Bescherming van de openbare orde DONDERDAG 19 JULI 1934 TWEEDE BLAD PAG. 5 De etalage van een sigarenzaak op den hoek van Singel en Raadhuisstraat te Amsterdam, waar een motorrijder, binnenreed; twee personen werden gewond De Koning en Koningin van Engeland verlaten de door De „Signalhom", waarmede een expeditie onder leiding van Noel Humphreys uit Londen haar de Zuidpool ver hen geopende gemeentebibliotheek van Manchester. Bouw trekt. Een 20-jarige zoon van den Poolreiziger Shackleton bevindt zich onder de-bemanning. en inrichting kostten ruim drie miüllioen gutden. Rechts: Een historisch stuk: de doopvont, waarbij zich de doopmoeilijkheden met koning Radboud zouden hébben afgespeeld. oiakende havenarbeiders van San Francisco hebben een wagen met inhoud omgeworpen. Een sterke militaire- en politiewacht ziet verdere stakings-excessen te voorkomen. De waterwerken, een der prachtigste gedeelten van den tuin van Castel Gandolf o bij Rome, dat na grondige en uitgebreide restauratiewerken in zijn ouden luister werd hersteld. EERSTE KAMER OVERZICHT Vergadering van 18 Juli 1934. De Eerste Kamer heeft gisteren het wets ontwerp: nadere voorzieningen ter bescher ming van de openbare orde afgedaan en met groote meerderheid aangenomen. Gelijk te verwachten was. Niet onduidelijk werd den minister zelfs te kennen gegeven, dat men bereid was ook verder strekkende maatregelen te aanvaarden, teneinde aan de stelselmatige ondermijning van het over heidsgezag paal en perk te stellen. Scherpe maatregelen daartegen zullen stellig in de Eerste. Kamer op geen verzet stuiten. Vrij wel iedereen voelt, dat zij noodig zijn om verdere verwildering en demoralisatie van ons volk te voorkomen. Het snood bedrijf van geraffineerde opruiers, die dag aan dag de onkundige massa opzetten tegen de wet tige overheid, kan ook kwalijk verdedigd worden. Dat doet zelfs de heer Mendels niet, die niettemin het zeer gematigde ontwerp van minister v. Schaik onaannemelijk noemde. Z.i. zullen de thans voorkomende excessen vanzelf weer verdwijnen, vooral als 'n vrijge" vige sociale politiek gevoerd wordt Hier open haart zich de typische fout der revolutie, die 6lechts oog heeft voor de verschijnselen en den giftigen wortel, waarmee men zelfver- want is, het liefst ongemoeid laat. Het is een vergissing van den heer Mendels, dat die verschijnselen, welke hij niet in be scherming neemt, zoo onbeteekenend zijn en slechts als incidenteel kunnen worden beschouwd. Dat kan niet meer; achter de ze dingen schuilt systeem, werd hem zoo wel door den minister als door de overige 6prekers voorgehouden. Dat is den soc.-dem. woordvoerder echter niet bij te brengen en verder poogt hij met groot casuistisch ta lent de ontworpen bepalingen, die slechts de bestaande verscherpen, belachelijk te maken en als gevaarlijk en onjuist voor te stellen. Hij ziet deze dingen juist van den verkeerden kant. De verscherping van de bepalingen van het Strafwetboek wordt af gekeurd, omdat z. i. de persoonlijke vrij heid al te zeer aangetast wordt door het machtsapparaat van den Staat. De zaak staat anders. Het is zoo, dat het wettige staatsgezag op allerlei wijzen wordt aange tast en de gemeenschap moet worden be- scheimd tegen dergelijk gevaarlijk optre den, dat op revolutionair gedoe bedacht is en daardoor gevaren voor land en volk op levert in een tijd vol van groote moeilijk heden, waar we juist doorheen moeten zien te komen in onderlinge samenwerking. Re volutionaire onrust en spanningen brengen de grootste govareiV en het is de taak der overheid ons volksleven daartegen te be- Bchermen. Minister v. Schaik doet slechts - een be scheiden poging om tegen de bestaande ex cessen, die van grooter omvang zijn dan som migen wel vermoeden, op te treden. Voor koming is daarbij in de eerste plaats zijn bedoeling, maar werkt de preventie niet voldoende, ja, dan moet ook kunnen wor den ingegrepen en gestraft. Stapvoets gaan we verder; zoo noodig echter zal scherper worden opgetreden. Of de minister verder zal gaan moet dus worden afgewacht. Vermoedelijk zal hij het niet kunnen laten bij wat nu tot stand kwam. De gebeurtenissen van de laatste weken hebben ook in dit opzicht weer iets geleerd. Een lange rede van Mr. Mendels kan daarvoor liet oog niet doen sluiten. We verheugen ons dan oolc over den krachtigen steun, die den minister werd ge boden, al raakte Prof. Steger met zijn wijs geerige beschouwingen wel wat erg ver van huis. Zakelijk was hij met zijn zedelijk heidsbeschouwingen. ook niet meer op het terrein van het wetsontwerp, zoodat de voorzitter reeds met zijn hamer gereed zat, toen betrekkelijk onverwacht het einde kwam. De minister had tegenover zijn eenigen bestrijder zijn argumenten gereed en het viel niet moeilijk aan te toonen, dat de verkeerde blik niet aan de zijde van den verantwoordelijken bewindsman was, maai bij den senator, die wel met veel geest, maar niet met veel kracht voor een uitr voerige bestrijding zorgde. Veel van zijn argumenten was niet ter zake dienende, zoodat het „onaannemelijk", dat als conclu sie was uitgesproken, niet als juistkon worden aanvaard. VERSLAG nadere voorzieningen ter be scherming van de openbare orde De heer DROOGLEEVER FORTUYN (Dito.) achtte bet wetaomfwe: is noodle en allerlei lijdelijk zal g-eüegen zijn in die preventieve werking, toepassing zal zeker niet voorzichtigheid sohieden door de rechterlijke macht. Sche orl/tdak en aantasting i methoden een uiting van de opvatt miende stnoomi' al die bewegingen is een politiek. We gaan ons strafrecht met deze novelle. Er is 's ministers voorstellen: de tig genioeg om alles te straffen waartegen het wetsontwerp zich richt. De nerheiid deringen, een drukkerij e lijke. De rechterlijke macht is bereid tot volgen en snel en zwaar straffen van allerlei delicten wa^r men vroeger heel anders tegen- ïelidingen. gaan we spreek-, schrijf- en he spreek-, schrijf- en verspreidingsdelict ko- 'men we l op den verkeerden weg. De minister legt zich in deze dingen vast op het formeele. Van zulke wetgeving wil de heer Mendels nie'te niet fraai gesproken kleinigheden, wordt, maar die mei ga.an. Deze maatregelen blijven toepassing als de grof- en vu'"" gen vorm worden gekleed. De minister wil allerlei, dat lijk onwenschedijk en laakbaar is. strafbaar klacht, kan Alles wikkende en wagende, geldt één woord als conclusie: onaannemelijk. Na de pauze sprak Prof. STEGER (R.K.). I meende, dat het wetsontwerp 1 plicht zijn verworden, zi ju ^vergiftigd en tegen imoet stel'lin Slling genomen worden, lijning is een systeem en dat moet wordei geheim optreden der wwingt tot optreden en tot scherp optreden in het belang van den staat en van de burgervrij heid. Desnoods moeten in het algemeen belang vrijheidsrechten worden opgeofferd. Het leven het den heer Steger Ook tegen de openbare oneerbaarheid moet de overheid optreden. Kan daar bij wet -1-1 Iets tegen gedaan woi wordt bij jong kwetst Dat is e De heer POELEMA (C.H.) wilde casuïstiek en zeker niet in de ridicule tick, op wolk gebied de heer Mendels zich bij dit "wetsontwerp een goed leerling toonde van den heer Dingbeek. Het wetsontwerp is in zijn vorm zeer ge matigd. We waren gewend- aan gro-o-te vrijheid van baweigimg en mefeningisuiting. Die vrijheid kan echter slechts duren, zoolang de autoriteit van den bestaamden 1 teerd. Gaat men dien n ds de oude vrijheid ar moet het gezag kradhtlg optreden. Cr.itiek het verleden liet den staatsvorm ongemoeid. i het i uiet individualistische strafrecht niet zonder meer te handhaven. Het staatsgezag moet nu be schermd tegen de aanranders er van. Het gaat niet om de bescherming van het individu tegen het staatsgezag. Zóó gezien is het wets ontwerp in den vorm matig. Aanvulling "er van zal wel spoedig noodig zijin. B.v, ten aandien van' het begrip: r gezag. Daaronder ibaar geaag in ludlë vallen! Waarom heeft men in 1928 het proces tegen de Indische studenten niet tot het einde doorgezet? De vrijspraak is toen geweest een sflag in het gezicht van het Nederlamdsche volk. Betwijfeld werd of de formule voor die belee- gezagsdragers. Te dezer zake ons volk gekwetst. Gedoeld akkelijk vallen. Dat kan zoo niet blijven. De rechterlijke, macht heeft meermalen het rechtsgevoel van nos volk gekwetst Gedoeld werd op het. reedis genoemde proces en op von nissen een aanzien van onzedelijke lectuur. Dergelijke vonnissen tastten het gezag, aan en ondermijnden het optreden der politie.. In den laatsten tijd gaat het gelukkig beter. De indiening van het wetsontwerp werd dan ook toegejuicht MINISTER hij van oor heer Mendels deel, dat de Regeering bij niet met economische en politieke maatregelen volstaan kan om de aanslagen op de openbare orde te bestrijden, maar ook strafrechtelijke maatregelen heeft te nemen. Onze wetgeving miste sanctie op de beleedl- ging der overheid, gelijk reeds deed zich ook 3 het anders en geconstateerd. Het sehiedt belecdigïng syE zijn maatregelen tegen dergelijke volksvergif- tiging onm.shaar. De Regeerin-g heeft den De heer Mendels meent, dat a-I die. dingen vanzelf wei terecht komen. Gp dat standpunt kan de Regceriog zich niet steileu. De minister zou zich medeplichtige achten, als hij niets deed. schrift afkeurt, gesteld worden buiten de strafwet? Waarom zou inidivldueele beleediglug strafbaar zijn en beleed'iging van het openbaar gezag straffeloos? Dat is ongerijmd. Crütlek blijft in ruime mate mogelijk. De heer Mendels noemt nu wel alMerled voor beelden uit het verleden, maar de ractie op de massa is thans veel grooter. Wat de grbe-pebeleeeddging betreft, deze slaat zoowel op natuurlijke groepen als op aan geduide groepen. Oorspronkelijk was de bepa- In deze tijden van groote tegenstellingen en Innerlijke geprikkeldheid heeft de regeering aan dit ontwerp behoefte om, nu misbruik ge maakt wordt van de bestaande volksvrijheden, te voorkomen, dat van die volksvrijheden op den duur piets meer zou overblijven. heer Mendels heeft hem bij wijze van geestig heid ingelijfd bij een partij, waarmede hij niets te maken heeft (Nationaal Herstel). Hij zal het op prijs stellen als de heer Mendels voortaan zich van dergelijke geestigheden zou willen werd aan gen o: men. (Tegen: soc. De vergadering werd uur. Dan worden eenige deld, die Dlnsdagavond in de afc onderzocht. Het wetsontwerp 24 tegen 10 stem- irdaagd tot heden 11 ;en-zijn Uit Oost-Indie INDIE EN DE NIEUWE SPELLING BATAVIA, 18 Juli (Aneta). De Memorie van Antwoord op het afdeelingsverslag van den Volksraad over de begrooting voor 't de partement van Onderwijs en Eeredienst voor het dienstjaar 1935 bevat een mededeeling om trent de door minister Marchant voorgestel de wijze van spelling. Den minister van Koloniën zijn inlichtin gen verzocht, doch deze zijn nog niet ontvan gen. Indien in Nederland de nieuwe spelling op de scholen dwingend wordt voorgesc" ven, zal deze ook in Indië ten spoedigste den ingevoerd. Voorts wordt in de memorie van antwoord nc-g medegedeeld dat de contin genteering van het onderwijs geen schade lijke gevolgen had. DE AJM.VJ. EN DE WERKLOOZEN BANDOENG, 18 Juli (Aneta). Het „A.I.D. de Preangerbode" informeerde naar den stand van zaken betreffende de werkloozen- zorg, welke door de Amsterdamsche Mij. voor Jongemannen wordt uitgeoefend. De leiding van de A.M.V.J. deelde aan dit dagblad mede, dat door de opleving in thee en rubber verscheidene werkloozen geplaatst De tehuizen waarin de werkloozen waren ondergebracht zijn thans gedeeltelijk ontvolkt waardoor een concentratie van deze behuizing mogelijk geworden is Van de werkloozen, welke huisvesting ge vonden hadden in de kolonie Djajagiri in het Lembangsche, hebben enkelen een betrekking kunnen vinden zoodat de exploitatie van deze kolonie wellicht binnenkort zal worden stop gezet. De nieuuwe werkloozen, die zich bij de A.M.V.J. aanmelden, zijn hoofdzakelijk af komstig uit de suikercultuur. VERDUISTERING GEPLEEGD? MAKASSAR, 18 Juli (Aneta). De heer D. L.. die juist gekozen was als lid van den ge meenteraad van Makassar, is, als verdacht van verduistering, in preventieve hechtenis gesteld. OVERSTELPENDE AANVOER VAN JAPANSCHE WAREN BATAVIA, 18 Juli (Aneta). Het „Bat. Nieuwsblad" deelt mede, dat, in verband met de groote aanvoeren van Japansche goederen met de Nipponbooten, een groote bedrijvig heid in de haven van Cheribon heerscht. Zelfs is hierdoor plaatsgebrek ontstaan. NIEUWE DIRECTEUR POSTSPAARBANK IN INDIE BUITENZORG, 18 Juli. (Aneta). De heer B. R. A. Grotjohann, thans tijdelijk belast met de waarneming van de functie van direc teur van de Postspaarbank, is definitief als zoodanig benoemd. ROFFELR1JMENM Hongerstaking Als de meeuwen honger staken Is dat ook al geen'festijn: 't IJselmeer moet door die staking Vol met doode spiering zijn. Duizendtallen meeuwen streken Er op Urk en Schokland neer Om te ruien, en ze eten In geen veertien dagen meer. Eerst wanneer ze uitgeruid zijn Trekken ze er weer op> uit Om de spiering te verklaren Tot hun welbegrepen buit. Onder die bedrijven drijft de Spiering bij miljoenen rond Die normaal z'n weg in massa Naar de meeuivenmagen vond. TJrk zit zeer met die invasie Van het meeuwenlegioen, En de zon schijnt er het hare Bovendien nog bij te doen: Onbeschrijfelijke geuren Stijgen uit het IJselmeer En verstoren de genieting Van het kostelijke weer. Dat de meeuwen honger staken Mag volkomen wettig zijn, Voor de Urkers en hun gasten Is liet zeker geen festijn. (Nadruk verboden.) LEO LENS HET WRAK DER „KOTA BOENAN" GORONTALO, IS Juli (Aneta). Het wrak van de „Kota Boenan" is eenige uren nadat de brand aan boord uitbrak, op ongeveer 6 mijlen ten "Westen van Gorontalo, door de „Mast o er" drijvende en brandende aangetrof fen. Nadat de brand gebluscht was, werd het wrak op het strand gezet. De brand is vermoedelijk ontstaan doordat de verongelukte Chineesche passagier, die nog steeds wordt vermist ,op onvoorzichtige wijze met rookmateriaal omging. PROV. STATEN VAN Z.-HOLLAND In de vacature, cmtstaa-n in de Prov. Staten vari Zuid-Holland door het overlijden van den heer E. van Duin, is benoemd verklaard de heer W. F, C. Baars, te Rotterdam. CRISIS-ARBITRAGE COMMISSIE Door den minister van Economische Zaken is s secretaris toegevoegd aan de Crisis-arbitrage- immissie Mr. F. M. H. S c h o k k i n g, tijdelijk ambtenaar bij het laodbouwcrisLsbureau van Eco nomische Zaken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5