JHcttitfe £eiteci)e Ghntmitt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden ïn Omstreken VACANTIE-ADRESSEN abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevèsligd is 2.35 Franco per post 2.35 -f portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/: CL Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5223 8ureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 17 JULI 1934 15e Jaargang Sbb£rteittieprtj?tn: Van tot 5 regels f f.17*/* Elke regel meer 0.227» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer045 Handelsadverlentiën per regel 0.l7'/i Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 'f bureau wordt berekend 0.10 SCHOOLAFBRAAK Met weemoed in de stem verzekeren velen ons, dat wij het zijri, die de openbare school afbreken. Meer dan vroeger kiest de S. D. A- P. voor dit onderwijs partij. Bij elke ge legenheid laat zij merken, dat bevoorrech ting van de openbare school en druk op het bizonder onderwijs haar niet onwel gevallig zou zijn. Maar nu komt zij, zoowel als het met haar verbonden N. V. V. voor nieuwe moei lijkheden te staan. Het heeft aan de roode vakbeweging heel wat moeite en propaganda gekost om de Bond van Ned. Onderwijzers deelgenoot van het N. V. V. te maken. Daar was aanvan kelijk zeer veel verzet. En nog zijn er leden, die het niet kunnen verkroppen, dat een yakvereeniging aldus partij kiest. De voormannen van de Bond trekken zich daar echter niets van aan. Zij hebben doorgezet en zij volharden bij het ideaal! Echter doet zich nu weer een gewoon ver schijnsel voor. Het N. V. V., dat eerst zoo blij was met de toetreding der hoofdarbei ders, begint nu te beseffen, dat intellec- tueelen een revolutionaire gedachte conse- kwenter doorvoeren dan anderen. En nu ziet men het volgende treffende Verschijnsel. Het N. V. V. en de meeste der aangesloten organisaties werpen onder de leuze «geen wroeters, ondermijners en ver raders in de moderne vakbeweging" mannen der O. S. P. uit de moderne be weging. De Bond van Ned. Onderwijzers echter, die over 't geheel meer overhelt naar het communisme dan' naar de zich van lieverlede en schoorvoetend aanpassende sociaal-democratie, spreekt met lof over de activiteit van zijn O. S. P.-leden. Tegen de bezuinigingen op het onderwijs ïe Rotterdam had de afdeeling van do roode onderwijzersbond een scherpe actie en een groote protest-vergadering georgani seerd. Doch hoe was dat gegaan? Het or gaan .van de Bond antwoordt: „Hadden we toch in onze buitenge wone bestuursvergadering, van 28 Mei op 't Bondskantoor, niet leden der S. D. A. P. en O. S. P. bij ons gehad en had den we niet als moderne organisatie tele fonisch een gewillig oor gevonden bij de bevriende politieke partij en hadden onze O. S. P.-ledën aan den Linker-Maasoever niet kunnen beschikken over hun leden en hun apparaat, dan hadden wij ja wellicht wel een vergadering kunnen be leggen, doch we zouden zeker niet in staat geweest zijn, een 70.000 h 80.000 strooibiljetten door Rotterdam verspreid te hebben, 24 uur, nadat we tot de open bare protestvergadering in Lybelle had den besloten. Inderdaad, dit' is een stuk werk ge weest, waarvoor we zeer zeker onze po litieke vrienden dank verschuldigd zijn". Dat zijn de strijders Voor de openbare school: S. D. A. P.-ers en O. S. P.-ers. Is het wonder, dat zij zienderoogen achteruit boert? De Bond dankt zijn politieke vrienden Van de O. S. P., welke elders uit de roode Vakbeweging worden gesmeten, voor de flinke activiteit en ondertusschen denkt het N. V. V.: van zijn yrienden moet men het maar hebben. Ja, vrienden: wie' wind zaait, zal storm ofweggestormd worden. MEERDERE EENHEID Naarmate het aantal noodlijdende ge ineenten toenam werd de wenschelijkheid gevoeld van de zijde der toezichtuitoefenende colleges om meerdere eenheid te brengen in de eischen, die aan onderscheiden gemeente besturen worden gesteld. Gevolg daarvan is geweest, dat een inter departementale commissie werd ingesteld Vanwege de departementen van Binnenland- sche Zaken, Financiën en Sociale Zaken, welke commissie voeling houdt met de ver schillende colleges van Gedeputeerde Staten. Dit streven naar systematiek valt te loven, omdat het billijk is dat, nu eenmaal aan de noodlijdende gemeenten zware eischen moe ten worden gesteld, deze eischen zooveel mogelijk op evenredige wijze worden in toepassing gebracht. Intusschen krijgt men meer dan eens de indruk, dat aan de p r a c t ij k dezer meer- dere eenheid nog wel een en ander ont- óntbreekt. Natuurlijk willen wij gaarne erkennen, dat het aanbrengen van zekere overeenstem ming in de eischen, die ten aanzien van de noodlijdende gemeenten woulen gesteld, niet tevens beteekent yolkomen gelijk- en gelijkvormigheid. Zoo zal men, ondanks de dreigende nood lijdendheid, in de eene gemeenten een hoo- ger welvaartspeil hebben gehandhaafd dan in de andere gemeente. Dat tegenover gemeentebesturen van de eerste soort zwaardere eischen worden ge steld dan jegens die van de andere groep, kan niet onredelijk worden genoemd. Anders staat het bijvoorbeeld met de be lastingdruk. Dat men het' eene gemeentebestuur de volle eisch oplegt van een maximaar aantal opcenten en bij een ander college met een belangrijk lagere heffing genoegen neemt, is een verschijnsel, dat niet bevredigt. yooral, wanneer een dergelijke yerhou- B1NNENLAND DE RIJKSMIDDELEN IN JUNI De omzetbelasting bracht in Juni minder op dan in Mei Totaal-opbrengst bleef andermaal onder de raming Het maandelijksch overzicht van do opbrengst der Rijksmiddelen is ander maal teleurstellend. De reeds zoo lang verbeide verbetering is niet gekomen. Aan directe belastingen (grond-, inkomsten-, vermogens- en verdedigings belasting), was op uit. Juni van 't dienst jaar 1934 48.669.000.op het kohier gebracht (v.j. f 55.042.032). De opbrengst der overige middelen bedroeg f 31.190.074 (vj. f 26.239.445), terwijl de raming was f 32.209.791. Zoowel de omzet als de couponbelasting blijven belang rijk tegenvallen. De opbrengst van de directe belastingen blijft terugloopen, Gelijk uit de bovenstaan de cijfers blijkt, bedroeg de opbrengst in eerste halfjaar f 6.372973 minder dan in vorige jaar. Dit bedrag blijft daarmee circa f 5.761.4S2 onder de raming, die voor het geheele jaar f 93.309.500 bedraagt De opbrengst voor 't Gemeentefond vertoont bijna hetzelfde beeld van de vorige maand. Het zuivere bedrag der kohieren tot en met Juni gaat met f 60.293.418 ruim tien millioen bovpn de raming uit; maar blijft bijkans f 10 millioen beneden de opbrengst van de vorige maand. De t ij d e 1 ij k e o p c e nt e n brachten op f 22.85 millioen, terwijl de raming f 24 mil lioen bedraagt, een verschil, dat bijna niet afwijkt van de vorige maand. De opcenten op de vermogensbelasting ten getale van 50 brachten't thans tot f5,77 mil lioen, waarmee zij f 770.000 boven de raming uitgingen en zelfs bijna f 300.000 hooger «laren dan verleden je.ar. De tijdelijke opcenten op deze belasting gingen thans f 464.000 boven de raming van f 3 millioen uit. Dat beteekent een verbete ring van ruim f 60.000 vergeleken bij de vorige maand. De opbrengst der Wegenbelasting bedroeg in Juni f 874.315 en in het eerste halfjaar 1934 f 8.832.642: voor de R ij w i e belasting luiden deze cijfers respectieve lijk f 10.847 en f 13082:.. De overige middelen Het eerste halfjaar van 1934 is zonder leer voor de inkomsten van 's Rijks schat kist zeer teleurstellend geweest. De opbrengst bedroeg in deze zes maan den f 162.222.036. Dat is wèl f 12 millioen meer dam irt dezelfde periode van het vorige jaar, maar bij de raming is er een achter stand van ruim f 30 millioen! Voor een belangrijk deel komt deze tegen valler voor rekening van de Omzet- en Cou ponbelasting. Vooral do Omzetbelasting blijft zeer teleurstellende bedragen opleveren. Was er aanvankelijk voor de voorbije maan den een langzame stijging te bespeuren, de opbrengst in Juni is minder dan in Mei. Werd in Mei 3934 f 5.310.716 ont vangen, in Juni bedroegen de ontvang sten slechts f 4,898.704. De omzetbelasting is tot op 1 Juli j.l. f 17.902.070 onder de raming gebleven. Er was op ruim f 40 millioen gerekend en er is slechts f 22,8 millioen binnengekomen. Gedeeltelijk is dit een gevolg van de om standigheid, dat de belasting eerst op gang moest komen, en dat de raming over een vol jaar is berekend. Dit neemt echter niet weg, dat het thans wel vast staat, dat het zeer hooge bedrag van de raming (f80 mil lioen voor heel 1934) niet gehaald zal wor den. Ook al blijft een gelukkige wending in het tweede half jaar 1934 geenszins uitge sloten! Ook de Couponbelg.sting doet nog niet, _wat gehoopt en gedacht was. Met f 448.579 bleef zij nog heel wat onder de raming van f 533.333. Gelukkig, dat althans hier de langzame klim niet onderbroken wordt, want sedert de vorige maand is er toch een verbeterde opbrengst van ruim I 40.000.- Voor het eerste half ja,ar was ge raamd f 3.199.999.De opbrengst was f 1.692.298, waarbij in aanmerking genomen moet worden, dat de belasting eerst 25 Fe bruari in werking trad en de raming voor het geheele jaar geschiedde. Zeer sterk blijven in dit jaar terugloopen de invoerrechten en de suiker accijns. De invoerrechten gingen wel met een opbrengst van f 7,2 millioen de ra ming met. f 1 millioen te boven, maar in 't eerste halfjaar werd f 6.592.955 minder ont vangen dan verleden jaar. Met een bedrag van f 34,8 millioen bleef het invoerrecht bij kans f 3 millioen onder de raming. Met de suikeraccijns is het erger ge steld. Met f 4.2 millioen werd andermaal bij lange na de raming niet bereikt. Voor zes maanden bedraagt de achterstand thans f 7.3 millioenj De dividend- en tantiëmebelas- ting leverde f 1,8 millioen (v.j. f 1.5 mill.) De raming bedraagt f 1.020.000. Er werd sedert het begin van het jaar ruim f 1 mil lioen meer ontvangen dan in 1933. Hierin ding omgekeerd evem-edig is aan de draag kracht der inwoners. Het spreekt wel vanzelf, dat we hier niet doelen op één bepaald geval, maar op ver schillende gevallen. Het streven naar meerdere eenheid in de voorwaarden, opgelegd aan de noodlijdende gemeenten, hebben wij gewaardeerd, omdat wij hierin billijkheid gelegen achten. Wij willen daarom constateeren, dat de thans gestelde eischen in verschillende ge vallen met eenige nog meerdere een heid zouden zijn gebaat. weerspiegelt zich de iets betere gang van zaken in sommige takken van bedrijf. Het Statistiek recht kon zich vrij wel handhaven. De raming van f 150.000 werd zelfs met f 13.000 gepasseerd. Over zes maanden is thans op f 18 000 na de raming bereikt. Het zout bleef met f 132.238 ongeveer f60.000 beneden de raming; het geslacht gaf er ook de brui aan en leverde met f 433.734 meer dan een ton te weinig; de wijn vloeide rijkelijk en gaf f 581.009: bijna vier ton meer dan de raming; met het ge distilleerd wil het nog niet vlotten: slechts f 2.4 millioen kwam er binnen tegen een raming van f 2% millioen. Het bier overtrof de raming van f984000 met f 60.000. Met de tabak ging het ook wat beter; raming f 2.580.000, opbrengst f3.008 042. De zegelrechten liepen weer terug: de raming bedraagt f 3,3 mill.; opbrengst f 1.126.228. In 1934 totaal f 8.3 mill., d.i. vier ton boven de raming. De registratie gaf slechts f 60.000 meer dan de raming van f 833.000. De Suc cessierechten bleven evenveel bij de raming van f 2.469.052 ten achter. Voor zes maanden werd echter de raming van f15.2 millioen met precies f 1 mill, over troffen. De loodsgelden waren met f 319.062 weer f 2S.QOO hooger dan de raming en voor dit jaar f 180.000 meer dan in 1933. Er moge hier en daar een bescheiden lichtpuntje doorbreken, over het geheel ge nomen is hot verloop van de inkomsten van 's Rijks schatkist in 1933 verre van bevre digend. Wij kunnen slechts hopen, dat de tweede helft van 1934 een gelukkige wen- dingy moge brengen. Uitgesloten is dit niet, al ziet 't er vooralsnog nog zeer sombei TUSSCHEN AMSTEL EN IJ De Amsterdamsche Gemeentebegrooting ALLERLEI GISSINGEN EN GERUCHTEN WAREN ROND De nieuwe begrooting zal wel voor 100 reëel zijn. Maar aan ernstige besnoeiingen zal niet te ontkomen zijn OFFICIEELE BERICHTEN CENTRALE JEUGDRAAD j Kon. besl. Is aan J. J. Vorrink op ver: ol ontslag verleend als lid van den ïn Jeugdraad, met dankbetuiging vooi ONDERSCHEIDINGEN Rotterdai Bij Ko CONSULAATWEZEN i. besluit is benoemd tot officier in de Oranje-Nassau, met de zwaarden (bij ng) de luitenant-kolonel C. W. van den staf van het wapen der g ind de aan de Orde van Oranje-Nas- dallle, in goud, aan J. litter van het Fonds tot ing bij overlijden der Tlelsche Prof— tanten-Vereenlging „Gustaaf Adolf" te Tiol. trbonden NAAR CONTINGENTEERING VAN DE KOLENINVOER? OP BASIS VAN 1933. De „Tel." zegt uit goede bron te vei> nemen, dat bij de Nederlandsche re geering het voornemen bestaat maat regelen te nemen tot contingenteering van den invoer van buitenlandsche kolen in Nederland. Hiertoe zou men kunnen overgaan op 1 Januari 1935, daar 't tegenwoordige handelsverdrag met Duitschland, dat op 31 December a.s. afloopt, voor dien tijd contingen teering onmogelijk maakt. Het ligt in de bedoeling dat als norm zal worden genomen de invoer van buitenland sche kolen zooals die in 1933 was en dat geen meerdere hoeveelheden uit het buitenland zouden mogen worden ingevoerd. Van dit voornemen zijn de mijndirecties in kennis gesteld. Dit heeft hen er toe bewogen hun aanvankelijk voorstel tot loonsverlaging van 10 pet- in een verlaging van 3 pet. te wijzi gen. De vraag blijft, of de norm van 1933 'oldoende zal blijken om de welvaart in de mijnindustrie te herstellen. DE NIEUWE SPELLINGREGELING Vorige week heeft de Ministerraad de nieuwe regeling voor de spelling bekend ge maakt. Allicht dringt zich thans de vraag op hoe de zaak zich zal ontwikkelen. Het Ministerie wil blijkbaar voorzichtig tewerk gaan. Alleen voor de onderwijs-examens rden de nieuwe voorschriften verplich tend gesteld. Zoo langzamerhand, zoo zal men waarschijnlijk redeneeren, volgt uit 't een het ander. Op den duur zal de verande ring overal doordringen. Een belangrijke vraag is wat de dagbla den zullen doen, en wanneer zij ertoe zullen overgaan met de Vries en Te Winkel, in de afgesleten vorm dan, definitief te breken. De kring Zuid-Holland van de Nederl. R. K. Joürnalistenvereeniging, heeft reeds een be sluit genomen. De conclusie der vergadering luidt aldus: „Nu moet' worden aangenomen, dat practisch bij het onderwijs de door het kabinet aanvaarde spelregels zullen wor den ingevoerd, is het, met het oog op 't groote belang van eenheid van schrijf wijze der Nederlandsche taal, gewenscht, dat de pers tegelijk met de inwerking treding van het te wachten spellingbe sluit de in dat besluit vastgestelde schrijfwijze van onze taal gaat volgen". (Van onzen Amsterdams ohen redacteur) Het wordt de tijd van het indienen van de gemeentebegrooting en dan waren aller lei gissingen en geruchten rond in de naaste omgeving van het Prinsenhof. Nu en dan neemt zulk een gerucht den vorm aan van een bericht in de pens, want waohten totdat de gemeentebegrooting kant en klaar aan de Raadsleden en aan de pers wordt gezonden, doet men liefst niet meer, gelet op de vrees voor nieuwe ver soberingen of verzwaring van lasten, die het publiek ducht en waarvan de pers de lezers dan liefst zoo spoedig mogelijk op de hoogte wil stellen. Daarom neemt het aantal luister posten toe en komt „lekkage" in sommig kamers ten Sbadhuize vooral in dezen tijd nog al eens voor. Zonder mij hierin verder te verdiepen het m. i. duidelijk, dat de nieuwe begrooting in de breede kringen der burgerij toch vol doening zal wekken, omdat de tegenwoor dige wethouder voor de financiën, de he' Jac. Rustige, van de Christel ij k-H i s borisoh i fractie, uitnemend voor zijn taak berekend is, en wij nu eenmaal gezamenlijk de lasten van dezen tijd hebben te dragen. Van den nasleep der luchthartige sociaal-democrati sche gemeentepolitiek ten aanzien ve geldmiddelen heeft deze wethouder boven dien minder last, omdat de bijzondere aangenaamheden hiervan door zijn voorgan ger zijn opgevangen. De nu in te dienen begrooting zal daarom wel aanstonds voor 100 „reëel" zijn en daarvoor zullen ongetwijfeld tal van nieuwe bezuinigingen noodig worden. Het openbaar onderwijs b.v. zal een veer moeten laten, gelet o.m. op de verhooging van het aantal leerlingen per klas, waardoqr 41 openbare lagere eöholen momenteel overbodig wor den. De subsidies zullen magerder moeten zijn en hier en daar welflicht geheel dwijnen, en of de financieele positie van het gemeentepcraoneett onaangetast zal blijven, mag worden betwijfeld. Met name ten op zichte van het onderwijs hebben B. en W. oen Raad op ernstige besnoeiingen voor bereid. Zoo is het finoncieel-economisch beeld der gemeente-huishouding in de naaste toekomst weer niet erg opwekkend, al moet hier aanstonds worden opgemerkt, dat het inzioht in de noodzakelijkheid van versobe ring zelfs hier ter stede is verhelderd. Het royaal omspringen met de publieke geldmiddelen is vooral den sociaal-democra ten zoozeer tot een tweede natuur geworden, dat zij dit euvel nog steeds niet hebben af geleerd. Hun onware petitionneftnentsactie voor het plan-De Miranda tot inperking der werk loosheid is hiervan een nieuw bewijs. Inder tijd heb ik dit plan een paradepaard voor de verkiezingen genoemd, en de ontwikkeling der gebeurtenissen nagaande, meen ik hij dit oordeel wel te kunnen volharden. Zelfs is het demagogische karakter dit plan door de petitionnementsactie nog duidelijker geworden, want de sociaal-demo craten beloven irn hun petitionnement, het welk „alle Nederlandsche meerderjarige inwoners van Amsterdam" hebben mogen teekenen, aan ten minste 12.000 werkloozen gedurende 2 jaren werk tegen contractloo- nen. In het voorstel, dat zij d.d. 20 Febr. jl. bij den Raad inzonden, wordt deze enormi teit niet vermeld. Het is daarom wederom de oude taktiek van ontevredenheid zaaien, die de S.D.A.P. hier toepast: beloven en nog' eens bedoven, terwijl zij toch meer dan over tuigd moet zijn, dat zoo iets in dezen tijd volstrekt misplaatst is. Bij hun voordracht tot werkverruiming in samenwerking met het Werkfonds der Regeering hebben B. en W. terecht weinig aandacht geschonken aan het plan van de sociaal-democratische fractie, ook al hebben, zooals later bleek, 102.445 meneohen boven de 21 jaar hot petitionnement geteekend. Daardoor wordt het voorstel evenwel geen haar beter. Het „plan" van de communisten is natuur lijk van verdere strekking, hetgeen in dit verband beteekent nog dwazer. De discussies, die hoogstwaarsohijnlij k deze week plaats vinden, zullen ons wel weer de gebruikelijke hanengevechten tus- sohen beide groepen te zien geven. HET VEERTIGJARIG BESTAAN DER S.D.A.P. Ter gelegenheid van heit veertig-jarig be- aan van de S. D. A. P. organiseert het partijbestuur een tentoonstelling in het ge bouw „het Anker" te Amsterdam. Deze ten toonstelling zal geopend worden op Zaterdag 18 Augustus a.s., 's middags drie uur. Met de communisten is het intusschen deze week, tijdens de Raadszitting, eer vreemd geerai. Of en wanneer „De Tribune' uitkomt, weet niemand op 't oogehblik, want de moeilijkheden stapelen zich rondom de drukkerij van dit blad op, al heeft de justitie, onder ernstige bedreiging voor t vervolg, het gebouw weer „vrijgegeven". Bovendien, zouden de moedige leiders van den schrik ad bekomen en van hun wonden reeds hersteld zijn? Men mag toch immens aannemen, dat deze „helden", die op hun veiligen Raadszetel al het mogelijke hebben gedaan om „de arbeiders op straat" te krijgen, in de voorste gelederen ston den, toen het onlangs zoover was en op de hoogste barricade met doodsverachting het vuur van politie en militairen hebben ge trotseerd! Hun zesde man, die, al behoort hij for meel niet bij hen, toch altijd trouw met hen meedoet, heeft nog den tijd kunnen vinden om een briefje over de steunverlaging bij den Raad in te zenden. Wat de waschechte Morkovieten zullen doen? Zij zijn tot alles ïn staat, zelfs tot een tamme zoete-jongens-oppositie van tijdelij- ken aard om daarmee do Regeering zand in de oogen te strooien en een eventueels ver wijdering uit de openbare lichamen te ver hinderen. En hoe zullen de overige 39 Raadsleden zich tegenover de dappere 6 Van critiek op de houding der politie bij de onlusten hoort men niet, althans bij de vredelievende burgerij. Tijdens het conflict heeft de S.D.A.P. weer haar dubbelhartige rol vervuld door wel de „hardvochtige" Regeering te becritiseeren, maar intueéchen spoorde „Het Volk" de eigen menschen tot orde en rust aan. Dè heeren hielden zich keurig op de vlakte. Van geachte zijde is een woord van wel willende critiek geuit over de „aarzeling" van de politie-autoriteiten op Donderdag avond 5 dezer, toen de Jordaan een paar uur aan de handen der opstandelingen was overgeleverd en eerst tegen middernacht met de zuivering onder medewerking van de politietroepen is begonnen. Geheel juist lijken mij de betreffende opmerkingen niet, omdat de burgemeester onnoodig bloed vergieten heeft willen voorkomen en ook de politieagenten heeft ontzien. Tooh zal de politieleiding de les van de treurige gebeurtenissen wel ter harte ne men. Als de Raad het ook maar doet. Ver sterking van de politie waartoe de bur gemeester bij de begrootingsdebatten in December een voorloopige toezegging deed is dringend noodig gebleken. Ook betere bescherming van de politiedienaren zelf en doeltreffender bewapening. En tenslotte, de laatste regel van de oude spreuk op het Hoofdbureau van Politie: „Straf is mijn hand en lieflijk mijn geimoed' i6 ook nu nog van veel beteekenis. Het schijnt moeilijk het evenwicht in deze te bewaren. FRISO DE NIEUWE KERK TE DELFT OPNIEUW TE BEZICHTIGEN. Na overleg ten departemente van Kun sten en Wetenschappen en gezien.de groo te belangstelling en de betere weersgesteld heid voor de aanwezige bloemen en kran sen hebben de kerkvoogden besloten nog eenige dagen de kerk in rouw voor bezichti ging open te stellen, echter hoogstens, tot Zaterdag 21 Juli. Zondag is de kerk als al tijd voor bezichtiging onherroepelijk sloten. NAAR EEN LANDELIJKEN BOND VAN ORANJEVEREENIGINGEN? Het bestuur der Oranjevereeniging te Amersfoort verzoekt kennisgeving van het volgende: Telkens weer blijkt hoe ge- wenscht het is een Landelijke Bond op te richten van plaatselijke vereenigingen, die zich ten doel stellen de verjaardagen van de leden van ons Vorstelijk Huis op gepaste wijze te vieren en die zich in het algemeen ten doel stellen de liefde voor vaderland en Vorstenhuis op te wekken en aan te wak keren. Het is reeds bekend, dat verschillen de dier vereenigingen veelvoor zulk een samengaan voelen om zoodoende elkaar van voorlichting te dienen, feestprogramma's uit te wisselen, enz. enz. Alle plaatselijke vereenigingen, die in principe genegen zijn hierin mede te wer ken, worden verzocht, daarvan op eeniger- lei wijze te doen blijken aan het bestuur der Oranjevereeniging te Amersfoort. Dit zal dan ten spoedigste een vergadering bij een roepen, teneinde een en ander nader te bespreken en eventueel tot oprichting van een Bond van Oranjeverenigingen. te ko men. DEDEMSVAART VIERT FEEST. De feestelijke herdenking van 't 125-ja- rig bestaan van Dedemsvaart is gisteren middag aangevangen met een officieele ont vangst ten gemeentehuize van Avereerst van de leden van het eere-comité. De lan delijke rijvereeniging gaf een zeer geslaag de demonstratie van rijkunst. Des avonds heeft de burgemeester, de heer W. A. Vis ser, een herdenkingsrede uitgesproken. De eerste dag der feestelijkheden werd besloten met een concert. AMSTERDAM VENTEN MET GEDRUKTE STUKKEN De Burgemeester van Amsterdam heeft be sloten het venten met gedrukte of geschreven stukken weer toe te staan. ROTTERDAM DE GEMEENTEMIDDELEN De tien bronnen van inkomst voor de ge meente, welke maandelijks in een staat op genomen worden, hebben over Juni opge- braoht. f 1.2S5.625.75 tegen f 1.301.531.89 in dezelfde maand van het vorig jaar. Een teruggang van het havengeld voor zee vaartuigen van f 50.000 wordt gedeelte lijk gecompenseerd door hoogere ontvangst van havengeld voor binnenvaartuigen en door de verhoogde straatbelasting. Gelijk bekend is het havengeld met in gang van 1 Juli van het vorig jaar ver laagd: in de volgende staat zal dus voor het eerst de vooruitgang van de scheepvaart tot uiting kunnen komen in de opbrengst- cijfors van het havengeld. Over het eerste half jaar hebben de middelen in totaal op gebracht f 4.377.8S0 tegen f 4.711.634.16 over dezelfde periode van 1933. Indien men re kent met de lagere haventarieven (het havengeld voor zeevaartuigen bracht ruim drie ton minder op dan vorig jaar) kan ge zegd worden, dat de teruggang in de op brengst der middelen eenigszins 'tot staan is gekomen Merkwaardig is. dat het aantal verbrui kers van electrische stroom in de vorige maand met 349 is verminderd en dat de gasproductie is gedaald. Alleen de drink waterleiding kon. dank zij de droogte en de warmta, spreken yan hoogconjunctuur. Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen BIz. 1 Er zouden bij 1de Nederlandsche Regeering plan* nen bestaan de kolen-invoer te contingenteeren oji de basis van 1933, Over Juni is voor 1de directe belastingen ruini f 7.000.000 minder op kohier gebracht dan ve leden maand. De „andere middelen" daarentegen namen met bijna f 5.000.000 toe, in hoofdzaak dank zij de omzetbelasting. BIz. 2 De staking te San Frandsco breidt zich u:fj de voedselvoorziening te San Frandsco bedreigdj geschut, mitrailleurs en tanks versterken de mi* litaire macht; de oud-strijders opgeroepen; onlus ten in San Frandsco; communistische belangstel ling. Engelscb-Turksch conflict bij het eiland SamosJ een Engelsch zee-offider doodgeschoten doos Turksche kustwacht. In Litauen is dè militaire dictatuur gevestigd* Tusschen de sodalisten en de communisten iq Frankrijk is samenwerking gekomen. Zweden, Japan en Sovjet-Rusland versterken! hun bewapening te land en ter zee. Vreeselijke hitte en droogte in China; hongers* nood dreigt; duizenden omgekomen door zonae' steek; rivieren en kanalen droog, andere wco; overstroomd. In de voor eenige dagen overstroomde Japan* sche districten zijn ernstige onlusten uitgebroken. BIz. 3 De samenstelling van de Generale Synride deï Chr. Geref. Kerk. De 39ste Zomercomferentie van de Ned. Chr, Studenten Vereeniging te Nunspeet. Morgen, 18 Juni, is het 400 jaar geleden da'Ê Zacharius Ursinus geboren werd. ^De bestrijding van (de werkloosheid in lAmster* BIz. 8 In het Conferentie-oord van 'de Zendingsstudic* raad te Lunteren wordt een driedaagsche confe rentie gehouden van de Federatie van Diaconieën in de Ned. Hèrv. Kerk. Gemengd Nieuws DOODELIJKE VAL Te Udenhout is de 25-jarige ongehuwde, loodgie-trskneoht C Brokken uit Tilburg al hier hij het verrichten van herstellingswer ken aan het kasteel De Strijdhoef uit ecrï dakgoot gevallen. De ongelukkige werd zoq ernstig gewond, dat hij een uur later is overleden. Zijn lijk is naar het SL Eliza- ibethgasthuis te Tilburg .vervoerd. BERUCHTE INDIVIDUEN GESNAPT In den nacht van Zaterdag op Zondag wa ren te Oss (N. Br.) twee marechausesec} aan het surveilleeren op een afgelegen ge deelte van de Ossohe heide, toen zij een wiel* rijder ontmoetten, in wien zij zekeren v. d* P. uit Oss herkenden, v. cl. P. staat bekend als een berucht misdadiger, die verdacht wordt van vele inbraken. De politiemannen hielden hem aan en onderwierpen hem aan: een fouilleering. Hierbij kwam vast te staan, dat v. d. P. een volledige uitrusting? inbrekerswerktuigen bij zich had, alsmedö een fleschje limonade, dat vermoedelijk vaat diefstal afkomstig was. De man werd naar de marechaussee kazerne overgebracht, doch ontkende bij zijn verhoor iets met een diefstal te maken te hebben. De politie zette echter het onderzoek! voort. Bij den caféhouder van Druthen aan den rijksstraatweg onder Schavk. die agentj is van de firma, wier naam op'het etiket' van het limonadefleschje vermeld stond, werd een onderzoek ingesteld, waarbij aan. het licht kwam, dat daar jn den nacht was ingebroken De daders hadden zich toegang verschaft door het indrukken van de groots spiegelruit. De caféhouder, die van dit feit geheel onkundig was, werd op de hoogte gebracht Een partij limonadeflesehen bleek ontvreemd te zijn. Uit het feit, dat de po litiemannen v. d. P. op den weg naar Schayk fietsende vonden, meende men te moeten! aannemen, dat de man reeds een bezoek gebracht had en weer daarheen wilde om een tweede voorraad flesschen te halen. Uit het bewijsmateriaal is komen vast te Staan, dat de man een aantal medeplichtigen moet hebben gehad. In den loop van den dag werden in verband met deze inbraak nog een ^tweetal beruchte individuen gearres- Na de vacantietijd weer aanbreekt en velen onzer lezers de krant aan hun vacantie-adres willen ontvangen, ver. zoeken wij dezen vriendelijk de tijde lijke adressen zoo spoedig mogelijk, liefst drie dagen van te voren, aan dq administratie schriftelijk op te geven, met duidelijke vermelding van het vaste adres en het vacan tie-adres, de data van begin en einde der vacantie. Komen de aanvragen op het laatste oogenblik, dan is het niet zeker, dat men aan het nieuwe adres direct den eersten dag de krant ontvangt, terwijl dit toch zeker door de lezers, evenals door ons op hoogen prijs zal worden

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1