MAANDAG 30 JULI 1934 'TWEEDE BLAD PAG. '6 STADSNIEUWS Verbod van „snijden" door rij verkeer NIEUW VOORSCHRIFT DAT 'S NACHTS PARKEERENDE MOTORRIJTUIGEN VERLICHT MOETEN ZIJN I De C. v. P. vestigt er de aandacht op, dat vol gens de gewijzigde voorschriften van het Motor- >en Rijwielreglement bestuurders van motorrijtuigen lenz. alleen ander rijverkeer mogen inhalen en voorbijrijden, als daartoe gelegenheid is ook met Ihet oog op het uit tegenovergestelde richting ko mende verkeer. Is er derhalve een „tegenligger", Idan zal men moeten wachten. Voorts wordt bekend gemaakt, dat ook zal wor- tien gelet op het nieuwe voorschrift, dat motor rijtuigen op meer dan twee wielen, tusschen één Qialf uur nè zonsondergang tot een half uur vóór (zonsopgang op den openbaren weg staande, dezelf- 1de verlichting moeten voeren als rijdende motor rijtuigen. Niet voldoende is dus het motor rijtuig vlak bij een brandende lantaarn der straat verlichting te plaatsen of te laten staan, terwiji het motorrijtuig zelf niet van de voorgeschreven jyerliching is voorzien. COMMISSIE VAN ONDERZOEK NAAR DE MOGELIJKHEID VAN HUURVERLAGING. Door B. en W. is ingesteld een Commissie, welke ten doel heeft te onderzoeken de mogelijkheid van huurverlaging van arbei derswoningen. De Commissie bestaat uit de heeren F. Kooistra (voorzitter) en C. J. v. Tol (Raads leden), J. Zitman en H. D. v. Weizen (ver tegenwoordigers van den Verhuurdersbond), J. de Jong en H. Lombert (vertegenwoordi gers van de woningbouwver.), J. de Lange (vertegenwoordiger van de bouwers), ter wijl J. Westra, hoofinspecteur van Bouw-en Woningtoezicht als secretaris is aangewezen. DE WERKLOOSHEID Bij het correspondentschap voor Arbeidsbemid deling staan alhier als werkloos ingeschreven 169 perscaen, waarvaa 39 steuntrekkend. Leidsehe Zwemclub Onderlinge en Schoolwedstrijden Een stormachtige wind en een nijdassige tegen, hebben Zaterdagmiddag de onder linge- en schoolwedstrijden van dn Leid sehe Zwemclub tegengewerkt. De belang stelling leed eronder en ook op de stem ming hadden de weersomstandigheden een 'deprimeerenden invloed, zoodat de wedstrij den niet zulk een enthousiast verloop had den, als wij in vorige jaren wel eens heb ben medegemaakt. Aan de prestaties deecl dit alles echter niets af en toe. De wedstru den hadden meermalen een spannend ka rakter en uit sportief oogpunt is de middag dan ook uitnemend geslaagd. Het programma vermeldde onderlinge- en Schoolwedstrijden, maarer was slechts één schoolwedstrijd, n.l een 4 X 40 Meter wisselslag-estafette, waaraan slechts door twee scholen werd deelgenomen. De Chr. en de Gem. H.B.S. bekampten elkaar in dit nummer. Het werd een spannende race. In eerste 2 X 40 M. behaalde de Gem. H.B.S. jfeen belangrijke voorsprong, maar de over winning van deze school werd toch nog ernstig bedreigd doordat de Chr. H.B.S. op 'de twee laatste banen haar verlies prachtig ophaalde en slechts een fractie van een Seconde later aantikte dan cte Gem. H.B.S. Fr werden deze middag ook enkele kara- pirenschappen van Leiden verzwommen. Te 100 M. rugslag heeren werd door den i-ampioen van het vorig jaar. C. A. de Ree- de, glansrijk gewonnen, hoewel zijn club genoot P. Fabr een ernstige concurrent bleek te zijn. De 50 M. vriie slag voor da mes om het kampioenschap van Leiden bracht twee dames van L.Z.C. en twee van De Zijl aan de start. Mej. L. Bruggeman jvan L.C.Z. won onbedreigd. Om de tweede plaats werd tusschen mej. F. Passier (L.Z. C.) en mej. A. v. d. Mark (De Zijl) hard- iiekkig gestreden. Mej. Passier tikte een se- jfconde eerder aan dan haar tegenstandster Het voornaamste nummer van den mid dag was de 100 M. vrije slag heeren om het kampioenschap van Leiden en de van Spall- beker. H. v. d. Reyden had zijn titel tegen yes pretendenten te verdedigen. Het werd een spannende race waarin v. d. Reyden 'opnieuw op den titel beslag legde in den goeden tijd van 1 minuut 71/5 sec. C. A. de Reede die hem vrij dicht op de hielen zat tleed er nog altijd vijf seconden langer over. (Voor de overige wedstrijden verwijzen wij haar de uitslagen. In den polo-wedstrijd die ten slotte werd gehouden tusschen een L.Z.C.-combinatie en A.Z.C. (Alphen) was L.Z.C. voortdurend in de meerderheid, het geen zij in een 6—1 overwinning wist om te zetten. Hieronder volgen de volledige uitslagen: Schoolestafette 4 x 40 M.: 1 Gem. H.B.S. [(O, Crabbendam, J. Verhaar, J. Koene en J. JBeumer) 2 min. 81/5 sec.; 2 Chr. H.B.S. 2 min. 8 2/5 sec. 100 M. rugslag heeren (kampioenschap [van Leiden: 1 C. A. de Reede (L.Z.C.titel houder) 1 min. 29 4/5 sec., 2 P Fohr (L.Z.C.) 1 min. 34 4/5 sec. 50 M. vrije slag dames (kampioenschap fvan Leiden): 1 L. Bruggeman (L.Z.C.) 361/5 sec.; 2 F. Passier (L.Z.C.) 39 sec.; 3 A. v. d. (Mark (De Zijl) 401/5 sec, 40 M. vrije slag jongensadspiranten: 1 F. Tegelaar 25 3/5 sec.; 2 J. Koene 28 4/5 sec.; 3 O. Crabbendam 29 4/5 sec. 40 M. schoolslag dames: 1 B. Bruggeman 84 3/5 sec.; 2 H. Passier 36 2/5 sec. 100 M. vrije slag heeren (kampioenschap fran Leiden om den v. Spall-beker)1 H. v. 'd. Reyden (titelhouder) 1 min. 71/5 sec.; 2 C. A. de Reede 1 min. 12 4/5 sec.; 3 F. Te gelaar 1 min. 15 sec. 40 M. zwemmen met polobal heeren: 1 C. rA. de Reede 25 3/5 sec.; 2 H. v. d. Reyden 26 1/5 sec.; 3 P. Lut 28 sec.; 4 F. Tegelaar 281/5 sec. 40 M. handicap zwemmen dames: IC, J Wakka, 2 R. Bruggeman, 3 H. Passier, 4 C. y. Noort. Afvalrace heeren: 1 H. v. d. Reyden, 2 C. jA. de Reede, 3 K. Ydens. Polowedstrijd L. Z. C.-combinatieA.Z.C. [(Alphen) 61. .L WATERTEMPERATUREN iff* Zweminrichting Hooge Rijndijk 21 Yz gr. C. Zweminrichting De Zijl 20^ 9r- C. JfSSSSS J SCHOUW Door het bestuur der Hazerswoudsche Droog makerij zal op Maandag 6 Augustus a.s. se' j worden gehouden volgens art. 5 en 21 der prdening. -.r GEREF. STADSEVANGELISATIE ,1 Men verzoekt ons mede te deelen. dat de open- ilucht-samenkomst der Geref. Stadsevangelisatie 'deze week zal worden gehouden .Woensdagavond cd de Geeregracht,s| Afscheid Ds. L. Bonga Van de Doopsgezinde Gemeente Gistenmobgen heeft Dr L. Bonga, die een beroep naar Leeuwarden heeft aangenomen, afscheid genomen van de Doopsgezinde ge meente alhier. Het kerkgebouw was geheel gevuld. Bij den aanvang van den dienst werd gezongen Gezang 5 1 en 2: „Den Hoogen God alleen zij eer", waarna Ds Bonga voor ging in gebed. Tot tekstwoord had Ds Bonga gekozen de laatste woorden van Psalm 90: „En bevestig Gij het werk onzer handen over ons, ja het werk onzer handen, bevestig dat". Spr. ving zijn predikatie aan met er op te wijzen, dat elke voortgang afscheid betee- kent. Wij nemen allen dag afscheid. Niets s eigener en bekender dan afscheid n. Het afscheid dat spr. thans moet nemen geeft ondanks dat een diepe ontroe ring, omdat met dit afscheid zooveel zicht bare veranderingen ontstaan. Bij dit afscheid wil spr. stilstaan bij hetgeen heden afgeslo ten wordt: zijn arbeid in de gemeente van Leiden. Spr. wil echter niet terugzien met nuchteren-critischen blik, naar tekortkomin gen en teleurstellingen speuren, maar veel meer onderzoeken wat zijn arbeid heeft betee kend voor de groei van Gods Koninkrijk. Gij zelf, aldus spr., kunt schuchter en be scheiden vaststellen of er aan of in u iets eranderde door hetgeen ik u zeggen mocht. Als dat zoo is past mij en u dankbaarhid en God moge dat wenk bevestigen. Wij kun nen dat werk niet zien los van Hem, die den arbeider zendt in Zijn wijngaard. Spr. heeft heel sterk het gevoel gehad, dat hij de gemeente niets uit zichzelf gegeven heeft. Hij heeft gestaan in dienst. Daardoor is hij deemoedig geweest. Hij was geen dogmatisch prediker, maar heeft alleen geluisterd naar zijn eigen hart en door het. getuigenis daar- 'an getracht anderen den weg naar omhoog .tan te wijzen. Welke mensch kan echter waarlijk zeggen wat zijn God in hem getuig/t. De taal is een gebrekkig voertuig. En wie geeft de zekerheid dat een ander zal begrij pen hetgeen in het gemoed van den prediker leeft. Spr. heeft getracht als hij sprak over godsvertrouwen beproefde zielen op te wek ken tot overgave. Hij heeft getracht men- schen wakker te maken uit den doodslaap an de sleur. Hij heeft getracht zichzelf anderen te brengen tot. de bede: O Vader leer het ons te gaan in Zijn voetstappen. Hij heeft getracht levensmoed te schenken door de prediking van de troost van het land aan de overzijde. God moge ons zelf den wasdom geven. Hij bevestige het werk onzer handen over ons. Het Saat in laatste instan tie niet om ons, maar om God en de toe komst van Zijn leer. Er zal iets blijven van spr.'s werk. Het is datgene wat God bevesti gen zal. Wat het is? We kunnen het moeilijk definieeren. want het is voor ons allen niet hetzelfde. Laten we het. zorgvuldig wegber- s ons hart. En God lei-de ons verder. Neem Gij mijn beide banden en leidt Uw kind, tot. ik, aan d'eeuwige stranden, Uw ruste vind. Nadat gezongen was Gez. 37 1 en 2 sprak spr. een persoonlijk woord van afscheid ach tereenvolgens tot den kerkeraad, met welken spr. in zeer prettige verstandhouding de be langen der gemeente heeft behartigd, tot de tot. de zuster, de leden- en de jongerenkring, welke spr. een bloeiend vereenigingsleven toewenschte, tot den organist en allen, die vocaal en instrumentaal de bijeenkomsten de bijeenkomsten der gemeente hebben op geluisterd, speciaal tot Mevr. v. Leeuwen- de Pauw, de leidster van het zangkoor en de leden van haar koor; tot zijn catechisanten, die spr. de verzekering gaf van zijn sympa thie, voor hun jonge warme menschenlevens; tot de leidsters en kinderen van de Zondags school, tot de bijna tachtigjarige kosteres, die spr. zeer dankbaar was voor de ontel bare malen waarop zij hem heeft verkwikt ook met baar blijmoedigheid. Wij hadden het gevoel één firma te zijn, alclus spr., een finma die thans ontbonden wordt, maar ik zal U nooit vergeten. Ten slotte richtte spr. U zich tot zijn persoonlijke vrienden en daarna tot de geheele gemeente. Spr. dankte voor de geschenken, die de ge meente als stoffelijk blijk van waardeering beeft aangeboden. Moge, aldus besloot spr. God zijn aange zicht over u verheffen en u zegenen tot in lengte van dagen. De scheidende leeraar werd toegesproken namens de gemeente door den heer Hifrma, die er op wees, dat de Leidsehe gemeente alles in het werk heeft gesteld om Ds Bonga hier te houden. Het is niet mogen gelukken. Spr. wil dit afscheid ook niet dramatische opvatten dan het is. Een jong predikant werd tot breeder werkking geroepen. Het is na tuurlijk dat hij dezen werkkring aanvaardt^ Spr. beeft waardeering voor Ds Bonga's werk, speciaal om zijn prediking, die in steeds grooter wordenden kring ruim is ge waardeerd. Den scheidenden leeraar werd toegezongen Gez. 115. Ds Bonga bad tenslotte het Onze Vader, waarna nog gezongen werd Gezang. IS" Na afloop van den dienst maakten velen gebruik van de gelegenheid om in den kerke- kamer Ds Bonga persoonlijk de hand ten afscheid te drukken. N.V. Leidsehe Exploitatie-Mij. van Onroerende Goederen Het jaarverslag 'Aan het jaarverslag van de N.V. Leidsehe Exploitatie Maatschappij van Onroerende Goederen, gevestigd te Leiden gedurende het boekjaar 1933 is het volgende ontleend: In de vacature van den afgetreden com missaris, den heer B. H. Stumpel, werd voorzien door verkiezing van den heer L. Prins in de algemeene vergadering van aan deelhouders van 28 Juli 1933; overigens kwam er in de samenstelling van het be stuur geen verandering. Thans is aan de beurt van aftreden de heer B. H. J. van Linden, die terstond her kiesbaar is. Het maatschappelijk kapitaal, oorspron kelijk groot 2.000.000,— werd teruggebracht tot 1.500.000,terwijl op het uitstaande kapitaal de afstempeling met vijftig pet, zooals in de vergadering van 28 Juli 1933 is goedgekeurd, reeds is toegepast De in het vorig jaarverslag uitgesproken verwachting omtrent de exploitatie der bouwterreinen mocht de N.V. grootendeels verwezenlijkt zien. Een der terreinen werd vrijwel geheel verkocht tegen behoorlijke prijzen. De overdracht van een groot gedeel te dezer verkochte gronden zal eerst in het loopende boekjaar plaats vinden, waardoor de resultaten eerst bij de volgende balans geheel tot uitdrukking zullen komen. Thans wordt in exploitatie gebracht een terrein in Oegstgeest ter grootte van onge veer 5 H.A., waarvan inmiddels een gedeelte werd verkocht tegen bevredigende prijzen. De handel in huizen heeft weinig beteeke nis gehad. Slechts zes panden werden ver kocht tegen een de boekwaarde ruim delc- kenden prijs. Door de concurrentie op de woningmarkt moest buitengewoon veel zorg worden besteed aan de verhuring van leeg komende perceelen. De kosten van onder houd waren, naar verhouding, belangrijk hooger dan in voorgaande jaren tengevolge van de vele verlangens van huurders, waar aan wij moeten tegemoet komen om leeg staande perceelen te voorkomen. Bovendien moesten wij de huurprijzen aan den alge- meenen teruggang aanpassen, waardoor de huuruitkomst niet onbelangrijk werd ver minderd. Deze huurdaling heeft zich in het loopende jaar nog voortgezet, zoodat op een verdere verslechtering in de uitkomst van de huizenexploitatie moet worden gerekend. De zeer ongunstige tijdsomstandigheden be ginnen zich oók in dit bedrijf in het alge meen snel af te teekenen, en wel het scherpst door het aantal allerwege leegstaan de perceelen. De bouwnijverheid zal, naar onze meening, hiervan den terugslag moe ten ondervinden en de directie vreest, dat hierdoor ook de exploitatie der bouwterrei nen zal worden getroffen. Over het algemeen worden de resultaten over het afgeloopen jaar niet onbevredigend genoemd, waartoe hoofdzakelijk de gunstige bouwgrondexploitatie heeft medegewerkt. De winst bedroeg over het afgeloopen jaar 32.442.20. In den loop van het boekjaar werden nog verschillende bezuinigingen ingevoerd; de directie blijft er naar streven om het on- kostencijfer tot een zoo laag mogeliik peil terug te brengen om de te verwachten ver mindering van baten eenigszins te kunnen compenseeren. LEIDSCH SCHERM COMITÉ Door bovengenoemd Comité werden Zaterdag- iddag j.l. de Zomer-Sabelwedstrijden georgani seerd in Zaa'l Gijsberti, welwillend tot dit doel afgestaan, onder leiding van den voorzitter den heer de Jager die te ruim twee uren liet begi Aanwezig zijn de vereenigingen A. E. W. met de heeren van Duuren Jr. en Kop, Zaal Gijsberti et de heer Reering en „Elbewee" met de heeren •ussee, Eikerbout, Kettenis, Segaar en Brug Als Hoofdsecondant fungeert voor de eerste helft de heer de Jager. Onder de schermers heerscht een aangename sportieve stemming, hetgeen een vlugge afwerking bevordert en als er dan eenige tijd verloopen is, blijkt weldra dat de heeren Van Duuren Ji Reering, Brussee hiet voor elkaar ondei doen e de leiding nemen en behoudea. De tweede helft der wedstrijd, welke onder leid'ng stond Hoofdsecondant van Duuren, toont hetzelfde beeld De drie schermers staan nog steeds ongeslagen, hetgeen tot de hoogste spanning komt bij de derlinge ontmoetingen. Het einde komt dan ook on der leiding van den Leer Gijsberti met van Duuren Jr. en Reering elk met 6 ge wónnen partijen en Brussee met 5 gewonnen partijen. Aan het einde sprak de heer de Jager de dc nemers nog toe en dankte hen voor opkomst sportieve houding, de heer Gijsberti voor het be schikbaar stellen der zaal, en de verleende hulp, vaarna hij de drie prijswinnaars de beschikbaar Kcstclde prijizen ter hand stelde. De leiding berust- bij de socondenten de Jager en van Duuren in •goede handen. --1 WATERPOLO. Dinsdagavond om S uur speelt De Zijl II tegen H.Z. en P.C. (veteranen)'. Daarna speelt De Zijl III yoor de compe titie tegen H.Z. en P.C. V. DE DIENST DER APOTHEKEN. De avond-, nacht- en Zondagsdienst 'der apotheken wordt van Maandag 30 Juli tot en met Zondag 5 Aug. a.s. waargenomen door de apotheken: G. F. Rcvst, Stcenstraat 35, telef. 136, en A. J. Dc^k, Poezastr. 31, telef.' 1313," Ouverture, F. von Suppé; 3. Groot Gloria, D. Bortniansky, arr. W. J. Smolders; 4. Intermezzo uit Cavalleria Rusticana, P. Mascagni; 5. Passing of the Regiments, Marscbpotpoum Aubrey Win ter; Pauze. 6. Sempre Avaciti, marsch N. Ger- hards; 7. Le Calif de Bagdad, Ouverture, Boiel- dieu; 8. Gebed uit „Das Nachtlager", Kreutzer; 9. Gedeelten uit „Tannhauser", R. Wagner; 10. Sarie Marais, marsch, Cori. Koraal „Lof zij den Heer". katwijk aan zee CHR. JEUGD ORGANISATIE. De collecte, in den Wijdingsdienst gehou den, heeft f 66,62 opgebracht. Voor de inrichting van het Jeugdhuis werden nog de volgende giften ontvangen: één van f 75, twee van f 10, één yan f 5, twee van f 2.50, HUIS ONDERGELOOPEN. zware regenval had tot gevolg, 'dat een woning aan de Paul Krugerstraat, be woond door W. G., ondergeloopen is. De be woners waren naar de kerk; bereidwillige buren en familie hebben het water uitge- hoosd en opgedweild. RUSLAND EN EVANGELIE In verband met de te houden samen komsten te Katwijk aan Zee, op Dinsdag 31 Juli en Woensdag 1 Aug. a.s. in het Ge bouw voor Prot. Chr. Belangen, deelt men ons het volgende mede: Pastor Wiliam Fetler is stichter en lei der van „The Russian Missionary Society", waarvan het Hoofdkwartier in Riga, de hoofdstad van Letland, is. Vroeger was hij predikant te St. Petersburg, daarna kwam hij te Riga, daar hij uit Rusland werd ver bannen. Evangelisten van bovengenoemd genoot schap, dat Engelsch-Amerikaansch van oor sprong is, werken op 't oogenblik in Rus land, Polen, Letland, Estland, Lithauen on Mandsjoerije, terwijl ook gearbeid wordt onder de uitgeweken Russen in Boelgarije, Tsjecho-Slowakije en Parijs. Tevens ondersteunt het genootschap nood lijdenden in Rusland, onderhoudt een wees huis in Polen voor meisjes (Constantin, bij Warschau) en geeft tijdschriften uit. Op eenmaal werden S1.000 exemplaren van de Bijbel in de Russische taal gedrukt dit is de grootste oplaag, ooit in die taal verschenen. Tal van kerken en evangelisatie-lokalen zijn verrezen in den loop der jaren. De Nederlandsche afdeeling van het Rus sisch Zendingsgenootschap is gevestigd: Balistraat, 75 te Den Haag. Post-gironum- mer: 83961. Thans zijn voor eenigen tijd naar Neder land gekomen de heeren: Pastor William Fetler, Directeur van de Joodsche Afdeeling van genoemd genootschap. Ds Fetler bracht in 1932 in het belang van het Russisch Zendingsgenootschap, ge- ruimen tijd in Amerika door, leiderdorp RAADSVERGADERING Alle leden aanwezig. Voorzitter de Burge meester. De burgemeester opent de vergadering met gebed waarna de notulen worden burgerlijke stand ONDERTROUWD: IPJ Haasbeek 23 en - Dujjverman 21 j.; J Kettenis 31 en J N< boom 31 j; C v d Spek wedr 65 j en T Snei id 92 j: E van Fruchten 27 J en J A F cv II 22 j; J W Zirkzee 19 en G v d Haven 1 H Rünsburger 27 j en S Kantebeen 25 j; -.•houten 24 j en A G Bekoojj 19 j BEVALLEN: S v Duuren—Zwier8 d; J Hoog duinHendriks z: S BouterBourgeoiH z OVERLEDEN: E R Dorré zn 26 j Uit den Omtrek alphen aan den rijn DE NIEUWE HOFBRUG EN REGEN Dat de nieuwe Hofbrug naast de schuine trot toirs ook tot andere onaangenaamheden aanleiding kan geven bleek gisteravond. Door de hevige genval omstreeks half acht was het spoedig zijde Julianastraat een ware overstrooming. Voor de waterafvoer vlak bij de brug heeft men gezorgd, maar niet een tiental meters verder. Nu stond' het water een tien tot twintig centime! hoog over de geheele breedte van de weg en I lengte van ongeveer tien meter. Passeerende kerkgangers ondervonden hiervan last en vooral als juist een auto passeerde die zijn vaart niet voldoende geremd had. Men zoekt een oplossing voor de schuine trottoirs, laat daarbij gelijk verandering brengen in de w afvoer opdat we in het najaar met aanhoudende regen niet weer voor dergelijke verrassingen komen. Doordat een wielrijder zonder teeken te geven snel een dwarsstraat kwam uitrijden werd dej wielrijdster mej. P. aangereden, waarbij haai rijwiel werd beschadigd en zij verwond. SALARISHERZIENING Naar we vernemen zijn de voorstellen vac en W. voor een nieuwe salarisregeling v< ambtenaren, gemeentewerklieden en personeel be drijven bij de commissie voor georganiseerd leg ingekomen. Heden wordt de eerste vergaderin van deze commissie over de voorstellen gehoudei We meenen dat'het de 'bedoeling is deze regelir per 1 Januari a.s. in te voeren. PARKEERVERBOD Het parkeeren in onze gemeente wordt regeld doordat de betreffende borden zijn geplaatst en de politie aan de verordening de hand zal houden. ZILVER BROCHE Op het politiebureau kan de eigenaar terug krijgen een gevonden zilver broche. M.ILL.O.-EX AMEN S Voor het examen Mulo-diploma A. slaagden de volgende leerlingen van de Muloschool mi Bijbel (Hoofd de heer A. Maaskant) alhier: G. van Abshoven Ter-Aar; G. Baane, Alphen Rijn; H. v. d. Berg. Alpen a. d. Rijn; A. van Dam, Alphen a. d. Rijn; T. Hegeman, Ter Aar; C. A. Hellemond ALphen a. d. Rijn; J. v. d. Helm, Alphen a. d. Rijn; J. Lemkes, Alphen ad. Rijn; P. H. Mellc, Alphen a. d. Rijn; P. Pasma Alphen Rijn; M. Stapper, Alphen a. d. Rijn; W. v. Tuijl, Alphen a. d. Rijn en G. de Vogel, Alp'hen a. d. Rijn. Hiermede zijn alle candidaten van genoemde school geslaagd. CONCERT De Chr. Muziekvereen. „Arti et Religioni" zal a.s. Dinsdagavond 8 uur een concert geven in de muziektent aan de Stationsstraat. Het programma luidt als volgt: Koraal Ps. 98: 1. 1. Vereenigingsmarsch va „Arti"; Wy J, Smolders; 2, Dichter und Baue; Ingekomen zijn o,a.: eenige missiven van Ged. Staten ten, geleide van goedgekeurde raadsbesluiten, als mede een schrijven, ten geleide der vastgestelde rekening 1932 met enkele opmèrtiingen. Omtrent uw verzoek' om subsidie Chr. Harm. Ver. „Devote" en een verzoek van de Voetbal veresniging „Ons Clubje" om do sloot gelegen naast het sport-terrein te willen doen dempen, wordt besloten, hierover in een volgend© vergadering te be slissen, nadat B. en W. prae-advies hebben uitgebracht. De Voorzitter deelt mede dat voor 't te yerbouwen Raadhuis eenige geschenken zijn aangeboden. Do heer A. de Jong schenkt de gemeente een windwijzer met een. ko peren scheepje, terwijl de heer P. E. Vier- vant Tukker het gemeentewapen jn klei geboetseerd, aanbiedt. Daarna deelt de Voorzitter mede, dat geus werkverruiming (verbouw raadhuis, bouwwoningen Patrimonium enz.), de werk verschaffing deze week zal worden ge schorst tot het najaar. Zoo besloten. Ten slotte deelt de voorz. mede, dat deze gemeente voor de steunverleendng is inge deeld in de 7e klasse. De heer Klaver vraagt of de groote gezin nen hierdoor schade zullen lijden. De heer De Haas vraagt of'tmcggliik zol zijn de kindertoeslag te verhoogen. Nadat andere leden zich daarbij hebben aangeslo ten, zegt do voorz. toe, namens B. en W., die het hiermede eens zijn, te zullen trach ten verbetering te verkrijgen in den kinder bijslag. Echter raadt hij aan, niet te hooge verwachtingen te koesteren. Hierna wordt de gemeente-rekening 1933 aangeboden. De voorz. noemt de cijfers, waaruit blijkt, dat er een batig saldo is vaai f20521,08. De Voorz. deelt nog mede. dat door latere uitgaven waartegenover slechts kleine inkomsten staan, de werke lijke toestand we leits minder gunstig zal zijn. Tot leden der commissie tot nazien uwi-i rekening 1933 worden benoemd de heeren Klaver, Roest en De Haas. De rekening 1933 van het Grondbedrijf wordt vervolgens vast! gesteld. Dit bedrijf verkeert in blakend! welstand. In het afgeloopen jaar werd ongevee 9000 M2. bouwgrond verkocht De rescn bedraagt thans ruim f25.000. Op voorstel van B. en W. wordt de rekt ning van het Burgerl. Armbestuur met al. stemmen vastgesteld, ontvangsten en ui gaven op f1775. Tot leden van den Raad van Toezie' op de Woningstichting „Patrimonium" wc den voor de eerste maal benoemd de hc ren B. G. Corts, M. Splinter en Dr. G. de Bruijne. Vervolgens wordt vastgeste het bestek voor den aanleg van een s-tre door den heer M van der Velden. B. en stellen den Raad voor, een kleine wijzigi in hot uitbreidingsplan aan te brengen, v betreft de breedte van deze nieuwe stretat, welke de Koningstraat met de HoogmcJle- scheweg zal verbinden. De straatbreedte zal van 20 M. op 10 M. worden terugge bracht (op het uitbreidingsplan was deze grond als plein bedoeld). Deze wijzi,(ling wordt goedgekeurd. De heer van der VeWea heeft verzocht, de Koningstraat aan del ge meente te mogen overdragen. Deze stfraat zal dan opnieuw bestraat worden en de trottoirs verbreed. De nieuwe straat zal miet de henbestrating van de Koningstraat door den heer Van der Velden worden uit gevoerd. Het verzoek wordt met alg. st, toe gestaan en do overeenkomst aangegaan. Ten behoeve der Woningstichting „Pa trimonium" wordt een wijziging aange bracht in het uitbreidingsplan. De Raad besluit tevens in principe het uitbreidings plan te wijzigen bij den Zijldijk ter verbe tering van den verkeersweg. Eenige wijzigingen worden in de begroo ting 1934 aanugebracht. Rondvraag. De heer De Haas informeert naar de door den Minister xoorgestelde regeling der ziekenfondsen, de werkloozen betreffende. De voorz. bespreekt een en ander; de mo gelijkheid bestaat, dat op den duur een ge meentearts moet worden benoemd. Met den administrateur van een groot ziekenfonds is reeds overleg gepleegd, omtrent reductie op de tarieven. Het denkbeeld moet nog nadetr worden overwogen om te beslissen in welke rich ting moet worden gegaan. De heer Klaver vestigt de aandacht op de huisnummering van den Hoogmadesche- weg welke dikwijls verwarring sticht, B. en W. zullen dit behandelen. i Sluiting, 1 leidschendam fa- INBRAAK IN DE GROENTENVEILING Ongenoode gasten hebben een bezoek aar> de groentenveiling Veur en omstreken gebracht. Door het uitsnijden van een ruit hebben zij zich toegang •tot de cantine verschaft. Eir worden eenige flcs- schen en gevulde goeken vermist. De rijkspolitie heeft de zaak in handen. ONGERECHTIGD VOEREN VAN EEN OCTROOINUMMER Tegen de garage Verwerd en Co. aan de Veur- sche Achterweg is naar wij vernemen een aan klacht ingediend wegens het ongerechtigd voeren »en Octrooinummer betreffende de ruwolie- vergassing voor auto's. lisse FIETS TERECHT De gestolen fiets van eei> der arbeiders ve firma Gr. alhier is te Amersfoort opgespoord. Hel mocht de politie niet gelukken den dader te vatten. OPLICHTERIJ Een handelaar in koffie en thee wist alhier bij verschillende adressen zijn artikelen te plaatsen de belofte dat de koppen en schotels, die ca deau gegeven werden, later gebracht zouden wor den; de man is echter niet meer verschenen! GESLAAGD Mej. Joh. Grimbergen behaalde te Noordwljk het diploma Costumière. BEVOLKING VAN LISSE Ingekomen: Mej. H. J. M. Toledo van den 'Haag; Mej. P. Philippo van den Haag; Mej. P. Bleeck van Aalsmeer; E. Brokkelman en gezin van Amsterdam; J. de Lange en echtgenoote van 'Leiden; A. van der Vlies en gezin van Sliedrecht. ertrokken: Me). A. M. L. Verdegaal naar Noordwijkerhout; Mej. H. v. Rooy naar Haarlem; D. Kulk naar Hillegom. ARBEIDSBEMIDDELING. Bij de Gem. Arbeidsbeurs stonden in de afgeloopen week ingeschreven: 111 land arbeiders, 5 schippersknechts, 9 timmerlie den, 9 metselaars, 3 opperlieden, 3 schilders, loodgieters, 5 chauffeurs, 2 rijwielmon teurs, 1 fabrieksarbeiders, 2 transportarbei ders, 1 monteur, 1 kabelmonteur, 1 winkel bediende, 1 incasseerder, 1 bollenreiziger, 1 scheepsbouwer, 1 kellner, 1 slagersknecht, 1 kleermaker, in totaal 162 (in 1932 112 en in 1933 141). GEVONDEN VOORWERPEN. Donkerblauwe slip-over, armbandhorloge, gabardine regenjas. Inlichtingen verstrekt politie. MAANDAG 30 JULI Programma 3: 8.Keulen; 12.20 Brussel Fr i.2Q Londen R.; 15.20 Kalundborg 16,50 Parüa R; 1720 Brussel Y1 1020 Luxemburg; 21,05 Pa rijs Radio Programma 4: 8,20 ParUR Radio 10.35 ParUa Radio; 12.2o Daventry; 15.20 Londen R.; 17.35 Eng. zender; 18.20 Daventry.; DINSDAG 81 JULI Programma 3: 8.Keulen; 12.20 Brussel Fr; !.20 Londen Reg: 11,20 Kalundborg of Luxem' burg; 17.20 Brussel VI. Programma 4: 8.20 Parijs R; 12.20 Daventry; 15.20 Londen Reg; 17.33 Eng zender: 18.Z0 Brus sl Fr.; 10.30 Sportpraatje J G A Janssen; 20.- Keulen; 20.20 Daventry; 21.31 Londen Reg. Onze plaatsgenooten Fr. van' der Mey en Anna Tol slaagden te Den Haag voor het Mulo-diploma. oegstgeest HET NIEUW GEBOUW DER GEREF. KERK Het nieuwe gebouw der Geref. Kerk al hier zal, naar wij vernemen, op 6 Sept. ar officieel in gebruik worden genomen. rijnsburg OUDEN VAN DAGEN. Dinsdag 31 Juli hopen de Rijnsburgsch'e Radio Nieuws. de geen stof tot bespreking. Eveneens werd zonder discussie accoord gegaan met het voorstel van B. en W. om over te gaan tot demiping van de sloot bij bet hulppostkanr toor. Verbetering wegendek, een aangehouden voorstel van de vorige vergadering. B. en W stellen thans voor om het gedeelte Omme- dijkscheweg tot aan de Nieuwe weg van een teerdek te voorzien. De heer Onderwater acht de Weipoort niet geschikt voor een teerdek, terwijl de heer Paardekooper zich daarbij aansluit. De heer Meijdam spreekt in ongeveer ge lijke geest en stelt voor om het gedeelte Ommedijkscheweg van een teerdek te voor zien tot aan de woning van v. Velsen en met de eigenaren van de bei-men in de Wei poort in onderhandelingen te treden om tegen een matig beda'ag deze over te nemen, opdat de in dien weg liggende bochten kun nen worden verkleind. Dit voorstel, overgenomen door B. en W. wordt dan zonder hoofdelijke stemming aan: genomen. Bij de rondvraagt vraagt de heer Meijdam naar het prae-advies vaai B. en W. inzake de verlichting van het Utr. Jaagpad, waar op de voorzitter mededeelt, dat dit in de vol-gende vergadering zal worden gegeven. Doordat een der eigenaren buitenslands ver toefde konden geen onderhandelingen plaats hebben. De heer v. d. Krogt vraagt om maatrege len tegen het zwemmen langs den openba ren weg, alsmede het loopen in zwempakjes waarop de Voorzitter toezegt, dit in de ver gadering van B. en W. te besprekea Hiema sluiting. BINNENLAND Propaganda voor gas OP DE TILBURGSCHE TENTOON- STELLING Het' mooie en keurig verzorgde maand blad Gasbelangen geeft een lezens waardig artikel over de propaganda voor gas, zooals deze op de mooie en keurig ver zorgde Tentoonstelling te Tilburg gevoerd wordt en wegens de verlenging nog twee weken gevoerd kan worden. Reeds sedert eenige jaren heeft men in Tilburg een krachtige propaganda gevoerd voor het gebruik van gas en werden er gas toestellen aangeraden en verkocht, welke technisch en wetenschappelijk éf zijn. En de resultaten? Gedurende de laatste, voor de indus trieën zoo uiterst moeilijke jaren, zag het Tilburgsche Gasbedrijf zijn gasdebiet ge stadig stijgen. Petroleum voor het koken werd een onbekend artikel. Steeds meer scholen, groote zalen, patronaten, café's, win kels, kantoren en particuliere woningen werden met gasverwarming ingericht. Ook het gebruik van gas voor warmwaterberei ding, hetzij voor het baden, voor de huis houding, of voor de industrie nam steeds meer toe- En dat het Tilburgsche publiek gas als „de moderne brandstof" ging waardeeren, wordt bewezen door het feit, dat binnen korten tijd meer dan 500 waschketels en waschcomforen, bijna 100 kleermakers-pers ijzers en weldra 50 kookketels voor slage rijen in bedrijf gesteld konden worden. Geen wonder dus, dat de Directie van het Gemeente-Gasbedrijf te Tilburg tot de over tuiging kwam, dat op de Tentoon-stelling „Stad Tilburg 1934", de tentoonstelling van den vooruitgang, gas zeer zeker niet mocht ontbreken. Maar ook de Staatsmijnen bleken, direct toen vaststond, dat deze tentoonstelling, meer dan plaatselijk of ook maar provin ciaal karakter zou krijgen, van meening te zijn, dat zij als de grootste gasproducenten en leveranciers, moesten deelnemen. Men weet het: de Staatsmijnen leveren het gas aan vele gemeenten in Limburg en Brabant en tevens aan zeer groote parti culiere ondernemingen, zooals: aardewerk industrie, pannen-industrie, en machine industrie. Ook werden tot deelname bereid gevon den een keur van vooraanstaande firma's op het gebied van gastoestellen, waaronder vooral ook de Nederlandsche industrie. Door deze samenwerking is .een van de mooiste af deelingen van de Tilburgsche tentoonstelling tot stand gekomen, vooral ook door het feit dat naar eenheid van architectuur, kleur en vorm gestreefd werd. VACCINATIE. Op Woensdag 1 Augustus a.s., des nam. om 2 uur, wordt ten huize van Dr. Rijk mans de gelegenheid geboden tot kosteloo- ze vaccinatie. voorschoten PAARDENMARKT. Op de Zaterdag alhier gehouden jaarlijk- sche paardenmarkt werden aangevoerd 334 paarden en 27 veulens, totaal 361 stuks» SCHIETWEDSTRIJDEN. Op den schietwedstrijd van den Leidschen Schietbond te Katwijk behaalden de heeren G. J. IJperlaan en J. Noort alhier op de Pers. Baan resp. een 4en en 2en prijs. De eerste behaalden bovendien nog den kampioensprijs en den len prijs vrije baan. zoeterwoude GEMEENTERAADSVERGADERING Vrijdagavond vergaderde de gemeente raad. Vooreitter was burgemeester Wap. Alle leden waren aanwezig. De Voorzitter opende de vergadering en verzocht de aanwezigen zich van hun zit plaatsen te verheffen, waarna hij eenige woorden sprak gewijd aan de nagedachte nis van Z.K.H. Prins Hendrik. De notulen werden goedgekeurd. Aanbieding had plaats van de gemeentie- rekening 1933 en die van het waterleiding bedrijf over 1933, waarna een commissie be noemd werd, bestaande uit de raadsleden V-. Bennekom, Wessel en Van Haastrecht, tot het nazien van deze rekeningen. Een gelijke subsidie werd toegekend aan de R.K. Vereen, tot Kinderuitzending, afd. Leiden, als werd toegestaan voor de afdee ling Leiden van gelijk dioelbeoogende Prot. vereeniging. Subsidie-aanvraag R.K. sportsereen. A.S.C van f 150 komt in behandeling!. B. en W. stelden voor f 100 te verleenen, onder be ding, dat aan alle leerlingen der R.K. school Zuidbuurt en Schenkehveg, die zich daartoe aanmelden, het onderwijs wordt gegeven zonder dat die leerlingen lid of adspirant lid behoeven te zijn. De heer Meijdam mierkt op, diat do over gelegde exploitatierekening niets zegt; im mers is dit een rekening van de sportver- eeniginig in haar geheel en niet een over zicht van de kosten van het gymnastiek-- onderwijs van die schoolgaande kinderen. Hij zal zich tegen deze subsidie niet ver zetten, omdat B. en W. reeds een korting van f 50 hebben voorgesteld, maar zag gaarne het voorstel aangehouden tot een volgende vergadering, opdat een nadere rekening kan worden overgelegd. Meerdere leden zijn met hem van meening, dat deze exploitatierekening niets zegt, doch meenen dat de subsidie wel te rechtvaardigen is. Hierna wordt zonder stemming liet voor- Hoewel Ds de* Graaf zijn uitgangspunt niet cf-pl van B en \V flnntrennmen h&eft kunnen wijzigen, heeft hij niettemin en v/' aangenomen. gaarne rekening gehouden met verschillende Wijziging gemee njtebegrootmg 1934 lev er-opmerkingen, die gegeven werden,. Boeken en Geschriften. DE RECHTEN DES VERBONDS, door Ds S. G. de Graaf. Uitgave van Gebr. Zomer en Keu-nlng te Wag-enlngen. Zooals bekend is, heeft Ds de1 Graaf onder het motto „Eucharistie" bij de depu- Synode van de CT ingediend :rboek. I>ez n de Synode te J i paedagoglsche =f. Kerken te Arnhem een in een nieuw catechlsatie- itaten hebben dit leerboek ddelbung voorgesteld, maar bezwaren, we prijsvraag i dat de methode volgd te worden Middelburg schreef een nleu- cn stelde daarbij de elsch, an de catechismus diende ge- idhaa.ft in een los bijgevoeg- loor hem ingenomen stand- ifficieel leerboek tot heden staat er dus recht tot invoe- loek van Ds de Graaf en kan een flink woord meespreken beate method® onderwijs. >g ontbreekt, ng van het les praktijk i het cateohisatie- igen en antwoorden is be houden. Bij de oudere leerlingen kunnen ook de gegeven toelichtingen behandeld worden. Ais uitgangspunt is het genadeverbond ge nomen, opdat van den beginne aan bij de doop leden in het licht worde gesteld de verbonds- betrekking, waarin zij als zaad der gemeente gesteld zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6