O VLAMPIJPEN Centralisatie Crisisdiensten NS PRAATUURTJE LAND- Eb TUINBOUW No. 249 BEWEZEN!! Adverteeren in „LAND- EN TUINBOUW" heeft succes WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1934 Qnze boerenstand in zijn huidigen bestaansstrijd Wat zal de toekomst brengen? De taak van de boeren en tuinders. Op de vergadering van den Flakkeeschen Boerenbond hield de heer S. L. Louwes een zeer belangrijke rede, die we hier in zijn geheel laten volgen: De Nederlandsche boeren- en tuindersbond doet thans een geheel nieuwe ervaring op: hij is Kind van Staat geworden. Zeker ook vroeger, b.v. reeds pl.m. 1600 bemoeide af en toe de Hooge Overheid zich met hem, om door uitvoerverboden van landbouwproducten de leyensmiddelenvoorzie- ning van het eigen land te beveiligen. In 1715 werd b.v. in de provincie Groningen het slachten van koekalveren en ooilammeren verboden: men had toen blijkbaar de omgekeerde zorgen van nu. Ook de jaren 1914—1918 brachten een tot dien ongekende Overheidsbemoeiing met den landbouw. Maar dat alles ging om de producten, niet om het bedrijf; nu gaat het wel degelijk om het bedrijf en gedeeltelijk ook om den boerenstand zelf. En nu iedere koe en varken, ieder bunder tarwe of kool staat geregistreerd in de seii-officieele crisisorga nisatie-archieven, nu komen deze drie vragen ons hier heden bezig houden. 1. Welke factoren bewerkten deze verbijsterend groote en snelle Overheid-bemoeiing met onze bodemcultuur? 2. Wat zal de toekomst ons brengen? 3. Wat staat ons als Nederlandsche boeren en •tuinders hierbij te doen? Een volledig antwoord te geven op de eerste vraag is onmogelijk. Spr. wil er eenige lijn in brengen, aan de hand van de volgende drie ge dachten: a. de verstoring van het normale handelsverkeer: b. de eischen van arbeidsgelegenheid en lands verdediging: c. de onvervangbare waarde van een flinken boerenstand voor de volkskracht. a. Bij de vraag: welke oorzaken verstoorden en verstoren nog bet normale handelsverkeer, zijn een geweldig groot aantal factoren in het spel. Groote wereldoogsten, uitgebreide productie, hooge tol muren. etc., etc. Ik wil hier speciaal op één punt wijeen, dat m.i. te veel wordt verwaarloosd en wel dit: de tolmuren aan de grens waren geen begin van de belemmering van het vrije handelsverkeer, maar veelal een gevolg van de belemmeringen, die binnen de landsgrenzen in het economisch verkeer waren ontstaan. Dé tolmuren aan de grens zijn mede een gevolg van de tolmuren rond tal van beschermende bevolkingsgroepen en -bedrijven. Welke zijn dat? B.v. de gansche arbeidersklasse, voor zoover zij langs den weg harer vak-organi saties op de hoogte van het loonpeil invloed heeft kunnen uitoefenen. Ook door haar politieke macht heeft zij door allerlei sociale maatregelen o.a. de werkloosheidsverzekering en werkverschaffing steun voor dat verhoogde loopell yeten te Verkrijgen. Verder het gansche corps van het Overheids personeel en semi-Overheidspersoneel in dienst van de spoorwegen, de post, etc. Voor hen wordt de belooning in sterke mate door ethische motieven bepaald en tevens onder den invloed van politieke machtsontwikkeling. De vraag: wat is een redelijk loon, een redelijk salaris?, speelt hier een veel grootere rol dan de vraag: voor welk loon kan de Overheid geschikte krachten vinden? Ik zal één voorbeeld noemen; een landarbeider en dat is een geschoolde kracht verdient in mijn omge ving pl.m. f 800.— per jaar. als hij het heele jaar werk heeft. Wordt diezelfde landarbeider spoor- Prima schoongemaakte voor kasverwarming, afraste ring, waterleiding, stalpalen enz. In alle diameters en in ieder kwantum voorhanden. Afrasteringsbuizen worden van geboorde gaten voorzien om draad door te trekken. „TUBUS" Hindil-Miitsdiappij Hl Veerschedijk C 271a Hendrik-ldo-Ambacht Tel. Dordrecht 6475. Na 6 u.3193 Dordt wegarbeider, dan heeft hij geen zwaarder werk, wordt van hem niet meer vakkennis vereischt, zijn de arbeidsvoorwaarden vacantie, pensioen, etc. veel gunstiger en is het loon plm. 80 pet. hooger en beloopt pl.m. f 1400.—. Voor een loon van f 800 a f 900 zouden de spoorwegen geschikte krachten genoeg kunnen vinden. Louter ethische motieven, louter beschutting maakt dit verschil in belooning zoo groot en houdt het zoo groot. Tenslotte al de ondernemers en arbeiders in die bedrijven, die in hoofdzaak voor de binnenland- sche markt werken en die door prijsafspraken, vestigingsverdragen, etc. de onderlinge concurren tie meer of minder sterk hebben uitgeschakeld. Als voorbeelden noem ik het boekdrukkersbedrijf, de fabricage en afzet van tal van verpakte merkarti kelen. het bouwvak- en aannemersbedrijf, etc. Hoe ver het hier kan komen blijkt uit eenige recente publicaties uit den houthandel. De houtimporteurs in ooze drie Noordelijke provincies hebben zich met hun detailverkoopers zoo hécht georganiseerd, dat zij in hun gebied de houtprijzen aanmerkelijk hooger weten te houden dan in het overige Ne derland en zelfs daar dumpingspractijken uit oefenen. Een regelrechte handelsoorlog dus binnen de landsgrenzen. Om nu te voorkomen, dat bij sterke prijsdalin gen op de wereldmarkt de onbeschutte bedrijven in ons land tot voor kort: de landbouw, de export-industrie, de scheepvaart, visscherij en mijn bouw door lage inkomsten en hooge en starre loonen, tarieven, belastingen, etc. in korten tijd zouden komen stil te liggen, doordat de onderne mers verarmden, ging men ook die onbeschutte bedrijven een zekere bescherming verleenen. Hier minder, ginds meer, maar thans wel overal in bin nen- en buitenland. Dit schijnt mij een der voor naamste factoren, welke ons de geweldige Over heidsbemoeiing brachten. b. Hier treedt naar voren het feit, dat de be- loooing van den Nederlandschen bodem de voor naamste bron van bestaan van ons volk is. On geveer de helft van ons volk leeft direct of indi rect van onze bodemcultuur. Had de Overheid niet geholpen, dan zouden bijna alle ondernemers in den land- en tuinbouw failliet zijn gegaan, alleen een zeer extensief gebruik van het land zou mo gelijk gebleven zijn. Als gevolgen had dat mee gebracht een geweldige armoede en werkloosheid op het platteland en in de steden. Zoolang we nog geld zouden hebben kon de Regeering de werk- Ioozen steunen, de armen verzorgen en hen brood laten koopen, dat uit het buitenland zou worden ingevoerd, inplaats van op eigen bodem verbouwd om daarna als het geld op was bittere armoede over alles te brengen. Een flink gebruik maken van onzen eigen bodem, ons grootste nar tionale bezit, is ook in crisistijden voor alles moodig, dat kan alleen als men de ondernemers, de boeren en tuinders in staat stelt hun bedrijf voort te zetten. Zoo heeft de Regeering het ook leeren zien. Dat zonder een flinken, productieven landbouw landsverdediging niet moeilijk is, hebben de jaren 1914—1918 wel bewezen. En deze onrustige tijden, die overal vol zijn van oorlogsgerucht, moeten wel meer tot de erkentenis dwingen, dat een flinke intensieve landbouw de beste waarborg is, dat men in oorlogstijden de hongersnood buiten de deur zal kunqen houden. (Slot volgt) is, dat men de koopers kan inlichten. Wij meenen te mogen opmerken, da' het een goed recht der koopers is te verlangen, dat heeren producenten wat meer er om denken dat de belangen van koopers door dezen tragen gang van zaken geschaad worden. De verkoop voor directe levering waj vorige week matig; het verbruiksseizoen loopt geleidelijk af. Op de prijzen heeft deze kleine vraag geen invloed meer. T h o m as m e e 1. De markt van thomas- meel blijft rustig. De kooplust in Nederland is niet groot Tweedehands-partijen zijn er niet veel aan de markt; wat er aangeboden werd, is vrijwel opgenomen. Onze prijzen in Nederland zijn nog steeds beneden do' Belgische pariteit Als er dus geen groote kooplust ontstaat, zal men daar de prijzen wel iets moeten verlagen. Duitschland heeft ia Juni groote hoeveel heden ingevoerd. Superfosfaat: Op enkele plaatsen is men ook eenige belangstelling gaan toonen voor super op het voorjaar. In naiaarssuper gaat regelmatig iets om, voornamelijk in het Noorden van het land. MARKTOVERZICHT (Medegedeeld door het Centraal Bu reau) MESTSTOFFEN. Stikstofmeststoffen. Wij hebben vandaag 30 Juli en het is nog mogelijk, ja er zijn zelfs aanwijzingen, dat het waar schijnlijk is, dat wij morgen de prijzen voor het nieuwe stikstofseizoen ontvangen. Wij hebben ze dan toch nog vóór Augustus en kunnen er dus verder mee rekening houden bij onze verkoopen. Het is wel een droevig gevolg van het samengaan der producenten dat koopers veel te laat kennis krijgen van prijzen en voorwaarden voor een volgend seizoen. Dit belemmert eiken koooer in zijn vrijheid van beweging dermate, dat de ver koop van het product in totaal er onder lijden moet. Wij zien het telkenjare opnieuw dat de besprekingen maandenlang duren, alvorens zoodanige overeenstemming bereikt Bij de behandeling van het ontwerp van Wet tot wijziging van de Landbouw-Crisis- wet 1933 heeft de Minister van Econ. Zaken in de Tweede Kamer der Staten-Generaal enkele mededeelinigen gedaan betreffende di centralisatie van de verschillende crisis diensten, welke naar wij vernemen zoo mo gelijk omtrent 1 Augustus a.s. tot stand zul- leij komen. Gelijk bekend zal onder den Minister van Econ. Zaken de leiding van hieqgeheele crisisapparaat berusten in han den van een College van Regeeringscommis sanssen, bestaande uit vijf personen. In dit college hebben zitting als lid, tevens voor zitter: de Secretaris-Generaal van het De partement van Econ. Zaken, drie Regeerings commissarissen (1 voor den Akkerbouw en de Veehouderij, 1 voor de Melkveehouderij en 1 voor de Groenten- en Sierteelt) en een Commercieel Adviseur. Onder leiding van den Regeerings-Com- missaris voor den Akkerbouw en de Vee houderij zullen staan de navolgende vijf centralen: le. de Akkerbouw-Centrale. Deze Centrale zal de navolgende producten omvatten: tar we. granen, peulvruchten, aardappelen, vlas cichorei, bieten, griend en riet Als gevolg hiervan zullen worden opgeheven de Neder landsche Graancentrale. de Nederl. Aard appelcentrale, de Nederl. Vlascentrale, de Nederl. Cichorei Centrale, de Nederl. Suiker bietencentrale en de Nederl. Griendr en Riet centrale. 2e. De Nederl. Meelcentrale. Deze zal in haar tegenwoordigen vorm blijven voortbe staan. evenals: 3e. de V.I.T.A. en 4e de Aardappelmeelcentrale, welke beide Centralen eveneens in haar tegenwoordigen vorm behouden blijven. 5e. De Veehouderij-Centrale, omvattende de varkens, rundvee, paarden en schapen, in verband waarmede de Nederl. Varkens- Centirale en de Crisis-Rundvee-Centrale zul len worden ontbonden. Onder leiding van den Regeeringscommis saris- voor de Melkveehouderij zullen staan de Nederl. Zuivel-Centrale, omvattende melk en melkproducten, zuivel en oliën en vetten In deze Centrale zullen worden opgenomen de thans bestaande Crisis-Zuivel-Centrale en het Crisis-Z ui vel bureau. Onder leiding van den Regeeringscommis saris voor den Tuinbouw en de Sierteelt zullen staan: le. de Groenten- en Frultcentrale, welke thans reeds bestaat, maar eenigszins ge reorganiseerd zal worden en 2a de Nederlandsche Sierteeltcentrale, om vattende de bloembollen, bloemkweekerij en bloemisterij. In deze Centrale zullen worden opgenomen de Bloembollenkweekerscentrale Bloembollenexporteurscentrale en de Nederl. Pluimveefederatie Algemeene vergadering De Nederlandsche Federatie van Vereeni- gingen van Bedrijfspluimveehouders, bij verkorting Nederlandsche Pluimvee Fede ratie (N. P. F.) kwam te Utrecht in alge meene vergadering bijeen. In de opengevallen plaats van wijlen den heer Vos werd tot lid van het Bestuur ver kozen de heer J. IT. W. Robers te Enschedé. Er werd geconstateerd, dat de door de re geering ingevoerde teeltregeling in vele op zichten overeenkomt met hetgeen te dien aanzien in de December-vergadering der N. P. F. als wenschelijk naar voren is ge bracht Wel werd hiervan afgeweken op een zeer belangrijk punt, n.l. toen het broed seizoen voor kippeneieren reeds op 3 Mei gesloten werd, doch men heeft ingezien, dat die maatregel bedoeld was als een ern stige poging om de pluimveehouderij te helpen. De sterke uitbreiding van de broed- capaciteit sinds het voorjaar 1933, de nog steeds toenemende exportbelemmeringen en de verminderende koopkracht maken het begrijpelijk, dat het broedseizoen aanmerke lijk vroeger gesloten werd dan den destijds Boom- en Bloemkweekerscentrale, welke Centralen in verband hiermede eveneens zullen worden ontbonden. Rechtstreeks onder leiding van den heer Secretaris-Generaal zullen staan do navol gende Centralen: la de Visscherij-Centrale, omvattende ha ring en ansjovis, in verband waarmede de Stichting voor de Nedferl. Haringvisscherij en de Nederl. Ansjovis-Centrale zullen wor den ontbonden; 2a de Nederl. Turfcentrale, welke in haar tegenwoordigen vorm blijft voortbestaan; 3a de Nederl. Pluimveecentrale, omvatten de pluimvee, eieren en gedroogde garnalen. Ten gevolge hiervan zullen worden ontbon den de thans bestaande Nederl. Pluimvee- Centrale, de Eieren-Importcentrale, deSticih ting voor Export van Eieren en Pluimvee en de Nederl. Garnalen-Centrala Het geheele crisisappanaat, zooals dat bin nenkort georganiseerd zal zijn, is op het hierbij gevoegde schema opgenomen. genoemden datum van 31 Mei. Op 3 Mei waren reeds 28 millioen eieren in gecontroleerde broedmachines ingelegd. In 1933 bedroeg de uitvoer van eieren uit Nederland slechts 734 millioen stuks tégen» over 1074 millioen in 1932. Spanje is inmid dels overgegaan tot contingenteering van den eierinvoer, tenvijl in Engeland af en toe ook contingenteeringsplannen geopperd, worden. Duitschland, onze voornaamste af nemer, schijnt financieel in een zeer moei lijke positie te verkeeron. Dit zijn allemaal factoren, die bij de keuze van den sluiting®! datum in aanmerking zullen zijn genomen. Uit de rijen van de bij de N. P. F. aange sloten organisaties heeft zich geen heftig verzet tegen de vroegtijdige sluiting ontwik keld. Men heeft daar blijkbaar begrepen, dat in de gegeven omstandigheden door de regeering niet anders kon worden gehan deld. In deze vergadering werd geen cnkclai stem vernomen die tegen de genomen be slissing opkwam. Wel werd het bestuur verzocht, aan te dringen op een zoo vroegtijdig mogelijke bekendmaking van de aanvangs- en slui tingsdatum van het volgende broedseizoen, Met voldoening was vernomen hetgeen kortgeleden door den minister is medege deeld over aanvullende maatregelen die zeer binnenkort te wachten zijn tegen clan- destienen invoer van pluimvee uit het buitenland. Voorts werd nogmaals de wensch naaf voren gebracht, dat bij de inkrimping van! den pluimveestapel, de pluimveehouderij op de kleine bedrijven zooveel mogelijk; worde gespaard, al moest tevens worden1 erkend, dat het niet gemakkelijk is om een voudige middelen aan te geven om hiertoe te geraken. Ten aanzien van de piepkuikenfokkerij: werd het bestuur verzocht te bevorderen, dat het broeden van eieren van Noordhol- landsche Blauwen en daarmede overeenko» mende rassen voortaan in de zomermaan den niet meer wordt toegestaan. Een broed» seizoen van 1 October tot 30 April werd voor dezen bedrijfstak als het meest doel matige naar voren gebracht. Men zou dart tevens gaarne zien, dat in den gesloten broedtijd verboden werd het exporteereuj van broedeieren van de genoemde rassen. Dit zal echter moeilijk te controleeren zijn. Met het oog op de mogelijkheid om woer den te fokken van overjarige eenden, die op productie gecontroleerd zijn, werd lie* wenschelijk geoordeeld, dat het volgend' jaar uitzonderingen worden toegestaan om voor dit speciale doel wat langer met het broeden van eendeneieren te mogen door- 8 Ten bate van de bijzondere bedrijfsvoe» ring in Waterland werd vroegtijdige open* stelling van het broedseizoen voor de leg» rassen bepleit, eventueel uitzonderingsbepa lingen voor deze streek. Enkele andere punten betreffende dè teeltregeling werden aangehouden tot eert September te Amsterdam te houden vei* Het plan van het bestuur tof deelnamè aan de in September a.s. te Amsterdam té houden tentoonstelling ter gelegenheid van de opening der nieuwe markthallen werd goedgekeurd. In verband met de in den laatsten tijd hier en daar beoogde wenschelijkheid tot verhooging der heffingen op ingevoerdé voedergranen werd het bestuur verzocht zooveel mogelijk moeite te doen, opdat de positie van de pluimveehouderij niet slech ter wordt. Ontvangen Geschriften Najaarsprijscourant N.V. van Tub* gen, Haarlem. De eerste prijscourant van bollen voor najaarsgebruik die wij ontvingen, Groote verscheidenheid zoowel voor kamer als voor de tuin. Neemt het zekere voor het onzekere en koopt BIJ ONS. UW GLAS in de betere kwaliteit! 54 ruiten 51.5 x 38 c.M. 6.00 p. Ids* 36 5#.5 x 48.5 6.00 75 43 x32.5 6.50 94 38 29.5 6.00 47 59.5 x 38 6.50 21 141 x73 16.00 Dubbeldik glas Niet franco Kisten gratis v. d. BURGH's Glashandel Tel. 15 Maasland (Z.-H.) Dat zal niet meevallen zoo dadelijk na de vacantie weer op mijn oude praatstoel te blijven zitten tot het uurtje om is. Reken er dus maar op dat ik vanavond vóór mijn tijd Nu is dat geen nieuwtje tegenwoordig, want zoo ooit dan merkt men thans, dat niets bestendigs is hier beneden en er wel meer voor de gewone tij.d om is opgebroken .wordt Moet ge maar eens naar Oostenrijk kijken. Neen, ik wil hier geen buitenlandsche po litiek in mijn praatje mengen. Maar ik dacht zoo toevallig in deze komkommertijd (in vroeger jaren kende men bij de kranten m Juli/Augustus de komkommertijd) aan Oos tenrijk. Want behalve Nazi en Heimwehr- tijd hebben ze daar ook nog komkommertijd. Dat blijkt wel uit een bericht in de Tuin derij over de Naar aanleiding van een private overeen komst tusscherf de Tsjechoslcrwaaksohe re geering en de Oostenrijksche telers en han delaars in groenten, heeft Tsjechoslowakije voor dezen zomer verkregen een invoercon tingent van 30.000 Kg. per week. Voor inleg- komkommers zal nog een speciaal contin gent worden verleend. Deze contingenten zijn toegestaan als een £eer bijzondere bereidwilligheid der Oosten rijksche regeering en wel omdat voor andere artikelen de Tsjechoslowaaksche contingen ten, welke ingevolge eener handelsovereen komst van het jaar 1932 vastgesteld waren op de hoeveelheid van de invoeren van 1931, onlangs beperkt zijn geworden. De aanvoeren van deze komkommers op de Weensche markt worden naar wij verne men in enkele oogenblikken reeds verkocht, niettegenstaande de prijzen, volgens de bo vengenoemde overeenkomst tusschen belang hebbenden, hooger moeten worden geno teerd dan de minimumprijzen van het bin- uen landsche product. De Nederlandsche aanvoeren van. kom kommers hebben de laatste jaren slechts be dragen: 1931: 92.000 Kg. 1932: 51.400 Kg. 1933: 34.200 Kg. 1934 (5 mnd.) 14.500 Kg. Het verdient zeer zeker aanbeveling te onderzoeken of ook voor ons Nederlandsch product niet een rtiimere afzet op de Oosten rijksche markt te vinden is Een van de reclameplaten, die vroeger voor komkommers verspreid werden, liet de komkommers als weggeschoten projectielen zien. Misschien gebruiken ze deze vrucht daarvoor in Weenen bij gebrek aan bommen die ze daar bij bosjes schijnen te strooien. Ze komen in elk geval meer voor dan Maar hoe zonderling hel lijkt; ook dit laatste moet voorkomen. We hoorden namelijk dat ergens in Amerika natuurlijk in Ameri ka twee gebroeders Corbett ge ziet het, ik noem man en paard om de belangstellen den gelegenlheid tot navraag te geven had den een kleine farm te Gordons hij Ballarat. Ze hadden een sober bestaantje daarvoor behoef je overigens geen aardappelveibou- wer in Amerika te zijn, dat zie je dichter bij huis ook wel. Maar wat gebeurt? Op een morgen na een zwaren regenval was de aarde met een groot deel van den oogst weg gespoeld. Doch voor ze daarover wee en ach kunnen roepen zien ze, dat een tot dusver onbekende goudader was blootgekomen. Dat was in 1932. Ze hebben nu al voor 10.000 pond sterling goud gedolven. En dezer da gen de akker met de goudmijn verkocht voor 30.000 pond sterling. Als ze nu de kip die de gouden eieren legt, maar niet slachtten. Dat zou even erg zijn als DE SLACHTING DIE DE BIJEN WOLF ONDER DE BIJENVOLKEN IN HET GOOI AANRICHT. Was het verleden jaar Limburg, dat last had van deze schrik voor den imker, thans is men in het Gooi tot de ontdekking geko men, dat ook daar de plaag is begonnen. En niet zoo zuinig ook. Tal van bijenvolken zijn reeds ten prooi gevallen en als het niet mag gelukken d© w-espen uit te roeien, dan zal de sterfte on der de bijen, vooral als de korven naar de heide gaan, zeer groot worden. Gelukkig is men er echter in geslaagd een groot aantal nesten te vinden en wel in een terrein, nabij het Bluk, op de Larenscbe heide, waar eeni- gen tijd zand is afgegraven. De nesten wa ren gemaakt op ongeveer een met'-- diepte onder den grond. Men hoopt dat di eeni ge broedplaats is en dat de Gooiscue heide niet meer bezocht zal worden door den bijen wolf. De imkers, die daarvan echter nog lang niet zeker zijn-, blijven intusschen een oogje in het zeil houden om bijtijds met alle bun ten dienste staande middelen te kun nen ingrijpen. Bn in Duitschland willen ze met alle hen daar ten dienste staande middelen voldoen de vet in het land hebben. Het vet probleem heeft hen daar in den oorlog parten ge speeld en deze mede doen verliezen. Daarom is het verklaarbaar, dat ze daar eerst DE INVOER VAN SOJABOONEN VERBIEDEN EN KORT DAAROP WEER TOESTAAN. Dat is een buitenkansje voor Mandsjoerije. Het moet, zoo we zeiden, in verband staan met den noodtoestand in de Duitsohe olie- industrie en tevens in verband met den ver beterden toestand van de voor import be stemde fondsen, die door de afkondiging van het moratorium in ruimer mate aanwe zig zijn. Als gevolg van deze berichten is plotse ling een koortsachtige activiteit ontstaan op de soja-markt te Dairen (Mandsjoerije) waar in de laatste paar dagen 20 tot 30.000 ton sojaboonen gekocht zijn voor verzending naar Duitschland. Als ze vet tekort kamen in Duitschland kunnen ze andeis bij ons ook nog wel* te recht. Wij hebben nog vrij wat boter en ook heel wat vette varkens te missen. En de boeren hebben ook nog wel een aardig kwan turn melk te missen. Maar deze Och ja, hoe gaat het? De muren tusschen de industrieele en de consumption eel e be werking van *le melk zijn niet altijd zoo noog en zoo dicht als de tariefmuren der landen. En bovendien zijn er nog andere frauduleuse middelen. Zoo las ik dat het moet voorkomen, dat een melkhandelaar, die z.g. geen overmelk van z'n leveranciers ontving, met hen was overeengekomen, dat zij deze melk in hun melkboekje zouden verantwoorden als „aan kalveren gevoerd" In werkelijkheid echter ontving de hande laar al deze melk, waarvoor hij den gewo nen overmelkprijs betaalde, om ze daarna in consumptie te brengen zonder ze te ver antwoorden. Zooals het in de meeste gevallen gaat, lekte ook hier de zaak uit, met gevolg, dat diverse straffen zullen worden toegepast. In hoeverre de veehouders hiervan ook de dupe zullen worden is ons nog niet bekend, doch vast staat, dat zij er aan hebben medege werkt, om de Consumptiemelkregcling, wel ke in hun belang Jn het leven is geroepen, ernstig te benadeel en. Het is een feit, dat de C.Z.C. met alle mo gelijke middelen tTacht de Consumptiemelk- regeling zoo goed mogelijk te doen functio- neeren, waarbij natuurlijk alle fraude be hoort te worden geweerd. En hier moeten we nu óonstateeren, dat een heele groep boeren er aan meewerkte om den melkhandelaar zijn luguber bedrijf mogelijk te maken. Zulke boeren bederven het voor zich zelf en voor hun collega's. De menschen zeggen, als ze zoo iets hoo ien, niet: zulke boeren zijn er, doch ze gene raliseeren en zeggen: zoo zijn de boeren. Dat er in het vernuftig samenstel van de crisisorganisaties (zie elders maar eens de afbeelding in ons blad) iets hapert is bij zoo'n ingewikkeld stelsel te begrijpen. Dat belanghebbenden bij een goede uitvoering medewerken die goede uitvoering te laten derail leeren is onbegrijpelijk. Zooals ik het ook onbegrijpelijk vind, dat men nog niet eerder is gekomen met het heeft al eerder zullen komen, zoo het heette Er moet nu een wetsontwerp gereed lig gen, waarin voorzieningen zijrj getroffen ter voorkoming in bepaalde gevallen van cxecu ties, wanneer boeren niet in staat zijn do rente en aflossing van de op hun bedrijven' genomen hypotheken te betalen. Gelijk de Crisispachtwet de pachters de gelegenheid geeft een 'beroep te doen op den kantonrechter, die, wanneer z.i. de omstan-' digbjeden dit wettigen, telkens voor een paebttermijn reductie kan verleeqen op de contractueel overeengekomen pachtsom, zul len, wanneer dit ontwerp tot wet zal zijn verheven, cle hypotheekboeren een soortge lijke bemiddeling kunnen inroepen wanneer zij door de slechte toestanden in hun bedrij' ven niet bij machte zijin de hypothieeklastem op te brengen. In het ontwerp is er rekening mede ge houden, dat reductie op of uitstel van beta ling van rente en-of aflossing den hypo theekgever in moeilijkheden zou kunnen brengen. In die gevallen zou de Staat de betrokken hypotheken overnemen. We gaan al meer en meer den weg op van: „de Staat moet het doen!" Ik weet niet wat ik daarvan zeggen moet. De idee is in vroeger jaren zooveel en zoo vaak en zoo krachtig ook door ons bestre- den, dat we ons moeilijk bij deze steeds groo ter wordende invloed van den Staat in ons bedrijfsleven kunnen aanpassen. '<k Weet wel, nood breekt wet, doch dat breken doet daarom nog wel pjjn. 'k Heb, zoowaar, mijn uurtje toch verbab- beid, en kan dus gelukkig zeggen: Tot dp "Ho week. ^TTF.SMAKER.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6