üriQH "H l IHf <4 - W9 wascht, Wordt aangenaam verrast F IVie met Nuttie's Vader DONDERDAG 26 JULI 1934 BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDING Bij Kon. besluit is toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille in brons aan J. Meerburg, te Alblasserdam. BURGEMEESTERS Bb' Kon. besluit is aan J. P. A. Wilhelm op stijn verzoek, met Ingang van 1 October 19o4. eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Eibergen; is aan J. Pot op zón ver- c.oek, met Ingang vaal 1 Sept. a.s. eervol ont slag verleend als burgemeester der gemeenten Hei- en Boeicop en Lexmond, met dankbetui ging voor de langdurige diensten door hem als burgemeester bewezen. CONSULAIRE DIENST Do consul-generaal der Nederlanden te Al giers de heer G. J. M.^ Randshuyzen^ zal van 1 Augustus a.s "1 De consul-generaal der Nederlanden te San Francisco, de heer dr v. Coenen Torch iana, is 2 Juli 1934 op zijn post teruggekeerd. De consul der Nederlanden te Piraeus, de heer P. J. M Couchl. is 7 Juli 1934 op züu post De consul der Nederlanden te Essen, de heer C Schniid. zal van 26 Juli a.s. tot 23 Aug. 19o4 met verlof van zün post afwezig zijn. Met de waarneming van het consulaat zal belast zün do heer K. van Lith. De consul der Nederlanden te Bordeaux, de 20 Aug. zijn. De met verlof van zjjn post afwezi; ïeming van het consulaat is ge ti)d opgedragen aan den he Jniio "t>omïnguez" Romay, aan wien in de En- gelsche taal geschreven moet worden. De consul-generaal der Nederlanden te Parps de heer L. Droogleever Fortuyn. zal van 6 Aug. a.s. tot'9 Sept. d.a.v. met verlof van zun post afwezig zijn. De vice-consul aldaar, de hoor j B D Penninck, zal bel: i het consulaat-gene- Mobilisatie-herdenking Te Den Haag en Leiderdorp Ten huize van den voormaligen comman dant, de kapitein J. P. J. Verherne, Laan v. N. O. Indië 142 Den Haag, zullen de officie ren en onderofficieren van de a roegere le tereden mitrailleurafdeeling op 31 Juli a.s. den dag herdenken, waarop zij vóór 20 jaar hun mobilisatiekwartier te Zoeterwoude be trokken. Hierbij zullen ook de heeren Vier- vant Tukker, de Graaf, Stadhouder en Sam son, die een comité van ontwikkeling en ontspanning vormden in die zorgvolle da gen, als gasten tegenwoordig zijn. De onder leiding dezer heeren staaiide afd. Leiderdorp-Zoeterwoude van den Nat. Bond het Mobilisatie-Kruis noodigt alle of ficieren, onderofficieren, bedienings-man- schappen en stukrijders met hun dames uit om op Woensdag 1 Augustus a.s. n.m. S uur een herdenkingsavond hij te wonen in café „Ik leer nog" aan den Hoogen Rijndijk te Zoeterwoude. Als spreker zal daar optreden dc heer K. Brug, burgemeester van Leider dorp, Een zangkoor en een harmoniekorps ver- leenen medewerking. Zij, die het mobilisatiekruis nog niet heb ben ontvangen, kunnen zich opgeven bij de heeren K. Brug of P. C A. Wap, burgemees ters resp. van Leiderdorp en Zoeterwoude. O. C. VAN HEMESSEN WORDT MORGEN TACHTIG JAAR. De bekende rustende veldwachter-oud heidkundige, de heer O. C. v. Hem ess en, te Woubrugge, viert morgen zijn SOsten ver- Jaardag. De heer v. Hemessen, die veel studie heeft gemaakt van de geschiedenis van Wou brugge en een Comrie-kenner is van erken de bekwaamheid, schreef in 1904 zijn eerste werk onder den titel: „Een wandeling door .Woubrugge en Hoogmade", in 1932 gevolgd door zijn: „Jacobswoude en Woubrugge", behandelende de geschiedenis der kerkelij ke gemeenten. Van hem ging ook in 1913 het initiatief uit tot de stichting van het monument aan den Heerenweg ter herin nering aan het verdwenen dorp St. Jacobs woude. Meermalen trad bij op als organi sator van historische tentoonstellingen en daarvan dient zeker apart te worden ge noemd die over de bekende godgeleerde Alexander Gomrie. Dank zij zijn initiatief werd in de Ned. Herv. Kerk een gedenk steen aangebracjit ter eere van de nage dachtenis van Jan de Bakker. In het ge meentehuis stichtte de heer v. Hemessen een interessant museum van oudheden. In 1919 kocht hij .het fraaie Huize Ter Aar aan, de vroegere woning van den ambachtsheer, gedreven door zijn liefde tot het oudheid kundige. De 80-jarige, die zich nog in een goede gezondheid verheugen mag, is archivaris van de gemeente Woubrugge, alsook van de classis Woerden der Geref. Kerken. Zijn verdiensten vonden erkenning door zijn be noeming tot lid van de Mij van Ned, Letten kunde en van het Historisch Genootschap. De burgemeester van Klaaswaal Installatie van den heer J. G. de Zeeuw Gisteren vond de installatie plaats van den lieer J. G. de Zeeuw (burgemeester an Numansdorp) als burgemeester te Wethouder Mast, die tijdens de vacature als loco-burgemeester gefungeerd had, wees er in zijn installatie-rede op, dat hij derge lijke plechtigheden reeds meer had verricht Thans viel het hem moeilijk, omdat hij lie ver had gezien, dat een aparte burgemeester Klaaswaal was benoemd. Dit was niet alleen zijn meening, maar ook die van den geheelen raad. Toch nam dit niet weg, dat hij goede hoop uitsprak voor de behartiging der gemeente-belangen, en dat een goede erstandhouding met Wethouders en Raad de basis van zijn arbeid zou zijn. Hierop installeerde weth. Mast den heer J. G. d e Z e e u w als burgemeester van Klaaswaal door het overhandigen en omhan gen van den ambtsketen. De nieuwe burgemeester nam nu het woord in dankte in de eerste plaats H.M. dc Ko ningin voor de benoeming tot dit ambt. Met beroep op de historie toonde hij aan dat de positie van één burgemeester over de beide gemeenten geenszins iets nieuws was. Ook beider belangen maken de vervuiling der beide ambten door één persoon tot niets ongewoons. Zijn program vatte hij samen in de woorden: werken, zuinig zijn, orde bewaren. Voor feest, pret of spel zijn de tij den te ernstig. Na nog even zijn ambtsvoor ganger te hebben herdacht, eindigde de bur gemeester zijn rede met den wensch, dat God Almachtig op den gemecnschappelijken ar beid zijn zegen moge gebieden. Vervolgens werd het woord gevoerd door de leden van den Raad, die hem allen geluk- wenschten met zijn benoeming. De burge meester van Westmaas voerde tot hem het woord namens de Hoeksche Waardsche collega's. Wethouder H. v. d. Waal uit Numans dorp feliciteerde den Raad van Klaaswaal met dezen nieuwen burgemeester. Van diens goede eigenschappen wist hij uit eigen er varing reeds te spreken en hij besloot met den wensch dat het Klaaswaal onder burge meester De Zeeuw goed moge gaan. Nadat nog het woord was gevoerd door J a c. Groenenboom uit Ridderkerk, door Ds. E. M o b a c h Geref. pred. te Klaas waal en den lieer J ac. van Nes, Rijsoord was deze officieele plechtigheid geëindigd. De installatie van den heer J. G. de Zeeuw als burgemeester van Klaaswaal Loco- burgemeester P. J. Mast hangt den nieuwenfunctionaris de ambtsketen om. EERSTE KAMER 23 WETSONTWERPEN BINNEN 10 MIN. De Eerste Kamer vergaderde gisteravond om half 9. Een statige rij van wetsontwer pen vulde de agenda: het waren er 23. Binnen 10 minuten waren ze afgehandeld. Het waren, behalve enkele begrootingswij- zigingen, een wijziging der Registratiewet (vermindering van dividend- en tantième belasting), verkoop van grond aan den Sta tionsweg te Zwolle aan de gemeente Zwol le, wijziging en aanvulling van de wet tot •egeling van den uitvoer van melkproduc ten en van gepasteuriseerde en gesterili seerde melk en room en voorts een aantal contingenteeringen, n.l. van: veekoeken, lu cifers, porselein, fijn en sanitair aardewerk, muur- en wandtegels, electrisohe stofzui gers, schoeisel en leestklaax schoenwerk, Chilisalpeter, stikstofhoudende meststoffen, versehe zeevisch, met uitzondering van ha ring, roggebloem en roggemeel, metaal- draadgloei 1 am pen, leder, geëmailleerde ge goten badkuipen en closetreservoirs, ce ment van alle soorten, rijst, calciumhypo- oh lor iet, natrium-hypochloriet en gecompri meerd chloorgas. Hedenmorgen 11 uur komt de Kamer op nieuw bijeen om o.a, de wijziging der Land bouwcrisis wet en de wijziging der Winkel sluitingswet af te doen. De gemeentefondsbelasting De belastingdruk wordt nag steeds zwaarder In hét laatste nummer van 'het maand schrift van het centraal bureau voor de sta tistiek zijn gegevens gepubliceerd betreffen de de gemeentgjondsbelasting over 1934 19oö in de 40 gemeenten met meer dan 20.000 inwoners, waarbij een vergelijking wordt gemaakt met cle belastingjaren 1931 1932, 1932—1933 en 1933—1934. Uit deze ge «gevens blijkt, dat als gevolg van de steeds voortdurende economische crisis de belas tingdruk van jaar tot jaar zwaarder wordt. Het aantal dezer gemeenten met een pro gressief aantal opcenten is gedaald van 10 over 1931—1932 tot 3 over 1932—1933, terwijl over 1933—1934 en 1934—1935 geen enkele gemeente een progressief tarief heeft. Over 1931—1932 waren er slechts twee gemeenten (Rheden en Tilburg), welke het zonder opcenten konden stellen, doch reeds het volgende jaar zijn in genoemde gemeen ten opcenten geheven tot een getal van resp. 50 en 43, terwijl later nogmaals een verhoo ging -noodig bleek. Het aantal gemeenten met SO en meer opcenten steeg over de jaren 1931—1932 tot en met 19341935 van 15 tot •resp. 25, 34 en 38. Dat wil dus zeggen dat thans slechts 8 gemeenten minder dan 80 opcenten heffen (Amsterdam 2e klasse met 100 en 3e klasse met 67 opcenten, Bussum 51, 's-Gravenhage 65, Haarlem 58, Den Hel der 62, Leeuwarden 70, Utrecht 67 en Zeist 45.) (Voorburg heft ook minder dan 80 op centen, nl. 54. Red.) Niet minder dan IS gemeenten heffen het volle getal van 100 opcenten, waar nog 'bijkomt, dat 11 dezer gemeenten zich bovendien moesten rang schikken in de 3e klasse (Ede, Emmen, Haarlemmermeer, Helmond, Hengelo, Nij megen, Roosendaal en Nispen, Rotterdam ged„ Velsen, Vlaardingen en Vlissingen). In de beste positie verkeert Zeist met 45 op centen bij rangschikking in de le klasse. Het aantal gemeenten der le klasse daal de van 35 tot resp. 27, 20 en 10. Daaren tegen is het aantal gemeenten der 2e klasse De oude Egyptenaren gebruik ten reeds op primitieve wijze de opwekkende bestanddeelen der pepermuntplant. Gij als mo dern mensch vindt in de origi- neele KING-pepermunt ditzelf de middel ter verkwikking in ver fijnde en versterkte .vorm terug. gestegen van 9 tot resp. 14, IS en 20 en dat der 3e klasse van 2 tot resp. 5, S en 16. Zoo goed als alle gemeenten moesten van jaar tot jaar den belastingdruk verzwaren. Slechts 3 gemeenten konden de druk van 19311932 handhaven (Zwolle 2e klasse met 80 opcenten, Iverkrade 2e klasse met 80 op centen en Emmen met een maximum druk het begin 3e klasse of met 10 op centen). Verlaging van de druk was geus mogelijk). Voor Amsterdam bedroeg de stijging van le en 2e klasse met resp. 38 en 26 opcenten, 19311932 tot resp. le en 2c klasse met 74 en 50 opcenten, 1 en 2 met 7S en 52 en 2 en 3 met 100 en 67; voor 's-Gravenhage van le klasse met 6 opcenten tot resp. 1 met 6, 1 met 45 en 1 met 65; voor Rotterdam van 1 kl. met 60 opc. tot resp. 1 ruet 80, 2 met 85 en 2 en 3 met 100 en SO en 100 (de op' 1 Mei 193-4 aan Rotterdam toegevoegde ge: meenten en deelen van gemeenten zijn in dë 3e klasse gerangschikt met 80 en 100 opc.). De heffing op oliën en vetten WAT ONBELAST BLIJFT nog dat onbelast blüven 1. Medicinale riclnuaolle; 2. Medicinale levertraan; 3. Ruwe lijnolie, nuts niet gehard, ongeacht of zü rauw of gekookt is cn of zü al dan niet gemengd is met andere stoffen dai oliën; Het vervoeren, verkoopen en afleveren oliën is tot 6 Augustus nog geheel vrij m< zoldering voor zoover dit geschiedt door den producent. Ook de import is thans reeds belast Voorraden Ten aanzien van de voorraden oliën gelden de volgende bepalingen. lastbaar voorraden o a. van 10 liter of r deljjk gebruik; oor eigen huishou- De nieuwe Motor- en Rijwielwet Strenger straffen op roekeloos rijden Een stap in de goede richting Dat de niauwe Motor- en Rijwielwet, waar- ran de inhoud, donk zij de activiteit van de .koningin der aarde", thans reeds in mtllioenen ixemplaren in ons land verspreid is, met stren ger bepalingen zou komen voor roekelooze weggebruikers, zal wel niemand verwonderd hebben, aldus schrijft ons de A.N.W.B.-Toerls- tenbond voor Nederland. Menigeen aal echter desondanks wel cvenopgekeken hebben b(j het nemen van de mogelijkheid om rijbewijzen bepaalde gevallen voor den tüd van tien kleinigheid ls! Maar aan den anderen kant is het misdrijf, waarvoor die sanctie geldt, ook heel ernstig (het bij een aanrijding veroorzaken van dood. terwijl de dader van dit feit door alcohol beneveld ls) En zoo is het met meer feiten het geval: een aanzienlijke verzwaring van de straffen. Geen auto-vijandigheid AJs symptoom vooral achten wü de motivee ring van al deze sancties van groot belang, want nergen, geeft het wetsonwerp of de toe lichting blök van een vijandige stemming tegen over het wegverkeer; telkens worden wü ge troffen door een logische gedachtengang: de jschcrmd wordea even spraken wij van verkeers-misdadl- rers en inderdaad is die titel op zijn plaats, vant verschillende Inbreuken op de voorschrlf- en worden In het vervolg als misdrijven be- ichouwd, waarop uitsluitend gevangenisstraf .aat. Merkwaardig in verband met de 'tijds- >mstandigheden is zeker het misdrijf. Hierin wordt aan i»cdheid ceeeven ir. i beleg is 0oog op dreigende luchtaanvallen bijzondere voorschriften afko men inzake de au'to-verlichting en men over treedt die bepalingen, dan pleegt men een mis- dientengevolge do wis op succes zou hebbi eken des tijds, dat Rijwielwet nu In i dergelijk geval Nuttige voorschriften lief belang van de auto-bet ders zijn. Zoo zal in de toekomst uitdrukkelijk toegestaan zijn, dat een bloedverwant eersten graad van den automobilist in viele zaak als getuige optreedt, wat groot belang ls, omdat het maar al te dikwijls voorkomt, dat deze alleer leden als getuigen besch Waterstaat heeft een verplichte verzekering van het risico wegens wettelijke aansprakelijk heid jegens derden niet overhaast willen In voeren, wat zeker ook als een voordeel be schouwd mag worden. Overigens staat de Re geering gelukkig niet onsympathiek tegenovei dit voorschrift, dat reeds ln talrijke Europee- sche landen bewozen heeft nuttig te werken. Een andere gunstige bepaling is de verlen ging van den geldigheidsduur der rijbewijzen Itot vijf jaar) en de vrijstelling voor bepaald* lichte motorfietsen. In plaats van het huidige nummerbewijs komt, zooals men weet een d cument, dat slechts voor één bepaald moto rijtuig geldig is. Hierdoor heeft de overheid mogelijkheid geschapen controle op den to stand uit te oefenen, waarin do auto verkeei Dat men dit nieuwe bewijs tevens wel diens regenbelasting t d. van 350 K.G. of minder voor olieverwer- kende bedrijven, oliehandelaren, grossiers en winkelbedrijven. Oliehandelaren en grossiers worden >n hun eigen belang aangeraden zich vóór 1 Augustus te laten inschrüven bij de Crisis Zuivel Cen trale. teneinde geen moeilijkheden te onder vinden in hun bedrijf nó. 6 Aiigus'tus a.s. Tenslotte is nog bepaald, dat ieder, die op 22 Juli 1934 meer dan 350 K.G. olie'in. zijn be zit heeft daarvan voor 28'Juli 1934 a.s. opgave moet doen aan de Crisis Zuivel Centrale, on- Geraffineerde cacaoboter ook belast Tevens ls een wijziging gebracht met betre-1 king tot de cacaoboter. Tot dusverre wa3 alli cacaoboter vrü van heffing, voor zoover zj niet voor een of andere bewerking smeerbaa: was geworden of verwerkt tot een emulsie. Geraffineerde cacaoboter was derhal' De vele bezwaren, die daartegen nog nog de cacaoboter echter chocoladefabriekei niet te bemoeilijken, bi r die bedrij ven ae mogelijkheid, onder nader voor te stel len Voorwaarden, de geraffineerde cacaoboter onbelast te ontvangen. Voor zoover de bedoelde bedrijven nog niet b(j de Centrale zijn. ingeschreven wordt in hun eigen belang aangeraden, zich tot de Centrale VRIJDAG 27 JULI HUIZEN 301.5 M. KJLO. 8.00—9.15 Morgenconcert. 10.00—10.30 Gramofoonmuziek. 10.30—11.00 Muziekultzendlng voor fabrie» 11.00—11.30 Gramofoonmuziek. 11.30—12.00 Halfuurtje voor zieken en ouden van dagen. 12.01—12.15 n.m. Politieberichten. 12.15—1.45 n.m. Lunchconcert door Jura Jurin en zijn Russisch orkest. 2.00—3.15 n.m. Orgelconcert door Evert Haak. 3.15—4.00 n.m. Een muzikale tournée door Europa. VII. Polen. 4.00—5.00 n.m. „Goudhaartje en de Trouba dour". door het jongedameskoor „Het Oos ten" o.l.v. Otto de Vaal. 5.00—5.30 n.m. Land- en tuinbouwhalfuurtje door Th. Arts 5.30—6.15 n.m. Het SchrammeMcwintet al.v. Willem Drukker. 6.15—6.30 n.m. Gramofoonmuziek. 6.30—7.00 n.m. Vervolg van het concert door het Schrammelkwintet. 7.00—7.15 n.m. Politieberichten. 7.15-7.35 n.m. „Televisie" door P. v. d. Boogaard. 7.35—8.00 n.m. Gramofoonmuziek. 8.00—8-30 n.m. Onze Nederlandsche Gast- dirigenten. Ouverturen-concert door Orkest o.l.v. Theo v. d. Bijl. als gast. 8.308.35 n.m. Vaz Dias. 8.35—8.50 n.m. Zangrecital door Gerard v. d. Berk. A. d. vleugel: Fred Boshart, 8.50—9.00 n.m. Gramofoonmuziek. 9.00-9.50 n.m. Orkest o.l.v. Theo v. d.Bijl. 9.50—10.00 n.m. Gramofoonmuziek. 10.00—10.15 n.m. Vervolg van het zangre cital door Gerard v. d. Berk. 10.15—11.00 n.m. Aansluiting met Heek, Rotterdam. 10.30 n.m. Vaz Dias, 11.00—12.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM 1875 M. VJV.RJL 8.01 Gramofoonmuziek. VJULO. 10.00 Morgenwijding V.AJLA. 10.15 n.m. Hetty Beck draagt voor. 10.35 nzn. Italiaansche opera-ouvertures eo fantasieën. (Grjnuziek). 11.00 „Zeg het met bloemen". Een novella van Franz Xaver Kappus, vertaald en voor te dragen door Hetty Beck. 11.20 Fransche opera-ouvertures en fanta sieën. (Gr .muziek). 11.45 Gramofoonmuziek. 12.00 Einde van -het programma. A.V.R.O. 12.01—12.30 run. Gramofoonmuziek, 12.30—2.30 n.m. Kovacs Lajos cn zijn orkest 2.30—3.00 n.m. Voordracht door Elias vao Praag. „Tooneelspelen in den ouden tijd". in. VJLR.A. 4.01 n.m. Overschakelen naar Kootwijk, 4.15 n.m. Gramofoonmuziek. 4.30 n.m. Voor de kinderen. 5.00 n.m. „De Vleermuis". (Grunuzlek). 6.01 n.m. Klein-ensemiblc o.l.v. Paul Duchant 6.45 n.m. Een kruistocht door operetten. (Gr.muziek). 7.15 njn. Klein-Ensem'ble. 7.57 n.m. Herhaling van S.O.S.-berlchteiu VJ».R.O. 8.00 n.m. Avonduitzending. 8.01 n.m. Lezing: Amsterdam in het licht der kerkgeschiedenis. Spreker: Mr. A. le Cos- quino de Bussy, Amsterdam. ±9.00 n.m. Cursus. Derde voordracht: De primitieven en wij. Spreker: Dr, H. Th. Fischer, Utrecht. Na afloop van het Kurhausconcert: ±10.15 n.m. Vrijz. Godsd. Persbureau. 10.20 n.m. Vaz Dias. 10.30 non. Declamatie. A.V.R.O. 8.30±10.15 n.m. Aansluiting met het Kur- haus te Scheveningen. Concert door het Re sidentie-orkest o.l.v. Carl Schuricht. Soliste: Elisabeth Schumann, sopraan. VJLR.A. 11.01 n.m. Jazz-platen. Tenslotte toont dc Regeering een open oog te hebben voor de moeilijkheden ul't de ver- keerspraktrjk. Zij wil de verkeersregeling zoo veel mogelijk uniform maken en in de Motor en Rijwielwet alleen de hoofdzaken opnemen. In -Reglement en -Beschikking volgen dan de uitvoeringsmaatregelen, omdat deze laatste staatsstukken zooveel eenvoudiger bijgewerkt kunnen worden. (Voor een wetswijziging moet de geheele parlementaire motor in beweging gebracht worden). Dat men nog geen Alge- meene Verkeerswet heeft ingevoerd is zeker te betreuren. Het argument, dat de voorbereiding daarvan tot een niet te tolereeren verder uit stel zoiu hebben geleid, moeten wü thans erken nen. doch als men tydlg maatregelen had ge nomen zou het huidige ontwerp zeker een Al- gemeene Verkeerswet hebben kunnen zün. Men vergete niet, dat de voorbereidingen vele jaren ln beslag genomen hebben, waarin zonder twij fel een diepgaand overleg met lagere wetgevers had kunnen plaats hebben. Inmiddelséén vogel in de hand Overigens ls het nuttig, dat vele bepalingen nu ook gelden voor bestuurders van nlet-moto- rlsclie rij- en voertuigen en voorts kan bü de uitwerking van de wet nog goed werk verricht worden. Van die uitwerking hangt nog heel veel af. maar nu doorhet indienen van liet nlejiwr Motór- én Rijwielwetsontwerp een flinke stai ln de goede richting gezet is, meenen w(J o] goede gronden te mogen verwachten, aldus di A.N.W.B.. dat de achterstand, welke ln ons lan< onmiskenbaar bestaat, spoedig Ingehaald zal worden. Alles bij elkaar genomen zien wü dus verschillende gronden om óns te verheugen over het huidige wetsontwerp. Wü zün dank baar, al zün we niet voldaan. De spellingwijziging In de Vaandrag-er, het orgaan van de Bond van Ned. Herv. Jongelingsvereeni- gingen op Geref. grondslag, schrijft de Kro niekschrijver over de spellingwijziging, met de invoering waarvan op 1 Sept a.s. een begin wordt gemaakt, dat men niet hoeft te schrikken van deze zes regels, die de eenvoudigheid zelve zijn. Deze Kroniek schrijver stelt zich voor met ingang van 1 Sept. a.s. voor zijn Kroniek de nieuwe spel ling te gaan schrijven VISSCHEN MET VISCHZEGEN. Bij beschikking van den Minister van Economische Zaken, afd. Visscherijen, is be paald, dat, met afwijking van het voorge- schrevene in art. 6, lid 1, van het Bijzonder Vissclierijreglement V, de gesloten tijd voor het visschen met de vischzegen in het Om- merkanaal en de Regge in 1934 zal eindigen 1 Augustus. PURMEREND 450 JAAR. Ter gelegenheid van zijn 450-jarig be staan hoopt Pui-merend van 6 tot 9 Sept. eenige feesten met daaraan verbonden ten toonstellingen te houden, o.a. een midden stands-, tuinbouw-, zuivel-, vee-, bijen- en een historische tentoonstelling. Vertoond zal worden het openluchtspel Johan van Egmonds Privilege. Voorzitter van het eere-comité is de heer D. Kooiman, lid van de Tweede Kamer en oud-burgemeester dezer gemeente. CRISISFUNCTIE EN WETHOUDERS SCHAP. Naar de Msb. verneemt, zal de heer W. Driessen, wethouder van Openbare Werken van Venlo, in verband met zijn nieuwe functie het directeurschap van de Tuin- bouwcrisiscentrale te Den Haag in het begin van September zijn wethoudersschap van de gemeente Venlo neerleggen. De heer Driessen heeft besloten het Ud- maatschap van den rad van Venlo te bUj. ven waarnemen. Uit Oost-lndie CONTINGENTEERING VAN AARDEWERK Gister is bij regeeriogsverordening de contingec- teering betreffende de invoering van aardewerk voor huishoudelijk gebruik vastgesteld. Deze rege ling gaat heden in eo is gebaseerd op 100 procent van het invoercijfer voor 1933: de verordening is vastgesteld voor de duur van drie maanden. NATIONAAL KRUISERFONDS Tijdens het openbaar gehoor op 31 Augustus a.s. zal aan den gouverneur-generaal een pe' cu- nement werden aangeboden, onderteekend door 3000 Ned.-Indische ingezetenen, waarin de ir de- werking van Z.E. wordt verzocht voor het streven van het Nationaal Kruiserfonds, welk streven is het uitwisschen van den smaad, welke het betreurens waardige gebeuren met De Zeven Provinciën op de Nederlandsche driekleur heeft geworpen. i FEUILLETON UIT HET ENGELSCH VAN CHARLOTTE M. YONGE T (io Ondanks het onderworpen leven dat de Oude dame geleid had, was er ou den grond ,van haar hart zulk een gevoel van veront waardiging en verwoedheid, dal zij nauwe lijks de gematigde en bedachtzame wijze kon uitstaan waarop haar raadsman ver klaarde dat alles afhing van de omstand-g- heden en van de wijze waarop kapitein Egremont den eersten stap deed. Voor het oogenblik was het 't werk van den jongen Mark en, zooals mijnheer Dutton aanmerkte was het geen zaak waarin een man zich de wet liet voorschrijven door een neef. Zeker behoefde mevrouw Egremont hem haar tegenwoordigheid niet op te dringen. Maar mijnheer Dutton vond dat haar rechten, zoowel in het belang van haar zelf als van haar kind. ten volle erkend moesten worden en dat het uitkeeren van geld een bew;js daarvoor zou leveren. „Ik verbeeld me dat Ursula waarschijn lijk een aanzienlijk erfgename zijn zal en dan mogen haar rechten niet opgeofferd worden." „Arm meisje! Zal het tot haar geluk zijn? Ik twijfel er zeer aan!" „We hebben, dunkt me, geen recht daar- fover te oordeelen", zei mijnheer Dutton weifelend.- „We hebben hier, te letten op, wat rechtvaardig is en Nuttie voorbij te laten gaan zou gelijk staan met een smet te laten werpen op Nuttie en op haar moeder." „Dat begrijp ik", zei juffrouw Headworth met inspanning. „Ik geloof dat ik eigenlijk een zelfzuchtige, trouwelooze oude vrouw ben, en het is ook eigenlijk mijn zaak niet. Maar ik moet mijn arme Alice voorbereiden op hetgeen er gebeuren kan." „Als haar eenige voorwaarden gesteld worden kan zij niet beter doen clan de zaak aan een rechtsgeleerde in handen te geven. Aan Dobson kan zij zich gerust toever-. Juffrouw Headworth verwonderde zich dit hij, die haar in zoo menige kleine kwesties, waarbij de wet te pas kwam, had voortvf- holpen, nu in deze zaak van hrt uiterste gewicht zijn hulp niet aanbood. Hij was een vastberaden, bezadigd man, en zij vermoed de volstrekt niet waarom hij zich geen geschikt verdediger voor Alice Egremont tegenover haar echtgenoot rekende. Sedert hij nu tien jaar geleden had vernomen dat zijn schoone buurvrouw zich niet zoo zeker als weduwe beschouwde om haar hart voer eenige liefde te durven openen, had hij geduldig voortgeleefd, tevreden haar als een vertrouwd vriend ten dienste te staan, zonder ooit de geheime, zoo lang gekoester de en nu geheel vernietigde hoop te ver- Het was hem een verlichting heen te kunnen gaan en dc oude dame had mis schien eenige meerdere zekerheid omtren+ haar plicht, gekregen, maar eer. zekerheid die haar slechts ongelukkiger maakte; z'j was zoo rusteloos en zenuwachtig dat Alice 's avonds midden onder het voorlezen uit, de „Lezingen over Geschiedenis van Aarts bisschop French", midden in een volzin eensklaps ophield en uitriep: „Tante Ursula, u houdt iets voor mij verborgen. Juffrouw Headworth deed een zwakke poging door iets te zeggen van straks en door met een blik te beduiden dat zij wach ten moest tot Nuttie naar bed was. maar de jonge dame begreep de teekens en riep uit: „U behoeft u om mij niet te geneeren. tante Ursula, ik weet alles van moeder; zij heeft het mij gisteravond verteld." „Ik begrijp het", begon mevrouw Egre mont, die het gelaat barer tante aajn-'lachtig had gadegeslagen. „U heeft van hem ge hoord." „O van mijn vader! Werkelijk?" rie.p Nuttie. „Dan was hij dus al dien tijd op het verlaten eiland; ik was er we! zeker van. Hoe heerlijk!" Zij sprong op cn keek naor de 'deur, alsof zij verwachtte hem evenals Robinson Crusoë in vellen gekleed, dadelijk te zien binnenkomen, maar haar tante's zenuwachtige agitatie gaf zich lucht in een scherpe terechtwijzing: „Nuttie. wees stil, en stel u niet zoo dwaas aan of ik stuur u dadelijk de kamer uit!" „Maar tante?'' bracht Alice met moeite uit. niet in staat de onzekerheid langer uit te houden. „Ja, mijn arme lieve kind, kapitein Egre mont en de generaal en eenige der beman ning redden zich in een boot toen de Ninon verbrandde. Hij bracht verscheidene jaren buitenlands door met zijn oom, maar hij heeft nu de familiebezittingen geërfd, en woont daar" Juffrouw Headworth had een gevoel alsof zij een kanon had afgeschoten en keek wat het had uitgewerkt. „Ach, waren we maar te Dieppe geble ven!" zei mevrouw Egremont. „Maar we hebben nog geschreven om te zeggen waar men ons zou kunnen vinden." „Dat was van geen nut. Mark is er ge weest, maar heeft er geen spoor van ons gevonden." „Heeft hij er Mark heen gestuurd?" „Neen. Ik mag u niet verzwijgen mijn lieve Alice, dat dit alleen het werk is van mijnheer Mark Egremont. Hij schijnt zijn oom met zijn papieren geholpen te hebben en kreeg toevallig het bewijs van uw huwe lijk in handen, daar hij zich uwer nog zoo goed herinnert, noodzaakte hij den kapitein het hem te bekennen en ging uit eigen be weging op reis om te ontdekken wat er van u geworden was en te zorgen dat u rechi werd gedaan." „Die lieve kleine Mark!" zei zij; „hij was altijd zulk een hartelijk jongetje." „En m* moet gij, mijn lieve, er over den ken hoe gij de blijken van toenadering, zoo die van zijn kant mochten komen, zult op- „Och neen, tante Ursula! Ik kan nu niet spreken. Laat mij als het u belieft naar bed gaan. Nuttie, gij behoeft nog niet le komen mijn kind." De begeerte naar eenzaamheid om zich eigen te maken wat zij gehoord had, was overweldigend; en in het schemerlicht van den zomeravond snelde zij weg, Nuttie me' wijdgeopende oogen achterlatende, als zocht zij naar haar verdwenen held en zijn ver laten eiland. „Mijn arme Alice!" zuchtte de nude dame. „Tante Ursula, ik kan het niet helpen. Ik vind dat ik er alles van moest weten" zri Nuttie ernstig, haar kinderachtigheid op r-ij zettende, en ging naast haar tante zitten,, .,Ik vond het niet zoo erg, toen zij mij ver telde dat zij samen weggingen, omdat, schoon ik wel weet dat het zeer verkeerd is, de menschen soms zulke allerdwaaste dingen doen, als zij zoo heel veel van elkaar houden (zij zeide dit nul zoo iets beschermends in haar toon dat net juffrouw Headworth als het op een ander oogenblik geweest was, zeer geamuseei'd zou hebben), en het heeft moeder geen kwaad gedaan, zij is toch het liefste, zachtste en beste schepseltje van de wereld en daarenboven hadden zij geen van beiden een vader of moeder, aan wien zij ongehoorzaam waren. Maar toen ik later hooide, dat luj zoo oud was en dat hij het geheim had gehouden en leugens moet verteld hebben alleen om het geld (dit zeide zij met de diepste ver achting), vond ik het niet goed. En als hij haar verliet zooals Theseus Ariadne, of Sir Lancelot Elaine dan dan vind ik het niet aardig. Denkt u dat hij maar deed alsof hij met de Ninon vergaan was om van haar af te komen, of dat hij haar niet vinden kon?" „Het stond in de couranten dat de Ninon met man en muis vergaan was", zei juf frouw Headworth. „Omtrent dat bericht hob ik mij zekerheid verschaft. Hij werd opg^ nomen door een Chilisch schip en schijnt lang werk gehad te hebben om naar Europa terug te komen. Ik had gezorgd, dat ons adres bekend was tc Dieppe, maar het is zeer wel mogelijk dat hij zich niet tot dc rechte menschen gewend heeft, of dat zij mijn brief niet bewaard hadde.i, zoodat we ni-t zeker zijn dat hij daarin ta neschul li- gen was." „Ais hij iets waard was geweest had hij heiaeJ *5 aarde bewogen om haar te vin-, den!" riep Nuttie; „en u zei zei! dat Mark' dit a'les uit eigen beweging gedaan had." „Hij schijnt een zeer rechtschapen en edel moedig jongmensch te zijn, die mijnheer Mark Iigremoat", zei juffrouw Headworth en in een oogenblik schoot haar een geheele roman over Nuttie's toekomstig lot door den geest met een dispensatie, in zuut een gevel noodig voor volle neef en nicht. „Ik geloof dat gij in hem een bouw verdediger zelfs tegen zijn eigen belangen zult vinden." Nu gingen Nuttie's oogen mui of meer open. „O, dan ben ik een soort van verloren erfgename, zooals soms in de boeken voor komt! Nu begrijp ik het! Maar tante Ursula wat denkt u dat er gebeuren zal"" „Mijn lieve kind, dat kan ik vo strekt niet gissen. Misschien hebt gij niets te maken met de bezittingen der Egremonts en gaan zij alleen in de mannelijke lijn over. Dat zou het beste zijn, daar er in elk geval toch goed voor u gezorgd moet worden. Dat mt et uw vader doen." „Maar voor moeder?" „Er moet op aangedrongen worden, dat er behoorlijk in haar behceften voortien wordt", zei juffrouw Headworth. „Het baat ons evenwel niets ons in bespiegelingen over de toekomst te verdiepen. We kunnen niet gissen hoe de mededeelingen van mijnheer Mark Egremont zullen opgenomen worden en of de wensch zal worden te kennen ge geven dat uw moeder weer bij uw vader gaat wonen." (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 8