WOENSDAG 18 'JULI 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 BINNENLAND DE STAKINGSKOORTS IN DE VEREEN. STATEN WAT EEN KRACHTIG GEZAG VERMAG Men meldt uit San Francisco: De krachtige troepenbezetting, wel ke thans na het aankomen van ver sterkingen uitgebreid is door 7000 man, benevens het demonstratieve op stellen van kanonnen, machinegewe ren en tanks schijnen tezamen met de onzekerheid met betrekking tot de houding der bevolking een eenigszins ontnuchterende invloed Op 3e sta kingsleiding te hebben gehad, die thans bereid is concessies te doen met betrekking tot den toevoer van levens middelen. Desondanks worden de ge volgen van de staking van uur tot uur meer merkbaar. Terwijl het publiek Maandag nog met een zekere mate van humor in het gebrek aan levensmid delen voorzag met behulp van choco lade en andere versnaperingen, terwijl yelen het tijdverlies tengevolge van 't stilliggen der verkeersmiddelen tracht ten goed te maken door rolschaatsen te gebruiken, dringt de ernst van den toestand ietwat meer door bij de bevol king. De stakingscommissie heeft reeds Dinsdag eenige concessies gedaan, naar het schijnt, daar zij inziet, dat een toespitsing van den toestand voor de stakers zélf ook nadeelige gevol gen zal hebben. O.m. is de heropening van bijna alle restaurants goedgevon den. Ook de trams rijden weer. De vrachtauto's met levensmiddelen kun nen ongehinderd pass eer en. De levensmiddelenvoorziening ïn 'de Haven van San Francisco staat de nationale garde op een gebied meteen leng te van 9 K.M. gereed om in te grijpen. Tot uog toe behoefde zij echter nog niet op te treden. In een havengebouw, waarvan men ge loofde dat het 't verzamelpunt der radicale elementen was, heeft de politie 200 personen gearresteerd. Aangezien versche levensmiddelen in Frisco uiterst zeldzaam geworden zijn, ïieemt de bevolking haar toevlucht tot con serven. De aankomst van verscheidene auto's met levensmiddelen heeft de hoop gewekt, dat er verbetering in den toestand komt, doch men vreest, dat herstel van den {vrijen verkoop vooreerst niet mogelijk zal zijn. Op initiatief van Burgemeester Rossi rijn commissies gevormd, die de levensmid- Idelenvoorziening der bevolking zullen ver zorgen. Het gebrek aan transportmiddelen blijft echter een zeer ernstige belemmering ,voor de uitvoering van dit plan. Bovendien Ivreest men, dat radicale elementen bij der gelijke transporten tot sabotage zullen over gaan en roofovervallen op de levensmidde len-voorraden zullen doen, hoewel de sta kingsleiding verzekerd heeft, dat niemand Van honger zal omkomen. Eenige- restau rants hebben hun deuren weer geopend, in Ide hoop, dat de begonnen bemiddelingspo gingen succes zullen hebben. Ér-' De stakingsepidemie breidt zich nlt Er dreigen ook stakingen uit te breken in lal van andere steden der Vereen. Staten. Gisteren dreigden zestig vakvereenigingen in Portland in Oregon in staking te gaan, Wanneer niet aan de eischen der arbeiders werd voldaan. De arbeiders in Oakland in Californië hebben reeds gedreigd met een Rlgemeene sympathie-staking. Te Houston in Texas zijn drie man ge- Hood en drie anderen gewond bij relletjes met de havenarbeiders. Ook de dreiging met Staking in de haven van New-Yonk is nog ^Teg Minneapolis heben de vrachtauto- thauffeurs, ondanks het feit, dat op het laatste oogenblik nog een conferentie met 'de werkgevers tot stand is gekomen, te mid dernacht alles in gereedheid gebracht voor de staking. Te Huntsville (Ontario) hebben stakende ftrbeiders uit de katoenindustrie kort na den aanvang der textielarbeidersstaking een spinnerij, waar nog werd gewerkt, bestonnd. Zij dwongen de directie de fabriek te slui ten. Hierdoor is het aantal stakende textiel arbeiders tot 13.000 toegenomen. De gouverneur van Minnesota heeft een bataljon .van de nationale garde geconsig neerd. Te Huntsville (Alabama)' zijn meer dan Ï0.000 arbeiders in de katoenindustrie in Etaking gegaan. Te San Antonio (Texas) zijn 8000 werklie den in staking. Te Kosciusko in den staat Mississippi zijn Öoor een dynamiet-aanslag vier transforma toren van een electrisch kraohtwerk zwaar beschadigd. De politie vermoedde dat de aanslag gepleegd was door radicale textiel arbeiders en arresteerde drie stakers. 1 De stakingen breiden zich almaar ait Ondanks het feit dat het stakingscomité benige concessies gedaan heeft met betrek king tot het rijden van treinen en het open zijn van restaurants, was de toestand gis teravond laat nog zeer gespannen. De le vensmiddelenvoorziening is nog alles be halve in orde. De stakers hebben, teneinde de sympathie van het publiek niet te ver liezen, het parool gegeven levensmiddelen transporten toe te laten. Dit neemt niet yveg, dat de aanvoer nog zeer gering is. De stakingsbeweging breidt zich nog steeds uit en is overgeslagen naar Oakland, Borkeley en verschillende aa- de plaatsen op de Oostkust, waar on-< veer een 100.000 arbeiders in staking zijn gegaan. Afdeelingeri Nationale Gardisten zijn naar Oakland gezonden ter ver sterking van de aldaar toch reeds uit gebreide politie, teneinde de orde en rust te handhaven en sabotage ta .voortkomen. Den tweeden dag van da algemeene staking zijn, ondanks het parool der stakingsleiders, verschil lende vensterruiten ingeslagen. Het is ondoenlijk voor een werkwillige om aan het werk te gaan. Langs de havens zijn thans troepen Nationale Gardisten achter barricades opgesteld. Ook de wijk van den groot handel staat onder zeer strenge bewa king van troepen, die met machine geweren en bajonetten gewapend zijn ca aldus de verzending van graan voorraden beschermen. Ook in Minneapolis is de toestand gespan- ren. De 7000 chauffeurs van vrachtwagens, die reeds eenigen tijd geleden in staking gegaan zijn, hebben ook thans weer het werk neergelegd. Er is militaire versterking naar de stad gezonden en de bewaking wordt streng gehandhaafd. Er kwamen ook eenige ongeregeldheden voor. In Alabama staken in totaal 22.000 tex tielarbeiders. Zij stellen eischen met betrek king tot de loonen en de werkuren. Bij de groote Carnegie-Steelfabrieken te Ducues- nes dreigt eveneens een staking. Een besluit van de stakingsleiders te streven Daar arbitrage, wordt algemeen be schouwd als een bewijs van het feit, dat de meer bezonnen elementen de overhand ge kregen hebben. Deze ommekeer is hoofdza kelijk ontslaan door het feit, dat een com- mistics'ne centrale verdreven is, waarbij de minder radicale arbeiders hun steun verleend hebben. Gisterenavond laq.t wa ren driehonderd communisten door de po litie gearresteerd. Eenige communisten zijn door het publiek zoo ernstig mishandeld dat ze naar het ziekenhuis zijn gebracht De autoriteiten hebben beloofd, dat zij een onderzoek zullen instellen naar de nationa liteit van de gearresteerden, en dat Iedere buitenlander.die deel genomen heeft aan opruiing ter beschikking zal worden gesteld van de federale raad lot uitwijzing. HET ENGELSCH-TURKSCH CONFLICT Uit Athene wordt gemeld, dat zonder voorafgaande aankondiging verscheidene Engelsche oorlogsschepen te Tigani, op het eiland Saraos, zijn binnengevallen, naar men vermoedt in verband met het dood schieten van een Engelschen officier door de Turksche kustwacht. De Turksche gezant te Londen heeft na mens zijn regeering zijn verontschuldiging aangeboden en verklaard, dat de Turksche douane-ambtenaren de Engelsche officieren bij vergissing hadden aangezien voor smok kelaars. Langs diplomatieken weg is overeenkom stig den eisch der Britsche admiraliteit er op aangedrongen bij het onderzoek der Turksche autoriteiten een vertegenwoordi ger der Britsche marine te betrekken. Het Turksche standpunt daartegenover is nog niet bekend. DE AANSLAGEN IN OOSTENRIJK Een communist, die aan een geheime bij eenkomst in het Prater te Weenen had deelgenomen en niet onmiddellijk gehoor gaf aan het bevel om stil te staan van een politie-man, is door dezen doodgeschoten. Op dezelfde wijze is bij het Noorder-Station een nationaal-socialist door de politie ge dood. Uit Wolfsberg In Karnten, uit Innsbruck en uit Sankt Kathrein, eveneens in Karn ten, worden nieuw» dynamiet-aanslagen gemeld. De aanslag in Wolfsberg is de vijf tigste in korten tijd. In Unterkirchen in Tirol Is op de pastorie een bomaanslag gepleegd, waardoor de tuin geheel vernield werd. Verder werd een aan slag gepleegd op de electrische centrale, waar aanzienlijke materieele schade werd aangericht. DE GRAANOOGST IN DUITSCHLAND In de I)jiitsche Staatscourant is een de creet betreffende het graanbedrijf gepubli ceerd. Daarin wordt bepaald, dat tot rege ling van den afzet en van de verwerking van graan, van graanproducten, van brood, als ook van de prijzen der graanproducten en van 't brood, de bedrijven die mlandsch graan produceeren; de bedrijven die graan verwerken; de bedrijven die graanproduc ten distribueeren en de bedrijven die brood vervaardigen,worden saamgevoegd tot graanbedrij f sorganisatiea. VALSCHE MUNTERSBENDE GESNAPT De Fransche politie hieeft ©en bende Ita- liaansche valsche munters geknipt, die voor honderd millioen francs aan Fransche waardepapieren zouden hebben vervalscht De nieuwe Braziliaansche federale con stitutie is Maandag in een feestelijke zit ting vain het parlement plechtig afgekon digd. De politie drong even voor die zitting van het parlement zou worden geopend, de ver- eenigingslokalen van het „Legioen van 5 Juli" binnen, nam tal van handgranaten en bommen in beslag en arresteerde eenige leden van die organisatie. Ook eenige leden van de „Octoberclub" zijn in verband hier mede gearresteerd. Het Braziliaansche Bondsparlement heeft den yoorloopigen president GetuKo Vargas met 175 van d© totaal uitgebrachte 248 stemmen gekozen tot president der Vereen. Staten van Brazilië voor den tijd van vier jaar. De tegencandidaat van Vargas, Borges de Madeiros, voormalig president van Rio Grande do Sul, verkreeg 59 stemmen. DE OVERSTROOMINGEN IN POLEN De overstrooaningen in Polen hebben reeds meer dan zestig dooden geéisoht. Bij Myslenice zijn 800 zomergasten geheeft van de buitenwereld afgesneden. Levenemidde len ontbreken. In het overstrooraingsgebied ligt het spoorwegverkeer en het verkeer te land geheel stil, daar bruggen en wegen zijn weggeslagen. Daar het electrisch licht bijna overal is uitgegaan, werken de red dingsploegen en de militairen 's nachts met fakkels en brandende teerpotten. Het tele foon- en telegraafvenkeer is geheel onder broken. In Novi Sonoz moesten meer dan tachtig huizen worden ontruimd. De bewo ners zijn in biosoopen en café'e onderge bracht, DOODELIJKE ONTPLOFFING IN EEN ARTILLERIEKAMP Dcor het ontploffen van een granaat in het artilleriekamp te Maisone Laffitte (Frankrijk) zijn 5 soldaten gedood en 26 wond. De explosie ie ontstaan door onvoorzichtig hanteeren van een granaat door een onder officier. De onderofficier had op het sohiet- terrein een niet ontplofte granaat gevonden, die hij zijn in een kring om hem heen staande kameraden toonde. Plotseling liet hij de granaat vallen, welke onmiddellijk ontplofte en vier soldaten in stukken reet, terwijl 27 anderen gewond werden. Een der gewonden overleed spoedig nadat hij in het hospitaal van St Germain was opgenomen. Twaalf anderen hebben zoo zware verwon dingen bekomen^ dat men voor hun leven vreest,- GOEDKOOPEMARKEN in Reischèqaes en Accreditieven (1) Voor reis en verblijf in Duitschland. (2) Voor ondersteuning van relaties in Duitschland. (3) .Voor studie doeleinden. .Vraagt inlichtingen bij: The American Express Company Inc. ROTTERDAM DEN HAAG AMSTERDAM Coolsingel 111 Plaats 31 Rokln 8890 HITLER TREEDT VOOR HET VOLK .(Van onzen Duitschen correspondent.) Berlijn, 14 Juli 1934. Met een ©panning, welke den nuchteren toeschouwer eenigszins ziekelijk toeschijnt, werd het optreden van den volkskanselier in de Kroll-Opera tegemoet gezien. Men verwachtte iets enorms, een oratio pro domo, waar de gansche wereld van zou duizelen, een uiteenzetting, welke een ge heel nieuw licht zou werpen op de gebeur tenissen der laatste weken. Om aan de millioenen menschen der ar beidende bevolking de gelegenheid te geven, naar deze redevoering tc luisteren, waren we pas tegen acht uur 's avonds ontboden, maar al een goed uur van tevoren, waren de verschillende rangen dicht bezet, zoodat iemand, die van de omstandigheden niet op de hoogte is, den indruk van een gala-voor stelling zou opdoen. Een soortgelijken indruk krijgen ook ve len van hen, die hier ten derden male ont boden zijn, om een samenkomst van de volksvertegenwoordiging bij te wonen: als simpele citoyen geneert men zich in zijp burgerlijk colbertje onder zooveel geünifor meerde mannen. Wat kijken allen ernstig en wat heerscht er hier een stemming, wel-» ke aan een kerkhof doet denken! Zelfs ge heimraad Hugenberg, de wegens zijn sluw heid eenmaal tot zilvervos gepromoveerde leider der van den aardbodem weggevaagd* partij der Duitsch-nationalen, trekt een ge legenheidsgezicht en prins August Wilhelm, van wien men beweerde, dat hij bij zijn keizerlijken vader te Doorn toevlucht zou hebben gezocht, houdt zich zooveel moge lijk op den achtergrond. Ons aller oogen gaan uit naar den eleganten vice-kanselier met den eeuwigen glimlach maar Herr von Papen schijnt er onder de gegeven om standigheden* de voorkeur aan gegeven te hebben, door afwezigheid de beteekenis van zijn positie te sterken. „Der alte Herr" laat niet van hem af en de gebeurtenissen der eerstvolgende maanden zullen bewijzen, dat het harde systeem der gelijkschakeling pas in zijn eerste stadium verkeert. Des te sterker frappeert ons ook bij deze rijksdagzitting de militaire volgzaamheid van hen, die de belangen van zestig mil lioen Duitschers vertegenwoordigen. Het is de geschiedenis, welke zich hier voor odzo oogen herhaalt: want waren de brave ger- manen niet even geestdriftig en gehoor zaam. wanneer de voormalige keizer in den glanstijd zijner regeering met pakkend* woorden zijn grootsche toekomstplannen ontvouwde? Heeft een hunner den moed go- vonden, protest aan te teekenen tegen het ontijdig heengaan .van den ijzeren kanse lier? Het ligt nu eenmaal in het „schwarmeri- ache"0 karakter van onze oostelijke buren, dat ze iemand moeten verheerlijken en hun sclioone taal is er buitengewoon toe ge schikt, om zulk een adoratie te formuleeren. Hitier kent zijn volk door en door en zijn oratio pro domo is geheel en al, van het eerste tot het laatste woord een vertolking van de vox populi: hier spreekt een man uit het volk naar het hart van het volk en het beoogde doel wordt bereikt: het ver trouwen van hen, die even aarzelden, wordt herwonnen; de volgzaamheid van hen, die in Adolf Hitler hun .verlosser zien, wordt versterkt. Wij beleven een avond die aan het Sport- palast herinnert, aan den tijd, toen de over winning nog behaald moest worden: telkens bereikt de spanning haar hoogtepunt, wordt de spreker door daverend applaus en heilgeroep onderbroken. Dat sterkt den rijkskanselier in zijn zelfvertrouwen en men voelt: hier staat een man, die onge twijfeld het beste wil voor zijn volk. Zij, die zonder verderen vorm van proces zijn neergeschoten, worden als vaderlands verraders geschilderd en wij missen het recht, aan de juistheid dezer bewering tc twijfelen maar niettemin ligt de vraag op onze lippen: waarom werd hun niet een laatste gelegenheid geboden, zich in het openbaar te verdedigen? Was het gevaar, waarvan niemand iets heeft gemerkt, zoo onmiddellijk en zoo groot? Was het bloed bad op de voormalige kadettenschool te Lichterfelde onvermijdelijk en zoo ja, waar om wordt dan ook nu nog niet precies ge zegd, welke Duitschers zijn neergeschoten wegens hun deelname aan de revolte van Ernst Röhm? Zou het effect van deze redevoering binnen, maar vooral buiten Duitschland niet veel sterker zijn, wanneer de hoogste volksvertegenwoordiger met name hen noemde, die de veiligheid van het Derde Rijk hebben bedreigd? „Ik was verantwoordelijk voor het lot' der Duitsche natie en daardoor opperste rech ter." Deze zelfverdediging wordt met dave rend applaus begroet en aanvaard maar in ons binnenste blijft de vraag hangen: waren mannen als von Kahr, von Schleicher en zooveel anderen, wier naam niet ge noemd wordt, zulk ©en direct gevaar voor het Derde Rijk, dat ze zonder verderen vorm van proces neergeschoten moesten worden? En zelfs wanneer Ernst Röhm de rol van Judas den verrader heeft gespeeld, zouden wij willen vragen: wist Hitier niet reeds zestien jaar geleden, wie Ernst Röhm was? Zoo ja, was het dan niet onverantwoorde lijk, dat jiuist aan dezen man de hoogste leiding der S.A. werd toevertrouwd? Op weg naar huis verheug ik mij over het feit, dat ik geen geschiedschrijver ben, dat ik me dus slechts behoef te houden aan de gebeurtenissen van vandaag en morgen. Zelfs dit werk stelt voor ons, die in den nationaal-socialistischen staat wil len blijven wonen en werken, heel bijzon dere eischen, want de buitenlandsche pers wordt meer dan ooit als een gevaar voor het Duitsche volk beschouwd en de lijst van verboden dagbladen wordt zienderoogen grooter! Wij leven snel en de revolte van Röhm zal weldra vergeten zijn. Nog enkele weken en we zullen ervaren, hoeveel duizenden S.A. mannen na hun verlof weer in de bruine uniform mogen marcheeren! De commissie voor de volksstemming in het Saargebied in Januari 1935 heeft in erleg met de desbetreffende commissie m den volkenbondsraad de__ leden be noemd van de met het oog op die stemming ingestelde districtsbureaus, die voor de rijheid, de juistheid en de geheimhouding der stemming moeten zorgen. De 42 daartoe aangewezen heeren zijn over negen landen verdeeld. Tien Nederlan ders hebben in cle commissie zitting. MUNITIEDEPOT DOOR DE HITTE IN DE LUCHT GEVLOGEN Maandagochtend om zes uur is het muni tiedepot Toerari bij Boekarest met een ont- zettenden knal in de lucht gevlogen. Grana- ten van het type Excelsior, welke bij sloo- pings werkzaamheden worden gebruikt, zijn ten gevolge van de geweldige hitte ontploft. Een soldaat werd ernstig gewond, DOOR BIJEN GEDOOD Bij Szolnok aan de Theiss in Hongarije i een landbouwer op een landweg door een zwerm bijen aangevallen en zóó toegetakeld dat de man aan de gevolgen stierf. JEUGDIGE MOORDENAARS Te Bukarest in Roemenië zijn drie jongens van 16 en J7 jaar veroordeeld tot gevange nisstraffen van drie tot tien jaar, wegens moord op het Kamerlid Popovici, wiens huis zij hadden willen plunderen, DE RASSENHAAT IN DE VEREENIGDE STATEN De procureur-generaal van den Ameri- kaanschen staat Texas heeft voorgeschreven dat negers niet mogen deelnemen aan de verkiezingen der democratische partij voor candidaten voor de aanstaande verkie zingen. Het bestuur der democratische par tij heeft onlangs een besluit genomen, vol gens welke in Texas slechts blanken lid der democratische partij mogen zijn. WATERSNOOD IN POLEN EN ROEMENIE Vele kinderen verdronken Tengevolge van de hevige regens der laat ste dagen zijn in de bergstreek van de Tatra Podihale in Poolsch Galicie. dicht bil de Tsjechoslowaaksche grens, tal van rivieren buiten hun oevers getreden, waardoor vele steden en dorpen overstroomd zijn en tal van spoorbruggen van de voornaamste spoor lijnen onbruikbaar zijn geworden, zoodat het spoorwegverkeer geheel is gestremd. Alle verbindingen met Krakau zijn verbroken. Tengevolge van het overstroomen van de electrische centrale van Zakopane ligt. deze stad geheel in het duister. Ook de steden Nowy Targ en Tamow staan onder water. Met behulp van militaire troepen wordt het overstroomde gebied ontruimd. De bewoners, die zidh niet tijdig konden bergen en door het stijgen van het water volkomen v.erden verrast, vluchtten op de daken. Talrijke kinderen kwamen om. De steden Krenitsa, Novi Socz, Gorlice, Zako pane en Tornof staan onder water. Bij Novi Socz, waar de ramp het ergst schijnt te zijn zijn de bruggen weggeslagen. De stad ia evenals Gorlice. waar ook de spoorwegver binding onderbroken is, geïsoleerd. Soortgelijke berichten komen uit Roeme nië. Hevige overstroomingen treden in de buurt van Eraila op. Schepen zijn door een storm op drift geraakt en kilometers den Donau opgedreven. Herders zijn met hun kudden door het water .verrast en ver dronken. MOORDDADIGE AANSLAG OP EEN AUSTRALISCH ZIEKENHUIS Men meldt uit Melbourne: Donderdag avond is een poging gedaan om het Bendigo ziekenhuis, waar 190 patiënten zijn opge nomen, waaronder kinderen en kraamvrou wen, in de lucht te doen vliegen. Door de explosie werden vensterruiten over de ge- heele gevel van "het gebouw vernield, met het. gevolg, dat glassplinters verschillende patiënten wonden toebradhlten. Tafels en stoelen werden omver geworpen, een stuk metselwerk stortte in, terwijl ook de ruiten van de verpleegstersverblijven, welke een eindje verder liggen sprongen. Eenige auto's van doktoren, dje nabij de hoofdingang stonden, werden door de ontploffing ver nield. Bij onderzoek bleek, dat nabij een venster van de geliikvloersche verdieping spring stoffen waren opgestapeld geweest. De schade wordt geschat op 600 Pond Sterling. EEN FLINKE VROUW Men meldt uit Saskaton in Canada: Twee kleine jongens, die in de rivier aan het roeien waren, zijn aan een groot gevaar ontkomen door het kordate ingrijpen van mevr. Munday, de vrouw van een inspec teur van de bereden politie. De beide jon gens vielen uit hun boot en zonken weg in «ie modder. Toen mevr. Munday het gevaar zag, waarin de kinderen verkeerden, bedacht zij zich geen enkel oogenblik. Zij sprong in het water en wist de beide kinderen na veel moeite te redden. Eenige jaren geleden heeft deze vrouw een paar andere kinderen van den dopd gered.I HOE EEN VADER ZfjN KIND UIT DEN LEEUWENMUIL REDDE In Rhodesië (Afrika) hadden 's nachts twee kolonisten, man en vrouw, hun tent bij een rivier opgeslagen. Tijdens den slaap van het echtpaar sloop een leeuwin binnen en droeg hun kind van enkele maanden, dat bij hen in de tent sliep, in haar muil weg. De kolonist, een zekere Dechampel, werd plotseling wakker en zag de leeuwin nog juist uit de tent verdwijnen. H ijmaaik- te onmiddellijk alarm en de inboorlingen trachtten, met hevig lawaai het dier schrik aan te jagen. De leeuwin verdween echter in het oerwoud met het kindje nog steeds tusschen de tanden. Onmiddellijk werd door Dechampel en eenige inboorlingen de aohtervolging inge zet en gelukte het de leeuwin to vinden op een open plek in het bosdh. Het dier zat zich rustig te likken en het kindje lag hui lend naast haar. Dechampel nam zijn ge weer en mikte op het roofdier. Zijn zenu wen waren ontzettend gespannen want slechts één trilling van zijn hand kon het leven van zijn kind kosten. Een schot knalde, de leeuwin sloeg met haar poot i' de lucht, stiet een hevig gebrul uit en viel stuiptrekkend neer. Dechampel rende naar zijn kind, dat hij ongedeerd in zijn armep kon sluiten. HET GRAF DER DRAAK-HAGEDISSEN De leider van de expeditie, die opgravin gen verricht naar zg. voorhistorische blijfselen in Wyoming (Amerika) dr Bar- num Brown, deelde mede, dat men de ovei blijfselen had gevonden van een geheele kudde Linosauri (reusachtige draakhagedis- sen) de grootste fossielen-mijn, die ooit op het Amerikaansche vasteland voor den dag is gekomen; DE KINDERROOF IN DE VER. STATEN Bobby Connor, de 18 maanden oude klein zoon van een welgesteld kleeding-magnaat te Hartsdale (Amerika), is spoorloos verdwe nen. Men vermoedt, dat het kind ont voerd is. Duizend politiemannen, spoorzoekers en anderen doorzoeken de omgeving, doch tot 'nu toe mochten zij niets ontdekken. Nader wordt gemeld: De politie is er in geslaagd bet ontvoerde kind te vinden in de bosschen in de omge ving van ITartsdale. Het kind was er erg aan toe tengevolge van het feit, dat het gedurende vijf dagen zonder voedsel en zonder drinken aan de buitenlucht is blootgesteld geweest. DE STAKINGSKOORTS IN CATALONIE De stakingen in de verschillende deelen van Catialonië eischen nog steeds slachtof- In het kolendistriict van Salente heerscht staking. Zondag is een werkwillige gedood en Dinsdag heeft men 't lijk van e?n werkwillige gevonden met zes kogelwonden Te Barcelona zelf vielen in de laatste dagen twee dooden. De politie treedt thans ener giek op tegen den benden, die tramwagers in brand trachten te steken. Een lid van dergelijke bende had een flesch vloeibare brandstof bij zich die, toen de man tenge volge van een politie-kogel doodelijk ge wond neerstortte, vlam vatte en hem geheel in vlammen hulde. Een andere brandstich ter, die gearresteerd werd, kon slechts met moeite beschermd worden tegen de menigte, die hem wilde lynchen. MEXICO EN SOVJET-RUSLAND Officieus wordt medegedeeld, dat besloten >u zijn de diplomatieke betrekkingen tus schen Mexico en Sovjet-Rusland te hervat ten. Boven d© Engeledh© badplaats Blackpool, un de kiust van midden-Engeland, heeift ■n zeer hevig onweer gewoed, waarbij de bliksem in het Lunapark is geslagen. Een groot deel daarvan is door het vuur ver- nield. Slechts aan de hevige regenval was het te denken, dat niet het geheefle oomplex een prooi der vlammen is geworden. In de stad moest het verkeer, wegens over strooming der straten, worden stopgezet. De lager gelegen deelen der stad staan onder water. Schaakrubriek. HET T0URN00I TE ZüRICH De resultaten van de eerste ronden van het juist aangevangen toumooi te Zürich luiden als volgt Eerste ronde: Naegeli—Aljechin 0—1, Joss- Müller 0—1, Euwe—Lasker 0—1, Flohr—Johner 1—0, Grob Nimzcrwitsch Y—Y- Gygli—Rosselli der Turco Y—^Y- Stahlberg—Bogoljutoff Y—Y' Henneberger—Bernstein YzVz. Tweede ronde: AljedhiraBernstein 1—0, Bogdljuboff—iHenneberger 1—0, Rosselli del Tur- co—Stahlberg 0—1, Johner—Grab 1—0, Lasker— Flohr Yi—Yz, Müller—Euwe 0—1, Naegeli—joss Y—Y- De partij Nimzowitsch—Gyg!S werd afge broken in een voor Nimzowitsch gunstige stelling. De stand na twee ronden luidt: Aljechin 2, Las ker, Fiohr, Bogoijuboff en Stahlberg 1 Yz, Euwe. Johner en Müller 1, Nimzowitsch en Gygk Y (ipdus 1 hangparüj), Rosselli de Turco, Bernstein, Joss, Hennebêrger, Grob en Naegeli Y- Met dit toumooi is er een begonnen, dat belang rijker is dan eendg toumooi van de laatste jaren. De kopstukken van de schaakwereld zijn hier vrij wel bij elkaar. Wie zal het wagen over den uitslag een voorspelling te doen? Aljechin, Bogöljuboff. Flohr, Euwe, Lasker, Nimzowitsch, ja zelfs Bern stein kunnen stuk voor stuk in staat geacht den dit toumooi te winnen. Doch wie zal het zijn? Zou het toeval zijn, dat Aljechin na twee ronden reeds alléén aan den kop staat? Wie zal het zeg gen! Het groote vraagteeken van dit toumooi grijze oud-wereldkampioen, Dr. Lasker, geweest. De resultaten van de eerste twee ronden in merking genomen, wagen wij het erop, dit vraagtee ken in een uitroepteeken te veranderen. In opeen volgende ronden Euwe te verdaan en tegen Flohr remise te spelen is voorwaar geen geringe presta tie. Of Lasker in het laatste gedeelte tegen de groot vermoeienissen van het toumooi met 16 deel nemers bestand zaJ zijn, is een andere vraag. In elk gevall zal zijn treffen met Aljechin met span ning tegemoet worden gezien. Derde ronde: De resultaten van de gister gespeelde dere ronde waren: Joss—Aljechin 0—1, Euwe—Naegeli 10, FlohrMüller 10, Grob Lasker 0—1, Gygli—Johner 0—1, StahlbergNim zowitsch Y—Y- Henneberger—Rosselli del Turco afgebroken in gelijken stand, Bernstein—Bogoiju boff afgebroken met Bernstein in het voordeel. De partij Nimzowitsch—Gygli uit de vorige ronde is door Nimzowitsch gewonnen. Hoogst© stand te Vardo 768.0. Laagste stand te Seydisfjord 754.8. Stand vanmorgen half twaalf 758.8. WEERBER7CHT Zwakke tot matige wind uit Z. richtingen, toenemende bewolking met kans op regen of onweer, later opklarend en veel koeler. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De hooge drukking is snel afnemend naar Denemarken getrokken en de ondiepe de pressie, die zich gisteren in de Golf van Biskaye ontwikkelde,, vereenigde zich met een uitlooper van de depressie bij IJsland en nadert ons land. In Noord-S can din a v i nam de hooge druk king toe en de depressie bij IJsland werd ondieper. In Duitschland en Zuid-Zweden houdt het zonnige weer aan. In Finland drong de af koeling verder Zuidwaarts dood. In Frank rijk is de bewolking sterk toegenomen, maar nog weinig regen gevallen. In Schotland en Noord-Engeland valt regen. Bij het verder trekken van de depressie over 'het Kanaal is hier te lande belangrijke afkoeling te wach ten met kans op onweer of regen, waarna veer opklaring zal volgen. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 26.0 <1 19 JUiLT. Zonsopgang 5.02 uur, zonsondergang 9.10 uuï VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 19 JULI. Van *s avonds 9/40 uur tot 's morgens 4.32 uuï WATERSTANDEN RIVIEREN Hedon Vorig Rheinfelden 2.76 2.90 Rreisach 1.87 2.26 Kshl 3.05 3.18 Mnxau 4.46 4.25 Diedeshelm 0.40 0.37 Mannheim Bingen Canb Ems Coblens Trier Keulen Rührort Wesel Emmerik Dusseldorf 3.14 2.72 0.59 0.64 0.43 0.32 151 1.56 1.57 1.54 1.04 1.03 1.56 1.58 -0.20 -0.21 1.05 1.01 0.40 0.40 -0.46 -0.48 -0.82 -0.83 1.05 1.01 Maastricht Venlo Loblth Nijmegen St Andries Arnhem Vreeswijk Iw Wester voort Deventer Kampen Eysden Grevenbicht Venlo Grave (sluis) St Andries Gorknm Dordrecht len Vorig 40.50 40.49 10.66 10.72 9.32 9,33 7.04 7,03 1.72 1,76 7.15 7.17 0.00 0,00 7.73 7,75 159 1,62 -0.13 -0,07 40.50 40.49 27.54 27.52 10.66 10.72 3.<-7 3.70 0.00 0,03 1.61 1.40 a98 1.06 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS (Oude Amsterdamsche tfld) 19 Jnli Deifzjjl 3.41 15.42 Hellevoetsl. 7.27 19.50 Terschelling 0.52 12.59 Willemstad 8.28 20.46 Bariingen 1.20 13.35 Brouwersh. 6.39 19.02 pen Helder 11.06 23.50 Zierlkzee 7.08 19,19 lJmuiden 7.33 19.57 Wemeldinge 7.33 19.48 H.vHolland 6.44 19.13 Vllssingen 5.53 18.09 Schevuningen 8.04 20.33 Terneuzen 6.26 18.39 Rotterdam 8.49 20.53 Hansweert 7.02 19.09 Land- en Tuinbouw. NEDERL. VARKENSCENTRALE De Nederlandso'ne .Varkenscentrale deelt mede: Onder de varkens, welke aan de Ned, Va? kenecentraie ter levering worden aangebo den, komen er van tijd tot tijd voor welke op de huid roode streqpen, vlekken of schrammen vertoonen, ontstaan door het slaan, schoppen bijten of op andere wijze mishandelen van de varkens. Dc Neu. Varkenscentrale heeft besloten met ingang van 23 Juli as. bij dc uilbeta ling ven deze varkens een korting op do officieele prijzen toe te passen van 3 cent per kg. Wanneer de beschadiging van ern- stigen aard is, zullen de varxens echter ge lijk tot heden het geval was, uitsluitend voor rekening en risico van den leverancier worden afgenomen. H'et kmit voorts voor dat varkens, welko d'H-r do leveranciens niet als zoodanig zijn opgegevfn, na slachting zeugen blijken ie zijn. Deze varkens zullen in het vervolg worden afgerekend tegen do voor zeugen geldende prijzen. GOEDKOOPER AARDAPPELEN Met ingang van Donderdag 19 Juli a.s. zal de minimumprijs voor vroege aardappelen op de veilingen worden verlaagd lot 3.50 per 100 K.G. De crisisheffingen blijven onge wijzigd. Mijnheer Pimpelmans gaat paardje rijden door G. Th. ROTMAN 19. De groenteboer was wit van woede. Hij keerde zich om, greep meneer Pimpelmans bij z'n jasje en schudde hem hevig heen en weer, zoodat zijn hoed nu eens voorover, dan weer achterover op z'n hoofd kwam te staan. „Betalen zul je 't!" brulde Jan. „Denk je, dat ik van plan ben dien ouwen knol den kost te geven!" Nu voegde de agent zich in 'het 20. „Ik zou maar betalen, meneer Pim- pelmans!" zei hij, „dan bent U overal van af!" Meneer Pimpelmans stopte den groen- tenboer een paar briefjes van tien in z'n hand. Jan grinnikte vergenoegd; nog nooit was hij zoo gauw uitverkocht geweest. „Als dat paard van U weer 'ns honger heeft, houd ik me gerecommandeerd!" zei hij, (Wordt Vrijdag vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2