Jlirttwr £riiisrf)» <üourmtt I Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor L eiden ;n Omstreken N.V. JÜTHANDEL V.HJ. VAN SCHIJNDEL C° a 20 Prijs stofj &bonnementsprijö: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevesligd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 '/a ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestfiat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 N°. 5233 ZATERDAG 28 JULI 1934 15e Jaargang aibertentieprijjen: Van 1 tot 5 regels f M7'/» Elke regel meer0.227» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 045 Handelsadvertentiën per regel 0.177* Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 'f bureau wordt berekend 0.10 DE GEZAGSBRON De principieele tegenstelling duidelijk gesteld In de roman „Die niet heeft van den auteur Jilles Limburg betoogt de niet-gestudeerde, maar universeel onderlegde ouderling, dat hjj, die het soevereine gezag Gods verwerpt geen enkele rechtsgrond heeft om gezags- erkenning van anderen te vergen. Het kan slechts tot dankbaarheid stemmen, dat deze waarheid ons een voudige Christenvolk diep in de ziel gebrand is, want juist daardoor staan zij stevig tegenover elke revolutionaire actie, in welke vorm deze ook optreedt. Dit is ook een sterke steun voor onze Christen-arbeiders, die niet kunnen ontkennen, dat ze over de zakelijke be- teekenis van loon en arbeidsvoorwaar den, in bepaalde gevallen vaak precies eender denken als hun revolutionaire mede-arbeiders en die, desniettemin geen oogenblik over het hoofd zien, dat de principieele scheidslijn, hoe ook ge maskeerd, immer scherper gemarkeerd wordt. Het is niet zonder beteekenis, dat juist in deze dagen in de kringen der roode vakbeweging veel over het gezag gesproken wordt, want ondanks de moderatie, de inbinding, welke thans in die kringen geconstateerd kan wor den, blijjvt telkens weer, dat er princi pieel niets veranderd is; de ouder ling heeft gelijk: wie zich tegenover God als revolutionair gedraagt, heeft geen onwrikbare grond voor zijn zagstheorie. Het blijft dangetheore tiseer; het alles beslissende woord wórdt niet gesproken. De voorzitter van de bond van mo dern, d. i. sociaal-democratisch georga niseerd overheidspersoneel, hield op het laatste congres een voordracht over het gezag en het loont de moeite hier aan eenige aandacht te schenken, in verband met de vragen welke wij aan de orde hebben gesteld in verband met het jubileum van het C.N.V. Ook de moderne vakbeweging erkent de beteekenis en de noodzakelijkheid 'van het gezag. We willen thans onbe sproken laten, dat zij in het verleden al heel weinig gedaan heeft om het ge zag te versterken en veel meer om het te ondermijnen. Het is in elk geval winst, dat men thans, zij het in strijd met de historie, kras en krachtig ontkent eenige aan sprakelijkheid te moeten dragen voor het gebeurde op „de Zeven Provinciën". Wij hebben op zoo onderscheiden en onweerlegbare wijze het causaal ver band aangetoond tusschen de revolutie aan boord en de invloed der roode vak beweging, dat wij er thans het zwijgen toe kunnen doen. Wij moeten echter protest aanteekenen tegen een uitdruk king als deze: „Er was in het buiten land overal een drijven naar rechts; ook hier moest men een aanleiding hebben in die richting te gaan"; want wie dat zegt, tast het gezag aan. Overigens erkennen we natuurlijk gaarne, dat men ook aan die zijde komt tot praktische conclusies, welke we vol komen onderschrijven. Toen de regeering beperkende voor schriften gaf voor het optreden van het overheidspersoneel en daarbij een ver bod van publieke actie uitvaardigde, schreven wij onmiddellijk, dat hier natuurlijk agitatie bedoeld was in de ongunstige beteekenis van het woord en spoedig werd deze conectie aan gebracht. Het gezag, we geven dit den spreker op. het congres volkomen toe, wordt geoefend door menschen, die fouten kunnen maken, en is daardoor niet al tijd objectief, maar dikwijls subjectief in de uitvoeringdaarom moet critiek mogelijk zijn. Met instemming clteeren wij, dat .hieraan toegevoegd wordt: „Dat houdt niet in, dat ons optreden niet gebonden zou zijn door de bestaande verhouding. Iedere verhouding houdt een beperking- in. Bij een particulier bedrijf kan de arbeider ook niet in zijn vrije tijd de zaak, waarin hij werkt, ondergraven. Voor den ambtenaar is dat in nog ster kere mate het geval. Hij dient dat al tijd in het oog te houden." Dit is een aanmerkelijke vooruitgang vergeleken bij vroeger. In 1903 b.v. was men er nog volstrekt niet van doordrongen, dat „de positie der ambte naren een andere is dan die, waarin de particuliere arbeiders tegenover hun patroon staan; waarmee de ambtenaar rekening moet houden, maar ook de overheid". Toen nam men niet als grondwaar heid aan, dat de overheid niet elk oogenblik haar werk kan neerleggen. „Zij moet, zoo wordt nu terecht opge merkt, noodzakelijke voorzieningen in stand houden en is daardoor in zeker opzicht in een dwangpositie. Het alge meen belang moet de overheid blijven dienen. Dat heeft een bijzondere ver houding tusschen overheid en ambte naar geschapen. De overheid dient het algemeen belang en is daarvoor verant woording schuldig aan de politieke or ganen, die het algemeen belang ver tegenwoordigen." Daaraan mag ook toegevoegd wor den „Maar daardoor wordt ook de positie der overheid als werkgeefster tegenover haar dienaren een andere dan die der particuliere werkgevers. Deze dienaren moeten de vrijheid be houden, op te komen voor haar belan gen en rechten." Dat is nu precies dezelfde redenee ring, welkeminister Kuyper, die volgens een plaat in de roode pers, den ambtenaar wilde worgen, in 1903 hield. Het overheidspersoneel mag tot geen prijs staken, zoo betoogde deze minis ter, want dan komen de publieke dien sten in gevaar; echter volgt daar ook uit, dat de rechtspositie van dit el met bizondere waarborgen omringd moet zijn. Dat de roode vakbeweging in dertig jaar tot dezelfde conclusie gekomen is, mag als winst worden geboekt in d dagen van revolutionaire woelingen. Evenwel, hoe royaal wij ook deze kentering constateerendaarmee is niet gezegd, dat er principieel ook maar iets veranderd is. Wij mogen aannemen, dat op het bedoelde congres eens duidelijk is uit eengezet, door welke beginselen de roode (vak)beweging zich laat leiden in haar oordeel over het gezag, want de kem van het betoog is ook als voor dracht voor de V.A.R.A. gehouden. Welnu, die kern sloot elke twijfel buiten over het onchristelijk en revo lutionaire karakter van de gezags- beschouwing, welke men in deze krin gen aanhangt. Dat zit reeds in de om schrijving, „dat gezag onontbeerlijk is in iedere maatschappij,'in iedere orga nisatie, in geheel de maatschappij. En gezag, noodzakelijk in het leven en de maatschappij, daarom aanvaard moet worden." Hier proeft men reeds, dat het gezag slechts op utiliteitsgronden, terwille van de nuttigheid, geaccepteerd wordt. Het komt echter nog veel duidelijker uit in de citaten, welke we wel ver plicht zijn nu woordelijk te geven. Het overheidsgezag is van representa tieve aard. De staat brengt het gezag mee, een staat zonder gezag is een on denkbare constructie. Het treedt op na mens de collectiviteit Het anarchisme is tegen gezag, maar ook tegen den staat en tegen macht Hier ligt het verschil tusschen ons en syndicalisten en anar chisten. Wij hebben gekozen voor het gezag en collectiviteit en tegen syndica lisme en anarchisme. Wij zijn voor het centraal gezag op elk gebied. Maar hoe moet dat gezag tot stand komen? Dat is beslissend voor onze aanvaarding. Wij zijn democraten en meenen dat het gezag moet steunen op de democratie. Dan kan het spreken namens het volk. In er dictatuurstaat is dat niet mogelijk. Daar treedt het ge zag op namens een minderheid. Dit laatste is op zich zelf volkomen juist en in het bovenstaande wordt ook het onderscheid tusschen sociaal-demo craten en anarchisten juist omschre ven. Maar ook hier dringt zich onmid dellijk de vraag naar voren: met welk recht dringt gij, meerderheid van bur gers, uw gezag op aan de minderheid? Deze laatste kan zoo onbeduidend we zen, dat er nauwlijks van een afwijken de opinie sprake is, maar het kan ook de helft min één zijn. Waarom heeft dan de helft plus één gelijk en de andere partij ongelijk? Wie rustig het bovenstaande leest, voelt direct, dat hier de bron van het gezag in den mensch gezocht wordt en dus, evenals het revolutionaire recht, nimmer tot rust kan komen, maar ge bouwd is op kruiend oeverzand. Het overheidsgezag is van represen- tatiOven aard: ziedaar 't revolutionaire beginsel. Het mag niet berusten op de goddelijke autoriteit,maar vertegen woordigt slechts de meerderheid; het moet passen in de menschelijke „con structie" (wat een teekenend woord!) van staat en maatschappij. Nu heeft de spreker, in navolging van hetgeen de roode pers herhaalde- Steenkolen- contingenteering Een noodzakelijke maatregel Vooral Poolsche kolen worden getroffen Precies vijf minuten te laat om nog_ in onze eer. c editie op te nemen, ontvingen e giste i het bericht, dat de Regeering, te rekenen van 15 Juli af, besloten heeft tot contingenteering van steenkolen, cokes en Ibriketten. De minimum contingenten zijn astgesteld op 60 pet- van de overeenkom stige p.eriode van het vorig jaar. Zoo op het eerste gezichi zou men hier in meer denken- dan. het is en daarom is een nadere toelichting niet overbodig. De contingenteering. van steenkolen is een heet hangijzer voor de Regee- ring, omdat de schèepvaartbelangen van Rotterdam en Amsterdam hiér lijnrecht staan tegenover de belangen van Limburg. Dit is mede de oorzaak, dat de Regeering zoo lang geaarzeld heeft ten deze iets te doen. Vanwaar dan dit besluit? Reeds was er op gewezen dat Polen sinds eenige maan den zijn overtollige kolen op onze markten werpt. Vroeger voerde het hier met meei dan 190.000 ton per jaar in; de laatste maan •den had het dit kwantum opgevoerd tot •30.000 ton per maand. Hierin moest verandering komen, want op die wijze werd de Limburgsche mijn industrie vermoord. Reeds nam men te Am sterdam zeer bijzondere maatregelen om de. invoer nog vlotter te doen gaan. Dóarom greep de regeering nu Lim burg zoo in druk verkeert, in en stelde het contingent voor invoer vast op 60 pCt. van het vorig jaar. Voor Polen beteekent zulks, dat in de nog resteerende maanden ongeveer 30.000 ton mag ingevoerd worden en niet 5 6 keer 30.000 ton. Een slag voor Polen, maar welke noodzake lijk is. Ook voor de andere landen, en dus ook voor de havens, speciaal voor Rotter dam? Neen! Immers het bericht wijst er ten over vloede op, dat de verdragsverplichtingen te genover andere landen natuurlijk blijven bestaan. Er bestaat b.v. een overeenkomst met Duitschland, welke 31 Dec. afloopt Vól gens dit verdrag mag Duitschland tot die datum evenveel invoeren als 't vorig jaar. Voor Engeland geldt de overeenkomst welke pas gesloten is en 1 Augustus in wer king treedt. Deze bepaalt, dat Engeland ook in de toekomst 20 a 21 pet van het kwan tum kolen mag invoeren, dat Nederland uit het buitenland betrekt. De contingenteering heeft dus ook voor Engeland geen noemens waardige beteekenis. En dat geldt voor meer landen. De conclusie is dus, dat de maat regel voor de Limburgsche mijnen zeker wel iets, maar niet zoo heel veel beteekent dat vooral Polen getrof fen wordt, omdat dit land exorbitant veel ging invoeren en dat onze havens geen groot verlies lijden. Het Kamerlid Van der Zaal in Indië De herziene steunregeling NIEUWE RADIOREDE VAN RIJKS INSPECTEUR. Naar wij vernemen zal de heer G. W. F. van Hoeven, referendaris aan het depar tement van Sociale Zaken en rijksinspec teur voor de steunverleening, a.s. Dinsdag 31 Juli, 's avonds te 7 uur 45, voor den K.R.O. een vervolgrede houden over de her ziening van de steunregeling. Ujk probeert, er op gewezen, dat met name de anti-revolutionairen ook niet altijd volkomen regeeringsgetrouw zjjn immers, zij maken, gelijk andere recht- sche partijen, de ristrictie, dat men Gode meer moet gehoorzamen dan de menschen. Het is zonderling, dat men juist hier in niet ziet het principieele onderscheid tusschen de revolutionaire en de anti revolutionaire gezagsbeschouwing. Immers, juist deze ristrictie beves tigt, dat de laatste het gezag niet „con strueert" op de „democratische meer derheid", maar de norm in God en Zijn Wet legt; waaruit logisch volgt, dat wanneer de Overheid iets vordert, dat klaar en duidelijk door de Schrift wordt verboden, de Christen de gehoor zaamheid aan de Overheid heeft te weigeren. Dan wordt een „dappere on gehoorzaamheid" gevraagd, welke te prijzen valt. Het onderwerp is hiermee geenszins uitgeput, maar wij meenen, dat hetgeen wij schreven en citeerden duidelijk aantoont het principieele onderscheid tusschen de moderne en de Christelijke vakbeweging, welke laatste zich het Overheidsgezag onderwerpt, omdat het Gode belieft ons door de hand der Overheid te regeeren. HOOFDKANTOOR OPSLAGPLAATSEN OOSTZEEDIJK No. 288, R'DAM ZAGERIJ EN SCHAVERIJ NASSAUHAVEN B0EREG Gister gaven we in ons blad een verslag van een rede, die Bs C. van der Zaal, lid der Tweede Kamér te Batavia heeft gehóuden op een vergadering van de Chr. Staat kundige Partij. Hierboven geven we een foto van deze samenkomst. Staande achter de tafel ziet men' Ds'vait der Zaal; rechts naast hem zit de voorzitter van de af deeling Ba tavia en secretaris der Partij Mr M. de Vries. Naast deze zit Mr C. C. van Helsdingen, voorzitter der Chr. Staatk. Partij. Links van de spreker de heer P, Gilde, penningmeester der Partij. TEGEN DE DWERGPARTIJEN Drie zetels bij eerste toedeeling vereischt De positie der vrijgestelden Ook waarborgsom noodzakelijk Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot wijziging en aanvulling van de Kieswet, de Provinciale wet en de Gemeente wet. In de toelichting wordt o.m. gezegd: Zoowel bij de algemeene beschouwingen omtrent de Rijksbegrooting 1934, als bij de behandeling van hoofdstuk V dier begrooting zijn met betrekking tot de Kieswet van de zijde der Tweede Kamer opnieuw verschil lende punten ter sprake gekomen, welke reeds eer een onderwerp van overleg heb ben uitgemaakt. Verschillende opmerkingen gemaakt in het voorloopig verslag ever laatstgenoemd hoofdstuk heeft de minister 'van Binnenl. Zaken ernstig overwogen. Hij gaf het voornemen te kennen, van het re sultaat te doen blijken ter gelegenheid van de voorziening, die de Kieswet toch op enkele details behoeft. Naast bedoelde details zijn de volgende onderwerpen door den minister meer in *t bijzonder overwogen: a. de bestrijding van het voorkomen van vele kleine partijen; b. het al of niet afschaffen van den op komstplicht; c. uitsluiting van het lidmaatschap der lagere vertegenwoordigende lichamen (Prov. Staten, Gemeenteraad) van personen, die te zeer aan de verleiding bloot staan om de belangen der groep, waartoe zij behooren, te stellen boven het algemeen belang. Bestrijding van kleine partijen ad. a. Na het ondeugdelijk bevonden heb ben van allerlei andere middelen, heeft de minister hier gedacht aan het eischen van een aantal stemmen, voldoende om reeds bij eerste toedeeling drie zetels te verwerven. Zoodanig middel verdraagt zich met het systeem der evenredige vertegenwoordiging. Deze overweging, de bevordering van de mogelijkheid tot vorming van een parlement dat uit levensvatbare deelen is samenge steld en waarin voor momenteele belangen- politiek niet aanstonds plaats is, heeft den Minister geleid tot het voorstellen van zulke regeling. Daarnaast meent de minister, dat nog plaats is voor een poging om de ver kiezingen reeds van den aanvang af in rus tiger banen te leiden. Daartoe is zijn keuze gevallen op het stelsel Tan de waarborg som 250). De opkomstplicht ad. b. Dc minister stelt zich ten deze op 't standpunt, dat alles wat naar stemdwang zweemt, ook onder het huidige kiesstelsel ongewenscht is. Echter hebben alle pogin gen, in dit opzicht de kieswet te wijzigen, tot dusver schipbreuk geleden. Er blijkt ten deze in de Kamer een controvers te bestaan. De minister meent, dat, met het oog op de taak van het tegenwoordige kabinet, het thans niet de aangewezen gelegenheid is, zijnerzijds met betrekking tot dit vraagstuk van principieelen aard voorstellen te doen. Het vraagstuk der vrijgestelden ad. c. Het komt den Minister in verband met gerechtvaardigde critiek, die op den be- staanden toestand wordt geoefend zeer wen- schelijk voor, dat ten aanzien van het vraag stuk der z.g. vrijgestelden als leden van be stuurscolleges thans een regeling wordt ge troffen. Voor toepassing van die regeling op de beide Kamers der Staten-Generaal zou wijziging van |de Grondwet noodzakelijk zijn. Daarom kon de vraag, of zij voor die Kamers wenschelijk is, hier buiten beschou wing blijven. In de Provinciale en Gemeentewet worden echter de in dit verband noodige wijzigin gen en aanvullingen voorgesteld. Nu tegen woordig naast de ambtelijke aanstelling, de tewerkstelling op arbeidsovereenkomst naar burgerlijk recht in ruimen omvang in de Overheidsdienst pleegt voor te komen, komt het wenschelijk voor, op dit punt een lijke voorziening te treffen. Overwogen is voorts de wenschelijkheid van het lidmaatschap van de lagere ver tegenwoordigende colleges mede uit te slui ten personen, die ondersteuning ontvangen van Maatschappelijk Hulpbetoon. In ver band met de daarbij gerezen vraag of de uitsluiting van zoodanige personen zich wel volledig verdraagt met de Grondwet, heeft de Minister gemeend, daarvan te moeten afzien. Voorts wordt een regeling voorgesteld, welke beoogt tegemoet te komen aan de be zwaren, welke nieuw benoemde leden van de Tweede Kamer, wier woonplaats buiten het Rijk in Europa is gelegen, uit dien hoof de kunnen ondervinden met betrekking tot het tijdig indienen van hun geloofsbrieven Voorgesteld wordt een regeling te treffen volgens welke de betrokkene een gemach tigde aanwijst. Nummering der lijsten Tenslotte bevatten de artikelen VII en VIII van het ontwerp een wijziging van de arti kelen 50 en 50a met betrekking tot de volg orde, waarin de nummering der lijsten plaats heeft. Deze nummering geschiedt thans in de volgorde door het lot te bepalen, Volgens de voorgestelde regeling biedt de wet, zonder zelf harerzijds tusschen dr lijs ten en de in de lichamen vertegenwoordig de part'ien verband te leggen, aan die par tijen gelegenheid om naar eigen goedvin den en naar gelang van de sterkte vr haar vertegenwoordiging, zich" in het volgnum mer harer candidatenlijsten te openbaren. Zoo zal deh tijdens de verkiezing zitting heb benden leden van het lichaam, waarvoor de verkiezing wordt gehouden, gelegenheid worden geboden invloed uit te oefenen op de volgorde, waarin de lijsten worden genum merd, nl. door inlevering bij 't centraal stembureau van een verklaring, waarbij zij een groep van lijsten,.een stel gelijklui dende lijsten of een op zichzelf staande lijst voor een voorkeuruummer aanbevelen. De volgorde waarin die lijsten voor "en num mer in aanmerking komen, wordt bepaald naar het aantal leden, te beginnen met het hoogste, hetwelk de onderscheidene lijsten voor een voorkeurnummer heeft aanbevolen De werkloosheidslasten GELIJKMATIGE VERDEELING OVER HET HEELE LAND. Wetsontwerp in voorbereiding. Van welingelichte zijde verneemt de Msb.. dat de Regeering een wetsontwerp voorbe reidt, waarvan de strekking is om naast het onlangs ingediende wetsontwerp inzake de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten, dat den grondslag der wet van 1929 niet aantast, de abnormale lasten der werkloosheid gelijkmatiger te verdeelen over het geheele land, zoodat niet alleen de brandpunten der werkloosheid, die hooge kosten behoeven te dragen. De voorberei ding van het ontwerp is door de departe menten van Financiën, Binnenlandsche Za ken en Soc. Zaken beëindigd. Echter zal 't wetsontwerp waarschijnlijk niet eerder dan in September ingediend kunnen worden. Om hun begrootingen voor 1935 eenigs- zins te kunnen ramen, zullen, naar we der vernemen, de gemeenteraden dezer da gen een officieele circulaire nopens de plan nen van de regeering ontvangen. Het is echter duidelijk, dat nog niet met absolute zekerheid op een en ander kan worden gerekend, vermits het bedoelde wetsontwerp immers eerst na indiening de Staten-Generaal zal moeten passeeren. Voornaamste Nieurws. Dit nummer bestaat uit VIER bladen waarbij inbegrepen het Zondagsblad Blz. 1 Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de Kieswet, de Provinciale wet en de Gemeentewet. Vernomen wordt, dat binnenkort een wetsont werp is te wachten met betrekking tot de kosten de werkloozensteun. de invoer van steen* Blz. 2 De toestand in Oostenrijk; een nieuwe nat. soc. aanslag op de Bondskanselarij verijdeld; in som- mige deelen van Oostenrijk zouden de gevechten weder opgelaaid zijn. Aan de Italiaansch-Oostenrijksche grens liggen thans 40.000 Italiaansche soldaten. De begrafenis van Dr. Dollfuss. Maarschalk Lyautey overleden. Vliegtuigramp in Wiirthemberg; twaalf men schen in de vlammen omgekomen. Dr. Malan bereidde inzake fusie van partijen Zuid-Afrika generaal Smuts een nederlaag. De hitte in Amerika; duizenden stuks vee dood geschoten. Blz. 3 Wellerlooy is een vrachtauto tegen een hoorn gebotst, waarbij een 58-jarige vrouw is Blz. 5 Op bet Departement van Economische Zaken heeft een bespreking plaats gehad over de beta- lingsmoeilijkhden met Duitschland. De negende zitting van de Algemeene Synode der Ned. Hervormde Kerk. De Internationale Vierdaagsche Afstandsmar- schen zijn gister beëindigd. Blz. 9 Ter huldiging van de nagedachtenis van Prins Willem van Oranje, is gister te Delft een krams gelegd bij zijn monument De veertiende ronde van het Schaaktoumooi te Zurich. Het Zondagsblad van heden bevat o.m.: Meditatie: „Gij zijt het licht der wereld". „De Zesde Psalm", vers van Petrus Dathenus. Van Boeken en Schrijvers: Over „Opwaartsche Wegen" I, door C. Rijnsdorp. De Dingen, die om ons zijn: „Vacantie eri logé's", door G. Sevensma-Themmen. „De wereld in en om cms", door A. W, Verhorst. Dagboek van Pit. Vervolgverhaal van K. Lanterntans: „Meneer* en Mevrouw Dibbits", Jeugdrubriek. Kleuterkrantje. Juli en G Augustus is gebleven. Navordering geschiedt van allen voorraad olie, die op 6 Augutus op eenige verkoop plaats aanwezig is. Op de aanwezige voorraden vetten heeft een restitutie plaats van 11.2 cent per kilo. Een- regeling daaromtrent Is in voorbereU ding. De heffing op eetbare oliën DE WIJZE VAN HEFFING EN NAVORDERING Het Ned. Weekblad voor kruidenierswaren meldt nadere bijzonderheden inzake de crisisheffing op eetbare oliën. Het blad mieldt dat na 6 Augustus geen liter voorradige slaolie meer virij is van be lasting. De verkoop van losse slaolie blijft moge lijk. Handelaren, die zelf olie in flesschen af tappen zijn verplicht een erkenning als af tapper te vragen. Deze gesloten flesschen moeten van een banderolle worden voor zien. Waar van deze olie bij het verlaten van de fabriek de heffing reeds is betaald, wordt de erkende tapper in de gelegenheid gesteld deze banderolles te koopen tegen een tiende cent per stuk. De gestelde eisch van opgave van de voor raden op 22 Juli vóór 2S dezer heeft niet de strekking om op die voorraden na te vorderen, maar alleen om aan de hand dier gegevens en de komende verkoopen tot 6 Augustus na te gaan, waar het eventueel verschil dier hoeveelheden tusschen 22. DE KONINGIN NAAR NOORWEGEN Heden ingescheept H M. de Koningin heeft zich heden voor- middag te kwart voor tien van uit het; paleis Huis ten Bosch met H.K.H. Prinses Juliana en klein gevolg per auto naar Am sterdam begeven, teneinde zich aldaar in te schepen aan boord van de „Tanimbar" van de Mij. Nederland, voor de voorgeno men reis naar Noorwegen. DOLLFUSS' DOOD Koninklijk rouwbeklag II. M. de Koningin heeft aan de Oosten- njksche Bondspresident telegrafisch Haar gevoelen van deelneming vet den 'dood van den Bondskanselier dr. Dollfuss ver tolkt. Gister is hierop een dankbetuiging van Bondspresident Miklas ontvangen. BEGRAFENIS VAN BARON VAN ASBECK De vertegenwoordiger van H. M. de Koningin H. M. de Koningin zal zich Dinsdag a.s. bij de begrafenis van den oud-voorzittec van de Algem. Rekenkamer, den heer G. L. baron van Asbeck, Kamerheer in b. d. van II. M., doen vertegenwoordigen aoor Haar Kamerheer in b. d. jhr. mr. dr J. D. H. de Beaufort. VERKOOP VAN CRISISZEGELS Het Nationaal Crisis Comité maakt bekend, dat de verkoop van crisispostzegels 1 Aug- onherroepelijk zal worden gesloten; de zegela bluven echter nog tot Juni 1935 voor portver- bruik geldig. In herinnering zij gebracht, dat de uitgifte een 5 en een 6 cents zegel omvat, respe^ievelyk met de beeltenis van de Ko ningin en Pnnses Juliana. Op de zegels wordt een toeslag geheven ten bate van het N C C verkoopsprijs per stel 20 Mnti zjjn' alle postkantoren verkrijgbaar. DE INTERNATIONALE BELASTING- CARNETS De Minister van Financiën heeft dert! Vrcm w B,ed"Jfsi1ulohouders in Nederland tv te s-Gravenhage gemachtigd tot af gifte, voor zooveel Nederland betreft van internationale belastingcaraets. ONDERSCHEIDINGEN vnnÜn^°n-" b,f.sluit is toegekend de aan de Orde 5-ilvor «„in^fau Jverbonden eere-mednille, In jL' i' S*"v£. bs - HOTEL PENSION „DREIJEROORD" OOSTERBEeTk"*hoog) TaWoon 52°« Het gezellige lam. hotel. Rust. ligging bil bosch. Str. water. Tuin 1 H.A. Zeer rneda '.verzorging Prijzen vanaf Lr—

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1