rddlOii VRIJHEID VAN DRUKPERS? FIFTY-FIFTY FIFTY- FIFTY Gemengd Nieuws. TWINTIG JAAR GELEDEN DINSDAG 31 JULI 1934 Het optreden van Dr. Joseph Goebbels .De bieravonden van Dr. Alfred Rosenberg .(Van onzen Duitschen correspondent). Mijn gedachten gaan terug naar de eerste maanden van het jaar 1933. Op aandringen van jhr von Papen was 'Adolf Hitler tot rijkskanselier benoemd en Wij waren allen benieuwd, welke positie zou worden toegekend aan een dier meest Vooraanstaande propagandisten voor liet thans begonnen Derde Rijk: Joseph Goeb- Wij kenden hem als volksredenaar van formaat en "beschouwden hem als hoofd redacteur van den „Angriff" min of meer als collega. Zijn pen deed aan scherpte voor zijn tong nieti onder en juist door de vlotheid zijner formuleering legde hij de basis voor zijn toenemende populariteit. Meesterlijk ver stond hij de kunst zijn politieke tegenstan ders belachelijk en verachtelijk te maken. Hij deinsde er niet voor terug, eiken an dersdenkenden collega met een afwijzend gebaar tot het door hem uitgedachte begrip „journaille" te degradeeren. Wij keken niet verbaasd, toen deze agita- Br J. GOEBBELS tor van den bloede door den volkskanselier werd benoemd tot chef van een speciaal Voor hem in het leven geroepen ministerie Voor volksontwikkeling en propaganda. Wij begrepen, dat hij in deze verantwoordelijke positie zijn werkzaamheid als hoofdredac teur van den „Angriff' moest prijsgeven en zagen met spanning een voor beide partijen bevredigende regeling tegemoet van de ver houding tusschen rijksregeering en dagblad- Weldra werden wij gewaar, dat ook hier het systeem der gelijkschakeling met niets en niemand ontziende strengheid werd door gezet Hoofdredacteuren van gevestigde re putatie en benijdenswaardige ervaring wer den ontslagen, zoodra zij het waagden, over de feiten van den dag een oordeel uit te spreken, dat niet in kern en wezen overeen stemde met de zienswijze van die Wilhelm- strasse. In alle deelen van bet Duitscherijk verdwenen voortreffelijk geredigeerde dag bladen en met een gevoel van ontzetting zag men den dag tegemoet, waarop alleen nog maar de „Völkische Beobachter" en de „Angriff" tot voorlichting van het volk aou- den verschijnen. Wij, vertegenwoordigers van buiterrland- sche organen, werden vooralsnog aan ons lot overgelaten. Lag de oorzaak van deze terughoudendheid in het feit, dat sommige buitenlandsche correspondenten en redac teuren niet van arisohen bloede bevonden waren of wilde men eerst even afwachten, hoe het buitenland op het gewijzigde staats bewind zou reageeren? Het valt geenszins gemakkelijk, deze vraag te beantwoorden, maar één ding staat vast: de aanhoudende en toenemende wrijving tusschen het pro- paganda-ministerie en de buitenlandsche pei-s moet voor een belangrijk doel worden toegeschreven aan het betreurenswaardig feit, dat ons tot op den huidigen dag zelden of nooit de ians geboden werd, door per soonlijk contact een betrouwbaar beeld van de werkelijkheid te verkrijgen. Een der eeisten, die het onoverzienbaar nadeel van dezen wantoestand meevoelde, was Alfred Rosenberg, hoofdredacteur van den „Völkischen Beobachter". Als voorzit ter van een „Aussenpolitisohes Amt der N.S.D.A.P" arrangeerde hij in Hotel Adlon vrij geregeld buitengewoon druk bezochte en uitnemend geslaagde bieravonden, waar bij steeds een vooraanstaande persoonlijk heid een niet al te lange causerie 'hdeld over een actueel onderwerp. Politieke, juridische en economische vraagstukken werden op deze persavonden behandeld en uitvoerig besproken en ik geloof niet, dat er gegronde redenen bestaan, om dit initiatief van Alfred Rosenberg te betreuren. Het aanzien van het Derde Rijk is er ongetwijfeld meer door gebaat dan geschaad. Ruim een half jaar later werden door dr Goebbels de tijdens het vroeger bewind tot traditie geworden thee-recepties in de Wil- helmstrasse in eere hersteld. Men kon di rect merken, dat 't hierbij om een officieele ontvangst van de rijksregeering ging, want het corps diplomatique was onder leiding van den pauselijken nuntius Orsenigo nage noeg voltallig aanwezig. Onder de leuze „beter laat dan nooit!" hebben wij dit offi cieel herstel van het contact t.ussdhen de Wilhelmstrasse en ons, met waardeering begroet, want wij hoopten, dat er nu een betere verhouding op het levensgevaarlijk geworden terrein der publiciteit zou ont staan. Bij de eerste recepties begroette dr Goebbels 'ederen journalist persoonlijk en de vlotheid van zijn optreden deed onze verwachtingen stijgen. De gang van zaken heeft sedertdien helaas bewezen, dat wij ons deerlijk vergist heb ben. Het is hij een officieele toenadering gebleven en de buitenlandsche pers blijkt in haar geheel als een dreigend gevaar voor het aanzien van het Derde Rijk beschouwd te worden. De lijst van buitenlandsche organen, welke voor korteren of meestal langeren tijd voor heel Duitschland verboden zijn, neemt met den dag aan lengte toe en merkwaardig genoeg groeit juist hierdoor de belangstel ling van 't Duitsche publiek voor alles, wat buiten de grenzen over liet Derde Rijk ge schreven wordt. Vooral de Zwitsersche kran ten vonden aftrek, maar de „Neue Züricher Zeitung", de „Beroer Bund" en da „Baseier Nationalzeitung" mogen tot nader order niet meer verkocht worden. Men is geneigd te vragen: wordt hierdoor de belangstelling van het krantenlezend publiek niet juist bevorderd voor alles, wat men in het buitenland schrijft en heeft het aanzien van de Duitsche pers door deze eenzijdige voorlichting niet sterk te lijden? Groote opschudding en algemeene ver ontwaardiging wekte dezer dagen het inge zonden stuk van een ..Duitschen arbeider' in den „Angriff'. die een adressenlij^je van de buitenlandsche correspondenten verlang de, om ze op een gegeven moment met de vereischte hardtiandigheid over de grens te jagen'! Was dit voor een eenvoudigen arbei der merkwaardig pakkend geformuleerde artikel wellicht een inleiding van de actie, welke tegen de vertegenwoordigers van bui tenlandsche bladen is begonnen? Het rijks- ministere ,voor propaganda heeft de alleen heerschappij gekregen in alle aangelegen heden van geestelijke propaganda voor de binnen- en buitenlandsche pers, voor het corps diplomatique en alle verdere instan ties, welke met het openbare leven in rela tie staan. Bij openbare aangelegenheden, in het bijzonder bij zulke, waar het corps diplo matique en de buitenlandsche pers worden uitgenoodigd, behoudt rijksminister Goeb bels zich liet recht van al of niet uitnoo- digen voor. Wij vragen ons af, tegen wien deze nieu we regeling is gemunt? Vermoedelijk in de eerste plaats tegen Alfred Rosenberg, wiens Dokter adviseert SIGARETTEN Aan Goodwin S Co. 25 Juni 1934 Hoewel ongevraagd, wil ik U toch even berichten, dat ik met genoegen heb kunnen constateerendat het door 11 gefabriceerde merk Fifty- Fifty sigaretten, eigenschappen bezit, die ik lang tevergeefs in andere sigaretten heb verlangd. De zuiver heid en het aroma laten niets te wenschen over en ik kan ze inhalee- ren zonder eenigen nadeeligen in vloed te ondervinden. In mijn dokters- practijk komen vele patiënten met keelklachten bij mij, die zich het rookgenot niet laten ontzeggen en het doet mij daarom genoegen hun tegenwoordig op Uw Fifty-Fifty sigaretten te kunnen wijzen. Mij houdende aan de waarheid, dat voorkomen beter is dan genezen, raad ik mijn keelpatiënten voortaan aan Fifty-Fifty sigaretten te rooken om prikkeling van de keel te voor komen en zij blijken mij allen dank baar te zijn voor dit advies. (Het origineel van dezen brief ligt te onzen kantore ter inzage.) Indien U bemerkt dat andere sigaretten Uw keel prikkelen en dien „rookershoest" veroorzaken, probeer dan eens één week SIGARETTEN cent groote verdienste het juist was, het contact met de buitenlandsche pers hersteld te heb ben. Wellicht ook tegen dr Hanfstaengl, chef van den zoogenaamden „Verbindungs- stab", die speciaal met de Amerikaansche pers in persoonlijke relatie staat Hoe dit zij. zulk een uitbreiding van volmachten verleent aan dr Joseph Goebbels ongetwij feld absoluten invloed op alle manifestaties R0FFELR1JMEN. AMELAND Wanneer de boot van Holwerd Gezellig driemaal strandt En je dan dankbaar afzet Op 't lokkend Ameland Dan blikker je van vreugde En blijde vrijheidszin Want juichend halen lo^ze Friezinnetjes je in; En trotsch op zulk een stralend En ongemeen succes Doorwandel je naar Duinoord Het grijs verweerde Nes. De Kneude Vinkhet Sijsje, De strandhuisjes zijn best, Maar nergens slaap je beter. Dan in ons Lijster-nest. Hier spring je, mèt het Noorden, Bescheiden uit de band Als gast van de gastvrijheid Der Noordelingen, want Der Friezen speciale Natuurluilekkerland Met bosch en strand en duinen En zee, is Ameland. De zee blijft er zoo heerlijk, Zoo helder en zoo rein Of wij niet alle dagen Er in gewasschen zijn. De duinen zijn er Maar duinen inderdaad: Niet vol met koddebeiers Verbod en prikkeldraad. Het strand biedt aan de baders Een milde overvloed Van vrijheid, vree en ruimte, Bij ebbe en bij vloed. Het bosch, waarin de zee-den Zoo weeldrig domineert, Geeft luwe luierplekjes Als 't warme iveer verkeert. Het is een heerlijk rustoord, Zoo feestelijk en fijn Als er op heel de wereld Maar weinig zullen zijn. (Nadruk verboden.) LEO LE vein het openbare leven in Duitschland. Wat zulks beteekent valt uit het verbod van tallooze voortreffelijk geredigececde bui tenlandsche bladen af te leiden. Dr Goeb bels gaat hierbij ogenschijnlijk van het standpunt uit: wie niet v«V-r ons is, die is tegen ons. Hij overziet hierbij liet rampzalig en voor Duitschland weK aast noodlottig ef fect, dat de gebeurtenissen der laatste weken over de gansche wereld heeft gehad. Het isolement van het Derde Rijk neemt ziender oogen toe en zou het onder zulke omstan digheden niet raadzaam zijn, wanneer men van overheidszijde alles deed, om het uiter aard toch al moeilijke werk der buitenland sche journalisten zooveel mogelijk te verge makkelijken door een volledige en betrouw bare informatie? Berlijn, eind Juli 1934. Toen 'het vierjarig zoontje van den heer E. Tubbergen (Ov.) met enkele andere kinderen het spelen was en over een muurtje wilde klaute ren, geraakte de kleine over een schuivenden mo lensteen, waardoor het kind werd doodgedrukt. Ijlings ingeroepen geneeskundige hulp kon niet meer baten. WOENSDAG 1 AUGUSTUS HUIZEN 301.5 M. NED. CHR. RADIO VEREENIGING 8.00—8.15 Schrifdezing en meditatie. 8.159.30 Morgenconcert (gr.muziek). 10.3011.00 Morgendienst door Ds. P. N. Kruyswijk. 11.00—12.00 „Onze Zang -en Muziekver- eenigingen". Het Chr. Kinderkoor „Zang- lust", te Haarlem, directeur: Jac. Zwaan. Begeleiding; Gosse Kroeze. 12.00—12.15 n.m. Politieberichten. 12.15—12.30 n.m. Leger des Heils;kwar- tiertje. 12.30—1.45 n.m. Bespeling van het Studio orgel door L. Blaauw. 1.45—2.30 n.m. „Onze Chr. Zang- en Mu ziekverenigingen". Chr. Muziekgezelschap „Oranje", te Groningen, o.l.v. G. J. ten 2.30—2.45 n.m. Enkrateia-kwartiertje. Spreekster namens de Ned. Chr. Vrouwen- Geheelonthouders Unie: mej. H. Hattink: „Het „Uniehuis" te Beekbergen". 2.45—3.45 n.m. Liederen-recital door Marie C. Verhagen, alt. A. d. vleugel: Gerard Hengeveld. 4.00—5.00 njn. Concert door het „Hendriks Trio": W. Tump, viool, René Hendriks, cello, Jet, Troostwijk, piano. 5.006.00 n.m. Kinderuurtje. 6.00—6.30 n.m. Gramofoonmuziek. 6.30—6.58 n.m. Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. 7.00±7.15 n.m. Politieberichten en Ned. Chr. Persbureau. ±7.15—7.30 n.m. Gramofoonmuziek, of „Een greep uit h^t dagelijksch gebeuren". 7.30—8.00 n.m. Declamatie door J Nobbejr. 8.00—8.20 n.m. Gramafoonmuziek. 8.20—8.30 n.m. Spreker: G. Westra Mzn.: „Hoe het gaat in Drenthe". 8.30—9.00 n.m. Everard E. Gewin: „De godsdienstige opwekking in Nederland in de 19e eeuw en het reveil-archief". 9.00—10.15 nm. Orgelconcert uit de Groote Kerk te Sneek, door Willem Zonderland, m.m.v. Marix Loevensohn. violoncel 10.15—10.25 n.m. Vaz Dias. 10.25—11.30 n.m. Gramofoonmuziek. (Beet hoven-Mendelssohn) HILVERSUM 1875 M- VA .RA. 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven. Klein-VARA-Ensemble o. Lv. Paul Duchant. R.V.IL 11.00 Mevr. M. Nljland—Van der Meer d« Walcheren: .Andersen's werk en leven". 1L VARA. 11.30 Klein-VARlA-ensemhle o.l.v. Paul Duchant. 12.00 Eddy Walls en zijn ensemble. 12.45 n.m. Gramofoonmuziek. 1.00 n.m. Eddy Walis en zijn ensemble. 1.45 n.m. Verzorging zender. 2.00 n.m. Gramofoonmuziek. 3.00 n.m. Voor de kinderen. (3.45—4.00 n.m. Overschakelen naar den zender Kootwijk). 5.00 n.m. Klein-Vara-ensemble o.l.v. Paul Duchant. 5.45 n.m. Alb. de Booy zingt PianobegeleW ding van D. Pijpers. 6.00 n.m. Klein-Vara-ensemble oJ.v. Paul Duchant. R.V.IL 6.30 n.m. Carl Denig: „Trekken en Kampen den". (U). 7.00 n.m. Sportuitzending. 7.20 n.m. Gramofoonmuziek. 7.40 n.m. Groote foto's met kleine camera*^ II, door Frans Dupont: .Brandpuntafstand) opname en ontwikkelen van de film". 8.00 n.m. Herhaling S.O.S.-berichten. 8.03 n.m. Een reis langs de kust van Schier monnikoog tot Vlissingen. Amusement en arbeid in de Nederlandsche badplaats. 9.30 n.m .Orgelspelfdoor Joh. Jong. 10.00 n.m. Vaz Dias en Varia. 10.00 n.m. Strauss-programma door het Vara-orkest o.l.v. Hugo de Groot 11.00 n.m. Populaire gramofoonmuziek, 12.00 Sluiting. BUITENLAND Daventry 1500 M.: 3.35 n.m. Concert uit Bournemouth. 9.45 n.m. „Clyde built", luisterspel van George Blake". Radio Suisse Romande 443.1 M.t 8.20 n.m. Uitzending ter gelegenheid van het 1 Augus- tus-feest. Parijs (Poste Parisien) 328.2 M.: 8.20 tun. „Rigoletto", opera van Verdi. (Gr.-platen), Boedapest 549.5 M.: 8.35 nun. Peer Gynt- Parijs^(Ratfo)9' 1648.4 M.: 9.05 n.m. Sym. phonie-concert o.l.v. M. Inghelbrecht, mjn.v, den pianist Léon Kartun en mevr. Holne^ zang. Rome 420.8 M.: 9.05 n.m. I. „Merlino, maestro d'organi" van Maliepiero. IL „Oedipus Rex", opera-oratorium van Stra vinsky. Alfredo Sernicoli, tenor. III. „El amor brujo" van de Falla. Hamburg 331.9 M-: 9.20 n.m. „Eroica" van Beethoven o.l.v. Hermann Abendroth. Koningsbergen 291 M.: 9.20 n.m. Opera-frag menten, m.m.v. Adelheid Armhold, sopraan en Georg Hölger, bariton. North Reg. 449.1 M. 9.45 n.m. Gevarieerd programma. Milaan 368.8 M.: 9.50 nun. Symphonle-con- cert In den nacht van Zaterdag op Zondag zyn onbekend gebleven personen de woning bin nengedrongen van den 80-jarigen landbouwer Timmermans, in de buurtschap Ussen te Oss. Een kleinzoon, die bij zijn grootvader slaapt, werd omstreeks 1 uur door gestommel gewekt Hy bemerkte, dat twee hem onbekende per sonen zich in de slaapkamer bevonden en het vertrek doorzochten. Toen de jongen Zijn grootvader wilde waarschuwen, namen de in dringers jjlings de vlucht door een openstaand raam en verdwenen in de duisternis. De ongewenschte gasten hebben zich toe gang tot de woning verschaft door een kel derraam. De geheele kelder was doorsnuffeld en men had zelfs de vloer opengebroken om te zien of er wellicht geld verborgen was. Van den kelder uit hebben de dieven de kamer bereikt- waar zij eveneens alles overhoop hebben gehaald, zonder iets van hun gading gevonden te hebben. Toen hun pogingen, om de gegrendelde slaapkamerdeur te forceeren. vruchteloos bleven, hebben zy het huis weer verlaten en zyn vervolgens door een raam d4 slaapkamer binnengedrongen, en hebben een tabaksdoos, waarin de oude T. zyn spaar duitjes pleegt te bewaren, ontvreemd. Dit moet een vry aanzienlyk bedrag zyn, daar de oude man korten tijd geleden een aan hem toebehoorend huisje had verkocht. T. had juist eenige dagen geleden zyn geld elders in bewaring gegeven. De buit der inbrekers bestond thans uit eentabakspruim. Dit is reeds de tweede maal in korten tyd, dat bij T. werd ingebroken. De vorige maal zijn de dieven fortuinlijker geweest, doordat zy 1 400 hebben buitgemaakt, ERGERLIJKE DIERENMISHANDELING Te Wijhe (Ov.) hebben een of meer personen een aanital schapen van den landbouwer Van def Horst afschuwelijk mishandeld, door het eene di« de oogen uit te steken en het andere de ooren a) te snijden. Een en ander geschiedde op twee ach tereenvolgende nachten, terwijl in den derden nacht weer een schaap werd vastgebonden, zondef echter te worden mishandeld. Vermoed wordt, i dat wraak de oorzaak van deze daad is. lil (Slot) NEDERLAND EN DE OORLOG Toen de dreigende gebeurtenissen eind 'Juli 1914 al nader kwamen, voelde men ook in ons land dat het ging spannen. De Staats courant van 28 Juli bracht opeens het Kon- Besluit, waarbij het ontslag der dienstplich tigen uit den dienst bij de militie en bij de landweer en de overgang van militieplioh- tigen tot de landweer werd geschorst. Een zelfde versahijnsel als toen de mannen van de lichting 1869 naar huis zouden gaan, maar daarin verhinderd werden door de Fransch-Duitsohe oorlog van 1870'71. Het gebeuren rond Nederland w»rd met hfuivering waargenomen, maar toch men hoopte Overal werden groote militaire manoeu vres gehouden. Dit. was een gewoon ver schijnsel, maar toch, men zocht er wat achter. Door de dreigende conflioten in het bui tenland, waar de beurzen één voor één wer den gesloten, werden in ons land de moei lijkheden grooter en op 29 Juli werd ook de beurs van Amsterdam gesloten tengevol ge van de onrust die heit oredieit plotseling had doen wankelen. Door de oorlogsberichten was er ongerust heid gewekt over de spaargelden, waarom OPENBARE KENNIS0EVIN0. NATIONALE MILITIE. Roept dientenge»olg< GANGERS van de ILICIEN3-VERLOF- n van de LANDMACHT tmeente verbllfl houdende. 'Openbare kennisgeving betreffende de mobi lisatie. ?ooals ze overat werd aangeplakt de directeur der Rijkspostspaarbank in een officieel bericht liet weten dat er geen en kele grond bestond om ongerust te zijn en de inleggers kapitaal en rente zouiden terug ontvangen. 't Is in dagen van crisis altijd een gewoon verschijnsel dat voor hun geld beangstigde menschen de spaarbanken bestormen, om hun bespaarde penningen in handen te krijgen en nog voor dat in ons land de mo bilisatie was afgekondigd deed zicfh, in Amsterdam, Rotterdam, Haarlem en vele andere plaatsen dit verschijnsel reeds voor. In Rotterdam; waar men zich de nog herinnerde van 1907, werd dit in 1914 herhaald. De beangstigde spaardere moes ten qeue maken om op ordelijke wijze in het gebouw te komen. De politie moest er aan te pas komen om de orde te bewaren. De Koninklijke familie was in allerijl naar de residentie teruggekeerd en het bestuur des lands werd in die dagen gehouden in één ononderbroken Ministerraad. Met de Amster- damsche financiers werd op 30 Juli onder handeld hoe de storm in de financieele we reld kon bezworen worden. Deze samenspre- kingen hebben tot gunstige resultaten geleid. Onder de badgasten te Scheveningen, Kat wijk en Noord wijk deed zich de oorlogsstem ming leelijk gevoelen. Een ware exodus ont stond in die plaatsen toen vele vertrokken. Meestal waren het Oostenrijkers en Duit- schers. Uit Domburg vertrokken verschil lende Duitsche officieren, die daar hun zo- mervacantie doorbrachten, op telegrafisch oproepingsbevel naar hun garnizoenen terug. In de stations-vestibule van het Centraal station te Amserdam heerschte een enorme drukte; een groote menigte, meest jonge mannen en in hoofdzaak Duitschers, ver drong zich voor de loketten en spoedde zich naar de lange D-trein die gereed stond voor de reis naar Berlijn. Als andere gevolgen van den oorlog wer den door Duitsche, Fransche en Spaansche paardenkoopers vele voor krijgsdoeleinden geschikte paarden opgekocht. Nog nooit wer den er volgens ervaren paardenhandelaren zooveel gekocht. Toen schrijver dezes een enkele dag voor de mobilisatie en snoepreisje maakte door het Westland en aan de Hoek van Holland belandde, dat in 1914 juist Rotterdam gewor den was, was er alles zoo rustig, een bad plaats was het toen nog niet en op het fort scheen men nog van niets te weten. Het ge moedelijke stoomtrammetje, dat zich door het mooie Westland slingerde, waar alles volop van den heerlijken zomer van 1914 genoot, bracht ons naar Den Haag. In de Residentie kon men wel merken, dat er een zenuwachtige stemming heersch te. Voor de Dagblad-bureaux schoolden de menschen samen om de laatste berichten 't zij met eenige opluchting of angst te ver nemen. Op den terugtocht 's avonds naar Rotter dam waren de treinen stampvol en ieder had het druk over de brandende vragen van den dag. Te Rotterdam aangekomen deden weer nieuwe alarmberichten de menschen op schrikken en wanneer men alles moest ge- looven zou men voor geen geld ter wereld den volgenden dag een klein reisje durven ondernemen. Spoedig zou men evenwel uit de droom ge holpen worden. Nederland stond niet in het achterste gelid bij de oproeping van zijn landverdedigers, want op 31 Juli bevatte de Staatscourant het bevel aan den niet in wer- kelijken dienst zijnde dienstplichigen om onverwijld onder de wapenen te komen, ter wijl tevens de Minister van Oorlog gemach tigd werd, het gebruik van alle spoorwegen te vorderen voor zooveel hem dat gebruik voor 's Rijks dienst in het belang van de verdediging van het land noodig voorkwam. Als datum van opkomst was bepaald 1 Augustas 1914 De dienstplichtingen, die thans onder de wapenen zijn, zijn allen geboren in het mobilisatiejaar 1914 en zullen wel eens ge hoord hebben van de tooneelen, die zich toen overal afspeelden. Geen dorp, gehucht of vlek, of het moest zijn aandeel leveren voor het leger. Van Dollard tot Schelde klepte de nood klok over ons land en werden de jonge en oudere mannen opgeroepen om het Patri monium te verdedigen. Door de inzichten van Minister Colijn, die in het kabinet-Heemskerk 1908—1913, Minis ter van Oorlog was geweest, was zulk een snelle mobilisatie mogelijk geworden. Tot opperbevelhebber van de Nederland sche land- en zeemacht werd benoemd, lui tenant-generaal C. J. Snijders, chef van den generalen staf. Velen venbaasden er zich over dat alles zoo vlug in zijn werk kon gaan. Voor de Rotterdammers b.v. was de mobilisatie, ten gevolge van de militaire beweging een bui tengewoon schouwspel. Velen waren vrij wat vroeger uit de veeren lan gewoonlijk. Aan de stations was et zwart van de nieuwsgie rigen en hen die hun familieleden uitgeleide deden, waarbij menige traan werd gestort. Het schuttersveld waar de landweer moest aantreden, waarbij zelfs invaliden waren, leverde de aanblik van een kamp. De solda ten droegen toen alle nog de blauwe uni formen. Op de Veemarkt, op Woudestein en op den Heuvel, moesten de houders van paarden deze ter keuring inleveren. Op elk dier plei nen waren er 900 bijeengebracht, zoodat ook dit een heel vertoon gaf wat tal van toe schouwers daarheen lokte. Het was overal een agitatie van geweld- Hoe was Nederlands positie tuschen de oorlogvoerenden? Allerlei geruchten deden in de eerste dagen de omloop dat een Engelsche of Duitsche vloot en kruisers voor onze kust zou zijn gezien en dergelijke berichten deden Frfls 5 Cents. 21 September 1914. OFFICIEELE BEPERKTE 0IENSTREGELING Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij In de eerste plaats worden met de deze dienstregeling aangegeven trcir n vervoerd; het publiek heeft slechts t OORLOG H rsi Niet wetend «vut de dag van morgen baren zal. «s ieder thans verplicht de j* 2 zuinigheid te betrachten, 0 VOOR 20 CENT Marline Wittop Koning 1 1 HOE VOEDEN WIJ ONS 7 G0E0-1 KOOPST EN TOCH GOED? j; o Raadgevingen en Inlichtingen betreffende de keus, de bereiding en de inmaak van deug- g deiijk en smakelijk goedkoop voedsel. UITGEVERS-MAATSCHAPPV „ELSEVIER" anders niet dan de menschen de angst op 't lijf jagen. Over verschillende gedeelten van ons land werd de 6taat van beleg afgekondigd en op de spoorwegen werd een beperkte dienst in gevoerd. Onzekerheid heerschte er aangaande de vraag of Nederland in staat was zijn neu traliteit te handhaven. Van betrouwbare zijde werd bericht, dat Duitschland besloten had onze neutraliteit te handhaven. Neder land leefde tussche.. twee vuren en de ernst van het oogenblik dreef de menschen naar de kerkgebouwen waar de voorgangers Ne derland en Oranje den Heere opdroegen. Niet alleen dat het gevaar van een nade rende vijand dreigde, maar de kruideniers- en bakkerswinkel', werden letterlijk bestormd om zich van leeftocht te voorzien, omdat men meende dat de voorraad 'evensmiddelen spoedig opgeteerd zou zijn. Het papiergeld scheen opeens zijn waarde verloren te heb ben, want het kwam voor dat men met een briefje niet meer kon betalen en er werden er bereid gevonden tot inwisseling maar te gen lager waarde. Spoedig was echter het gebrek aan zilver verholpen. Na de ontsteltenis der eerste dagen ging men beseffen dat de hand aan de ploeg geslagen moest worden ter leniging van den nood van velen, daarom werd opgericht het Koninklijk Nationaal Steuncomité wat tot doel had de door de tijdsomstandigheden ge troffenen te steunen. Overal waar onze militairen gelegerd wa ren, werd alles voor hun gedaan, ter opfleu- ring van hun positie. Ons land :s niet in oorlog geweest, maar het heeft de nadeelen er van wel degelijk ondrvonden. We denken daarbij aan de moeilijkheden op zee, de levensmiddelenvoor- ziening enz. Toch is in die jaren Nederland voor velen een toevluchtsoord geweest. Wat werd in ons land niet gedaan toen de Bel gische vluchtelingen in begin October 1914, verschrikt door de opmarsch der Duitschers en de val van Antwerpen, over onze gren zen kwamen? Dankbaar moeten we, zijn, dat ons land voor de gruwelen van den oorlog gespaard bleef. God bewaarde Nederland en daarom past, het Nederlandsche volk ootmoed en dankbaarheid. 1914—1934 We leven thans in eenzelfde onrustige tijd als voor den Oorlog in 1914. De eene Jobstijding na de andere volgt. Na het sluiten van den vrede in 1919 volgde er een tijd van weelde maar allengs ging alles weer in dalende lijn. Vooral dit jaar is er weer veel afgespeeld op het wereldtooneel. Alle mogendheden wa penen zich en hetzelfde gevoel van onzeker heid als in 1914 wordt waargenomen. In elk land heeft men genoeg aan zijn bin nenlandsehe oneenigheden en toch streeft men maar naar verkeerde ex-pansie. Gene raal Hamilton, die onlangs een bezoek aan Duitschland bracht sprak het uit dat alleen sympat> 'u^ben >--"2ere tegenstarders de beschaving kan redden. In 't geheel lijkt het niet op verbroedering eerder op verwij dering. Weer komen donkere onweerswol ken opzetten als in den zomer van 1914. Weer is het Oostenrijk die er in betrokken is, want na het gebeurde te Weenen, waar Dollfuss werd vermoord, is er in Frankrijk en vooral in Italië groote spanning ont staan. Politiek kreeg ons werelddeel een geheel ander aanzien. Groote omwentelingen gre pen er na den oorlog plaats zoowel in het sociale als economische leven. In de diverse landen willen alle regeer ders de oorlog tegengaan en geschiedt da bewapening uitsluitend uit defensief oog punt. De Fransche minister van oorlog, maar schalk Petain, verklaarde, dat de volgende oorlog als een bliksemstraal bij helderen hemel zal komen en spoort daarom de re serve-officieren aan om zich, zelfs met op- offering van hun particuliere belangen, op den strijd voor te bereiden. Ook het gele ras roert zich duchtig, waar van Japan tot de tanden toe gewapend is. Terecht vroeg de „Manchester Guardian" onlangs met het oog op de toenemende be wapening: „wat is het anders, als angst, pa niek en internationaal wantrouwen kweeken een atmosfeer scheppen, waarin een Euro- peescho oorlog als onvermijdelijk beschouwd wordt!" In deze dagen vol spanning ga daarom is gebed op tot God of Hij Europa genadig wil zijn. Hij ka alleen den raad der mo gendheden tot zotheid maken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 8