Jlw itiur grii&cljc (ümirant abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 -f portokosten Per weekO.I8 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j cf. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken No. 5226 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 20 JULI 1934 15e Jaargang atibertentieprijjni: Van 1 tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer 0.22'It Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel tyl7'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 LEGENDENVOKMIïfG De rede, door den Directeur der Vereeni- ging van Nederlandsche Gemeenten gehou den op het te Nijmegen belegde congres dier vereeniging had de aandacht der aan wezigen dermate geboeid, dat van verschil lende zijden de wensch werd uitgesproken om den inhoud der voordracht nogeens rus tig te kunnen overwegen en ook voor rui meren kring toegankelijk te maken. Aan dien wensch is voldaan, nu het be toog in extenso, geïllustreerd door de ter vergadering aanwezige treffende graphie- ken, werd opgenomen in het laatste num mer van het Weekblad voor Gemeentebelan gen en een ieder thans in staat is om ken nis te nemen van de door Mr. Jonker ge maakte opmerkingen over den huidigen toe stand van de financiën der gemeenten. Bijzonder spreekt het door den inleider verstrekte materiaal omtrent de positie van het gros der Nederlandsche gemeenten, die &1 ongunstiger wordt De inleider heeft echter niet alleen dit feit geconstateerd, maar ook stilgestaan bij de voorafgaande ontwikkeling en daarbij afgerekend met de nog herhaaldelijk gecol porteerde legende, dat het beleid van de gemeenten hoogst roekeloos zou zijn ge weest en eigen schuld hier de eerste en grootste oorzaak is. Terecht werd toegegeven, dat er wel eens maatregelen zullen genomen zijn, die ach teraf bezien en in het licht van de thans beschikbare gegevens beter achterwege wa ren gebleven, maar „dit is geen bijzondere wijsheid, die men alleen of bij uitstek ge meenten kan voorhouden". Deze waarheid geldt voor Alle publieks lichamen, voor elke overheid, zij geldt ook voor het particuliere bedrijfsleven, dat het voorrecht geniet minder aan den weg te timmeren. Wie grieven indient omtrent spilzucht en een minder oeconomisch gevoerd beleid, dient zijn aanklacht duidelijk te omschrij ven, die tot de ten laste gelegde punten te beperken en mag zeker zijn bezwaren niet uitbreiden tot een algemeen vernieti gend oordeel. De mensch der 20ste eeuw heeft het tijd perk der legenden achter den rug, het zou zijn nuchterheid en verstandelijkheid scha den, wanneer ze op het gebied van het ge meentelijk bestuursbeleid weer werden aanvaard. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN tegekend de zilveren eeretnedail- le der Oranje Nassau Orde aan J. Völkers. te Nüverdal. gem. Hellendoorn. RECHTERLIJKE MACHT BU Kon. besluit is aan mr M. P. D. baron van Harinxma thoe Slooten, in verband met "t bereiken van de wettelijke leeftijdsgren 1 Aug. eervol ontsli ter te B voor de li diensten: ia benoemd tot ridder -leend als kantonrech- onder dankbetuiging iijke betrekkingen bewezen i der Kur, tlia bü de kantongerechten in het arrondissement Botterdam, ter standplaats Rotterdam. RAAD VAN BEROEP BELASTINGEN Bü Kon. besluit i„ benoemd tot seoretarl/j van den Raad van Beroep voor de directe belast- tingen to Alkmaar mr H. T. A. van der Loos. advocaat en procureur te Alkmaar, wonende te Oegstgeest. H.^J. Ineker j.'k. Veld dir. bel. enz. ten kan en minister van Flnan- ler dir. bel. enz. C. D. gd aan het hoold van dor dir. bel. te Leeuwarden, ver plaatst naai Amsterdam en toegevoegd aan 't hoofd van de inspectie der Invoerrechten en accünzen aldaar. Bü beschikkini clcn is de inspe van SSplunti LANDMACHT lü Kon. besluit is met ingang van 16 Juli vol onthovén van de functie van plaatsver- iger van der. gedelegeerde van den Minister i Defensie bü de Nederl. Centrale Organisa- voor toegepast Natuurwetenschappelük ONTGINNINGEN IN WERK- VERSCHAFFING DE ONTHOUDING VAN RIJKSSTEUN De heer K r ij g e r heeft aan den Minister Van Sociale zaken gevraagd, of de uiting van de vertegenwoordigers der regeering in het bestuur der N.V. Ontginningsmaatschap pij Land van Vollenhove juist is, n.l. dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat den ministerraad een voorstel zal bereiken tot onthouding van rijkssteun aan alle ontgin ningswerken ,als gevolg waarvan deze wer ken zullen moeten worden stopgezet; van welke uiting mededeeling is gedaan in de zitting van de Staten van Overijssel, op 12 Juli jl., door den heer G. H. P. Bloemen, lid ,van Gedeputeerde Staten en voorzitter van het bestuur van voornoemde Ontginnings- mactschappij. DE HANDELSBESPREKIN GEN MET ENGELAND Voorloopig tot October verdaagd ER ZIJN GEEN RESULTATEN BEREIKT... De Nederlandsche en Britsche vertegen woordigers hadden gisteren een bespreking op het Brilsche ministerie van handel, ten einde een laatste poging te doen tot het vinden van een uitweg voor de handels besprekingen, die op een dood punt zijn ge komen. Men heeft echter geen resultaat be reikt en de besprekingen zijn verdaagd. Er is geen datum voor de hervatting der on derhandelingen vastgesteld, doch men kwam tot overeenstemming omtrent een modus vivendi omtrent hervatting der onderhande lingen bij de eerste zich voordoende gun stige gelegenheid. Men verwacht echter niel dat de besprekingen voor October a.s. zul len worden hervat. De verdaging der Nedejflandsch-Engelsche handelsonderhandelingen is voornamelijk te wijten aan de uiteenloopende meening der heide delegaties ten aanzien van algemecne kwesties. In Engeland heeft men het gevoel dat Nederland teveel vraagt, terwijl de Ne derlandsche vertegenwoordigers teleurge steld zijn omdat Engeland niet tot conces sies bereid is- DE HEFFING OP MARGARINE WAAHOM NIET VERHOOGD? Blijkens het voorloopig verslag der Eer ste Kamer infcake de wijziging der Land- bouwcrisiswet 1933, etc., zouden sommige leden willen weten waarom de heffing op margarine niet is verhoogd, nu sinds de inwerkingtreding van de crisis-züivelwet de prijzen van oliën en vetten met ongeveer 50 pCt. zijn gedaald. Zij vestigden de aan dacht erop, dat in de memorie van toelich ting tot genoemde wet de heffing werd be paald op een aangenomen kostprijs van margarine van 30 cent per K.G., en waren van oordeel, dat deze heffing had behooren te zijn verhoogd met het bedrag, waarmede de kostprijs der margarine verlaagd is ge worden, tengevolge van de zeer groote prijs daling der daarvoor gebezigde grondstoffen Deze leden wcnschten tevens te verne men, waarom de cacaoboter en de oliën belast zijn gebleven. Ten aanzien van de middelen, ontstaan uit een heffing op den export van zuivel producten naar gecontingenteerde landen, ten bedrage van, naar men zegt 10.000.000, werd de vraag gesteld of het niet billijk moet worden geacht, dat dit bedrag wordt uitgekeerd aan de toenmalige producenten. VACANTIE VOOR JONGE MANNEN Evenals vorige jaren stelt het Nederl. Jongelingsverbond te Amsterdam de deel name aan zijn Zomerwerk (kampen, buiten huis en reizen) ook ditmaal open voor jongemannen, die al of geen lid van deze organisatie zijn. Voorwaarde is slechts, dat men zich wil aanpassen aan de ProL-Chr. sfeer. Het Jongcmannenkamp te Hulsthorst, na bij Nunspeet. met uitstekend tentenmate riaal en een ruim kamphuis, heeft nog plaats tot 18 Augustus. Het buitenhuis De Ernst Sillem Hoeve, een van de mooiste jeugdhuizen van Euro pa, te Lage Vuursche. gelegen te midden van prachtige bosschen en een eigen park an 8 H.A.. biedt het iheele jaar door gele genheid voor logeergasten. Aan de zomerreis door België, Duitsch- land en Zuid-Limburg, te houden van 18 Augustus, kunnen nog enkele personen deelnomen. Inlichtingen worden verstrekt door het Bondsbureel, Singel 58, Amsterdam (telef. -o 4S88S). Voor aanmelding voor het verblijf in het buitenhuis wende men zich rechtstreeks tot de Directie van do Ernst Sillem Hoeve, Lage Vuursche bij Baarn. DE MOEILIJKHEDEN IN DE O.S.P. Van de zijde der O.S.P. wordt meege deeld, dat er weliswaar een meeningsver- schil over eenige politieke en tactische aan gelegenheden in het partijbestuur heerscht, doch dat de heeren De Kadt en Tas niet voor het lidmaatschap der partij hebben bedankt Naar de „Tel." verneemt, is bij het ge meentebestuur van Amsterdam bericht in gekomen, dat H.M. ,in verband met het overlijden van Prins Hendrik, heeft afge zien van het reeds aangekondigde bezoek aan Amsterdam in September a.s. Zeer tot haar leedwezen zal Hare Majesteit dan ook niet gevolg kunnen geven aan de uitnoodi- ging om de Land -en Tuinbouwtentoonstel ling, A.MA.T.O. te openen. HULDIGING PRINS WILLEM De oorspronkelijk op 10 Juli jl. vastgestel de herdenking van den sterfdag van Wil lem den Zwijger, georganiseerd door de Ver eeniging Protestantsch Nederland,, welke in verband met het overlijden van Z.K.H. Prins Hendrik niet kon doorgaan, zal thans worden gehouden op Woensdagavond 19 September, 's avonds om 8 uur eveneens in de Nieuwe Kerk te Delft DE ZOMERCONFERENTIE DER CHR. HIST. UNIE Openingsrede van den heer Snoeck Henkemans Gisteravond is door den heer J. R. Snoeck Henkemans de elfde Chr. Hist. Zomerconte- rentie geopend, welke De Voorzitter zeide, in zijn openingsrede, dat verschillende ver schijnselen erop wijzen, dat het Christendom zijn greep op sommige volksleiders verloren ïeeft, en dat tot zuiver -idensche begrippen .ordt teruggegaan. De moeilijke strijd tot voorziening in de stof felijke behoeften der zich steeds uitbreidende be volkingen en de daardoor bevorderende wedstrijd der volken leidden er toe, da: het zakelijke heven werd boven het zedelijke het ec mische boven het ethische de nationale onder scheidingen boven de eenheid van het kindschap Gods. De Regeeringen ook onze Nederlandsche Regeering worden begraven onder den van aanzoeken tot het nemen in het belang van het bedrijfsleven, leder heef: moeite in zijn zaken. En in eiken kring loopt te hoop, opdat de Regeering het toch goed verstaan, dat de zaken van dezen kriog onverwijld ingrijpen van de Regeering eischen. Het is geen persoonlijk belang, geen groepsbelang is een nationale noodzakelijkheid, dat de Regee ring zich juist met de zorgen van dat bedrijf middellijk bezig houdt. Nu zeggen wij niet, dat deze aandrang er daaruit voortvloeiende Regeeringsbemoeiing altijd ongerechtvaardigd zijn. Dit zij verre. Maar wel zeggen wij, dat bij dezen aandrang somtijds blijkt van een ontstellend tekort aan juiste waardeenng der ethische normen en aan teerheid ten opzichte van het reCht en van het belang van anderen. Tot het innemen eener nuttige plaalis in de ge meenschap der volken is zeker noodig de ging van het eigen nationale leven. Maar deze verzorging moet ondergeschikt worden gemaakt aan de overtuiging, dat God de Koning is van alle volkeren en dat wij ndet allereerst zijn Neder landers, Duiisflhers of Franschen, maar dat alle volken en alle menschen tegenover God hebben één taak en één roeping, te weten, in hun onder linge aanraking en ontwikkeling God te dienen en Hem in Zijn bedoelingen met de volken ndet te hinderen. Gelijk een gezin ongelukkig wordt als elk Hd slechts leeft voor zichzelf gelijk een volk moet ondergaan, wanneer de solidariteit der volksge- nooten niet wordt gevoeld,, zoo zal de wereld over wekiigd wonden door een stroom van ellende, bloed en tranen, indien de eenheid der volken ii het gemeenschappelijk kindschap Gods niet wordt erkend. God heeft ons in de groote zorgen dezer dagen iets te zeggen. Zijn Stem en Zijn Daden roepen ons tot gehoorzaamheid aan Zijn Woord, tot trouw aan Zijn Dienst, tot rechtvaardigheid weldadigheid jegens allen, ook jegens hen. w belangen met onze belangen dreigen te botsen. Mogen de weinige dagen, die wij tezamen Lunteren hopen door te brengen, ons niet slechts lot blijdschap en verkwikking en tot opbouw der onderlinge eenheid zijn, maar mogen zij sterken lot datgene, wat van ons als leden der Christelijk-Histonsahe Unie, met reden, door het Nederlandsche volk wordt verwacht! Na deze inleidende rede van den heer J. R. Snoeck Henkemans heeft Mr. G. E. van W a I s u m, van Rotterdam, een inleiding gehou den over: „De Corporatieve Gedachte". Rede Mr. van Walsum. Allerwegen ziet men, aldus Spr., grootere waar deering voor de gemeenschapsgedachte. Sommigen achten een synthese van individua lisme en collectivisme of universalisme door wissel werking mogelijk. Men vergeet echter, dat wie het pad van het universalisme betreedt, de consequen ties, waarnaar elk s elsel streeft, niet in eigen hand kan houden. Het Christendom, meent Spr., heeft in deze omstandigheden een grooten kans. Daarvoor moeten wij oog hebben. De synthese tusschen individualisme en collec tivisme is niet te bereiken. Het bijft slechts „ten De corporatieve gedachte streeft naar organi- schen opbouw in staatkundig en maatschappelijk leven. Het individu wordt van een ovérheerschen- de positie dus beroofd. Spr. gaf een kor.e uiteenzetting van het iodivi- ïaiisme op economisch en staatkundig terrein en jn zoo zeer verminderde kansen, o.m. door in dustrialisatie en verbreking der internationale handelsbetrekkingen. Ons vertegenwoordigend stelsel heeft een dub bel karakter: een beginsel- en een beLangenverte- geniwoordiging. Waar gaat het eigenlijk om? Om de gewijzigde opvatting over de staatstaak. De gemeenschapsge- dadhte noemt staatsingrijpen, als de gemeenschap het eisoh.t, noodzakelijk. De Christelijke gemeen- gebondenheid aan Gods Woord noodzakelijk. In het verdere verloop van zijn rede stelde Spr. de vraag: is de corporatieve staat een inner lijke tegenstrijdigheid? Ja, bij fascisten en nationaal socialisten. Spr. acht de corporatieve gedachte een eisch in het Christelijk levensbeginsel. Dit levensbe ginsel geeft slechts richtlijnen. Maar daarmede oeten wij dan ook ernst maken. De uitwerking. Wat de uitwerking in ons staatsbestel van de corporatieve gedachte betref.; zeide Spr., dat een corporatieve ordening alleen levensvatbaar zal blijken, wanneer ze aanknoopt bij het historisch- gewordene. Spr. noemt het een onding, wanneer economisch parlement als een soort top-orga- nisatie beplei. wordt. Decentralisatie acht Spr. be slist noodzakelijk. Ook Dr. Colijn heeft de moeilijkheid gezien bij n ..sociale" en een „beginsel"-kamer. Volgens Dr. Colijn is de tijd neg niet rijp voor een der gelijke ontwikkeling, maar Spr is net hier niet In elk geval mo-- lichaam enderwo-- onderscheid tuss< regelingen. Dien: lichamen. De De Pierson-herdenking soria'e aan het beginsel- Sp". maakte vervolgens zrns.ig zijn er tweeërlei vaSen uiteen in cèntrale regionale. Bij de b:dr Ij.Toe wijze regelingen kan de bzdrijfsradzn uitgaan, die een veror dende bevoegdheid dienen te bezitten. Bij centrale regi''"ile lichamen zal men resp. uit kunnen gaan van den Ecooomisdhen Raad en de Kamers Koophandel. In de Vluchtheuvelkerk te Zetten Ter herdenking van den honderdsten ge boortedag van Dr. H. Pierson werd gister middag in de Vluchtheuvelkerk te Zetten een samenkomst gehouden welke zeer druk bezocht was. Zij werd o.a. bijgewoond door ale deelnemers van de conferentie voor In wendige Zending welke te Hemmen plaats vindt. Nadat Dr. J. Lammerts van Bue- ren de samenkomst had geopend met le zing van Psalm 103 zongen meisjes uit de Zettensche tehuizen eenige Vluchtheuvelzan gen onder begeleiding van het Arnhemsche Strijkkwartet. Hierna nam Dr. Lammerts van Bucren opnieuw het woord. Piersons levenswerk Wij zijn hier saamgekomen aldus ving hij aan om te gedenken den man die hier van 1877 tot 1914 heeft gearbeid. „Na het af scheid niet gescheiden", was een van de laatste woorden welke Dr H. Pierson de Bode der Heldringgestichten schreef, ze zijn wel bijzonder van toepassing op de verhouding van Dr. Pierson tot de gestich ten. Het verheugde spr., dat zoo velen behoef te gevoelden om de gedachtenissamenkomst bij te wonen. Inzonderheid heette spr. wel kom den Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, mr. S. baron van Heemstra; voorts jhr. mr. D. J. de Geer en den oudsten zoon van wijlen dr. Pierson, die zoo vriendelijk was om vanuit Parijs over te komen. Vervolgens sprekende over: „Getuigen redden in 't leven van wijlen dr. H. Pier son", zeide spr., dat het beeld van dr. Pier son nog niet is verflauwd. Wijlen dr. Pier son heeft zelf verhaald hoe God ?m naar Zetten geleid heeft. De band van dr. Pier son met dr. Heldring werd bevestigd door de vriendschap van dr. Pierson met den oudsten zoon van dr. Heldring. Na het ster ven van wijlen Otto Heldring verbond de gemeenschappelijke troost die beiden te in niger. Beide figuren komen uit tegen den achtergrond van het reveille; het reveille dat voor beiden van zoo groote beteekenis is Pierson was innerlijk het met de reveille beweging verbonden. Met looden schoenen is hij naar Zetten ge gaan doch dezen gang heeft hem niet be rouwd. Dat verstaat alleen hij die weet wat gehoorzaamheid is. Hij greep met onverzettelijkheid den strijd tegen de gewettigde ontucht aan, welke tegenkanting hij ook ondervond. Hij had zijn levensanker stevig gegrond in Christus' liefde. Hij ging bij zijn getuigen en redden niet uit van hygiënische of humanistische wegingen doch hij grondde zijn streven op zonde en genade. Hier was liefde aan het woord die niet in lievigheid ontaardde Pierson wist dat voor alle mensch ~n één zelfde Evangelie noodig is. De lessen welke Pierson t.a.z. van het Chr. philantropisch werk heeft nagelaten zijn ook nu nog van groot belang. Spr. herinnerde aan de oprichting van het Magdalenahuis waarbij hij Heldring's werk niet veranderde doch voortzette. Wij bewaren hier aan hem zoowel als aan den stichter gewijde herinnering, aldus be sloot spr., in dank aan Hem die ons beidt groote mannen geschonken heeft. De heer G. van Velthuysen voorzit- r van de Ned. Middernachtzendingvereeni ging beklom vervolgens lfet spreekge stoelte. Spr. verklaarde dat de invloed van Pier son op zijn leven zoowel als dat van velen zijner vrienden ontzaglijk groot is geweest Zij leerden door de aanraking met hem eerst hun levensroeping zien. Spr. gaf eenige persoonlijke herinne ringen met den omgang met Ds. Pierson in verband met het begin van den arbeid der Middernachtzending. Het verrassende succes op Pierson's stre- en moge allen moed doen grijpen voor de ervulling van onze roepinc. zoo besloot spr., in gehoorzaamheid aan onzen God Rede Jhr. Mr. D. J. de Geer Jhr. Mr. D. J. de Geer, die vervolgens het woord voerde wees op Pierson's invloed ten aanzien van de wetgeving ter bescher ming van de openbare zedelijkheid en ter bestrijding der ontucht. Spr. zeide in zijn jonge jaren groo te bewondering te hebben gekoesterd voor Pierson's bemoeiing juist op dit gebied. Wat beteekenen wetten zonder zeden, is een Juiste uitspraak maar het omgekeerde is evenzeer waar. *">e zeden dienen door wetten beschermd te worden. Spr. herinnerde aan het vroegere stand punt der Overheid t. a. v. de reglementeering der ontucht er. besloot zijn rede met de vol gende woorden: De voornaamste indruk, die ons van Pierson achterblijft is die van een man die zijn roeping getrouw bleef en wien daarbij de zegen ten deel viel, dat hij rijke vrucht op zijn arbeid mocht zien. Zoo moge ons deze figuur ten voorbeeld zijn. Een zoon van wijlen Dr. Pieuon Als laatste van de sprekers werd het woord gevoerd door den heer J. Pierson, den oudsten zoon van wijlen Dr H. Pierson, welke reeds vele tientallen jaren in Parijs vertoeft Deze spreker herinnerde met name aan de kleinzoons van hem wiens honderd ste geboortedag herdacht werd, en meer in 't bijzonder aan zijn zoon Louis Georg Pier son, die op bijkans twintigjarigen leeftijd viel als soldaat in het Fransche leger. Diens woorden: „De uren gaan voorbij maar God blijft", getuigen van den ernstigen gods vrucht van dezen jongen Pierson. Als voor zitter van de Vereeniging voor Liefdadigheid te Parijs, heeft spr. eens herinnerd aan het opschrift van een zonnewijzer: „Zooals ik niets ben zonder Zon, zoo zijt gij niets der God". Spr. hoopte dat allen die willen arbeiden aan het herstel der wereld, zich door dit woord tot nadenken zouden laten stemmen. Spr. bracht hartelijken dank aan Ds Lam merts van Bueren, wiens benoeming tot op volger van wijlen spr.'s vader, zoo geheel met diens geest in overeenstemming was, voorts aan de sprekers van deze middag voor de ge voelvolle woorden door hen aan de nage dachtenis van zijn vader gewijd en voorts aan alle aanwezigen voor hun belangstelling. HAGELRAMP TE NIEUWVEEN Oogst van een honderdtal tuinders teniet EEN ZWAAR GETROFFEN STREEK, Naar eerst thans is bekend gewor den heeft Woensdagavond in de om- streken van Nieuwveen (Z.-H.) een. korte, doch hevige hagelbui gewoed, welke in een kwartier tijds zulk een groote schade heeft aangericht in een honderdtal tuinderijen op het grond gebied van de gemeenten Nieuwveen, Leunuiden, Uithoorn en Mijdrecht, dat feitelijk de geheele augurken- oogst is vernield. Welk een groote schade dit voor de betrokkenen betee- kent beseft men. indien men nagaat, dat de augurken-pluk eerst twee da gen geleden begonnen was, en nog een twaalftal dagen zou duren. Gedu rende deze campagne heerscht er in deze buurt practisch geen werkloos heid. thans zijn zoowel eigenaars als arbeiders opnieuw op den steun aan gewezen. Ook de boonenoogst heeft zoodanig geleden, dat er niet noe menswaard meer van overig is. Gisterenmiddag hebben de burgemeesters der betrokken genieenten over den thans ontstanen toestand geconfereerd, in welke vergadering mede aanwezig was de rijks- tuinbouwconsulent ir. Koeman en het lid der Tweede Kamer, de hoer van der Weiden uit Zevenhoven. Er werd een hoofdcommissie gevormd, bestaande uit de burgemeesters van Nieuw veen, Leimuiden, Uithoorn en Mijdrecht, Men heeft zich reeds telegrafisch gewend lot H .M. de Koningin, de Regeering en de Gedeputeerde Staten van Noord- en Zuid- Holland. Men verwacht algemeen, dat hulp zal worden geboden. Behalve de hoofdcommis sie is een schadecommissie gevormd, waar in eenige deskundigen hebben zitting ge nomen. Heden zal deze commissie de scha de opnemen. STAKING VAN LANDARBEIDERS De landarbeiders hadden den landbouwers te anger, Buinen. Exloo en Odoorn in Drenthe een ultimatum gesteld, waarop geen bevredigend ant woord schijnt te zijn gekomen. Althans, driehon derd landarbeiders zijn heden in staking gegaan. VRAAGT INLICHTINGEN OVER: M E D D E N S' V A C A N TIE-UITRUSTING uit voorraad leverbaar 55.- ROTTERDAM Hoogstraat 356 DEN HAAG Hofweg 11 Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen De Engelsch-Nedcrlandschc handelsbesprekin gen zijn thans definitief tot het najaar verdaagd. In het Conferentie-oord te Lunteren wordt dc elfde Zoraerconferer.tie van de Chr.-Historische Unie gehouden. De Dr. H. Pierson-herdenking in de Vlucht heuvelkerk te Zetten. Nieuwveen is dezer dagen door een ha gelramp getroffen, die zeer zware schade heeft aangericht. Amsterdams begrooting voor 1935 is versche nen. Zij sluit met 'n bedrag van ruim f 120.000.000 De algemeene staking te San Francisco opgehe sen; 300 r De Belgische soc.-dem. verklaarden zich bereid tot mede-regeeren. De Engelsche en de Egyptische luchtvloten worden uitgebreid. Dc nat.-sotialistische aanslagen in Oostenrijk vermeerderden bij den dag en den nacht. Bloedige stakingen op Labrador. Een Engelsche kapitein-vlieger besteeg in zij a eentje den Mount Everest; hij kwam in ren Het Engelsch-Turksch incident. Het schaaktournooi te Ziirich: Euwe slaat Aljechin en Lasker vedliest van Stahlberg. Financieel Weekoverzicht: Cijfers die niet lie- De tweede zitting van de Algemeene Synode der Ned. Hervormde Kerk. Te Den Haag heeft 'de begrafenis plaats gehad van den heer A. Renes, in leven hoofd der Keu- cheniusschool aldaar. Conferentie Voor Inwendige Zending op Kasteel Hemmen. Nadbre verklaring van Ds. van Hoogenhuyzc en Dr. Kromsigt, over het telegram der achttien Amsterdamsche predikanten. Prof. Dr. H. H. Kuyper, hoogleeraar aan dc Vrije Universiteit te Amsterdam, wordt Zondag a.s. zeventig jaar. DE AMSTERDAMSCHE BEGROOTING Eindcijfer van ruim 120 millioen Lagere raming van bijna tien millioen Vandaag, een maand vroeger dan het vorig jaar, verschijnt in het gemeenteblad de ontwerp- begrooting 1935 voor Amsterdam, die sluit met een eindcijfer van 120.410.503,hetgeen een lage re raming van 9.683.065 betee- kent, vergeleken bij de loopende begrooting. Vermindering van uitgaven is verkregen door verdere inkrimping van subsidies, nieuwe bezuiniging 'op onderwijs, ziekenhuizen, de tram enz. Van het opnieuw wijzigen der arbeidsvoorwaarden van het ge- meentepersoneel vernachten B. en W. een bezuiniging van anderhalf millioen. Voor versterking der inkomsten heeft het college nog eenige b.e- scheiden posten kunnen vinden. Het sluitend maken der begrooting brengt ook ditmaal groote moei lijkheden met zich. Exterieur van Pellaeen van de vele gebouwen der Heldring-Gestichten te Zetten,

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1