BUITENLAND. Gemengd Nieuws. KLANKFILMEN ZATERDAG 21 JULI 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 De overstroomingen in Polen DERTIG DORPEN OVERSTROOMD Men moldt uit Warschau: Vrijdag is de Weichsel tusschen Sandomir en Sawichosi huiten de oevers getreden met het gevolg, dal 30 plaatsjes, waar ongeveer 13 000 raen- schen wonen onder water gezet zijn. Thans zijn in het geheel bijna 20.000 H.A. over stroomd. In de plaats Zajerzo zijn ongeveer 50 personen verdronken. Bij de reddingswerk zaamheden zijn een genieofficier en 15 pio niers om het leven gekomen. Te Warschau zelf worden nooddijken oj> geworpen en afdeelingen pioniers en arbei ders gereed gehouden. Men vreest, dat de voorstad Praga aan den rechteroever van den Weichsel onder water zal loopen. In Zuid-Polen hebben honderdduizenden alles door de overstroomingen verloren. In het gebied van den Dunajec, een zijrivier van den Weichsel, worden zeven nieuwe dooden gemeld. Vliegtuigen werpen zakken met levensmiddelen omlaag. In de laatste honderd jaar is een dergelijke ramp niet voorgekomen. Aan de Dunajec is een zigeunerkamp verzwolgen. Alle bewoners verdronken. Te Ghomranice is een kerkhof weggespoeld. Kisten werden door het water meegesleept, In het gebied van Novo Soncz zijn verschil lende boerengezinnen die in schuren slie pen, waaronder een van 9 personen, door het water verrast en omgekomen. De scha de wordt op honderdveertigduizend zloid geschat. Nader wordt uit Warschau gemeld: Hedenmorgen bereikte de waterstand te Warschau reeds een peil van 4.53 m., zoo dat het gevaarlijke punt steeds meer na dert. Het niveau van het water stijgt 9 c.M. per uur. De voQrbereidende maatregelen voer ontruiming van de voorsteden zijn in volle gang en het grootste deel is reeds ontruimd. Vier afdeelingen pioniers en arbeiders brigade bewaken de dijken van den Weich sel. Het garnizoen van Warschau is gereed voor alarm. Naar uit Zuid-Polen wordt ge meld blijft de waterstand dalen. De stakingskoorts in de Vereen. Staten KAATSEN MET GASBOMMEN De algemeene staking te Oakland, een voorstad van San Francisco, is opgeheven. De havenarbeiders staken echter nog en de voerlieden weigeren transporten, in t haven gebied te verzorgen. Het einde van de ha venstaking te San Francisco is nog niet te Te Seattle is het tot botsingen tusschen ongeveer 300 politie-beambten en 2000 stakers. De stakers gooiden met stee- nen naur de politie. Toen de politie van gasbommen ging gebruik maken, werden de bommen door de stakers opgevangen en teruggegooid. In het geheel zijn vier politie agenten- en meer dan honderd stakers ge woed Te Minneapolis is het tot ernstige botsin gen gekomen tusschen stakende vrachtauto chauffeurs en werkwilligen. Toen de politie tusschenbeidie kwam, werd zij door de sta kers bedreigd, waarop ;zij van de vuurwape nen gebruik maakte. Zeven stakers en twee politic-agenten werden gewond; sommigen hunner zijn er ernstig aan toe. Waar de spanning in de stad steeds grooter wordt, heeft de gouverneur van den staat Minne- Men meldt uit San-Francisco: Met groote meerderheid van stemmen hebben de voerlieden besloten het werk te hervatten, zooaat thans alleen nog dooi de havenarbeiders wordt gestaakt Men meldt uit Minneapolis: Tengevolge van aanvallen van stakers op levensmidde len vervoerende vrachtwagens zijn bloedige gevechten ontstaan met politie en nationale garde, waarbij één persoon gedood is, 70 ge wond en 90 licht gekwetst werden. Er zijn nog eenige duizende nationale gardisten naar de stad gezonden. Overwogen wordt de staat van beleg af te kondigen. VERBODEN BLADEN IN HET SAARGEBIED In het Saargebied zijn voor den tijd van drie dagen twintig bladen wegens aantas ting van het staatsgezag verboden. i FRANSCHE WOLKAM ME RIJEN GESLOTEN Wegens onverkoopbaarheid der voorra den worden de wolkammerijen te Roubaix en Tourcoing in Noord-Frankrijk, dicht bij de Belgische grens, gesloten, waardoor 15000 arbeiders werkloos worden. JAPAN IN MONGOLIË In Binnen-Mongolië weert Japan zich, om zich vrienden en propagandisten te maken onder dc Mongoolsche vorsten. Ook op mi litair gebied roert Japan zich. MASSA-VERGIFTIGINGSZAAK IN HONGARIJE De Hongaarsche politie is een groot aan tal vergiftigingsgevallen op het spoor ge komen, die doen denken aan het sensatie proces, dat eenige jaren geleden in Honga rije is gevoerd. De politie te Debrezin heeft in het dorp Csölmö een 74-jarige vrouw ge arresteerd. die ervan verdacht wordt in de afgeloopen veertien jaar verscheidene moor den door vergiftiging te hebben gepleegd. Men heeft de lijken van eenige vermoede lijke slachtoffers opgegraven en bij onder zoek bleek, dat haar eerste man, van wien zij was gescheiden, en diens tweede vrouw door arsenicumvergiftiging om het leven zijn gekomen. Een verder onderzoek toon de aan dat in het dorp in de laatste jaren niet minder dan twintig vergiftigingsmoor- den waren gepleegd. In een bepaald geval had een vrouw haar man en een aangenomen dochter vergiftigd. Naar verluidt kunnen binnenkort meerdiere arrestaties verwacht worden. VERRASSENDE ONTDEKKING DOOR BLIKSEMINSLAG Tijdens een hevig omveer te Vicenza (Italië) sloeg de bliksem in een boerderij terwijl het gezin juist aan tafel zat De bliksem richtte in de kamer geen schade aan en verwondde niemand ging door het open raam en sloeg buiten een gat in den grond. Tot hun groote verbazing vond de boerenfamilie in het door den bliksem ge slagen gat een groote hoeveelheid wapens, o.a geweren, sabels en bajonnetten. Volgens een onderzoek zijn de wapens daar ver moedelijk begraven in het Napoleontischo tijdperk. Het Stavisky-schandaal De onthullingen van Tardieu in verband met het Stavisky-schandaal tegenover Chau- temps hebben de Fransche kabinetsraad bij eengebracht, waarin de mogelijkheid is overwogen dat de beide ministers zonder portefeuille Tardieu en Herriot, hun ontslag zouden indienen. Dit voorstel is ook door de meerderheid der aanwezige ministers goedgekeurd. Minister-president Doumergue, die per telefoon van den gang van zaken op de hoogte werd gehouden, verlangde echter met nadruk, dat beide ministers in het kabinet zouden blijven. Waarschijnlijk staat de reis van Cheron naai' Toumefeuil- le, het buitenverblijf van Doumergue, met deze kwestie in verband. Wegens het verbreken van den z.g.n godsvrede door Tardieu eischen de socia listen kamerontbinding en verklaren zich opnieuw voor samenwerking met de com munisten. De Amerikaaneohe film-industrie had in 1933 een verlies van 20 millioen dollar. Toch hebben nog steeds 110 in deze industrie werk zame personen salarissen ontvangen, die hooger zijn dan de toelage aan den president der Ver. Staten, nl. 75.000 dollar. Drie perso nen hebben hetzelfde salaris als president RoosevelL Van de vijf grootste film con cerns, die deze salarissen betalen, was een bankroet, het tweede stond onder ourateele, het derde moest gereorganiseerd worden om een schuld van 42.000.000 dollar te kunnen aifloseen, het vierde werkte in 1932 met een verlies van 16.000.000 dollar en het vijfde zag zijn winst met een geweldig bedrag dalen. BORIS I GEARRESTEERD Boris Socssyref, die zioh uitgeroepen had tot Boris I. vonst deir valleien van Andorra, een republiek in de Pyreneeën, is Vrijdag te Sec de Urgel in Spanje gearresteerd, beschul digd van land vredebreuk. DE HITTE IN DE VEREEN. STATEN Volgens Vrijdagavond ontvangen berich ten, moet het aantal slachtoffers van de hittegolf in het Midden-Westen der staten geschat worden op 70 pensonen. De hooge temperaturen duren voort en de weerberichten geven weinig hoop op ver andering. In Zuid-IMdnois werd een temperatuur genoteerd van 112 gir. in de schaduw. DE OUDE DINGO Nabij Charleston in Queensland (Austra lië) hebben jagers een dingo, de Australi sche wilde hond, gedood, die naar men aan neemt, meer dan duizend schapen heeft ge dood. Meer dan zeven jaar heeft men jacht op het dier gemaakt en de troep, waarvan hij de lider was. werd geleidelijk uitge roeid. doch de oude dingo was te sluw voor de vallende kogels der jagers. Nu het dier op ouderen leeftijd is gekomen heeft men eindelijk kans gezien hem onder schot te krijgen en neer te leggen. HEVIGE DYNAMIETONTPLOFFING Te Vendresse bij Sedan in Frankrijk heeft een hevige ontploffing plaats gehad in een dynamietfabriek, tengevolge waarvan twee arbeiders werden gedood en één ge- De Belgische Kamer heeft de volmachten- voorstellen der regeering met 89 tegen 77 stemmen en zeven onthoudingen aangeno- DE OVERSTROOMINGEN IN CHINA Bij de overstroomingen in de provincie Jehol zouden ongeveer 50.000 personen dak loos zijn geraakt De hoofdstad der provincie Tsjende, heeft bizonder geleden. Tot nu toe worden 200 personen als dood of vermist op gegeven. De Jangste Kiang dreigt buiten haar oevers te treden. Verschillende dorpen in de omgeving worden door de bewoners ont ruimd. Men meldt uit Weenen: De afficieele lijst der dynamietaanslegcn was Vrijdag bizon der omvangrijk. Te Loutasoh (Tirol) is een groote hoeveelheid pistolen en munitie ge vonden. Een herbergier wiens zaak van over heidswege reeds geöloten was wegens het gelegenheid geven aan nat.-eoc. te vergade ren, is in verband met deze affaire gearres teerd. Op de pastorie te Fohnedorf (Stier marken) is in den afgeloopen nacht een aan slag gepleegd, waarbij groote materieele schade is aangericht. Te San kt Peter (Stier marken) is een brug ernstig besohaddgd. Te SuessoTLbrunn (Beneden Oostenrijk) zijn tal van bommen gevonden. Tegen den huiseige naar is een vervolging ingesteld. Te Hall zijn in den afgeloopen nacht ten gevolge van een ontploffing talrijke vensterruiten vernield. Hozeer de Amerikaans-ohe misdadigers „kunst" verstaan om voor hen gevaarlijke personen te intimideeren, blijkt wel uit het foit, dat een man, Weis6 genaamd, die ge tuigen moest tegen vier bandieten, die tij dens een overval op 7 Mei jl. 2000 dollar had den geroofd, uit angst de hand aan zichzelf heeft geslagen. Hij heeft dcor ophanging een eind gemaakt aan zijn leven. De gang eters hadden den man volkomen buiten zich zeflf weten te brengen door hun ononderbro ken en vereohirikklijke dreigementen. Te Kansas-city is een temperatuur gere gistreerd van 42 graden, te Oklahoma zelfs van 46 graden. Op vele plaatsen heerscht watergebrek en sterft het vee. EEN VERMETEL STUKJE Men meldt uit Nevv-York: Het Governors Island, gelegen tegenover de wolkenkrabbers wijk in d"e haven, is het tooneel geweest van een brutale bevrijding van een gevangene. Een onbekend persoon landde, met een revolver gewapend, op het eiland, om een militair gevangene, die een vriend van hem was, te bevrijden. De gevangene werkte met twee lotgenooten aan d'e zuidzijde van het eiland. De bevrijder dwong met voorgehou den revolver den sohildwaoht, zijn geweer neer te leggen. Ook de inzittenden van een aangekomen legerwagen werden gedwon gen, zioh naast den schildwacht op te stel len. Daarna begaf de vermetele bevrijder zich met den gevangene in de roeiboot, waar mede hij gekomen was, en wist te ontkomen. Geknoei met petroleum en benzine Weer ontduiking van menggebod Gistermorgen hebben ambtenaren van de de accijnzen en invoerrechten hij de Over- ijsselsche Benzine en Oliehandel te Zwolle een partij van 5000 L. geheel of gedeeltelijk ontkleurde petroleum in beslag genomen, welke besterpd was om door benzine te worden gemengd, hoewel zoowel het ont kleuren van petroleum als het vermengen daarvan met benzine bij de wet verboden zijn. Men kwam op het spoor van deze knoeierijen, doordat er een partij .gemalen steen" over de Duitsche grens kwam, waar van men vermoedde, dat dit een Duitsch ontkleuringsmiddel was. Inderdaad bleek dit middel niet alleen in een betrekkelijk korten tijd de petroleum te ontkleuren, maar ook zelfs eenigszins te ontvetten. Het gebruikte ontkleuringsmiddel bleek na even naspoelen met water én drogen weer geheel bruikbaar te zijn voor een volgende ontkleu ring. Toen dan ook bleek, dat een deel van de zorgvuldig nagespeurde .gemalen steen" zijn weg vond naar het depot van den O. B. O., werd de geheime controle nog inten ser en toen het oogenblik van inval bepaald werd op Vrijdagmorgen 6 uur, stond het resultaat al van te voren vast: Er bleek aan DE ZOMERCONFERENTIE DER CHR. HIST. UNIE De zomerconferentie te Lunteren Op de tweede dag van de Chr. Histori sche Zomerconferentie, welke te Lunteren gehouden wordt, sprak de heer H. J. Lang- man, burgemeester van IJlst, over Steunverleening aan werkloozen Inleider gaf een historisch overzicht van do verhouding van do armenwet ten op zichte van de steunverleening. Do toezeg ging der Regeering, dat crisis-werk loozen buiten de armenwet zouden vallen is niet steeds nagekomen. Van een vaste jurispru dentie kan dan ook niet gesproken worden. Vandaar de onderscheiding: in normale tij- deh steunregeling volgens de armenwet, in abnormale niet. Er zijn persoonlijke, technische en econo mische oorzaken der werkloosheid. Tusschen de eerste en de tweede en derde groep be staat een principieel verschil. Bovendien is armenzorg overwegend van plaatselijk belang, voorts individualiseerend gedachten bij de armenwet is zorg door kerkelijke en andere instellingen van weldadigheid pri- Ten aanzien van de financieele verhou ding tusschen rijk en gemeenten betreffen de deze materie, merkte spr. op, dat de positie der gemeenten, tusschen rijk en werk loozen, niet' prettig is. Spr. waarschuwt er tegen de vakbeweging bij de steunverleening te betrekken. De wèrklooze kent den ev. vrijgestelde veel te goed. Ook acht spr. het bezwaarlijk, dat dadelijk contributies voor den vakbond af getrokken worden. Overheidsgeld komt al dus in de strijdkassen. In „organen van steunverleening" komen te veel vakbestuur ders voor. Ook wordt soms veel te spoedig to( steunverleening overgegaan. Spr. noem de enkele gevallen. Voorts merkte spr. op, dat bij fraude door den werklooze niet deze maar de gemeente de dupe is, omdat dan aangeklopt wordt bij het burgerlijk armbestuur. Spr. zou willen, dal bij fraude gestraft werd met inhouding van 40 of 50 pet van bet steunbedrag. Een ernstige grief noemt spr. het verbrui ken van de spaargelden en het met 50 pet hypotheek belasten van eigen huizen. Zorg voor de toekomst wordt aldus slecht beloond Het bezit wil spr. gedurende de steunver leening vastgelegd zien. Een bezwaar noemt spr. ook, dat alleen steun verstrekt mag worden aan personen, jonger dan 61 jaar. Spr. zou wensdhen: tot hot 65e jaar. Dan wordt aangesloten aan de werkloosheidsverzekering. Een laatste bezwaar ziet spr. in de leemte dat het verhaalrecht niet geregeld is, zooals dit in de armenwet tot uiting komt Tenslotte vroeg de heer Langman of de wettelijke regeling van de steunverleening wenschelijk is. Spr. antwoordde bevestigend omdat het einde der crisis niet spoedig in zicht is. Staatsrechtelijk is de huidige vorm van steunverleening ontoelaatbaar Rede Mr. Haspels. Vrijdagavond heeft Mr. G. P. Haspels, burgemeester van Avereest, gesproken over „Samenstelling en bevoegdheden van het Gemeentebestuur". Spr. ontwikkelde in zijn rede een drie een geheele rij fusten met petrólëum het öhtklêufingsmiddël toegevoegd të zijn cn de inhoud,'"die bemonsterd werd, bevond zich reeds in verschillende stadia van ontkleu ring, een deel was reeds geheel ontkleurd. Niet minder dan 500 L. in bewerking zijnde petroleum werd in beslag genomen. Hoe schadelijk het gebruik van met petrole um gemengde benzine voor een motor is, laat zich licht bevroeden. De knoeiers die deze practijk toepassen trekken zich hier weinig van aan, daar de belangrijk grootere winstmarge hen tot deze zwendelarij ver lokt Van de bevindingen is natuurlijk terstond kennis gegeven aan de verschillende instan ties, zoodat overal in ons land een strenge controle zal worden ingezet. Waarschijnlijk geschiedt deze vervalsching niet alleen te Zwolle bij den O.B.O., maar vindt haar ver takkingen over het geheele land. tal bezwaren, die ertoe hebben bijgedragen het parlementaire stelsel, zooals we het in onze gemeenten kennen, minder populair to maken. Aan den Raad blijve het budgetrecht, het vaststellen der verordeningen, het trekken der algemeene bestuursrichtlijnen, hot recht van interpellatie over het de autonomie be treffende, beheer. Wat nu de samenstelling der gemeente raden aangaat, uitte spr. als zijn meening, dat uit den Raad moeten worden geweerd elementen die door hun gedrag en hun woord toonen de wetten des lands niet te handhaven, en die er niet naar streven langs den weg van evolutie (langs parle mentairen weg) verbetering van maatschap polijke toestanden te bereiken. Voorts personen die een bepaald, eng ge steld, groepsbelang nastreven krachtons dp beginselen van de partij die hen afvaar digt. Er zal een keuze gedaan moeten wor den tusschen vertegenwoordigende licha men, welke zijn samengesteld in den geest der corporatieve gedachte (in deze colleges hooren groepsvertegenwoordigers juist thuis), en vertegenwoordigende lichamen, die het algemeen belang hebben te beharti gen; in deze laatste zijn belangenvertegen woordigers niet op hun plaats. Spr. wekte de groote bevolkingsgroepen welke invloed op ons staatsbeleid uitoefe nen, op oog te hebben voor de in het ver leden gemaakte fouten, deze te corrigeeren en de critici den wind uit de zeilen te ne men. Hij hoopte, dat de leiding hierbij mo ge uitgaan van de C.H. vertegenwoordigers In de slotzitting der conferentie, welke hedenmorgen plaats vond, heeft mr. W. F. E. baron van der Feltz, officier van justitie te Middelburg, de vraag gesteld: „Is de autonomie der gemeenten ook voor dezen tijd?" Rede Baron v. d. Feltz Gemeentelijke autonomie, aldus spr wil zeggen de bevoegdheid der gemeente om eigener beweging, uit eigen aandrift, over eenkomstig de bestemming der gemeente voor haar gebied, regelen te mogen maken Zelfstandig dus, maar toch ook weer niet zoo, dat de gemeenten volledige souverei niteit hebben, omdat een gemeente, hel moge Amsterdam of Zaandam of Beertt» zijn, toch altijd een deèl is van ons geheele land, 'n deel, derhalve ondergeschikt en dus minder belangrijk dan in het geheel. Nu is niet te ontkennen, dat er verschil lende oorzaken zijn in het maatschappelijk loven, niet slechts der laatste jaren, maar ook der laatste tientallen jaren, die de po sitie der autonomie gaandeweg gewijzigd hebben, die de verhouding tusschen Rijk en gemeente hebben veranderd. Zoo ging de Overheid zich met het maat schappelijk leven bemoeien, zoo ontstond do sociale kwestie, zoo kwamen sociale wetten tot stand als de Woningwet en de Arbeids wet. om een enkel voorbeeld te noemen van de tallooze wettelijke maatregelen, die op dit gebied werden getroffen. Maar ook de toenemende mechanisatie met haar ongebreidelde mogelijkheid om van uit een bepaald punt steeds grooter af zetgebied te bedienen; de steeds dringender noodzakelijkheid om tot het uiterste te ra- tionaliseeren, wat dikwijls centralisatie meebrengt en ten slotte de toenemende ver betering en versnelling van het verkeer, als ook de band die de radio legt, hebben ten gevolge gehad, dat de verschillende ge meenten zoowel geestelijk als materieel nauw aan elkander zijn gesnoerd. Werd vroeger de autonomie door velen ten hemel verheven als een heilig iets, dat niet mocht worden aangeroerd, ook m dit opzicht is er een kentering der geesten. Spr. wees er verder op, dat er noch bij de vrijgestelden, noch bij socialist of com munist, die alleen de belangen van eigen groep behartigen, noch bij hen, die zich met zeker emphase lid van den Raad noemen, eenige waarborg is voor het noodige verant woordelijkheidsgevoel - en zelfstandigheid Spr. wenschte hier niet te tornen aan het algemeen kiesrecht, dat nu eenmaal in do zeden is opgenomen. Al moge het geen idealen toestand gebracht hebben, een an dere meer bevredigende oplossing is er tot nu toe niet gevonden. Maar wel heeft spr. willen wijzen op de gevolgen van dat kies recht in de practijk, op het gevaar van den grooten on verantwoordelijken invloed van kiezers en kiesvereenigingen in het leven der gemeenten. De gemeente-financiën zijn een Rijksbe lang en het belang van de Rijksfinanciën is NEERLANDS ROEM Neerlands roem ter zee. Wanneer we spreken over ver verleden dagen, toen de Trompen en de Ruyters 's lands vijanden sidderend voor zich uit joegen, een Swartenhondt den Spanjool den voet op den nek zette en een Tjerck Hid- desz zich heerscher ter zee toonde bóven den iBrit, dan spreken we over Neerlands Roem. En in het hart van zelfs den meest verstokten pacifist zal indien hij tenmin ste jiog eenigszins nationaal denken kan een gevoel van trots en fierheid opkomen, omdat die helden der zee Nederlanders zijn geweest, die niet weinig de eer en het aan zien van het vaderland in de wereld heb ben versterkt. Neerlands RoenAch, ze taande. An dere landen en volkeren drongen naar vo ren, drongen ons op zij, hebben onze kleine natie verdrongen. In de rij der Mogend heden moeten we ons met een derde of vierde rang tevreden stellen; ja, misschien moet dit rangcijfer zelfs nog wel hooger worden genoteerd, wat we voelen als een diepe vernedoring voor ons nationaal besef. De woorden, waarmee Hofdijk zijn stan daardwerk over Ons Voorgeslacht besloot, dat het schooner is het zedelijkste dan het machtigste volk der aarde te zijn. mogen dan als een balsem voor de wond zijn bedoeld die wonde zelf b 1 ij f t een ópen wond, schrijnend, pijnigend. Een nieuwe weg tot roem. Ik stel mij in dit oogenblik een huisvader voor, een nijvere werker, door tegenslag in zaken tot achteruitgang gedoemd. Of anders en béter gezegd: waar concurrenten ,de be schikking kregen over machtiger hulpbron nen, werd hij op de wereldmarkt naar ach teren gedrongen. Moet hel niet bitter voor dien man zijn, te weten, dat velen zelfs zijn naam vergeten hebben? Doch diezelfde huisvader voelt in zich zijn oude energie herleven. Hij wil iets zijn in de wereld; hij w i 1 zijn kinderen een naam nalaten, die m^ér heeft dan een goeden klank: een naam, die beteekenis heeft. En hij werkt rusteloos voort aan de vervolma king van een nieuw plan; zonder ophouden werkt hijdag en nacht Het gelukt den werker, zijn doel te berei kenO, hoe nu zijn kinderen zich met hem verblijden; en heel zün familie; en heel de breede kring van zijn kennissen. De „vergeten" naam is immers op deze wijze weer in volle eer hersteld. Zoo heeft óók Nederland een nieuwen weg ingeslagen, een weg, die tot nieuwen roem neeft geleid. Dat Neerlands naam thans weer in alle werelddeelen bekend is, dankt het zeker voor een .niet gering deel aande lucht vaart De Ned eiland sche Luchtvaart. Een paar cijfers mogen aantoonén, hoe men in de wereld-buitcn-Nederland over onze luchtvaart-kennis denkt Van de 17 Europeesche landen, die land- vliegtuigen exploiteeren, bezitten niet min der dan dertien landen Fokker-vlieg tuigen; d. w. z, Nederlandsche vliegtuigen. In percentages uitgedrukt: 76.5 In totaal komen in de statistiek 25 Euro- neesche maatschappijen met landvliegtui- gen voor. Hiervan gebruiken er 18 Fokkers. En méér dan de helft van de driemotoren- landvliegtuigen zijn al wéér Fokker-produc ten, Nederlandsche producten. Deze enkele cijfers krijgen stellig nog grooter beteekenis, wanneer men in aan merking neemt, dat er niet minder dan drie en dertig verschillende merken zijn. Maar het merk Fokker -- zuiver Nederlandsch fabrikaat spant de kroon. Het is Neerlands Roem, dat in totaal niet minder dan 45 Luchtvaart-Maatschappijen, over de geheele wereld verspreid, zich van Fokker-vliegtuigen bedienen. De nieuwe weg tot roem, de laatste jaren door Nederland ingeslagen, speciaal waar het de verovering der lucht betreft, blijkt wel een deugdelijke weg te zijn. De verovering der lacht. Wie herinnert zich niet de éérste dagen der Nederlandsche Luchtvaart? Jan Olieslagers, de Antwerpsche duivel, Blécourt, de man, die de eerste looping-in de-lucht volbracht, hadden reeds tien- en honderdduizenden naar de eerste primitie ve vliegvelden gelokt, toen enkele Neder landsche durvers zich in een machine- zwaarder-dan-de-lucht gingen wagen En vooral denk ik hier aan den sympathieken Van Maasdijk, onzen luchtpionier, die in Arnhem het leven laten moest. Mannen van stavast waren onze eerste Nederlandsche vliegeniers, gelijk in het verleden onze hel den der zee. Ze durfden; ze gaven zich. Want ze streefden er naar misschien wel voor zich zelf geheel onbewust Neder land op het gebied der aviatiek een naam te geven, een gróóten nóam. En aan deze mannen is dit streven ge lukt. Welk ander land in heel de wereld heeft een K.L.M., gelijk Nederland die bezit? Er zijn slechts drie Luchtvaart-Maat schappijen, die een geregelden weekdienst tusschen Europa en het Verre Oosten on derhouden: 1. de Fransche Maatschappij Air Orient: 2. de Engelsche Imperial Airways; 3. de K. L. M., onze Neder landsche Koninklijke Luchtvaart- Maatschappij. En merkwaardig: onze Nederlandsche vliegeniers bevliegen den langst en luchtweg. En is het ook niet een opmerkenswaardig feit, dat gedurende den reeds langen duur van onzen wekelijkschen Indië-dienst (1 October.-1931 aangevangen) slechts één vlieg-ongeval met doodelijken afloop heeft plaats gehad? Wie deze vraag stelt, heeft meteen ook het antwoord gereed. De piloten van de K. L. M. zijn geen waaghalzen, al kunnen ze ook durvers worden genoemd. Ze streven niet naar Oceaanvlucht-lauwerkransen, om dat ze roekelooze en onbezonnen onderne mingen schuwen. Onze K. L. M.-vliegeniers zijn practisch- wetenschappelijk geschoold. Helden zijn ze, die van dag tot dag voortgaan, de lucht te veroveren. Neerlands roem ln de lacht. Wie nog twijfelen mocht aan hel verkre gen meesterschap der Nederlandsche vlie geniers isZaterdag van de vorige week niet in Soesterberg geweest. Want deze Zaterdag is een dag van roem, van glorie geworden voor de Nederlandsche Luchtvaart Men weet het: de vliegeniers van Soester- berg zijn militairen, mannen, die in geval van oorlog de vaderlandsche erve hebben te verdedigen. O, zeggen de anti-militairisten, of de Kerk en Vrede-aanhangers, van al dat mili tair gedoe moet ik niets hebben; 'k ben er beu van; in onze 20-ste eeuw passen niet langer dolk en moordgeweer. Pardon, werp ik tegen. U wilt die man nen niet noodig hebben. Maar rekent u niet met de mogelijkheid, dat deze militaire vliegeniers noodzakelijk kunnen zijn! In alle landen om ons heen is weer een wed loop naar bewapening begonnen, alle mooie beloften ën voornemens ten spijt. En tot die bewapening behoort óók een goed georgani seerde en sterke luchtmacht. Stelt u zich nu eens voor, dat een vijan delijk vliegtuig-eskader op weg is naar Am sterdam. waar u woont; of naar Rotterdam; of naar een plek beneden den Moerdijk; of naar het land, dat ten westen van Eems en Dóllard ligt. Dat eskader voert bommen met zich mee: gasbommen, brandbommen, die u en de uwen vergiftigen en uw bezit tingen vernielen zullen. Wat wilt u dan doen? Wat kunt u dan doen? Toch letterlk niets. Want die vij anden daar hoog in de lucht hooren niet uw jammerkreten en smeekbeden. Dóóf zijn ze; en op vernietiging zijn ze uit. Maar dan plotseling ziet u één of méér van onze militaire vliegtuigen de lucht ingaan. Zie, al hooger cirkelen ze; steeds hooger. Ze duikelen onverwachts, om dan het volgende oogenblik bijna loodrecht weer omhoog te klimmen. Verbijsteren wil len ze den vijand; door schijnvluchten hem om den tuin leiden; al manoeuvreerend bóven hem komen, om dan den aanvaller onverbiddelijk den pas af te snijden. Wat zult u dan zeggen, wanneer dat vij andelijk lucht-eskader afdeinzen mocht, vluchtend voor onze Nederlandsche mili taire luchthelden? Wie twijfelt aan de mógelijkheid van zulk gebeuren? Nogmaals: wie daaraan twijfelt is de vo rige week Zaterdag niet in of nabij Soester- berg geweest. Die heeft die jachtvliegers niet in de lucht gezien, terwijl ze kwamen aanzetten in duizelingwekkende vaart. Die heeft dat meesterlijke manoeuvreeren niet kunnen bewonderen van ons vliegtuig- eskader, dat een zoogenaamd „vijandelijk" luchtleger wist te verhinderen, zijn booze opzet te volvoeren. Die heeft niet kunnen constateeren, hoe onze vliegers als één waren met hun machine, toonend hun meesterschap over de lucht. Ja, een prestatie was het, wat de Soestcr bergsche vliegeniers te zien hebben gege ven. Een prestatie van hun wélen en kun nen. Een prestatie van Neerlands Roem in de lucht Tienduizenden hebben Zaterdag gezien dat de Nederlandsche militaire vliegenier* luchtveroveraars zijn, die tot zelfs de meest gewaagde oefeningen met gemak en vol komen zekerheid uitvoeren. Endie luchtveroveraars van Soester- herg zullen, als 't nood doet, óók onze luchtverdedigers zijn. Trompen en de Ruyters van de lucht zijn ze. Dragers van Neerlands nieuwen Roem. het belang der gemeenten, vooral nu het hier om zoo groote, zoo geweldige bedragen gaat Juist daarom wil men al deze gevolgen van den economischen nood, wil men do steunverleening, de werkverschaffing en de armenzorg aan de Regeering overlaten en de gemeenten daarvan ontlasten. Er is in abstracto, iets voor deze argu- menteoring te zeggen, meent sprmaar toch zou het een bijna niet te vervullen taak worden en misschien zelfs een finan cieele ramp, wanneer de Regeering mocht bezwijken voor de verleiding van deze ar gumenteering en bij de regeling en de fi nanciering van de geheele werkloosheid ia zijn ruimston omvang de plaatselijke Over heid zou uitschakelen. Men kan toch niet alle plaatselijke, alle locale kleur missen. De kosten van levens onderhoud bijv. loopen in de verschillende gemeenten zeer uiteen De autonomie zij niet een mysterieus ge wijd iets, waarvan men ongeacht de toepas sing, ongeacht de omstandigheden met hei- ligschennende hand heeft ai te blijven. De autonomie zij ook niet in slaafsche onder worpenheid ondergeschikt aan het Centraal Gezag, gedrild en ingerijd in het Regee- rings-apparaat, maar de Regeering beschou- we de autonomie als een kostbaar goed der Gemeentelijke Overheid om zelf met eigen verantwoordelijkheid naar eigen in zicht te regelen, datgene waarbij de plaat selijke belangen geheel of overwegend zijn betrokken omdat deze bevoegdheid der ge meenten niet kunstmatig is, maar naar Gods wil, in de natuur der dingen is gelegd. Maar waar de gemeenten ook een deel van het geheel zijn, waai wat de deelen treft ook het geheel treft, ligt in den aard en het karakter der autonomie vanzelf op gesloten, dat tijd, omstandigheden en de mentaliteit der menschen hun invloed zul len uitoefenen op de meerdere of mindere uitgebreidheid die men aan de autonomie kan toestaan. Maken omstandigheden als het tegen woordig tijdsgewricht een groote beperking der autonomie noodzakelijk, dan roepe men niet over inbreuk op de autonomie, maar dan beseffe men, dat de eigen aard dor autonomie deze beperking in bepaalde tij den noodzakelijk kan maken. Wanneer ik dan de vraag herhaal, waar mee ik dozo voordracht aankondigde: Is de autonomie der gemeenten ook voor dezun tijd ,dan luidt het antwoord: neen, wan neer men daarin slechts vermag te zien een bevoegdheid der gemeentebesturen om eigen zaken te regelen, vaststaande voor alle tijden en alle plaatsen, los van ieder hoog gezag, maar ja. wanneer men inziet, dat de autonomie, hoe te waardeeren be voegdheid ook der gemeenten, geen gebied beslaat met niet te verzetten grenzen, maar dat haar uitgebreidheid, waar de gemeen ten een deel van het Rijk zijn, ten allen tijde van wisselenden omvang zal zijn en dat de tijdelijke omstandigheden van Rijk en Gemeente, den omvang der autonomie eullen bepalen. Hoogste stand te Haparanda 767.5. Laagste stand te Brest 750.5. Stand vanmorgen hal ftwaalf 754.8. WEERBEFTCHT Meest matige wind uit O. tot Z. richtingen, licht tot ha'f of zwaar bewolkt, droog warm weer, behoudens kans op onweer. BUITENLANDSCH WEERBERICHT Sinds gisteren heeft zich de depressiekern die toen nabij Ierland gelegen was, in Z.O. richting verplaatst. Zij bevindt zioh thans nabij Brest met een uitloooer over België en Noord Frankrijk, die in den morgen in Calais en Maastricht reeds onweer bracht De barometer 6teeg over midden en Oost- Franlcrijk hedenmorgen, doch het is zeer te bezien of deze drukstijging, welke ons Wes tenwind en onweer zou brengen, door zal gaan. Waarschijnlijk zal de dagelijksche gang van de barometer deze stijging tegen houden en zal de depressie Z.O.-waarts trekken. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 22.8 C. 22 JULI. Zonsopgang 5.04 uur, zonsondergang 9.06 uur 23 JULI. Zonsopgang 5.07 uur, zonsondergang 9.05 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 22 JULI. Van 's avonds 9.36 uur tot 's morgens 4.37 uur 23 JULI. Van 's avonds 9.35 uur tot 's morgens 4.38 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Rhpinfplden Rrelsach K-hl Diedpsheim Mnnnheim Lnhr Ringen Coblene Trier Keulen Hührort Wesel Dusseldort Venln Lobith Nijmegen St Andries Arnhem 7.10 7,05 1.81 1,77 "'.27 7 16 1.79 1.84 0.98 O.08 1.79 1.83 -i 1.23 0.20 1.85 1.31 0.17 0.37 -11.58 -0.82 -1.60 -11.43 0.71 0.60 vv(jk Iw "X0 .14 Westervoort 7.87 7,75 Deventer 17 1,57 Kampen -0.20 -0.05 Eysden 40.52 4''.45 Grevenbicbt 27.5- 7.50 Venlo 10.71 10.72 Grave <sluis 3.51 3,60 St Andries 0.23 20 Gorkum 1.38 0,00 Dordrecht 1.06 O.00 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS (Oude Amsterdnmsrhe t(jd) 22 Juli 23 Juli Delfzijl 6.20 18.45 7.38 20.09 Terch'illlng 3.34 16.02 4.53 17.34 Har lingen 4.15 16.50 5.40 18.15 Den Helder 2.05 14.20 3.25 16.00 IJmuiden 10.35 23.10 11.54 Hoek v. Holland Schevenlngen 11.46 10.21 11.17 12,28 0.07 13.06

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2