NA DE WANORDELIJKHEDEN DONDERDAG 12 JULI 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND REORGANISATIE VAN HET OOSTENRIJKSCHE KABINET een chr. sociaal-heimwehr- karakter Bondskanselier Dollfuss heeft namens de geheele regeeririg aan Bondspresident Mi- klas het ontslag van het kabinet aangebo den. De Bondspresident antwoordde, dat hij liet ontslag van liet geheele kabinet niet aanvaardde, doch slechts het aftreden van enkele leden der regeering. Dientengevolge Verlaten het kabinet: Prins Schönberg-Har- tenstein als minister van legerzaken, verder de minislers Körber, Schmitz, Enger en staatssecretaris Glass. Het blijkt, dat de beide leden van het ka binet, die verwant waren aan den Land- bond, de minister van binnenlandsche za ken, Körber, en de staatssecretaris voor justitie, Glass, uit de regeering zijn verdwe nen. De post van binnenlandsche zaken is nog niet bezet. Verder is de functie van staatssecretaris bij het legerministerie ge schapen, welke post ook nog niet bezet is. Het nieuwe kabinet heeft door het verdwij nen van Körber en Glass een uitsluitend Christelijk-soeiaal Heimwehrkarakter ge kregen. De nieuwe minister van Justitie Berger-Waldenegg staat in nauwe connectie met Heimwehrkringen. Opvallend lijkt de benoeming van Tauschitz, Oostenrijkseli gezant te Berlijn, tot staatssecretaris voor buitenlandsche zaken; er is nog geen beslis sing getroffen over de benoeming van zijn opvolger te Berlijn. Het plan zou bestaan ideze post eenigen tijd onbezet te laten. Kolonel Adam, tot dusverre redacteur Van de Christelijk-sociale „Reichspost", is benoemd tot commissaris voor den „Heimat- dienst' 'en is daardoor bevoegd geworden voor een ressort, dat tot dusverre behoorde bij het bondscommissariaat voor propa ganda. Bondskanselier Dollfuss is tot de reorganisatie van het kabinet overge gaan, om op deze wijze een concentra tie der portefeuilles, die betrekking hebben op de handhaving van orde en rust, te bewerken en zoo de laatste resten van staatsgevaarlijke bewegin gen te verwijderen. Onverwijld zal een reeks maatregelen worden uitge voerd, die in het bijzonder betrekking hebbeu op uitbreiding van de wetten en voorschriften, geldende voor dyna- mietaanslagen. Op het bezit van dynamiet wordt de doodstraf gesteld, indien niet binnen zeer korten termijn, waarin de onbe voegde bezitter niet met straf wordt bedreigd, de voor handen zijnde ont plofbare stoffen volledig worden uit geleverd. Het gewicht van het besluit van den ministerraad wordt geaccen tueerd door het benoemen van een algemeene staatscommissaris voor buitengewone veiligheidsmaatregelen tot bestrijding van staatsgevaarlijke bewegingen, waarvoor bondsminister Fey benoemd is, die voorzitter wordt van een permanente minister-commis sie en een buitengewone staatscom missie met bizondere volmachten. Dollfuss is leider der regeering en Bondskanselier en heeft de portefeuil les van buitenlandsche zaken, veilig heid, landbouw en defensie. Vice-kan- selier is Starhemberg. Het aftreden der Bondsministers Endor ten Schmitz vloeit voort uit de nieuwe Bonds- constitutie, volgens welke de functies van een Landeshauptmann niet vereenigbaar is met die van een actieven Bondsminister. In de benoeming van den Oostenrijksehen gezant te Berlijn Tauschitz tot staatssecre taris voor buitenlandsche zaken ligt geener lei wijziging in den koers der Oostenrijksche buitenlandsche politiek. Met bijzonder leed wezen wordt het aftreden van den Bonds minister voor Landsverdediging Schönberg Hartenstein. die een der op den voorgrond staande personen van het Oostenrijksche leger is, ontvangen. Zijn aftreden zou het gevolg zijn van familieomstandigheden. Het [verluidt dat Bondskanselier Dollfuss bij zondere waarde hecht aan de ondervinding van Schönberg Hartenstein en dat Dollfuss 'den afgetreden minister over belangrijke kwesties zal blijven raadplegen. engelsche luchtmacht Het Engelsche ministerie van luchtvaart heeft opdracht gegeven tot den bouw van een aantal moderne bombardementsvlieg tuigen voor.nachtvluchten. Het betreft hier de eerste eendekkers, die door de Engelsche luchtstrijdkrachten gebruikt worden. De nieuwe vliegtuigen hebben, naar verklaard wordt., een groote snelheid en bestrijken groot gebied. De spanwijdte der vleu gels bedraagt 33 meter. Nader wordt gemeld: Door een 5-jarig programma, dat eindigt n 1910, zal de gelijkwaardigheid der Engel sche luchtstrijdkrachten met de Fransche luchtvloot bewerkstelligd worden. De En gelsche luchtvloot zal ongeveer 48 tot 50 nieuwe eskadrons of 500 oorlogsvliegtuigen in dienst stellen, indien het programma niet wordt beperkt door een verandering in de internationale bewapening. De verhooging van de Engelsche lucht- aaitbegrooting zal het volgende jaar waar schijnlijk 1 millioen Pond Sterling bedra gen. Verdere verhoogingen zullen in de daarop volgende jaren plaats hebben. Ook de luchtstrijdkrachten der Engelsche zeevloot zullen met ongeveer 400 500 vlieg tuigen versterkt worden. Het getal is ech ter afhankelijk van het resultaat der vloot- onderhandelingen van het volgende jaar en van het feit of Japan en Amerika al of niet zullen toestemmen In een door Engeland gewijzigde vermindering van de luchtstrijd krachten van de marine. verschillende streken van Engeland zullen ongeveer 12 tot 15 nieuwe oorlogs vliegvelden worden aangelegd, waarvan 3 in het Zuiden, in het Oosten en Westen van Londen en een nieuw zeer versterkt vlieg veld voor bombardementsvliegtuigen in het N.W. der hoofstad. Tegelijkertijd zal hef Ministerie van Luchtvaart een intensieve recruteerings- campagne voor de versterkte luchtvloot organiseeren. Waarschijnlijk wordt ook het Engelsche landleger uitgerust met bombardements- en jachtvliegtuigen, waardoor het wordt in gelijfd in het kader van 't algemeene lucht- erdedigings-systeem. NAT. SOCIALISTISCHE BOMAANSLAG Op die electrisohe centrale te Weenen is teen bomaanslag gepleegd, welke groote Schade aanrichtte. De daders, waarschijn lijk nat. socialisten, heeft men niet kunnen [vinden. HET MILITAIRISME DER „ONTWAPENAARS" Na een langdurig onderzoek is het de po litie te Weenen gelukt een geheim betonnen onderaardsch kanaal te ontdekken, dat van de electrische centrale naar het Alsibaeh- kanaal leidt. Het bestaan van dit kanaal bleek den autoriteiten volkomen on bekend te zijn. Men neemt nu aan dat het fin den tijd na den oorlog door die socialisten tvoor militaire doeleinden is aangelegd. DE POSITIE VAN VON PAPEN Uit Berlijn wordt gemeld: Zooals bekend is het zeen- moeilijk een Juiste indruk te krijgen van de tegenwoor dige positie van den vice-kanselier Von Pa pen in het kabinet. Men heeft den indruk dat Von Papen zelf, na zijn ontslagaanvra ge door Hitler zou zijn gesteund en door v'on Hindenburg afgewezen, zich niet me-*" yice-lcanselier voelt. Een zijner medewerkers Kesster werkt thans in z'n particuliere katmer in het bu reau aan de Potsitemmerstraese 12, waar 'deze ook na de gebeurtenissen van 30 Juni is blijven doorwerken. Hier verschijnt Von Popen zelden. Hij schijnt zich steeds meer op een afstand te houden van het kabinet. BOTSINGEN TUSSCHEN FASCISTEN EN SOCIALISTEN IN BELGIE Te Antwerpen werden Dinaso's (Belgische fascisten) door een groot aantal socialisten overvallen. Er ontstond een gevecht, waanbij niet alleen niet steenen werd geworpen, doch waarbij ook tal van schoten) werden gelost. Enkele vechtenden werden tamelijk ernstig gewond. De dinaso's sloegen op de vlucht, doch de socialisten haalden hen in en \oor de tweede maal ontstond een ver woed gevecht Deze botsing had- plaats dicht bij het clublokaal der Dinaso's, die binnen vluchtten en zich barricadeerden. ■Met veel moeite wist de politie de orde te herstellein. VRIJE INVOER VAN ALCOHOL. Uit Washington: Volgens een aankondi ging van de Federale Alcohol Controle In stantie zal in September ongelimiteerde in- oer van alcoholhoudende dranken worden toegestaan. De geaccrediteerde importeurs zullen in een vastgestelde periode onbe perkte hoeveelheden mogen invoeren. DE MOEILIJKHEDEN EN VERWIKKE LINGEN IN SPANJE. Te Madrid' heeft een afdeeling politie het hoofdkwartier van de Spaansche fascisten, dat gevestigd is in een particuliere woning de Avenida Castellana, omsingeld. Vijf tig in het hoofdkwartier aanwezige fascis ten werden gearresteerd, waaronder de lei der der beweging, markies de Estalla en markies de Eliseda, beiden afgevaardigden in den Cortes. Zij verklaarden, dat zij alle verantwoordelijkheid op zich namen voor de vergadering die bijeengekomen was zon der de vereischtc toestemming. De politie heeft een huiszoeking in het gebouw gehou den en een aantal pistolen in beslag ge nomen. Eveneens zijn gearresteerd Jose Primo de Rivera, de zoon van den vroegeren dictator en Moreno Herrera, beiden parlementslid, in de woning van ITerrera. Zij werden la- op vrije voeten gesteld, nadat zij uitvoerig verhoord waren. Bij de razzia heeft de politie in de woning van Herrera flesschen in beslag genomen, die gevuld met onthrandbare vloeistof en ver der een aantal knuppels en verdachte do cumenten. Volgens geruchten zou Mussolini te Ma drid een vingerwijziging hebben gegeven, om Catalonió geen zelfstandigheid als repu bliek te verleénen, daar dit het evenwicht in de Middellandsche Zee in gevaar zou brengen, omdat. Catalonië dan afhankelijk zou worden van Frankrijk. DE BALTISCHE LANDEN SLUITEN EEN VERBOND Te Kowno hebben gedelgeerden van Lithauen, Letland en Estland de algemeene paragrafen i nieuwe overeenkomst betreffende vriendschap samenwerking tusschen de drie Baltische landen ondertekend, waarmede en stap verder is gedaan op den weg naar nauwe samenwerking tusschen d( Het eenige nog niet geregelde punt blijft nog het zoogenaamde Wilna-conflict, dat geen onmiddellijk belang heeft voor Letland en Estland, doch dat Lithanen een bijzonder belangrijk punt vormt. Men hoopt thans Lithauen er toe te kunnen bren- :n in deze aangelegenheid eenige inschikkelijkheid DE STAKINGSEPIDEMIE IN DE VEREEN. STATEN Stakende havenarbeiders te Portland i aat Oregon deden een aanval op een door werk willigen bedienden goederentrein met stukgoederen. De politie maakle van haar vuurwapens gebruik, waardoor vier stakers gewond werden, waarvan twee ernstig. (De landarbeidersstaking in New-Jersey is be- indigd toen de stakers tegen de voorstellen der communisten in besloten de staking op te heffen, een verhouding van twee tegen een werden de emmen uitgebracht voor aanvaarding edesvoorstellen die door de federale bemidde- lings-instantie waren ingediend. In deze voorstellen' opgenomen dat de stakers allen weer in dienst zullen worden genomen, dat de huidige locnen zul. len blijven gehandhaafd en dat een zoc Adjustment Board zal worden ingesteld. Men meldt uit San Francisco: De werkgevers hebben zonder vóórverga dering arbitrage aanvaard -van de door Roosevelt ingestelde commissie voor de ha venarbeiders. Bij de staking zijn 3000 ha venarbeiders betrokken. Een desbetreffend beridht is door Thorn es Plant, voorzitter der werkgeversorganisatie gepubliceerd. STAKINGSONLUSTEN OP CUBA Men meldt uit Han-ainina: Bij de, afgekondigde staking waren 50.000 arbeiders betrokken. Stakers, die gewapend waren, deden een aanval op taxi's en win kels. Twee personen werden gearresteerd we- gen^ het werpen van handbommen Eeu conducteur werd gedood door twee jongelieden EEN WERVELSTORM IN ILLINOIS De Amerikaansche stad Jacksonville (Illi nois) is 's nachts door een wervelwind teisterd. 20 personen zijn gewond, Honder den daken zijn beschadigd1. Behalve verschil lende kantoorgebouwen-, werden een krank zinnigengesticht, en gebouiwe n van doof stommen- en blindeninstituten beschadigd. Het telefoonverkeer ligt stil, Volgens latere berichten bedraagt het aantal gewonden ongeveer 100. De schade wordt op driekwart millioen dollars geschat Onge\eer 5000 menschen zijn dakloos. Ook buiten de stad is ontzaglijke schade aange richt. De wegen zijn onbegaanbaar. Na den wervelstorm heeft een ongekend herige ha gelstorm gewoed, welke werd gevolgd door een wolkbreuk.- Wat' U bijna volbracht, wat U bijna gelukte, dat is waardeloos. Om Uw werk steéds geheel te vol tooien, om Uw energie zoo voor- deelig mogelijk te kunnen be nutten, moet U altijd „fit" zijn. U bereikt dit door het geregeld gebruik „van KING-pepermunt COMMUNISTISCHE CENTRALE IN BULGARIJE ONTDEKT Uit Sofia: De politie heeft een geheime centrale in de communistische partij cchdekt. Dertig com munisten. waarvan verscheidene met revolvers ge wapend, werden gearresteerd. Reeds lang woedde een opstand in neesch Tiurkc&tan, hielt west olijk gedeede van een gebied, dat zich uitstrekt van de •Caspieohe zee tot de Gobi-woestijn. Thans is feitelijk geheel Ghineeech Turkestan, dit begrensd wordt door Sovjet-Rusland, Afghanistan en Kasjmir, door de Toengans, zeer oorlogszuchtige stam, in bezit go nomen. De voornaamste steden, als Yar- lcama, Kasjgar, Ghotam en Tejfcoergan, wor den nu bezet door de Toengans, die reeds lang -rebelleeren tegen de Ghin-eezen, DE GEPEOE OPGEHEVEN Het centrale uitvoerend comité van de Sovjetunie in Rusland heeft besloten tot in stelling van een volkscommissariaat binnenlandsche zaken, waarin de Gepeoe wordt opgenomen. Het nieuwe comnjissa- riaat is belast met de verzekering van de ..revolutionaire" orde, de veiligheid van den staat, de bescherming van den openbaren (socialistiechen) eigendom, de inschrijving van acten van den Burgerlijken Stand en de bewaking van de grenzen. De Gepeoe als rechtdoend orgaan zal wor den opgeheven. De volkscommissaris van biimenlandsdhe zaken en zijn plaatselijke organen zijn verplicht de dossiers van straf zaken na onderzoek over te dragen aan de betrokken rechterlijke organisaties. Zaken betreffende de veiligheid von den staat wor den overgedragen aan het opperste gerechts hof en misdrijven als hoogverraad e.d. aam het militaire college vam het opperste gerechtshof. BOSCHBRANDEN In Engeland hebben weer talrijke bosch- en heidebranden gewoed ten gevolge van de hitte. Duizenden vogels en andere die ren zijn in de vlammen omgekomen. On danks alle inspanning van militairen en brandweer grepen de vlammen verder om zich heen. Een groote heidebrand is uitge broken in de nabijheid van het exercitie veld Aldershot, Hier werd het vuur bestre den door 8.000 met helmen en gasmaskers uitgeruste soldaten. Het blussohingswerk werd van vliegtuigen uit geleid. BOSCHBRANDEN IN DUITSCHLAND I het Duitsche dorp Scheuno is een boschbrand uitgebroken, die door den feilen wind snel om zich heen greep en een oppervlakte van 2500 morgen vernielde. Eerst na zeven uur gelukte het. het ge- voor uitbreiding te onderdrukken. Het toen voortwaarts gedrongen tot in de omge ving van het op 10 kilometer gelegen Tauplitz. Hi en daar had het brandende front een breedte v, 5 kilometer. Er is veel wild in de vlammen omge- Zijn lot nog onbekend De motor-expeditie van den bekenden Zweedschen ontdekkingsreiziger Sven He- din zou op 4 Juli j.l. ten Noorden van Oeroemtsji door Mohammedaansche opstan dige Toengoezen onder leiding van generaal Ma Tsjoeng Ying zijn overvallen, waarbij Sven Hedin, eenige Mongolen en een drie tal Chineesche deelnemers aan de expeditie gevangen zouden zijn genomen. Omtrent het lot der gevangenen is niets bekend. Een officieele bevestiging hiervan van de zijde der Chineesche autoriteiten kon niet verkregen worden, doch Hedins vertegen woordiger te Peking acht de juistheid er van zeer waarschijnlijk. De Britsche consul- generaal te Kashgar heeft reeds stappen gedaan bij de provinciale Chineesche auto riteiten en gcëischt dat een militaire hulp expeditie zou worden uitgezonden. In Chineesche kringen gelooft men niet, dat Sven Hedin eenig onheil zal geschieden, omdat hij bij het Chineesche volk in hoog aanzien staat en vooral in Chineesch Turke stan, waar de overval zou zijn geschied, zeer gezien is. CHOLERA EPIDEMIE IN ENGELSCH- INDIE. Een Hindoesch pelgrim, die uit Hardwar naar zijn woning in den staat Beshahr tus schen de heuvelen van Simla is terugge keerd, heeft cholera-infectie met zich mee gebracht. De man herstelde, doch een paar dagen later waren reeds vier van zijn zes kinderen aan de ziekte overleden en binnen een maand had de epidemie reeds elf dor pen aangetast en waren reeds 45 dooden ge vallen. Onmiddellijk werden door de regee ring de noodige maatregelen genomen en men mocht het succes smaken binnen be trekkelijk korten tijd de epidemie tot staan te brengen. Ongeveer duizend personen werden inge ënt, terwijl alle verdachte dorpen gezuiverd werden. Ér had een oogenhlik vrees bestaan, dat de ziekte naar Simla zou overslaan, doch het gevaar hiervan is thans geweken. Patrouilles beletten bewoners van de ge- infecteerde streken zich daar buiten te be geven. Tot dusverre is slechts één geval van cholera in Simla voorgekomen. OVERSTROOMINGEN IN MANDSJOEKWO Ten gevolge van den hevigen regenval zijn in Mandeijoekwo de rivieren Ljo Tiche buiten hun oevers getreden. De heele oogst is vernield. Volgens de tot dus verre ontvangen berichten staan 18 dorpen onder water en zijn 120 menschen om het leven gekomen. EEN OVERSTROOMINGSRAMP IN JAPAN De districten Isjikawa en Foekien ii pan zijn door hevige wolkbreuken geteis terd. Vele landwegen zijn ook overstroomd. 60 mensehen zijn in de golven omgekomen, 60 andere worden vermist. Vele boerderijen zijn verwoest. Volgens de laatste berichten schijnt het aantal slachtoffers van de overstrooming in het district Isjikawa aanzienlijk grooter te zijn dan men dacht. Er zijn 250 personen verdronken en 160 worden nog vermist. Ruim 4000 menschen zijn dakloos. Meer dan 30 bruggen en 300 huizen worden door den vloe»dl vernield.- te rotterdam is de rust weergekeerd WEL PATROUILLES IN DE STRATEN Het beeld, dat de Crooswijklbuuirt in Rot terdam biedt, wisselt thans met den dag. Maandagavond: chaos, vernieling, baldadig- heddl; Dinsdagavond: de straten liggen uit gestorven; Woensdagavond: het is overal zeer dunuk! Gisteravond mocht men de buurt weer vrij binnengaan en was de afzetting geheel opgeheven. Militairen en politie bepaalden er zich toe te zorgen, dat geen samenscholin gen ontstonden. Aan het bevel tot doorloo- werd onmiddellijk gevolg gegeven. VVaarbij men den nieuwsgierigen kort en goed te verstaan gaf, dat men dezelfde ge zichten geen tweemaal wenschte te zien. In dien loop van den avond luiwde de dirukte dan ook wel eenigszins. Toen verkreeg de wijik het gewone stadsbeeld van we loer. Voor een goedie regeling is de wijk in tweeën ge deeld. In het eene deel patrouilleert de ge meentepolitie, in het andere deel de mili taire. Allen zijn met die karabijn gewa pend. Om half tien werden de groote schijnwer pers weer op de zijstraten van die Croosevijk- echeweg opgesteld en de patrouilles ver sterkt. Het was vreemd bij het onnatuurlijk licht de menschen in den avond rustig aan de deur te zien praten, of bij het open raam te zien zitten. Doch zoolang er niets onge regelds gehemde stond de politie dat toe. Slechts een enkel incident heeft zich voor- slag zijn genomen bij de huiszoeking in perceel Amstel 85. waar de N.V. „Atalanta", o.m. de drukkerij van het dagblad „De Tri bune' is gevestigd. Naar wij thans verne men heeft de Rechtbank zich in dezen on bevoegd verklaard, omdat, naar de Officier van Justitie de Rechtbank heeft meege deeld. ter zakp een vervolging nog niet is aangevangen en bovendien geen der .voor worpen ter Griffie is gedeponeerd. TWEE O.S.P.-ERS INGESLOTEN Gister deed de politie van Ovorschie een inval bij A. Jongeneel, wonende aan de Willem de- Zwijgerstraat to Oversell ie. Op ruiende pamfletten werden in beslag ge nomen. Jongeneel werd gearresteerd en in gesloten. Later op den avond hield de poli tie dte penningmeester van do O.S.P., O. Oldenman, een zeer bekende figuur uiit de relletjes te O verse hie in 1932, aan. Hij on derging toen een gevangenisstraf van drie maanden. Ook O'ldorman is ingesloten. nasleep der onlusten Tegen hot schemeren hebben enkele kwa jongens in de Rubroekstraat een paar stee nen uit de straat gehaaid. Zij gingen er mee spelen. De militaire politie greep on middellijk in. Met. de karabijn in den aan trokken zij door de straat. De ramen moesten worden gesloten en niemand mocht zich meer op straat vertoonen. De kwajon gens werden gegrepen en op het hoofd bureau! vain politie in bewaring gesteld. Enkele roerige elementen uit andere stads wijken hebben nog getracht wat publiek om zich heen te verzamelen, doch bij de komst van de politie verdwenen zij oogenblikkelijk, waarna zij zich niet meer hebben laten zien. Het is verder rustig gebleven. De politie heeft gister weer twee personen gearresteerd, die verdacht worden van op ruiing. Het zijn de 32-jarige M xle G. en de 26-jarige J. H. in 1 V., die in die Vreewijk omgeving werden gearresteerd. Aain d:en Linker Maasoever, met. name in de Ol'eanidlerbuuirt, is hiet den geheelcn avond rustig geweest. Te Haarl em reed een dame uit Amster dam met haar auto in de Generaal Cronjé- straat., toen plotseling een schot klonk. Een kogel drong door de voorruit van de auto, links van de bes turnster en kwam in den wagen terecht. De ontstelde autorijdster stopte onmiddellijk, waarna weldra twee manschappen van de militaire politie ter plaatse waren, die op den hoek van de straat hadden gestaan. De kogel is vermoe delijk voor hen bestemd geweest. Er viei niet onmiddellijk na te gaan van waar de kogel gekomen was. De politie stelt echter' een onderzoek in. Het was tijdens dit inci' dent in de Generaal Gronjéstraait volkomen rustig. Te Zuil e n hebben gisteravond groepen jongelui het de politie weer erg lastig ge maakt Eenige honderden opgeschoten jon gens reden per fiets door de straten in het grensgebied van Zuilen en Utrecht. Op de sommatie der politie verspreidden zij zich niet. Daar een der straten wa6 opgebroken de steenen hier als barricaden waren op gestapeld vieesde de politie het ergste en wend onmiddellijk flink opgetreden. Een groot aantal agenten van Zuilen zoowel als van Utrecht voerden eenige charges uit, waaibij rake klappen werden uitgedeeld, terwijl ook eenige waarschuwingsschoten ge lost werden. Een jongeman is gearresteerd. Te Amsterdam is de 27-jarige A. A. Boomsma, die bij de ongeregeldheden in de Palmstraat werd neergeschoten, begraven. Achter de lijkkoets schaarden zich een der tigtal belangstellenden, die den tocht naar de Oostciibegraafplaats meemaakten. Voor en achter den stoet reed motorpolitie, ter wijl op eenigen afstand een overvalwagen volgde. Inval in drukkerijen. Te Delft is gistermiddag door den heer Oerlemans inspecteur van de recherche te Delft met vier rechercheurs een inval ge daan in de drukkerij van de gebr. D. aan de Koornmarkt, Deze inval geschiedde op vermoeden, dat in deze drukkerij het Com munistisch orgaan „De Maasecho", een kop blad van de „Tribune", gedirukt zou worden. Inderdaad1 bleek dit bij het onderzoek het geval te zijn. Het zetsel, benevens de coipie voor genoemd blad werden in beslag geno men en proces veiibaail werd opgemaakt. Aan den Noorder Buiten en in de Tuin straat te Groningen is door de politie 'n onderzoek ingesteld naar de cyclostyle machine waarmede opruiende pamfletten waren vervaardigd' die in de stad werden verspreid. In de Tuinstraat heeft men ten huize van een aldaar wonende communist succes gehad. Hier werd de cyclostyle-ma chine en een groote hoeveelheid pamfletten aangetroffen. Een en ander werd in beslag genomien. Arrestaties werden niet verricht. BEGRAFENIS VAN SLACHTOFFERS DER ONLUSTEN In den loop van gisteren zijn te Amster- sterdam nog drie slachtoffers van de onge regeldheden begraven. Uit zijn woning op het Zaandammerplein werd de 82-jarige heer C. Hagendoorn uit gedragen. De politie had een groot deel van het plein afgezet Een aantal buren volgden de rouwstoet naar het kerkhof St. Barbara aan den Spaarndammerdijk. Uit het Binnen Gasthuis werd de 17-jari- ge H. J. v.d. Valk begraven, die in de Lau rierstraat door een kogel werd getroffen. Ook hier had zich een aantal belangstellen den op de Turfmarkt verzameld, die naar het kerkhof trokken. Ten slotte werd uit zijn woning in de Bataviastraat Van Wijngaarden teraarde- besteld. Hem trof een schot toen hij voor zijn venster stond. De belangstelling was hier groot. Een groot aantal bloemstukken dekten de baar. Er was er een bij van com munistische zijde. Bij alle begrafenissen was politie aanwe zig. Incidenten deden zich niet voor. DE INBESLAGNAME VAN DE „TRIBUNE" Naar gemeld is door Mr. P. van 't Hoff Stolk bij de Arrondissementsrechtbank na mens de N.V. „Atalanta" een request inge diend. waarin vrijgave wordt verzocht van het pand en van -}e goederen, jvelkc in be Gistermorgen hebben zich eenige verzet" plegers tijdens de onlusten in de hoofdstad te verantwoorden gehad voor den Amster- damschen politierechter. Het eerst stond terecht een 19-jarige fiets- jongen, die 4 Juli j.l. op den Insulindenweg een steen naar politieruiters had gegooid, echter zonder er een tc treffen. Het bleek, dat de jongeman als zeer recalcitrant be kend staat en ook reeds met den politie rechter in aanraking is geweest Over zijn daad toonde hij veel berouw. Andere jon gens hadden hem opgestookt. De officier was van meening. dat verdach te uit louter lust de politie had lastig ge vallen Redenen voor clementie zag spr. niet. Hij eisclite zes maanden gevangenis straf. De verdediger was van Epeening, dat de jongen onder een zekeren massa-invloed had gehandeld en zich meer aan een kwa jongensstreek had schuldig gemaakt dan aan een ernstig feit Pleiter drong aan op clementie, er op wijzend, dat het de werke lijke raddraaiers zijn, die buiten schot blij ven. Uit het verhoor van den jongen, die ge detineerd is, bleek, dat deze op weg was naar zijn kanostalling en. in het gebied van de ongeregeldheden komende, aan de relle tje was ga,an meedoen. De verbalisant, een agent van politie, hoewel niet in dienst zijnde, had den jon gen dadelijk aangehouden. Toen de jongen zag, dat hij had misge- gooid, had hij gezegd: dat was mis. maar een volgende zal ik tegen zijn kop raken. De officier eischte, evenals in de vorige zaak, de hoogste straf, die de politierech ter kan opleggen, nl. zes maanden gevan gen isstqaf. Nadat de verdediger verdachte als zenuw patient had geschilderd, deed de politie rechter uitspraak. Wegens poging tot zware mishandeling legde hij den jongen, overeenkomstig den eisch van het O.M. zes maanden gevange nisstraf op. De derde verdachte was een 36-jarige los werkman, die op 6 Juli in de Nieuwe Kerk straat bij het stempelburerau een agent van politie gestompt en geslagen liad. De verdediger vroeg uitbrenging van een reclasseeringsrapnort. Onmiddellijk uitspraak doende, veroor deelde de politierechter verdachte tot het maximum van zes maanden gevangenis straf. Snikkend verliet de man de zaal. Na de mjshandelingszaken volgde da snelle berechting van eenige diefstallen. Een 25-jarige boekbinder uit den Jordaan, >u op 6 Juli vier horloges en twee kettin gen gestolen hebben. Verdachte beweerda de horloges op straat „gevonden" te hebben. Overeenkomstig den eisch van den offi cier, veroordeelde de politierechter den man tot^zes maanden gevangenisstraf. olgende delinquent, een 34-jarige chauffeur, die in West woonachtig is, had in den nacht van 5 op 6 Juli een bus corned beaf en een pot jam gestolen. Ook in deze zaak veroordeelde de politie rechter verdacht© na pleidooi van diens verdediger, overeenkomstig den eisch van den officier tot zes maanden gevangenis straf. De politierechter merkte nog op, dat het weldenkende deel van liet Nederlandsche volk blij zal zijn, dat. de politierechter, zon der onderzoek naar de reclasseeringskansen van dergelijke delinquenten, onmiddellijk de maximum straf kan opleggen, die dc wot hem toestaat. De zesde en laatste delinquent, een 28- jarig los werkman, had zich in den nacht van 5 op 6 Juli eveneens schuldig gemaakt aan diefsLfl van een bus corned beaf. Ook hier werd 6 maanden gev.straf gc ëischt. Na verdediging veroordeelde dc poli- i..__ j overeenkomstig den Eén tot twee maanden Voor 'den politierechter heeft nog een zaak gediend, die min of meer verband houdt niet dc ongeregeldheden in de hoofd stad. Een 40-jarig koopman, die Dinsdag in de Borgerstraat, toen tal van personen het do handhavers van het gezag lastig maak ten, in dronken toestand een politieagent, die hem tot doorloopen had aangemaand, gestompt en in een vinger gebeten had, werd tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld. De Officier had de maximum straf van zes maanden geëischt, doch de politierech ter was van meening dat dit geval niet direct in het licht van de relletjes gezien! moest worden. Ieder krijgt vier maanden Te Arnhem is in een buitengewone zitting behandeld de £aak tegen de vijf per sonen die opruiende pamfletten zouden heb ben verspreid. De verklaring van één der verdachten, dat hij van den inhoud* van het verspreidde ge schrift geen kennis had genomen, noemde de poiitAerechiber Mr. van. Ni©velit onaanne melijk. De officier van justitie zegt' in zijn requi sitoir dat art. 132 niet den positieven eiscii stelt, dat die iin'houid) den verspreider bekend! moet zijn. Spr. eischt derhalve 'n gevangenis straf voor den tijd van 6 maanden met be vel tot gevangenneming. Meteen vonnis wijzende achtte mr. Var£ Nievelt het ten laste gelegde bewezen. Verd. werd veroordeeld tot vier maanden gevan genisstraf en onmiddellijk gevangen geno men. Hij ziet van hooger beroep af. Vervolgens stond terecht de 24-jarige G, H., schilder. Het vonnis bedroeg vier maan-* den met bevel to*t onmiddellijke gevangen neming. Verworpen werd wederom het ver* weer dat verd. die pamfletten niet zou foeÖ* ben gelezen. J. H. Sch. uit Nijmegen werd daarop 'even eens tot vier maanden veroordeeld, evenals de meubelmaker P. G. Ook de 33-jarige D. v. d. V., die zich uitvoerig verweerde, kreeg vier maanden gevangenisstraf. r^eOiJ VRIJDAG 13 JULI HUIZEN 301.5 M- K.R.O. 8.00—9.15 Morgenconcert 10.00—10.30 Gramofconmuziek 10.30—11.00 Muziekuitzendlng vi 11.00—11.30 Gramofoonmuziek 11.30—12.00 Halfuurtje voor zieken en ouden van dagen. 12.00—12.15 n.m. Politieberichten 12.15—12.30 n.m. Gramofoonmuziek 12.30—1.45 n.m. Lunchconcert door het Ensemble Galatroni. 2.00—2.35 n.m. Gramofoonmuziek. 2.35—2.50 n.m. Voordracht door Gerda Panhuysen. Gedichten uit den bundel „Nis en Nimbus" van Jac. Schreurs M.S.C. 2.50—3.05 n.m. Cello-recital door Samuel Brill. A, d. vleugel: Marinus Flipse. 3.05—3.15 n.m. Gramofoonmuziek Voordracht door Gerda 3.15-3.30 Panhuysen. 3.30-3 45 n Samuel Brill. 3.43-4.10 Vervolg cello-recital door Orgelconcert door Evert Ha3k. In de St. Vituskerk tc Hilversum. 4.104.3C n.m. Gramofoonmtz'ek 4.30—4.53 nm. Vervolg orgelconcert 4.55—5.00 n.m. Gramofoocmuz'ek Landbouwhalfuurtje doof 5.00-5.30 Th. Arts. 5.30-6.20 n. 6.20-7.00 r 7.00-7.15 n. 7 15—7.35 Gramofoonmuziek i. Het K.R.O.-orkest oü.v, t Woud. Politieberichten i. „Over de eenheid en Ka tholiciteit der Kerk" door J. Lammertse. 7.35—7.45 n.m. Gramofoonmuziek 7.45—8.30 n.m. Onze Nederlandsche gast- dirigenten. Het K.R.O. Orkest ol.v. Richard Heuckeroth. 8.30-8.35 n.m. Vaz Dias. 8.35—8.40 n.m. Gramofoonmuziek 8.40-9.20 n.m. Het K.R.O. Orkest o.l.v. Richard Heuckeroth. 9.20—9.30 n.m. „Belastingplaatjes" door L Lessing. 9.30—10.00 n.m. Gramofoonmuziek 1 (TOO—10.50 n.m. De KR.O.-Boys o.l.v, Piet Lustenhouwer. 10.50—11.00 n.m. Gramofoonmuziek 11.10 n.m. De K.R.O.-Boys o.l.v Piet Lus tenhouwer HILVERSUM 1875 M. VA.K.A. 8.00 Gramofoonmuziek V.P.R.O. 10.00 Morgenwijding VJULA. 10.15 „Kinderleed". Een fragment uit „Jan Christoffel" van Romain Rolland voor te dagen door Jan Lemaire. 10.30 Orgelspel door Joh. Jong. 1100 „Twee duizend landloopers", een fragment uit „Tusschen de wielen" van Jack London voer te dragen door Jan Le- 11.20 GramofopiïmuzeK» A.VJLO. 12.00 Tijdsein 12.01 12.30 n.m. Gramofoonmuziek 12.30—2.30 n.m. Kovacs Lajosc en zijn orkest. Tusschenspcl van gramofoonmuziek, 2.30—3.00 n.m. Voordracht door Kommer Kleyn. „De Erebos" door J. Slaucrhof. 4.00 n.m. Sluiting. V.A.R.A. 4.00 n.m. Overschakelen naar den zender Kootwijk. 4.15 n.m. Gramofoonmuziek 4.30 n.m. Na schooltijd. Hetty Beck vertelt. 5.00 n.m. V.A.R.A.-Orkest o.l.v. Hugo de 5.45 n.m. Richard Crooks zingt en Gino Bordin speelt met zijn Hawaiian-Orkest (gramofoonmuziek) 6 00 n.m. Orgelspel door Cor Steyn 6.20 n.m. „Alexis" een novelle van Ludovic Halévy, vertaald en voor te dragen door Rolien Numan. 6.40 n.m. VJYR.A.-Orkest olv. Hugo dc Groot. 7.30 n.m. De Corporatieve staat I. „Da corporatieve gedachte: oorsprong en huidige beteekenis". Lezing door Mr. M. J. A. Moltzer. 7.50 n.m. Gramofoonmuziek V.P.R.O. 8.01 n.m. Lezing: Groningen in het licht van de kerkgeschiedenis: Spreker: Ds. J. H. Smit Sibenga. 9.00 n.m. Cursus. Ie voordracht. De wilden en wij .Spreker :Dr. H. Th. Fischer (in de pauze van het Kurhaus-Concert). 10.00 n.m. (na afloop van het Kurhaus- Concert). Vrijz. Godsd. Persbureau. 10.05 n.m. Vaz Dias. 10.30 n.m. Lezing. Rondom Werfels laatste boek. 2e voordracht. Spreker: Ds. J. Jac. Thomson. VA.R.A. 11.00 n.m. Muzikaal allerlei m.m.v. Joop Carlquist, hawaiian-guitaar. E. Charmon, zang. Jan Mulder, saxofoon, Jan Vogel 11-30 n.m. De nieuwste Jazz-platen. (Gra- mofoonplaten). BUITENLAND 7.35 (Ook 2 50, 6.00 en 8.00 n.m.) Straats burg 349.2 M.: Reportage van de „Tour de France". 8.50 n.m. Symphonie-coacert o-l.v. Emile Cooper. (Saint-Saëns; Ibert; Chausson; Dukas en Chabrier). 8.20 n.m. Parijs (Radio), 1648 M.: Pierre Asso leest uit „Le grand Meaulnes" van Alain Fournier. 8 20 n.m. Daventry 1500 M.: „The Char- lo; Hour", gevarieerd programma. 8.32 n.m. Warschau, 1411 M.t Symphonie- concert. (Beethoven; Davidoff en Mlynarski) 9.05 n.m. Milaan 368.8 M.: Symphonie- 9.05 n.m. Rome 420,8 M.: Symphoniecon- cert. 10.20 n.m. „La poupéc de Neuren berg", opera van Adam. 9.10 n.m. Praag, 470,2 M.: Fransch-Tsje- 9.20 n.m. Londen Regional, 342,1 M-: Ka mermuziek. (Kodaly; Bach: Hindemith). 9.30 n.m. Beromünster 539.6 M.: „Djami- leh", opera van Bizet. 9.45 n.m. Radio Suisse Rcmande, 443.1 M.t Cello-recital door Gerard Hekking. (O.m, eigen werken). 10.35 n.m. Weenen, 506.8 M.: Strijkkwartet ten van Beethoven en Mozart.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2