NATIONALE De Loonen in de Havens ZATERDAG 14 JULI 1934 DERDE BLAD PAG. A.s. Maandag treedt een contractlooze periode in Na moeizame onderhandelingen Er is bereikt, wat er te bereiken was Per referendum hebben thans Ue haven arbeiders van den Ned. Bond vam Chr. Far brieks- en Transportarbeiders uitspraak ge daan over het resultaat, der onderhandelin gen over de door dc Scheepvaart-Verecni- gingen Zuid en Noord ingediende voorstellen tot loonsverlaging en andere verslechterin gen van het contract. De werkgevers verlangden oorspronkelijk een loonsverlaging van S.7 pet. Bet resultaat ider ondeihandélhgen was, dat dit verlan gen werd teruggebracht tot 6 pet. terwijl een groot deel der overige verslechteringen iverd teruggenomen. De uitslag van het referendum is, dat Amsterdam de voorstellen heeft aanvaard, maar dal Botterdam deze verwierp. Er was echter geen reglementaire meerderheid, ivelke een staking zou hebben opgeleverd. De werkgevers hebben besloten de nieuwe arbeidsvoorwaarden Maandag a.s. toch in te voeren. Er treedt dus een zgn. „contractlooze periode" in. Wij hebben een onderhoud gehad met den heer W. S t r ij b i s P.zn, voorzitter van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transport- irbeiders, over de verslechteringen in de oörrvoörwaarden, die a.s. Maandag voor do ïayenarbeiclers ingaan. De heer Strij'bis ïeéft óns een uitvoerig overzicht gegeven i'an de onderhandelingen, welke de laatste naanden met cle werkgevers zijn gevoerd. „Het huidige contract", aldus de lieer Strijbis, „dateert van S Februari 1932. Op 11 Maart j.l. werd het, ingaande per 30 April 1934, door de werkgevers opgezegd. Begin April j.l. bereikten ons van werkgeverszijde i.w.z. van de Scheepvaart-Vereen. Zuid en Voord, voorstellen, welke een aanzienlijke ''eislechtering van het bestaande contract nhielden. Zij kwamen neer op: 1. een loons verlaging van 8.7 pet (vermindering van 't lagloon van f 5.20 tot f 475); 2. opheffing de verplichte vacantieregeling; 3. ver- aginir.van de regeling voor de loonen voor ie'machinale bedrijven; 4. wijziging van cis antieregeling van f 23.70 tot f 18 en dit in te voeren voor allo bedrijven; 5. afschaf- i-an een aantal artikelen uit de rege- ing voor verhoogd taakloon. waardoor alle extra's kwamen te vervallen en 6. terug- hengen van de Amsterdamscbe toeslag voor avond-, nacht- en Zondagswerk van 50 tot 10..pet, wélk laatste percentage ook in Rot end am geldt; daarnevens diverse andere férsl'echteringen. Een afwijzend standpunt De - organi sat iehesturen hebben van meet af aan op het standpunt gestaan, dat. dit alles niet te aanvaarden was. Zij verzochten dan ook aan de werkgevers óf alléén een loonsverlaging door le voeren, óf uitslui tend de bijkomstige voorwaarden te wijzi gen, daar deze op zich zelf reeds groote verslechteringen inhielden. De werkgevers hieven echter op het stand punt staan, dat behalve een loonsverlaging ook ingegrepen moest worden in de neven- De onderhandelingen met de werkgevers die daarna werden gevoerd, hadden reeds vrij spoedig tot resultaat, dat de loonsver laging niet meer dan G pet zou bedragen. In de daarop volgende weken werd onder handeld over de neven-voorstellen hetgeen er toe leidde, dat bv. voor Rotterdam ge noegen genomen werd met een spi(loon regeling voor de machinale bedrijven van zes gulden. Daarna hebben de besturen van de organisaties zich tot de leden gewend Zoowel in de Chr. als in de R.K. organi saties werd 't hoofdbestuumbeleid goed gekeurd en opdracht gegeven verder to onderhandelen, teneinde, alsnog totover- éenstemming te geraken. Moeizame onderhandelingen zijn daarna aangevangen. Tenslotte werd tusschen de besturen van cle beide Scheepvaartvereeni- gingen en de besturen van de drie organisa ties overeenstemming bereikt op de volgende 1. De nieuwe overeenkomst gaat in op 16 Juli e.k. en eindigt, bij opzegging voor 1 November a s. per 31 Dcc. 1934; indien geen der partijen tot deze opzegging over gaat, wordt deze, onder inachtneming van een opzeggingstermijn van 'ai kalendermaand stilzwijgenei verlengd 2. Alle thans geldende looncjpjers, toeslagen etc. worden met 6 pet verlaagd; 3. De spilloon-regeling zal bedragen f 6 per spil van Sx/2 uur (f3 per half spil vam 4 uur en f 3.40 van 4% uur); 4. Enkele tarieven bv. voor suiker, zwa- velerts, ruw ijzer, gries, zemelen, peulvruch ten, grondnoten en paimpitten, worden ge wijzigd. (De laatste vijf waren practisch al veranderd); 5. Voor Amsterdam wordt de toeslag voor het nachtwerk gebracht op 30 pet. De an dere toeslagen worden slechts met een kleine fractie verlaagd. Deze voorstellen werden per referen dum aan cle leden voorgelegd. De uit slag was, dat de afsluiting van een nieuw collectief contract door Amster- Amsterdam uitgebracht 180. stemmen, waarvan 87 voor, 84 tegen en 9 stemmen blanco of van onwaarde waren. Rotterdam uitgebracht 760 stemmen, waar vau 266 voor, 394 tegen en 100 stemmen van onwaarde of blanco. De uitslag bij cle andere organisaties was ongeveer gelijk. Ook daar is liet beeld, dat Amsterdam cle voorstellen aanvaardde en Rotterdam deze verwierp. Wat clit be toekent? De meerderheid te Amsterdam voor de afsluiting van een contract is niet groot; maar de meerderheid te Rotterdam tegen aanvaarding van een overeenkomst is ook niet groot. Tellen we de stemmen van alle organi saties te ziaamem, clan zijn de ronde cijfers 1940 vóór en 2100 tegen. Uit deze cijfers blijkt, clat het meerendeel der leden met de besturen van oordeel is, dat onder de tegenwoordige omstandig heden van het proclameeren van een staking geen sprake kan zijn. Dit zou beteekenen liet spelen van een onverantwoordelijk spel. Volgens cle Statuten van den Bond zouden dan drie-vierden der leden gestemd moeten hebben tegen het bestuursaclvies, om de werkgeversvoorst ellen te aanvaarden en dit is op geen stukken na het geval. De heide Scheepvaart-Vereenigingen staan op het standpunt, dat ze geen af zonderlijk contract voor Rotterdam of Amsterdam afzonderlijk aanvaarden. A.s. Maandag treedt dus een zgn. „con tractlooze periode" in. De besturen der organisaties hebben de werkgevers van den uitslag der stem ming op de 'hoogte gesteld. Zij hebben or tevens op aangedrongen, dat de nieu we voorwaarden, wanneer zij a.s. Maan dag worden ingevoerd, soepel zullen worden toegepast en dat er in geen ge val van zal worden afgeweken. Filiaal in ROTTERDAM: le PIJNACKERSTRAAT 141, Telefoon 43123 LEVENSVERZEKERING-BANK ROTTERDAM Een Lijfrente-Polis der „Nationale", geeft een hooge vaste rente Een manifest Naar wij thans vernemen wordt heden onder de leden van den Christelijkcn Bond een manifest verspreid, waarin in den breede cle gevoerde onderhandelin gen ter sprake komen. Den arbeiders worclt er op gewezen, dat verzet door middel van een algemeen'e staking thans hopeloos is. Aangeraden worclt, gezien het referendum, onder de huidige verhoudingen de loons- "erlaging te aanvaarden en aan geen enkele staking mee te doen, daar onverantwoorde lijke elementen het revolutionair verzet wil len doen oplaaien. organisatie, aldus het manifest, kan erantwoordelijkheid van geen enkel conflict dragen. Ook financieel is men dus op zichzelf aangewezen. Na moeizame onderhandelingen is h?.t uiterste bereikt, wat er te bereiken was. Ook de samenwerkende organisaties zijn tegen een contractloos tijdperk met patroons willekeur en onbeheerschte loonsverlaging. Zij meenen, dat getracht moet worden in dit opzicht overeenstemming te bereiken. Uit deze bewoordingen van het manifest lezen wij dus, clat het in de bedoeling ligt, en korte overgangsperiode, toch te ge raken tot bet afsluiten van een contract. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN DEPARTEMENT VAN DEFENSIE ij Kon. besluit is met ingaag van 1 Juli 1934 J. F. van Haaster; op zijn verzoek eervol ont slag verleend als referendaris bij het Departement 'an Defensie. BELASTINGDIENST Bij beschikking van den Minister van Financiën s de ontvanger der directe belastingen enz. D. van Dijk verplaatst van het kantoor Oostburg naar het kantoor IJsselmonde. ONDERSCHEIDING Bij Kon. besluit is aan den Ritmeester van het 2e Reg. Huzaren D. van Voorst Evekirik vergun ning verleend tot het aannemen en dragen van de ordeteekenen van officier in de orde van Polonia Restituta. CONSERVATORIUM VOOR MUZIEK Bij beschikking van den minister van Onderwijs. K. en W. is aaa R. A. Baron van Hardenbroek van Hardenbroek op zijn verzoék eervol ontslag verleend als lid van de Commissie van toezicht op het Koninklijk Conservatorium voor Muziek te 's-Gravenhage, met dankbetuiging voor de door hem als zoodanig bewezen diensten, en is benoemd tot lid van deze Commissie van Toezicht ir. J. A. Royer. ingenieur bij den Provincialen Waterstaat in Zuid-Holland, te 's-Gravenhage. DEFENSIE Bij Kon. besluit is met 16 Juli de kap. luit. ter zee A. C. van der Sande Lacoste eervol ontheven van het bevel over H. Ms. instructieschip Schorpioen en is het bevel met dien datum opgedragen aan den kap. luit. ter zee L. F. Klaassen; zijn benoemd tot res. mil. apotheker 2e kl. de res. le luits. T. J. Berents en Dr. E. H. Vogelenzang, onderscheidenlijk van het le reg. veldart. en van het reg. motorart. en voorts de res. 2e luits. E. E. J. le Grand en N. Land, onderscheidenlijk van het 3e reg, inf. en van het 2e reg. veldart., zulks onder gelijktijdig eervol ontslag uit hun tegenwoordige betrekking: zijn benoemd tot res. off. van gez. 2e kl. bij de landmacht G. Oeseburg, arts, en de dienstplichtige vaandrigs van de le compagnie hospitaalsoldaten H. E. Rombouts en J. C. Deelder, artsen: is op zijn verzoek een eervol ontslag uit den mi litairen dienst verleend aan den res. dirig. off. van gezondheid 2e kl. J. A. Koopmans van den ge neeskundigen dienst der landmacht. TWEEDE KAMER De afdeelingen der Tweede Kamer hebbenl benoemd tot rapporteurs over het wetsont werp Verbindende Kracht van ondernemers overeenkomsten, ,de heeren Ameliink, Gose- ling, Smeenk, Loerakker en Van Dijken, RIJWIELPLAATJES 23 Juli verkrijgbaar Met ingang van 23 Juli a.s. zullen op de kantored der posterijen verkrijgbaar zijn de rijwielbelasting- merken voor het belastingjaar 1934/35 (1 Augus tus 1934 t/m 31 Juli 1935). De aandacht van belanghebbenden wordt erop gevestigd, dat het geval zich kan voordoen, dat op! het postkantoor en in het bijzonder op een hulp- postkantoor tijdelijk geen belastingmerken voor handen zijn. Het verdient daarom aanbeveling het koopen van een merk niet uit te stellen tot het tijdstip waarop men het moet gebruiken. Voorts wordt er met nadruk op gewezen, dat de controle op het gebruiken van geldige belas tingmerken reeds dadelijk na den aanvang van het nieuwe belastingjaar zal worden ingesteld. DE WEERMACHT BIJ DE BEGRAFENIS VAN PRINS HENDRIK De luitenant-generaal, commandant van het veld leger, Jhr. W. Roëll, heeft de volgende dagorder uitgevaardigd: He; heeft Harer Majesteit de Koningin be haagd Hoogstderzelver hooge tevredenheid uit te spreken over de houding en de verrichtingen van alle troepen en andere gedeelten der Weer macht, welke in mija functie van Gouverneur der Koninklijke Residentie te mijner beschik king waren gesteld voor dienstvervulling bij de plechtige teraardebestelling van het stoffelijk overschot van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden op 11 Juli j.l. Ik noodig de er bij betrokken commandanten uit het vorenstaande ter kennis van voormelde troepen en_ verdere gedeelteQ der Weerm^ht te brengen". Twee Duitsche kruisersde Königsberg(voorgrond) en de „Leipzig*' op bezoek in de haven van Portsmouth; De brandende puinen van het kapitale boerderijencomplex te Diepenveen bij Deventer. De boerderij met de omringend<3 'het zijn de eerste Duitsche oorlogsschepen die sinds den oorlog Engeland bezoeken, gebouwen, eigendom van Jhr Stratenus, ging geheel verloren, riet inbrengen van een der luchttanks ten behoeve van het transport van een rioolmond naar Scheveningen, Mummie-schoonmaak in een museum te Eerlijn-D'ahlem. De conservator beschut, zich met een gasmasker* Admiraal Sir John Kelley verlaat den Duitschen kruiser Königsbergdie een bezoek aan Portsmouth bracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 9