DONDERDAG 26 JULI 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 DE DUITSCHE GEZANT UIT OOSTENRIJK TERUGGEROEPEN Officieel wordt medegedeeld, dat de Duit sche gezant te Weenen, Rieth, op verzoek /der Oostenrijksche regeeringsinstantics, resp van de Oostenrijksche opstandelingen zich bereid heeft verklaard een tusschen deze par tijen getroffen overeenkomst inzake vrijge leide en aftocht der opstandelingen naar Duitschland goed te keuren zonder overleg met de Duitsche Rijksregearing. Hij is derhalve onmiddellijk van zijn post teruggeroepen. DE OPSTANDELINGEN ZULLEN IN DUITSOHLAND GEARRESTEERD WORDEN Officieel wordt medegedeeld: Uit mededeellngen van den Weenschen radio-omroep en officieele Oostenrijksche nieuwsbureaus blijkt, dat tnsschen de op standelingen en de Oostenrijksche regee- xings-instanties overeenkomsten zijn ge troffen voor een vrijen aftocht der opstan delingen naar Duitschland. Deze overeen komsten hebben voor het Duitsche Rijk geen •waarde en zijn voor de Duitsche Rijksre&ee ring juridisch niet bindend. De Duitsche Jtijksregeering heeft derhalve bevel gege ven de opstandelingen in geval zij de Duit sche grens overschrijden onmiddellijk te axresteeren. DUITSCHE CONDOLATIES Do Duitsche Rijksminister van Buiten- landsche Zaken Freiherr von Neurath heeft de Oostenrijksche Bondsregeering namens de Rijksregeering telegrafisch gecondoleerd oiict den dood van Bondskanselier Dollfuss. Rijkskanselier Adolf Hitler zal met het oog op de treurige gebeurtenissen in Oos tenrijk de drie nog te geven opvoeringen aan de Feestspelen te Bayreuth niet verder hij wonen, DE DUITSCHE GRENZEN GESLOTEN De Duitsche Rijksregeering heeft bij het bekend worden van de onrust in Oostenrijk de Duitsche grenzen naar Oostenrijk geslo ten om te verhinderen, dat Rijksduitschcrs of in Duitschland verblijvende Oostenrijk sche emigranten de grenzen overschrijden om gedurende de onrust daarheen terug te ikeeren. HET VERLOOP VAN DE PUTSCH Minister Fcy heeft voor de radio een rede gehouden, waarin hij het volgende zeidc: „De verschrikkelijke gebeurtenissen, die ons zwaarbeproefd land hebben getroffen, komen op het volgende neer. Woensdagmorgen te 11 uur bevonden wij ons in ministerraad bijeen, waar enkele le den van het kabinet aanwezig waren. Te kwart voor twaalf berichtten ons eenige Ileimwehrleden, dat zich in de Siebenster- nenstrasse lieden in uniformen van politie en leger op verdachte wijze ophielden. Ik deelde dit Dollfuss mede, waarop deze de ministerraad onderbrak en schorste tot den middag. Daarna noodigde hij mij en Kar- winsky uit, in zijn bureau te beraadslagen. Als minister speciaal belast met de veilig heid droog ik luitenant-generaal Zehner op, zich naar het ministerie van oorlog te bege ven om de noodige voorbereidingen tc tref fen niet het oog op het onrhiddellijk in actie komen van het leger. Tevens werden tele fonisch aan de politie opdrachten verstrekt, terwijl ik de officieren van liet Scliutzeorps beval, do noodige maatregelen to nemen voor de alarmeering van alle vrijwillige troe pencorpscn. Terwijl wij nog beraadslaagden, reden eenige auto's, bezet met een groot aantal zwaargewapende mannen in uniform de binnenplaats op. De auto's reden tot op den Ballplatz tot voor den hoofdingang der bondskanselarij. Aangezien zij in officiers uniform waren konden zij gemakkelijk bin nendringen. DE OPDRACHT VAN Dr. DOLLFUSS Onder bedreiging met geweren en revol vers dreven zij de beambten op een hoop, waarna zij de bureaux binnendrongen. Op het hooren van het lawaai ging ik de gang in en stootte op een troep zwaargewapende mannen, die mij dwongen in mijn kamer terug te gaan, waar ook Karwinskv werd ge bracht. Dr. Dollfuss zagen wij niet ipeer te rug. Na ongeveer anderhalf uur kwam een zwaargewapende patrouille mij in mijn ka mer afhalen en bracht men mij naar het bureau van den bondskanselier, dien wij gewond, liggende op een divan, aantroffen. Dr. Dollfuss verzocht mij, voor liet geval licm iets ernstigs mocht overkomen, voor zijn vrouw en kinderen te willen zorgen en gaf mij verder de opdracht, zoo mogelijk bloedvergieten te vermijden en dit ook aan de andere ministers mede te deelen. Daarop werd ik weder teruggevoerd en bleef tot 6 uur doorloopend bedreigd. Inmid dels had de bondspresident Miklas minister Schussnigg belast met de waarneming der regeering en volmachten verleend te hande len, zooals onder'cle gegeven omstandigheden noodzakelijk zou zijn. Deze zond den Min. van sociale voorzorg, Von Neustaedter-Stuer- mcr naar het paleis van den bondskansc- Daarop kwam een patrouille in mijn ka mer, die mij naar het balcon aan de front- zijclc voerde. Vanaf liet balcon kon ik over leg plegen met minister Von Neustaëdter- Stuermer, die mij mededeelde, dat de re- geering vrijen aftocht aan alle muiters aan bood tot aan de grens, indien zij alle ge vangenen zonder letsel zouden loslaten. Alle gevangenen zijn daarna onder door- loopende bedreiging bevrijd. In geheel Oostenrijk, vooral in Stiermar ken, hebben groote groepen nazi's gepoogd, gendarmerieposten en Heimwehrkazernes te overmeesteren. Overal zijn zij terugge drongen. In geheel Oostenrijk heerscht rust De regeering is meester van den toestand". Dr. Engelbert Dollfuss werd op 4 October 1892 te Texing in Neder-Oostenrijk geboren als zoon van een bergboer. To Hollabrun bezocht hij het gymnasium en vervolgens studeerde hij te Weenen rechten. Te Ber lijn studeerde hij economie, waarna hij toen de wereldoorlog uitbrak, als vrijwilli ger in militairen dienst trad. H«j vocht drie jaar aan het front en verwierf verscheidene onderscheidingen en eervolle vermeldingen voor betoonde dapperheid. Na den oorlog voltooide hij zijn studies te Berlijn, werkte o.a. eenigen tijd bij de Preussonkasse, waarna hij naar Oostenrijk terugkeerde, waar hij verschillende func ties bekleedc in Oostenrijksche landbouw organisaties. Later werd hij secretaris van den Ncder-Oostenrijkschen Boerenbond en in 1927 directeur van de Neder-Oostenrijk- sche Lands-Handelskamer. Als vertegenwoordiger van den landbouw werd Dollfuss in 1930 in de directie der Oostenrijksche Spoorwegen opgenomen en op 1 October van hetzelfde jaar werd hij benoemd tot president der Oostenrijksche Spoorwegen. HET WERK VAN Dr. DOLLFUSS. In Maart. 1931 volgde Dollfuss den aftre denden Minister van Landbouw en Bosch- wezen Thaler als zoodanig op. Toen het kabinet Buresch aftrad werd Dollfuss op 20 Mei 1932 benoemd tot Bonds kanselier, tevens Minister van Buitenland- sche Zaken en Landbouw. Zoowel nationaal als internationaal ver wierf Dollfuss spoedig groote populariteit Hij sloot o.a. het Verdrag van Lausanne, waarbij hij voor Oostenrijk een groote lee ning verkreeg. Spoedig kwam hij in bot sing zoowel met de sodalisten als met de opkomende nationaal-socialistische bewe ging in Oostenrijk, tegen welke laatste hij op krachtige wijze de onafhankelijkheid van Oostenrijk verdedigde. Ook tegen de sociaal-democraten trad hij krachtig op, aan vankelijk slechts op parlementaire wijze, naderhand nadat hij door verstrekkende volmachten het parlement zoo goed als uit geschakeld had, ook buiten het parlement. In het begin van dit jaar kwam het tot de groote botsing, die leidde tot het verbod der sociaal-democratische partij, met den daar op volgenden opstand, welke Dollfuss wist meester tc worden, wat leidde tot de alge- meene vernietiging der socialistische bewe ging in Oostenrijk. Inmiddels zette de eveneens verboden na tionaal-socialistische beweging in Oosten rijk, met steun uit Duitschland, haar actie voort, die de laatste maanden tot uiting kwam in een stroom van aanslagen, waar tegen Dollfuss juist dezer dagen zeer krach tige maatregelen had genomen. Van dit oogenblik hebben de nationaal-socialistische terroristen gebruik gemaakt tot een groot offensief, dat weliswaar mislukt is, doch waaraan de kleine Bondskanselier, die juist door zijn strijd tegen het overmachti ge Duitschland en de nationaal-socialisten in vele kringen builen Oostenrijk zooveel sympathie heeft verworven, ten offer viel. "Dollfuss zou dezer dagen naar Riccione in Italië vertrekken, waar hij een bespre king zou hebben met den Itaiiaanschen dic tator Mussolini. Zijn echtgenoote en kinde ren hadden zich reeds eerder daarheen be geven. Zij was er de gast op Mussolini's villa, en het in dc diplomatie ongewone verschijnsel deed zich voor, dat zij daar haar vacantia doorbracht tezamen met me vrouw Mussolini. Het doodsbericht is des to tragischer waar mevr. Dollfuss tijdens haai' verblijf te Riccione een kind verwacht. WIE ZOU NIET WEENEN? Een van Oostenrijks edelste zonen, een vurig en onverdroten st rij dei voor de on- afhankeijkheid en zelfstandigheid van zijn land is laaghartig neergeschoten, Dollfuss, de kleine da.ppere kanselier, was een geloovig roomsch-ka-tljoliek. In Mei 1932 werd een beroep op hem gedaan, can zijn zware taak voor Oostenrijks redding op zich te nemen, Dr Dollfuss vroeg tijd varn beraad tot den volgenden diag. Ven het presidentieel] paleis reed hij naar een kleine kerk in de buitenwijken van Weenen. Daar verbleef hij 's nachts in gebed en overweging tot den volgenden morgen acht uur. Van de kerk keerde hij naar Bondspresident Miklas terug. Enkele uren later wist Oostenrijk, dat Dr Dollfuss Bondskanselier was ge werden. EEN WERELD VAN VIJANDEN. Critiek, bittere en felle critiek, hatelijke critiek is hom niet gespaard gebleven; en het pijnlijkste heeft hom wel getroffen, dat het broedervolk in het Noorden hem niet wilde begrijpen, zijn edele pogingen sabo teerde en het economisch leven van Oosten rijk poogde te vernietigen om dat land op de knieën te dwingen. Omringd door vijanden, soms zelfs niet zeker van zijn vrienden, heeft hij met een onverwoestbare kracht, met een energie wel ke iedens bewondering moest afdwingen, te midden van voortdurend levensgevaar, het groote doel, dat hem voor oogen stond, da redding van zijn land, nagestreefd. Tin het einde: de dood van een dapper man, die het zoo wed meende mei zijn land en zijn volk. Anne Dell fuss, arm Oostenrijk! Of zou zijn tragische dood de tragiek over Oostenrijk wegvagen? DUIZENDEN ARRESTATIES IN WEENEN? Er gaan geruchten over duizen den arrestaties in Weenen, waar zulk een atmosfeer van wantrou wen hecrsolit, dat de politie onaf gebroken aille voorbijgangers visi teert. Het aantal personen, dat volgens de verschillende berichten bij de onlusten om het leven zou zijn ge komen, varieert steik, doch het gn-oote aantal ambulances doet het ergste vreezen. Groote opschudding is veroor zaakt door het geratel van mitrail leurs en het gedonder van ont ploffende bommen. Beihalve uit Innsbruck worden freon ongeregeldheden uit Oosten rijk gemeld. De rust, welke te Gratz heerscht, doet veronderstellen, dat de aan kondiging doca- de radio over het af treden der regeering, geen oproep tot revolutie beteekende, zooals weid veronderoteld. De bondskanselarij wordt nog 6teeds door troepen omringd. Fcy en zijn adjudant, waren her haaldelijk op het balcon zichtbaar. De Duitsche gezant, die als bemid delaar optrad, word opgemerkt, toen hij de kanselarij verliet. Hij werd ontvangen mot vijandige kreten Het hoofdkwartier van de Heim- welir heeft een mobilisatie-ondier voor de Hedmwehr-afdeelingen uitgevaar digd. Een regeerings-manifest Do minister van justitie Waldenegg en de algemeone leiding van dc organisatie van de openbare veiligheid hebben het volgend manifest uitgevaardigd: „Do opstandelingen, die in dc voormid daguren dc Wccnschc „Ravag" bezetten, zijn overweldigd. De „Ravag" functioneert sinds half vier 's middags weder normaal. Alle geruchten over een aftreden der re geering zijn onwaar. Dc regeering is bezig de door nationaal- socialistische opstandelingen gestoorde orde overal onvoorwaardelijk te herstellen. Er wordt op gewezen, dat het standrecht blijft gelden voor alle tegen de rechtmatige regeering gerichte handelingen." De rcgeeringsmaatregelen. Terwijl bondskanselier dr Dollfuss en mi nister Fey op dc bondskanselarij gevangen werden gehouden, hielden dc overige minis ters in het ministerie van oorlog een kabi netsraad en beraamden plannen om hun gevangen collega's hulp te verleenèn. Bo vendien troffen de ministers alle mogelijke maatregelen, om den toestand op te helde ren. Zij mobiliseerden de noodige troepen en traden verder in verbinding met do overige deelen van Oostenrijk. Dc opperburgemeester van Weenen, Schmitz deelde mede, dat de toestand elders in Oostenrijk rustig is. Hij gaf evenwel toe, dat de nationaal-socialisten in Stiermarken een poging hebben gedaan, om de regee- rngsgebouwen te bestormen. De stormscha- ren slaagden er echter in, de nationaal-so cialisten uit de gebouwen terug te dringen en verscheidene hunner te arresteeren. De regeering heeft de stormscharen in alle deelen van het land gemobiliseerd. Om verder bloedvergieten te verhinderen, diende Dollfuss toen hij gevangen was zijn demissie in. Deze demissie aanvrage werd terstond aan bondspresident Miklas, die zich met vacantia te Velden bevindt, telefonisch doorgezonden. De bondspresident wees het demissie aanbod evenwel van de hand met de moli- veering, dat hij met opstandelingen, die met geweld dc bondskanselarij binnengedron gen waren, niet wenschte te onderhandelen en dat hij een demissie van den bondskanse lier, die dezen met geweld afgedwongen was niet aanvaardde. PROTEST VAN MUSSOLINI De Italiaanschc regeering zou in verband met de gebeurtenissen in Oostenrijk haar gezant te Berlijn op dracht geven, zoo spoedig mogelijk een protest in te dienen wegens de Duitsche inmenging in de Oostenrijk sche aangelegenheden. Dc regeering had kort geleden be sloten, haar voorgenomen protest te Berlijn uit te stellen tot na de bespre king, die Vrijdag tusschen Dollfuss en Mussolini zou plaats hebben. Mussolini bevindt zich te Riccione. Hij zou telefonisch van de gebeurtenis sen in Oostenrijk op de hoogte gehou- dch worden. Over de gebeurtenissen in Oosten rijk verklaarde een vertegenwoordiger der Italiaanschc regeering tegenover een correspondent van de „United Press", dat de bezet ling van het radio station de laatste gestie van de natio naal-socialistische terreur in Oosten rijk is, welke alle grenzen van het in ternationale recht te buiten gaat. Er zouden gemeenschappelijke stap pen door de groote mogendheden ge daan worden te Berlijn in verband met de gebeurtenissen in Oostenrijk. Men wacht alleen de houding van Italië af. Vorst Starhemberg heeft zich tengevolge van het weer genoodzaakt gezien naar Ve netië terug te keeren. Vandaag zal hij op nieuw trachten Weenen per vliegtuig te be reiken. In het Hbld. wordt medegedeeld, wat en kele journalisten bij de Bondskanselarij heb be gehoord en gezien, toen de 144 nazi's gedost in uniformen van de Oostenrijksche infanterie en Weensche politie het paleis op den Ballhausplatz binnenreden. Onmiddellijk werden dc wacht en de po litie overrompeld en ontwapend. Men werd gejaagd en hoorde nog slechts, hoe heftig er geschoten werd en hoe kreten weerklonken: „Niet schieten, wij zijn toch ook Duitsehers!" Daarna gingen de zware poorten dicht en werden alle gordijnen neergelaten. Wie toe gang verlangde, hoorde van achter de poor ten het bevel door te loopen daar anders zou worden geschoten. Eerst langzamerhand kwam men te weten wie zoo in handen van de Putschisten waren waren gevallen: Dollfuss, Fey en Karwinsky dus de geheele opperste leiding van leger en executieve, plus enkele mindere staatssecre tarissen, verder 200 ambtenaren, onder wie verscheidene vrouwen en meisjes. Het ging er voorloopig gemoedelijk toe. DE REBELLEN BELEGERD Een kwartier later is van alle zijden Heim vvehr en politie aangerukt en worden alle uitgangen en taegamgsstra/ten met machine geweren beeeit. Do belegerden beginnen met zichtbare ongerustheid uit te kijken naar de hulp van buiten, waarop ze blijkbaar rekenen. Steeds meer I-Ieimwehr en politie ver schijnt voor den doodsohen gevel. Eerst om kwart voor vier arriveert de cerete autori teit, do plaatsvervangende Landeshampt- mann, in civiel. Van hem vernemen wij, dat do niet gevangen genomen ministers in hot ministerie van oorlog zetelen, dat de Ravag in heroverd en dat reeds het dooi' de putsch isten verspreide radiobericht dat Doll fuss 530U zijn afgetreden, en Rintelen als zijn opvolger benoemd, reeds is tegenge sproken. Het is zeker verdacht, aldus de llbl.-confcsjtondent, dat do aartsinitrigant Rintelen, die reeds laaig op de Bondskansc- llereeetel loert, en nu bij de nazi's geldt als eonig mogelijke persoon voor een overgangs- Weenon had verlaten, zgn. om in een bad plaats in de buurt in Stiermarken enkele w eken tc gaan doorbrengen. HET PISTOOL OP FEY GERICHT Thans rukt in grooten getale poflitie, Heiirmvehr en leger van alle kanten aan. Dc heeron van dc politie verzceken ons dekking te zoeken, daar ieder oogenblik het vuur kan worden geopend. Waarneer iedereen eóhter het begin der vijand el ijlkh oden verwacht, ziet een agent den gewezen vice-kanselier, ©taatssecretaris majoor Fey, achter do deur van het balkon boven den hoofdingang van do Ballhausplatz voraohijnen. Ilij meldt dit onmiddellijk aan zijn superieuren en werkelijk, even later gaat hot gordijn op, dc deur open, cn ver schijnt Fcy met vlak achter hem een oproer ling in dc uniform van kapitein van de Deutechmcietar, het vroegere Oostenrijksche garde-infanterioregTment. De oproerling zei niets, maar had blijkbaar een pistool op den rug van Fey gericht. Fey vroeg, of de commandant van de be legeraars even aan de achterdeur van het minister-presidium wilde komen. BEDENKTIJD VOOR DE REBELLEN Een politieman kwam aan zijn majoor melden, dat hij op zijn vraag aan een op roerling, of er geen dokter in het gebouw nooddg was voor DiclMuss, het antwoord gekregen had: Dat dit niet meer noodig was. Er was dus verder geen twijfel meer mo gelijk, de airne Dollfuss was vermoord in koelen bloede door drie schoten. Kort daarna verscheen Fey nog ettelijke malen op het baloom om tc verzoeken niets te ondernemen. Infcusscben was ook staatssecretaris Ncu- ©tadter-StünmeJi' verschenen, die, toen Fey in opdracht van den aanvoerder der oprooi Hin gen, had medegedeeld, dat hij naar builen zou komen om over de capitulatie te onder handelen, plotseling het woord nam en namens dc 'vettige regeering, die op het ministerie van oorlog zetelde, luid naar boven riep, dat de oproerlingen twintig minuten tijd hadden om zich over tc geven. De Bondspresident had bepaald, diat mi nistens in handen van opstandelingen, ge durende dien tijd geen autoriteit meer had den. De rebellen kregen op hum verzoek raag vijftien minuten bedenktijd. DE AFTOCHT DER OPSTANDELINGEN. Na onderhandeling ging het ten slotte nog slechts om de garantie voor eon vei li- gen aftocht van de rebellen en op verzoek van Fey begaf zich zijn collega Neustad- ter-Stürmer naar den achterkant van het gebouw, waar temidden van een kluwen politie-agenten. Heimwehrsoldatcn en jour nalisten door dc tralies werd onderhandeld. Het werd half acht, alvorens eerst Fey, daarna ook Karw insky door de achterdeur het gebouw verlieten. Inmiddels had men door soldaten de ge heele omgeving laten afzetten en zelfs alle Heimwehrsoldatcn en officieren, van wie velen bij de onderhandelingen doodsbedrei gingen uitten tegen de oproerlingen, en paar persmenschen laten terugdringen. Van een balcon riep een beambte, dat ze daar binnen al drie keer hadden moeten aantreden om doodgeschoten te worden. Na de eerste fusillade bij de overrompeling, waarbij niet, zooals men eerst dacht, Doll fuss werd neergeschoten, had men buiten nog slechts één schot gehoord, dut echter uit een kelder leek te komen. Volgens geruchten zou het een der in de Putsch gecompromilteerde beambten zijn, die daar zelfmoord gepleegd zou hebben. De gemoederen der aanwezigen bij deze tragische vertooning waren zeer verhit. Dat men don moordenaars van Dollfuss, dat men den oproerlingen aftocht beloofde, dat men überhaupt met hen onderhandelde om het leven van Fey, Karwinsky en de paar honderd gijzelaars te roeiden, wordt door zeer velen afkeurend beoordeeld. Of het de regeering dan ook lukken zal deze oproerlingen levend tot aan de Duit sche grens te exporteeren. zullen wij nog moeten afwachten. Men zag tal van Heimwehrmannen hun handgranaten, pistolen en karabijnen lief- koozend betasten en de stelling hooren ver kondigen, dat het eerewoord onder zulke Omstandigheden aan zulke individuen gege ven geen waarde had, dat het zeker moeite zal kosten, deze menschen levend tot de grens te krijgen. In ieder geval heeft de regeering de grootst mogelijke voorzorgen genomen. Drie compagnieën infanterie, drie tanks en twin tig vrachtauto's met de noodige machine geweren rukten aan, terwijl de Ballhaus platz geheel werd afgezet en nadat eerst de gevangen geweest zijnde ambtenaren het gebouw hadden kunnen verlaten, kwamen om halftien de 144 nazi's naar buiten Zij waren inmiddels door naar binnen gerukte poli tietroepen ontwapend en werden onmid dellijk door een verschrikkelijk gejoel, met allerlei doodsbedreigingen weggevoerd. Mevr. Dollfuss was voornemens bij het aanbreken van den dag met een Italiaanseh vliegtuig naar Weenen terug te keeren. Het ontstellende bericht van den dood van haar echtgenoot'werd haar meegedeeld dooi de echtgenoote van .Karwinsky. Toen mevr. Dollfuss de mededeeling had ontvangen, was zij een bezwijming nabij. Mevr. Dollfuss is heden per vliegtuig naar Weenen teruggekeerd. Dr. Dollfuss was Woensdagmiddag half drie stervende en zijn laatste verzoek was, dat Fey bij hem zou worden gebracht. Kort nadat "deze bij de stervenssponde was ver schenen, overleed de kanselier. De aanvoerders van de rebellie terecht gesteld Over de beëindiging van de Putsch der Nat. Soc. meldt de Neue Freie Presse: De opstandelingen stelden met de wapens in de hand aan de onder handelaars der regeering de volgende eischen: Er moet een regeering van N. S. onder leiding van Dr. Rinteler worden gevormd. De in verband met den Putsch gearresteerde personen moeten in vrijheid worden gesteld. Het con flict met Duitschland moet worden bij gelegd. De opstandelingen wezen het eerste ultimatum der regeering af. Tegen half zeven gaf de regeering be vel militairen te concentreeren voor de kanselarij. Tengevolge hiervan vroe gen de opstandelingen nieuwe voor waarden, die geruimen tijd duurden. Toen vrijgeleide tot de Duitsche grens was toegestaan werden de wapens af gegeven. In het gebouw van de bondskanse larij moesten de opstandelingen zich tot op het hemd ontkleeden. Daarna werden zij onder bewaking van een groote macht politie en mili tairen gesteld en met vrachtauto's naar de politiekazerne in de Maroka- nerstrasse gebracht. Van goed ingelichte zijde verluidt, dat de opstandelingen slechts onder twee voorwaarden vrijgeleide werd toegezegd, nl. dat er geen dooden ten gevolge van de putsch zouden zijn te betreuren en dat de overgave binnen een kwartier zou geschieden. Daar aan deze beide voorwaarden niet is voldaan, bestaat er geen aan leiding het vrijgeleide tot de grens te geven en in verband hiermede mag worden verwacht, dat de 144 rebellen onder het standrecht zullen vallen. He denmorgen bevonden de 144 gearres teerde gevangenen, allen gekleed in hemd en broek, zich nog steeds in de politie-kazerne. De aanvoerders van de rebellie zijn reeds terecht gesteld. Over Weenen en Stiermarken is het standrecht afgekondigd. Het is duide lijk gebleken dat de muiters ten on rechte uniformen droegen en dat het een zorgvuldig berekende en voorbe reide overval was. Daar vice-kanselier Starhemberg zich met verlof in het buitenland bevindt, (hij is direct uit Italië teruggekeerd) had de Bondskanselier Schussnigg belast met zijn werkzaamheid, opdat in de eerste plaats het gebouw der Rijkskanselarij zou worden ontruimd. Dr. RINTELER GEARRESTEERD De Oostenrijksche gezant te Rome, dr. Rinteler, is na afloop van den kabinetsraad gearresteerd en wordt onder sterke militaf re bewaking gehouden in het ministerie van nationale zaken. Hij heeft vanmorgen een poging tot zell- moord gedaan en zich daarbij in de borst gewond. Hij is ernstig gekwetst, maar zijn toestand baart geen zorg. Eenige van zijn naaste vrienden zijn ge arresteerd. Na des avonds acht uur was de Bonds kanselarij geheel ontruimd, b? terroristen werden tijdens het vervoer door de meir sehenmenigte met kreten van afschuw ont vangen en het viel moeilijk een lynchpartij te voorkomen. De regeering is de toestand volkomen meester. VERZOEK OM INTERVENTIE De bladen publiceercn een uit Rome af komstig bericht, vogens hetwelk dc Oosten rijksche regeering de mogendheden heeft verzocht te interveniëeren, om de onschend baarheid van het land te waarborgen. De italiaanscho regeering zou met andere mo gendheden voornemens zijn te Berlijn stap pen te doen inzake het gebeurde te Wee- I-Ioewel de Italiaansche regeering geen mobilisatie noodig acht, heeft zij gister in den loop van de dag toch militairen opge roepen cn naar de ItaliaanschOostenrijk sche grens gezonden. DE HITTE IN DE VEREEN. STATEN BIJNA 800 DOODEN Het aantal slachtoffers van de hitte, die heerscht ia de staten van het Midden-Westen, bedraagt thans bijna 800. Daarvan komen 205 op rekening van Missouri cn 150 op rekening van Illinois. Te Ineta in Oklahoma is een temperatuur opgenomen vaa 37 graden, te Noblesvillc in Indiana zelfs een van 45 graden. Terwijl het Midden-Westen onder de enorme hitte lijdt, heerscht in het Colorado- gebied winterweer. Op de Mount Evanes is 4 cM. sneeuw gevallen. De schade ten gevolge van de droogte wordt geschat op verscheidene milliarden dollar. Sedert middernacht woedt aan de kusten van Texas een storm die een snelheid van 70 tot 80 kilometer per uur heeft. De verbindingen zijn ver broken. zoodat nog niets naders bekend is over de aangerichte schade. Het zwaarst zijn de plaat sen Freeooort en Port O'Connor getroffen. Te Freeport stroomde het water over de kaden, dat groote deelen der stad onder water kwam staan. Talrijke inwoners hebben de stad reeds verlaten. De kademuur van Galveston is door reusachtige golven vernield. Het water wordt door den wind over de straten gezweept. Morgen (Vrijdag) zal het 25 jaar geleden zijn, dat de bekende Fransche vlieger Blé- riot het Engelsche Kanaal overvloog, wat in 1909 een heele prestatie was. Blériot leg de de .vlucht in 23 minuten af. De afstand Calais—Dover is 33 K.M. Te half vijf des middags was Blériot aan de Fransche kust opgestegen. Op een weide achter het kas teel van Dover daalde hij. Twéé uur latei- kwam een Fransche torpedojager, die te gelijkertijd was afgevaren, te Dover aan. FRANQOIS COTY OVERLEDEN De bekende Fransche parfum-fabrikaat en eigenaar van het Parijsche dagblad „Ami du Peuple', Francois Coty, is Woensdagavond op zijn landgoed nabij Versailles overleden tengevolge van een longontsteking, waaraar hij gedurende ongeveer veertien dagen lij deinde was. DE OVERSTROOMINGSRAMP IN POLEN Het hooge water heeft Dinsdagavond ei: Woensdagmorgen het Noordelijke deel van het district Posen en PommereUen bereikt. De Weichsël en haar zijrivieren voeren enorme hoeveelheden water aan. Op vele plaatsen m PommereUen is de Weichsel bui ten haar oevers getreden, waarbij hier e. daar de dijken eijn bezweken en groote lan derijen onder water zijn gezet. Bijzonder veel gevaar loopen de plaatsen Fordoi Schwétz en Kulm. In de omgeving van For- don staan uitgestrekte gebieden onder wa ter. De landbouw ia zeer zwu: getroffen, daar het grootste deel van den oogst al; verloren mcot worden beschouwd. Het ee- vaar wordt nog vergroot door den aanhou denden .sterken regenval. SCHADE AAN WIJNBERGEN De door de hagelstormen aan de Sauterne- wijnhergen in Frankrijk aangerichte schade wordt geschat op 11.400.000 francs. De Rijkspersdienst van de N.S.D.A.P. »n Duitschland maakt de volgende Leschikkin; van den leider bekend: „Met het oog op de groote verdiensten van de S.S., in het bijzonder in verband met cIp gebeurtenissen van 30 Juni. verhef ik haar tot een zelfstandige organisatie binnen h;t verband van do N S.D.A.P. Do Rijksleida van de S.S. staat derhalve direct, onder den chef van don Staf, den Oppersten S.A.-lei der. De chef van den Staf en de Rijksleider der S.S. bekleeden beiden in dc partij den rang van Rijksleideri' Weerbericht. Hoogste stand te Biarritz 770.5. Laagste stand te Seydisfjord 744.3. Stand vanmorgen halftwaalf 762.4. WEERBERTCHT Meest matige, wind uit Westelijke richtin gen, zwaar bewolkt tot betrokken, later op klarend, waarschijnlijk tijdelijk regen, aan vankelijk iets warmer. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De depressie op de Noorschc zee breidde zich naai- het Oosten uit, en beslaat thans het geheele gebied van IJsland tot Finland. Secundairen brachten lichte regen in Schot land en Ierland en zware buien op de Noor- sohe kust. De hooge druk op den oceaan houdt krachtig stand, on strekt zich naar het Noorden tot de zuidpunt ▼an Groenland uit. Naar het schijnt worden langs den Noordrand warme en vochtige luohtmassa's aan dc kusten van Ierland gevoerd, terwijl Schotland nog juist onder een koude lucht stroom ligt die van uit het N.W. over IJs land uit de Poolzee komt Terwijl de at mosfeer boven ons land veel warmer werd, 6 gr. warmer boven 3000 M., is het in de Alpen nog zeer koud, en viel boven 3000 M. zeer veel sneeuw (Jungfraujoch 30 niM., temperatuur 4 gr. C. onder nul). De onweer- regens in de Alpen hielden nog aan. Zurich en Muncheh gaven nog 11 mM. regen. Voor onze omgeving is voorloopig bewolkt weer te wachten met matige winden en tijdelijk eenige regen en aangename temperatuur. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 19,4 C. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 27 JULI. Van 's avonds 9.29 uur tot 's morg«fli WATERSTANDEN RIVIEREN Rrelsach Kehl Mflxnu Dleiieshelra Mannheim Bingen Caub Km s Coblens Trier Keulen Rührort Emmerik Dusseldorf 2.02 1.78 2.98 2.85 4.27 4.25 0.47 0.37 2.96 2.97 0.P5 0.63 0 57 0.56 1.63 1.65 178 1.77 1.05 1.04 1.77 1.75 -0.06 -0.12 1.'J0 3.29 -0.21 0.20 -0.55 -0.55 -0.73 -0.70 0.67 0.65 Venln Lobith Nij'megen St Andries Arnhem 7.35 7,33 2,37 2,24 7.41 7.40 Deventer I 80 1,78 Kampen -0.05 -O.Oö Eysden 45.59 45.79 Grevenblcht 27.55 27.55 Venlo 10.77 10.78 Grave (sluis) 3.51 3,57 St Andries 1.02 0.73 Gorkum 0.00 0,00 Dordrecht 0.00 0,00 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS (Oude Amsterdamsche ttJd) 27 Juli Deifzijl 11.52—.— Hellevoetsl. 314 15.46 Terschelling 9.05 21.39 Willemstad 4.06 16.35 Hariingen 10.05 22.35 Brouwersh. 2.26 14.58 "en Helder 7.45 20.30 Zierikzee 3.07 15,30 I nuiiilen 3.13 15.44 Wemeldinge 3.25 15.54 "ook v Holt 2.22 14.58 VUssingen 1.27 13.48 Schevtningen 3.42 4.18 Terneuzen 2.02 14.95 Rotterdam 4.39 16.56 Hansweert 2.56 15,19 Gemengd Nieuws STOOMTREIN CONTRA BUFFETWAGEN. De trein Arnhem-Amsterdam, die om 18.22 van het station Ede vertrekt, ondervond al- aldaar Dinsdag zes minuten vertraging, ver oorzaakt door een botsing met een buffet wagen. De trein had zich juist in beweging gezet, toen een luid gekraak en breken van glas weerklonk. Een buffetwagen was ongemerkt in bewe ging geraakt en in aanraking gekomen met den rjjdenden trein. De geheele wagen werd vernield en de inhoud lag rijkelijk verspreid over het perron en de spoorbaan. Bier, limo nade en andere dranken vormden de vreemd ste cocktails en maakten de meer vaste spij zen ongenietbaar. Nadat men de wagen, die gekneld lag tus schen den trein en het perron, weggetrokken had en hulpvaardige reizigers gered hadden, wat er nog voor den „ober" te redden viel, zette de trein de reis weer voort. AUTO VAN DE DIJK Een auto, komende uit de richting Amster dam, is Dinsdagmorgen omstreeks 8 uur nabij Baambrugge van den weg getuimeld. De auto, die met een matige vaart reed, kreeg plotseling een defect aan de stuurinrichting en begon daardoor sterk naar rechts te wijken. Om niet in het water, het Gein, te rijden, stuurde de chauffeur de Ford-vrachtwagen scherp naar links. Bij deze manoeuvre kwam de auto in botsing met een boom. De wagen heeft toen een wonderlijke buiteling gemaakt. De auto maakte eerst een volledige salto van de 3 M. hooge dijk af en boorde zich met de radiator in een sloot. Vervolgens zwiepte de auto nog een 180 graden om. De twee inzit tenden kwamen heelhuids uit de wrakhoop ge kropen, wat steilig een wonder heeten mag. BRANDEN Gisteravond omstreeks 10 uur ontdekten enkele bewoners van de Hoogeindschestraat te Helmond, dat er brand was uitgebroken in de woning van den heer J. van den Heuvel, deel uitmakende van een pand van vier arbei derswoningen. De huizen werden door hulpvaardige han den in korten tijd ontruimd. De brandweer wist het vuur nog binnen een uur te blusschen. Het woonhuis van den heer Van den Heuvel werd vernield. Een deel van de inboedel werd een prooi der vlammen. De drie overige wo ningen bekwamen slechts lichte waterschade. De schade wordt door verzekering gedekt. DOODELIJKE AANRIJDING Gisteravond is bij het oversteken van den weg het 7-jarig zoontje van den heer Noor- land, te IJsselmonde, door een melkauto van dc firma De Kieviet, overreden en op slag ge

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2