llirnwr £dïtsrljf (£<mrant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden ïn Omstreken h BRONWATER abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevesligd is 235 Franco per posl 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/i ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestr-iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5230 WOENSDAG 25 JULI 1934 15e Jaargang Sbbcrtmtieprfóen: Van I tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer 0.227» Ingezonden Mededeel ingen van 1-5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 'I bureau wordt berekend 0.10 „DEZE FELLE GOUDKLOMP" Een dagbladfoto: vijf mannen aan een tafel. Zij bekijken een geweldig stuk goud vóór hen. Onderschrift: „Deze felle goudklomp is de vrucht van een maand werk, door dertig arbeiders in de goudmijnen van Lucknow, in Australië geleverd. De waarde ervan wordt op nagenoeg een millioen frank ge schat". Bezie de gezichten dezer vijf toeschou wers, de bezitters van deze rijkdom. Hun aller oogen wordt door het goud naar zich toe getrokken, het fascineert hen. Andere dingen van waarde bestaan er voor hen niet op dat oogenblik. Hun gansche ziel is yervuld van de heerlijkheid van het bezit. Wel reageert elk weer anders op de in druk. Twee hebben het gezicht strak, het is alsof zij bezig zijn met ernstige plannen, misschien is er wel een politiek avonturier onder, die in stilte berekent, op welke wijze z ij n aandeel aan de felle goudklomp dienstbaar gemaakt kan worden aan zijn staatkundige invloed en macht Twee werpen op de felle goudklomp een verliefde, strelende blik. Het is, alsof in de aanblik ervan voor hen oprijzen tal van heerlijkheden des levens, tot welke zij hun bezit zullen kunnen omzetten. Het schijnen gastronomen te zijn, aanhangers van het carpe diëm. Een is er, die de felle goudklomp meer beschouwend, filosofisch beziet. Bij hem rijzen geen plannen voor wat hij met zijn bezit zal kunnen genieten of bereiken, hij vermeit zich alleen in de lust van het heb ben. Niet het besteden, maar het verwer ven, niet het verteren, maar het hebben is hem het hoogste. Ook de gedachten van hem, die deze merkwaardige foto beziet, vermenigvuldigen zich. Er schieten hem allerlei versregels en Schriftuitspraken door de herinnering, wel ke betrekking hebben op felle goudklompen. De geldgierigheid, de gouddorst, de wor tel van alle kwaad. Vondel klaagt: „Vervloeckte goutzucht, och, waer broglitge niet van outs Pen mensch toe, die zoo kort moet scheiden van dit leven!" Goud, geld, goed, het zijn kostbare gaven van God aan den mensch. Op zichzelf zijn ze niet verwerpelijk en het bezit ervan be hoeft niemand tot zonde aangerekend te worden. Echter, de bezitter zij er van doordrongen, waartoe God hem felle goudklompen heeft gegeven. Hij is geen onbeperkt heerscher over zijn rijkdom. Hij is rentmeester. Dat houdt in: hij is rekenschap en verantwoor ding schuldig aan Hem, die ze hem schonk. Daarom heeft hij zijn goud niet te beste den, gelijk hij dat zelf graag wil, maar zoo als de Heere in Zijn Woord dat van hem eischL Het is toch niet moeilijk, de begin selen voor het geoorloofd en geboden ge bruik van felle goudklompen uit de Schrift op te diepen. Ze liggen voor het grijpen. Weduwen en weezen bijstaan in hun nood. De armen niet van honger en gebrek la ten omkomen. Naar zijn vermogen mede- dragen aan de last van den naaste en aan de uitbreiding van Gods Koninkrijk. En vooral ook: niet te spoedig meenen, dat men al genoeg gedaan heeft, dat nu een ander maar eerst eens wat moet doen. Voor dengene, die waarlijk rijk is in God, wiens geest vervuld is van d« vreeze des Heeren; wiens hart brandende in hem is van liefde tot Schepper en medeschepsel, zijn felle goudklompen zoo'n heerlijk bezit. Niet, om er egoïstisch van te genieten, zich te baden in verfijnde weelde en zingenot. Maar omdat hij de macht ontving, goed te doen, armen bij te staan, werkloozen wat te laten verdienen, arbeidsmogelijkheden te scheppen, in één woord de maatschappij tot een zegen te zijn. Zulk een rijke heeft niet tot levensregel: Hij heeft tot levensregel: „Zalig de man, die het goud niet naloopt en zijn hoop niet op geld en schatten stelt". Neen, een felle goudklomp maakt niet rijk. Het is een algemeen verspreide dwa ling. De zegen des Heeren, diemaakt rijk! BINNENLAND PE ONTSLAGKWESTIE VAN DER WAAY Amsterdam in hooger beroep Naar wij vernemen is de gemeente Am sterdam inzake de bekende ontslagkwestie van der Waay in hooger beroep gegaan bij den Centralen Raad van Beroep. Van der Waay, werkzaam bij de gemeen te gasfabrieken, was door de gemeente ont slagen wegens ongeschiktheid. De Raad van Beroep had de gemeente in het ongelijk ge steld en het ontslag ongegrond verklaard. Evenals in eerste instantie zal Mr. Wilh. Loeb voor van der Waay optreden bij de behandeling .voor den Centralen Raad. De sabotage op de „Nautilus" DE GEARRESTEERDE SCHEPELING BEKENT verband met de sabotage op vernemen heden over dit geval nog het volgende uit Den Helder: Het onderzoek naar de aan boord van Hr. Ms. Nautilus plaats gehad hebbende sabotage, heeft tot resultaat gehad, dat de in arrest gestelde sche peling heeft bekend carborundum in de voor het smeren der machines te bezigen olie te hebben gemengd en zand en kopersoldeer in de metalen oliepijpjes van de hoofdmachine te hebben geworpen. Aanleiding tot deze daad was onte vredenheid over het feit dat aan zijn verzoek tot overplaatsing geen gevolg was gegeven. Het betreft hier een zuiver persoonlijke daad. Van eenig conflict is geen sprake. De verdachte bevindt zich in arrest en zal waarschijnlijk voor den Zee krijgsraad terecht staan. De Staten van Noord-Holland De Provinciale Staten van Noord-Holland kwamen Dinsdagmorgen bijeen ter voortzet ting van de agenda der eerste zomerzitting 1934. Aan de orde kwamen de voorstellen tot wij ziging van het ambtenarenreglement 1922, (de bekende rijksregeling ten aanzien uniform- en insigne-vlagvertoon, de huwende onderwijzeres en revolutionnaire gezindheid) Verschillende sprekers voerden het woord. De heer A. H. Gerhard (S.-D.), lid van Ge deputeerde Staten, meende, dat het college wel degelijk „neen" durft zeggen. Maar het college vond geen aanleiding aanwezig oir minder ver strekkende of scherpere bepalin gen in het leven te roepen dan in het rijks- reglement was bepaald. Spr. verzekerde den leden, dat Gedep. Sta ten, zooate altijd, de toepassing naar recht vaardigheid en zonder partijbelang zullen doen plaats hebben. Dan is er nog een scheids gerecht, dat speciaal in Noord-Holland zeer goed werkt. Er is in de provincie geen drang om de vrouwelijke ambtenaren zoo spoedig mogelijk weg te werken. Het artikel „ontslag op grond van revolu tionnaire gezindheid" werd aangenomen met 35—24 stemmen. Het artikel „ontslag huwen de ambtenares en de vrouwelijke ambtenares die in concubinaat gaat leven", werd ver pen met 31 tegen 28 stemmen. De overige artikelen werden z.h.s. aangenomen. Buitengewoon congres van het N. V. V. In verband met de positie der werkloozen Naar de Arbeiderspers meldt, zal het N.V.V. op 8 en 9 September te Amsterdam een buitengewoon congres honden, waarop speciaal de positie der werkloozen zatt wor den besproken. Behandeld zaJ worden de steunverlaging, de werkverschaffing en de contraprestatie, terwijl de nadruk zal wor den gelegd op den toestand der werkloozen in den komenden winter. Rijwielvervoer per spoor Het rij wiel vervoer per spoor werd niet ge makkelijker sedert de invoering der electri- sche en Diesel-treinen. Om nu toch de wen- echen der vacantiegangers, die hun fiets mee- :n, te bevredigen, worden ook des n a c h ts rijwielen vervoerd. Alle rijwielen (die niet met sneltreinen moeten worden vervoerd) en Vrijdags voor ïur n.m. te Den Haag en Rotterdam wor den aangebracht, met bestemming naar het Oosten des lands, worden geladen in een spe ciale rijwieltrein, die te 20.50 van Rotterdam Maas te 20.54 van Den Haag S.S. vertrekt en te Gouda wordt gecombineercL Deze trein loopt naar Arnhem, waar hij reeds even na middernacht aankomt, maar de wagens wor den te Utrecht over verschillende plaatsen als Amersfoort, Apeldoorn, Nunspeet en Zwolle verdeeld. Te Utrecht worden de rijwielen van de Utrechtenaren en van andere plaatsen uit het Zuiden enz. bijgeladen en zoo zorgen de spoorwegen, dat vóórdat de nieuwe dag aan breekt, alle fietsen hun bestemming hebben bereikt. Een belangrijke factor is, dat door deze wijze van vervoer, nagenoeg zonder overla ding, de rijwielen weinig te lijden hebben, de wagens loopen zooveel mogelijk naar de eind bestemming door. HET FRANSCHE KOLEN-CONTINGENT H-et „Vad."' heeft op het departement van Economische Zaken geïnformeerd naar de juistheid van het bericht, dat Frankrijk pea* 1 Aug. a.s. het contingent voor Nederland- sche steenkolen wederom met 10 zou ver lagen. De betrokken afdeeling deelde mede, dat over het Fransahe voornemen nog niets officieel is bekend gemaakt, en dat men op het departement van dit voornemen dan ook nog niets weet Ds. THENU BIJ DE KONINGIN Naar wij vernemen is gisterenmiddag de beken de Inlandsche godsdienstleeraar Irak Thenu door H.M. de Koningin op het paleis Huis ten Bosch ontvangen. Ds. Thenu had na een '10-jarioe zeer verdienstelijke loopbaan op Atjeh als hoogste gunst verzocht H.M. persooniiik zijn hulde te mogen betuigen. Hij zal eind Augustus naar Indië terugkeeren en zija ambt neerlsgoeu. DE V1ERDAAGSCHE AFSTANDMARSCHEN Slechts drie uitvallers op den eersten dag Het controleeren van lijsten, waarop een drieduizend namen vermeld staan blijft al tijd nog een zeer omvangrijk werk. Daarom valt ook nooit direct na het vertrek na te gaan hoeveel deelnemers de groote wande ling zijn aangevangen. De ervaring leert, dat er altijd nog een percentage ingeschre venen is, dat zich op het laatste oogenblik terugtrekt en niet aan de startplaats ver trekt, omdat men zich niet „fit" genoeg ge voelt dan wel is gaan inzien, dat men de marschen wat te licht heeft opgevat en, om geen mal figuur te slaan, nu maar in 't ge heel niet meedoet De controle leerde, dat van de ongeveer 3150 ingeschrevenen ten slotte 2972 „de stoute schoenen hadden aangetrokken". In de morgenuren was het wat broeierig, vooral toen de zon wat hooger ging staan, maar toen het wolkendek scheurde was het lekker en onder de deelnemers was over de temperatuur weinig klacht. Onder muziek, gezang en tromgeroffel marcheerde men opgewekt door de landen rondom Nijmegen en toen later op den dag de nieuwelingen het te kwaad kregen met vermoeidheid of blaren, waren het de oudere jaars, die er den moed in hielden. Op verschillende hulpposten stonden me dische helpers gereed om voeteuvelen te verhelpen. De bevolking leefde weer aller hartelijkst mee, sleepte water aan en juich te kranig marcheerende groepjes toe. Verschillende firma's boden versnaperin gen aan. Reeds om half acht kwamen de eerste deelnemers door Groesbeek, waar de par- coursen zich splitsten, terwijl er een uur later een groote reünie van deelnemers aan de Piasmolen aankwam. Aan deze groote rustplaatsen kan men altijd aardige tafreel- tjes zien. Meestal hebben de deelnemers, die daar rusten, aan één stoel niet genoeg en namen zij er nog een tweede bij. Men neemt een zoo lui mogelijke houding Van hun belangstelling voor deze mar schen hebben gister generaal-majoor Nau- ta Pieters, commandant tweede divisie en generaal-majoor De Jongh, inspecteur Vrij willige Landstorm en Infanterie, blijk ge- Tegen vijf uur, j'uist toen er een flinke regenbui losbrak, waren alle deelnemers weer binnengekomen. Slechts drie heeren waren uitgevallen. Met het oog op het groo te aantal deelnemers is dit zeer gering en dit mag dus een mooi resultaat genoemd worden. Toen de deelnemers thuis kwamen stond de technische staf gereed om hen een sma- kelijken maaltijd aan te bieden, waar men thans over zes eetzalen beschikte, elk onder leiding van een hofmeester, die vier man personeel tot zijn dienst heeft. Het gemeenschappelijk nuttigen van de eenvoudige maaltijden, het samen slapen op de lange veeren, het samen doorleven van de marschmoeilijkheden, dat is het wat de zoo eigenaardige „vierdaagsche"-stemming geeft, die eenigszins doet denken aan den diensttijd, met dien verstande, dat mei vrijwillig uit is en tot de normale kazerne traditie behoort, dat men op luiden toon misnoegen uit over het gedwongen afscheid van huis en hof en werkkring. Onder de deelnemers zijn weer alle ran gen en standen in de samenleving vertegen woordigd: er is een rechter, er zijn predi kanten, artsen en advocaten, melkslijters, vischboeren, kellners en koperslagers, zijn gehuwde dames en ongehuwde costu- mières, verpleegsters, artsen en dienstboden. En allen zijn, ondanks de vermoeienissen van den eersten dag na den maaltijd weer in do beste stemming onderling vereenigd. De regen, die gisteravond viel, opende perspectieven van een zonnigen dag op heden, met minder stoffige wegen en inder daad, toen vanmorgen de controleposten weer om vijf uur gingen werken was het puik weer. Dat zal weer weinig uitvallers geven. Maar morgendan is het de zwaarste dag: dan moeten de nieuwelingen den vuur proef ondergaan, want de ervaring van elke „vierdaagsche" is, dat de derde dag op psychologische gronden de zwaarste is. Dan gaat het er om door te zetten, de tan den op elkaar te klemmen en te zeggen: ik will De tocht van heden Men meldt ons vanmorgen uit Nijmegen: Hedenmorgen zijn alle deelnemers aan de vierdaagsche afstandsmarsch op 11 na aan den start verschenen. Ook vandaag hing er een dikke mist. Eerst tegen 9 uur klaarde het weer wat op, en werd het ideaal wandelweer met betrok ken lucht. De marsch heeft een prettig ver loop en allen houden er flink de pas in, zoodat de meesten wel vroeg thuis zullen zijn, in weerwil van het moeilijke parcours door het Maas en Waalgebied. In totaal zijn er 1-4 deelnemers uitgevallen tegen 36 het vorig jaar op den tweeden dag. De route op morgen Voor morgen luidt de route: Van de kazerne naar den Berg en Dal schen weg, rechtsaf naar Berg en Dal. Van daar naar Wij Ier, aldaar rechtsaf naar Groesbeek en vandaar naar Mook. In Mook linksaf naar het Veer te Cuyk. Hier de Maas oversteken en van Cuyk over KI. Linden, Lin den en Beers naar Grave. Van Grave richting Nijmegen over MuntwegGroenestraat naar St. Anna. Hier spoorbaan oversteken, daar- rechtsaf en langs den kortsten weg naar de kazerne. UIT HET SOCIALE LEVEN LOONSVERLAGING BIJ DE MIJNEN De directies van de Domaniale Mijn Maat schappijen en van de N.V. Steenkolenmijn Wil lem Sophia heben zich bereid verklaard met 3 pet. loonsverlaging gedurende drie maanden accoord te Gemengd Nieuws, Autobus met Nederlanders verongelukt Drie personen licht, één zwaar gewond. Naar wij uit Antwerpen vernemen is gisterochtend te ongeveer half elf onder de gemeente Rumpst een ernstig ver keersongeluk gebeurd, dat, gezien de omstandigheden, nog tamelijk goed is afgeloopen. Een gezelschap toeristen uit Rotter dam en Dordrecht kwam met een autobus uit de richting van Antwerpen, op weg naar Rochefort. Nabij de brou werij Mees te Rumpst brak plotseling het stuur van de auto, tengevolge waar van de wagen, waarin zestien personen gezeten, kantelde en in een langs den weg loopende sloot terecht kwam. Vier personen werden gewond, waarvan een ernstig aan het hoofd. De slachtoffers, welke voornamelijk door glasscherven gewond waren, zijn ter verpleging opgenomen in een der ziekenhuizen van Mechelen. Het drama te Amsterdam Het probleem voor de justitie Naar wij vernemen zal de 41-jarige M., die Zondagavond bij zijn arrestatie door twee agenten in zijn woning aan den O.Z. Achterburgwal te Amsterdam door een schot in het hoofd werd getroffen, heden het Bin nengasthuis verlaten. Wij vernemen verder, dat bij de justitie twee zaken aanhangig zullen worden gemaakt; één van de beide agenten ter zake van beleediging door M. en poging tot doodslag door middel van een bloempot, die naar hun overtuiging door M. uit het venster is geworpen, terwijl aan den anderen kant een klacht van M. zal worden doorgegeven, die een der agen ten van poging tot doodslag beschuldigt, omdat hij door een revolverschot werd ge troffen, zonder dat naar zijn meening tot schieten eenige noodzaak bestond. Voor de justitie is met dat al de n lijke taak weggelegd klaarheid in deze zaak te brengen. Bij haar onderzoek ziet zij zich, wat de kwestie van den bloempot betreft, tegenover twee verschillende lezingen ge plaatst. Volgens de eene lezing is de bloem pot door den hond van M. in een dartele bui uit het venstér gestooten; volgens do andere moet M. zelf den bloempot uit het venster geworpen hebben, daar men gezien zou hebben, dat hij zijn arm naar buiten heeft gestoken. Gister zijn ter plaatse, in verband niet he1 onderzoek, eenige foto's gemaakt. ONEERLIJKE HANDELSAGENT Gelden van zijn patroon verduisterd Een handelsagent te Amsterdam heeft bij de politie van het bureau Mairnixstraat aan gifte gedaan van verduistering van een be drag van 417.10. Wij vernemen hieromtrent nader, dat een vertegenwoordiger van den handelsagent te Amsterdam en in verschil lende gedeelten van het land bij klanten van zijn patroon gelden heeft geïnd, zonder deze af te dragen. De man is vermoedelijk te Hillegersberg woonachtig. VERMISTE KOTTER TERECHT Dezer dagen werd gemeld, dat er onge rustheid bestond omtrent het uitblijven van den Nederlandschen kotter „Kapoeas", die Donderdag jl. van Cowes op Wight naar IJmuiden was vertrokken. Aan boord bevon den zich de heeren H. C. N. Munnig Schmidt uit Hilversum en J. Groenhout, eveneens uit Hilversum. De „Kapoeas" is gistermiddag in de tweede visschershaven van Schevenin gen binnengeloopen. Er had geen enkele reden tot ongerustheid bestaan, daar het schip alleen door windstilte wat langer was uitgebleven. DE OVERVAL TE DEURNE Op last van den burgemeester van Deurne heeft de marechaussee van Oss aangehouden zekeren J. C., uit Oss, die ervan wordt ver dacht medeplichtig te zijn aan een overval met berooving, welke eenige weken geleden dioor gemaskerde mannen te Deurne is ge pleegd. De aangehoudene is ter confrontatie gevankelijk naar Deurne overgebracht. ONGELUK OP BEWAAKTE OVERWEG Wielrijder door sneltrein Amsterdam-Maastricht gegrepen en gedood De spoorboomen waren NIET neergelaten Grove onachtzaamheid van den sein- wachter van blokpost 75 op de spoorlijn WeertRoermond, die verzuimd had de spoorboomen ter plaatse neer te laten, heelt het leven gekost aan een 52-jari- gen wielrijder, die op het oogenblik, dat hij den overweg, welke gelegen is in den drukken Rijksstraatweg, passeerde, werd gegrepen door den met een vaart van 60 a 70 K.M. voorbijsuizenden sneltrein no. 87, Amsterdam-Maastricht, welke om 15.44 uur van het station Weert was vertrokken. Het ongelok had plaats om tien minuten vóór vieren. Omtrent dit ernstige ongeluk, dat doet denken aan dat van denzelfden aard te Blerik, waar men ook vergeten heeft de spoorboomen te sluiten, vernemen wij, dat de dienstdoende seinwachter, Van P. ge naamd, toen hij het sein voor veilig door kreeg, in de veronderstelling heeft ver keerd, dat hij de hoornen had neergelaten. Toen het ongeluk gebeurde, bevond hij zich in het vlak bij den overweg gelegen seinhuisje, waar hij rustig de komst van den trein had zitten afwachten. Op het laatste oogenblik viel zijn blik op den over weg en tot zijn groote ontzetting consta teerde hij toen zijn verzuim. Het was toen echter reeds te laat, want op hetzelfde mo ment, toen de trein nog maar enkele me ters van de plek verwijderd was, stak een drietal wielrijders, komende uit de richting Roermond, de rails over. Zij reden achter elkaar en een dame, die voorop reed kon nog net veilig wegkomen. De achter haar rijdende fietser, de 52-jarige handelaar M. H. Trien ekens uit Heithuizen werd in de linkerzijde door het voorste gedeelte van de, locomotief gegrepen. Het slachtoffer werd onmiddellijk weg geslingerd en tegen het langs de spoorbaan staande hekwerk gesmakt. De dooi moet onmiddellijk zijn ingetreden. De machinist van den trein heeft, toen hij bemerkte wat er gebeurd was, dadelijk gestopt. De trein was toen vijftig meter doorgereden. Na eenige minuten heeft de trein de reis voortgezet. De derde wielrijder kwam er gelukkig goed af. Hij kon nog juist bijtijds van zijn fiets springen. Dokter Roebroekx was spoedig na het ongeluk ter plaatse en heeft den dood van het slachtoffer geconstateerd. Het lijk is door de politie naar het St. Jansgasthui; vervoerd. Onmiddellijk na het gebeurde heeft de oolitie van Weert een onderzoek ingesteld. Den overwegwachter werd een verhoor af genomen door inspecteur Horck, die tevens het parket van Roermond waarschuwde en ook de spoorwegautoriteiten van een en ander in kennis heeft gesteld. De seinwachter is buiten dienst ge; in afwachting van de nader te nemen maatregelen. Zooals te begrijpen is was de man door het voorval geheel «werstuur. Hij was van 's ochtends zes uur in dienst en zou juist na het passeeren van den snel trein worden afgelost. Hij is veertig jaar oud en is reeds twintig jaar bij de spoor wegen in dienst en kan bogen op een blan co strafregister. Zooals gezegd heeft hij zijn nalatigheid pas op het laatste moment ontdekL De op zichter van het station Weert heeft mede ter plaatse de zaak in onderzoek. Dr. Hulst uit Leiden zal de sectie op het lijk van het slachtoffer verrichten. Omtrent het uitzicht op de spoorbaan kan worden gemeld, dat dit voor wat betreft het spoorwegverkeer vanuit de richting Weert geheel is belem merd door het seinhuis, het woonhuis van den seinwachter en een paar boomen. De wielrijders hebben dus den trein onmoge lijk kunnen zien aankomen. De treinen, die uit de tegenovergestelde richting komen, kan men van af den weg wel zien naderen. Het gedeelte, waar de overweg zich be vindt, behoort tot de z.g. Trumpert. Het verkeer op den Rijksstraatweg, was op het moment van het gebeurde, gelukkig nic zeer druk. Het groepje fietsers werd op on geveer vijftig meter afstand door een vier de wielrijder gevolgd. De heer en de dame, die aan het ongeluk ontsnapt zijn en die in eikaars gezelschap verkeerden, waren, zooals men begrijpen kan, geheel van streek. De superieure Hollandsche Tafeldran i uit de heetwaterbron té Maastricht Hoogst Geneeskrachtig Hoofdd. R'damsche Biercentrale TeL 41857* Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen In verband met de sabotage op de „Nautilus" ia een marineschepeling gearresteerd. Hij heelt fcc- De Prov. Staten van Noord-Holland hebben gistermiddag besloten tot een verlaging der sala rissen van de provinciale ambtenaren. De huw en- De Vierdaagsche Afstandsmarschen te Nijmegeix In België is een Nederlandsche autobus in een gracht gereden. Enkele personen werden gewond. De kotter, met twee personen aan boord, waar over men ongerust was, is te Scheveningen binnen geloopen. Gistermiddag is een 52-jarige wielrijder op een overweg te Weert door een sneltrein gegrepen en gedood. De seinwachter had verzuimd de spoor boomen neer te laten. Blz. 2 Het conflict TardieuChautemps is voorloop; g bijgelegd en het Fransche kabinet blijft ongewij zigd aan. Naar aanleiding van een bommensnokkelarij over Zwitserland naar Oostenrijk zou de Zwitser- sche regeering een diplomatieke stap te Berlijn De overstroomingsramp in Polen; critieke toe stand bij Sandomir. Nat. socialisten en soc.- dem. zouden samenwer ken, om bet de Oostenrijksche regeering moeilijk te maken. Italiaansch-Turksch incident bij Rhodos. In Engeland zijn zware regens gevallen. De hitte in de Vereen. Staten eischte reeds 700 Te Chicago staken de slachters in de abattoirs^ in nog meer plaatsen dreigen stakingen. Bij de gisteren gehouden inschrijving op 65 mil. schatkistpromessen en -biljetten werd inge schreven 84.536.000 en toegewezen 5S.b44.000. De zesde zitting van de Alg. Synode der Ned* Herv. Kerk. Blz. 5 De reis valn de Koningin en de Prinses naar Noorwegen zal Zaterdagmiddag aanvangen. Te Poeldijk zal van 14 tot 18 Augustus een fruit-, bloemen- en industrie-tentoonstelling worden gehouden. Landbouw Crisis-Bureau Neemt zijn intrek in het Kröller-Museum. Het ligt in de bedoeling, dat het Land bouw Crisis Bureau van het Departement van Economische Zaken, dat thans geves tigd is in eenige perceelen aan den Bezui- denhoutscheweg, nog deze week zal over gaan naar het daarvoor ingerichte gebouw aan het Lange Voorhout (Kröller-Müller- museum). Voorts zullen de overige bureaux, welke in verband met de centralisatie in dat ge bouw onder gebracht zullen worden, zooi spoedig mogelijk verhuizen. Het ligt in da bedoeling de nieuwe bureaux 1 Augustus in gebruik te nemen. ZWAAR MOTORONGELUK Hoofd verbrijzeld bij een botsing De motorrijder T., Ooet-Indisch verlofgan ger, wonende te Buseum.reed op den rijks straatweg onder Terschuur bij Barnevelcl tegen een boom. De ongelukkige kwam met zijn hoofd tegen den stam terecht en werd vervolgens tegen den grond gesmakt. Zijn hoofd was vrijwel verbrijzeld, zoodat d<a man op slag dood was. Een meisje uit Deventer, dat op de duo zat, werd zwaar gewond. Zij is naar het St E1 isabetheziekenhuis te Amersfoort over gebracht. Haar toestand is levenegevaarlijk. BRANDEN. Te Enschedé is brand ontstaan in eert pand aan de Lipperkerkstraat, waarin een groote klompenmakerij van den heer Mij nen gevestigd is. Het geheele pand is in de asch gelegd. Twee machines, een groote houtvoorraad en 1000 paar klompen zijn verbrand. Verzekering dekt slechts gedeel telijk de schade. Uit de Antircv* Partij. LANDDAG NIEUWENDIJK. De bewoners van den kieskring Den Bosch worden herinnerd aan den Landdag te Nieuwrendijk op Zaterdag 28 Juli, namid dags half vier, alwaar Prof. Dr. D. H. Th. Vollenhoven spreken zal over- 't Ver band van Kerk cn staat en dat van staat en kerk; en Mr. II. B ijle veld over: Christendom en Nationaal Socialisme. Dat er voor dezen Landdag groote belang stelling bestaat moge hieruit blijken, dat het Bestuur van den kieskring Wychen een ergadering heeft uitgeschreven om te over leggen hoe men de bewoners van den Bom- melerwaard (dus niet behoorende tot den kieskring Den Bosch) het best kan bewe en naar Nieuwendijk te gaan. Ook uit den ieskring Tilburg worden velen .verwacht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1