Een dreigend tarwetekort POKOM VLAMPIJPEN LAND- EE TUINBOUW No. 248 BEWEZEN!! Adverteeren in „LAND- EN TUINBOUW" heeft succes Zal er ongeveer 1936 te weinig tarwe zijn? Het productie-apparaat van den landbouw ondergaat als gevolg van de prijsverhoudin gen tuschen onkosten en baten, welke weer een gevolg zijn van vraag en aanbod van het pi-oduct en die van grondstoffen daar voor, een geregelde verandering in tempo van voortbrengen. Hierop wijst in het Landbouwk. Tijdschrift de theoreticus-practicus Dr. Ir. M. D. Dijt, die aantoont de traagheid van de aanpas sing van de agrarische productie en vooral van de graanproductie welke op de conjunc tuur een groot en invloed heeft. Uit enkele gegeven grafieken blijkt, dat de tarweproductie van 1S90191-4 tamelijk regelmatig verliep, en naar medegedeeld wordt nam ook voor 1S90 de agrarische pro ductie zeer geleidelijk toe zonder schokken. Maar tijdens de oorlog nam de productie plotseling zeer sterk af, zoodat deze in 1927 bijna 20 pet. beneden die van 1915 was, vnl. een gevolg van het uitvallen van Rusland als tarweleverancier op de wereldmarkt. Na den oorlog komt er weer een toename tod 1928, in welk jaar een record-productie plaats had. In 1930—'31 komt Rusland nog wel weer even op de markt, doch als tarwe- exporteur doet het nog niet mee. Volgens schr. kunnen we aannemen, dat de tarwebehoefte in 191S in de wereld, Rus land en China niet meegerekend, ongeveer 900 millioen quintal en (1 quintaal 100 K.G.) bedroeg, terwijl de productie maar 790 quintalen bedroeg. Dat was de oorzaak van de toen abnormaal stijgende prijzen van de tarwe. Na 191S nam de tarweconsumptie geregeld toe en bereikte in 1930 een hoogt van 1020 millioen quintalen. Maar toen was de algemeene verarming nog niet ingetreden. Men moet er echter wel rekening mee houden, dat de tarwe-afname met de toene mende verarming en met het minder toene men der bevolking, welk laatste na 1950 wel licht geen toeneming meer zal vertoon en doch eer stagneeren, verband houdt. De tarweproductie bleef van 191S tot 1920 beneden het normale terwijl als gevolg daar van de prijs ongekend steeg. In 1923 heeft de productie zich hersteld, de prijs bereikt voorloopig een laagtepunt. Doch daarop volgt weer een kleinere oogst en een stijgen de prijs, totdat na 1928 met zijn recordoog sten de prijzen blijven dalen. Ook vóór 1914 heeft men dit dalen en rijzen kunnen op merken, zij het minder krachtig en ging dit ook steeds gepaard met conjunctuurschom melingen. Zoo b.v. in 1910 en in 1907. Doordat na den oorlog Rusland als leve rancier uittrad en ook door andere oorlogs- invioeden was 't „tarweareaal" eenige jaren te gering waardoor bij weinig aanbod de prijzen zeer stegen en dus de tarweproductie zich sneller dan normaal uitbreidde, maar toch niet zoo vlug of -het duurde nog van 1917 tot 192S eer de tarweproductne de tarwe behoefte volkomen dekte. Het agrarisch pro ductie-apparaat werkt nu eenmaal zeer star. Het tarweareaal breidde zich iets sneller uit dan de bevolkingsaanwas nl. met gemiddeld 1.7 pet. per jaar (van 1923 met 90.2 millioen H.A. tot 1932 met 104,6 millioen H.A.). Daar om, zegt Dr Dijt, „klinkt het vreemd, dat sommige economen (met een ontzettend ge brek aan kennis van de werkelijkheid) de landbouwers beschuldigen van „uitbreidings woede" en aan deze „woede" o.a. de crisis toeschrijven". De totale graanproductie (tar we, rogge, gerst enz.) steeg van 305 milloen H.A. beteelde oppervlakte in 1923 tot 325 mil lioen H.A. in 1932, een vermeerdering van 1 pet. per jaar, hetgeen overeenkomt met de bevolkingsaanwas, hoewel de cultuurtech niek de oogsten ook nog grooter deed wor den. Na 1932 werandert de toestand weer. Het areaal neemt af, vnl. doordat de exportee- rende landen het areaal verminderen, al gaan de importeerende landen het nog iets vergrooten. De wereldaf-name bedraagt ca. 5 pet. Volgens het Internationaal Landbouw Instituut te Rome zou de tarweproductie in 1933/34 950 millioen qu bedragen bij een be hoefte van 975 millioen qu. In een welvaren- den tijd zou de wereldbehoefte 1050 millioen qu bedragen. Er zal dus een inkrimping komen van de voorraad, die 110 millioen qu bedraagt, met 25 millioen qu, zoodat 1 Augs. a.s. de zicht bare voorraad nog 85 mill, qu zal liggen boven een hoeveelheid waarbij men van een wereldtekort kan spreken. In verband met deze dingen heeft de schr. zich gewaagd (het woord is aan hem zelf) aan enkele speculaties met het oog op de toekomst. Gerekend wordt daarbij op een toenemen de consumptie tot 1936, gevolg van groeien de bevolking en meerder verbruik door ver meerderde welvaart door het afnemen der werkloosheid in de industriebedrijven dat verwacht mag worden volgens symptonen in het buitenland waar te nemen. In 1936 zal het welvaartspeil, naar vermoed wordt, weer het nominale niveau bereikt hebben zoodat na 1936 de consumptie-vermeerde ring alleen verwacht mag worden voor be volkingstoename. Becijferd wordt dat de con sumptie, die zooals gemeld, in 1933 op 975 mill, qu geschat kan worden, in 1935 1005, in 1936 1035, in 1936 1065 en in 1937 1075 mil lioen qu zal bedragen. Als men aanneemt, dat de productie .niet verder ingekrompen zal worden krijgt men een opbrengst in 1934 van 950 mill, qu, zoodat de voorraad met 55 mill, qu zal inslinken. Al zal de daardoor ge volgde prijsstijging eenige vergrooting ge ven, zoo zal tooh 1935 het nadeelig verschil tusschen consumptie en productie nog weer 65 mill, qu zijn. Hiermede zijn we dan geko men tot een wereldtekort van 25 mill. qu. De prijzen zullen snel stijgen en daardoor zal het areaal zich wat uitbreiden, zoodat men mag verwachten, dat 1936 een tarwe productie zal geven van 995 mill, qu bij een behoefte vap 1065. Hierdoor wordt het tekort van 25 mill, qu nog vergroot met 70 mill. qu. Dit groot tarwegebrek zal zich o.a. uiten in sterk stijgende prijzen. „Waar", zoo gaat Dr. D. voort, „deze sterk stijgende prijzen ge paard zouden gaan met een zich sterk ont plooiend industrieel economisch leven (niet alleen door de hoogere koopkracht van de agrarische bevolking, doch ook, doordat al lerlei andere omstandigheden als lage rente, loskomend vertrouwen, afnemende werk loosheid, enz. de'industrieele productie hel pen stimuleeren) moet een algemeene haus-- se worden verwacht zooals de geschiedenis van het kapitalisme die tot nu toe gekend heeft. (Remmend moeten voorloopig nog werken de verschillende maatregelen van de regeering, die doodend voor de onderne mingsgeest zijn). De algemeene hausse belet een snelle uitbreiding van de agrarische pro ductie, zoodat het eenige jaren kan duren eer de tarweproductie na 1936 voldoende zal zijn uitgebreid. Het areaal is dan immers ongeveer 6 pCt. te klein. Nu zal zich dat tekort sneller herstellen dan in 191S toen een tekort van 12 pCt. in ongeveer 10 jaar aangevuld was. Het behoeft bijna geen betoog, dat de uit breiding van de agrarische productie in den loop v. d. tijd waarschijnlijk tusschen 1940 en 1950 (indien oorlogen of omwentelingen de verhoudingen niet belangrijk wijzigen) weer eenmaal boven de behoefte zal uit gaan, waarna weer een catastrophe kan vol gen. De moeilijkheden, die zich weer zou den voordoen bij hét overwinnen van den overvloed zouden dan echter nog vergroot worden door het feit, dat de uitbreiding v de bevolking van de Westersche wereld dien tijd niet zoo groot meer zal zijn en wellicht zal stagneeren. Waar de consump tie in dat geval eer af- dan toeneemt, zou de overproductie overwonnen mooten wor den door inkrimping van de productie met alle voor de samenleving daarmee gepaard gaande catastrophale gevolgen. Onze boven ontwikkelde voorspelling, dat ongeveer 1936 een tekort aan tarwe zal ont staan, behoeft niet geheel te worden vervuld. Blijft de consumptie iets kleiner dan we raamden, dan duurt het iets langer eer het tekort ontstaat. Is de productie iets grooter dan duurt het ook wat langer eer de voor raden zijn verdwenen en omgekeerd. Een iaar met een extra grooten oogst per opper^ vlakte zal het moment, waarop het tekort optreedt, uitstellen, een jaar met éen extra kleine oogst zal dit moment bespoedigen Een groot verschil kan dit echter niet meer maken en meer dan een paar jaar eerder of later dan door ons werd berekend, zal het tekort moeilijk kunnen ontstaan. Hoe men de zaak ook draait: op het oogenblik, dat de voorraden verdwijnen is de agrari sche productie te klein voor de vraag en kan slechts zeer bezwaarlijk uitgebreid wor den om aan die vraag te voldoen, wat ge- •d moet gaan met zeer sterk stijgende prijzen. Zoo denkt Dr. Ir. M. D. Dijt over het tarwe-vraagstuk. Het is zeer interessant. Of het echter zoo zal loopen, blijft nog de vraag. O.i. heeft Dr. D. wat veel met stel lingen en hypothesen gewerkt,-die óf niet steeds opgaan en dus de kans op uitzonde ringen vergrooten, óf die als onbewezen stel ling van geen voldoende waarborg zijn, om door voorspellen ze op te bouwen. Er ligt veel in het betoog, dat aantrekt. Dat er over niet al te langen tijd weer een tarwetekort zal geconstateerd worden £s vrij wel zeker. Dat met zoo mathematische ze kerheid 1936 als het jaar van het tekort kon aangewezen worden komt ons wat ongeloof lijk voor. Het mag voor den akkerbouw echter wel sn reden zijn om de moed in de toekomst nog niet te verliezen. Wat hij trouwens ook niet zal doen. da oplosbare KUNSTMEST schillende planten iH.PBenJien.PoloDnfdLr.Haarden De Iepenziekte De Directeur van het Staaitsboschheheer te Utrecht en de Inspecteur, Hoofd van den Plantenziektenkundigen Dienst, te Wagenin- gen, vestigen hierbij de aandacht van be langhebbenden, eigenaren van iepeboomen ap het navolgende: Ondanks de zorgen, aan de bestrijding van de iepenziekte het vorige jaar besteed, en de aanwijzing voor velling en onsehadeiijk maken door ontschorsing van door deze ziekte aangetaste boomen, toont een aantal iepen thans in duidelijke mate dat zij door de ziekte zijn aangetast, door de plotselinge verdorring van een groot deel hunner bla deren dde er uitzien, alsof ze geschroeid zijn. De kans dat juist deze boomen nog dit jaar groot gevaar voor besmetting van de omgevende opleveren, moet zeer grpot wor den geacht, aangezien zij een ges-chiikten voedingsbodem vormen voor de iepenspint- kevers en het, zoo als bekend is, juist deze kevers zijn, die de ziekte van den eenen boom op dien anderen overbrengen. In verband hiermede wordit een beroep gedaan op alle eigenaren van iepeboomen om de thans duidelijk door de iepenziekte aangetaste exemplaren onmiddellijk te vel len en te ontschorsen en de schors verder onschadelijk te maken, door deze te ver branden. Indien dit voor 15 Juli is uitge voerd, kan wordien verwacht, dat - de be smettingskansen voor de omgevende boo men belangrijk zijn verminderd en zal daar door de kans op het behoud van de iepen, die thans nog geen verschijnselen' van aan tasting door de iepenziekte vertoonen, ver groot zijn. Vooral geldt dit voor de plaatsen, waar men nu nog slechts aan weinig boomen de verschijnselen van de iépenziékte kan waar nemen. Het verwijderen en volledig ontschorsen van deze boomen en het vernietigen van de schors moet ten sterkste worden aanbevolen als een krachtig middel tot het tegengaan 'van de ontwikkeling van iepenspint/kevers en daardoor van de verbreiding der. ziekte. Nadrukkelijk wordt er op gewezen, dat veiling zonder ontschorsing volstrekt niets helpt, daar in gevelde, maaT niet ontschorste hoornen de iepensj>intkever zich evengoed ontwikkelt als in op stam staande: Het gaat er juist om, de ontwikkeling van dezen kever te verhinderen, en dit wordt"uitslui tend bereikt door de gevelde boomen volle dig te ontschorsen en de schors te verbran- Daar er voor allen zeer veel aan gelegen is, dat geen middel onbeproefd wordt gelaten om de iep voor stads-, weg- en dijkbepl; ting te behouden, wordt ieders medewerking met aandrang verzocht Nadere inlichtingen worden gaarne ver strekt door het Staatsboschbeheer te Utrecht en den Plan-tenziektenikundigen Dienst te igenaardige gevolgen van veekoekcontingenieering In het Juninummer van „Mededeelingen" van de Coöp. Aankoopvereen. „Centraal Bureau uit hèt Nederl. Landbouw-Comité G.A., lezeu we het volgende: Onze lezers weten, dat w met veekoeken-cor.tingonteering en" ook, dat wij ons hiertegen steèds verzet hebben en op de bezwaren, vooral ook van de wijze van uitvoering, hebben gewezen. Wij blijven van meening, dat onze olie- industrie geholpen moet worden om in deze moeilijke tijden het hoofd boven water te houden, doch achten hiervoor een heffing, en niet een contingenteering, het aangewe zen middel. Wij zijn voorstanders van het gebruik var Nederlandsche producten, doch kunnen er niet toe komen om veekoeken, waarvan de grondstoffen voor honderd procent uit den vreemde worden aangevoerd, als zuiver Ne- derlandsche producten te beschouwen. Wel is de veekoek, hier geslagen, een Neder- landsch fabrikaat en dat willen wij ook graag mede-beschermen tegen unfaire of on gewoon moeilijke concurrentie van het bui tenland, doch dit kan allerbest door een hef fing oncier bepaalde regelen. De contingenteering drijft de prijzen óp, mede ten bate van toevallige houders van consenten, of van buitenlandsche huizen, die hier eer. paar jaar geleden geleverd hebben en van wie wij door de eigenaardige voor schriften der contingenteering gedwongen: worden te koopen, zooals wij nader zullen aantoo'ien. De Nederlandsche verbruiker betaalt de hoogere prijzen; ook bij heffing doet nij dal, doch dan kan het meerdere via het Land bouwcrisisfonds weer terugkomen als be drijfssteun. De coDtingenteering is zoo ingericht, dat wij ons contingent van een bepaalde sóórt koek moeten betrekken van hetzelfde land, waar wij ze voor een paar jaar kochten. Nu kochten wij voor enkele jaren veel Engelsche cocoskoeken, omdat Engeland toen het goedkoopst deze koeken offreerde. Thans is Engeland duur met deze koeken en Nederlandsch-Indië goedkoop. Het ver schil bedroeg den laatsten tijd circa f 1 per 100 kilo cif Botterdam. Dit is nogal een aanmerkelijk onderscheid en wij meenden in het belang onzer afne mers nogèens een poging te moeten wageiï, om ons contingent van EngelëChè cocosko# ken omgezet te krijgen in een van Indische cocoskoeken. Let wel, wij vroegen geen extra contingent, geen venhooging van ons toege stane quote. Inwilliging van ons verzoek zou geen ton cocoskoèk meer in ons land ge bracht hebben, maar niettemin, het mocht niet.. De heeren in Den Haag konden ons niet toestaan in plaats van Engelsche cocoskoèk het Nederlandsch-Indische product te ne men. En zoo werden wij gedwongen hét circa f 1 per 100 kilo duurdere Engelsche product te gaan importeeren. Wij hebben gemeend, dit merkwaardig uit vloeisel van de contingenteering, vooral v de wijze van uitvoering, onzen lezers moeten mededeelen. Wij kunnen er aan t voegen, dat wij reeds maanden geleden in adressen aan en persoonlijke besprekingen met allerlei regeeringspersonen aan de be trokken departementen er op gewezen heb ben, dat de dwang, om de koeken van bepaald land te moeten betrekken, tot der gelijke dingen moet leiden. Wij hebben toen voorgesteld, den contin genthouder zoowel ten opzichte van bet land van herkomst als ten opzichte van dé soort van koeken bepaalde vrijheid te laten, aangezien wij van oordeel waren, en het ook thans nog zijn, dat voor den Nederland- schen veekoekenfabrikant, waarvoor de con tingenteering werd gevraagd, hoofdzaak was niet meer dan een bepaalde hoeveelheid toe te laten. Doch aan onze bezwaren werd niét tegemoet gekomen en nu zien wij, tot welke ge,volgen die. starheid leiden kan. Qe pluimveehouderij in de verdrukking De heer W. Middelman, te Barneveld schrijft ons: Velen, zeer velen in den lande mee dat ook de pluimveehouderij behoort tot die groepen van landbouw en veetelt, die door crisismaatregelen gesteund worden. - Helaas,-moet gezegd, dat deze meening vol komen onjuist isl De pluimveehouderij wordt door de regeering zwaar belast Naiuwkeurige, aan den lagen kant gehou den berekeningen toonen aan, dat door de graanrechten de pluimveehouders voor elke kip met plm. 60 cent belast worden. - Per jaar per 1000 kippen een soort"van bedrijfs belasting van f 600. Om de graanbouw te steunen wordt dê pluimveehouderij een last van ongeveer 10 millioen gulden opgelegd! Maar de regeering geeft toch een export- premie van 50 cent per 100 eieren? Ja, maar de exporteur moet om uitvoervergunning té krijgen al geruimen tijd 751) cent per 100 eieren betalen als hij eieren naar Duitsch- land \vil zenden. Ook langs dezen weg komen eenige mïl- lioenen guldens via de pluimveehouderij terecht in het landbouw crisisfonds. En hierbij komt nu de ellende van een totale mislukking van de pogingen der re geering om te komen tot inkrimping van den plüimveestapel door middel van het broedverbod. Wel werden do broedmaohines stopgezet op 3 Mei, maar het broeden onder de kip werd vrijgelaten. Deze verouderde methode kwam weer in eere en menigeen die te laat kuikens bestelde kwam zoo aan het benoodigde materiaal. Maar erger is het dat jonge hennen uit het buitenland betrekkelijk zonder moeite kunnen worden ingevoerd, i Bij Baarle Nassau is het gebeurd, dat er drie vrachtauto's vod tegelijk werden aange- Het doel uoh leevzeme excucsies Haac de lentcale. forfipceefi/eldeH WOENSDAG 25 JULI 1SS4 „Land- en Tuinbouw" bereikt duizenden boeren en tuinders door rotting, hierin traden groote rasv schillen aan het licht In de rassen Rijkmakers, Eureka en Peragis kwam zeer' weinig rotting voor. Bij Productiva was het1 echter geheel anders gesteld. Op 3 Januari' waren de bieten van dit ras nog vrij gaaf.| Op 8 Februari waren van de 10 monsterbie- j ten 5 geheel of half verrot en hetzelfde was! in nog iets sterkere mate het geval met de' 10 monsterbieten, welke 17 April voor den! dag kwamen. Het bepalen van de verliezen van prao tisch gave bieten is een veel moeilijker kwestie, en hoewel er aanwijzingen bestaan dat er ook in deze rasverschillen bestaan, kon dit nog niet met voldoende zekerheid worden vastgesteld. Het bleek, dat deze verliezen geleidelijk plaats vonden. Tusschen eind October en 17 April ging als gemiddelde van de drie goed bewaarbare rassen aan gewicht, do ren 14.4 pet. en aan drogestof 11,5 pet. We kunnen ons verder afvragen welke stoffen nu in de eerste plaats verdwijnen. Met vrij groote waarschijnlijkheid werd gevonden, dat tusschen 3 Januari (bij dien oogst werd 't suikergehalte niet bepaald) en 17 April suiker niet in meerdere mate verloren ging dan andere stoffen. Uit het bovenstaande kan geconcludeerd worden, dat de verliezen bij het bewaren van voederbieten aan een hoop ten geenen deele te onderschatten zijn. Door rotting kan een belangrijk percentage verloren gaan, terwijl bovendien van de bieten, die zeer weinig rotting vertoonden, wer een tijdvak van bijna een half jaar een verlies aan drogestof optrad van 11.5 pel N.V. VEREENIGDE KALIMAATSCHAPPIJ LANDBOUWKUNDIG BUREAU ffTWIW AMSTERDAM,C HEERENGRACHT 342, POSTBUS 147 VOOR DE 3 ZUIDELIJKE PROVINCIËN l LANDBOUWKUNDIG BUREAU BREDA KONINGINNESTR. 41 VOOR DE 4 NOORDELIJKE PROVINCIËN» LANDBOUWKUNDIG BUREAU ■H„ZWOLLE"HHI ZWOLLE PRINS HENDRIKSTR.2 voerdl Ale men er IOOjöOO in België bestelt kan men er zeker van zijn, dat ze netjes thuis worden bezorgd. Dat er op deze wijze van de inkrimping niets terecht komt 16 te begrijpen. 2) Het vorig jaar reeds werd. de regeerings- commissaris, de'heer Tukker, erop gewezen dat een eventueele inkrimping wanhopig dreigde te mislukken door een invasie uit België, Die waarschuwing schijnt aan de laars gelapt te zijn. Wij pluimveehouders zijn terecht verbit terd als wij zien dat óp zoo'n lichtvaardige wijze met onze belangen gespeeld wordt door menschen met „koninklijke neigingen". Er moet een einde komen aan de dictatoriale regelingen welke feitelijk getroffen worden of werden door kleine dictatorretjes zonder dat de corporaties gehoord werden of wor- Wanneer zal hieraan, een einde komen? Een eind? Zijn we er dan nog niet? Neen, reeds is een nieuwe aanval op de pluimvee houderij in voorbereiding. Er zijn knappe menschen, die maatregelen beramen welke de pluimveehouderij nog verder in de put zullen- duwen als zij tot uitvoering zouden komen. Men bepleit namelijk een verdere verhoo ging van de graanrechten. De goede bedoe ling daarvan is, dat Nederland zelve die 800 millioen kg. graan zal verbouwen, die nu nog ingevoerd worden en zou dan aan 40.000 arbeiders werk geVen. Dat noemt men dan verzachting van de werkeloosheid. Als het waar was dan zou het prachtig zijn. Maar als onze eieren daardoor 1%-cent duurder worden kunnen we geen eitje meer kwijt aan het buitenland, en het binnenland bedankt dan ook voor minstens de helft, zoodat we groot deel van de pluimveehouders broodeloos-zouden maken. En dait niet ai- leen, als we onze pluimveestapel met krimpen be teekent dat ook een geringe be hoefte van 300 millioen kg. aan graan die we dan zeker tegen wereldmarktprijs aan 't buitenland moeten verknopen met mil- lioenen verlies 't Komt mij voor economischer te zijn eieren zonder verlies aan het buitenland te blijven leveren. Of moet de kip geslacht wordien die de gouden eieren legt? Waarom toch datgene afgebroken, dat zich zelf nog redden kan, om daarvoor producten in de plaats te stellen die met millioenen gesteund worden? Waar de pluimveehouder geen recht gedaan door hem ten volle te ontlasten van de graanrechten? Geef hem rechtstreeks graanrechten terug indien hij vrijwillig zijn pluimveestapel inkrimpt voor zoover de re geering dat w-enscht. Dan is het meteen gedaan mét dè miteerde- invoer uit andere landen, 1) Dit is niet' Juist, de heffing bedraagt 50 cent en hierdoor komen dus geen millioenen in het Landbouwcrisisfonds, zooals 6chrij- -er zeg! (Redactie). 2) volkomen juist: dat bij een pluimvee teeltbeperking men nog genoeg wegen open laat om pluimveeuitbfeiding te krijgen is een der vele zotheden van crisismaatregelen (Redactie). geproeving stoppelknollenrassen Het aantal vormen, dat van stoppelknollen voorkomt, is zeer groot, terwijl de laatste jaren wel gebleken is dat de opbrengstver- schillen tusschen de verschillende selecties niet minder groot zijn. Evenals bij voederbieten, koolrapen en wortels, werd -een paar jaar geleden ook een wedstrijd geopend voor stoppelknollen, met de bedoeling een aantal der beste selec ties aan- de landbouwpractijk te kunnen aanbevelen. In de afgeloopen jaren werd reeds een schifting gemaakt tusschen goede en minder goede selecties. Met de selecties, die een goede indruk hebben gemaakt zal de beproeving dit jaar worden voortgezet, waaraan enkele nieu were selecties zijn toegevoegd welke tot nu iot nog niet beproefd werden. In totaal zuilen de volgende dertien selecties dil jaar in de wedstrijd mede dingen- Ras 59i Halflange witte roodkop (Zwm.i As ae Wiljt-t) uS 535 Ioi.de witte roadkop (Z^aan Jï de Wiljts.) Ras 536. Ronde gele herfstknol (Zwaan de Wiljes). Ras 544. Halflange blauwkop (Joordens). Ras 556. Vroege ronde witto roodkop (Zwaan V- d. Molen). Ras 558. Extra platronde gele (Zwaan v- d. Molen). Ras 559. Yellow Tankard (Zwaan v- d Molen). Ras 584. Olster Oliekannetjes. Ras 579. Halflange witte roodkop A (Robertus). Ras 648- Halflange witte roodkop B (Ro bertus). Ras 649. Ronde witte roodkop, smalblad (Gebr. Sluis.), Ras 650. Ronde witte roodkop, grootblad (Gebr- Sluis). Ras 651. Lange witte roodkop (Gebr. Sluis). In het belang van de gezar enlijke ver werking der resultaten is het gewmschl dat op eik proefveld de colledige serie w u'tgozaaid. ilet benoodigde zaaizaad wordt gratis door mij verstrekt, terwijl ock de dnga.it- fbopa lii.gen kosteloos door mij gesc.-.ieden. ter- dete -vergoedingen kunnen niet worden te- geven Zar izaadbeslellingen worden gaarne zoo spoedig mogelijk tegemoet gezien. De Directeur van het Instituut ivoor Plantenveredeling, G BROEKEMA Voederbouw en ensilage Een bewaarproef met voederbieten. In den afgeloopen winter werd aan het Instituut voor Plantenveredeling een be waarproef met voederbieten genomen ocm na te gaan welke verliezen daarbij optreden. In een grooten hoop bieten werden bij den oogst (eind October) eenige monsters ge daan, die pp de dagen 3 Januari, 8 Februari en 17 Apri 1934 bloot kwamen te liggen en daarna geanalyseerd werden. De proef werd genomen met een 4-tal rassen, n.l. Friesche Rijkmakers, Eureka, Peragis en Productiva. De rassen zijn genoemd in volgorde van hun drogestofgehalte. De Friesche Rijkmakers hebben een hoog en Productiva heeft een laag drogestofgehalte. Zooals vele bewaarproeven, is ook het nemen van goede bewaarproeven met bieten technisch uitermate moeilijk. .Dit noemt niet weg, dat eenige verschijnselen duidelijk ge noeg aan het licht traden om de moeite waard te zijn hier, vermeld te worden. De verliezen kunnen in twee groepen in gedeeld worden, t.w.: 3 verliezen die optreden door rotting; 2 verliezen welke aan practised], gave bie ten plaats vinden. Wat het eerste betreft, dus de verliezen Dijksland- en tuinbouwwinterscholen Van verschillende Rijksland- en tuinbouw winterscholen ontvingen we dezer dagei Programma's toegezonden. Ze bevatten naast een opgave van hst personeel ook de eischen van toelating tot deze scholen, het plan der lesuren, het leerplan, en de aan te schaffen boeken. Bovendien zijn meestal achterin nog af gedrukt de schriftelijke vragen bij het toe latingsexamen in 1933 afgenomen. Voor ieder, die plan heeft zijn zoon (of dochter) een dezer scholen te laten bezoe ken is zoo'n boekje, dat verkrijgbaar is bij den Directeur van de betrefffende schooi, een zeer nuttige gids. Floralia's kalender Door de fa. Joh. Enschede en Zonen, Klokhuisplein te Haarlem, de uitgeefster van Floralia, het bekende weekblad voor tuinliefhebbers werd ons toegezonden een Kalender over het tweede halfjaar 1934 aangevende de data van belangrijke ten- 1 toonstellingen en vergaderingen op het ge bied van bloemen, planten, groenten en fruit in binnen en buitenland. Of er voor het eerste halfjaar 1934 ook zoo'n kalender verscheen weten we niet. Wel zijn we van oordeel dat er alle redeif voor is om zoo'n kalender uit te geven en voor een luttele prijs van 25 cent (voor abonnó's op Floralia 15 cent) beschikbaar te stellen. Voor hen, die een of meer ten toonstellingen in het binnen of buitenland willen bezoeken, die graag eens willen we ten wanneer en waar op tuinbouwkundig terrein iets te zien is, is deze kalender een practische gids. Prima schoongemaakte voor kas ver warming, afraste ring, waterleiding, stalpalen enz. In alle diameters en in ieder kwantum voorhanden. Afrasteringsbuizen worden van geboorde gaten voorzien om draad door te trekken. „T U B U S" Handel-Maatschappij H.I Veerschedijk C 271a Hendrikldo-Ambacht Te'. Dordrecht 6475. Na 6 u. 3193 Dordt Ontvangen Geschriften JAARBOEKJE-1933 van het Centraal Bureau voor do Veilingen in Neder land. Het lijvig verslag van het Centraal Bu reau is weer verschenen. Een boekdeel van bijna 400 pagina's met een schat van waax devolle gegevens. Al dadelijk op de eerste pagina krijgen we een donker beeld van den toestand in den tuinbouw, nog donkerder dan het zich begin 1933 liet aanzien. De omzet aan de veilingen daalde de .„afste vijf jaren onrustbarend, van in 1928 tot reeP- f 64.698.000 in 1932 en nog lager, tot f 56.439.000 verleden jaar. Zoodat de omzet met 44 pCL daalde in deze vijf jaren. D-e bijlage bij dit jaarverslag en die het groqtete deel in beslag nemen bevatten al lerlei wetenswaardigs over de werkzaamhe den van het Centraal Bureau over de Pro vinciale Veilingorganisaties, verslagen van vergaderingen, omzet-cijfers, lijsten van de omzetten der verschillende veilingen en van de producten die geveild zijn met opgave hoeveel er in 1932 en hoeveel er in 1933 aan gevoerd werd. Eindelijk nog een lijst van uitvoercijfers van verschillende producten met opgave hoeveel in 1932 en in 1933 naar de verschillende landen werden geëxpor teerd. Zomer^l&H j*ermeer (Excursie-toelichting— Door de Directie van de Wieringermeer- Dolder Kennemerpark 25, te Alkmaar, is een excursie-toslichting voor de Wieringermeer corner 1934) uitgegeven. Een bijgevoegde kaart geeft de vele wegen, die reeds gereed kwamen, aan, benevens de gedeelten voor akkerbouw en voor grasland aangelegd. Het boekje bevat verder een reeks van fraaie afbeeldingen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 8