llicuiut ^ciïiscljr (£<mrant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken TQEGA WATER „PRINCESS" CHEMISCH REINIGEN VERVEN abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.I8 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 5219 Bureau: Breesbiat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 12 JULI 1934 15e Jaargang &bbertMtieprij?en: Van 1 tol 5 regels ƒ1.177» Elke regel meer 0.227» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2-30 Elke regel meer 0.45 Handelsadvertentiên per regel 0.17 V t Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 PLEIDOOI PRO DOMO 't Zijn eigenlijk geen dagen voor scherts cn om zich een persiflage, eenige spotternij op anderen, te veroorloven. Maar wanneer wij bijkans zonder commentaar parafrasee ren, wat de hoofdredacteur van Oorlog of Vrede schreef over dc uitslag der .verkiezing in Enschedé, dan is dat reeds een grap ten koste van een ander. Nu moet men weten, dat deze redacteur, die aanvankelijk het weekblad gebruikte om zoo iets als een democratisch eenheids front te vormen, deswege door de kopstuk ken der S.D.A.P. politiek gesproken niet heelemaal voor vol werd aangezien; dat deze redacteur gedurende eenige maanden in Enschedé de verkiezingsstrijd heeft geleid; en dat de roodc pers, zij het met veel om haal van wOorden, heeft erkend, dat de S.D.AP. er bekaaid is afgekomen. We zijn dan ook benieuwd of het partij orgaan het artikel uit O o r 1 o g o f V r e d e, dat eigenlijk van een overwinning jubelt, eal overnemen, of dat hert. zal zeggen: zie daar een pleidooi pro domo: de propaganda leider veegt zijn eigen straatje schoon. Ik heb het knap overlegd, zoo heet het in het pleidooi: „De Sociaal-Democratie heelt het eerst en het best begrepen wat er op het spel stond. De S.D.A.P. nam vroegtijdig haar maatregelen. Zij waren doeltreffend pn gezond." Het is vermakelijk hoe de redacteur-pro pagandaleider deze eigen roem aanneme lijk poogt te maken. Toen de nationaal-socialisten niet mee deden, was de aardigheid er eigenlijk af en bleven volgens hem slechts drie vragen over: zal het communisme winnen; zal de regeeringspolitiek veroordeeld worden en zal de karakterlooze R.K. Staatspartij haar trekken thuis krijgen? De stemming besliste, dat O.S.P. en com munisten wonnen; en dat ook de R.K.S.P. haar positie verbeterde en dus verandert de strateeg gauw van stelling en verklaart: Als eenige positieve mogelijkheid bleef alzoo over te bewijzen, dat de regeerings politiek door cle massa veroordeeld wordt en ook, al was daarvoor de tijd niet ten volle rijp, dat alléén de demo cratie een volk kan vrijwaren voor bar barismen als Duitschland te aanschou wen geeft. Aan deze heide positieve (verwachtin gen heeft de .verkiezingsuitslag ten yolle voldaan. De redeneering Is nlef erg logisch, maar de verklaring luidt, dat A.R., C.H. en V.B. eigenlijk de regeeringspartijen outrance [(door dik. en dun) zijn en dat de R.K.S.P. en de V.D. daartoe niet behooren. De eenige uiterst linksche partij, die won, is de C.P.H., doch die had op 5 zetels gerekend en kwam slechts van 2 op 3 (de derde nog met een overschot!) Dat schrijft de man, die voor eigen partij 2 zetels voor 88 stemmen kreeg, waardoor deze partij van 10 op 11 kwam, terwijl men 12 had moeten hebben om .eenige winst Je boeken. Ziedaar de gezonde en doeltreffende pro paganda, welke onder de bekwame leiding yan den... schrijver werd gevoerd. Het is tragisch en belachelijk tevens. Enfin, hij heeft eenige troost: er is dui- delijk opschuiving in democra tische richting: zijn vrienden van C.D.U. en K.D.P. (protestantsche en room- sche dempcraten) hebben gewonnen; de eer sten, die „trots ongehoorde provocatie van Anti- Revolutionaire cn Christelijk-Historische zijde, hun verkiezingsstrijd smetteloos- iwaardig hebben gestreden." Deze zin maakt het voor ieder, die de strooibiljetten der C.D.U, tegen de anti-rev. en chr.-hist. partij gelezen heeft, duidelijk, welke waarde men aan het „pleidooi pro domo" moet hechten. Men kan er niet ernstig over praten). Staatspartij ook wel voor ernst zou opne men, had hij besloten de uitgave maar te 6taken. Het is in één woord miserabel. Wie Mr Bomans als kamerlid heeft meegemaakt, kon respect hebben voor zijn kennis, maar geen waardoering voor zijn optreden, dat immer van onbescheiden zelfverheerlijking getuigde. Dr. Nolens hield hem dan ook voortdurend in het oog. En het was min of r een opluchting voor de staatspartij, dat Mr Bomans naar het college van Ged. Staten van Noord-Holland verhuisde. In zoo'n college werkt men vooral binnens kamers en ongelukken zijn niet zoozeer te yreezen. Maar nu zocht Mr Bomans onder een al te doorzichtige schuilnaam en met al te duidelijke beelden gelegenheid om in een romanreeks zijn alter ego te verheerlijken. Ons dunkt zoo, dat de kruik nu toch wel zoo lang te water gegaan is, dat ze breken moest. En wanneer het niet vanzelf gaat, dan zal de R.K. Staatspartij er zeker een welgemikte steen tegen gooien. Zóó'n ver tegenwoordiger is voor een ernstige partij onbruikbaar; zoo'n gedeputeerde dupeert zich zelf. Als de partij hem zijn congé ge geven heeft, schrijve Mr Bomans lustig verder. Mits hij niet al te gevaarlijk wordt. HET DEFILE IN DE NIEUWE KERK CIRCA 6000 DEELNEMERS Het werk van den Gezondheidsdienst In aansluiting op onze berichtgeving van gisteren kunnen wij nog miededieetlen dat on middellijk na hert vertrek van de Koningin en de Prinses ook de genoodigden de Kerk verlieten. In betrekkelijk korten tijd zijn allen naar dc Residentie teruggekeerd. On geveer gelijkertijd werden alle afsluitingen opgeheven om zoo vlug mogelijk aan het défilé in de kerk te kunnen beginnen. Hieitnee werd ongeveer drie uur een be gin gemaakt. Duizenden schaarden zich naast en achter elkaar en kregen ruimschoots gelegenheid zoowel de stoffeering van de Kerk als de bloemenpracht te bewonderen. Naar schatting hebben ca. 5000 6000 per sonen aan bert défilé deelgenomen. Het overige publiek is in zeer korten tijd naar alle richtingen vertrokken. Alles ging in voorbeeldige orde. Wanordelijkheden en storingen deden zich niet voor. De politiemannen hebben een buitenge wone zwaire taak gehad. Het aantal gasten en te parkeeren aiuto's is aanmerkelijk grooter geweest, dan in Maart. Geraamd wordt een aantal van 800 op de officieefle parkeerterreinen in de stad en on geveer 1000 in de buitenwijken. Het getal fietsen was enorm. Zeer gunstig heeft ook de gidserudlienst ge werkt. De Eerste Hulp- en Roode Kruis-diensten hebben eveneens voortreffelijk werk gele verd. Aan ongeveer 400 k 500 personen is hulp verleend. De meeaten. jhiutnauer waren door de GEDEPUTEERDE BOMANS Onze lezers weten nu wel 't een en ander i\an de Donald-cyclus van Mr J. B. Bomans, roomsch-kath. lid van Ged. Staten, oud wethouder van Haarlem en de eenige van de vier, die weigerde een deel van zijn jong-verworven wethouderspensioen te laten vervallen en de gemeente zelfs met een proces dreigt. In deze fantastische en ietwat fascistische romans vol bombastiek en vol zelfverhef fing, dient de schrijver den held van het verhaal (zichzelf!) aan als den toekomsti- gen dictator en redder van Nederland en laat hij zich oneerbiedig, grof en stuitend uit over Koningin en Prinses. Toen deVrijheid in een open brief Mr Bomans als den schrijver van deze ge vaarlijke „romans" aanwees, weigerde hij er zich over uit te laten; hij wenschte noch ja, noch neen te zeggen. Intusschen bemoeide de publieke opinie en de roomsch-kath. pers zich zoodanig met het geval, dat Mr Bomans het maar [verstandig vond een uitweg te zoeken. Hij deed dit in de vorm van een verklaring [van zijn uitgever, dat het alles maar een grap geweest was. Nu hij merkte, dat men zijn voorgenomen critiek op de R.K. wamute bevangen. Velen moesten naar hun woning worden vervoerd, een werk waar 's avonds om 8 uur nog niet mee ge reed was gekomen. Veel dank is men ook verschuldigd aan de Geneeskundige Dienst Rotterdam en de N.V. Sanitair Vervoer Rotterdam di© gratis vele patiënten vervoord hebben. Na het défilé namen de gevallen waarbij hulp noodiig was sterk toe. Zeven personen moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. NA DE BIJZETTING H.M. de Koningin heeft gistermiddag na afloop van de begrafenisplechtigheid, in het paleis Noordeinde afscheid genomen van de verwanten en andere vorstelijke personen, die voor de uitvaart van wijlen Prins Hen drik uit het buitenland waren overgekomen. H.M. heeft zich daarna met Prinses Ju liana naar het Huis ten Bosch begeven. Prins Felix van Luxemburg en de graaf van Athlone hebben gisteravond Den F verlatten. PRINS KAREL VAN BELGIE Prins Karei van België, graaf van Vlaanderen, die als vertegenwoordiger van Koning Leopold de bijzettingsplechtigheid van Prins Hendrik heeft bij gewoond, zal a.s. Vrijdagochtend wederom per auto naar Brussel terugkeeren. Prins Karei blijft tot zoolang de gast van den Belgischen gezant den heer Ch. Maskens. DE TROEPEN UIT BREDA VERLATEN DE RESIDENTIE. Het regiment i n f ante ri etroepen, dat uit Breda eergisteren ter assistentie naar Den Haag was gedirigeerd, in verband met de drukte en den overbelasten politiedienst, heeft hedenochtend de Residentie weerver- laten en is naar zijn garnizoen terugge keerd. De bijzondere bewaking der verschillende gebouwen is thans ook weder opgeheven. Êenioe Warmwaterbron In Nederland Hoofdd. R'damsche Biercentrale TeL 41850. DE GEEST BIJ DE MARINE DE MEENING VAN SCHOUT-BIJ-NACHT 'VAN DULM De Indische Courant heeft een onderhoud gehad met den Schout-bij-Nacht Van Dul hoofd van het dept. van Marine, o.a, over den geest bij de marine. m Het heeft bij de Marine gehaperd, zoo de de sch<mt-bij-nacht. Dit dient erkend te worden. 4 Maar er is thans een nieuwe bladzijde opge slagen, met den vasten wil om opnieuw op te bouwen. Dit gaat natuurlijk niet in korten tijd, maar waar de drang tot verbetering bij hoog tot laag voorzit, moeten wij op den duin: slagen. Men kan nog zoo'n moderne Marine bezitten, als de mannetjes niet deugen.... Daarom wordt al het mogelijke in het werk gesteld, om onze vloot met den juisten mili tairen geest te bezielen. Hoe ik over den politieken toestand ïn het Verre Oosten denk? Niemand weet, wat er in de toekomst gebeuren gaat. Maar het is goed, op alles voorbereid te zijn. Daar is de Marine voor. Daarom beschouw ik de Marine als een soort van brandverzekeringspolis. Het is best mogelijk, dat men nooit brand in zijn huis krijgt, maar daarom verzekert men zich toch GENEESKRACHTIG EJj MINERAALWATER BOND VAN CHR. POLITIE AMBTENAREN IN NEDERLAND ten Paleize Het Loo het rouwregister in ver band met het overlijden van Z. K. H. Prins Hendrik heeft get eekend. De vergadering nam ten teeken yan rouw een minuut stilte in acht. Vanuit de vergadering werd den voorzit ter dank gezegd voor zijn leiding, terwijl men den secretaris als erkenning voor zijn arbeid cle zegenbede toezong uit Psalm 121. Na het zingen van Gezang 36 werd het welgeslaagde congres op gebruikelijke wijze gesloten. Ten besluite vereenigde men zich aan een gemeenschappelijken maaltijd. DE ALGEMEENE VERGADERING In de gisteren te Lunteren gehouden slot zitting' van den Bond van Chr. Politieamb tenaren in Nederland, bracht Amsterdam ter sprake het gerucht als zou de burge meester van Amsterdam een tip hebben ge geven om in deze stad een organisatie op te richten zonder landelijk verband. De bondssecretaris antwoordde dat die geruchten metterdaad gaan, ma,ar niet te gelooven dat de burgemeester aan zulk een plan steun zou verleenen. Het landsbestuur zal de zaak met Dr. de Vlugt bespreken en alle maatregelen nemen om deze geruchten te verijdelen. De secretaris leidde hierna in hot stand punt van den bond inzake kindertoeslag. De bond staat dit voor ingaande bij liet derde kind. Echter moet eerst het grondtoon behoorlijk zijn. Geen kindertoeslag als het laagste salaris als uitgangspunt wordt ge nomen. Geen lage salarissen met huwelijks- en kindertoeslagen. Ook geen korting voor ongehuwden, wart daarvoor mogen we be waard worden! Tot lid van de commissie van beheer van het Ondersteuningsfonds wegd herkozen de heer M. Kuiper te 's-Gravenhagè. Het verslag van den penningmeester van dit fonds werd bij hamerslag goedgekeurd. Tot loden van de geschillencommissie wer den herkozen M. Sepers te Leiden en A. Sak tc Amsterdam on gekozen de heer J. L. Ivangean te Rotterdam. Na eenige discussie, waaraan deelnamen Den Haag. Bolsward, Drenthe. Walcheren, Haarlem, Ridderkerk en Zwolle, werd beslo ten de volgende algemeene vergadering te Utrecht te houden. De bond zal dan zijn 20- jarig bestaan vieren. Een voorstel-Schiedam om leden die hun zilveren ambtsjubileum vieren, een uitkee- ring uit de bondskas te geven, werd ver worpen. Den Haag, Haarlem. Zwolle en Doe tinch'em bestreden het voorstel. Aangenomen werd een voorstel-Den Haag om te ijveren: dat meerdere gemeente- politieambtenaren een-aanstelling ontvan gen als onbezoldigd rijksveldwachter. Dor drecht, Zaandam, Haarlem bevalen het voor stel aan. Bij de rondvraag bracht Utrecht de vraag ter sprake waarom het. Chr. Nat. Vakver bond zich op deze vergadering niet heeft doen vertegenwoordigen; Drenthe de propa ganda in deze provincie. Zwolle de samen werking met den R. K. Bond inzake de con gresdata van beide bonden. Amsterdam het komend wetsontwerp tot uitsluiting van vrijgestelden van bonden van overheidsper soneel uit vertegenwoordigende lichamen. Bolsward het bezoldigingsbesluit R.V.W. Walcheren de lage salarieering der veld wachters in Zeeland. De secretaris beantwoordde de gemaakte opmerkingen. Medegedeeld werd dat de bondsvoorzitter RELLETJES! EN WIE ZE MAKEN.., Dat doen do steuntrekkers, zeggen som- ïigen. Pardonantwoordt het Dagblad van N.-Brabant, die maken voor het grootste deel de relletjes niet Dat doen de beroeps raddraaiers met goede salarissen; dat doen de roenschen, die voor beginsel hebben heel den boel kapot te trappen; dat doen de bonden, die staking voor dagelijksch mid del tot verbetering der maatschappij aan genomen hebben. Dat doet de groote groep belhamels van de straat; je moet dat ooit van dichtbij gezien hebben. Dat doen de nieuwsgierigen, die altijd tegen de politie zijn, bij ieder gevalletje. Dat doen de groote lui. die geleerde artikelen schrijven tegen alle oi\3emaatregelen. Dat doen de andere groote lui, die alles maar laten, of laten we zeggen: lieten begaan in woord en geschrift en dan nog een verwonderd ge zicht opzetten, als gewone menschen, die in de knel zitten, hen voor ernstig houden. EEN INDISCHE MAILTREIN Men ïs voornemens, meldt de „Jam-Bode" binnenkort eiken Donderdagmorgen een zg. mailtrein te laten loopen van Tandjong-Priok naor Bandoeng, waarvan kan worden hrnik gemaakt door met de mailboot aange komen passagiers, die dadelijk naar of via Bandoeng willen doorreizen. Die mailbrein zal dam van de kade te Priok vertrekken, en ook de mail meenemen. Aam boord reeds kunnen de passagiers hiervoor plaats 'bespreken. De trein is dam nog vóór de lunch te Bandoeng. PROV. STATEN VAN N.-HOLLAND Opvolger van Jhr. mr. D. E. van Lennep als lid der Provinciale Staten van Noord- Holland is de heer N. W. van der Schans te Bovenkerk. Mocht deze de be- noeaning niet aannemen dan komt in aan merking die heer mr. A. J. TI o n i g te Haar lem, directeur der Olicfaibrieken y.h. Adr. Honig te Zaandam. H. C. STORK t In den afgeloopen nacht is op zijn land goed in Pommeren in Duitschland op 76- jai-ige leeftijd overleden de heer H. C. Stork oud-directeur van de machinefabriek Gebr. Stork Go. te Hengelo. Princess bieden U comfort en elegance. De beste hulp voor gevoelige voeten. VAN BLADEL - WAALWIJK Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit bladen •I Op de Leusderheide heeft een hevige heide» brand gewoed, waarbij 50 a 60 Hectare ia d4 vlammen is opgegaan. Blz. 2 Een reorganisatie van het Oostenrijksche ka» binet draagt een Chr. Sociaal-Heimwehrkarakter. De Gepeoe in Sovjet-Rusland wordt opgeheven» De moeilijkheden en verwikkelingen in Spanje* Ontzettende overstroomingsramp in Japan. Wervelstorm In Illinois (Vereen. Staten). Bloedige stakingsonlusten in Noord-Amerika. Een cholera-epidemie in Engelsch-Indië. j Stakingsonlusten op Cuba, De onlusten zijn thans vrijwel tot staan gelcoi men- Verschillende arrestaties en huiszoekingeit hebben plaats gehad. Verschillende verdachten inzake de onlusten f4 Amsterdam zijn gister tot zes maanden gevangei nisstraf veroordeeld. Te Rotterdam "wordt de 137ste jaarvergadering gehouden van het Nederl. Zendelingen-Genoot» schap. Het groote moment op den nationalen rouwdag, ingang van de Nieuwe Kerk gedragen de Hst met het stoffelijkoverschot van Z. K. H. Prins Hendrik wordt door de jagermeesters naar den 't beste op dit gebied PALTHE - ALMELO ZWARE HEIDEBRAND 50 a 60 Hectare verbrand op dé Leusdensche Heide Militairen, politie en marechaussee helpen bij de blussching Gistermiddag omstreeks 3 uur ontstond een groote heidebrand op de Leusdensche heide, ten Westen van de schietbanen. In zeer korten tijd liet de brand zich ernstig aan zien en werd hectare na hectare een prooi der voortkruipende vlammen. De wind kwam uit het Noord oosten, zoodat weldra de bosschen, ten Noorden van de Pyramide van Austerlitz gelegen, gevaar liepen door het vernielende element te worden aangetast. Militairen nit Amersfoort en Zeist, alsmede politie uit Zeist en mare- chausee uit Leusden namen aan het blusschingswerk deel, terwijl de brandweer uit Zeist en vele burgers uit den omtrek medewerkten om deze heidebrand tot staan te bren gen. Met inspanning van alle krach ten gelukte het tenslotte den brand meester te worden, 50 a 60 Hectaren werden een prooi der vlammen. Om streeks 4 nnr had men het vuur vrijwel gebluscht en was Let zeker, dal de bosschen behouden waren. Het mag vanzelfsprekend genoemd worden, dat de groote droogte het uitbreiden van den brand bevor derde. De rookontwikkeling was bij zonder groot en daardoor gelokt kwamen vele kijklustigen naar de Leusdensche heide om het schouw spel gade te slaan. Omtrent de oorzaak van dezen brand tast men in het dnister. De grond behoorde aan het Rijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1