De stem der stommen ZATERDAG 14 JULI 1934 EERSTE BLAD PAG. 3 Kerknieuws. NED. HERV. KERK en: Te Ouddorp, P. J. Steenbeek te BEROEPBAAR VERKLAARD Door de classis Franeker der Gercf. Kerken is remptoir geëxamineerd en toegelaten tot den des Woords en der Sacramenten cand. H. P i 1 o n, beroepen predikant bij de Geref. Kerk Loll um. VERTREK Ds. SIJBESMA In verband met het verslag der vergadering J classis Batavia der Geret. Kerken bc renende jt berocp.ngswerk van de ten vorige jare ge- ktitueerde kerk van Palembang, bericht is. dat naar aanie.cLng van een schrijven noemden kerkeraad en na gepleegd overleg commissie voor het beroep:ngswerk. het Ik van Ds. G. Sybesma van V i n k e v baald blijft op 5 Sept. a s. per mo orschip Marnix tl St. Aldegonde. Ds. Sijoesma hoopt 12 Aug. L afscheid te nemen van zijn gemeente. Ds. H. HUMMELEN f Op 49-jarlgen leeftijd is in het academisch ïhuis te Gron.ngen overleden ds. H. Hummelen, dikant der Geref. Kerk te Zutphen. )s. Hummelen heeft aan de Vrije universiteit jtudeerd en werd in 1910 candidaat, waarop hij predikantschap aanvaardde te Haarlemmermeer Z. In 1916 werd hij predikant te Breda, welkt hij in 1920 verwisselde voor Bedum. lert 1925 stonden ds. Hummelen te Zutphen. Hij s leeraar aan het chr. Lyceum en voorzit-er van afd. Zutphen van den Natlonalen bond tegen olutie. Prof. DOUMERGUE )p zijn reizen door Frankrijk tot bezoek do verstrooide Gereformeerden, is ds. askant, van Brussel, ook gekomen te mtaulban. Hier moest bij ruim vier uur ohitcn op een trein, die hem nog achttien il. verder zou brengen. Het was zoo bran- id ill eet daar, vertelt ds. Maaskant in zijn anidiblad, dat ik aanvankelijk niet dacht •erdier te bomen dan het Tenminus- él tegenover bet station. Tot ongeveer 2 beib dik daar dan ook gezeten. Toch kon de verleiding niet weerstaan oen eens te kloppen bij dien ouden professor umeiigue, bekenid. om zijn lovcnsbcschrij- g van Calvajai. De S9-jarige grijs- rd schrijlft altijd nog pittige stukken in ,GhristJainiisnie". ITij zit stijf van oucler - in zijn stoel. Moeit zich voor laten en en dicteert, wat bij in zijn blad wil >ben. 'k Heb dien indruk gekregen, dat Fraroscbe Protestantisme oip deni weg gezoindlwondliing al een hieal eind verder zijn, als bet luisterde naar dien ouden Isman. Hij was professor aan de TbeoLo- clie School te Montauban. Thans is dae te ntpelliier. Sedert zijn Uitrok is er van de htzmnigheid van die school niet veelmeer jgebleven. ZENDINGSSYNODE )e Zendingssynode van de Geref. kerken in iningen. Drenthe en Overijssel die een gemeen- appelijk zendingsveld hebben op Soemba, zal 3 a.s. te Assen worden gehouden. NED. HERV. KERK EINDHOVEN Te Eindhoven wordt dezer dagen bij de Ned. vormde gemeente een tweede hulpprediker oemd. Voorts wordt op 13 dezer dezelfde gemeente een nieuw kerkorgel in 3e Ned. Herv. kerkgebouw in gebruik genomen. M. Muller hoopt daarbij een rede te houden. BAPTISTISCH WERELDCONGRES Ifan 4 tot 10 Aug. zal te Berlijn het Baptistl- wereldcongres gehouden worden. Het zal zich de volgende onderwerpen bezig houden: na- Blisme, rassenprobleem, zedelijkheid (huwelijks- ibleem), alkoholvraagstuk, economische vraag- kken en den Geest van Christus. De Baptisb- ..•ereldaOiantie telde aan het einde van 1933 122.353 leden, 6.796.534 Zondagsschoolkinderen, '48 geestelijken en zendelingen en 68.698 ker- De voor Rusland geldende getallen zijn hierin begrepen. OORLOG EN VREDE Ie Generale Synode van de Schotsche •k heeft een. belangwekkende discussie louden over oorlog en vrecle. De referent, bet onderwerp inleidde, betoogde dat de k den plicht had den oorlog van ganscher te te haten en de vredespogingen op het chtigste te ondersteunen, maar stelde irnaast cle mogelijkheid dat Oh ristonen de penen in deze booze tijden tot verdedi- g hunner kostelijkste goederen nochtans tden moeten voeren. Een pacifistisch te- ivoorstel sloeg aan de synode daarop »r, deelname aan eenigen krijg absoluut weigeren. De pude dr. White hield daar- een indrukwekkende rede, waarin 'bij die ologie van het pacifisme werkelijlkibeids- emd noemde en het bestreed dat de paci- en in bun vredesideologie een booger nistelij'k ideaal bezaten dan de miensohen voor hun land boun leven gaven, ten slotte venvienp de Generale Synode rweldigende meerderheid bet paci- ische voorstel maar verzachtte dit door Irukkelijk ruimte te laten aan bet ge- tensbezwaar dergenen, die een dergelijke dfisfoisiche beslissing zouden meenen te eten nemen. HET VERHAALTJE IN DE PREEK. een uitvoerig, interessant artikel over tfgeons „Pastor's College", geschreven .,Vox Theologica", maakt Ds. A. G rkey Wolf, de Nederlandsche biograaf i Spurgeon, de volgende opmerking: Gij vindt bij hem (Spurgeon) altijd die •rliefde voor het verhaal. Een echte Spur nische preek verloopt op den cadans anecdoten. Wanneer een dogma kort aangeduid, wordt het aanstonds getrans- leerd, op een andere toonladder over at, nl. de toonladder van een verhaal, of pakkend voorbeeld. Dit is het kunst- nige in hetgeen van Spurgeon is. Hij rde zijn studenten de kunst verhalen te tellen. Ik heb er altijd bezwaar tegen onze menschen (ik spreek vooral over kring, waarin ik dienaar des Woords i) zoo weinig verstaan van wat dit z.g.n. irhalen vertellen" eigenlijk is, omdat ik irin gewaar word, dat ons kerkelijk k, iin zijn breede lagen, onkunstzinnig is vindt 't oppervlakkig van 'n predikant istratief veel verhalen of voorbeelden uit praktijk aanhaalt Indien men daaren- en eens wist lioe oppervlakkig deze op- rking is, hoe zij in elk geval bewijs van onkunstzinnige levenshouding is. Het ook zijn, dat de heele zaak terug te len is tot het verschil tusschen Oostersch Westersch denken en dat sommige Wes- lingen een Oosterschen inslag hebben en kunnen nalaten, die te doen blijken". NIEUWE KAPEL TE LEIDEN )e Inwijding van de nieuwe kapel der Ned. v. Gem. voor het Kooikwartier te Leiden heeft «ren onder zeer groote belangstelling plaats ad. ds wijkpredikant heeft ds. J. W. Groot Enze- rink een overzicht gegeven van de tot standkoming van de kapel, waarna dr. W. Th. Boissevain als waarnemend voorzitter van den kerkeraad met enkele toepasselijke woorden het doopvont en de heilige avondmaalstafel inwijdde. Achtereenvolgens voerden hierna het woord ds. Bokma namens de synode, prof. Korff namens de theologische facul teit der Leidsche universiteit, ds. J. C. S. Locher namens den provincialen kerkeraad, dr. Riemens, mr, Schokking en ds. Jansen Schoonhoven. VEREENIGING VAN GODSDIENSTONDER WIJZERS De 62e Jaarvergadering van de Ver. van Gods dienstonderwijzers bij de Ned. Herv. kerk werd 12 Juli te Hoenderloo onder leiding van den voor zitter den heer J. Alberts van Amsterdam gehou den. De verslagen van secretaris en penningmees ter getuigden van veel goeds, ook die van het „Onderling Fonds". De heer P. J. Kousemaker, aftredend bestuurslid van het „Onderling Fonds" werd herkozen. In de plaats van den heer D. J. Spaling die als lid van het hoofdbestuur wegens ongesteldheid moest bedanken, werd de heer A. C. Brörens gekozen. De heer J. Alberts werd als lid van het hoofdbestuur herkozen. Het afgetreden bestuurslid de heer D. J. Spaling werd benoemd tot eerelid. De heer H. van der Born bracht ver slag uit over de vereenigingsbibliotheek en werd alsbestuurder daarvan herkozen. Plaats voor de volgende jaarvergadering Utrecht. De afdeellng „Simson" tot steun van oude leden vergaderde tusschen de morgen- en middagvergadering. Des namiddags vertelde de heer A. Iemhoff, directeur van de stief» ng Hoenderloo iets over de opkomst der plaats 'en den tegenwoordigen toestand ervan. Daarna werden de verschillende gebouwen bezich tigd. KOFFERS GEPAKT? Zijn ze er in gedaan? We bedoelen de boe ken van Meinema's Jeugdreeks of Meine- ma's Bibliotheek voor Jongens en Meisjes? Dan wordt de vacantie pas echt, wanneer voor Uw moe-gespeelde kinderen deze boe ken in het vacantieverblijf gereed liggen. Uw boekhandelaar laat ze U gaarne zien. Vraagt een catalogus bij N.V. W. D. Meine- ma, Delft. Ie genoodigden het woord, zooals mr. C. C. van Helsdingen, <le heer W. Hogewoning, directeur der Paul Krugerschool en een paar sprekers in de Maileische taal. DE KRAAYENHORST Het bestuur van de vereeniging „Zusterhulp" heeft te Nuaspeet de villa „De Kraayenhorst" al. uitbreiding van het sanatorium „Erica" geopend. Zusterhulp heeft het doel in haar sanatork jonge levens in tijden van zwakte en ziekte in dei ievensstrijd bij te staaa, zonder onderscheid vai. stand, Godsdienst of maatschappelijke positie. Het secretariaat is gevestigd te Den Haag: Van Boet- zelaerlaan 131. JACHIN De uitgestelde Jaarvergadering van de Geref Zondagsschool vereeniging „Jachin" hoopt thans te houden op Woensdag 12 en I derdag 13 Sept. as. te Vlaardlnge BIJBELSCH MUSEUM In de maanden Juli en Augustus, met name op 18 Juli en 15 Augustus hoopt Dr. G. Oorthuys te Amsterdam samenkomsten te leiden in het Bijbelsch Museum. Hemonylaan 19 a te Amsterdam. De te behandelen onderwerpen luiden resp. „De stad zonder tempel" (Openb. 21) en „De stad met de rivier" (Openb. 22). Schoolnieuws. ZENDING EN PH1LANTR0PIE TENT-CAMPAGNE IN ZUID-HOLLAND Vanwege de Ver. voor inwendige Zending Ln en teil harte dier Ned. Herv. Kerk, pro vincie Zuid-Hollarud', is dezer dogen een tient- campagne gehouden en uitnemend geudaagd. Als sprekers traden op ds. Roskotit (Hendrik Ido Ambacht), da V-a Rlennes (Strijen), ds. Bronsgeest. (Giesen-Oudekerk), ds. Blok (Westmaas), dis. Buygens (Heerjansdam), ds. Mant.z (Oharlüis), de heeren M. J. van den Beng (Rotterdam), Looij (Rijsoord), Ter Haar (Westmaas), Hi'lfoerath en ds. Bugen- holtz. (Klaaswaal. Nabij Gouda aal in September een tweede tentcampagne worden georganiseerd'. ZENDINGSDAG TE ZUIDLAREN Donderdag 19 Juli a.s. zal in het Laarwoud te Zuidlaren het jaarlijksch Zendingsfeest vai Geref. Kerken in de classis Assen worden gehou den. Als sprekers zullen optreden de heeren Ds. W. Scheele van Hoogersmilde; Ds. J. Overduin Kampen; P. Lok van Haarlem (voorheen in Ned. Indië werkzaam) en Dr. K. Dijk van den Het muziekkorps „Advendo" verleent welwillen de medewerking. MARTELAREN IN HET BATAKSCHE De moord op die Amierikoansohe Zendelin gen Mundtson en Lyman, die op 28 Juni 1834 op bun Zlendigspost in "de omgeving van Taroetoeng m de aiBtaJüanden het leven hebben gelaten, is door de Bataiejche Pro- testantsiche gemeente te Gang Ivernvlong herdacht in een specialen dienst onder ïei- dinig van den heer P. Tamboenan. Als spre ker trad op 'dr. N. A. C, Stoternaker de Bruine, die in oen korte toespraak dien dood der twee Amerikanen herdacht. De twee zendelingen Mundson en Lyman waren door eien Zendelinggenootschap in "Boston naar Sumatra uitgezonden. Zonder voorbereidiingen, Bonder de taaJ dei- Batakkers te kennen en zonder zich eerst in verbinding te stellen met de bevol- kmgshoofden vingen de zendelingen te Si- bog'la, geheel ongewapend, hun zwerftocht aan door het woeste gebied. Na tien dagen kwamen zij op een plaats waai- zij niet mee: verder konden. Hun gidsen verlieten hen en zij werden daarop overvallen en gedood, de een met een geweerschot, xie ander met een speer. De dood van deze mensöhen is vruchteloos geweest. Zij hadden nog niet ge arbeid. Hun leven is geweest een steen in het gebouw der Bataksahe Ghristenen. Na deze toespraak zong mevr. Bleeker Feuerstein een paar gewijde liederen. Vervolgens betrad die voorganger den kan sel en vertelde do gemeente iin de Maletoohe taal de bijzondeihedlen van den dood van die beide zendingen. Na een zangnummer vain het manraen- koor dep Bataksohe gemeente voerdien enke- ONDERWIJSBENOEMINGEN Tot leeraar in de natuur!, historie aan het Gym nasium en de Kon. H.B S. te Apeldooi benoemd de heer Dr. E. M. van Z i n d Bakker, tijdielijk leeraar in de natuurlijke histo rie aan de Kon. Hoogere Burgerschool aldaar. Tot kweekeling met acte aan de Julianaschoo! te R ij s s e n (hoofd T. Spanjer) de heer E. M. T o p De Bilt. Tot onderwijzer aan de School met den Bijtel te Lichtevoorde (Vragender Enk C 29b) (hoofd H. v. Riezen, Mej. A. Bajcmeier Woubrugge. AFSCHEID VAN LEERAREN Gisteren heeft de heer J. B. Bakker afscheid genomen als leeraar aan de Koningin Wilhelmina Kweekschool te Rotterdam. - Dr. J. W. Th. vao Konijnenburg heeft in den kring van leeraren, leerlingen, oud-leerlin gen en hun ouders, afscheid genomen als rector van het gymnasium te Apeldoorn uit welke functie hem op zijn verzoek eervol ontslag is verleend wegens vergevorderden leeftijd. Voorts hebben afscheid genomen de rector van het stedelijk gymnasium te Groningen, dr. C. A. A. J. Greebe, die ontslag heeft genomen in verband met zijn pensioengerechtigden leeftijd, en Mej. Dr. B. J. Karsten als directrice van de Gem. Meisjes-HB.S. te Groningen. NAAR DE RUST 1 Augustus a-s. gaat Mej. M. AEKerper sedert 1903 onafgebroken onderwijzeres aan de Geref. School, Vaartweg, Hilversum het onderwijs met pensioen verlaten, we gens het bereiken van den 65-jarigen leef tijd. Het afscbeid zal op feestelijke wijze plaats hebben, met de kinderen op 19 Juli as. in de school en met de ouders en oud leerlingen op 20 Juli as. in hotel „Jarts", Stationsstraat te Hilversum. EERSTEJAARSGIDS Wij ontvingen van de Amst. Stud. Ver U.S.A. ten behoeve van de aankomende eerstejaarsstudenten, de eerstejaarsgids 1934 en een /boekje .Studie en Studentenleven in de Ned. Universiteitssteden". Exemplaren van deze boekjes zijm te verkrijgen bij het Amsterdamsch Studie Inlichtingen Bureau. Stadhouderskade 157, welk bureau tevens voor het geven van mondelinge, inlichtingen zitting houdt gedurende Juli eiken Woens- van 15 tot 18 uur en gedurende Septem ber eiken werkdag van. 10 tot 12 en van 14 tot 16 uur. Haar succes te Brussel Met begrijpelijke voldoening gewaagt het bestuur der in 1901 te Brussel opgerichte en in 1923 vergroote Julianaschool van de resultaten, welke haar onderwijs in stijgen de mate mag boeken. Telde de school in de voor-oorlogiche jaren vijtfltdg leerlingen, welk getal tijdens deze periode van beproe ving tot een twinitig-tal daalde, na den oor log is een tijdperk van groei begonnen, dat zich tot dien tegenwoordigen crisisijd heeft voortgezet In 1923 was het aanta! leerlingen tot pl.m. tachtig gestegen en zaten de leerlingen tot in de gang van liet gebouw. Sedert" de opening van het nieuwe gebouw (bij de Triomfboog in de bovenstad') is het getal leerlingen nog weer gestegen tot gemiddeld 155, in tien jaren dus een aanwas van pl.m. 100%! Meer nog bateekenen de resultaten van het onderwijs. Zoo slaagde in 1933 een leer ling uit klas 7 (het was de beste) met vlag N. C. S. V. DE 39e ZOMERCONFERENTIE (Van een specialen verslaggever) Het zou kunnen zijn, dat deze ieder jaar tei'ugkeerende conferentie van de Ned. Chr. Studenten Vereeniging te Lunteren, door den regelmaat van haar terugkeer ge woonte, sleur zou worden. Haar aard van studenten-conferentie ondervangt aanmer kelijk dit gevaar. Na een vier-jarige afwe zigheid zijn voor mij slechts enkele oude bekenden te ontdekken. Iedere drie of vier jaar ziet een oud studentengeslacht gaan en een nieuw studentengeslacht komen. Maar bovendien: geen gewoonte, geen sleur, geen gewaande zekerheden laat deze tijd onaan getast Het zou een onmogelijkheid zijn, dat een conferentie als deze aan dien zwaai van onze dagen zou ontkomen. Behalve dat, is het de vooropgezette bedoeling, dat deze conferentie een bewustwording zij op welke plaats wij als christenen in deze tijden staan en moeten staan, speciaal ook als christen-studenten. „Wie kan op dit oogenblik leven in de matte stemming, dat er eigenlijk niets wezenlijks aan de hand is in het leven, die stemming, die verveling en landerig heid van geest en zinnen met zich brengt en waaruit alleen romantische droomen een uitweg schijnen te bieden? Er is zooveel aan de hand, er gebeuren zulke ingrijpende dingen in ons volk, in onze kerken, in geest en gevoel van de massa en van de enkelen, dat wij drin gend moeten vragen: wie leert ons op merken, wie leert ons werkelijk beleven en zien? En dan zóó opmerken, dat God erin gaat spreken?", zoo heet het in den oproep tot deze confe rentie van de hand van den voorzitter, dr. M. C. Slotemaker de Bruine. Hierin liggen de twee lijnen opgesloten, waarlangs de aandacht dezer conferentie wordt gespannen. De eene: de teekenen der tijden te ver staan, zooals deze ons te zien worden gege ven door vele sprekers uit buiten- en bin nenland, die zulks vermogen te doen met gezag, gezien hun posities in de vuurlinies, waar de in deze tijden losgebroken krach ten en tegenkrachten zich meten met een uiterste krachtsinspanning. De andere: te verstaan welke kracht het Christelijk geloof bij dezen strijd in veld te brengen heeft in het besef, dat het in deze tijden van crisis ook voor het chris telijk geloof erom zal gaan onder te gaan of in zijn elementairste kracht door te bre ken. Op het snijpunt van deze twee lijnen lig gen de nabesprekingen, waarbij de inzet is: welke concrete taak en plaats is de onze als christen en als christen-student in dezen tijd, waarin het gaat om de meest elemen taire waarden van het leven. Het wil mij oorkomen. dat uit de nabesprekingen een zekere matheid blijkt. Aan een interpretatie daarvan waag ik mij niet; trouwens het betreft-hier nog slechts de eerste dagen der conferentie; mogelijk komt hierin nog ver andering. Een overzicht van de gehouden referaten te geven is niet wel mogelijk in een kort bestek als dit. Aan de teekenen der tijder» die ter spra ke zijn, kan ik voorbij gaan; deze zijn een ieder bekend. Het belangrijke van deze conferentie is de poging om deze teekenen te verstaan, zóó, dat God daarin gaat spre ken. Van de klanken, die in dit opzicht klinken noem ik er eenige. De. eenig mogelijke weg der Christenheid over deze aarde is de weg der navolging Christi, tl.i. de weg van het kruis. Het kan niet anders, omdat alle wegen ter opstan ding over Golgotha gaaf. I-ïet schijnt, dat de Christelijke Kerk daar het meest slaapt, waar het kruis het minst boven haar licht. Daar ligt ook haar ergernis. Bij het kruis wordt openbaar, dat de mensch, de goede mensch, de religieuze mensch het goede wenscht, maar God haat. De taak der Chris telijke Kerk is het zichtbaar te maken, dat het niet opgaat ergens anders zijn vertrou wen op te zetten dan alleen op God, als de Schepper en Voleinder. Haast dreigend wimpel voor die tweede klas van een Chr. H.B.S, uit Den Haag, De vader, die in kerk noch kluis komt, rond voor zijn eenig zoontje de Christelijke opvoeding toch nog maar de beste, Blijikens de officieale uitslag van het Mulo examen te Breda deden negen caaididaten uit de hoogste klas examen in dertien vak ken. Eén candidaait werd afgewezen. Van de 117 cijfers, diie gegeven, werdten, waren er 101 voldoende. „Toch achten -wij genoemd resultaat niet het hoogste, dat wij im 1933 mochten boeken. Veel meer verblijdde heit ons, dat we op een enkele uitzondering na voor gedrag en vlijt van de van ons scheidende leerlingen een 8 kondien boeken". klinkt het, dat de Christenen voor den proef zullen komen te staan eer, goed en waarschijnlijk meer op het spel te kunnen zetten. De geest van onze geuzenliederen zal weer vaardig over ons moeten worden. Hiermee is niet alles gezegd.. Dit zal een volgende keer blijcea DE ECONOMISCHE CRISIS EN HET ONDERWIJS 1 Het Bureau International d'Education te Genève heeft een Rapport opgesteld omtrent de doorwerking van de economische crisis op het terrain van het onderwijs, dat aan de 'besprekingen over dit punt op de te hou den Internationale Conferentie inzake On derwijsorganisatie ten grondslag zal wor den gelegd. Het geeft een internationaal over zicht van de besparingsmaatregelen, welke werden getroffen of beraamd. De noodige ge gevens verdien verkregen door middel van oen enquête, waaraan een groot aantal lan dien heeft medegewerkt. Er werdlen niet min der dan zestig antwoorden ontvangen. Het Rapport begint met de opmerking, dat niet in ale landen bezuinigingen op ihet on derwijs zijn aangebracht. Spanje en Italië bv. hebben bericht, dat hun onderwijsbud get ondanks die sleohte tijden nog steeds toeneemt. Opsomming der bezuinigingen De meest voorkomende bezuinigingen zijn die, welke het onderwijzend personeel (bo venal de salarissen), de schoolgebouwen en de leermiddelen betreffen. Daarna volgen die, welke betrekking hebben op het aan tal scholen en klassen. Voorts wordt door erscheidene landen de verhooging van de financieele bijdragen van de ouders ver meld alsmede de vereenvoudiging van de on derwijsadministratie. Ook is in sommige landen ingegrepen in de leerprogramma's, in de sociale voorzieningen en in de regelen geldende voor het gebruik van gebouwen, terwijl men eindelijk gestreefd heeft naar de rationalisatie van het onderwijs zelf en de vervanging van betaalden arbeid in dienst van het ondervijs door kosteloozen anbeid. Elk van deze punten wordt in het Rapport aan een nadere bespreking onderworpen. Salariskorting. In alle landen, welke aan de enquête heb ben medegewerkt, met uitzondering va.n De nemarken, Ierland en Zwitserland, zijn de salarissen van het onderwijzend personeel aan kortingen onderworpen. Soms hebben deze kortingen niet alle leerkrachten ge troffen. Zoo in België alleen de leeraren bij het middelbaar en kweekschooloruder- wijs. Men heelt verschillende vormen aan deze salarisvermin dering gegeven; in vele eevallen draagt zij duidelijk een tijdelijk, een crisi-s-karakter. In het algemeen steeg het kortingspercentage met de hoogte van het genoten tractement en bleven zij, die min der dan een bepaalde som verdienden, daar van uitgezonderd. .Het. bedrag der korting, dat het meest voorkomt is 10 maar er zijn landen, waar het ver hierboven uit steeg tot. 20 (voor ongehuwde onderwijzers en onderwijzeressen in Bulgarije); 22^ (in Australië) en in 'bepaalde staten "van Noord Amerika zelfs tot 40, 50 en 60 De pensioenen zijn eveneens in verschei dene landen verminderd. E«en vervroeging van den pensioengerechtigden leeftijd vond in sléchts enkele landien w.o. Finland plaats, een ver hooging daarvan wordt uit Bulgarije gemeld. Opvoering der kla&segrootte. Verder vindt men melding gemaakt van de vergrooting der klassen, /bijv. in België, Bulgarije, Estland en Polen, de opvoering van de diensttijden van het onderwijzend personeel en de beperking van de toelating tot de kweekscholen. Al deze maatregelen vonden o.a. Jn Duitschland en Noorwegen plaats. In deze en nog eenige andere, in to taal 10 landen doet zich in meer of minder ernstige mate werkloosheid onder het on derwijzend personeel voor. Het is vreemd, dat zoodanige werkloosheid niet uit nog meer landen wordt gemeld, omdat toch de opvoering van de klassegrootte en der dienst tijden noodzakelijkerwijze tot opheffing ron functies en dus tot vermindering van verk voor den ondenvijzersstand moeten leiden. In Estland heeft men getracht de werkloosheid der onderwijzers eenigermate tegen te gaan door te verbieden, dat echt- genooten gelijktijdig bij het onderwijs zijn, wanneer het salaris van één hunner ir stad 140 Kronen of op het platteland Kronen 'bedraagt. In verscheidene landen is het ambulan- tasme der hoofden opgeheven of tot de groo- tere scholen beperkt. Bijkans allerwege werd de schoolbouwstop gezet of tot het uiterste beperkt. Uit ver scheidene landen bericht men ook, dat op ROFFELRIJMEN. Samen uit Na een trouw en eerlijk huwlijk Van ten volle vijftien jaar Woonden eindlijk Diet en Jetje ln twee steden bij elkaar. Diet en Jetje, twee gezusters, Als vriendinnen opgegroeid, Waren in het huwlijksbootje Van elkander weg geroeid, Kregen kinderen en zorgen Droegen die in eer en deugd, Maar, ze bleven er getrouw bij Aan de vriendschap van hun jeugd, En met vrouwelijk volharden Voedden ze van jaar tot jaar Deze wensch: een dagje uitgaan, Echt zoo-samen-met-elkaar! Diet, de vroolijkste van beiden, Viel iets uit de slanke lijn, -■ Maar een maagd van duizend weken Kon niet opgewekter zijn. Jet was wat sentimenteeler, Maar nog even rank en slank Als ten dage der verkeering Op het puntje van de bank Eindelijk was dus de afstand Die hen scheidde zoo gering Dat het werklijkheid zou worden Saam een dag naar Scheveningl Onder een azuren hemel Met een feestelijke zon Troffen Diet en Jet elkander Aan het Delftschepoortstation. Diet was één-en-al vewukking, ln een stemming als de vlag; Diet wou al haar huisbesognes Wel vergeten voor een dag. Toen kwam Jet, óók opgetogen, En haar eerste woord was: „Diet, Wat een lieve, beste mannen Hebben wij toch, vin je niet?" Diet scheen uit een droom te schrikken En ze stamelde ontdaan: „Ga nou asjeblieft niet raar doen!" En zoo zijn ze uit gegaan (Nadruk verboden.) LEO LENS CORRESPONDENTIE. Hoewel ik boven m'n versje Voort groote gezin" van Pa van der Steur vermeld heb hel adres van de PenningmeestereSse van 't Van der Stcur-fonds"mej. M. D. v. Hoog' straten, Parklaan 6, Zeist, (Giro 166060 ontving ik van M. L. 1,C. L. 0,50; Joh. L. IP. B. 1.—; B 1—NN 0,50; met veel dank, en ik zal het graag doorzen- den, doch verzoek vriendelijk verder everv tueele blijken van een gul gemoed recht streeks naar Zeist te willen zenden. L.l Dr Oskar Schabert komt spreken over Ruslands nood Christelijke barmhartigheid tegen Godlooze wreedheid De grootste bitterheid van het leed!, dat het Russische volk te dragen heeft, ligt wel in het zwijgend moeten verduren van de foltering, door een ineedoogenloos regime aangedaan. Alle kladht is v erboden; kh wordit opgevat als aanklagen. En G.P.Oe heeft overal ooien; zij haakt haar klauwen tot in de verborgenste hoeken van het voüksleveni, overal schrik en weedom verspreidenid door gevangenis en vealbanniing. Zoo zucht een vodik van 160 millioeu zielen in het groote folterhuia, dat Rusfamd heet. Wegvluchten mag het iniiet, die machine geweren der G.P.Oe maaien de drommen vluchtelingen aan de grenzen af. Zijn klacht per brief de wereld inziendtèn, mag het ook niet. Wie briefwisseling houdt met het buitenland, wordit er van vea-dacht met de „kapitalistische wereld" te heulen en hij wordt gestraft als «xnitra-revoluitionadr. Dat er toch nog duizende smeekbrieven over de grens komen, to te danken aan die laksheid en slordigheid van de bolsjewistische oen- suur-'bureaux en aan(onbegrijpelijke te genstrijdigheid) de talkitiek der bolsjewis tische maohthébbers, om hum „slaven" door, het „kapitalistische" buitenland te laten) voeden. Officieel 'beweert de Sovjet-regee-, ring: „Bij ons is geen hongersnood en wi, zullen elke hulpvei'leening aanmerken al; een inmenging in onze interne aangelegd heden". Maar anderzijds maakt zij op he briefkaarten in de Engeitodhe taal propag; da voor haar Staats-valuta-winkels, Torgs„ en wekt zdj buitenlanders op aan beleen die) en vrienden in de Sovjet-Unie geld te zou clen via deze instelling. Zoo komt de Russi sche regeerinig aan buitenilandsohe geld waardien, terwijl zij tevens met graagte pij fiteert van de hooge invoerrechten op de levensmiddelenpakketten. Ondanks de strenge isolatie van het Rus sische volk, bestaat er zoodoende toch nog mogelijkheid om klachten op te vang/en en om door het zenden van hulp te antwoorden op deze smeekbeden. Om te kunnen helpen op de juiste manier, is nooddg een groote kennis van de toestam- dlen en omstandigheden in Rusland en van de steeds wisselende Sovjet-decreten. Even zeer is noodig een warm meevoelend hart, dat in staat is zich «enigermate in te leven in de ellende, waarin die verdrukten zich bevinden en diat hereid is, zich menige op offering te getroosten in dit sohoone, maar moeilijke weik der barmhartigheid. Beide voorwaarden, kennis van zaken en een lief devol hart, werd/en vervuld in den persoon van dr. Schatoert, den leider van den „Bal- tischen Ruslandaiheid", of, zooals hij zich zoLf no emit: „ehrenaimibtlich Leiter". Dr. Schaberts levensloop In „Sachsische Evangelische Korrespon- denz" van 28 April 1934 vinden we het vol gende: „Dezer dagen was het veertig jaar ge leden, dat dr. Oskar Schabert in de St. Gertrud-Kiröhe te Riga in zijn ambt werd ingeleid. Dit jubileum heeft nog een bij zondere beteekenis, daar het Pastor Schabert vergund werd, veertig jaar lang te mogen werken in een en dezelfde ge meente, waarmee hdj in vreugde en leed op het nauwst vertbondlen werd. Het door hem gestichte Christelijk hospitium en het herstellingsoord voor drankzuchtigen ginigen in de oorlogsjaren göheel te gron de. Bovendien riep hij de Stadszending in het leven, waarvan hij vele jaren lei der was. Gedurende de oorlogsjaren be moeide hij zich vooral met de kinderen van de verbannen Duitscheis, om deze onder te brengen in Duitsche gezinnen. Daaroan werd hij, nog onder dien Tsaar, (beschuldigd van stoatsvijandige werk zaamheid en voor dien tijd' van twee jaar verbannen naar Siberië. Nauwelijks was hij weer in het land teruggekeerd, of de bolsjewieken begonnen ook in Riga hun schrikkelijk regime; en dr. Schabert werd met veel andere geestelijken in de ge vangenis geworpen. Hij is eten van de weinige predikanten, die den 22en Mei 1919 nog levend uit de gevangenis gered werden. Na tot herstel van krachten Ion- geren tijd in Duiitschlanid vertoefd te hebben, nam hij zajin werk in Riga weer op. ILier schiep hij de „Deutsche Volks- hilfo" en verrichtte zeer voel werk op sociaal terrein. Heden leeft ihij hoofdzake lijk voor den „Baltischen Ruslondanbeid" In Siberië Bij aandachtig lezen van deze korte le vensschets krijgt men reeds eenigermate een indruk van de veelbewogenheid in dit leven En men kan zioh voorstellen, welk een voor recht het to, zulk een man van meer nabij te mogen leercn kennen en hem te hooren spreken over de wondere wegen, die God met hem hield. Toch is het niet makkelijk om over dit rijke leven meer bijzonderheden aan de weet te komen, daar Dr.Schabert zoo min mogelijk over zich zelf spreekt Na lang vragen 011 na telkens weer vragen komt er pas iets los. Bij de ontmoeting die wij ten vorige jare met hom mochten hobb\n, trof ons zeer deze groote bescheidenheid. Wij willen dan ook liefst geheel in zijn geest handelen en hier alleen maar weergeven, wat dr. Schabert zelf publiceerde, bv. in ,\Vrttembergisches Bibelblatt", waar hij de levensloop" vertelt van zijn kleinen zak bijbel. „Naar Siberië mocht men slechts zooveel meenemen, als men dragen kon. Dat was h f'i.T Hct. Nletrae Testament bleet na- yH lx"'s,zak zitten. Reecis on- Oeroeg kon ik daaruit mijn lotgenooten veel L c-lvi "1- bieden, cn noj meer toen wil m btberie waren aangekomen. Wij werden als politieke bannelingen onder politie-toe- zicJit geste hl 011 oierigens geheel aan ons zelf mergelaten. Een betaalde arbeid n ten de bannelingen niet verrichten, anoers was er werk genoeg geweest. Dc 70 mede bannelingen verkeerden daardoor in groot hinfrtf; v4" he vaderiand, zonder werk, bitterheid In het hart. niet te stillen hoim- hct rcnc ™derland, ellendige hut- J^Vvort> fults' een weeselijke koude tot Celsius, eien schier eindeloos lange winter (10 maanden), dat. alles bracht ve en in de verzoek!o-g, «>m in drank cn spel hun ellende te vergeten. Slechts eenigen hadden or aan gedacht, om een Bijbel mee te nemen. Ik echter was dc gelukkige bezit- t£ v ee!1 Nieuw Testament niet Psalmen, ik kon mijn lotgenooten verzamelen in Bii- ,lk oen ,aar ,anff dagelijks daarna tweemaal por weekpiocht houden Langzaam aan kwamen er nog een paar vi,fiW1T?tar,nl.™,Wi- Hoe bogon eien m de ellende der verbanning de vvaar- H J1 Jieerl '*ke f roosf l*>ek Hoe glansde het liolit der eeuwigheid in het donker van ons bestaan! Geschaard om een petroleumlamp, zonder scheirn, geze ten op ruwe, zei f getimmerde banken, zat een Memo heilbegeerige groep verlangend naar ziele voedsel. En des Zondags kwamen wij tezamen in een grootere kamer, dae een der bannelingen tot zijn beschikking had. Nie mand ontbrak. Luthe-Schan. Gereformeer den. Baptisten, zij aMen kwamen om samen godsdienstoefening te houden en om te luisteren naar de prediking uit het wonder bare boek. En als het gezang onzer koralen op straat weerklonk, zeiden de voorbijgaan de Russen, wetend, dat wij geen heiligen- boeiden bij onze godsdienstoefening hadden- ••Bij de Duitsohers is de levende God weer uezoek gekomen." XSlot wlgt). de speelterreinen werd bespaard. Bezuiniging op leermiddelen, aankoopen voor bibliotheken en laboratoria kwam tot dusverre minder algemeen voor. Wel zoekt men zooveel mogelijk het aanschaffen van nieuw meubilair te voorkomen. PAEDAGOGISCH UITGAAN Volgens de „N.R.Ct." moeten in een stad in Noord Cairolina de onderwijzeressen be loven: „niet verliefd te zullen worden, ver loofd of heimelijk getrouwd; niet te zullen dansen, zich onbeschaamd te kleeden, of zich te gedragen zooals een onderwijzeres cn" vrouw niet past; niet uit te gaan met een jonge man, tenzij 't ambt dut vereischt". Dr. Carr. Dufff te New York beveelt dit alle onderwijzeressen aan en deelt tevens mee, dat in veel districten mannelijke on derwijzers hun eerewoord geven niet te zul len drinken of rooken, ruwe taal te bezigen; of des avonds laat uit te gaan. Wat moet zoo'n Doctor, schrijft A. K. in de School met den Bijbel, toch wel gedacht hebben van ons goede Nederland (indien hij tenminste Hollandsch kan lezen), als hij in „De Vacature" de volgende advertentie ge zien heeft: ..Onderwijzeres, 24 jaar, zoekt kennisma king met net heer, om samen 1 maal pcc week gezellig uit te gaan, omtrek Apel- doora-Zwolle". PRIJSVRAAG STOLPIAANSCH LEGAAT Het curatorium van het Stolpiaanisch Le gaat maakt bekend, dat op de in het jaar 1932 uitgeschreven prijsvraag, luidende: „Nieuwe Bijdragen tot de psychologie van het ruimtebegrip bij blinden", drie ant woorden zijn ingekomen. Volgens het oordeel va,n (het curatorium kon geen dezer antwoorden voor bekroning in aanmerking koeien. Niettemin is er reden, om eten schrijvers van twee verhan delingen als bewijs van waardeering voor den door hen verrichten arbeid ieder een premie van 150,— toe te kennen. De schrij vers worden verzocht mede te deelen of hun naambriefje geopend kan worden, opdat hun de premie kan worden toegezonden. Een nieuwe prijsvraag. Curatoren schrijven de volgende nieuwe prijsvraag uit: -„De Godsdienstig-magische beteekenis van het schrift en het geschre vene toegelicht door gegevens uit een of moer Godsdiensten". De omvang van de verhandeling mag hoogstens 30.000 woorden bedragen. Antwoorden hierop worden vóór 1 Januari •36 ingewacht bij den voorzitter van het curatorium, prof. dr. J. van der Hoeve, Rijns- buirgerweg 14, Leiden. Zij moeten in Ncderlandsch, Duitsch, En- golsoh, Fransch of Latijn getikt, niet een. spreuk gefceekiend, en vergezeld zijn van een gezegeld brlbfje, van dezelfde spreuk voor zien, waarin des schrijvers naam en adres zijn opgegeven De prijs voor een goedgekeurd antwoord is de gouden medaille ter innerlijke waaide van 250,— en 250— in geld, of wel, naar verkiezing de geheele som in geld. Heit oordeel ran curatoren zal in Juni 1936 bekend worden gemaakt. ONDERWIJS IN HANDENARBEID De algemeene vergadering van de Ver. tot be vordering van het onderwijs in handenarbeid zal dit jaar worden gehouden te Utrecht op 1 Sept. KORTE BERICHTEN Mej. A. van der Torre van Hifle- sberg is aan de Rijksuniversiteit te Gent geslaagd voor het candidaatsexamen (le deel) ln Kunstgeschiedenis en Oudheidkunde, met groote onderscheiding en voor het candidaatsexamen (2e deel) in de Paedagog. Wetenschappen, eveneens met groote onderscheiding. Aan het Conservatorium te Utrecht van de Maatschappij to; bevordering der Toonkunst is benoemd tot hoofdleerares in solopiano mej. Nelly Wagenaar,

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 3