ftinso ddiOii HOUDT DIT IN DE GATEN... Nuttie's Vader DONDERDAG 19 JULI 1934 Land- en Tuinbouw. INDUSTRIE- EN HANDELSRAAD VOOR LAND- EN TUINBOUW De Nederlandsche Industrie- en Handels- raad voor Land- en Tuinbouw heeft gister in de grootc zaal van den Dierentuin te Den Haag een demonstratieve vergadering gehouden onder leiding van den heer G. J. Blink. De heer P. W. S c h i 11 h u i s. van Rot terdam, heeft er gesproken over: graanhan del en crisis; de heer M. Bakker over do crisismaatregelen voor den landbouw: de heer Th. Cuyper behandelde de bezwaren .van den Ned. Slagershond tegen de crisis maatregelen. Verder werd nog het woord gevoerd over de tarwewet; de pluimveehouderij; de aard appelen-, groenten- en fruithandel; de han del in veevoeder en de vethandel. Tenslotte werd met alg. stemmen de vol gende resolutie aangenomen: Vertegenwoordigers en leden van 77 bij den Nederlandschen industrie- en handels- raad voor land- en tuinbouw aangesloten organisaties van handelaren en industriee- len op het gebied van de producten van de grondstoffen voor landbouw, tuinbouw en veeteelt, op 18 Juli uit alle deel en van het land in grooten getale bijeengekomen in 't gebouw van den Dierentuin te 's-Graven- hage: gqhoord de besprekingen over de ervarin- ring van crisismaatregelen, die in het be lang van de bodemcultuur getroffen wer- gezien de verwachting, dat dusdanige cri sismaatregelen nog geruimen tijd zullen gelden; stellen vast: le. dat de ervaring geleerd heeft, dat be doelde maatregelen op ongekende wijze in grijpen in de bedrijven van met gesteunde industrie en handel; 2e. dat daarnaast de ervaring heeft aan getoond: a. dat bij de steunverleening aan de bo- Öemcultuur veelal op onvoldoend deskundi ge wijze tegenover handel en industrie is opgetreden, waardoor technisch sommige crisismaatregelen en hun uitvoering aan rechtmatige critiek te onderwerpei welke niet onvermijdelijk verbonden is aan den steun aan de bodemcultuur en daarom vermeden dient te worden, temeer omdat zij een ernstige benadeeling der gemeen schap beteekent; c. dat bovendien de crisismaatregelen soms op 'n wijze zijn uitgevoerd, welke leidt tot een kunstmatige onnatuurlijke en on rechtmatige bevoordeeling van den coöpe ratieven vorm van handel en industrie op het gebied van de bodemciiltuur; 3e. dat aan beide bovengenoemde bezwa ren tegemoet gekomen kan en moet wor den door industrie en handel, evenals reeds ten aanzien der drie takken van bodemcul tuur geschied is, van voeten uit te betrek ken in de voorbereiding en uitvoering der crisisregelingen: 4e. dat geheel in strijd met dit redelijk verlangen een behoorlijk georganiseerde ver tegenwoordiging van industrie en handel veelal geen sprake is; 5e. dat met name dusdanige vertegenwoor diging niet tot haar recht komt in de pro vinciale en centrale landbouw-crisisorgani- spreekt als haar wenseh uit: dat industrie en handel in georganiseerd verband ten spoedigste zullen worden ge plaatst in de positie van volwaardige en practisch tot haar recht komende advisee- rende en uitvoerende groepen in het alge meen en met name door een gelijkwaardige vertegenwoordiging van de georganiseerde groepen der bij de bodemcultuur betrokken bedrijfstakken uit industrie en handel inde provinciale landbouw-crisisorganisaties, al le centrales en verdere bij de uitvoering van den landbouwsteun betrokken lichanien; stelt zich verder ter beschikking van de regeering, het Nederlandsch algemeen volks belang en den land- en tuinbouw om be hulpzaam te zijn bij den opbouw en de uit voering van de in het belang van land- en tuinbouw getroffen en nog te treffen rege lingen in verband met de economische crisis; verzoekt den Nederlandschen industrie- en handelsraad voor land- en tuinbouw deze motie aan te bieden aan Z.Exc. den minis ter van Economische Zaken en al het mo gelijke te doen om spoedige verwezenlijking van haar zeer redelijke wenschen te bevor deren. Namens den Minister van Economische Zaken heeft Mr. P. J. M o u t o n, hoofdamb tenaar aan diens departement, de vergade ring bijgewoond. NEDERLANDSCHE BOND VAN VEEHANDELAREN Jaarvergadering te Den Haag De Nederlandsohe Borvd van Veehandelaren hield onder voorzitteneohap van den heer J. P van der Stoel, uit Deaden, zijn 18e jaarver- /oUte vergadering De bondsvoorzitl rees In zijn openings woo conomsche omstandlghed ing tot de Crisis Rundn LB.V. inschakelde en die door haar fgeloopen afname van rundvee een belangrijke mwisseling in den gang van zaken bracht. mogelijk is uin op de moeilijke tr&le, die den ogeering doet e bevorderen, wijl de koopU voldooenlng van i heeft de nieuwe minister van Eeo- il:en dezer dagen verklaard, lu den veehandel rekening t B Ijkcns het jaarverslag; van den secretar' d-£ii haer Lnpaki. steeg het ledental van op 1 Juli 983 tot 1139 op 1 Juli J.I., waart) Zee:ai:<l noi. niet Ls inbegrepen. De aOredende bestuursleden, de hoeren J. Wicrsna (Wicuwerd. Friesland). J. K. v* Gelder (Zufen). H. Noom (Marken-B anen) f C. Aïkeirnde (Rotterdam) werden herkozen. het enlgde zien met deze opvatting. Wat betreft een voorstel om te trachten con- die bewijzen kunnen overleggen, dat ».ij lange jaren s-liapen en lammeren hebben uitgevoerd r.nar het bjitenland (de laatste Jaren niet naar Frankrijk) verVJaarde het Hoofdbestuur zich bereid, in bepaalde moeilijke gevallen de nel- pende hand te bieden. In de voortgezette vergadering zegdo het bestuur, naar aanleiding van een voorstel-Gro- ningen toe. om bij de Regeering aan te drlw gen op verlaging vsji de crisristoefflng op slacht vee, naar gelang vah de omstandigheden. Voorts werd behaavdeld een voorstel-Gronin- gen: Het hoofdbestuur stelle aille pogingen in het werk om herziening te verkrijgen van art. 15 der motor- en rljwielwet. waarbij wordt bine van een vrachtauto gen) iemand meerijdt, bijv. de eigenaar van het vee. Na toelichting door de heer Van Alke made (penningmeester) wordt besloten i<n de zen zin wijziging van de betreffende bepaling te trachten te verkrijgen, n.l. dat zal worden toegestaan het meerijden van een begeleider met den chauffeur. Naar aanleiding van een voorstel-Drente om bij aangifte van eerst-voorkomende gevallen van mond- en klauwzeer in een bepaalde streek van overheidswege vergoeding van door aan gevers geleden schade te kunnen verkrijgen, merkte de héér 't Hooft op. dat daarvan wel eens een ongedachte toeneming van mond- en klauwzeer het gevolg zou kunnen zijn. De maatregelen van den Vee-artseijiJkundigen Dienst worden zoo streng mogelijk toegepast. Mei samenwerking van veehouderij en -handel wordt het kwaad voldoende tegengegaan, doch wil. dan falen alle mei (Gelach) de bestaande maatregelen jrstel- Ovenjssed. getracht worden een beperking het aantal benaderde koeien op de Zwolsche markt te verkrijgen, ter voorkoming van ver dere ontwrichting van die markt. Naar aanleiding van een voorstel-GeJdertand inzake opruiming van overtollige kalveren van Regeeringswege deelde de Voorzitter mede. dat bij de Regeering een maatregel in overweging Is om den handel in opgeschetete kalveren in zooverre te vergemakkelijken, dat vervoer naar de markt wordt toegestaan en bij niet- verkoop eveneens transport naar een volgende markt elders onder zekere voorwaarden van controle op de tijdelijke stalling of onderbren ging iai een weide van een erkenden veehouder zoodat de teeltbeperklngsmaiatregelen tooh doel blijven treffen. Overigens zal het hoofdbestuur gaarne doen wat mogelijk is om de autoritei ten ervan te overtuigen, dat afslachting der overtollige vaans- en vette fc den gebruiksveehandel. Utrecht om te geraken trage totnutoe besti vrijwillige vee-arbitral hier Duitschland bestaat, de voorzitter, dat het hoofdbestuur dit v sympathiek acht, maar dat het van de zenlijking vooralsnog moet afzien, omds voor grondwetsherziening noodig ia. Een voorstel tot wijziging van de i dien geest zal worden voorbereid. Voorts kwam nog in bespreking o.a. e* I. Utrecht: „Het hoofdbestui de afd. verzoeke de Regeei ken in het geheel niet binnenkomen, en sbeun trieën. welke thans nog Nede: Den» te latei ig de indius- mbod van Deen«6h vleesoh daarvoor nie do gelegenheid zijn." orzttter zei de. dat de Regeerdng zekei OOK VOOR DE VATEN!!! groote overtolligheid bestaat. Intusschen kam de bevolking niet zoo gemakkelijk oordeelen de handelsovereenkomsten en oompen is van het eene land tegenover het andere. Niettemin zal het hoofdbestuur stappen dosn n meer bèperking van vee-import to verkrij- De volgende Jaarvergadering zaïl te Utrecht worden gehouden. Tenslotte hield de heer P. J. Levle uit Zuid land een causerie over de mogelijkheid van een ouderdomsvoorziening voor bondsleden, resp. van steun aam nagelaten betrekkingen. De be treffende studiecommissie, waarvan spr. voor zitter ls heeft daarover reeds verschillende beepekingen gehouden. De bedoeling is, een spaarkas daartoe te vormen .De vergadering betuigde haar sympathie met het denkbeeld, dat de studiecommissie nader zal uitwerken, arna volgde do rondvraag en sluiting. CHR. BOEREN- EN TUINDERS- BOND Dezer dagen vergaderde het dagelijksch be- „tuur van de Hollandsch-Brabant/sche afdeeling van de Chr. Boeren- en Tuindersbond. Een groot aantal ingekomen stukken was ter tafel, o.a. van do B. v. o. L. voor Land- cn Tulnbouw- onderwUs met verzoek een actie te willen steunen voor: Eet melkbrood". Waar deze ac tie uitsluitend bedoelt propaganda te maken voor bovengenoemd doel. besloot het bestuur dit te «teunen en tevens door te zenden aan de plaatselijke afdeellngen. Een stuk over versnelde afname van zware varkens wordt aan het hoofdbestuur doorge zonden. Waar het graanmonopolie dTukt op de var- Kensmesters en de prijsstijging niet in overeen stemming is met de hoogere graanprijzen, is een hoogere prijs, met versnelde afname alles- Een verzoek om'verlaging heffing op aardap pelen wordt niet gesteund, omdat de inkomen de gelden de tuinbouw ton goede komen. Van C.Z.C. over consumptiemelk regelingen; nogmaals zal gewezen worden op enkele on juiste legelingen. Over beperking van de veestapel in bedrij ven die voor een zeker procent reeds steun ont vangen van akkerbouwgewassenaan H.B. zal een schrijven worden gericht, daarbij wijzend op verschillende onjuistheden in een dergelijke regeling, waarbij sommige «treken ernstig wor den getroffen. Inzake toeslag op spinazie zal een onderhoud met Reg.-Comm. worden aangevraagd. Voorts werd behandeld de wijzigingen ln uit voering verschillende crisismaatregelen. Aan het H.B. zullen uiteengezet worden de grie ven tegen de thans bestaande regelingen Behandeld werd de instelling Centrales en de voordrachten van de L.C.O.'e; enkele perso nen. óiec reeds in de vroegere Centrales zitflug hadden, zijn gepasseerd, wat niet Juist geacht Aan het H.B. zal verzocht worden, hetzij met de gezamenlijke landbouw-organl-saties, of an ders afzonderlijk, verzoeken in te dienen voor een spoedige regeling voor de karwei. In verband met do groote moeilijkheden btf onze tuinders zal aan de Reg.-Comm. verzocht worden een spoedige uitkeering op de produc ten die zeer laag in prijs zijn. Voorts over de aardappel regeling, ook wat betreft de afleve ring bonken en het stellen van minimumprijzen Nog wordt besproken de beperking van de veestapel, welke in de eerste plaats het sterkst moet drukken op de gemengde bedrijven. Ten slotte, over de nog niet uitbetaling inge houden kwart op de aardappelen welke dezen winter zijn afgeleverd; bij H.B. en N.A.C. zal worden aangedrongen op spoedige uitbetaling. Nadat nog verschillende zaken bU de rond vraag zijn behandeld, sloot de voorz. de verg. op gebruikelijke wijze. Gemengd Nieuws. .VIER KNAPEN TE WATER TWEE JONGENS VERDRONKEN. Te Sneek zijn vier zoontjes van den schipper F. Tichelaar in een roei bootje gaan varen in de Franeker Vaart. Zij grepen een motorboot vast om zich te laten trekken, met het ge volg, dat het roeibootje omsloeg. Alle vier jongens geraakten te water. De 7-jarige Piet Tichelaar en de 9-jarige Johan Tichelaar verdronken. De beide andere knaapjes konden tijdig wor den gered. ZWAAR ONWEER BOVEN AMSTERDAM Tijdens een hevig onweder, dat zich, ge paard gaande met zware slagen en stort buien, gisteravond boven de hoofdstad ont lastte, heeft de brandweer uit versohillende punten der stad aanzeggingen gekregen over inslag van den bliksem. Van ernstigen aard zijn deze gelukkig niet geweest, terwijl ook geen persoonlijke ongelukken voorkwamen. De eerste aanzegging kwam uit de Lekstraat, waar de leiding van het electrisch tramnet door den bliksem getrof fen was, met het gevolg, dat een lichtpaal in brand was geraakt en een hek onder stroom was komen te staan. Voor er dingen van ernstiger aard konden gebeuren, had de brandweer het euvel verholpen. Voorts werd er hulp ingeroepen voor een schoor steen van het Luthersche weeshuis aan het Spui, welke door hgt hemelvuur beschadigd was, alsmede door het Nieuwe Huis aan 't Roelof Hartplein, waar de bliksem in een vlaggestok was geslagen, met het gevolg, dat deze op straat terecht was gekomen Ernstiger leek de melding, dat boven een ontluchtingspijp op het terrein van de Ba- taafsche Import Maatschappij aan denWes- terdoksdijk een vlam was waargenomen, doch bij onderzoek bleek, dat ook hier niets ernstigs aan de hand was. DE „POSTJAGERS TE VOET" HEBBEN HUN DOEL BEREIKT EEN HEEFT REEDS WERK IN INDIE Velen zullen zjoh hebben afgevraagd wat het Jot is geworden van de beide jonge Ne derlanders E. G. Greidanus en T. van Hey- ningen, die in December van het vorige jaai elk met een bedrag op zak, dat de 25 gulden niet overschreed, van hun woonplaats Bus- sum vertrokken zijn met het vaste voorne men, Nederlandsch-Indië te bereiken, in de verwachting daar het zelfstandig bestaan te vinden, dat het moederland hun ondanks hun energie niet bieden kon. Onder de leuze: „Overal wonen goede men schen en overal bakken ze brood!" hebben zij, vele avonturen op hun weg ontmoetend, verscheidene duizenden kilometers afgelegd. Het mag in dit verband een eenigszins verblijdend feit genoemd worden, dat dt» beide globe-trotters reeds eenigen tijd gele den het doel van hun geweldigen tocht heb ben bereikt, en dat Greidanus, dank zij de vele introducties, die hij en zijn vriend op vele plaatsen hadden ontvangen, maar ver moedelijk bovenal dank zij de faam die hun was vooruitgesneld, in Indisch-Nederland een goede positie heeft gevonden. Wij twij felen er niet aan, dat van Heyningen hem ook op dezen weg zal volgen, zoo dit niet reeds geschied. Uit een op 12 April te Bombay geschreven reisbrief nemen wij het volgende over: In den middag van 31 Maart komen wij te Karachie aan en stappen direct naar de „Young Men's Christian Association", waar wij elders reeds zulke prettige ondervindin gen hebben opgedaan. Ook hier worden we hartelijk ontvangen; we mogen gebruik ma ken vmi 'n kamer met 2 kribben. We hebben dus weer een dak boven ons hoofd en de rest zal ook wel komen. Daar het ondertus- schen vrij laat geworden is, en wij den con sul niet meer kunnen bereiken besluiten /e er maar alleen eens op uit te gaan om te in- formeeren wanneer hier de K.L.M.-vliegtui- gen arrivieeren. We worden verwezen naar het Bristol Hotel, waar vroeger bemanning en passagiers der toestellen, toen hier nog een nacht overgebleven werd, altijd hun in trek namen. Wie schetst onze verbazing toen we in den eigenaar, den heer Wijsman, een rasechten Nederlander ontdekten. Onmiddellijk noodig de de heer Wijsman ons tot een „drink" uit, hetgeen we niet afsloegen (wat slaan we eigenlijk niet af!), en onder het genot ma een heerlijk glaasje koud Hollandsoh bier vertelden we hem onze wederwaardigheden Ook hij bleek er sympathie voor te hebben en bood ons aan, de maaltijden in het hotel te gebruiken. Weer was een probleem op gelost. Daar we ons echter voor die gelegen heid niet konden „kleeden" wes het ons niet mogelijk gelijk met de andere gasten aan te zitten, weshalve we de uitnoodiging ont vingen vóór of na de officieele maaitijden te komen. Daar toen echter juist de gong voor het diner luidde, en de heer Wijsman ons ver laten moest, namen we afscheid met de af spraak over anderhalf u.ur terug te komen teneinde het vakmanschap van den kok danig te probeeren. We waren een eindje rond gaan loopen, in een parkje op een bank gaan zitten, weer een eindje gaan loopen om na afloop daar van nogmaals te gaan zitten. Onder deze vermoeiende bezigheden verstreek de tijd en precies vijf minuten te vroeg staipten we het hotel binnen, hetgeen gelukkig geen be zwaar was. Op een heerlijken maaltijd voor bereid, installeerden we ons in de eetzaal. Nu is het Bristol Hotel te Karachi zeer be kend en wel in het bijzonder om zijn keu ken. Wij kwamen rechtstreeks uit een land waar men reeds in vroegere artikelen ken nis mee heeft gemaakt en hadden daar een fiikechen honger uit overgehouden. Hoe dan ook dat diner in Bristol verloopen is, laat ik geheel aan Uw verbeelding over. Het middernachtelijk uur was nabij, toen we onze laatste krachten bij elkaar raapten oen ons naar huis te begeven Den volgenden morgen stonden weer druk ke bezigheden op het programma. Te tien uur zou het vliegtuig uit Indië aankomen, om een uur later, na getankt te hebben, zijn vlucht te vervolgen. De afstand tot het vliegveld was volgens de mededeeling van de mensohen die het weten konden, ruim één uur loopen en daarom namen wij het wi6se voor het onwisse en hielden er reke ning mee, dat we twee uur noodig zouden hebben. Na een uur wandelen was dan ook het vliegveld nog niet in zioht; zelfs niet de groote Hooge hangar, welke zich erop bevinden moet. We keken elkaar eens aan, innerlijk voldaan, dat we zoo handig waren geweest er een extra uurtje voor uit te trek ken, doch niet zoo'n klein beetje verontwaar digd jegens onze „voorlichters". Tegen negenen kregen we het veld zioht en, dichterbij komende, zagen we dat er een vliegtuig stond! We versnelden onze pa6 en ontdekten tot onze groote verbazini een donkere romp en groote lichte vleugels Even later kwam ons een vrachtwagen achterop rijden, welke wij onmiddellijk an nexeerden. Hetgeen we voor onmogelijk had den gehouden, bleek de naakte waarheid te zijn: het was het Indië-vliegtuig van de VRIJDAG 20 JULI HUIZEN 301.5 M. NED. CHR. RADIO VEREENIGING 8.00—8.15 Schriftkaing en meditatie. 8.15—9.30 Gramofoonmiuziek. 10.30—11.00 Morgendienst door Ds. B. J. C. Rijnders. 11.00—12.00 Cel'lo-recital door George van Scager. A. d. vleugel: Andrë Jurres. 12.00-12.15 tun. Politieberichten. 12.15—1230 nn Thom Denijs, bariton, ringt met pianobegeleiding. 1230—1.15 nm. Populaire bespeling van het rtudio-orgel door J. Bieselaar. I.152.30 n.ni. Gramofoonmuziek. 230—3.00 nn. Leren van Ghr. lectuur. „Zeventiende-eeuwsdhe ondernemingsgeest in een Veluwsah stadje" van L. E. 3:003.45 n.m. Liederen-recital door Gré Veeribaas, alt A. d. vleugel: Bruno Oppen. 4.00—4.45 am. E tsemble v. <L Horst, (viool cello, klarinet en piano). 4.45—5.15 n.m. Orkestmuziek (gr. platen). 5.15—d.00 nm. Ensemble v. d. Horst. 6.006.30 c_m. Marschen uit alle landen. (Gramofoonmuziek). 6.30—6.58 n.m. „Irissen en Pioenen", door A. J. Herwag. 6.58—7.00 n.m. Overschakeling op den ver sterkten zender. 7.00— ±7.15 n.m. PolitieberidSfcen len Ned. Chr. Persbureau. ±7.15730 nm. Gramofoonmuziek, of „Een greep uit het dagelipcsch gebeuren". 7308.00 nm. Literair halfuurtje. C. Rijns dorp: „Het Chr. Letterkundig Tijdschrift „Opwaartsche Wegen". 8.009.00 n.m. Orgelconcert door Jan Zwart uit. de Luthersche Kerk, Kloveniers burgwal. te Amsterdam. 9.00930 am. „Stedebourw en landsahap- schoon". door Ir. J. D. J. Waardenburg. 930-11.00 n.m. NCRV-Klein-orkest, oJ.v. Piet van den Hurk. II.00—1130 nm. Gramofoonmuziek. HILVERSUM 1875 M. VJV.R.A. 8.00 Gramofoonmuziek. V.P.R.O. 10.00 Morgenwijding VJUA 10.15 „De Krokodil". Een fragment uit „Schkid", de republiek der vagebonden, van G. Bjeldch en L. Pantelejew. vertaald door S. van Praag. Voordracht door Frans Nien- 1030 Orgelspel door Jdh. Jong. 11.00 Frans Nierihuys draagt voor; „De elfde". Henri Barbusse. 11.20 Beroemde violisten en pianisten spe len gramofoonmuziek 11.45 Gramofoonmuziek. 12.00 Sluiting. A.VJ2.0. 12.01—1230 nm. Gramofoonmuziek. 12.30—2.30 nm. Kovacs Lajos en zijn or kest. Tussdhenspelen van gramofoonmuziek. i 2.30—2.50 nm. Mevr. Ida de Leeuw van Rees bespreekt het knippen en verwerken van de blouse van het gratis AVRO-knip» patroon. 2.50—3.10 nm. Gramofoonmuziek. 3.103.30 am. Zang door Bussum's dames koor o.h.v. Jacob HameL A. d. vleugel: Jacques Hamel. 3.30—4.00 nm. Gramofoonmuziek. 4.00 nm. Shilting. VJLRA. 4.00 n.m. Overschakelen naar den zender Kootwijk. 4.15 n.m. Gramofoonmuziek. 4.30 om. Na 'schooltijd. Roken Numan ver telt: „De nieuwsgierige prinses", Garla Si- 5.00 n.m. VARA-orkest oJ.v. Hugo de 5.45 nm. Muzikaal allerlei. 6.00 nm. VARA-orkesL 6.45 nm. Muzikaal allerlei (vervólg), 7.00 n.m. Orgelspel door Cor Steyn. 7.30 n.m. De Corporatieve Staat „Cor poratieve staat en fascisme". Lezing door L. J. Kleyn. 7.50 nm. Gramofoonmuziek. 7.57 nm. Herhaling S.O.S.-fceridhteo. 8.00 nm. Sluiting. V.P.R.O. 8.01 am. Lezing: Leiden in het licht van de kerkgeschiedenis. Spreker: Ds. E. J. v. d, Brugh. ±9.00 n.m. Cursus. 2e voordracht De na- tuurmenschen en wij. Spreker: Dr. H. Th. Fischer. (In de pauze van het Kurhaus con cert). ±10.15 nm. (Na het Kurhaus-concert) Vrij* Godsd. Persbureau. ±10.20 am. Vaz Dias. 10.30 nm. Declamatie. Ben Royaards en Georgette Hagendoorn. VJULA. 11.00 om. Een half uurtje Jazz. (Gramo- I foonmuztiek) 1130 nm. Voor ekk wat wils! (Gramofooi»» muziek). 12.00 Sluiting. BUITENLAND 7.35 (Ook 1.35, 3.20 en 8.00 nm.) Straats burg 349.2 M.: Reportage van de „Tour de France". 8.50 nm. Russieh concert o.l.v. Entile Cooper. 5.35 n.m. Keulen 455.9 M.: Wilhelm Striena zingt ballades. 8.20 n.m. Daventry 1500 M.: Han Beuken en Wouter Denijs spelen op 2 vleugels. i 9.45 nm. .Ballo delle Ingrate" van Monte verdi, m.m.v. Ccmchita Supervia. 9.05 nm. Milaan 368.8 M.i Symphonde-oon- cert o.l.v. ligo Tansind. 9.20 nm. Monte Cemeri 257.1 M.: Concert m.m.v. de zangeres Low. Skaya. 9.20 am. Leipzig 382.2 M.: „Der zebroch- chene Krug". blijspel van Heinrich von Kledst. 935 nm. Warschau 1411 M.: Concert, (Wagner, Franck, Liszt). K.L.M.! Verdraaid, waarom reed die chauf feur ook niet harder! Het was nog maar een kwestie van een pear minuten toen er beweging in het toestel kwam. Zijn neus naar den wind draaiend nam het zijn aan loop. was even later los Van het veld cn verdween, langzaam stijgend in westelijke richting. Voor het gebouw van de lucht haven stonden we het na te kijken. Binnen troffen we den agent van de K.L.M. mog be zig met zijn papieren. We vertelden hem va,n de strop, die we net gehaald hadden. „Tja", zeide hij, „vandaag waren ze twee uur vroeger dan gewoonlijk. Jammer voor jullie, maar niets aan te doen." Hij noodig- de, als een pleister op de wonde, ons uit mee terug te rijden en bij hem te ontbijten. De afstand van het veld tot de stad, op zijn kilometerteller afgelezen, bleek 9 mijil te be drogen. Om dien afstand in een uur te loo pen, moet je op zijn minst een Nurmi zijn! ONTPLOFFING AAN BOORD VAN EEN MOTORBOOT SCHIPPER EN DEKKNECHT ERNSTIG GEWOND. Aan boord van de motorboot „Pri mus", ligplaats hebbend aan het ter rein van de Stoomvaart-Mij. „Neder land" aan de Sumatrakade te Amster dam, is een luchtketel, welke zich in de motorkamer bevond, in de lucht gevlogen. De slag was tot in verren omtrek hoorbaar. De schipper en de dekknecht, die zich in de motorkamer bevonden .liepen ernstige verwondin gen op. Nadat door de Mij. „Neder land" de eerste hulp was verleend, zijn de slachtoffers, resp. woonachtig te Zaandam en Koog a. d. Zaan, naar het Wilhelmina-Gasthuis vervoerd. Naar de oorzaak van het gebeurde wordt een onderzoek ingesteld. Zie de maan schijnt... Ja, past u maar op, want in donker moeten stilstaande auto's tegenwoordig weder I verlicht zijn. (Wie dit ver geet... „krijgt de gard I") Lichten op in donkert Rechtzaken» HUWELIJKSZWENDELAARS Voor de Amsterdamse!^ rechtbaiik hebbon na elkander terechtgestaan een 39-jarige handels- ofschoon van elkander,, bestaan volkomeu on kundig, hun leege portemonnaie tijdelijk had den gespekt door c-en tweetal vertegenwoordig sters van het zwakke geslacbi. onder het voor wendsel. dat zij zoo graag in het huwelijk^. Dootje wilden stappen. voor een behoorlijk bedrag op te lichten. De handelsreiziger had door middel van al lerlei fantastische verhalen kennismaking ver kregen met een weduwe, die wel een huweijjks- aunzoek van de hand wees doch haar goed hart op een andert wijze liet spreken, toen de man allerlei hartroerende verhalen ophing. Met haar zuster werd de weduwe bewogen tot af gifte van bijna f 150D, w.o. e^n borgstelling van f 1000. Eisch 1% jaar gev.straf. De electro-technicus had op dezelfde wijze als de vorige verdachte kennismaking aange knoopt met een dienstbode opgelicht. Eisch acht maanden ge\ De verdedigers vroegen clementie Uitspraak 24 Juli a.s. f 60 FEUILLETON UIT HET ENGELSCH yAN CHARLOTTE M. YONGE VEtTps ti Zooals u weet, hebben ooms oogen veel geleden door aijn ziekte en heeft hij mij ,veel gebruikt Hij heeft een knecht, waar de man vandaan is, weet ik niet, 't meert heeft hij, dunkt me, vavi een Savoyaard. Hij is, evenals meer kwade zaken, een erfstuk ,van den ouden generaal. Hij wordt Grevono genoemd. Hij was, ronduit gesproken, ge wend aan onbeperkt gezag en beschouwde ooms verblijf in ons midden als een aan matiging waarmee hij volstrekt niet was in genomen. We konden zien dat hij vreeselij afgunstig was op mijn vader en mij, en alles wat hij kon, doen wilde om ons uit ooms eaken te houden; maar gelukkig kan hij geen dragelijk Engelsch schrijven, ofschoon hij alle telen, die gij wilt, kan spreken. Wel nu, die knecht en ik kwamen in botsing over een rijknecht die in het dorp va-i allerlei kwaad had uitgevoerd, en dien mij opgedragen werd uit zijn dienst te ontslaan. Bij die gelegenheid werd Gregorio onbe schoft en deelde me mede, dat ik niet zoo vast op mijn erfrecht moest rekenen. Hij wist iets dat den kanunnik f.i mij wat lager toon zou doen aanslaan. Mijn vader is er altijd voor. onaangenaamheden te ver mijden, en aeide dat het een bedreiging was die niets beteekende, dat het ook niets hielp om ons over Gregorio te beklagen en we zijn onbeschoftheid maar moesten verdra gen. Doch kort daarop verzocht oom Alwyn me een papier dat weg was te gaan zoeken, en kreeg ik bij het doorsnuffelen van e.*n cassette, een huwelijks-acte tusschen Alwyn Piercefield Egremont en Alice Headworth in handen; van toen af kwamen de onbepaalde herinneringen, waarvan ik u vertelde, weer in mij op." „Wat hebt gij toen gedaan?" „Ik vond dat ik er vader over moest raad plegen, en verwachtte te hooren dat zij dood was en dat er geen verdere notitie van de zaak behoefde genomen te worden. Maar hij was zeer ontsteld toen hij hoorde van die akte, en wilde het nauwelijks gelooven. Hij zei, dat een vriendin mijner grootmoeder te Freshwater haar bericht had gezonden van den omgang van zijn broeder met de jeug dige gouvernante en dat zij onverwijld op reis gingen om er een eind aan te maken, maar ons met de Duitsche meid alleen von den, die verklaarde, dat juffrouw Head worth met mijnheer Egremont ia zijn jacht weggegaan was. In geen zes weken had men iets van mijn oom gehoord en toen hij terug kwam, had hij hevige woorden met den ouden generaal, doch hij ontkende bij hoog en laag dat hij getrouwd was. Ik vrees dat dit alles was, wat de oude zondaar ver laagde en rij vertrokken te zamen in hun jacht naar West-Indië, waar het verbrandde: maar, zooals u weet, kwamen zij nooit in Engeland! terug, aangezien zij regelrecht naar de Middellandsche Zee gii'gen, waar zij to Sorrento hun hoofdkwartier opsloe gen en er bleven kruisen totdat de generaal - 1 1 nu tien jaar geleden, stierf." „Ja, ik heb hen eens te Florence ontmoet en vond hen twee vervelende, beklagers- waardij,c menschen. Men beschouwde de i g.aeraal als een zonderlinge replies van den ouden losbol uit de dagen van het Regent schap, en men had medelijden niet zijn neef die zijn leven bedorven had door dat rond zwerven met den ouden man. Het was een waarschuwend voorbeeld en ik ben blij di.t gij er u aan gespiegeld hebt, Maik." „Na den dood van den ouden man is hij in Londen zijn club-leven weer begonnen en is hij slechts zelden in de buurt van zijn oude bezitting geweest; ja, tot kert geleden ls de plaats verhuurd geweest, en dat zou hij gaarne weer doen, maar zonder de noo- dige reparaties is dat onmogelijK. Daarom kwam hij er om daarin te voorzien en werd er ziek. Maar om terug te komen op hetgeen mijn vader mij vertelde. Hij was ontsteld bij het hooren van de trouw-akte, want hij had blind geloofd aan de verzekering van zijn broeder, dat er geen huwelijk had plaats gehad, en hij zeide dat juffrouw ileadwort.. zoo kinderlijk en eenvoudig was dat men haar gemakkelijk door een voorgewende huwelijksplechtigheid had kunnen bedrie gen. Hij zeide, dat hij nu inzag hoe ver keerd hij had gedaan met aan zijn schoon moeder al de brieven over „die ongelukkige zaak" uit zijn handen té geven; zonder ze eerst in te rien; maar hij was toen gehert vervuld met de ziekte mijner moeder, en zooals hij zeide, was het nooit als een plicht in hem opgekomen om op te sporen wat ei van het jonge meisje geworden was en te maken dat er goed voor haar gezorgd werd. Mevrouw Egremont beweert, zooals u weet. dat „laissez faire" ons familiegebiek is en dat onae eerste gedachte is hoe iets niet te „Ja, volkomen verstooting was in derge lijke gevallen de gedragslijn, die het voriec geslacht volgde cn ik geloof dat mijn mot^ der zeer streng moet geweest zijn," „Een tweede reden voor mijns vaders handelwijze was de vrees om zijn broeder in moeilijkheden met generaal Egremont te wikkelen, waarbij hij zelf bevoordeeld zou zijn. Daarom bevreemdt het mij niet zor zeer, dat hij de geheele zaak liet zooals ze was en zelfs nooit omkeek naar de brieven die er zeker waren. Ik kon er hem niet tce krijgen om er met mijn oom nver te be ginnen; maar mevrouw Egremont was sterk op mijn zijde en vond dat zoo iets moest onderzocht worden en aangerien ik het papier gevonden had, was 't het beste dat ik er over spralc. Bovendien was het niet uit te staan dat Gregorio zich aanmatigde ons door dergelijke toespelingen bang te maken „En heeft er al dien tijd een vrouw met een gezin op een buitentje gewoond?" „Tante Margaret, hij heeft haar nooit weer gerieri of van haar gehoord, sedert hij haar te Dieppe verliet! Zou u kunnen gelooven, dat hij zich zelf als een slachtoffer be schouwt? Hij had geen ander plan dan zich le umuseeren met het mooie gouvernantctje en nam welstaanshalve mijnheer en me vrouw I-Ioughton, menschen van verdachte reputatie, maar dat wist rij niet, mee aan „Ik heb wel van hem gehoord" zei Ladv Kirkaldy veelbeteekenend. „Zij moet een goede vriendin voor het annc meisje geweest zijn", zei Mark. „Op een gerucht dat Lady de Lyonnais in aan tocht was om haar duchtig de its te lezen liet het arme dwaze meisje zich overreden om met hem mee te gaan in het jacht, maar daar waakte mevrouw Houghton over haar als een draak. Zij maakte dat zij in een klein plaatsje op Jersey binnenliepen, liet hen, zonder dat mijn oom het wist, in ondertrouw opnemen, en zorgde dat zij trouwden. Wederkeerig trachtten zij elkaar te ver schalken, terwijl juffrouw Headworth zelf volkomen onschuldig was en van de rechte toedracht der zaak niets wist, en, ik weet niet of ik het een verontschuldiging voor oom Alwyn moet noemen of niet, maar tot op dit uur is hij niet zeker of het een wet tig huwelijk is, mijn vader geloof', dat niet en beschouwt het als een jeugdige onbe zonnenheid. Hij liet haar onder toezicht van mevrouw Houghton te Dieppe op kamers wonen, terwijl hij op dringend bevel van den generaal huiswaarts keerde. Hij vond den ouden man naar lichaam en geest in zulk een toestand, dit tracht hij me op te dringen, dat dit een verontschuldiging voor hem was om de geheele zaak te ontkennen en van dien tiid af was hij, volgens zijn zeggen, als aan handen en voeten gebonden door dc tyranviie van den generaal. Hij had plan gehaiïTiet geheim te houden, haar een toelage te geven, en haar van tijd tot tijd te gaan bezoeken, maar vóór zijn reis naar West-Indië kon hij er slechts eenmaal ko mevi. De geheele zaak was, zooaLs hij zei.le in de war geloopen door zijn schulden, die schulden die ook uit den boedel nooit af betaald zijn. Waarschijnlijk wantrouwde de generaal hem, want hij verminderde züa inkomen en hield hem steeds bij zich; mi hij schikte er zich in om der wille zijner vooruitzichten en omdat hij het einde van den ouden man veel spoediger op handen meende, dan 't werkelijk was. Ik verklaar u, dat toen ik naar hem luisterde, het bijna was of ik hem hoorde zeggen, uat hij zijn '/iel aan Satan verkocht had. Na den dag cat hij met de Ninon weggezei'd is, heeft hij nooit geschreven, nooit moutte gedaan 'nn iets te hooren van de vrouw, ier levens geluk hij verw had, behalv9 éénma?l D.ejipe waar hij door Gregorio onderzoek naar haar liel d- en." „Hoe! Door dien knecht?" „Ja, ik geloof dat ik verwonderd keek, dat er zulk een tusschenpersoon was ge bruikt, want oom Alewyn voegde er als opheldering bij dat de knecht, hoe wist hij niet dienstbaren weten altoos alles achter het geheim was gekomen en als vreemdeling het meeste kans had haar op te sporen." „Ik geloof zeker, dat hij van die weten schap gebruik maakte om Alwyii geduren de het leven van den ouden man in zijn macht te houden." „Ik twijfel daar niet aan, en hii dacht met mij hetzelfde spel te spelen. Ik kan dien man niet aanzien of hij doet me denken aan een soort van duivel in mensclieJijke ge daante. Toen ik mijn oom vroeg of .jij niet kon gissen wat er van haar gewjrden wus, stak hij zijn handen omhoog cn trol< zijn gezicht tot een afschuwelijke grijnslach. Ik had hem bij .zijn keel kunnen pakken." (Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 8