WOENSDAG 25 JULI 1934 TWEEDE BLAD PAG. 5 BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN PENSIOENRAAD BIJ K. B. Is op zdjc verzoek eervol cmtstagien, met'dank Mr Dit A. Ij. Sdholtens als pla«,bsivo.rv. IM van dien Pensioenraad,, en is ails zoodanig benoemd Mr N. G. van Taaok Tra Kranen te COLLEGE VAN CURATOREN Bij K. B. is voor het tijdvaik ednddigiende 31 Dec. 1938 benoemd tot lid van het ooilege van curatoren van het Weeshuis te Buren, Mr W. F. F. baron van Verschuer, burgemeester van Reeed.te Beesd, BELASTINGDIENST Bij' beschikking van den minister van Finan ciën is de ontvanger der dir. bel. enz. P. D. BartjS'tra, verplaatst van het kantoor Lochem Baar het kantoor Sliedreoht. LANDMACHT De reis van Koningin en Prinses De „Tanimbar" Naar wij vernemen zal de Tanimbar van de Stoomvaart Maatschappij „Nederland", aan boord van welk schip H. M. de Koningin en H. K. H. Pirinses Juliana zich naar Ulvik in de Hardanger-fjord (Noorwegen) zullen begeven, Zatermiddag te 12 uur van de Java- kade te Amsterdam vertrekken. De Tanibar Sb een vrachtschip met passagiers-accomoda- tie; het meet 8170 bruto register ton en be hoort tot de z.g. T-klasse. De motor is een 8 cylinder Sulzer-motor van 7040 P.K. De leef tijd van het schip bedraagt bijna 4 jaar. Op uitdrukkelijken wensch van H. M. de Koningin worden aan boord voor deze reis geen veranderingen aangebracht, terwijl de gewone scheepsvoeding zal worden gebruikt. Zoodra de Koningin en de Prinses de Tanim bar met het klein gevolg, dat de reis mede- maakt, zal hebben verlaten, zal het schip koers zetten naar Hamburg, waar een gedeel te van de lading, die het nog van zijn jong ste reis in de ruimen heeft, zal worden ge- In gezelschap van eenige directeuren van de Maatschappij „Nederland" hebben gister morgen enkele leden van de hofhouding de verschillende hutten aan boord van de Tanim bar geinspecteerd. De burgemeester van SprangCapelle, de heer C. M e ij e r heeft met ingang van 15 Aug. om gezondheidsredenen ontslag aange vraagd. DE SARDINE-INVOER BELAST Met ingang van 21 Juli wordt voor gecon denseerde sardines een invoerrecht geheven yan 25 van de waarde JAPAN IN INDIE Een reeks onaangename incidenten GEWIJZIGDE HOUDING GEWENSCHT. De Locomotief schrijft ö.m'.: „Een gansche reeks van voorvallen toont, dat men aan deze handelsbesprekingen een geheel averechtsche wending tracht te ge- In deze gansche zaak heeft Japan -niets te eischen, slechts te vragen. Er is in de handelsbalans een voor Japan gunstig ver schil van honderd millioen. Dit kan zoo niet voortduren; en voor een land dat. zijn export ziet verminderen, is de eenige weg ook zijn import te reduceeren. Dat wij dit niet zonder meer doen, doch integendeel bereid zijn een weg te zoeken, waardoor Japans import ten deele behou den kan blijven, doordat Japan meer af neemt, is allereerst en bovenal een belang voor Japan en een teeken van goeden wil en goede beginselen onzerzijds. Doch wanneer dit gereciproceerd wordt, zooals nu een maand lang het geval is, met een reeks van onaangename incidenten, het één al irriteerender dan het ander, dan be gint men te vreezen, dat wij op deze basis niet tot zaken komen. Er bestaat geen enkele reden, waarom wij den thans gewekten slechten indruk zou den verzwijgen. Onze goede wil is zoo vol komen duidelijk; en onze goede trouw is boven eiken twijfel verheven. Hier heeft men zich alle moeite gegeven om deze on derhandelingen zoo goed en gunstig moge lijk te voeren; en zelfs is angstvallig alles vermeden ook door de pers wat ook maar eeniger mate storend zou kunnen werken. Wanneer dit alles evenwel niet blijkt te helpen, wanneer met de vlotte, onberispelij ke en keurige verklaringen der Japansche delegatie nevenverschijnselen blijven samen gaan, dan passen slechts twee conclusies. De eerste is, dat klaarblijkelijk de omge ving hier voor maandenlange onderhande lingen met Japanners niet bevorderlijk is, zoodat men beter doet de conferentie af te breken. Zij kan dan, indien Japan dit ver zoekt, te Den Haag worden hervat. De tweede is, dat onze Overheid rustig voortgaat met het treffen van alle die maatregelen op handelsgebied, welke zij in het algemeen belang van Necl. Indië gebo den acht. Zij zijn alle zonder uitzondering mogelijk binnen het kader der bestaande verdragen; zij zullen eveneens zonder uit zondering niet Japan alleen, doch alle Mo gendheden betreffen. Wij meenen, dat het wenschelijk is hierop aan te dringen, tenzij de Japansche houding zich wijzigt Die wijziging zou dan zóó moe ten zijn, dat wij voor verdere misverstanden van delegatieleden, voor rondsnuffelende handelaren, voor gestook van gastvrijheid genietende journalisten, voor ongevraagde visites van oorlogsschepen en voor het ven der traineeren der besprekingen voortaan worden gespaard. Wij zijn er van overtuigd, dat verant woordelijke Japansche kringen met ons niets liever wenschen dan een eerlijk, za kelijk en voor beide partijen voord eelig ver gelijk. Maai- het is dan hoog tijd, dat die welgezinde kringen zich thans afdoende doen gelden". DE TRIBUNE VERSCHIJNT WEER Het communistische blad De Tribune Zaterdag j.l. weer in groot krantenformaat verschenen. Het blad wordt thans gedrukt by de firma Dykman en Co., aan het Nassauplein 1, te Amsterdam. Deze firma heeft haar opdracht gevers echter medegedeeld, dat zij het blad alleen wil blijven drukken, wanneer er geen opruiende artikelen in worden geschreven. ONZE SPOORWEGEN Vlug, veilig en goedkoop? Man schrijf!; ons: *Tdt verbazing en "èrgertiis''van" velé" reizi-" gersf.vertrok gisteravond (23 Juli) trein No. 548 E, M. (maai' een gewone stoomtrein!) niet om 23.19 uit Utrecht naar Den Haag Rotterdam, maar om 23.59, alzoo 40 mi nuten te laat. Al dien tijd stond de lange trein geduldig en de vele passagiers ongeduldig te wach ten. Treinpersoneel liet'zich niet zien; slechts eenmaal kon men een conducteur aanroe pen, die haastig voorbij snelde en blijkbaar niemand te woord stond en die zoo iets zei van: „wachten op aansluiting". Ongeveer 5 minuten vóór middernacht kwam er dan;ook een trein uit de richting Amersfoort binnen; blij lebaar de trein, die 23.11 te. Utrecht moet arriveeren; en een paar minuten later ging het toen met sner pende snelheid eerst naar Woerden, om de passagiers voor de richting Leiden af te ge ven, daarna naai- Gouda, waar Rotterdam met spoed werd afgehaakt en vervolgens met maximum snelheid naar Den Haag en Rotterdam, waar men ongeveer 35 minuten te laat arriveerde,-om en bij kwart voor één. Nu is een half uur te laat aankomen op zich zelf niet zoo verschrikkelijk, maar dé directie der Spoorwegen beseft blijkbaar niet, da/t men in Den Haag en Rotterdam meestal niet onmiddelijk bij het station woont en van een tram gebruik moet ma ken. Dit was thans onmogelijk en vrouwen met een kind of zwaarbepakte reizigers, die onmogelijk konden loopen, waren nu ook wel genoodzaakt een taxi te nemen, welke, hoe billijk ook, voor velen en vooral na middernacht, te duur zijn. Allicht hebben de gezamenlijke passagiers noodgedwongen, meer geld moeten uitgeven voor extra ver voer, dan de Spoorwegen hadden moeten doen, als ze extra treintjes hadden inge legd. Over de ongerustheid van huisgenoo- ten zullen we nu nog maar niet spreken. De spoor doet zijn best meer populair te worden en in vele opzichten gelukt dat Men vertelt zelfs, dat reizen per spoor vlug, veilig en goedkoop is. Een bejegening, zoo als gisteravond de passagiers ondervonden en zonder dat men hen op eenige wijze in licht, plaatst groote vraagteekens achter de woorden vlug en goedkoop, terwijl men over de veiligheid liever maar moet zwijgen. Tentoonstelling Stad Tilburg Twaalf dagen verlengd Naar men ons meedeelt heeft het tentoon- stellingsbestuur besloten den duur van de ten toonstelling met 12 dagen te verlengen. De sluiting is derhalve bepaald op Zondag avond 12 Augustus a.s. De Zwolsche benzine-affaire AANKLACHT WEGENS SMAAD INGEDIEND. Door de directie van de Ovcrijsselscne Benzine- en Oliehandel te Zwolle is een aanklacht wegens smaad ingediend tegen den journalist C. A. H., in verband met de geruchten omtrent benzinezwendel, die door de ambtenaren der Invoerrechten en Accijnzen bij genoemde firma zou zijn ont dekt De O.B.O.H. heeft voorts bekend gemaakt dat zij met den keuringsdienst van waren te Zwolle een overeenkomst heeft gesloten, waarbij deze Keuringsdienst zich bereid heeft verklaard alle door afnemers van de O.B.O.H. ingezonden monsters benzine voor rekening van den O.B.O.H. te onderzoeken en het resultaat daarvan te publiceeren. Een kwart eeuw gedeputeerde HULDIGING VAN DEN HEER O KMA 'De heer B. W. Okma, die dezer dagen zijit; zilveren jubileiim viert als lid: van^het- 'College van" Ged. Staten van Friesland, is te zijnen huize in Ypercölsga van vele zij-- den gehuldigd. Namens de C. H. fractie brachten de hee- ren Bojema een Slump gelukwenschen over In een hartelijke speech complimenteerde vervolgens de commissaris der Koningin Mr. P. A. V. baron van Harinxma thoe SIooten den jubilaris. Spreker was ver gezeld van de overige gedeputeerden, den griffier en den hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat. De burgemeester van Wymbritseradeel wees er bij zijn gelukwensch op, dat de heer Okma zijn politieke loopbaan in den raad dier gemeente was begonnen. Er waren zeer veel bloemen en ook werd er druk gevlagd. De sabotage op de „Nautilus" Schepeling gearresteerd Naar men aan het Hbld. uit Den Helder meldt, is aan boord van de Nautilus, nadat aanvankelijk enkele leden van de bemanning by het vooronderzoek werden betrokken en ter beschikking werden gehouden, zonder dat echter van voorarrest sprake was, thans een marineechepeling (niet-gegradueerde) gearres teerd, die ervan verdacht wordt de daad van sabotage (verontreiniging van de smeerolie) te hebben gepleegd. Het onderzoek duurt nog De spoorwegontvangsten in Juni De geschatte ontvangsten van de Nederl. Spoorwegen over de maand Juni 1934 incl. die der geëxploiteerde spoor- en tramwegen, zijn voor reizigers f 4.197.900, bagage f S7.300, brief- en pakketpost f 142.858,12, goederen f 3.955.300, levende dieren en lijken f 37.500, diversen f 207.150, in totaal f 8.628.008,12. De totaal-ontvangst van 1 Jan. af in 1934 bedroeg f 54.015.531,43 tegen f 59.274.981,29 in 1933. Gemiddeld aantal kilometers in ex ploitatie van 1 Januari af in 1934 3.629 en in 1933 3.661. De ontvangst per dagkilome ter is in 1934 f 82.23 en in 1933 f 89.45. HET POOLSCHE ESKADER De commandant van het Poolsche eskader, dat zich momenteel te Amsterdam bevindt, heeft gisterochtend zijn opwachting gemaakt bij den Minister van Buitenlandsche Zaken De commandant was vergezeld door den Poolschen gezant, dr. Babinski. CONTINGENTEERING VAN HAARDEN EN KACHELS Het Tweede Kamerlid van Dijken wijst den Minister van Economische Zaken er op, dat het voor de importeurs van kolenhaar den, -kachels, en -haardkachtels met het oog op de tijdige aflevering aan de winkeliers van het grootste belang is, dat uiterlijk 15 Augustus a.s. vastgesteld wordt, welke bij zondere contingenten zullen worden ver leend boven het bepaalde contingent van 40 ten honderd. Dies vraagt hij of den Minister bereid is te bevorderen, dat bedoelde vasi stelling uiterlijk 15 Aug. a.s. plaats .vindt. Land- cn Tuinbouw. Fruit-,-Bloemen- en- Industrie- Tentoonstelling in het Westland 14—18 Augustus naar Poeldijk Het Westland lijdt onder de crisis en toch beschikt het over voldoende energie om de crisis aan te vallen door het houden van een groote tentoonstelling van fruit 'en bloemen en industrieele producten. Van 1418 Augustus a.s. verwachten organisators vele tienduizenden te Poeldijk. Door de te houden tentoonstelling hoopt men, nu in het buitenland markten verlo ren gingen, in het binnenland nieuw afzet gebied te vinden, door de aandacht te vesti gen op de producten, die het Westland voortbrengt en die zonder twijfel behooren tot de beste, die op de wereldmarkt ver schijnen. tiatief en vond steun bij de menschen van de echt-Westlandsche producten en bij den Middenstand. We durven zeggen dat deze samenwerking zal leiden tot een tentoon stelling die er wezen mag. Het Westland zal ongetwijfeld zijn reputatie op dit gebied glansrijk handhaven. In een gezellige bijeenkomst met de pers mochten we verschillende bijzonderheden over de ontworpen plannen, die nog niet alle geheel uitgewerkt zijn, ontvangen. Het welkomstwoord van den vertegen woordiger van Monsters gemeentebestuur, wethouder A. J. v.R e st, getuigde van ener giek optimisme en wat namens de tentoon stellingscommissie werd medegedeeld door den voorzitter, den heer C. J. S aar loos, vestigde den indruk, dat mannen, die weten wat ze wallen, de leiding genomen hebben. Hij wees er op, dat het Westland, ondanks alle tegenslagen, blijft volhouden om daar waar het mogelijk is voor de streek afzet gebied te verkrijgen. Voor dit doel is bereids medewerking toe gezegd door het Gemeentebestuur van Mon ster, door de R.K. Middenstandsvereeniging „De Hanze" te Poeldijk en door de bestuur- deren der Veilingvereenigingen. De maand Augustus leek bijzonder ge schikt om een deel van het vreemdelingen verkeer naar het Westland te trekken en het te doen kennen als een stoeek van aan genaam verpoozen. Voor vele vacantiegangers is een bezoek aan het Westland niet alleen ontspanning, maar tegelijk leerzaam. Een 100.000 bezoe kers komen jaarlijks het Westland bezoe ken; de meesten hunner bezoeken de kwee- kerijen en de veilingen, waar terzake kundi- gen alle gewenschte inlichtingen verstrek ken over het verloop en het systeem van den Westlandschen handel of verfrisschen zich op een der druiven-restauraties met de edele Westlandsche druif zoo van den boom. De tentoonstelling van 1418 Augustus bedoelt dit bezoek nog te vergrooten. In het gebouw van de snijbloemenveiling te Poeldijk zal dan werkelijk iets bijzonders te zien zijn. Reeds nu moest worden beslo ten een hulpgebouw in te richten. Daar zal men het Westlandsch fruit en de bloemen, door deskundige handen gesor teerd en opgesteld, vinden in al hun kleu ren- en geurenrijkdom. Naast de Westland sche tuinbouwproducten zullen ook enkele nevenproducten uit het Westland worden geëxposeerd, terwijl ook de Westlandsche Industrie en Middenstand ruimschoots ge legenheid heeft op deze Tentoonstelling goed voor den dag te komen. De Nederlandsche industrie zal het groote hulpgebouw bezetten. Van de kleinste tot de grootste grossier of fabrikant exposeert hier. Het Nederlandsch: Fabrikaat zal ook hier een zeer voorname plaats innemen en er zullen zaken gedaan kunnen worden. Een zeer prominent eere-comité is reeds gevormd. Representatieve figuren uit het Westland hebben daarin zitting genomen naast den Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, de burgemeesters van Den Haag en Delft. Gaarne vestigen we op dit a.s. gebeuren! de aandacht reeds nu. Men kan er dan meg rekenen. Nadere bijzonderheden zullen nog .volgen* ONZE TUINBOUW-EXPORT J Nog gestadigen achteruitgang Nog steeds blijkt de export van tuinbouwpro'« ducten een achteruitgang te vertoonen. Gedurende de maand Jnui de totale export! minderd, waardoor nu de totale achteruitgang contingenteeringen slechts ducten afnam. Werd ln Ju naar dat land geëxporteerd, thans beliep dit nog slechto f38000. MELKPRIJS De Crisis-Zuivelcentrale maakt bekend, dat vooi» de periode van 29 Juli tot en met 4 Augustus 1934 de prijs van het taxegedeelte van consumptlemelk gekocht op Regeeringscootract, is bepaald op 5\4 cent per liter, met dien verstande, dat voor melk van de eerste klasse deze. prijs wordt verhoogd met de kwaliteitspremie en voor die van dc derde klasse wordt verminderd met de kwaliteitsafdracht van J4 cent. De afdrach to pandere in consumptie gebrachte melk is vastgesteld op 2 cent per liter. STEUN AAN DE VEETEELT IN ENGELAND Het Engelsche Lagerhuis heeft toege stemd in tijdelijken steun aan de veeteelt ten bedrage van ten hoogste drie millioen pond. Een arbeidersafgevaardigde vond dit nieE den juisten weg, want dan zou de katoen industrie wel dertig en de textielindustrie wel tachtig milioen subsidie noodig hebben. De Minister antwoordde, dat de maatregel geen verhooging van de binnenlandsche prijzen ten gevolge zou hebben, maar dat de regeering verplicht was geweest do vee houders door deze crisistijden heen te hel- pen. Ten slotte werd het ontwerp aangenomen met 232 tegen 53 stemmen. aan de wed-uLucnt ooven de Rhön oiucoviyott.it. nee oueyer-yeatnnteeken. yroolijk wa-pperen de vlayyen van de naties die deelnemen aan de Nijmeeysche Vierdaaysche. Onder een hoedje te vanyen: vroolijke groep van deelneemsters aan De schutterskoning te Oost-Eysden onthaalt zijn onder- de afstartdsmarschen, danen op bier en vla r- 'E Het Enyelsche jacht Endeavourvertrekt naar Amerika voor de Amerïka-Cup-wedstrijden. van België houdt op het feest van 21 Juli een Duitsche toespraak voor het Duitsch-sprekend.e deel van zijn onderdanen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5