liieuuu? ^ciitsdjr drrurant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken De strijd, die is N.ï, HOUTHANDEL V.HJ. VAN SCHIJNDEL C" abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevesligd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestr-jat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 589~s NO. 5227 ZATERDAG 21 JULI 1934 15e Jaargang 9bbertentieprij?rn: Van 1 tot 5 regels1.17'/» Elke regel meer 0.22' Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per tegel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 „We beleven tegenwoordig een aller- merkwaardigsten tyd", aldus heeft wijlen Prof. Bavinck meermalen gety peerd de periode, waarin we een 25-tal jaren geleden stonden. En dit merk waardige vond de hoogleeraar dan in het kennen en kunnen van den mensch, dat in een betrekkelijk korte spanne tijds een hooge vlucht had.genomen, in den phenomenalen vooruitgang op het gebied van wetenschap en kunst, van staat en maatschappij. En terwijl dit onderzoeken en vinden eenerzijds den mensch sterk deed staan in eigen kracht en hem het gevoel schonk den Schepper en Onderhouder van hemel en aarde te kunnen ontberen, was er toch ander zijds in ruimer kring waarneembaar een vragen naar religie, een zoeken van God. Inderdaad, een allermerkwaardig ste tijd! Van de jaren, die we thans doorleven kan zeker met niet minder recht wor den beweerd, dat ze liggen in een aller- merkwaardigsten tijd. Allermerkwaar digst ook in dit opzicht, dat deze tijd zoo uitermate moeilijk is, dat deze periode bij het snel wisselend aspect ieder oogenblik ons plaatst voor nieuwe problemen, dat onze dagen in het bij zonder aan de Christusbelijders zoo hooge eischen stellen. We schijnen soms te leven in een droom, en in den maal stroom der huidige ontwikkeling staat de toepassing der Christelijke beginse len dagelijks voor nieuwe vragen. We weten, dat te midden van zooveel dat in dezen tijd wankelt en wijkt alleen van de doorwerking des evange lies uitkomst te wachten is voor een verloren menschheid. We weten, dat enkel door Gods genade en geest van de toepassing der Christelijke beginse len is te venvachten verbetering dei- samenleving in staat en maatschappij. We weten het wat zien we telkens weer? Dit, dat Gods Woord, dat toch eeuwig zeker is, zijn klem allengs op velen verliest. Dit, dat degenen, die de Christelijke beginselen tot richtsnoer kozen voor hun gedragingen, vaak niet voldoende verstaan, wat de practijk des levens in bepaalde omstandigheden van hen eischt en door verkeerd handelen of in het geheel niet handelen zich be- rooven van of afstand doen van den invloed, die van hen op de samenleving zou dienen uit te gaan. En dat wan neer zij zich doen gelden, zij niet too- nen de kracht en overtuiging, die vast heid en onwrikbaarheid, met behulp waarvan alleen mpn in staat is een dam op te werpen tegen den wassenden stroom van opstand en ongeloof. Het zijn tijden van verwarring en ontwrichting, van gisting en beroering, die de wereld thans doormaakt. In zulke tijden, wanneer de ontketenende macht der zonde doorwerkt en Gods oordeelen over de aarde gaan, is het vooral de vraag, wat de beteekenis is van hen, die steunen op Gods Woord en die de beginselen, die daarin ver ankerd liggen, in het leven wenschen toegepast te zien. Welke is de waarde der Christusbelijders in een zoo moei lijk tijdsgewricht? Zijn zij, wat zij naar hun beginsel dienen te zijn? Gaat van hen te midden van den maatschappe- lyken chaos diè stuwkracht uit, die immers met de eeuwige waarde hunner geestelijke normen in overeenstemming is. Zijn zij zich van den ernst der tijden bewust en verstaan zij, dat alle terug houding veroordeeld is? Beseffen zjj hun positie en weten zij, dat van hen van Godswege wordt gevraagd hun beginselen in de maatschappelijke en staatkundige samenleving tot gelding te brengen, zoo volledig mogelijk tot gelding te brengen, en dat zij daartoe, elk en een iegelijk, met de hun ten dienste staande krachten hebben bij te dragen? Dit zijn geen rhetorische vragen, geen theoretische kwesties, die enkel door speelsch vernuft worden opgewor pen. Hier spreekt de realiteit, de ernst der werkelijkheid. Want het sterk ge compliceerde leven van dezen tijd stelt eiken dag opnieuw de meest uiteenloo- pende vraagstukken aan de orde, die men niet kan en niet mag voorbyloo- pen, maar waarop een antwoord moet worden gegeven. Laten we er enkele noemen van den ahirlaatsten tijd. ■^aar is dan de kwestie van de her ziening der steunregeling. Een niet te ontkennen feit is, dat door de vaststel ling der nieuwe normen vele gezinnen in hun inkomsten worden getroffen, zoo,'at men met nauwgezet overleg zich heehvat zal moeten ontzeggen om het. ever wicht in het huishoudelijk budget her: 'eld te krijgen. Als Gods Woord ons geen kracht is in het leven en we de r ">sitie der landsregeering niet kun nen overzien of niet willen overzien, gaat de gebalde vuist omhoog tegen de Overheid en wordt de geest van op stand over ons vaardig en door ons bij anderen bevorderd. En hoevele Chris tenen steunen door hun apathische houding of door zuiver gevoelsoverwe gingen deze actie? Daar is het telegram der Amster- damsche predikanten, het „vergrijp" niet „der zeventien ouderlingen", maar der achttien dominees. Geboren uit medelijden met den nood, dien men in vele gezinnen ontmoette en met de beste bedoelingen ontworpen, is dit geworden tot een publiek getuigenis, waarvan de uiterste groepen zich gretig hebben meester gemaakt. In socialisti sche en communistische bladen bedien de' men zich ervan als wapen tegen de Regeering, de heer Van B.urink en an deren ontleenden er moties aan, die bij den Raad werden ingediend. Maar de ernst van het feit was, dat men de Regeering een stok tusschen de beenen wierp en den oud-collega, den socialen Minister van Sociale Zaken, uitermate in zijn taak bemoeilijkte. Daar zijn de droeve gevolgen van het verzet tegen het -wettelijk gezag, dat de groote steden in ons land in beroering bracht. Hoe menigeen begreep nog niet, dat de Overheid hier geroepen werd haar goddelijke taak te handhaven en mitsdien gehouden was in tè grijpen en haar gezag te vindiceeren tegenover oproerige benden, wier streven op een ommekeer der dingen was gericht. En toen de Overheid, ten bloede getergd, zich als Overheid deed gelden, werd nog door menig overigens rustig bur ger de juistheid van het optreden van hot gezagsapparaat in twijfel getrokken uit misplaatste gevoelsoverwegingen ten gunste der opstandelingen. Nogmaals, de vraag, welke plaats in onze dagen de Christenheid inneemt, klemt al meer en meer. Zal zij zich de bearbeiding van ons volk met aller hande onheilstheorieën laten aanleunen, zal zij zich, by het toenemen van ont wrichting en verwarring alom, daar tegenover onaandoenlijk toonen? Zal zij dit bedrijf weliswaar niet met de. daad en -positief steunen, maar het niet tegengaan ook, niet zich er tegenover stellen? D'an is het oordeel gewis. De ervaring leert altoos weer in tijden van revolutie en ontbinding, dat degenen, die naar een nieuwen staat van zaken streven,-een beperkte groep vormen. Dat zij konden slagen, was bijna steeds hierin gelegen, dat men zijn kansen waarnam, dat men door zette op het juiste moment, dat men voordeel trok uit de omstandigheid, dat de beweging op niet al te grooten tegen stand stuitte. Vrijmoedigheid en over rompeling waren de wapenen der ver- zetpiegers, terwijl een groot deel van wat tot de welgezinde bevolking kon worden gerekend zich al te gemakkelijk liet imponeeren en de beweging over zich heen liet gaan. De overwinnende kracht van het positief-Christelijke beginsel beleefde men niet voldoende en bracht men daarom niet tot gelding. „Onmogelijkheid der toepassing", zegt Groen van Prinsterer in zijn „Ongeloof en Revolutie", „kan het gevolg worden van de gezindheid en handelwijs dei- personen, öf omdat zy de beginselen niet kennen, öf omdat veerkracht ont breekt om ze in beoefening te brengen". Aan Groen en diens bestrijding van de beginselen, die aan de revolutie ten grondslag liggen, herinnert deze gewel dige en bange tijd telkens weer. Wat Groen schreef, heeft niet enkel waarde voor de dagen, waarin deze paladijn leefde, het heeft beteekenis voor altoos, omdat de leidende krachten, die de beweging beheerschen tegen God en gezag, steeds dezelfde blijven. Personen omstandigheden mogen wisselen, de beginselen blijven. „Vanwaar", zegt Groen, „dat elke poging der welgezinden, der gematig den, der overgroote meerderheid, nüt- teloos bleef? Niet enkel om gemis van eenheid en samenwerking; bovenal om gebrek aan overtuiging van de deugde lijkheid der zaak waarvoor men in de bres sprong". Dit gebrek aan geloof in de kracht van eigen beginsel is het geweest, dat het hoofd niet wist te bieden aan den geduchten stormloop der revolutionaire denkbeelden. Aan die zyde was wel het rotsvaste vertrouwen in de kracht van eigen beginselen. Daar de onverzette lijke wil om hetgeen men zelf aan vaardde als gemêen goed te doen er kennen door de massa. Met velerlei verve spiegelde men het volk zijn ver wachtingen voor, met getrouwheid beleed men zijn overtuiging, maar ook, met pijnlijke nauwgezetheid paste men zijn beginselen toe. De stryd, die thans van ons gevraagd wordt, is dezelfde, dien Groen streed. In dien strijd zijn de wapenen nog al tijd dezelfde: het is het geloof, dat de wereld overwint. Dat geloof stelt ons in staat om in Godes kracht kloeke daden te doen. NIEUWE MOTOR- EN RIJWIELWET Grooter veiligheid van het verkeer Ingediend is een wetsontwerp: Rege len in verband met het gebruik van motorrijtuigen en rijwielen, nopens het verkeer 'op de wegen en de rijwiel paden. Zoowel het ontwerp als de toelich ting zijn in hoofdzaak ontleend aan de voorstellen van de commissie inzake de wettelijke bepalingen betreffende het motor- en rij wiel verkeer. De toelichting zegt o.m.: Bij herhaling is, in. en buiten de Staten- Géneraal, aangedrongen op wijziging van de wettelijke bepalingen betreffende het motor en rij wiel verkeer, vooral in verband met de ontwikkeling van het snelverkeer. Om twee redenen heelt de minister geen algemeene verkeerswet gewild. Ten eerste zou de voorbereiding nog ge- ruimen tijd in beslag genomen hebben. Ten tweede geeft de tegenwoordige Motor- Rijwielwet en ook het onderhavige ontwerp in nog grootere mate. gelegenheid om in de wet en de daarop steunende voorschriften niet alleen het rnotor- en rij wiel verkeer, maar ook het overige verkeer voldoende te regelen. De thans bestaande Motor- en Rij wiel wet zal vervallen bij inwerkingtreding van de onderhavige. Thans is nog niet overgegaan tot het op leggen van den plicht tot verzekering tegen de gevolgen van de wettelijke aansprakelijk heid van eigenaars, houders en bei tuurde I's van motorriituigen. De minister staat niet afwijzend tegenover dit denkheeld. De uit werking van een zóó ingriipende voorziening zou echter tijd vorderen, gedurende welken men niet kan wachten op een betere rege ling om de overige verkeersvoorschriften. Een wettelijke verzekeringsplicht kan later, zoo noodig, bij afzonderlijke wet worden gevoerd. Het thans aangeboden wetsontwerp is sa mengesteld met de bedoeling om te verkrij gen: grooter veiligheid van het verkeer. Rijbewijzen Het rijbewijs behoort te worden afgegeven voor een bepaald motorrijtuig en moet niet voor elk willekeurig motorrijtuig kuinen worden gebruikt. Door dit in het outv op te nemen (art. 91 is ook mogelijk gen',(, de regeling .waardoor indien later het motorrijtuig zich in -oodanigen toestand blijkt te bevinden, dat het gevaarlijk is, daa mede over den weg te rijden het bewijs tijdelijk of voor goed kan worden ingetrok ken (art. Z). Het is gewenscht, dat de bewijzen als hier bedoeld, afgegeven worden door of vanwege een centraal orgaan, dat zoo noodig een onderzoek naar de geschiktheid van de torrijtuigen kan instellen. Verkeersregelen Het is de bedoeling de punten, welke zich voor de eenheid van regeling leenen, zooveel mogelijk en noodig onder te brengen in den algemeenen maatregel van bestuur, met na dere uitwerking, waar dit gewenscht is, in ministerieele beschikking. Daarmee wordt de noodige eenheid verkregen omdat die punten dan niet meer zijn overgelaten bijv. aan het verschillend inzicht van gemeentebesturen. Maximum-snelheid De noodige eenheid inzake de maximum snelheid kan verkregen worden door een al gemeen maximum voor de in de bebouwde kommen in acht te nemen snelheid vast te stellen. In vehband met het bovenstaande is in art. S aan Gedeputeerde Staten de opdracht gegeven or., de bebouwde kommen vast te stellen en een voorschrift opgenomen tot het aangeven op den weg van die kommeiL Controle en straf Wat de scherpere controle betreft, breidt art. 26 de tegenwoordige bepaling van art. 22b (personen, die onder invloed van sterken drank verkeeren) uit ook tot hen, die andere rij- of voertuigen dan motorrijtuigen of rij wielen besturen. Immers, ook deze kunnen groot gevaar op den weg veroorzaken. Zulke gevallen kunnen ingevolge art. 35 alleen met gevangenisstraf gestraft worden. Verder is een mew direct optredem tegen bestuurdens, die onder invloed van alcoho- lischen drank zijn, mogelijk gemaakt, in de artt. 27 en 28, die het mogelijk maken dron ken bestuurders onmiddellijk te beletten met het mo.toI-rijtuig verder te rijden. Zelfs kan hun rijbewijs ingehouden worden tot aan de rechterlijke uitspraak (art. 27). Opgenomen is een uitbreiding van het tegenwoordige art. 15, vierde lid in dien zin, dat; ook, indien het recht tot strafvervolging wegens overreding van art. 4-26 of 453 Wetb. van Strafrecht is vervallen in geval van transactie, het rijbewijs kan worden gewij zigd. In art. 29 is voorts bij overtreding van Of, om met een woord van Groen te besluiten: „Laat ons getrouw zyn, een iegelijk op eigen post; laat ons beden ken dat, zoo het ons niet gegeven wordt groote dingen te verrichten, de ergste ontrouw in de kleinste zaken kan wor den gepleegd; dat, zoo de prediking daad mag heeten, ook de daad predikt-. laat ons, bij de zeer geringe opofferin gen waartoe wij vooralsnog geroepen worden, ter plichtsbetrachting en zelf verloochening in het oog houden, dat de heerschappij der waarheid veld ge wonnen heeft door getuigen, die de kracht hadden om, waar het noodig was, getuigen tot in den dood, in den meest praktischen zin, martelaars te zyn"; Druivenpluk in het WestlandL De sappige trossen vjorden van de ranken in de Westlandsche kas sen gehaald. art. 26 ontzegging van rijbevoegdheid voor 5 jaren mogelijk gemaakt, ingevolge het vier de lid, bij recidive voor 10 jaren. Ook in ander opzicht wordt strenger op treden door verzwaring van strafmaat voor gesteld. Zoo kan bij overtreding van algemeenen maatregel van bestuur 2 jaren ontzegging, bij recidive 4 jaren worden uit gesproken. Het is niet te ontkennen, dat deze bijko mende straffen voor zeer veel bestuurders o.a. voor beroepschauffeurs, een zware straf kunnen betcekcnen. In verband met bepalingen van het wet boek van strafrecht zou een bestuurder, die onder invloed van alcohol iemand overrijdt, de kans hebben, er met hechtenisstraf af te komen, daarentegen in ieder geval gevange nisstraf krijsen als zijn rit zonder ongeluk ken is afge'oopen. De maxima van de artt. 307 en 30S (9 en 6 maanden) zijn ir verband gebracht op 1 jaar en 9 maanden. Voor den door alcohol benevelden bestuur der worden deze maxima verhoogd tot 3 resp. 2 jaar (resp. dert dood van een ander veroorzaken door lichamelijk letsel). Verder is oorzakelijk verband gelegd tus schen aanrijding, botsing enz. eenerzijds en dood (Tchamelijk letsel) anderzijds. Men denke zich het geval, dat een bestuurder, na iemand aangereden te hebben, het slacht offer in zijr auto vervoert, maar daarbij zóó onvoorzichtig te werk gaat, dat de getrof fene ten gevolge van dat vervoer overlijdt, De Nederlandsch-Engelsche besprekingen Een modus vivendi De Nederlandsch-Engelsche handelsbespre kingen zijn beëindigd met een nota-wisse ling, welke gisteravond heeft plaats gehad. Deze nota, welke onderfeekend werd door Sir John S'mon en .Thr R. de Mar van. Swinderen, houdt een tijdelijke overeenkomst in, die op 1 Augustus a.s. zal van kracht worden. Engeland heeft daarbij bedongen, dat het't volle aandeel zal krijgen in de quota, welke Nederland mocht invoeren, zonder daarvoor eenigerlei compensatie toe te staan. Hier tegenover heeft Engeland echter aan Neder land dezelfde behandeling toegekend. In de nota wordt aangegeven, dat de delegaties, welke de jongste besprekingen hebben gevoerd, als zoodanig intact zullen blijven teneinde eventueele verdere discussies te voeren. Van verdere gedachtemvisseling wordt gehoopt, dat zij zal kunnen leiden tot een uitbreiding van de wederzijdsche handels betrekkingen. De overige clausules hebben betrekking op technische détails ter vereenvoudiging van de quota-regeling tusschen de beide lan den. Van 1 Augustus af herkrijgt elke regee- ringr haar vrijheid van handelen met betrek king tot douanerechten op geïmporteerde goederen zonder evenwel inbreuk te mogen maken op de schikingen der verdragen en overeenkomsten, welke reeds tusschen de beide regeeringen bestaan. De wijziging der winkel sluitingswet De inschakeling der gemeenten In.ziin memorie van antwoord op het voor- loopig verslag der Eerste Kamer inzake .le wijziging der Winkelsluitingswet, merkt Minister Steenberghe op, dat de in schakeling der gemeenteraden in het wets ontwerp tot gevolg zal hebben, dat de vraag of tot tijdelijke verruiming van de verkoop uren moet worden overgegaan, lokaal kan worden bezien. De minister acht dit een voordeel, aanee- zien zoowel de behoeften als de verlangens op het punt van deze verruiming plaatselijk kunnen uiteenloopen. Ten einde de verschil lende verlangens beter tot hun recht te doen komen, zullen de gemeentebesturen bij „be langhebbenden" te rade moeten gaan. Inder daad zal deze ruime omschrijving, ingevolge den wensch van de Tweede Kamer in het wetsontwerp gebracht, de gemeenteraden voor de beantwoording van vragen stellen, waarvoor bij de meer strikte gedachte van het regeeringsvoorstel geen plaats was ge weest. De minister hoopt de moeilijkheden, welke hij teil deze verwacht, zoo goed mogelijk op te lossen. Overigens stelt hij zich voor om, zoodra het ontwerp wet mocht worden, om trent de wijze van toepassing van het voor schrift in kwestie aan de gemeentebesturen nog enkele aanwijzingen 'e geven, opdat al thans eenige uniformiteit in de wijze van uitvoering wordt verkregen. Zulks zal er, naar hij vertrouwt, mede toe kunnen bijdragen, dat de strijd in de ge meenteraden omtrent wat al of niet plaatse lijk dient te geschieden, beperkt blijft. De Spellingwijziging Een adres van de uitgevers De Nederlandsche Uitgeversbond heeft een adres gezonden aan den Raacl van Mi nistère in verband met het besluit, dat be vorderd zal worden invoering van alge meene maatregelen van bestuur, waarbij met ingang van 1 September a.s. een sterk gewijzigde schrijfwijze wordt voorgeschre ven voor het examen van onderwijzer en eindexamens, benevens in het programma voor Middelbaar Onderwijs en Voorberei den/! Hooger Onderwijs. Adressante is van meehing, dat de heer- schende verwarring op het gebied van d. schrijfwijze van onze taal, in plaats van te worden opgeheven, nog zal worden vergroot en verzoekt den Raad van Ministers ernstig te willen overwegen, of de hiervoor bedoel de nadeelen nog kunnen worden voorkomen en, zoo neen, op welke wijze deze zu lei kunnen worden boperKt en voorts nader b w.llen toelichten in welke inrichtingen van onderwijs de nieuwe spelling zal worden voorgeschreven, opdat den leden van den NeiWlandschen Uitgeversbond spoedig de noodzakelijke voorlichting zal kunnen wor den verstrekt. Bond van Chr. Geref. Knapenvereenigingen Jaarvergadering op 7 Augustus De Bond van Chr. Gerei. Knapenvereeni gingen hoopt op 7 Augustus a.s. te Am ere foort zijn tiende .jaarvergadering te houden. De voorzitter, de heer II. v. d. Berg hoopt in zijp openingswoord een woord ter gedachtenis te spreken, terwijl na afdoening der huishoudelijke zaken, de heer G. de Bruyne van Rijnsburg hoopt te referee- ren over: „Éen ander Evangelie". Vermeld kan worden dat een drietal be stuursleden jubileeren. De voorzitter heeft nl. tien jaren deze functie bekleed, terwijl hij eveneens tien jaren het Bondsorgaan heeft geredigeerd. De secretaris, de heer A. M. v. d. Kruk was gedurende dezen tijd secretaris van den Bond en de heer O. D a zeiaar administrateur van het orgaan. TENTOONSTELLING DROGISTENVAK Naar wij vernemen zal in de voormalige dominicanerkerk te Maastricht van 2S Juli tot 1 Augustus a.s. een.beurs en tentoonstel ling worden gehouden voor het drogistenvak. Uit het Sociale Leven. Dreigend conflict Domaniale en Willem Sophia-mijnen Vrijdagavond vond een bespreking plaats tusschen de besturen der vier mijnwerkers- bonden. Algemeen was men het er over eens dat voor enkele mijnen geen afzonderlijke regeling van loon- en arbeidsvoorwaarden kan worden toegestaan. De Alg. Ned. Mijnwerkersbond en de Neu trale Mijnwerkersbond staan op het stand punt, dat geen enkele loonsverlaging kan worden geaccepteerd. Evenwel willen de besturen dezer organisaties hun leden en respectieve bondsinstanties opwekken om uit solidariteitsovenvegingen mede op de Domaniale en de Willem Sophiamijnen in staking te gaan. Nadat deze besturen de noodige volmachten van hun bondsinstan ties hebben gekregen zullen de vier organi saties Maandagavond wederom in vergade ring bijeenkomen tot. het hespreken vai verder te nemen maatregelen. ARBEIDSCONFLICT OPGELOST Onder leiding van den Rijksbemiddelaar, mr. De Vries, had eeri tweede conferentie plaats tusschen de directie van de Meubel fabriek Leguit te Krommenie en den Bond van Meubelfabrikanten eenerzijds en de drie werknemersorganisaties anderzijds. De fir ma Leguit verklaarde zich bereid de loons vermindering te beperken tot twee cent per uur voor volwassen arbeiders. De besturen der werknemereorganisaties hebben op zich genomen dit voorstel in hun organisaties te verdedigen, zoodat aangeno men mag worden, dat Maandagochtend do arheid zal worden hervat. Deze loonregeling zal gelden tot 1 Maart 1935. TEXTIELFABRIEK GESLOTEN Te Helmond is de textielfabriek van de rma Prinsen en van Glabbeek stilgelegd. Daardoor zijn ruim honderd arbeiders voor loopig werkloos geworden. 'n kostelijke sigaar Rookt U «I? Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit VIER bladen waarbij inbegrepen het Zondagsblad Blz. 2 De havenstaking te San Francisco duurt voort; ernstige botsingen te Minneapolis en Seattle. Vrijdag hebben in verschillende dcclen van Oostenrijk weer dynam'vetaanslagen plaats gehad. De volmachtenwet is door dc Belgische Kamer Vrijdag is de Weichsel buiten zijn oevers ge treden en heeft dertig dorpen overstroomd; dc voorstad van Warschau, Praga, wordt ontruimd. In Amerika eischte een verzengende hitte reeds 70 slachtoffers. i dc Christ.-Historische Inwendige Zending op, Resolute van de Derde Internadonalc Onder- wijscoof eren tie te Genève inzake dc leerplicht en de verlenging ervan. Blz. 5 De gemeenteraad van Amsterdam heeft in rijn gisteren gebeden vergadering zich tegen dc vei- hooging van het aantal leerlingen per klasse ver klaard. Verder werd besloten het havengeld ta verlagen. Bk. 8 Verschenen is het jaarverslag van Llndeteves 6 Blz. 9 Bijzonderheden c tebegrooting. De Am ster dam schc Rechtbank heeft het verzoek om de persen van „de Tribune" vrij te geven. r de Amsterdam schc gemeen- Het Zondagsblad van heden bevat o.m.: Meditatie: „Ik ben het licht der wereld". „Als Gij, mijn God, niet komt" vers \"aQ Lea Wijnberg. Lileratuur en Leven „In cn Uitzichten" door A. Wapenaar. Kort verhaal van G. K. van Eerbeek: „De Arrestatie". „Iets over enkele beroemde handschriften van de Bijbel" door Joh. G. de Vries. Van bonte dingen „Lotgevalletjes op reis" door G. K. A. Nonhebcl. Hoe Parijs leeft „Marchc aux Puccs" door Nono Kuyper. Dagboek van Pit. Vervolgverhaal van K. Lantermans: Meneer en mevrouw Dibbits". Jeugdrubriek. Kleuterkrantje. DE STAKING TE DE LIER Reeds eenige weken duurt nu het con flict. dat aan de kistenfabriek der firma Ridder te De Lier is gerezen, voort. Het bedrijf werd met een aanlal werkwil ligen voortgezet, zoodat het afleveren van kisten voor de veilingen in het Westland vrijwel niet stagneerde. Intussehen bleven de stakers rond de gemeenfc posten, doch ongeregeldheden kwamen niet meer voor. Nadat onlangs besprekingen zijn gevoerd met. den Rijksbemiddelaar, waarhij echter geen oplossing van het geschil inzake de loonen kon worden verkregèn, hebben thans de besturen van de R. K., Chr. en Moderne arbeidersbonden overleg gepleegd met dc fa. Ridder, waarbij met. wederzijdsch goedvin den een ontwerp-overeenkomst is gemaakl. Hierin is o.m. opgenomen, dat geen ran cune-maatregelen getroffen zullen worden en de stakers weer in dienst genomen zul len worden, waarbij het tegenwoordige per soneel wordt ontslagen. Verder zal nader worden geregeld het nieuwe tariefloon voor de arbeiders. Zoodra deze overeenkomst is getcekend, zal de staking worden opgeheven. HOTEL PENSION „DREIJEROORD" Het gezellige fam. hotel. Rust. ligging bij bosch. Str. water. Tuin 1 H.A. Zeer goede verzorging Prijzen vanaf 1 4.— HOOFDKANT 00*. dPSLAGPLAATSEN OOSTZtEDIJK No 288, R'ÜAP/I ZAGERIJ EN SCöriVCRIJ NASSAUHAVEN B0EREGAT

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1