llicuiuc ^cifiscljc Qfrritront Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken Bond van Chr. Ger. Mannenvereen. MEDDENS' abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breesb-iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5232 VRIJDAG 27 JULI 1934 15e Jaargang Sltibertentiepripen: Van I tot 5 regels HVfi Elke regel meer 0.227» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel f 0.17 Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan '1 bureau wordt berekend 0.10 GOED ONDERSCHEIDEN Uit verschillende opmerkingen meenen wij te mogen afleiden, dat sommigen inzake het adres der Amsterdamsche predikanten niet juist hebben onderscheiden. Dit bleek b.v. zeer duidelijk uit het af schrift, dat wij van den schrijver zelf ont vingen van een briefkaart door hem gericht aan ds. Van Grieken, die in een telegram aan de regeering het Amsterdamsche adres betreurde. En de schrijver meent, dat wie sociaal gevoel heeft, met het adres ten volle moet instemmen. Wij ontkennen dat geenszins. Doch het ging uitsluitend over de vraag, of het t a k- t i s c h was om midden in de revolutionaire beroering een zoodanig adres te zenden en onmiddellijk te publiceeren. Het kwam bij niemand op de Amsterdam sche predikanten toe te dichten, dat zij het de regeering moeilijk zouden willen ma ken. Maar wel moest gezegd worden, dat hun optreden op dat moment onge- wenscht was. Een kleine historische herinnering kan dit duidelijk maken. In 1903 ging van minister Kuyper het wachtwoord uit: „met ons gedoogen mag het schip van Staat niet geënterd worden". De regeering bedwong met alle macht de „misdadige woeling" en was niet tot over leg bereid eer de revolutionaire staking op gegeven was. Daarna echter zei dezelfde regeering: de rechtspositie van overheidspersoneel, dat niet staken mag, dient steviger te zijn dan dat van anderen. In zeker opzicht moet het nu ook zoo gaan. Voor verzet mag de Overheid niet wijken; het zou tot de grootste ellende voe ren. Maar zij dient een open oor te hebben voor de klachten, welke door ernstige men- schen onder haar aandacht worden ge bracht. De Amsterdamsche predikanten hebben in een uitvoerig schrijven, dat zij ecnige da gen né. het adres tot de regeering richtten, feitelijk toegegeven, dat hun telegram op 'n ontactisch gekozen moment verzonden was. Na de erkenning van deze fout, is er alle reden om te luisteren naar hun klacht over het ontoereikende der steunbedragen. Al leen moet het betreurd worden, dat zij, iet wat impulsief, thans weer schrijven: „De kerken hebben rustig aangezien, tien tallen jaren lang, dat de S.D.A.P. zonder God deed, wat zij met God had behooren te doen: opkomen voor de belangen van de minder bedeelden. En zoo is de Kerk steeds meer buiten het volksleven komen te staan. De kerken, de Christelijke par tijen, wij, hebben mede schuld". Dat eerste is niet waar. De Christelijk so ciale actie behoeft niet op zij te gaan vooi de roode beweging. Met het laatste gaan wij natuurlijk ac- coord: wij allen hebben mede schuld. Zoo als wij reeds Maandag 9 Juli schreven: Wanneer wij er nu nog op wijzen, dat gisteren in onze kerken bizondere aandacht geschonken is aan de beroering der tijden en het gebed opging voor het Koninklijk Huis, dan rouwt, en voor de overheid, die veel beleid en wijsheid noodig heeft; maar dat de farizeër teruggewezen werd, omdai wij allen onze gemeenschappeijke schuld hebben te belijden; dan mag er waarlijk van winst, ja van zegen gesproken worden. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN BURGEMEESTER Eb' Kon. besluit zijn op hun verzoek eervol ontslagen met ingang van 1 October A. C. M. gang" van ^"'september P^vonh-orn van Nau'ta, als burgemeester van Hindeloopen, met dank. referendaris 2c kL Bö beschikkinj clën is do Ontva Alphen. met in't bel. enz. F. A. v zün verplaatsing .'an Schiedar ïaar^Rotterdi ZEEDIENST den Sen Augustus a.s. ter beschikking gestel AUDIËNTIE Financiën zal c_ hebben. WATERSCHAPPEN Bö Kon besluit zün benoemd: Zuid-Holland: het hoogheemraadschap v£ 1 A. J. Boogaerdl. t tot dykgraal i de Krimpener- -kerk a d IJssel i. tot dijkgraaf van den polder Zuidland. L A van l'rooüe, te Zuidland: c. tot heemraad va~ len polder Zuidland. W. van de Erve te Zuid and; uiterlijk tot het einde van het zittings laar. waarin hö zeventig jaar zal zün gfewoi len; d. tot hoogheemraad vn de Vier Poldei {gemeenten Dordrecht en Dubbeldam), A. in 't Veld. te Dubbeldam en A. Dekker te Dubbel dam; e. tot hoogheemraad van het hoogheem raadschap De Bernisse, I Tol. te Geervliet; f. tot heemraad van den polder VelgersdUk L. A. van l'rooije, te Zuidland: g tot heemraad van den polder Dirk Smee'teland cn Meester Arend Bondsdag in de Chr. Geref. Kerk te Hilversum Prof. Geels spreekt over het Reformatorisch beginsel der Afscheiding In het Chr. Gereformeerde kerkgebouw te Hilversum hield de Bond van Chr. Geref. Mannenvcreenigingen gisteren zijn vijfden Bondsdag. Deze bijeenkomst werd geopend met het gemeenschappelijk ringen van Psalm 133 1 en 3, waarna de 2e voorzitter, de heer K. Frugte, voorging in gebed. Nadat de heer Frugte nog Psalm 121 en 122 had ge lezen, hield hij een openingsrede, waarin hij allereerst woorden van deelneming en mede leven sprak jegens den voorzitter, Ds. van der Molen, die wegens een droevig sterfgeval niet aanwezig kon zijn. Daarna trok Spr een vergelijking tusschen dezen Bondsdag en de gelezen Schiftgedeelten, die immers ook lie deren van opgang zijn. Na de vaststelling der notulen, kwam het jaarverslag van den secretaris, den heer L. M. van Spnnsen (Rotterdam), in be handeling. Thans zijn 12 van de 38 bestaan de Mannenvereenigingen aangesloten met leden. Voorts maakte het verslag met op gewektheid melding van een gezond ver een igingsleven. Het jaarverslag werd goedgekeurd, even als dat van den penningmeester, den heer A. Kool, dat sloot met een batig saldo van f 29.42 en een totaal bedrag van f 128,73. Besloten werd de volgende Bondsdag te houden in Apeldoorn. De heer L M. van S ronsen (Rotter dam) werd als bestuurslid herkozen. In de vacature-Verhey werd benoemd de heer W. Poppe (Vlissingen). Op voorstel van het Bondsbestuur werd besloten thans te bepalen, dat aan vereeni- gingen, waarvan meer dan 25 pCt der leden werkloos zijn, op aanvrage aan het Bonds bestuur vrijstelling van contributieafdracht kan worden verleend. (Vroeger was dit 20%) Door de Chr. Geref. Mannenvereeniging „Schrift en Belijdenis" te Amsterdam, werd de wenschelijkheid uitgesproken, dat in de jaarvergaderingen der aangesloten ver- eenigingen door een der leden een referaat zal worden gehouden. Verschillende afgevaardigden sloten zich hierbij aan. Besloten werd een correspondentieblad uit te geven, zooals den laatsten tijd reeds eenige alen bij wijze van proef is verschenen. Op aandringen van de Chr. Geref. Mannen vereeniging „Schrift en Belijdenis" te Am sterdam deed het Bondsbestuur toezegging zich in verbinding te zullen stellen mei de verschillende Kerkeraden, vooral daar, waar nog geen Mannenvereenigingen zijn opge richt; om hierdoor oprichting van vereeni- gingen te bevorderen. MIDDAGVERGADERING Gistermiddag werd de bondsdag voortge zet met de besprekingen over eenige huis houdelijke aangelegenheden. Aangenomen werd het voorstel om de vaststelling van een nieuw reglement tot het volgend jaar uit te stellen. Na beëindiging van deze besprekin gen hield de heer Van Zwol een causerie over: „Waarom kerkelijk besef?" In den aanvang van zijn rede wees de heer van Zwol op het karakter en de open baring van het kerkelijk besef. Vervolgens wees spr. er op, dat het gemis aan kerkelijk besef in strijd is met Gods ordinantie en moet leiden tot verslapping van het gods dienstige leven. Naast de zuivere prediking van Gods Woord, het handhaven der kerke lijke tucht en bediening der sacramenten, is de kennis en juiste waardeering der historie der belangrijkste elementen in het ker kelijk besef. Een gezond kerkelijk besef wordt niet ver kregen door het wegdoezelen van alle kerke lijke verschillen. De gedeeldheid der kerk en der Woudenaland, A. Klein jan te de prov. Zeeland: tot dlikgraaf - airloo'polder, P C :öt dükgraaf de Wit te Tholenc. tot dijkgraaf ]sj 1 euwenhuzen J.W.zn. te obpotder, C M 1 Angelinapolder. P de Dobbelai e. tot dijkgraaf van den Nieuwe of Jongepol- der-van-Dreischor. C. J. van Langeraad, tc Drelscher: f. tot dükgraaf van den Henriëtte polder (Et rhiltpsland) J A Stola Jr te St Phi- psland; g. tot pl.vwyanger van den diikgr.-.af den Hcnriëttepolder (St Phllipsland) C v legom te St Phllipsland: h. tot dükgraaf van den De Doozepolder. J J Dleleman. te Hoek; 1. tot pl.verv. van den dükgraaf van den Eer- aten Bathpolder D Bu'tün. te Rllland-Bath; k. tot gezworene van het waterschap Ooater- en nd. D. Schouten Joh.zn. te Oosterland: iworene van het waterschap Staveniasé srlük arln h» z S't Joosland. andere problemen van kerkdijken aard moe ten juist met diepen ernst onder oogen ge zien worden. De heer van Zwol belichtte in dit verband de beteekenis der mannenver eeniging. AVONDVERGADERING In de avonduren vond in het kerkgebouw een wijdingssamenkomst plaats, waarin voor ging Prof. J. W. Geels, docent aan de op leidingsschool te Apeldoorn, die een rede PROF. GEELS hield over: „Het reformatorisch beginsel der afscheiding". Nadat de samenkomst met het zingen van Ps. 147 1 en gebed geopend was, werd Ps. 78 18 voorgelezen. Prof. Geels, die vervolgens zijn toespraak hield, begon met eenige opmerkingen te ma ken over het voorgelezen Schriftgedeelte, hetgeen hij in verband bracht met het eeuw feest der Afscheiding. Spr. wees op de houding, die in kringen buiten de Afscheiding tegenover de beweging van 1834 is aangenomen en de wijze, waarop de daad der scheiding is gezien en beoor deeld. Bij de vele waardeering, diie men koestert ten opzichte van den vader der af scheiding, laat men ten slotte toch zijp af keuring hooren, daar men meent, dat deze daad in strijd is met het historisch gegroeide Spr. toonde met eenige citaten aan, hoe ook Dr Kuyper als Ned. Herv. predikant aan deze meening heeft uiting gegeven. Spr. maakte eenige critische opmerkingen over de waardeering der afscheiding tegen over die van de doleantie, en zeide dat de vereeniging tusschen beide, uit deze bewe gingen gegroeide kerkengroepen, verwezen lijkt kan worden wanneer zij als volkomen gelijke bestanddeelen niet tot een kunstmatig geheel, maar tot een levend organisme wor den samengevoegd. Aan de hand van eenige uitspraken der H. Schrift lichtte spr. toe, hoe het beginsel der afscheiding daarmede overeenkomt en hoe zich in de kerk der scheiding het refor matorisch beginsel van de kerk der reforma tie doorwerkt. Spr. gaf een historisch overzicht over de ontwikkelingsgang der Gereformeerde Kerk sedert de .„Gouden Eeuw", en belichtte liet wezen van het rationalisme. Met talrijke voorbeelden toonde spr. aan hoe het ratio nalisme een funesten invloed uitoefende op het leven der Kerk en ten 6lotte de geeste lijke vitaliteit van het leven der geloovigen ondermijnde. Het sporadisch verzet tegen de organisatie van 1816 vond weerklank'bij Ds de Cock. Spr. schetste diens levensloop en zijn strijd voor het herstel der presbyteriaan- sche kerkvorm en de erkenning der' Gerefor meerde belijdenis. Prof. Geels bracht de historische beteeke nis van de acta der afscheiding naar voren en wees er op hoe deze doordrongen is van het reformatorisch beginsel. Spr. besluit zijn rede met te wijzen op de noodzakelijkheid van verdieping van het kerkelijk besef, in den tijd van relativismo op kerkelijk terrein. Nadat Prof. Geels in gebed was voorge gaan, werd de samenkomst met het zingen van Ps. 102 9 besloten. AFLEVERING VAN OLIËN UIT VEEM Men verzoekt ons de aandacht van be langhebbenden er op te vestigen, dat ten gevolge van de beschikking van den minis ter van Economische Zaken ook bij afleve ring van oliën uit een veem heffing ver schuldigd is. RONDOM HET IJSELMEER Zooals uit een advertentie in dit nummer blijkt, organiseert de Ned- Chr. Reisvereeni- ging een fraaie tocht rondom hot IJsel- meer. -met een bezoek aan de provincie Drente, die aan natuurschoon zoo lijk is. Men moet zich haasten met de aanmelding, anders is het te laat. GOOD-YEAR SCHOENEN De meest volmaakte VOETBEKLEEDING Fa. W. Lourysen Zn. Schoenfabriek Dongen Landbouwconflict op Tholen Prof. Gerbrandy arbiter In verband met het feit, dat op het eiland Tholen, door het niet slagen van de bemiddelingspogingen van den Rijksbemid delaar prof. mr. Aalberse, een staking dreigde uit te breken van de landarbeiders, heeft de Minister van Economische Zaken aan 250 werkgevers op Tholen telegrafisch medegedeeld, dat zich hier een geval voor doet omschreven in art. 3 van de Crisis- Organisat'iebeschikking 1934 II en dat deze werkgevers, aangesloten bij de Provinciale Landbouw Crisis-Organisaties, verplicht zijn in het aanhangige arbeidsgeschil arbi trage te aanvaarden van een door den Mi nister te benoemen arbiter. De Minister heeft voorts de werkgevers herinnerd aan hun verplichtingen in de Statuten der andbouw-Crisis-Organisaties neergelegd, t de sancties daarop uit het tuchtrecht aan artikel 30 der Landbouw-Crisiswct 1033, waar wordt bepaald, dat de Minister bevoegd is bij overtreding van de voor schriften bij of krachtens de wet gegeven, degenen, die de overtreding plegen, van steun geheel of gedeeltelijk uit te sluiten. Aan prof. mr P. S. Gerbrandy, hoog leeraar aan de Vrije Universiteit te Am sterdam, is door den Minister verzocht als arbiter op te treden. Prof. Gerbrandy heeft deze benoeming aanvaard. De invoerrestrictie van aardewerk in Indië JAPAN MAAKT ZICH BEZORGD In officieele kringen te Tokio heeft men met groote bezorgheid kennis genomen van de dagbladberichten uit Batavia met betrek king tot afkondiging door de regeering Ned. Oost-Indiè van bepérkendé bepalingen met betrkking tot den invoer van aarde werk, maai- zonder dat daarvan vooraf gaand kennis is gegeven De woordvoer der van het departement van buitenland- sche zaken verwees in dit verband naai- de definitieve overeenstemming tusschen Ne derland cn Japan, volgens dewelke de in voerbeperking van 55 artikelen zou worden uitgesteld tijdens de handelsconferentie, die thans te Batavia bijeen is. Met nadruk ver klaarde hij. det deze thans afgekondigde eenzijdige beperking van den invoer van aardewerk de Nedc-rlanrischJapansche overeenstemming negeert De woordvoerder voegde hieraan toe. dat desbetreffende stap pen zouden worden gedaan. De Landstormdag te Joure Officieele belangstelling Woensdag is op het landgoed Huisterheide van Jhr van Eijsinga een landdag gehouden van den Bijz. Vrijw. Landstorm, die o.a. werd bijgewoond dcor Mr J. A. de Wild minister van Binnenlandsche Zaken, Mr P. A. V. Baron van Harinxma thoe S 1 o o t e n, commissaris dor Koningin in Friesland, kolonel H. de J o n g h, inspec teur van den Vrijw. Landstorm te Den Haag, en eenige burgemeesters uit de provincie. Pater A. de Hart van Drachten sprak over het onderwerp: De B.V.L. en de Nederl. vlag; Ds F. H. Plooij van Langweer over: De B.V.L. en de overheid en Ds G. Brink man over: De B.V.L. en de Vrijheid. Ook voerden nog het woord minister De Wilde, de heer J. P. Sant erna van Oosterend, pas toor Elbeis en Dr Dijk, Geref. predikant te Den Haag. De aanwezige landstonmers hebben fiieerd, de landelijke rijvereen. Dokkum en omstreken gaf eenige rijproeven te zien. De landdag werd begunstigd door prachtig zomerweer en door pkn. 4000 personen be zocht. Export van erwten en boonen Restitutie van binnenlandsche heffing Onder de aandacht van exporteuns van peulviruchtfn wordt gebracht, dat het in de bedoeling ligt den export van erwten en boonen, waarop krachtens het Crisis-Akker- beshiit 1934 een binnenlandsche heffing is betaald, mogelijk te maken door restitutie van de daarop betaalde heffing. Als aigemeene regeel wordt hierbij aange nomen, dat nimmer de heffing zal worden gerestitueerd voor een grootere hoeveelheid dan blijkens de gehouden inventarisatie op 21 dezer bij eiken exporteur in voorraad is Ook bij den export van epliterwten, die op dien datum als spliterwten tot den voorraad van een exporteur behoorden, wordt een be drog gelijk aan de binnenlandsche heffing gerestitueerd. Bij den export van epliterwten, die als on gesplitste erwten op 21 dezer tot den voor raad van een exporteur behoorden, wordt bij export ƒ7.15 per 100 Kg. gerestitueerd. PROV. STATEN VAN UTRECHT Bij Koninklijk besluit is machtiging ver leend aan den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht tot het bijeenroepen van de Staten der provincie in buitengewone zitting in de mannd Augustus 1934 in ver band met de benoeming van den griffier der Staten van Utrecht tot burgemeester van Apeldoorn. UITSLAANDE BRAND TE UTRECHT Bovenverdieping door vuur verwoest De Utrechtsche traditie, dat er al tijd drie flinke branden vlak na elkaar zijn, heeft zich gistermiddag weer gehandhaafd toen een uitslaan de brand woedde in een magazijn val kunstbloemen aan de Mariastraat. Omstreeks tien minuten over twee be merkte een jongen, die op den hoek van de Mariastraat en den Steenweg stond te praten, dat uit een perceel aan de oneven zijde rookwolken kwamen. Hij waarschuw de èen politie-agent, die voorbij kwam en snelde met dezen .naar de plaats, waar de rook gezien werd en waar brand bleek te zijn uitgebroken. In het achtervertrek, dat iets hooger dan de winkel is gelegen, bevonden zich de be woonster met haar dochter. Zij hadden nog uiets van brand bemerkt. Op het gerucht, dat op de bovenste verdieping zich kinderen bevonden, snelden de jongeman en de po litie-agent de trap op naar boven, waar zij bevonden dat de slaapkamer op de tweede verdieping in lichterlaaie 6tond. Van kinderen was echter niets i te bespeuren. Het tweetal moet zich haasten om naar beneden te komen, want de trap begon al te branden. Intusschen was ook de brandweei waarschuwd, die met groot materiaal ter plaatse kwam. Het bleek mogelijk om het vuur van drie kanten aan te tastèn, maar hiertoe moest een uitgebreid slangenmate riaal worden uitgelegd, omdat de aangren zende perceelen geen achteruitgang hebben. Langs de Mariaplaats werden slangen ge leid door de garage van de Rtax, waar boven een opslagplaats van de firma Jaar- sma, welke verdieping uitkomt langs het brandende perceel, door een steegje, enkele huizen verder werden slangen geleid en van voren werd het vuur eveneens met een aantal stralen bestreden. De Magirusladder werd opgesteld en met zes stralen op de waterleiding tastte de brandweer het vuur aan. Toen de ruiten werden ingeslagen puil den dikke rookwolken naar buiten, welke het verblijf in de Mariastraat schier onmoge lijk maakten. Men begrijpt, dat voor de brandweerlieden het blusschingswerk door de geweldige rookontwikkeling er niet mak keiijker op werd- Eindelijk begon de rook te verminderen en bleek dat de brand af nam. Voor het talrijke publiek bood de brand weinig te „zien", het was geen „kijkhrand" zooals het heet, want van vlammen was zoo goed als niets te bespeu ren. Een vuurgloed was er wel geweest, maar aan de achterzijde van bet perceel. De jjeheele kap is totaal uitgebrand. Tijdens het blusschingswerk werden de kinderen, waarnaar in den aanvang gezocht was, schreiende voor de afgesloten straat aangetroffen. Zij waren op straat geweest en uilden naar huis terugkeeren. De klei nen werden naar hun moeder gebracht, die verblijf hield in een lederwinkel aan de over zijde. De vrouw en haar moeder waren be vende van schrik de straat opgevlucht toen ze vernamen, dat er brand was, zonder zich om iets te bekommeren. In de Ratax garage werden de wagens in allerijl naar buiten gereden. De banketbak ker Vlaming, die naast het brandende per ceel zijn zaak heeft, ving aan om maat regelen te treffen om eventueel zijn perceel te kunnen ontruimen. Zijn zaak kreeg ge weldig veel waterschade. Het was een triest gezicht om de twee winkels te zien. waar langs de ramen het water bij stroo men neerviel. Tegen drie uur was de brandweer het vuur meester en kon het groote materiaal inrukken. De bovenverdieping was toen ge heel uitgebrand. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. De politie onder leiding van com- saris Brandt zorgde voor de afzetting van de straat, VERDUISTERING Wegens verduistering van enkele duizenden guldens is, naar de Tel. meldt, de oud-wet houder van Bovenkarspel, H. B., aangehou- SPECIALE Aanbieding van 15 Juli tot 15 September 1934 COLBERT COSTUME 3 Q5Ö met 2e Pantalon IN ALLE MATEN VOORRADIG ROTTERDAM DEN HAAG Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen bu 1 In het Chr. Geref. Kerkgebouw te Hilversum ia de bondsdag gehouden van de Bond van Chr, Geref. Mannenvereenigingen. In het landbouwconflict op Tholen is verplichte arbitrage voorgeschreven, Prof. Gerbrandy treedt op als arbiter. Bh. 2 Hevige gevechten zijn geleverd in Stiermarker: Leoben moest na beschieting met geschut op d; nat.-socialisten heroverd worden. De Oostenrijksche ministerraad besloot eert speciale militaire rechtbank in te stellen, om de opstandelingen t Von Papen is benoemd tot gezant te Wee oen met een speciale missie; hij treedt uit de regeering. De hitte in de Vereen. Staten eischte tot nu toe ruim 1300 dooden. Een wervelstorm teisterde Texas; vele menschcn gedood. In China worden 40 millioen menschen door droogte en overstrooming bedreigd met hangers* Te Hemmen is de Internationale Conferentie gehouden van de Wereldbond van Kerken en de Internationale Bood voor Inwendige Zending en Diaconie. Het Schaaktoernooi te Ziirich: Euwe slaat Bo* goljuhoff en Aljechin wint van Laskcrj Een over zicht na elf ronden. Bh. 5 De Viertfcagsche Afstandsmarschen. Het is dezer dagen twintig jaar geleden, dat del Wereldoorlog uitbrak. Van 20 tot 27 Augustus zal een Nederlandsche Rcisweek worvlen gehouden. DE MOORD TE WASPIK. De Rechtbank te Den Bosch heeft uit spraak gedaan in de strafzaak tegen den! 32-jangen arbeider P. J. van O., uit Sprang Capelle, die op 23 April 1934 te Waspik J, Kools van het leven heeft beroofd, door hem met een mes een diepe halsworide toe te brengen. De rechtbank veroordeelde verdachte tot een gevangenisstraf van zes jaar en zes maanden. Het O. M. had tien jaar gevange nisstraf geëischt. ENKELVOUDIGE KAMERS VOOR STRAFZAKEN Gister is een Staatsblad verschenen, waar in onderscheidene besluiten tot instelling bij sommige rechtbanken van enkelvoudige Kamers voor de vereenvoudigde behande ling van straf/aken worden ingetrokken en bij elke arrondissements-rechthank één uit een lid bestaande (enkelvoudige) Kamer voor de vereenvoudigde behandeling van strafzaken wordt ingesteld- Gisterenmiddag eft in de Maria straat te Utrecht hevig uit slaande brand ge woed. Het blus schingswerk, waarbij ook eeni ge kinderen gered werden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1