lliruiuc jCriïtsrtjr (tToitmnt AvanG Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken BINNENLAND. SCHOENEN CHEMISCH REINIGEN VERVEN PALTHE - ALMELO VACANTIE-ADRESSEN abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5225 Bureau: Breestr-jat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 19 JULI 1934 15e Jaargang gtobertmtiepripm: Van I tot 5 regels 1.17'/> Elke regel meer 0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regeb 2.30 Elke regel meer 0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17 Va Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau v. wordt berekend 0.10 DE BEDE VAN AGUR Het valt helaas niet te ontkennen, dat de gerechtelijk geconstateerde criminaliteit (misdadigheid) in 1933 is toegenomen; dit volgt met wiskundige zekerheid uit de voorloopige, maar waardevolle cijfers be treffende de onherroepelijke veroordeelingen wegens rechtbankzaken, samengesteld door het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het indexcijfer van alle groepen van straf bare feiten tezamen (zonder de Rijksbelas tingovertredingen) van 1933 was 7 hooger dan het overeenkomstige cijfer van 1932 (resp. 97 en 90); het bleef evenwel nog on der het niveau van de jaren 1911 tot en met 1913. Dat we nog, na zooveel jaren van oorlog en crisis, beneden het niveau van 1913 ble ven, moet met dankbaarheid genoteerd worden; maar tot optimisme mag ons dit niet verleiden. Want blijkbaar zal de toe name, vooral van economische misdrijven, welke in 1933 geregistreerd moest worden, zich nog verder ontwikkelen. Er zijn im- mers, aldus lezen wij in het Maandblad voor Berechting en Reclasseering rechtban- ken en strafgestichten, die op het oogen- blik met de handen in het haar zitten, om dat de toeloop van nieuwe verdachten en veroordeelden al te groot is geworden. Doch dan komt er, volgens hetzelfde Maandblad nog iets anders bij. „De massale steunverleening heeft de massale toename van de misdadigheid voorkomen, welke anders wel zeker als on vermijdelijk uitvloeisel van de groote crisis zou zijn opgetreden. Maar er is wat meer gebeurd door die steunverleening dan vermijding van nieu we criminaliteit van crisisslachtoffers. De steunverleening betreft natuurlijk ook tal van personen, die ook vroeger, vóór de crisis periodiek met den strafrechter in aanraking kwamen. Van dat leger der reeds vroeger in de buurt van de zelfkant der samenleving levende misdadigers is een zeker aantal door de steunverleening uit het leger der misdadigers uitgescheiden gepensionneerd, om zoo te zeggen en dat beteekent dus vermindering van het cijfer van de economische misdaad.'' Deze factor zou dus het indexcijfer der misdadigheid doen dalen. Wanneer het ech ter, ondanks dat, nog stijgt, dan volgt er Uit, dat van elders een nieuwe lichting van recruten in het leger der misdaad is inge lijfd: de crisisslachtoffers. Behalve stijging van de criminaliteit moet er dus ook verschuiving der misdadigheid zijn. Echter, uit de cijfers van het Centraal bureau valt dit niet te constateeren. moet uit de praktijk der rechtspleging af geleid worden. De schrijver over dit onderwerp In het genoemde Maandblad twijfelt aan deze waarheid niet Velen, zegt hij, komen tegen woordig voor den Rechter, die, door de aard van hun feit of door hun persoon, de indruk maken te zijn typische crisisgeval- len, die in min of meer normale omstandig heden waarschijnlijk niet tot misdrijf zou den gekomen zijn. En hij haast zich door een vastgesteld cijfer zijn practische waarneming te beves tigen: dat er inderdaad een heele stroom van nieuwe misdaad over ons land vaardig is geworden, die in de cijfers van de tistiek niet tot uiting kan komen door de reeds gesignaleerde stille vermindering van de misdadigheid op andere punten. De cij fers van de diefstallen van gelden uit muntmeters van de Gemeentelijke Electri- citeitswerken te Amsterdam zijn zeer leer zaam. Zulke diefstallen werden in 1932 1154 maal geconstateerd door den fraudedienst van dit gemeentebedrijf en in 1933 niet minder dan 1504 maal: een toename dus in een jaar tijds met niet minder dan 30 En geheel overeenkomstige cijfers werden verstrekt vanwege de Gemeentegasfabrieken te Amsterdam. Dit geeft wel een treffende illustratie van de conclusie, dat de misdadigheid niet al leen toeneemt, maar ook verschuift. En volle aandacht moet daarbij worden ge schonken aan de stelling van den rechter, dat de abnormale omstandigheden middel- lijkerwijze menigeen voor den rechter bren gen, die er anders niet zou komen. Zoodat ook telkens weer de waarheid van het Schriftwoord blijkt: „Armoede of rijk dom geef mij niet: voed mij met het brood mijns bescheiden deels; opdat ik, zat zijn de, U dan niet vierloochene, of, dat ik, ver armd zijnde, dan niet stele, en de Naam mijns Gods aantaste". OFFICIEELE BERICHTEN DEFENSIE B(j Kon. besluit is benoemd tot 1© lult. bü het regf. genietroepen de 2e luit. H. de Iongh van dat reg1.; is op zijn verzoek eervol or*-*" cier van gezondheid der 2e lel. bü de landi C E Kellholz, arts en de res.-le-luit va 15e reg. infanterie M v Boxel, arts, zulks toekenning van gelük'tijdig eervol ontslag uit zün tegenwoordige betrekking. Bü beschikking van den minister van Defen sie zün de volgende plaatsingen gelast: r Juli de lult. ter zee der le kl. J. J. Wi betrekking va nle-officier zee E A Vreede belast i ondérzeedlenstkazerne te de kapltel de kap.-lult. 1 M G Smalt ter beschik :er zee der 2e kl. M J Miert en A. H. W. ^on Freytf Drabbe bJJ de \mai luit. ter zee der 2e kl, king gesteld, de lults - ,ud, A. vai i Willemsoord. BURGEMEESTERS Bü Kon. besluit zün benoemd met 1 Sept ber tot burgemeester van Apeldoorn jhr c G C Quarles van Ufford; met 1 Aug. tot 1 gemees'ter van Haaf ten H A van Willigen; 16 Juli tot burgemeester i i der Heüder Het bericht in ons blad van gieter, aan gaande de benoeming van den heer J. G. de Zee uw tot burgemeester van Klaas waal, behoeft eenige aanvulling. De heer De Zeeuw, die momenteel burgemeester van Numansdorp is, zal dit ook na deze nieuwe benoeming blijven. Hij zal dus in de toe komst zijn ambt in twee gemeenten hebben. Ie vervullen. iester van W n der Ven, en tot t .al J G de Zeeuw, burge- :ollege van [Mei. onder rekking be dankbetuigini BELASTINGDIENST B0 Kon. beslui't is met ingang van 16 Aug. benoemd tot ontvanger der dir. belasting» voerrechten en accünzen der 6e kl. te Den Haag DAIii- Inspectie Bü beschikking van den Minister van F :iën zün de volgende ontvangers der d belastingen enz. verplaatst: J J v d Meule: Boskoop naar Middelburg, mr P de Lange, van Doesburg naar Woerden; B ten Kate van K ben naar Zwolle; S Hoekstra van Eist Laren; U de Haan van Drachten naar nerend; N J den Hartog van Groenlo RAAD VOOR DE VISSCHERIJ Bü Kon. besluit ls aan H S Bul te Far op zün verzoek eervol ontslag verleend als lid van de afdeeling voor de kustvisscherü v den Haad voor de visscherü. NOTARIAAT BH Kon. besluit is aan J C L Esser op z verzoek met ingang van den dag van in dier treding van zün opvolger eervol ontslag v« leend als no'tarls te Prlncenhage. VEENHUIZEN Bü Kon. besluit ls aan E Schrage op zün verzoek eervol ontslag verleend als lid college van regenten over de Rijkswerk» tingen te Veenhuizen. onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen die: COMMISSARIS VAN POLITIE Bü Kon. besluit Is aan Ohr. H. Hanewinckel op zün verooek met ingang van 1 October eer vol ontslag verleend als commissaris van poli tie te Rotterdam, onder dankbetuiging voor bf de politie bewezen diensten. VOOGDIJRADEN Bü Kon. besluit is benoemd tot lid van der Voogdüraad te Arnhem W J van Hagen, direc- Metaalgieterü „Do- vink" te Tt rborg, woner Stolk, op de als zoodanig bewezen diensten. DE WERKLOOSHEID GERINGE DALING Bij de organen der openbare ar beidsbemiddeling stonden op 30 Jnni jl. in totaal 312.576 werkzoeken den ingeschreven, w.o. 296.893 man nen. Hiervan waren werkloos 290.675 personen, w.o. 280.126 Op 9 Juni JI. bedroeg het totaal aantal ingeschrevenen bij een gelijk aantal organen 314.578. Hiervan wa ren werkloos 292.334 personen, w.o. 282.296 mannen. Het aantal inge schreven werkzoekenden is sedert 9 Juni gedaald met 2002, het aantal werkloozen met 1659. DE VOLKSSTEMMING IN HET SAARGEBIED Nederlanders in de Commissie Voor dte volksstemming, welke in het Saargëbied zal plaats hebben op 13 Januari 1935, is, gelijk bekend, een plébiscietcormn issie ingesteld, waarin zitting heeft onze landgenoot, de heer ir. D. de Jongh, oud-directeur van het departement van gou- vernementóbedrijven in Ned.-Indië en oud-burg e- eester van Semarang. Ten behoeve van het plebisciet is voorts nog een beroep gedaan op de medewerking van 'toen andere Nederlanders. Benoemd zijut Tot hoofd van een bureau de eerde (Kreisln- spector): A. H. Bennewitz, gep. generaal-majoor het Ned.-Indisch leger; J. Brinks, oud-resident i Semarang; H. Ch. G. J. v. d. Mandere, alge- en secretaris der Vereeniging voor Volkenbond Vrede; tot voorzitter van eenige camité's com- naux SteHvertretender Kredsinspector)Mr. H. P. Linthorst Homan, advocaat en procureur te Assen; Mr. L. H. J. J. Mazel, secretaris van het curatorium van de Academie van internationaal redht; F. A. Palm, gep. luitenant-kolonel van het Ned. Indisdh leger; J. van Pelt, oud-resident van Kedoe; J. H. G. Stegeman, gep. kapitein van het Ned. Indisch leger; D. J. Steyn Parvé, oud-cansul-< generaal te Smyrna; J. M. Sloos, oud-dhef vam exploitatie der Ned. Indische Staatsspoorwegen. LINDEMAN'S „AUTOREIZEN", Het Reisbureau Lindeman N.V. Den Haag heeft een overzichtelijk gidsje gepu bliceerd van de autoreizen, welke dit bureau vanaf de Groenmarkt te Den Haag organi seert. Wie van korte dag-tochten houdt, raden wij aan dit boekje eens aan te vra gen. DE HANDELSBESPREKINGEN MET ENGELAND MISLUKT „De Telegraaf" meldt uit Londen dat de Nederlandsch-Brltscho onderhande lingen niet tot het gewenschte resultaat hebben geleid. Aan beide zijden is men tot de slotsom gekomen, dat voor het oogenblik geen basis te vinden is, hetzij voor het afsluiten van een breed opge zette handelsovereenkomst, of zelfs van een beperkte afspraak, welke nochtans wederzij dsche concessies zou inhouden. Men heeft derhalve besloten de onder handelingen voor onbepaalde tijd te ver dagen. De delegaties zullen opnieuw bijeen komen, teneinde het slotprotocol op te stellen. Waarschijnlijk zal deze bijeen komst de laatste zijn, welke in het hui dige stadium wordt gehouden. Het voornaamste struikelblok, dat in grijpende afspraken in den weg stond, was wel het feit dat Groot-Brittannië op landbouwgebied niet tot wezenlijke con cessies bereid werd gevonden. Dit maakt de waarde eener nieuwe handelsover eenkomst voor Nederland zeer proble matiek. Een handelsoorlog zou echter niet te wachten zijn. DR. IR. C. F. STORK t Op 69-jarigen leeftijd is gistermiddag op zijn buiten nabij Oldenzaal ovei leden de heer Dr Ir C. F. Stork, directeur van de Machinefabriek Gebris Stork Co te Hengelo. Oe heer C. F. Stork behaalde in 1888 het diploma van werktuigkundig ingenieur. Na zijn Delftsche jaren bestudeerde hij de suiker industrie zoowel in Duiteohland en Britsch- Indië als op Suriname, Cuba en Java, Na zijn terugkeer werd hein de technische leiding van de fabriek opgedragen en 1893 werd hij met zijn beide broeders, D. W. en H. C. Stork, als firmant in die zaak van zijn vader opgenomen. Als 28-jarige stond hij dus als leider der technische afdeeling aan het hoofd der fabriek. Hij kwam daar bij in veelvuldige aanraking met bet perso neel, dat hem als een zeer humaan patroon leerde kennen. Ondier zijn leiderschap is het bebouwde oppervlak der fabriek zeker 6 7 maail zoo groot geworden als het tijdens den aanvang van zijn optreden was. Onder zijn leiding zijn vele sociale instellingen aan de fabriek verbonden. Met de Van Markens Gist- en Spiritusfabriek te Delft stond zijn fabriek in ons land bekend ais die meest democratische inrichting. Het prachtige Tuindorp werd onder zijn auspiciën gebouwd, dat een der megst mo derne woningcomplexen mag genoemd wor den. Hij is ook langen tijd voorzitter ge weest van de Hengelosche woningbouw- vereeniging. Veel wetenschappelijk werk werd door den heer Stork gesteund. Ook buiten Hengelo nam hij aan veel maatsohappelijken arbeid deel. Van 1914 tot 1926 was hij bestuurslid daarvan 4 jaar voorzitter van de Vereen. i Nederl. Werkgevers. Jarenlang heeft hij zitting gehad in den Hoogen Raad van Ar beid en was hij tevens werkgevers-gedele geerde op de Intern. Arbeidsconferentie. Hij was de laatste der drie Gebr. Stork, welke de machinefabriek beheerd hebben. Op 12 Juli is zijn broer, H. C. Stork, te Sahönfeld in Pommeren overleden. NA DE UITVAART VAN PRINS HENDRIK De Koningin heeft, aan den procureur-generaal fungeerend directeur van politie te 's-Gravenbage, Haag groote tevredenheid betuigd over de wijze waarop de Rijkspolitie heeft medegewerkt aan de handhaving van een rustig verkeer en van de orde Ij de uitvaart van den Prins der Nederlanden. Bij de begrafenis-pledhtogheid zijn ruim 200 Rijksveldwachters gedetacheerd geweest in de ge meenten Delft en Rijswijk, onder commando van den districts-commandant der Rijksveldwacht te 's-Gravenhage, den beer O. Gh. Croiset van Uchelen. „SPOOR EN AUTO BRENGEN U BUITEN NEDERLAND" HET LOOPT ZOO'N VAART NIET! Onlangs werd er in de Prov. Geld. en Nij- meegsche Courant aanmerking op gemaakt, dat de goedkoope treinen naar Nijmegen de vacantiq-reizigers ook buiten ons land, naar Kleef brengen, zoodat een deel der baten van het vreemdelingen-verkeer in buiten- landsche handen geraakt. Naar aanleiding daarvan, schrijven thans de Ned. Spoorwegen. _,Onze goedkoope treinen komen te Nij megen tegen 10 uur 's morgens en vertrek ken 's avonds te half negen. De A.T.O.-rondrit vertrekt ten 11.15 en komt te Nijmegen ten 6 uur 's avonds terug. Ongeveer 2 pet. der reizigers, die met den goedkoopen trein zijn aangekomen, maken (tegen extra betaling) van den rondrit ge bruik. Zij hebben dan gelegenheid 'n lunch te bestellen in Hotell de Piasmolen en bo vendien heebbn zij 's morgens ruim een uur en 's avonds gedurende twee uren gele genheid te Nijmegen inkoopen te doen en het avondeten te gebruiken. Inderdaad zou het kunnen voorkomen, dat bovendien in het paviljoen „Mooker- heide" een kop koffie wordt gedronken en te Cleef een glas bier". Blijkbaar loopt het dus zoo'n' vaart niet! AMSTERDAMSCHE GEMEENTERAAD STEUNVERLAGING EN ONLUSTEN Vier moties in de Amsterdamsche Raad ter tafel ALLE MOTIES KELDEREN, WAARBIJ TWEE OP HET NIPPERTJE De Gemeenteraad van Amsterdam heeft gister de vergadering voortgezet. Er zou gisteren slechts zijdelings over den opstand van 14 dagen geleden worden gesproken. Hoofdthema zou zijn de steun verlaging. Formeel is het ook zoo gegaan, vier mo ties waren zelfs ter tafel: één van de soci aal-democraten, drie van de communisten en ook nog een voorstel-Kitsz.. Toch heeft de Raad om de steunverlaging heen uitvoe rig geredeneerd over de onlusten vanwege het verband tusschen een en ander. De middagzitting van gisteren begon met een min of meer sentimenteele philippica van den heer van Eek (s.d.), die aan de hand van een zestal vragen een uitvoerige rede hield, waarin hij het beleid van het College te dezen aanzien aan critiek onder wierp. Het valsch sentiment dat de rede van dezen spreker oogenschijn- üik meer inhoud gaf, was ook zijn opvolger, den heer K i t s z (rev. soc.) in ruime mate toebedeeld. Eeide heeren hadden een aantal voorbeelden bij de hand, die den indruk moesten wekken alsof het medegevoel met het leed der werkloozen uitsluitend bij de uiterst linksche groepen aanwezig is. De Nederlandsche regeering, en inzonderheid de Minister van Sociale Zaken, had, vol gens hem, zulk een ingrijpende wijziging in de bestaansvoorwaarden van de ondersteun de werkloozen gebracht, dat h. i. terecht hierover ach en wee geroepen werd. De heer van Eek noemde een paar cij fers: van de 24000 ondersteunde werkloo zen hebben slechts 757 gezinnen van de verbeteringen geprofiteerd en een verhoog de uitkeering ontvangen krachtens de ge wijzigde steunnormen van den Minister. Bovendien constateerde deze spr. verlagin gen van f 2 tot f 4 per week. De heer Kitsz dikte dit nog even aan en gaf aan zijn speech een min of meer dreigend-dramatisch accent door telkens weer te gewagen van „het moederlijk in stinct der arbeidersvrouwen" in de opstan dige wijken, waarbij hij zelfs, evenals trou wens de heer van Eek vóór hem, de dames raadsleden betrok, die evenwel zoo verstan dig waren op dit gepraat niet in te gaan. Wethouder Baas (a.r.) noemde ook eenige cijfers. die het juiste licht op de zaak wierpen. Natuurlijk waren dit algemeene cijfers, want bijzondere gevallen, waarop de beide sprekers hadden gewezen, wilde de wethou der, zoo ze tot zijn kennis gebracht worden, onderzoeken. De wethouder legde den nadruk op het feit, dat B. en W. nog maar weinig ervaring van de steunverlaging kunnen hebben, aan gezien deze 1 Juli is ingegaan. Vóór de verlaging, in de laatste week Juni dus, bedroegen de totaal-uitkeeringen f 9n9.204.21; in de eerste week van de ver- tg f 280.151.53, derhalve f 29.052.68 min der. Gemiddeld bedroeg de weekuitkeering per gezin vóór de verlaging f 12.72, na de verlaging f 11.51, verSQhil f 1.21. Op 24000 steuntrekkenden kómen inder daad 757 verhoogingen voor: 500 beneden f 1, ruim 250 boven f 1 tot ruim f 4 toe. Dan zijn 1193 personen vóór- noch achter uitgegaan, terwijl 3500 alleenstaanden (kost -angers) een verlaging van f 1 ontvingen. Dat juist de groote gezinnen door de ver laging zijn getroffen, heeft de wethouder tegengesproken, daardoor is het gemakke lijker voorgekomen onbillijkheden bij de in voering te redressseeren, zooals trouwens, betoogde de wethouder, B. en W. al het mogelijke willen doen om ingeslopen fouten ongedaan te maken Wij hebben ons hier tot de hoofdzaken bepaald en wijzen er op, dat over de slachtoffers der onlusten en hun nagelaten betrekkingen had de heer van Eek (s.d.) reeds deernis uitge sproken, de wethouder uitteraard eveneens De heer Baas deelde mede, in antwoord op een vraag van den heer van Eek, dat B. en W. zich reeds hadden voorgenomen te overwegen wat voor deze mensche-n, indien noodig, kan worden gedaan. Het lot der moties was voor alle gelijk: ze werden verworpen. De communisten wilden schadeloosstelling van de slachtoffers, aan de werkloozen een cij slag verstrekken waardoor de verlaging ongedaan werd gemaakt, terwijl hun derde voorstel een motie van wantrouwen in bel beleid van B. en W. was. Een „heele" motie van wantrouwen, zei wethouder de sociaal-democraten hadden een „halve" idem ingediend en wilden weer met de Re geering gaan praten. Hetzelfde beoogde het voorstel-Kitsz (rev.-soc.). Wethouder Baas (ar.) heeft evenwel met nadruk gewezen op het nuttelooze do beide laatste voorstellen. De zaak van de steunverlaging is uit den treure in alle sociale en politieke instanties besproken en trots alle moties en besluiten heeft de Mi nister van Sociale Zaken de beslissing der Regeering gehandhaafd. Mr. Frida Katz (c.h.) heeft het standpunt der Regeering nog nader toegelicht. En na de onlusten zal, zei de wethouder, hij stellig niet op zijn standpunt terugkomen. Aan de communistische moties liet de wet houder uitteraard al zeer weinig liggen. Zij werden alle verworpen met tegen 6 stemmen, waarna ook de beide an dere moties (van de sociaal-democraten en van Kitsz) kelderden met 22 tegen 20 stem men. Twee verstandige beslissingen, waar door de Raad, zij het weer op 't nippertje voor een onmogelijke geste is gespaard. niet minder uitvoerig is gehandeld. De heer a n E c k was de eerste die er over sprak en verklaarde dat de S.D.A.P. en het N.V.V. alle verantwoordelijkheid afwijzen. Het i: teekenend, dat de sociaal-democratische fractie zulk 'n verklaring noodig oordeelde! De heer Kitsz (rev. soc.) had de vol gens hem funeste gevolgen van de steun verlaging wel zien aankomen. Toch meen de hij dat hier evenals bij het Palingoproer van een spontane uitbarsting moest wo gesproken, maar de heer Seegers (comm.) ontnam hem deze illusie. Geen sprake van, zei de voorman van de communisten, het „hoogere klassebewustzijn" van de proleta rische massa heeft de onlusten aan den gang gebracht. Natuurlijk wilde hij den Raad doen gelooven, dat de communisten alles gedaan hadden om de onlusten te voorkomen: zij hadden demonstraties aan gevraagd, zelfs een Raadsvergadering, maar niets hielp en toen bleef niet anders dan het verzet en werden illegale middelen legaal! De heeren, die staan, hebben, volgens hem, de slachtoffers gemaakt. De aanstichting van de onlusten was hier mee feitelijk door den heer Seegers erkend; wel sputterde hij nog even tegen, toen de heeren Douw es (a.r.) en Steinmetz (r.k.) hem hierop wezen, maar 's avonds sprak hij 't al niet meer tegen, toen de heer de Iioop (v.b.) het hem nog eens voor hield. En de speech van den heer Schal- ker (comm.) deed de deur dicht, want had Seegers behendig om de heete soep heen- geloopen, Schalker brandde zich deerlijk, toen de Voorzitter hem, na herhaalde waarschuwing, het zwijgen oplegde. Niet tevergeefs had de voorzitter den vorigen dag hiermee gedreigd. BEGRAFENIS Dr |r C. KOOY L» ONTROERENDE PLECHTIGHEID TE VOORSCHOTEN Een vriend van oud en jong, gezien bij hoog en laag Op de Ned. Herv. Begraafplaats te Voor schoten' had gistermiddag de ter aardebestel- ling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen Dr. Ir. C. Kooy Lzn.> die op zoo'n tra gische wijze om het leven kwam. Reeds bij het sterfhuis was een enorme be langstelling en konden velen hun aandoening niet bedwingen, toen de lijkkist uit de woning werd gedragen. Naast de lijkwagen schaarde zich 't bestuur van de A.-R. kiesvereeniging en het bestuur van de School met den Bijbel (Wijngaarden laan), hierachter de rijtuigen met familie en vertegenwoordigers van het Unilever Concern, de heeren A. Hartog, G. H. Hillebrand, A. J. van Noordwijk, A. F. van Woerkom, namens Calvé-Oliefabriek de heeren Ph. de Kanter, A. Bos, S. v. d. Lee, J. Gebhard, de vertegen woordigers van den Kerkeraad van de Geref. Kerk en ten slotte de Geref. Knapenvereeni- ging met den heer J. van Santbrink, als ver tegenwoordiger van de Oudercommissie. Onder klokgelui arriveerde de lijkstoet bij de begraafplaats. Daarna zwegen de klokken en werd de doode in stilte gebracht naar zijn laatste rustplaats. Er waren uitgebreide maatregelen getroffen om de talloos vele belangstellenden op afstand van de groeve te houden. O.a. waren hier aanwezig Burgemeester E. Vernède, Wet houder J. A. Mens, de heer A, P. Schram de Jong, gemeente-ontvanger, Ds. H. P. Fort- gens; de doktoren M. v. d. Stoel en H. de Boer; vele vertegenwoordigers van de Calvë Olie- fabrieken uit verschillende afdeel ingen, de heer J. J. Roeloffs Vaek, Directeur van het Ned. Instituut voor Efficiency; de heer B. v. Dullemen, Oosterbeek; namens het bestuur van de Chr. Vereen, voor Handelsreizigers ten waren aanwezig de heeren A. Graafland, voorzitter en J. van Willingen, secretaris, van het bestuur van de Chr. Lagere Landbouw school te Alphen a. d. Rijn de heer G. van Dorp, voorzitter en A. P. Tolk, secretaris. De eiken kist met plaat ,.Rust zacht" daalde ngzaam in stilte in de groeve en toen de k van de familie, de krans van de Directie der Calvé-Oliéfabrieken, en de krans van de familie Noordwijk op het zwarte kleed geplaatst, trad Ds. G. C. Houtza Geref. predikant te Voorschoten, naar om als predikant, maar zeker ook als tolk van alle aanwezigen uiting te geven aan de gedachten die in ieders hart leefden. Spr. herinnerde aan de woorden van Dr. Kooy: ,Gij alleen zult spreken aan mijn graf"! Voorts wred toegestaan dat iemand namens het Uni lever Concern het woord voerde, maar overi gens zou aan deze groeve niet worden gespro ken. Wij moeten het gelooven, maar kunnen het niet gelooven, aldus ging spr. verder. Dr. Kooy was een man met vele gaven op allerlei terrein en van een bijzondere eenvoud, voor zich zelf en tegenover anderen. Hoe hoog hy ook klom op de maatschappelijke ladder, hij was een vriend van jong en oud en van ieder een. Spr. heeft bij zijn vriend Kooy een humor ontmoet, zooals hij nooit ontmoet heeft en nimmer meer zal ontmoeten, geadelde, Chris telijke humor. God heeft gezegd: Tot hiertoe en niet verder, en daarom heeft hij 45 jaren hard gewerkt en wanneer wij vragen: waarom er maar één antwoord: „God wil het"! Vriend Kooy wist, dat het Kruis van Jezus Chnstus het allerhoogste is en de hemelpoort hierdoor zou worden geopend. In diepen ernst heeft hi) dikwijls over den dood gesproken en al kurmnen w ij hem niet missen, zijn vrouw, zijn kinderen, zijn vrienden niet, hij kan ons wei missen. Hij is nu eeuwig rijk, hij .heeft üe rijkdom m Chnstus Jezus en dit te zeg°-en is onze vreugde en troost. Wy hebben hem begraven op grootsche wijze en willen opzien "in af dit graf naar den hemel. Ten. slotte richtte Ds. Houtzagers zich tot de beref Knapenvereeniging en tot het gezin "in den overledene, Namens Unilever Concern en Calvé Olie- fabrieken is hierna Dr. Kooy herdacht als medewerker, als vriend, als iemand die alle verwachtingen verre overtrof. Van hoog tot laag, alsof hij zelf geen zorgen kende, heeft hy allen verkwikt met zijn goedheid en humor tm met dankbaarheid zullen de directies een blijvende herinnering houden aan zijn taak vervulling. Ten slotte heeft de vader namens het gezin Eens dragen STEEDS vragen!! Verkrljgba: alle betere Schoenenzaken^ Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen De Amsterdamsche Gemeenteraad heelt v&r moties over de steun behandeld en verworpen. Overleden ls Dr. Ir. C. F. Storck. Te Voorschoten heeft die begrafenis plaats ge-* had van Dr. Ir. C. Kooy Lzm, die Zaterdag bij een tewaterrijding is verdropken. BLz. 2 De algemeene staking te San Francisco. Geweldige orverstroomingsramp in Zuid-Polen; gedeeltelijke ontruiming van Krakau; meer daa honderd dooden. Watergebrek op Ide Noord-Fricsche (Handen van de Sleeswijk-Holsteinsche kust. Groote aardbeving in Midden-Amerika. Vreesclijke ellende in Amerika door de droogte, waardoos het vee sterft; sprinkhanenplaag en typhus-epïdemie; de boeren verlaten hun boerde- Het conflict Catalonië-Madrid is bijgelegd. Het Engdsch-Turksche conflict ls nog niet bij- Blz. 3 a 'de Algemeene Synode diet Ned, Tot hoogleeraar aain Ide Hatadelshoogeschool té Rotterdam is benoemd Mr. Dr. P. Lieftinck. Conferentie van de Federatie van Diaconieën in de Ned. Herv. Kerk. De Eerste Kamtr heeft het wetsontwerp hou dende nadere voorzieningen ter bescherming van de openbare orde, met 24 tegen 10 stemmen aan- Blz. 8 I De Industrie- en Handelsraad voor Land- en Tuinbouw beeft in Den Hajag oen demonstratieve vergadering gehouden. Te Speek zijn twee jongens verdronken. 1 't beste op dit gebied de familie dank gezegd aan allen (vrien den van zyn zoon), anders kon hy zenietnoe- voor het ondervonden medeleven. „Wij in uwe liefde de glans van Gods goed heid" en leere de Heere het ons, de weg tó blijven gaan die wij moeten gaan. Hierna ging men huiswaarts, diep onder den indruk van deze ontroerende plechtigheid. DE KONINGIN NAAR HET LOO H. M. de Koningin heeft zich gisteren per auto naar Het Loo begeven, vanwaar H. M. heden weer in de Residentie wordt terug verwacht, DE VOORZITTER DER O. S. P. GEARRESTEERD Vermoedelijk in verband met de ongere geldheden, welke te Amsterdam hebben, plaats gehad, is door de centrale recherche gearresteerd de voorzitter der O. S. P., de heer P. J. Schmidt Hij zal voor den offi cier van justitie worden geleid. Nu de vacantietijd weer aanbreekt en velen onzer lezers de krant aan hun vacantie-adres willen ontvangen, ver zoeken wij dezen vriendelijk de tijde lijke adressen zoo spoedig mogelijk, liefst drie dagen van te voren, aan de administratie schriftelijk op te geven, met duidelijke vermelding' van het vaste adres en het vacan- tie-adres, de data van begin en einde der vacantie. Komen de aanvragen op het laatste oogenblik, dan is het niet zeker, dat men aan het nieuwe adres direct den eersten dag de krant ontvangt, terwijl dit toch zeker door de lezers, evenals door ons op hoogen prijs zal warden gesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1