Gemeenteraad van Amsterdam ENKELE FOTO'S TJIT HET LEVEN--VAN TOEN VERMOORBEN^BONDSKANSELIER 'DOLLFUSS: De bondskavis'eiier over wiens dood men opblz. 1 en 2 uitvoerige mede. deelingen vindt, was ook in het buitenland een geziene •soonlijkheid. Boven links ziet men hem met baron Frankenstein na de besprekingen op de Economische Wereldconferentie te Londen. Boven mi dd en vertoeft hij in zijn familiekring, spelend met zijn beide kinderen. Boven rechts Doll fuss bij een parade der Oostenrijksche Reimwehrtroepen. Beneden links: Naden burgeroorlog. Dollfuss als kolonel met officieren te Florisdorf na de Februari-onlusten in dit jaar. Midden links: De kanselier te Genève in gesprek met Von Neurath. Midden rechts: Dollfuss te Rome in April j.l. Mevrouw Dollfuss stapt uit 't vliegtuig. G eh eel r echt s onder: Dollfuss komt met zijn dochter uit de kerk. DE VIERDAAGSCHE AFSTANDMARSCHEN Schitterend weer op den tweeden dag Beter „vierdaags ohe-weer" dan liet gister was kon men niet wenschen: lekker frisch, een zonnetje af en toe, dat op z'n tijd ook weer schuil ging achter een verkoeling bren- gende wolk en wegen, die als gevolg van de gevallen regen stofvrij waren. Het resultaat was een uiterst montere stemming onder de deelnemers. Bij het morgen-appèèl bleken echter elf lieden, die den vorigen dag nog kranig had den volgehouden, toch niet den moed te heb ben gehad om den tweeden marschdag te be ginnen. Ongetraindiheid en minder goede voetvcr- zorging zal daar wel de schuld van zijn ge weest In alle dorpen werden de deelnemers weer ontvangen in die blijmoedige stemming, die er zoo zeer toe meewerkt, dat men den i moed er in houdt, ook wanneer een venijnige hielblaar er toe zou' nooden aan den kant van den weg neer te vallen en zich door den i medischen dienst huistoe te laten transpor- teeren. Vroeger dan gewoonlijk kwamen de deel- 1 nemers dit keer in de kazerne terug: om half twee was de grootste helft al weer in Nij megen. Toen echter de balans van den tweeden dag werd opgemaakt bleken er toch nog 33 uitvallers te zijn, meer dan men aanvankelijk had verwacht. Men zal er echter mee moeten rekenen, dat, hoe grooter het aantal ingeschrevenen wordt des te grooter de kans is op uitvallers, omdat velen, die in een hoera-stemming hebben ingeschreven, toch niet die training I hebben ondergaan, die voor de vierdaagsc'ne afstandsmarschen noodig is. Autorititen zijn er op den tweeden dag niet geweest, maar Z.Ex. generaal Snijders, Een eenzame Burgerwachter uit Amsterdam, die de vierdaagsche individueel loopt, krijgt een groet vanaf den wegkant onder Elshof. oud-opperbevelhebber Aan de land- en zee macht heeft l^et voornemen te kennen ge geven om heden van zijn belangstelling in de marschen te doen blijken. De laatste etappe De route voor morgen luidt: Van de kazerne rechtsaf naar den Groesbeekschen weg, dezen weg overste ken en rechtuit tot den spoorweg Nijme genGroeebeek, even rechtsaf en genoem de spoorbaan ten N. van St.. Anna over steken. Even daarna bij Hotel Pension St. Anna reohtsaf, Groenestraat en den Muntweg volgen tot aan spoorbaan Nij megen—Den Bosch. Deze spoorbaan over steken en linksaf, den weg Grave—Nij megen over Luenen en Nederasselt vol gen. Bij Grave Maas oversteken en vervolgens over Beens, Cuyk, t... Agatha en Hooger- eind naar Oeffelt- sche Veer. 1-Iier de Maas oversteken over GennepPias- molenMookMal- Wederom onderwijs-strubbelingen Hoe de belangen der werkloozen worden gediend De zitting van de gister gehouden ver gadering van den Amsterdamschen ge meenteraad begon met de zooveelste nederlaag van de communisten, die het geval op den Achterburgwal, waarbij een bewoner door een politie-agent aan het hoofd is getroffen, aangrepen om er een interpellatie over te houden. De burgemeester, Dr. W. de V1 ugt, maakte evenwel om de bekende reden be- ir en de Raad wees de interpellatie met overgroote meerderheid af. Nu kwamen de 41 openbare scholen, die B. en W. voorstellen op të heffen, weer in bespreking. In de vorige Raadszitting, zooals ook drie weken daarvóór, is uitvoe rig gehandeld over de verhooging van het aantal leerlingen per klas tot maximaal 48, zulks naar aanleiding van de motie-Toorn- stra (s.d.). Deze motie is verleden week Vrijdag avond met eenige stemmen meerderheid aangenomen, en nu B. en W. evengoed hun voordracht tot opheffing van de 41 scholen gevolg van de verhooging van het aan tal leerlingen per klas handhaafden, zei- de de heer de Miranda (s.d.) zich hier over te verwonderen. Door de aanneming van de motie was toch immers een veran derde situatie ingetreden. De heer Ketelaar (v.d.) vond dat ook en vroeg of het College niet kon beginnen met de 29 scholen, die in elk geval aan de beurt komen. Ja, merkte Prof. Woltj er (a.r.) op, dat komt er nu van, als de Raad een terrein betreedt, dat het zijne niet is. B. en W. heb- Ecn jongedame met een gramofoontje op de fiets houdt de moed er bij de vierdaagsche- loopers inl ben een nota bij den Raad ingediend, waarin zij mededeelden, het getal leerlingen per klas op maximaal 48 te bepalen. Zij deden dat, zette de hoogleeraar uiteen, op grond van een bevoegdheid, die de Raad in dertijd in de Onderwijsverordening aan het College heeft toegekend. Krachtens de Ge meentewet is de Raad verplicht mede te werken aan dit besluit en kan hij zich niet verzetten tegen een voordracht, die daarvan het rechtstreeksch gevolg is. Wethouder Vos (v.b.) deelde mede, dat B. en W. niet kunnen voldoen aan het ver zoek van den heer Ketelaar. Aan de motie-Toornstra zullen B. en W. geen gevolg geven, vervolgde de wethouder, en aan de rechten van den Raad is te dezen opzichte niet ge- Aan het eind van de discussie, die nog een poos aanhield, is de voordracht verwor pen met 20 tegen 16 stemmen. Eenige voordrachten betreffende het eer vol ontslag van de bij de 41 scholen betrok ken onderwijzers werden aangehouden. Nadat een voordracht tot verhooging van het aantal leerlingen per klas in de open bare voorbereidende scholen eveneens was verworpen, kwam het middelbaar en gym nasiaal onderwijs aan de beurt. B. en W. stelden voor, de benoodigde boe ken en leermiddelen niet meer kosteloos voor alle leerlingen beschikbaar te stellen. In de laatste 5 jaren ging hiermee per jaar f 80.000 heen. Hier zou dus wederom een afgodsbeeld van de sociaal-democraten worden verbrij zeld, waarop de rechtsehe raadsfracties jaar op jaar hebben aangedrongen, omdat der ouders van leerlingen, die het gelijkwaar dige bijzonder onderwijs volgen, dit voor recht onthouden werd en alzoo van moest worden gewaagd. Prof. Woltjer (a.r.) bracht het laatste in herinnering in antwoord op een opmer king van den heer Boekman (s.d.), die bij de voorstanders van het bijzonder onder wies vreugde over deze voordracht meende te kunnen constateeren. De voordracht is verworpen met 20 tegen 18 stemmen. Een groot deel van de zitting van giste ren is besteed aan de voordracht van B. en W. betreffende werkverruiming, waabbij de paradevoorstellen der sociaal democraten en communisten ook ter sprake zijn gekomen. ITet voorstel der eerstgenoemden was voorzien van een „bijlage", n.l. een ton handteekeningen op het door hen georgani seerde petitionnement. Van practisch nut voor de werkloozen, waarom het toch in de eerste plaats be hoorde te gaan, was intusschen geen sprake. Het resultaat van de besprekingen was niet anders dan „werkverruiming" voor B. en W. Niet voor de werkloozen, die er nog een poos op moeten wachten. De heer P o 1 a k (s.d.) hield een lange rede om aan te toonen dat B. en W. niet voldoende eerbied hebben betoond voor het voorstel der sociaal-democraten, die toch immers een gedetailleerd plan hadden klaargemaakt, dat bovendien „financieel uitvoerbaar" is. Het voorstel van de S. D. A. P. heeft, volgens den heer Polak, „de aandacht van de gansche bevolking, inzon derheid van de arbeidersklasse" en daarom wilde hij den Raad doen uitspreken, dat de opmerkingen, door B. en W. over het plan gemaakt, den naam van praeadvies niet kunnen dragen en dit dus alsnog moest worden ingediend. Dat was dus een motie van- orde, maar de heer Polak hing er een uitgebreide be spreking van het plan zelf aan op, waarbij het merkwaardig was, dat de heer Pólak een paar maal een kleiner getal werkloozen noemde dan de sociaal-democraten in hun petitionnement. De wethouder, de heer Boissevain (v.b.), heeft uitvoerig de voordracht toege licht om daarmee tevens aan te toonen, dat het praeadvies wel degelijk was uitgebracht, B. en W. zijn van October 1933 af bezig om werkverruimingsobjecten te verkrijgen, ge- ruimen tijd vóór sociaal-democraten en communisten er mee aankwamen. Wat deze beide fracties voorstellen is eenvoudig niet uit te voeren, toonde de wethouder aan; er is geen geld voor. Een krachtig be roep deed de wethouder op den Raad, om de voordracht van het College aan te ne men, dan kan een behoorlijk aantal men- schen aan den arbeid gaan en kunnen B. en W. verdere besprekingen met het bestuur vaD het Werkfonds 1934 openen, hetgeen voor de door B. en W. be doelde werken reeds 'n krediet van 3.5 mil- lioen heeft toegezegd. De meerderheid van den Raad (22 tegen 15 stemmen) heeft aan deze dringende uit- noodiging geen gehoor gegeven en het voor- stel-Polak aangenomen. Zullen B. en W. nu precies laten uitrekenen wat de onmoge lijke voorstellen van de roode fracties zou den moeten kosten? Een tweede orde-voorstel men kan in dit verband beter van wanorde spreken was afkomstig van den heer de Vries (s.d.) die B. en W. eerst met de plaatselijke vakcentrales wilde doen onderhandelen. Ook dit werd na langdurige beraadslaging met 20 tegen 17 stemmen aangenomen. Over de eigenlijke voordracht is recht streeks nog niets te berde gebracht. Zoo dient de meerderheid van den Raad van Amsterdam de belangen der arbeiders! Jongere werkloozen zullen door de ge meente in geld worden tegemoet gekomen, tijdens de „Almitento" wordt een etalage wedstrijd gehouden, en alle winkels zouden in de eerste week van September na achten open mogen zijn, indien de sociaal-democra ten ook nu weer niet roet in het eten hadden geworpen door een beperking voor te stellen, die werd aangenomen, waardoor vele winkeliers worden gedupeerd. De Raad ging wel met vacantie, maar on gestoord zal die niet zijn, want de kwestie van de 41 scholen komt tijdens de vacantie weer op het tapjj,t. ROFFELRIJMEN* DAT IS GOED 't Heeft terecht in breede kringen Verontwaardiging gezaaid Dat er zooveel heerlijk voedsel Zoogenaamd werd doorgedraaid Dat we zooveel goede groente, Waar zooveel aan was gedaan, Die de marktprijs niet kon halen Naar de mestvaalt zagen gaan. Aan de eene kant de tuinder Die geen geld krijgt voor z'n waar} Aan de andre kant de koopman Én de handel in gevaar. Aan de eene zijde honger Aan de andre overvloed Overvloed, die wordt vertreden; leder voelt: dat is niet goed! Niemand scheen een weg te weten Die aan iedereen voldeed, En toch zijn er honderdtallen Krantkolommen aan besteed. Daarom heeft de mededeeling Mij bizonder goed gedaan Dat men op een groote veiling Deze regel volgt voortaan: Alle doorgedraaide groente Is voor 't Crisiscomité! En zoo deelen onze armen Elk er op hun beuH van mee. Dat 's een heerlijke gedachte; Ieder voelt het: dat is goed Als de armen en verdrukten Deelen in de overvloed! (Nadruk verboden.) LEO LENS. Toch vol energie! Al was de temperatuur ióó hoog Dat 't water aan de kook goot, Dan zorgt een "Akkertje" dot U Yi Dat kook-geval "ijskoud" loatl Neem 'n "AKKERTJE" Kentering De politiek der Oranje's In het laatste nummer van de Sociaal Democraat haalt de heer K. Geertsema met volledige instemming dit woord van prof. Bong'r (s.d.) uit zijn jongste werk aan: „Families met niets dan begaafde leden komen in het geheel niet voor, families met vele talenten maar zelden in het mu zikale is er een voorbeeld van de Bachs, in de politiek de Oranje's". BEZOEK VAN FRANSCH OPLEIDINGS SCHIP Het Fransche opleidingsschip „Ancre" zal van 3 tot 8 Augustus een niet-officieel be« zoek brengen aan Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5