rodlOjJ Nederl. Chr. Voetbalbond Nuttie's Vader MAANDAG 30 JULI 1934 Algemeene Vergadering Zaterdag werd in het Gebouw voor K. en W. te Utrecht de Algemeene Jaarvergade ring gehouden van den Chr. Voetbalbond. Evenals andere jaren was de opkomst groot en heerschle op deze vergadering een opge wekte stemming. De Voorzitter, de heer J. Kootst r a (van Utrecht) sprak een ope ningswoord uit en wees op de groei en bloei van lcn Christelijken Voetbalbond. Spr. uitte den wensch dat ook het nieuwe Bondsjaar zich door bloei en vooruitgang zal kenmer ken. Hierna werd de agenda afgehandeld. De verslagen van Secretaris en Penning meester werden onveranderd goedgekeurd. Het Jaarverslag kenmerkte zich door een dankbare opsomming van belangrijke voor uitgangen in den Bond. Het aantal veree- nigingen neemt ieder jaar toe en hiermede tevens de werkzaamheden. Als bijzonder feit wordt o.m. vermeld de fusie, waardoor de R.C.V.B. in den C.N.V.B. zal worden opgenomen. De geza menlijke reglementscommissies wisten het reglement nog tijdig tot stand te brengen en dit is1 inmiddels reeds in liet bezit der ver- eenigingen. Laten we hopen, dat nu ook dit geen verdere belemmeringen zal ondervin den, zoodat we spoedig maar één Chr. Voet balbond in Nederland zullen hebben. Onze kracht als organisatie zal hierdoor zeer ze ker toenemen. Waarschijnlijk zullen we hierdoor in staat zijn de propaganda in het komende bondsjaar in het westen ter hand ter hand te nemen. Komt het in het Oosten bijna niet meer Voor, dal de Chr. vereenigingen neutraal ge organiseerd zijn, in het Westen en vooral dan in de grootere steden Den Haag, Haar lem, Leiden en Amsterdam en omstreken, vinden we dit nog veelvuldig. Deels doordat we hier nog geen gelegenheid hadden een afdeeling te stichten, deels doordat de Chr. vereenigingen (en dit is vooral in Amster dam het «teval) zich voor hun principe geen opoffering willen getroosten. Vooral in de hoofdplaats des lands heeft onze afdeeling aldaar te dien opzichte met groote moei lijkheden te kampen. Dit jaar werden voor het eerst wedstrijden vastgesteld tusschen de vertegenwoordigen de ploegen der diverse afdeelingen. Niet ai- lcen uit propagandaoogpunt, doch ook door het leggen van een vriendschapsband tus schen spelers van verschillende clubs ver dienen deze wedstrijden aanbeveling. Vele vereenigingen hielden na de compe titie hun seriewedstrijden de een met meer de ander met minder succes. Goed georga niseerde series kunnen voor onzen Bond een uitstekende propaganda bevatten Van Bondswege werden, behoudens de Bondsdag, geen seriewedstrijden georganiseerd. Dit jaar werd voor het eerst een proef ge nomen met het spelen van kampioenswed strijden. Daar het hier slechts een proef gold en vele aangelegenheden nog beter ge regeld moeten worden, kunnen wij deze wedstrijden gevoeglijk wel als geslaagd be schouwen. Dit jaar stonden de wedstrijden onder leiding van den secr.-penningm. Waar schijnlijk zal volgend jaar een commissie met de regeling belast worden, die dan te vens eventuecle protesten zal behandelen en zoo noodig straffen opleggen. De definitieve kampioen van den C.N.V.B. is nog niet aan gewezen, de finale zal wel gaan tusschen D.V.V. I Utrecht en D.E.S. I Nijverdal. De afdeelingskampioenen zullen dit, jaar voor het eerst in het bezit gesteld worden van de C.N.V.B. kampioensmedailles met eigen C.N.V.B.-stempel. Competities in het afgeloopen Jaar Kampioen werden in afd. I 1ste klas D.V.V. I Utrecht; 2e klas E.D.O. I Utrecht. In afdeeling II, 1ste klas D.O.S. I Kampen; 2e klas Volharding II Nunspeet. In afdeeling III, 1ste klas D.E.S. I Nijver- dal; 2e klas D.E.S. II Nij verdal; 3e klas H-V.C. I Hardenberg. In afdeeling IV Dindua I Enkheuizen, In afdeeling V A.D.O. I Weesp. In afdeeling VI U.D.I. I Assen. In afdeeling VII Zwaluwen I Leeuwarden. In afdeeling VIII 1ste klas Sparta I En schede; 2e klas Sparta II. In afdeeling X Deto I Apeldoorn. In afdeeling XI 1ste klas D.V.S. I Ermelo; 2e klas Volharding III. In afdeeling XII 1ste klas Ajax I Veenen- daal; 2e klas Zwaluwen I Veenendaal. In afdeeling XIII is de beslissing nog niet gevallen. Uit een en ander zien we dus, dat afdee ling VIII voor het eerst met twee klassen uitkwam. De nieuwe afdeelingen XI en XII begonnen reeds dadelijk met twee klassen, daarentegen werd in afdeeling XIII, de jongste onzer afdeelingen, in één klas ge speeld. In de afdeelingen I, II. VII en X werden In de eerste klas dezelfde elftallen als vo rig jaar kampioen. Weliswaar ontving in afdeeling IV ook vorig jaar Dindua I de kampioensmedaille, doch deze competitie werd niet geheel uitgespeeld. Het was een verheugend feit, dat afdeeling IV en V dit jaar weer afzonderlijk konden optreden. Afdeeling IX welke ook vorig jaar een kwijnend bestaan leed en slechts met drie clubs de competitie moest spelen, moest op geheven worden. In afdeeling I en V werden weer zomer avondcompetities georganiseerd, welke nog niet geheel zijn uitgespeeld. H.V.C., Hardenberg en Quick, Coevorden spelen samen met twee elftallen een proef- competitie, welke eveneens nog in wer king is. Ledental en vereenigingen. Het aantal bondsleden was het vorige jaar met 550 gestegen. Dit jaar was de stij ging 710. Aan het begin van het bondsjaar bedroeg het aantal ingeschreven leden 1300, tegen heden 2010. Het aantal vereenigingen steeg eveneens belangrijk en wel van 62 tot 81. Ook nu zijn hierbij niet begrepen de clubs welke wij in proefcompetitie gastvrij heid verleencn. Het aantal elftallen, dat vorig jaar in totaal tot 97 was gestegen, bereikte dit jaar het getal 124. In alle opzichten dus een belangrijke vooruitgang. Verschillende nieuw opgerichte clubs tra den tot den C.N.V.B. toe. Het spijt ons de opheffing van een onzer oudste C.N.V.B.- verëenigingen te moeten melden, n.l. II.V.V. Hoogeveen, welke bijna van de oprichting van den Bond af lid was. Ook W.O.T. Wes tergeest kon' zich slechts enkele maanden in het leven houden. De vereenigingen Lon- ga Lage Zwaluwe, Zwaluwen Zevenbergen en Z.V.C. Zwingelspaan, bedankten als lid, daar zij niet meer aan het daadwerkelijk Bondsleven konden deelnemen. Bondsbureau. Het algemeen Bondswerk wordt steeds meer omvattend. De groei van den Bond, het grooter worden der bondsvereenigingen, alsmede de steeds grooter wordende opper vlakte van ons land die de Bond gaat be strijken, mede echter de grootere plaats, die de C.N.V.B. als organisatie in het Chr. jeugdwerk gaat innemen, voerden de uit gaande correspondentie steeds meer op. Het aantal uitgaande stukken steeg dit jaar weer van 2000 tot 2700. Propaganda. Dit jaar konden twee nieuwe afdeelingen opgericht worden, n.l. West-Veluwe en Wa- geningen en omstreken. In den grond der zaak is nog een nieuwe afdeeling aan onze districten toege voegd n.l. Zeeland. Hier is echter de defi nitieve oprichtingsvergadering momenteel nog niet gehouden. Nu de fusie tot stand zal komen kan de projiaganda in het Westen krachtiger ge voerd w-orden. Het aantal scheidsrechters steeg van 48 tot 62. De bondsdag te Amers foort slaagde ook dit jaar uitstekend. Win naars werden: D.E.S. uit Nijverdal en W.A. C. uit Den Haag. Tot slot gaf de secretaris een overzicht van het werk in de afdeelin- Het financieel jaaroverzicht sloot met een eindcijfer ad 2403,03. Het saldo bedroeg 24,74. De begrooting 1934-1935 sloot met een bedrag ad 21,05. De R.C.V. zal dit jaar liaar financiën nog zelfstandig regelen. Een nader vast te stellen bedrag zal door dezen bond in de algemeene kas worden gestort. Op de begrooting was daarmede geen reke ning gehouden. Door de vergadering en den voorzitter werd den secretaris-penningmeeester dank gebracht voor zijn vele werkzaamheden. Hierop werd de vergadering onderbroken. In de middagvergadering kwam het punt: bespreking bondsorgaan aan cle orde. 'Dit blad, het orgaan „Lichaamsoefening" wordt uitgegeven in samenwerking met het Ned. Chr. Gymnastiekverbond en den Chr. Korf- balbond. Stemmen gingen op, om een orgaan in eigen beheer uit te geven. Na bespreking besloot men, spoedig bij de eindredactie aan te dringen op: meer plaatsruimte en vroeg tijdiger verschijning. Ter gelegenheid van het le lustrum van den bond vond nu een kleine huldiging plaats. Bij monde van den heer J. C. Binnen dijk, van Amersfoort, werd het hoofdbestuur een fraaie bondsvlag aangeboden. Met eenige hartelijke woorden van dank aanvaardde het bestuur dit geschenk. De nieuwe voorzitter In de vacature van voorzitter werd, daar er geen tegencandidaten gesteld waren, ge kozen de heer H. Teeuw, voorzitter van den R.C.V.B. De secretaris deed nog eenige mededec- lingen over de fusie met den R.C.V.B. Vele vergaderingen waren hiervoor noodig ge weest. Een reglement is door beide bonden reeds opgesteld. Dit zal op deze vergadering behandeld worden en bij-den R.C.V.B. in de maand September. Na goedkeuring door de beide jaarvergaderingen is de fusie een feit. Officieus bestaat er nu reeds één christelijke voetbalbond; die toestand wordt in Septem ber officieel. In het belang van den bond is langzamer hand grenswijziging van enkele afdeelingen noodzakelijk geworden. De vergadering ging accoord met de volgende wijzigingen: afd. VI (Apeldoorn e.o.) wordt opgeheven, de vereeniging Excelsior, M.J.V., Sparta en Brocapharm komen bij afd. II (Zwolle e.o.) Afd. XI (Veluwe) zal uitgebreid worden met de vereenigingen: Elburgsche Boys I, Storm vogels I en Volharding II. Twee bondsdagen in 1935 Een voorstel was voorts ter tafel van Oranje Wit uit Dordrecht, inhoudende het verzoek, om ter gelegenheid van het tien jarig bestaan van deze vereeniging in Dor drecht den jaarlijkschcn bondsdag te orga- niseeren. Van verre komende clubs zouden reeds Zaterdag voor Pinksteren ontvangen kunnen worden. Door cleit grond van den bond, meenden enkele afgevaardigden, is het niet meer mogelijk den bondsdag in één nlaats te organiseeren. Beter zou het zijn, voor-wedstrijden te houden, of gewestelijke seriewedstrijden te organiseeren. Na breede discussie besloot de vergadering, in twee plaatsen Dordrecht en een plaats in het Oosten van ons land den bondsdag te houden. De taaie kost van reglementsherziening kw:am hierna aan de orde. Breed werd het nieuwe reglement besproken. De strafbepa ling 'voor het niet-opkomen zal verzwaard worden. Tenslotte ging de vergadering met het nieuwe reglement accoord. Bij het punt rondvraag vroeg D.E.S. (Nij verdal), naar de oorzaak van uitsluiting van D.O.S. (Kampen) van de kampioenswed strijden. Medegedeeld kon worden, dat leden van D.O.S. waren uitgekomen ojj een atle tiekwedstrijd, die op Zondag plaats vond De voorzitter merkte op, dat bij dergelijke voorvallen tot zeer drastische maatregelen zou overgegaan worden. Vooral de afdee- lingsbesturen hebben in dezen een wakend oog te houden. De vergadering werd hierop na dankgebed gesloten. BINNENLAND. De commissie welke door den minister van Binnenlandsche Zaken in het leven is geroepen voor het zender- vraagstuk houcit zien o.m. bezig met het be palen van een geschikte plaats voor een kor- tegolLzend'er. Op verzoek van deze commissie neemt het Rijks radio-laboratorium daartoe thans proe ven met een provisorischen zender in de om geving van Zoetenmeer. De proefnemingen bevinden zich nog niet in het stadium dat reeds een beslissing kan worden genomen. De Chr. School te Sappemeer herdenkt 1 Augustus haar *75-jarig Ibestaan. Wij geven een foto van het bestuur en het onderwijzend personeel. Zittende v.l.n.r, de heeren J, Klein; P, Helder, secr.; R. 'Koning, voorz.; mej. F Klarens; mej. G. Reinders. Staande v.l.n.r. de heeren J Turkstrahoofd der schooi, W. Berg; A. Kalthof, adm.j J. Hwiting en A. Elzinga. De A.V.R.O. te Arnhem De A.V.R.O. heeft heden te Arnhem o. 1. r. den heer G. de C1 e r c q haar zevende al gemeene jaarvergadering gehouden. In zijn openingswoord zeide spr., dat de A.V.R.O. in weerwil van de crisis, in 1933 bloei is toegenomen, en in heel de perio de van haai- bestaan er nog nimmer zóó goed heeft voorgestaan als thans*. Het instituut, dat wel eens ten onrechte de „radio-censuur" wordt genoemd, gaf ons geen moeilijkheden van eenige beteekenis te overwinnen. Onze verhouding met den Minister van Binnenlandsche Zaken is goed. Wij mogen ons echtor niet ontveinzen, dat wij eenige maanden geleden onaange naam werden opgeschrikt bij het lezen van een verslag van een rede, die de Minister van Binnenlandsche Zaken in Zwolle had gehouden voor Gereformeerde Jongeren. Wanneer wij de uitlatingen van den Mi nister op deze vergadering moeten beschou wen als een vrucht van zijn studie van het omroepvraagstuk, dan zouden wij ons ern stig bezorgd moeten maken over de studie bronnen, die hij raadpleegt, de leermeesters, die hij zich gekozen heeft of de stemmen van zijn eigen inzicht. De Minister heeft die woorden in een nadere verklaring om schreven als 'n „impulsieve ontboezeming". Toen wij eenige dagen na deze „impul sieve ontboezeming" door den Minister in gehoor werden ontvangen, heeft Z.Exc. ver klaard, dat een bedoeling, om aan het adres van de A.V.R.O. onaangename dingen te zeggen, hem volstrekt vreemd geweest is. Wij hebben gemeend het incident met deze verklaring van den Minister als gesloten te mogen beschouwen, maar wij hebben er aan toegevoegd, dat wij na 's Ministers verkeerd uitgelegde woorden gaarne zou den wachten op niet mis te vatten daden van Z.Exc. Tot dusver hebben wij van de ze daden nog niets gemerkt. Maar als wij vertrouwen, willen wij ook niet overmatig haasten. Wil de regeering van den radio-omroep in Nederland een gezonde eenheid maken, dan zal zij het zendtijden-besluit van 1930 moeten intrekken. De A.V.R.O. legt voor de verzorging van haar algemeen programma geen andere maatstaven aan dan die welke zij gebruikt voor de verzorging van de ech te A.V.R.O.-programma'a. Van de andere omroepvereenigingen kan dat niet gezegd worden en wanneer zij meer moeite hebben met het samenstellen van haar algemeene programma's dan de A. V. R. O., verbaast ons dit niet. Wij willen echter volstrekt niet, dat de omroepen der uitgesproken geestesstroo- mingen in een hoek gedrukt worden. Wij zouden geen algemeene omroep zijn, wan neer wij er zoo over dachten. Aan de feite lijke rechten van de bijzondere omroepen zouden wij dan ook niet willen tornen, maar over de wijze waarop die rechten in een nieuwe organisatie van den Nederland- sche Omroep zouden kunnen worden ver zekerd. willen wij met de grootste kalmte en welwillendheid overleg plegen. Wanneer iemand ons tegenwerpt: de fei ten zijn tegen u, dan wijzen wij op onze mooie bloeiende vereeniging, die in het. af geloopen jaar kans gezien heeft haar leden tal met niet. minder clan 30.000 te vergroo- ten. Dan wijzen wij op onze vereeniging, waarvan de leden, niettegenstaande den económischen nood in de maatschappij, f 700.000 ruim aan contributie hebben opge bracht. Over de zender-kwestie sprekende zeide de heer De Clercq o.m.: De eigen zender is een leus geweest, waar voor wij jaren achtereen opkwamen. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft echter een beslissing genomen, die aan on ze verwachting op een eigen zender den bodem insloeg. De beslissing van den Minister was dui delijk in strijd met de wet, want deze wet spreekt alleen van bezwaren van techniek en uitvoering. Geen van deze bezwaren gold ten aanzien van de aanvrage van de A. V. R. O. Z.Exc. gaf te kennen, dat wanneer de A.V.R.O. zich op de wet bleef beroepen, hij genoopt zou zijn deze wet te doen wijzigen. De zucht de zaken niet nutteloos op de spits te drijven, heeft ons doen besluiten ons bij het inzicht van den Minister, zij het noode, neer te leggen. Ook door de A.V.R.O. wordt dus deelgenomen aan het overleg om te geraken tot het gemeenschappelijke be zit van een geheel nieuw zender-complex ten behoeve van den Nederlandschen Om roep, waarin het Rijk voor 60 pet., wat de zeggenschap en de financiën betreft, zal participeeren. Oude Rijwielplaatjes VOOR DE TUBERCULOSEBESTRIJDING Sohireiven wij in ons eirtikeil betreffende dit onderwerp, dat er nog wel drieduizend bedden leeg staan, de aandachtige lezer zal wel gemerkt ihöbben, dat dit een „Slip of the pen" is. 1-Iier had moeten staan, dat er nog i 3000 bedden in het gehs-el voor de tuber- culos'e-<paftieniten beschikbaar zijn, hetwelk gezien diet aamtal tJb.c.-lijdeds, dat directe verpleging behoeft, minstens liet dubbele zou moeten zijn. En toohstaan van die 3000 bedden neg 'honderden leeg! Geldge brek is de oorzaak, dat niet een ieder, die het noodig zou hebben, uitgezonden kan worden. Daarom, helpt in de strijd tegen de tuber DINSDAG 31 JULI HUIZEN 301.5 M. K.R.O. S.00—9.15 Morgeoconcert. 10.00—10.30 Gramofoonmuziek. 10.30—11.00 Muziekuitzending voor fabriek 11.00—11.30 Gramofoonmuziek. 11.30—12.00 Godsdienstig halffuurtje dooii Pastoor L. H. Perquin 12.01—J2.15 n.m. Politieberichten. 12.1512.30 Gramofoonmuziek. 12.30-1.15 n.m. De KRO-boys o.l.v. Piel Lustenhouwer. I.15—1.45 n.m. Gramofoonmuziek. 2.003.00 n.m. Vrouwenuurtje. a. „De vrij© Tijd" door mevr. J. Kaller Wigman. b. „Ge breide ochtendjapon in kantsteek", door mevr. N. Suyter Zwart. 3-00—3.15 n.m. Voordracht door Minny Heyermans. Uit „De ouwe speeldoos" van E. Fleerackers S. J. a. „De Ziekte van Ko ning Yvetot". b. „Zusterke Begijn", c. „Jan naar Trienetje". 3.15—3.45 n.m. Gramofoonmuziek. 3.45—4.00 n.m. Voordracht door Minny Heyermans. Uit „Miniaturen" (D. v. d. Staay). „Waar de menschen trotsch op, 4.00—5.00 n.m. I. Heyplaats Kinderkoor o.l. v. Otto de Vaal. A. d. vleugel: Gré de Hoog 5.00—6.00 nun. Gramofoonmuziek. 6.00—6.15 n.m. .Het a.s. Internationale Eucharistisch Congres te Buenos Ayres", door Pater F. Duynstee O.E.S.A. 6.15—7.00 n-m. Gramofoonmuziek. 7.00—7.15 n.m. Politieberichten. 7.15—7.35 n.m. Vragen van heden en toe komst. Economische vragen. II. .Handel en Handelspolitiek" door Prof. H. A. Kaag. (Uitzending van het R.K. Werkliedenver bond). 7 45—S. 15 n.m. „Steuirverleening aan werk- loozen", door G. W. F. van Hoeven. 8.15—8.30 n.m. Zangrecital door Vera Ko» rijn. A. d. vleugel: Fred. Boshart. 8.30—8 35 n.m. Vaz Dias. 8.35—9.35 n.m. Orkest o.l.v. Marinus van 't Woud. 9.509.45 n-m. Gramofoonmuziek. 9.45—<1030 n.m. Aansluiting met de Fest- spiele te Salzburg. Concert door de Ween- sche Philharmonle, o.l.v. Prof. Dr. Willem Mengelberg. 10.30—10.35 n.m. Vaz Dias. 10.35-11.20 n.m. De KRO-boys oJ.v. Piel Lustenhouwer. II.20—12.00 n.m. Gramofoonmuziek. HILVERSUM 1875 M. A.V.R.O. 8.01—10.00 Gramofoonmuziek. 10.01 10.15 Morgenwijding. 10.15—10.30 Gramofoonmuziek. 10.30—11.00 n.m. Het Omroeporkest o.l.vk Nico Gerharz. 11.00—11.30 Kook- en bakpraatje door mevr. R. Lotgering—Hillebrand. „Rijstge rechten". 11.30—1.00 n.m. Het Omroeporkest o.Ia* Nico Gerharz. 1.001.30 n.m. Gramofoonmuziek. I.302.00 n.m. Kamermuziek door het Hol- stad Strijkwartet. 2.00—2.30 n.m. Voordracht door mevr, Gusta Chrispijn—Mulder. 2.30—2.00 n.m. Voortzetting kamermuziek, 3.00—4.00 n.m. Gramofoonmuziek. 4.00—4.15 n.m. Overschakeling naar „Ra dio Kootwijk". 4.15—4.30 n.m. Gramofoonmuziek. 4.30—5.00 n.m. Radio-kinderkoorzang O.I.Vj Jacob Hamel. 5.00—6.30 n.m. Halfuur voor kleinere kin deren door mevr. Ant. van Dijk. 5.30—6.00 n.m. Aansluiting met restaurant „Haeck" te Scheveningen. Bela Kiss en zijn ensemble. 6.00—7.00 n.m. Dinermuzlek door Kovacs Lajos en zijn orkest. 7.00—7.30 n.m. Drie Zuid-Amerikaansché gramofoonplatenconcerten, samengesteld efl ingeleid door Mr. H. M. Merkelbach. III. 7.30—8.00 n.m. Vioolrecital door Constant Moermans. A. d. vleugel: Henk v. Wielink. 8.01—8.05 n.m. Vaz Dias. 8.05—8.35 n.m. Gramofoonmuziek. 8.35—9.35 n.m. Uitzending uit Salzburgj Concert door de „Wiener Philharmoniker'* o.l.v. Dr. Willem Mengelberg. 9.35—9.45 n.m. Topy Glerum zingt. Ofj twee vleugels begeleid door Thomas Tho* massen en Pierre Palla. 9.45—11.00 n.m. Studio-concert door Alfre do Campoli en zijn orkest. II.00—/11.10 n.m. Vaz Dias. 11.10 n.m.—12.00 Gramofoonmuziek'. 12.00 Sluiting. BUITENLAND Davcntry 1500 M.: 2.50 n.m. Verslag vad de tenniswedstrijden te Wimbledon. Miinchen 405.4 M.: 7.25 n.m. „Figaroa Hochzeit", opera van Mozart, m.m.v. Eli sabeth Schumann en Elisabeth Feuge. Scottish Reg. 373.1 M-: 8.20 n.m. Clyde Built", luiterspel van George Blake. Boekarest 212.6 M.: 835 n.m. Symphonic- concert. (Corelli. Mozart, Bach, Haydn). Weencn 506.8 M.: 8.35 n.m. Uitzending uïlj het Mozarteum te Salzburg: Concert o.l.v. Prof. Dr. Willem Mengelberg. (Bach, Beek hoven, Tsjaikofski). Boedapest 549.5 M.: S.40 n.m. Liszt-concert. Leipzig 382.2 M.: 9.05 n.m. „Kabale und Liebe", treurspel van von Schiller. Keulen 455.9 M.s 9.05 njn. Reger-concert. Monte Ceneri 257.1 M.: 9.20 n.m. Trio's van Dvorak en Tsjaikofski. London Reg. 342.1 M.: Gevarieerd pro gramma, DALING EN STIJGING VAN hET. AANTAL LUISTERAARS In Duitschland blijft het luisteraars-aantal dalen. Van 1 Juni—1 Juli is het met 41.940 terug geloopen. In Engeland echter blijft het aantal luisteraars toenemen. Het steeg daar ia den loop van de vorige maand met 34.033, KRACHTZENDER TE MADRID Naar de „Gaceta de Madrid" meedeelt, !s In[ Spanje de nieuwe wet aangaande den omroepj goedgekeurd en inmiddels in werking getreden* Hierbij is, rekening houdend met het plan vanl Luzern, vergunning verleend tot het bouwen! van een 125 kW krachtzender te Madrid op een golflengte van 1639 M. en voor kleiner*} zenders te Sevilla, in Galicië, te Valencia, Madrid en Barcelona. De nieuwe wet bepaalt) o.m., dat de omroep een zelfstandig lichaam is* onafhankelijk van de P.T.T. en door den, staaS rechtstreeks zal worden bestuurd. culose. Het is een eaiaik voor allen. Gaarne plaatsen wij nogmaals bet ver zoek vain die Vereeniging tot bevordering dier belangen van Ub.c.-patiënten in Neder land, orn de oude rijwielplaatjes en andore oudle metalen op te zenden naar bet kan toor, dat gevestigd is Breedeweg 5 te Am sterdam Oost, of aan den secretaris van afd, Rotterdam, den heer A. de Weger, Sparta- «traat 68 a. NED. VLASSPINNERIJ TE TILBURG STOPGEZET. De Nederlandsche Vlasspinnerij te Til burg zal vanaf heden gedurende .veertien,' dagen geheel worden stopgezet. Deze stillegging van het bedrijf zoo al 9 er geen tweede in Nederland bestaat en dat toegerust is met de meest moderne outillage is het gevolg .van een volkomen: gebrek aan orders. Mijnheer Pimpelmans gaat paardje rijden door G. Th. ROTMAN 29. Mijnheer Pimpelmans moest n.l. r de markt in de stad. Daar de boeren hem wegens den slechten tijd niet meer bij hun koeien riepen, was hij voor bijverdienste een hoenderpark en een konijnenfokkerij er bij begonnen. Met een groote mand eieren vóór zich en twee hokken vol langooren tegen z n rug gebonden vertrok hij. „Voorzichtig, hoorl" riep Mevrouw. 30. Nu was de schimmel een dankbaar, dier, en hij besloot dan ook, na al het lek kers, dat hij gekregen, had, eens extra zijn best te doen en zijn mooiste kunsten te ver- toonen. Het lieve leven begon, zoodra mijn heer Pimpelmans in de stad was. De schim mel zag daar plotseling een mooien, ronden vluchtheuvel met een agent er midden op.' .(Wordt Woensdag vervolgd)) UIT HET ENGELSCH VAN CHARLOTTE M. YONGE (12 De vader was dood en het gezin had de stad verlaten, maar deze zoon was op school gebleven en was later op het kantoor van de parapluie-fabriek gekomen onder toezicht .van mijnheer Dutton wiens petekind hii was en die hem als een neef behandelde. Hij was een goedhartig, bezadigd jongmensch, epn en al belangstelling in kerkelijke bijzonder heden, hij droeg een das van de kerkelijke kleuren en verdiepte zich in kerkmuziek en kcrkdecoraties, terwijl zijn uitspanningen alle daarmee in overeenstemming waren. Zij hadden volop pleizier, terwijl hij aan het nateekenen en. meten was van de zeer onbeduidende ruïnes, <lie weinig meer waren dan eenige stukken muur, weelderig be groeid met klimop en clematis, maar tus- èclien welke eenige fraaie, oude deksels van doodkisten met door bloemen omgeven kruisen laeen, interessant voor ieder die belang stelt in architectuur en kerkgeschie denis, zooals mijnheer Dutton zijn best deed 'de kinderen te leeren doen teneinde hen daardoor wat minder bekrompen in hun kerkelijke gevoelens te maken, en hun een zekerder grondslag te geven dan het belang yan het oogenblilc, een min of meer boos- óardig gevoel van verachting voor alle andere kerken in de stad en een stréelende. aandoening van vervolgd te worden. Zij streden met grooten ijver over de bloemversieringen en v.ormen, en elK stond met jeugdig vuur op een datum zooais mijnheer Dutton hun weldra toonde, dagtee- kenden zij van veel lateren tijd. De vijver was voor het laatste gelaten met het oog op het behouden overbrengen van de water- aloë. Het was heel moeilijk om er een te krijgen, aangezien de naaste plant te ver van den over bloeide om ze gemakkelijk te bereiken, terwijl de scherp gepunte bla deren, waaraan ze haar naam ontleent, hen beletten er op goed geluk af naar te grijpen. „Och, Monsieur, ik wou dat je een BeauI as", zuchtte Nuttie. „Waarom bon jej te dom om er eentje te gaan halen?" .,Het is een bewijs voor zijn groot ver-j stand", zei mijnheer Dutton. „Maar het is waarlijk al te belachelijk r al te ergerlijk om van zoo ver gekomen to zijn en ze niet te krijgen', riep Nuttiel „Och Gerard, wilt gij uw schoenen en koul- sen uittrekken? Gij zijt toch zulk een eendlr „Juist wat ik zou willen dat ik was'f, zei de jonge man, zijn broek omslaande. Maar zelfs dat plassen hielp niet. Mijn heer Dutton riep angstig: „voorzichti Gerard de grond is misschien week", kwam tot aan den kant, juist bij tijds o zijn hand uit te steken en een allemoojl- lottigsten val le voorkomen; want in wet wil van zijn bloete voeten zakte Gera eensklaps in den modder en bij zijn een poging om een slap voorr.it te doen, voel hij zijn voet uitglijden en zou in een oogeii- blik achterover in het slijk en het onkruid gevallen zijn. Hij krabbelde terug, zijn hoed viel tusschen het riet en hij bespatte. mijn heer Dutton .van, het hoofd tob de voeten. terwijl Monsieur begon te blaffen; volgens de dames, die onbedaarlijk stonden ie lachen, van verbazing zijn meester in zulk een toestand te zien. „Is het niet vreeselijk?" riep Ursula uit. „Wel! Het kon erger geweest zijn", zei mijnheer Dutton ernstig, cle meest in 't oog loopende spatten niet zijn zakdoek af- egende. „O ik bedoelde niet u maar de water- aloë", zei Nuttie. „Vijf mijlen ver er .voor gekomen te zijn en nog te vergeels!" „Ik weet niet wat ik zal raden" voeede Gerard er bij. „Zelfs al wilden de dames zich verwijderen „Neen, neen', kwam mijnheer Dutton tusschen beide, „het is geen geschikte plaats om te zwemmen; dat verbied ik. Gij zoudt verward raken in liet onkruid." „Kijk eens", riep Mary, die langs de oevers op verkenning uit was geweest en nu in triomf een langen stok ophief met een krom snoeimes aan cle punt, zooals gebruikt wordt voor het afsnijden van het onkruid. „Bravo, juffrouw Nugent!" riep Gerard. „Het vrouwelijk vernuft heeft de over winning behaald" zei mijnheer Dutton. „Schreeuw niet te gauw" antwoordde Mary: „zij kan nog wegdrijven en ons ont snappen." Maar men kreeg de water-,aloë behouden in handen, zij kwam zelfs niet in aanraking met het water, waardoor de schoonheid der witte bloemen geleden zou hebben. Gerard plukte nog eenige water lelies om morgen in cle altaarvaarzen te zet ten en daarop ondernam het gezelschap de wandeling naar huis door de bosschcn van fluisterende dennen, waarvan de ondergaan de zon cIq stammen mot een rosse tint over goot; oyer met heide begroeide gemeente weiden vol purperen heibloempjes, en hier en daar een plantje van de fijne, lichtro.se dophei; door korenvelden met sierlijk neeri hangende aren; langs heggen vol schoone pluimen van vederachtig of trillend gras, waarvan Nuttie bouquetten en botanische studiën maakte en die Gerard inzamelde voo-r herfstversieringen. Zij liepen en dansten te zamen voort met Monsieur achter zich aan, terwijl cle ouderen lien met zekere droefheirl en bezorgdheid gadesloegen. Uit kleinig heden hadden Mary en mijnheer Dutton gemerkt, dat zij beiden op de hoogte waren van het nieuws; zij bespraken de zaak in zijn gcheelen omvang en waren het eens dat de man een schurk en de vrouw een engel Avas, ook al was_zij eens zwak ge weest, en dat zij zeer vast op haar stuk moest staan als hij haar voorwaarden stelde. Toen zij daarop naar hun jonge vrienden keken, zei mijnheer Dutton: „Arme kinderen wat staat hun nog te wachten?" „Het is goed dat zij beiden zoo jong zijn", antwoordde Mary. HOOFDSTUK VII. Die man. Voor den kleinen kring vavi St. Ambrose Road was Zondag de %lag, die allen tot ge meenschappelijk werk en gemeenschappe lijke lielangen bij elkaar brachb De kerk diensten en de verschillende afdeelingen en scholen vervulden gedurende de week aller gedachten. Een zekere mate van hoopvolle inspanning en van afwisselend succes ver aangenaamt het leven en hoe reiner en hoo- ger liet doel is en hoe ongomengder dc. beweegredenen zijn, des te grooter >s het geluk dat de uitkomst oplevert. Zonder te spreken van de eigenlijke gods dienstoefening, moesten cle altaarvazen, ge kocht uit bijdragen van met zorg bespaarde penningen, en versierd met dc lelies en vareais van Monks Horton, de Koorkleeden, door de dames zelf gemaakt, de melodieën, waarvoor zij zich hadden geoefend de lof liederen die zij hadden onderwezen, voor hen veel meer belang hebben, dan wanneer zij alleen toeschouwers geweest waren. Elk kruis op de leeswijzers, elke bloem op hel altaarkleed was het werk van een hunner; alles in de kerk vertegenwoordigde een roem rijk feit, en koorknapen, schoolkinderen bijbelklasse en vaste leden der gemeente hadden een speciaal belang; ja, eike bezoe ker kon mettertijd een bekeerd' worden, al was hij nu nog van een ander gevoelen, en kqn althans door zijn offergave iets bij dragen tot voorziening in de vele behoeften van het district. Terwijl Nuttie haar Benedictus stond te zingen tusschen de winkelmeisjes, wier leiding haar was opgedragen, bemerkte zjj met zekere nieuwsgierigheid, gemengd met zelfverwijt, den eerste-klassc-reiziger van gisteren, die voor zoover de rijen stoelen het toelieten, in de kerk heen en weer liep en naar zij meende, haar moeder strak aan staarde. Het was goed dat mevrouw Eere- mont. de vaste gewoonte had, haar oogen nooit van haar boek of haar harmonium op te slaan, anders was zij zeker verlegen ge worden, meende haar dochter, door de oogei- welke haar onder haar zwart kanten hoedje en voile herkend hadden voor cle mooiste vrouw uit de kerk dat zij zeker was en waarvoor die heschaafde, vreemde beer haar ook hield. Nuttie wilde rij» bük-i ken gebruiken tot .verheerlijking harer in« nemende moeder! Zij deed dit met iets triomfeerends in den toon, waarop zij haar afkeuring te kennen gaf, toen zij na 'het vroege middagmaal als aaar gewoonte onder de hoede van juffrouw Nugent met haastigen tred naar de Zondags school ging. Het begon met dc kinderkerk en daarna volgde in de kamers, daartoe door mijnheer Dutton afgestaan, liet onder wijs dat het gemis eener armenschool mocsS vergoeden; een inrichting die de gemeente van St. Ambrose nu 't eerst uit, vrijwillige bijdragen hoopte te stichten. Op weg naar huis waren zij in druk ge sprek over haar leerlingen en maakten een gezel lig praatje met de andere onderwijl eeressen van verschillenden stand, totdat de vriendinnen haar eigen weg bereikten en daar tot haar verwondering juffrouw Heau- worth zagen. „Ja, zij is het wel!" riep Nuttie. „We zijn toch 'niet te laat? Neen, ik hoor een bel! Tante Ursula, waarom is u builen Wat is er' Waar is moeder?" „In huis, mijn lieve" sprak zij buiten adem, haar aangrijpende, „ik ben buiten gekomen om u voor te bereiden. Kij is ge komen uw vader „Waar?" riep Nuttie vrij onstuimig. „Hij is met uw moeder in de zijkamer. Tg heb gezegd dat ik u zou sturen." De armé juffrouw Headworth hijgde vaïi agitatie. „Och! waar is mijuheer Dutton niet dat hij iets doen kan (Wordt rervolg'd);

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 8