Jliettwr £rLïtërJjr dourmit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken BINNENLAND. MEDDENS' Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevesligd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijkscbe zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j CL Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 5220 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 13 JULI 1934 15e Jaargang 9ibert£ntieprij?en: Van I tot 5 regels f 1.177» Elke regel meer 0.22'/j Ingezonden Mededeelingeiï |(J|| van 1-5 regels 2-30 Elke regel meer045 Handelsadvertentiën per regel 0.l7'/i Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 'l bureau wordt berekend 0.10 NIET GELUKKIG Wanneer men de steunuitkeeringen, die in ons land aan de werkloozen worden ver strekt, uitsluitend op zichzelf beschouwt, kan men niet zeggen, dat deze te hoog zijn. Intusschen voelt men wel, dat men met eon „beschouwing op zichzelf" er niet is, maar dat de Overheid bovendien zich heeft af te vragen, of in verband met de gelden de loonnormen en den toestand der publieke kassen de steunbedragen kunnen worden gehandhaafd. En hoewel niet beslissend, mag toch ook weer niet geheel worden veronachtzaamd de vraag, in welke mate in andere landen de Overheid geldelijken steun bij werkloos- v heid verleent. Uit een en ander volgt wel, dat men uiterst voorzichtig dient te zijn bij de be oordeeling van de maatregelen, die de Re geering nam inzake herziening der steun- normen. Het komt ons voor, dat deze voorzichtig heid niet volledig is betracht door het mi nisterie van Hervormde predikanten te Am sterdam, dat aan den Voorzitter van den Ministerraad een telegram heeft gericht, waarin met een beroep op de droeve ge beurtenissen der laatste dagen en den nood, die in vele gezinnen heerscht, gevraagd wordt de steunuitkeeringen op het oude peil terug te brengen. Hit adres houdt ongenoegzaam rekening met het feit, dat de verlaging der steunnor- men reeds maandenlang aan de orde is en met veel zorg werd overwogen. Deze petitie rekent ook niet voldoende met de omstandigheid, dat de Regeering met allerhande kringen en organisaties te- yoren overleg pleegde en dat een dezer or ganisaties nog dezer dagen in haar orgaan opmerkte, dat men zelf aan de besprekin gen omtrerut de herziening had deelgeno men en ten slotte deze regeling binnen de grenzen van hetgeen diende te worden be reikt na .verschillende tegemoetkomingen en compromissen het meest aannemelijk moest worden geoordeeld. Maar het ernstigste is wel, dat de predi kanten blijkens den inhoud van hun tele gram zich blijkbaar niet realiseerden, wat het gevolg zou zijn van intrekking dier zoo Uitvoerig overwogen maatregelen, nu men eenmaal het agitatiemiddel xan Oproer heeft toegepast. Een Regeering, die in de huidige positie ondier den dwang van opstand en terreur zou capituleeren, heeft voor zichzelf afge daan, maar brengt in een moeilijk tijdsge wricht tevens volk en vaderland in gevaar. Daarom vinden wij het optreden van het ministerie .van predikanten, waarbij het sentiment al te zeer domineerde, uitermate bedenkelijk. Hoewel niet bedoeld, bezwaart het de po- aitie der Regeering .met name van den Mi nister v. Sociale Zaken, den oud-predikant wien niemand sociaal besef ontzeggen zal en wien de steunverlaging hard genoeg ge vallen is. In meer dan een opzicht achten wij dan ook de houding dezer predikanten niet ge- I lukkig. OOK ANDER? Al wie hecht aan orde en gezag zal in j deze dagen met belangstelling hebben ge- I yolgd de ontwikkeling der gebeurtenissen in onze hoofdstad. I Met niet minder nauwgezetheid zal men hebben gadegeslagen, op welke wijze de S.D.A.P. op deze fatale feiten zou reageeren. Nietwaar, velen hadden geconstateerd, j idat de Sociaal-Democratische Arbeiderspartij léssen had geleerd uit de ervaringen der j laatste jaren en blijkens het verhandelde op haar laatste Partijcongres de lijnen iet wat zuiverder ging trekken. I De stem van enkele voormannen uit de j socialistische beweging was niet zonder in- yloed geweest en op grond daarvan was i menigeen van oordeel, dat de S.DA.P. zoo j kwaad niet was en men langzamerhand bij de verdediging onzer geestelijke goederen op haar zou mogen gaan rekenen. Welnu, wat leerde Amsterdam hier- omtrent? Wat het leerde? Kort en goed dit, dat als het er op aan- komt, de S.DA..P. nog niets van de oude I dubbelhartigheid heeft ingeboet en de trek- ken van het Janusgelaat eyen duidelijk I y.ertoont als voorheen. Luister slechts. Het Partijbestuur der S.D.A.P. stelt vast, idat de hardvochtige bezuinigingspolitiek der regeering tegenover de arbeidersklasse, Eooals die het sterkst tot uiting komt in de Verlaging van de werkloozensteun, de voe- idingsbodem vormt voor een stemming van [verbittering en wanhoop yoor de slacht offers van de crisis. Maar datzelfde Partijbestuur, dat eerst de Overheid als schuldige aanwijst, roept tege lijkertijd alle arbeiders met de meeste klem Op zich niet mede te laten sleepen op de Weg van het bloedige avontuur, waarvan ieder met nuchter verstand het roemlooze gn bittere einde kan voorzien. Maar als dit roemlooze en hittere einde V*U .eens niet te voorzien was en de on derneming der oproerlingen kans van sla gen bood? Men ziet, sinds het avontuur met „De zeven provinciën" heeft de S.D.A.P. niets geleerd, is zij in geen enkel opzicht veran derd, maar heeft zij ook niets van haar revolutionair karakter prijsgegeven. Het feit van de verlaging der steunnor- men, door de Regeering noode en met voor zichtigheid tot stand gebracht, buit zij in bond met het N.V.V. uit in een pas ver schenen strooibiljet om er politieke propa ganda uit te slaan, gelijk dit in Twente geschiedde en mislukte. Tweeslachtig blijft het karakter der S.D. A.P., en nu de gelegenheid daartoe gunstig lijkt, doet zij met het revolutionaire been een pas voorwaarts. Blijkt straks een andere manoeuvre ge- wenscht, dan zal het behoudende been niet achteraan komen. Hier sta ik dan, ik kan ook anders! MOEILIJK TE VERSTAAN Er is een wetsontwerp ingediend om f 40.000 te besteden aan verbetering van de ambtswoning van den Commissaris der Ko ningin in Utrecht. Het schijnt, dat de nieuw benoemde commissaris, de I-Iaagsche burgemeester, jhr. Bosch van Rosenthal, dit als eisch ge steld heeft, nadat reeds twee aangezochten voor het commissarisambt bedankt hadden, omdat de ambtswoning hun niet aanstond, naar „De Tijd" verzekert. Het groote be drag dient ter verbetering van de ontvang zalen en de keukens, alsmede tot oprich ting van een kleederbewaarplaats en voor de rest, naar het schijnt, voor aankoop .van tafelgoed, tafelzilver, meubels enz. Wij hangen geenszins de nivelleerings- theorie aan. Ze is, zelfs in deze abnormale tijden niet verdedigbaar en werd ze toege past, dan zou al spoedig blijken, dat de wereld der werkelijkheid geen toegepaste utopieën verdraagt. Maar daarmee is geenszins gezegd, dat wij dit wetsvoorstel kunnen toejuichen of zelfs maar verdedigen. Als het waar is, wat de Tij d beweert, dan begrijpen wij niet, dat een autoriteit, die het toch niet mangelt aan inzicht Jn de financieel© moeilijkheden, waarmee de overheid worstelt, een zoodanige eisch durft stellen. En anderzijds kunnen wij niet verstaan, dat de regeering voor zoo'n eisch op zij gaat. Ons volk, dat met moeitie de zware belas tingen opbrengt of door de zorg van ver laagde steunnormen en verminderde in komsten wordt geplaagd, kan deze dingen zeer moeilijk verstaan. Men zegge toch niet: het is maar f 40,000. Want met eenige trots en vreugde, deelt de Minister van Defensie mee, dat de uitkee- ringen aan mobilisatie-slachtoffers f 40,000 minder vorderen dan geraamd was en hij is blij deze f 40,000 te kunnen besteden om het droevig lot der oud-gepensionneerden eenigszins te kunnen verzachten. Maar tegelijkertijd zullen f 40,000, waar voor men een praktische patriciërswoning kant en klaar koopt, besteed worden yoor damast en tafelzilver Is dat in overeenstemming met de gebo den soberheid en de ernst der tijden? Het wil er bij ons niet in. Ondanks de verdedi ging, welke minister de Walde in een nota gegeven heeft. Zijn argumenten zouden in normale tijden doorslaggevend zijn, maar ze zijn het nu niet Heeft niet minister Colijn gezegd, dat we thans vechten moeten voor het naakte bestaan? Welnu, dan moeten eischen van representatie, welke in 1926 op inwilliging mo.chten rekenen, voorloopig maar terug gedrongen worden. Dan ziet ons volk ten minste, dat het ernst is. Deze uitgaven, welke op zichzelf volko men rationeel zijn, verdragen zich niet met pijnlijke steunverlaging, doorgaande ver mindering van salarissen en soberder bouw van arbeiderswoningen. Wij hopen, dat de Regeering zulks alsnog zal inzien. DE WERKLOOZEN EN DE ZIEKENFONDSEN De Minister van sociale zaken heeft een schrijven gericht tot de gemeente-besturen, waarin hij mededeelt er geen bezwaar tegen te hebben, dat deze de werkloozen tegemoet komen in de premiebetaling voor hun zie kenfonds, door bijv. een gedeelte van de contributie voor hun ziekenfonds voor reke ning der gemeente te nemen, zoodat derhal ve deze tegemoetkoming niet in mindering worden verleend, aangezien het hier een steunregeling, doch tenvolle boven de uit- keering wordt betaald. Uiteraard zal van Rijkswege geen sub sidie in deze gemeentelijke bijdrage kunnen worden verleend, aangezien het heir een maatregel betreft, tengevolge waarvan even tueel meerdere uitgaven der gemeente voor kosten van geipeentelij'ke geneeskundige verzorging kunnen worden voorkomen. HET OVERLIJDEN VAN PRINS HENDRIK GEDACHTENISREDE VAN DEN GOUVERNEUR-GENERAAL Op den dag van de uitvaart van Prins Hendrik heeft de Gouverneur-Generaal van NecL-Indië een rede gehouden, waarin hij o.m. van den ontslapene zeide: „Hij is tot ons gekomen als een vreemde ling en van ons gegaan als een der onzen. Bedenkt men daarbij, dat ons volk niet. ge makkelijk is te winnen en dat de positie van den Prins-Gemaal uit haar aard moei lijk is, omdat daaraan allerlei beperkingen zijn verbonden, zoowel op staatsrechtelijk, politiek als op maatschappelijk gebied, dan beteekent 's Prinsen verworven populariteit Zijn persoonlijkheid en bewijst zij Zijn bij zondere hoedanigheden. Zijn eenvoud, toe gankelijkheid, toewijding en belangstelling en niet het minst zijn ronde blijmoedigheid, hebben hem den weg naar de harten ge wezen en de inrichting van zijn werkzaam heid bepaald. Zoo lag het voor de hand, dat hij zich aangetrokken voelde door het nuttige werk voor de jeugd, dat tot uiting komt in de padvinderij, de goede daad voor eiken dag, en dat de daarmede gepaard gaande orde en tucht in hem een warm voorstander en bewonderaar moesten vinden. Men heeft deze lijn slechts door te trekken om te komen tot hetgeen de Prins gedaan heeft voor de verzorging van gewonden en zieken in tijd van oorlog. Dit werk mag niet worden onderschat. Gedurende den oorlog heeft ons leger zich, zoowel in personeel als in materieel zeer uitgebreid, maar een zwak punt was langen tijd juist de verzorging vam zieken en gewonden in geval wij in een oorlog mochten worden betrokken. Onder leiding van den Prins is toen een reorganisatie van het Roode Kruis tot stand gekomen, waardoor in dit groote belang werd voorzien. De uitbouwing van dit werk bracht de Prins tot een massale verzorging van zieken en hulpbehoevenden, ook in vre destijd bij rampen en ongevalen van groote- ren omvang. De oprichting van het Oranje Kruis en daarna de samenwerking van Oranje en Roode Kruis voor dit doel zijn van zeer reëele beteekenis; ik behoef den naam Bor- culo slechts te noemen om de practische waarde van dit werk aan te duiden. In aansluiting op dit alles laat Zijn krach tig streven het reddingswezen te bevorderen en aan hooge eischen te doen beantwoorden zich volkomen begrijpen. Zoo ligt het levenswerk van den Prins voor ons als een zich geleidelijk ontwikke lend harmonisch geheel, dat van reëele be teekenis is en een blijvende waarde heeft Hij is werkzaam geweest in het belang van het Land en heeft Zijn hulpbehoevenden naaste gediend. - Wat kan er mooier bij oen graf worden gezegd? Ik wil daaraan dan ook niets ver der toevoegen en thans volstaan met, te zamen met u allen, van deze plaats een laat- sten dankbaren en eerbiedigen groet te bren gen aan Hem, die daarginds thans ten grave wordt gedragen. Hij ruste in vrede PRINS KAREL VERTROKKEN Px-ins Karei van België is hedenochtend omstreeks tien uur per auto naar Brussel vertrokken, in gezelschap van 2mn adjudant Baron Goffinet VOOR HET ROODE KRUIS Naar wij vernemen heeft de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel, evenals zij bij de dood van H. M. de Konin gin-Moeder een bedrag beschikbaar stelde ten behoeve van de Nederlandsche Centrale voor bestrijding van tuberculose, thans ter nagedachtenis van Z.K.H. Prins Hendrik een edrag geschonken aan de .Vereeniging het Roode Kruis. BEZICHTIGING NIEUWE KERK TE DELFT Naar wij vernemen heeft heden het pu bliek van 9 uur v.m. tot 6 uur nam. gele genheid gehad, de Nieuwe Kerk te Delft te bezichtigen en langs de tombe der Oranj.es te defileeren. Ook morgen kan men op deze uren nog toegang tot het kerkgebouw krij gen. Mocht de toeloop zeer groot blijven, dan zal de openstelling met eenige uren worden verlengd; echter is het morgen on herroepelijk de laatste dagl ELECTRIFICATIE SPOORWEGEN SCHIEDAM—HOEK v. HOLLAND In die gister gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel voor de Beneden Maas te Vlaardingen, heeft een der leden verslag uitgebracht van een onderhoud dat hij heeft gehad met de directie der Ned. Spoorwegen te Utrecht, betreffende event verbeteringen die bij de electrificatie van de spoorlijn SchiedamHoek van Holland zouden kunnen worden aangebracht In de eerste plaats is de mogelijkheid on der oogen gezien of men van Hoetk van Hol land 's-Gravenhage zou kunnen bereiken zonder te Schiedam over te stappep. Dit is echter in. geen geval te vermijden. Vervol gens of het verkeer Hoek van Holland- Rotterdam niet zou kunnen worden doorge trokken tot Dordrecht Ook dit bleek ech ter niet mogelijk. In de derde plaats had spr verzocht het verkeer in eider geval door te trekken tot, het Beursstation te Rotterdam, hetgeen bij gebrek aan dood spoor aldaar ook wel een vx-ome wensch zou blijven. Als vierde punt is onder het oog der directie gebracht om den trein Hoek van Holland te Schiedam dadelijk vast te koppelen aan den trein uit de richting Amsterdam, hetgeen ook te veel bezwaren opleverde. Tenslotte had spr. geadviseerd Ihet ver trekuur van den trein Hoek van Holland met enkele minuten te vervxoegen, waardoor deze eerder ixx Schiedam arriveex-de dan de trein uit Amsterdam, zoodat doorgaande rei zigers in dien trein zouden kuxxnen over- stappen Dit laatste is wel mogelijk, dóch dit zal dan weer gaan ten koste van de reizi gers in de x-ichting Amsterdam, daar deze gedwongen zullen worden langer ixx, Schie dam op aansluiting te wachten. De Kamer heeft besloten een adres tot de directie van de Nederlandsche Spoowe- gen to richten, waarin zal worden aange drongen alsnog onder oogen te zien de lijn Hoek van olland-Rotterdam door te trek ken tot Rotterdam-Zuid, zoo dit niet moge lijk is, in eik geval tot Rotterdam-Beurs. IN MEMORIAM DS J. E. VONKENBERG ROUWNUMMER GER. JONGELINGSBLAD Het „Geref. Jongelingsblad" van deze week is zooals te venvachten was vrij wel geheel gewijd aan wijlen Ds. J. E. Von- kenbei-g, stichter en vele jaren Voorzitter van den Ned. Bond van Jongel. vex*eenigin- gen op Geref. gx-ondslag en ook tientallen jaren redacteur van het „Geref. Jongelings blad". In dit rouwnummer zijn artikelen opge nomen van de heeren A. Zijlstra, Dr. K. Dijk. J. Wijnheek, Dr. C. N Impeta, Dr B. A. Knoppers, E. van Galen, J. Timmeraxans, H. Kooiker, mevr. C. H. van Alkemade Kwakkelstein, M. Grashoff, Prof. Dr. K. Schilder, J. v. d. Molen Tzn., F. Jalink Bzn„ J. Snoep Jr., A. van Rijn, P. van Nes Czn., V. B. en E. van R. Deze vele stemmen geven wel een zeer treffend getuigenis van de enoxine werk kracht van Ds. Vonkenherg en zijn toege wijde liefde voor de doorwerking der Cal vinistische beginselen voor Kerk. Staat en Maatschappij. Ook komen uit de verschillende axtikel- tjes fijne trekjes naar voren, die ons Ds. Vonkenberg ook als mensch beter leeren kennen. Inderdaad: een groot man is in hem heen gegaan. Zijn levenswerk zal bij vele duizenden in dankbare herinnering blijven. TERAARDEBESTELLING Jhr. Mr. D. E. VAN LENNEP. Bij de teraardebestelling heden op deAlg. Begraafplaats te Heemstede van Hr. Ms. Kamerheer in b. d. Jhr. Mr. D. F. van Len- nep oud-burgemeester van Heemstede en oud-lid van Ged. Staten van Noord-Holland heeft IT. M. de Koningin zich doen verte- genwooi-digen door haai- Kamerheer in b. d. Jhr. Mr. W. F. Röell, die heden namens de Koningin een krans op de baar heeft gelegd. Uit Oost-lndie DE DIRECTEUR VAN ANETA IS BESCHULDIGD ZONDER GROND BATAVIA, 12 Juli (Aneta). Naar aanlei ding van een passage in het afdeeLingsv er- slag van den Volksraad zegit de regeering im de Memorie van Anitwoox'd: „Naar aanleiding van. ernstige beschuldi gingen, onlangs geuit over het optreden van boogene ambtenaren en van dien dix^eoteur van het persbureau Aneita, heeft de procu- reuxvgieneraail zich op de hoogte gesteld van al hetgeexi dienaangaande zoowel in de pers als bij geruchte is naar voren gebracht. On danks dit onderzoek en zijn uitgesproken wenschen, dat ieder die terzake inlichtingen kan verstrekken, daartoe ook zal overgaan, is tot dusverre geen enikel concreet gegeven aangetroffen, dat het hier 'bedoelde gemis aan integriteit bevestigt Voor de regeering bestond ten deze geen aanleiding een andere dan een afwachtende houding aan te nemen. Men kan van haar niet verwachtexi of eischexx, dat zij, zooals maar al te velen in den laatst verloopen tijd hebben gedaan, geloof hecht aan verdenking en verdacht making, waarvoor ellke grond ontbreekt" DE NED. JAPANSCHE HANDELS BESPREKINGEN BATAVIA, 12 Juli (Aneta). De voorzitters vam de heide delegaties hielden een langdu- rigte conferentie, waarbij de mogelijkheid is bespreken, dat wellicht het weak van do oamnxisisie waarin de kwestie van imiport en export zakelijk zullen worden behandeld, be gin van de volgende week zal aanvangen. Er zijn echter nog zeer ernstige moeilijk heden, welke tevoren moeten worden geëli mineerd, wil men werkelijk tot dot commis si ewexk komen. VOEDSELSCHAARSCHTE TJILATJAP, 12 Juli (Aneta). In het re gentschap Banjoemas, i.n de onider-distrioten Marndiii'adja, Poerworedjo, Soesoekan, Keba- sen en Kembarang, heerscht voedsel- schaarschte. Door het Bimnieulandsclh Bestuur wordt tweemaal peg week rijst gedistribueerd. De padd-aanplant in Djatilawang in het regent schap Poerwokerto ter grootte van 8000 bouws, alwaar de opbrengst afhankelijk is van den x-egen, leverde grootemdeels een mos-oogst op. Eveneens heeft een groote mis-oogst plaats gevonden in het Krojasoho in het regent schap Tjiilatjap. UIT HET SOCIALE LEVEN GEEN STAKING BIJ DE HEEMAF Na diverse coixferenties tusschen de direc tie van de Heemaf te Hengelo en vertegen woordigers der drie metaalbewerkersorgani- saties is ten slotte overeenstemming bereikt. Naar wij vernemen hebben de organisaties een schrijven ontvangen van de directie der N. V. Heemaf, dat deze de aangekondigde loonsverlaging heeft ingetrokken, echter met de mededeeling, dat de verlaging dit jaar toch zal moeten worden ingevoerd. Maandag 16 Juli zal dus niet tot staking worden over gegaan. SLAPTE IN DE TEXTIELINDUSTRIE Aan een dertigtal wevers, werkzaam bij de N. V. D. Jordaan en Zonen's Textielfabrieken te Haaksbergen is medegedeeld dat er voor loopig geen werk meer voor hen is in de fa brieken, bij gebx-ek aan voldoende orders. Daarbij is door de firma rekening gehouden met kostwinners. GEMENGD NIEUWS GEWELDIGE FABRIEKSBRAND TE STADSKANAAL BRANDSTICHTING IN MASSA Men meldt ons uit Stadskanaal: In de afgeloopen nacht is de meu belfabriek van de firma Knigge en Co. geheel door brand verwoest. Ook een groote opslagplaats van hout en een bij de fabriek gelegen schuur werden een prooi der vlammen. Te kwart over twee werd de brand door omwonenden ontdekt. Het vuxxr, dat gretig voedsel vond in de groote voorraden licht brandbaar materiaal, greep zeer snel om zich heen. Toen de beide motorspuiten dan ook ter plaatse verschenen, vormde de fa briek en de opslagplaatsen een groote vuur- De brandweer moest zich in hoofdzaak bepalen tot het bewaken van de omliggen de gebouwen. Zij slaagde er dan ook in het woonhuis van één der firmanten, de heer Knigge, dat voor de fabriek is gelegen, te behouden. De schade, welke op 60.000 70.000 wordt geraamd, wordt door verzekexing ge dekt. Het staat wel vast, dat deze brand het gevolg is van kwaadwilligheid. Op het gerucht van den brand werden de omwonenden gewekt Op weg naar het brandende gebouw ontdekte een der bewo ners, dat er ook brand was uitgebroken in de stoelenfabriek van den heer H. Eerkens, welke op ongeveer 600 meter afstand yan de fabriek der firma Knigge is gelegen. Met eenige emmers water slaagde men er in het vuur dezer fabriek te blusschen. Het bleek toen, dat alle aanwijzin gen voor brandstichting aanwezig waren. Op niet mixxder dan zeven plaatsen vond rneix met petroleum gedrenkte planken en stukken poetskatoen. Hoewel de fabriek van de firma Knigge zelf geheel is afgebrand, en van het twee verdiepingen hooge gebouw slechts een puinhoop is overgebleven, heeft men ook hier brandstichting kunnen vaststellen. Eén der directeuren van de fabriek had gisteravond te kwart over elf, zooals eiken avond, nog een rondgang door het gebouw gemaakt. Alles was toen in de volmaakste orde. en na het verlaten heeft hij alle deu ren gesloten. Hedenxxacht is ontdekt, dat één der deu- rexx van de fabriek openstond. Onder de honderden belangstellenden, die in den afgeloopen nacht waren toege stroomd, bevond zich ook de burgemeester van Wildervank de heer Teenstra, die als hoofd van de politie onmiddellijk een on derzoek deed instellexi. De fabriek van den heer Eerkens is voor loopig gesloten, in afwachting van de komst van het parket, dat heden ter plaat se een onderzoek zal instellen. NA DE ONGEREGELDHEDEN ARRESTATIES, INVALLEN EN HUISZOEKINGEN. Te Amsterdam is het Donderdag avond boven het IJ tot nieuwe wanordelijk heden gekomen, waax-bij de politie en ma rechaussee een bende opgeschoten jongens met den klewang uiteen joeg. In de Ribes straat begon men de bestrating op te bre ken. Bij de komst der gewapende macht vluchtten de dadex-s de huizen binnen. De politie en de marechaussee drongen even eens de woningen binnen en arresteerden daar vier personen. Deze werden in arrest gesteld en aan de politie overgeleverd. La ter werd nog een aantel arrestaties in de zelfde buurt verricht. De elf persoxxen, die te Amsterdam waren gearresteerd in verband met straatopenbre- ken en het ophangen van een doek waarop stond: „In naam van Oranje worden wij vermoord", zijn, na gehoord te zijn weer op vrije voeten gesteld, nadat proces-verbaal tegen hen was opgemaakt De Centrale Recherche heeft een inval gedaan in een drukkerij aan de Raamgracht en daar een vrij groote hoeveelheid op ruiende lectuur in beslag genomen. Het waren extra-nummers van de Roode Hulp, orgaan van het afweei'front der Int. Roode ITlup, Sectie Holland. Het blad was gewijd aan den ongeregeldheden in de Jordaan en een achttal foto's waren er in opgenomen. De politie te Schiedam heeft bij ver scheidene communisten huiszoekingen ge daan naar opx-uiende geschriften. Ten huize van IT. A. G. in de Pernisschestraat werd een hoeveelheid geschriften in beslag geno men. De man is gearresteerd en ter beschik king van de justitie gesteld. Bij C. F. aan de Hoofdstraat is een revolver in beslag ge nomen. 's Avonds na 10 uur hebben balda dige elementen van een straatlantaarn in de Mariastraat de kap ingegooid. Ook had men de straat opengebroken. De politie, die weldra verscheen en op de hoeken der zijstraten een agent liet posten, kon erger voox-komen. Van de daders is in tusschen geen enkel spoor achterhaald. De politie te Deventer heeft de hand gelegd op zes personen, arbeiders van resp. 17- tot 36-jarigen leeftijd, allen te Deventer woonachtig, verdacht van het plegen van geweld met vereende krachten tegen goe deren (vex-nieling van straatlantaarns en 't in bi-and steken van een spoordijk), tijdens de ongex-egeldheden van Maandagavond. Twee van hen werden verdacht van open lijke opruiing. Allen zijn in voorloopige hechtenis gesteld. In Twente zijn de laatste dagen her haaldelijk opruiende pamfletten verspreid van de communistische partij; o.a. werd aan de stempellokalen te Enschedé een ge- cyclostileeixl vlugschrift, genaamd ,De stempelaars", uitgereikt, waarin verschil lende opruiende passages voorkwamen. In VRAAGT INLICHTINGEN OVER: V A C A N TIE-UITRUSTIN6 uit voorraad leverbaar ROTTERDAM DEN HAAG Hoogstraat 356 Hofweg 11 Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Bk. 1 Te Stadskanaal heeft een geweldige fabricks» brand gewoed. Blz. 2 Ernstige toestand in vele deelen van de Vereen* Staten. 1 Het uniformverbod in België. Een visscherij'conflict tusschen Engeland Mi Noorwegen. Wat er na den Wiesseeputsch geschiedde. In Duitschland zijn nog twee in het Duitsch ge* stelde buitenlandsche bladen toegelaten. De Von Papen-puzzle nog niet opgelost. Duitsche communisten veroordeeld. Een belangrijke zitting van het OostenrijksdrtS kabinet. Arrestatie van communistische leiders in BuL In Zuid-Afrika is de Hitler-jeugd verboden. Uit bezuinigingsoogpunt worden in Frankrijk geen legermanoeuvres gehouden cn worden vele postambtenaren ontslagen. Russische communisten uit Mandsjoerijc ver* bannen, i-J Blz. 5 In antwoord op desbetreffende vragen van hét Tweede Kamerlid, den heer Westerman, heeft! minister Colijn geantwoord, dat het niet met zeker heid valt te zeggen, of er rcchtstreeksch verband bestaat tusschen de opruiende artikelen van ,J3e Tribune" en de onlusten te Amsterdam op eo| 5 Juli. Door de Eerste Kamer is het wetsontwerp be treffende aankoop van een gezantschapsgebouw ta Londen aangenomen. Blz. 9 De Tweede Kamer heeft een interpellatfe-aarf- vraag van den heer de Visser in verband met cfe relletjes afgewezen. Verder is een aanvang ge maakt met de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de Landbouwcrisiswet 1933, Heden is de stemming over de Winkelsluitingswet Het werk der Duitsche studenten op sociaal gebied (Van onzen Duitschen correspondent). verband hiermede heeft de justitie uitge breide maatregelen genomen. In eenige per- ceelen te Enschedé is huiszoeking ver-richt* waarbij veel materiaal in beslag is geno men. Drie communisten, S. de V., G. F. en' J. S., allen uit Enschedé, zijn aangehouden; en in verzekerde bewaring gesteld. Menlmeldt ons uitKrimpen aan dei! IJ s s e l: Voor ongeregeldheden in vex-band met dó steunverlaging zijn we ook hier niet ge spaard gebleven. Na Maandagmorgen eerst met enkele opschriften een korte optocht gemaakt te hebben, welke door den burge meester ontbonden werd met inbeslagne ming van de opschriften, keei"de 's avonds een groote menigte terug naar de omgeving van het Gemeentehuis. Na eenig gejoel heeft de politie onder leiding van den burgemees ter de menschen uiteen gedreven. Dinsdag avond was de opkomst nog grooter en wer den de menschen aangevuurd door perso xxen uit Rotterdam en Capelle a. d. IJssel, met gevolg dat krachtig moest worden op getreden. Toen de aanmaning om uit elkaar te gaan niet hielp, kwam de blanke sabel er aan te pas. Dit was blijkbaar het sein om met steenen naar den burgemeester en de politie, vex-stex-kt door Rijksvelwachters, te gaan gooien. Ook werd uit het publiek geschoten. Dit vuur werd door burgemees ter en politie heantwooxxl, met gevolg dat' twee personen gewond werden. Daarop was men de opstandelingen weer de baas. Woensdagavond was er wel meer publiek op de been dan normaal, doch was optre den van de politie niet meer noodig. Te Capelle a. d. IJssel zijn de vol gende politieverordeningen uitgevaardigd: Alle bijeenkomsten, welke strijdig worden geacht met de openbare orde zijn verboden. ITet vex-spreiden of doen verspreiden, het aanslaan of doen aanslaan van gedrukte of geschreven stukken is verboden. Het is ver boden tusschen 12 uur en 4 uur 's nachts zich op of aan den openbaren weg te be vinden. Deze voorschx-iften zijn onmiddellijk af gekondigd. De Staatsmijn Maurits wordt dag: en1 nacht bewaakt. Zoeklichten zijn op belang rijke punten opgesteld. TIJDENS DE RAADSZITTING DOOR EENi BEROERTE GETROFFEN. Nadat in de Raadsvergadering te Zwolle de 67-jarige heer J. Diender een hartstochtelijk pleidooi voor de door werkloosheid getroffe nen had gehouden en nog enkele andere raads leden het wooi-d hadden gevoerd, bleek bij een vraag van den voox-zitter, dat de heer Diender buiten bewustzijn in zijn stoel zat, door een beroerte getroffen. Per brancard werd hij naar huis vex*voerdj aan de linkerzijde geheel verlamd. Zeer onder den indruk besloot de Raad de' bespreking te schorsen tot Maandagavond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1