/34. De maatregel van den agent had succes. De schimmel, die wel klontjes, maar geen slaag verwacht had, schrok zich 'n aap en zette er uit alle macht de sokken in, zoodat mijnheer Pimpelmans moeite had om in het zadel te blijven, terwijl de konijnen hokken bedenkelijk op en neer wipten Op de weekmarkt aangekomen, wipte het paard met, een geweldigen sprong over een groentenkar. Mijnheer Pimpelmans raakte bij dezen sprong zijn mand met eieren kwijt, welke eieren gedeeltelijk op 'de hoofden en neuzen der marktbezoekers terecht kwamen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2