DINSDAG 10 'JULI 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 zetting van de Wittenburgerstraat met zij straten doro politie en mariniers. Te ruim elf uur is in de Borgerstraat nog een poging tot plundering van een kruide nierswinkel gedaan. De politie kon hier ech ter spoedig ingrijpen; er werden verschei dene schoten gelost, waarbij voor zoover viel na te gaan echter niemand gewond 'onlusten in de residentie In de omgeving van de Veenkade en den Noord wal te Den Haag is het gisteravond rumoerig geweest. Hot begon om negen uur, toen ijverig met communistische pamfletten en vlugschriften werd gecolporteerd. Het waren alle „Oproepen aan de Haagsche Burgerij", waarin tot verzet werd aange spoord. Surveilleerende agenten hebben de vrouw van het communistische raadslid Schaddelee, die colporteerde, aangehouden en haar naar het politiebureau aan de Prin senstraat overgebracht, terwijl tevens het propagandamateriaal in beslag werd geno men. De arrestatie van de vrouw geschiedde onder getier en gefluit van het publiek, dat voor het grootste deel uit opgeschoten jon gens bestond. Toen de duisternis viel werd het jonge plebs brutaler. Gepoogd werd de straat open te breken. Met de angst op de hielen te water Echter, twee motorbrigades, versterkt door verscheidene agenten op de fiets, veegden den weg schoon, waarbij gebruik werd ge maakt van de blanke sabel en toen een agent een korf op zijn hoofd gesmeten kreeg, trok de politie de revolvers. Aan alle kan ten knalden de schoten ter waarschu wing in de lucht gericht en de menschen stoven zijstraatjes, huizen en café's binnen. Zij durfden zich in den eersten tijd niet vertoonen. Een van de „helden" sprong, toen dicht bij hem een schot viel, van schrik te water, waar hij een tijdje bleef rondzwemmen, tot dat de politie een straat verder was en hij door zijn kameraden uit het donkere water werd gelieschen. Nachtelijke sohoten Overal in de omliggende straten klonk het commando: „ramen dicht" en waar niet snel genoeg aan het bevel gehoor werd gegeven knalden waarschuwingsschoten door de lucht. Binnen enkele minuten was het doodstil op de gracht. Op den hoek van de Prinse straat en den Hoogen Wal bloven de poli tiemotoren klaar staan, om zoo gauw het weer rumoerig werd onmiddellijk te kun nen ingrijpen. Later in den avond heeft de politie nog Verscheidene malen in de omgeving van de Veenkade en den Noordwal van de sabels en de vuurwapenen gebruik moeten nikken om samenscholingen van rumoerige jonge lui uiteen te drijven. In de Sirtemastraat, achter de Twentstraat, hebben omwonen den nog geprobeerd de straat op te breken, doch de politie was er tijdig bij om te ver hinderen, dat de vernielzuchtigen een ver sperring over den weg maakten. Om half een was het weer volmaakt rustig op en nabij de Veenkade. onrust in de utrechtsche 1 binnenstad RAKE KLAPPEN UITGEDEELD Avond verliep even kalm als anders Utrecht, 10 Juli. Gisterochtend reeds was het hier en daar iets rumoerig. Van relletjes kon nog niets worden gesproken; opstootjes waren het ook niet te noemen, maar er was zoon beetje „deining". Deze werd veroorzaakt door communistische onruststokers, die pamfletten verspreidden, waarin werd op geroepen tot een communistische vergade ring in café Brons .aan de Oude Gracht, welke des middags zou plaats vinden. Op de Manaplaats, in de Lange Eliza- bethstraat en op bet Janskerkhof moest gistermorgen de politie reeds optreden tegen groepen manifestanten, die zich wil den aaneensluiten. Des middags tegen d'te uur was het zeer 'druk in de omgeving van café Brons aan de Oude Gracht, nabij de Zandbrug. Het grachtgedeelte tusschen .Tacobijnenstraat en [Weerdsingel was door de politie afgezet, hadat dé vergadering was aange\angcn. Tot het tijdstip van aanvang der bijeen komst drie uur was de passage vrij gelaten. maar toen de vergadering was be gonnen en dus bleek dat de lieden die bui- ton stonden, niet van zins waren de bijeen komst te bezoeken, werd de menigte, die op de gracht stond, verspreid1, en bleven de beide ingangen van het café onder politie bewaking. De lieden, die verspreid waren, bleven m 'de nabijheid, op kleine kluitjes gehoopt af wachten, wat er gebeuren ging. Groeide de Volksverzameling teveel aan, dan maande de politie tot doorloopen aan, en op deze Wijze bleef de Oude Gracht aan beide zijden Vrij goed „open". Toen de communistische vergndenng was afgeloopen, werden de bezoekers die uit 'den uitgang Jncobijnesteeg kwamen, naar de richting van het Predikheerenkerkhof gedirigeerd zoodat ze zich niet vereenigen konden met, hert. die aan de zijde der Oude Gracht het lokaal verlieten en dus geen op tocht konden vormen. Het parool was echter in de vergadering gegeven om naai de Oude Gracht te trek ken, naar het Stadhuis, teneinde daar aan den Burgemeester een adres 1e overhandi gen, een motie, in de vergadering aangeno men'. De politie had haar maatregelen getrof fen, waardoor voorkomen werd, dat een stoet geformeerd werd. Groot e groepen trok ken naar de richting van dc Stadhuisbrug, maar de politie was daar in groote getale aanwezig. Agenten te paard stonden op de Stadhuisbrug geposteerd, evenals motorri.j dera van dc- motorbrigade. Toen de mani festanten kwamen aanzetten, en dreigden de toegangswegen naar de Stadhuisbrug te zullen versperren, werden verschillsndo charges uitgevoerd. Onder bevel van den commissaris van politie, den heer Mr. D. J. Hamoen en van hoofdinspecteur Weyburg. chargeerde de politie in verschillende rich tingen. Rake klappen werden uitgedeeld, wan neer de mensehen niet spoedig genoeg wij ken wilden. De motoren reden dc trottoirs op, wanneer de communisten zir.h daar hie ven ophouden. In de Choorstrnat geraakte een der mannen bij zoo'n manoeuvre onder een motor; wij konden niet constateert! of hij verwondingen opliep De politieruiters draafden achter de vluchtende menschen aan, die eerst waren opgejaagd door politie agenten die met den gummistok werkten en politie-inspecteurs, die met de blanke sabel «hargeerdeu. In eenige minuten tijds was de heele zaak schoongeveegd en toen werden eenige ritten oer motor ondernomen langs de gracht, door de Choorstrnat, Steenweg, Lange Elizabeth- straat om de omgeving vrij te maken van menschen, die het erop gezet hadden om on rust te veroorzaken. In de portiek van de firma Vroom en Dreesmann hielden zich verschillende opge schoten jongens op, die wildon afwachten, wat gebeuren ging De politie wist ben keu rig netjes tusschen het winkelende publiek uit te halen! Ze werden met den gummistok weggeknuppeld cn maakten als een haas beenen. Zoodoende was het spoedig voor het damespubliek, dat inkoopen ging doen. mo gelijk om zich weer rustig langs de uitstal kasten in in den winkel te begeven. Dc afzetting van de Stadshuishrug werd spoedig weer opgeheven; slechts bleven dc agenten geposteerd om te voorkomen, dat zich weer groepen manifestanten zouden kunnen vormen. Twee der communisten heb ben gelegenheid gekregen om eon motie aan het Stadhuis met bestemming voor den ge meenteraad. af te geven. To kwart voor vijf had de omgeving van het Stadhuis haar oudo aanzien herkregen: slechts was door de aanwezigheid van meer politie dan anders te zien, dat er iets bij zonders had plaats gevonden. De verwachting, dat gedurende de avond uren zich relletjes zouden voordoen is ge lukkig niet in vervulling gegaan. In de buurt van de Handelsbeurs, waar de Chr. Oranjevereeniging samenkwam, was alles buitengewoon rustig; op de Stadhuisbrug be ronden zich slechts de twee politieagenten die voor het Stadhuis geposteerd waren, met een enkelen passerenden burger. Even over tienen kwam een tiental kleine jongens acht tot tien jaar, aangerend, die klaarblijkelijk bevangen waren door de doos- leefde emoties van den middag. „Kom jon gens", commandeerde er een „nou tegelijk: vrijheid". Vóór 't tot dezen roep kwam, werd hun aandacht echter afgeleid, door een groep fietsers, die zeng van „Sarie Marijs". Op een drafje gingen de manifestanten in den dep achter het clubje aan. waardoor hun stem ming ontspannen werd en het „gevaar" dus was geweken. Utrecht heeft oen even talmen avond be leefd als altijd: de politie is gister doortas tend opgetreden en heeft, laten zien, dat ze niet van zins is om zich aan raddraaiers gewonnen te geven. BARRICADEN TE ZUILEN. Zaterdag werd te Zuilen een bekend com munist gearresteerd wegiens opruiing. Dit heeft aanleiding gegeven om Maandagavond eenige relletjes uit tc lokken. Daartoe werd de jeugd gebruikt, die van eenige in aanleg zijnde straten het plaveisel opbrak en daar Barricaden vormde, terwijl daarna de straatlantaarns werden stuk gegooid. Toen het zoover gekomen was, kwamen ook de ouderen naar buiten. De politie kwam ter plaatse en ging optreden. Zij werd echter niet vriendelijk ontvangen en mot steenen bekogeld. Een inspecteur van politie kreeg een vuistslag in het gelaat. De politie voer de charges uit en loste schoten in de lucht. Daar de onlusten zich ook tot enkele stra ten op Utrechtsch gebied uitstrekten werd de hulp van de politie aldaar ingeroepen. Deze verscheen met een twintigtal man» schappen, terwijl later ook de motorbrigade er aan te pas kwam. Na een kort maar krachtig optreden van de politie, waarbij van de vuurwapenen gebruik gemaakt werd, keerde do rust spoedig weer terug. Tegen middernacht was het overal weer rustig. Voor zoover bekend, zijn er geen ge wonden te betreuren en zijn geen arresta ties verricht. ONRUST TE CAPELLE AAN DEN IJSSEL Als gevolg van een in de gistermiddag gehouden raadsvergadering te Capellc aan den IJssel behandeld verzoek om bij de ro- geering aan te dringen op herstel van de thans vervallen steunregeling is onder do werkloozen agitatie ontstaan. Op de publie ke tribune hadden ook enkele vrouwen van werkloozen plaats genomen, die zich in do debatten trachtten te mengen. De tribune is daarna onder eenig verzet ontruimd. Groepen werkloozen dromden voor het raadhuis samen. Geroep om steenen werd gehoord; zelfs werden deze later op de rij- straat teruggevonden. Aan het einde van de vergadering is een der raadsleden, die door de politie een eindweegs was begeleid, op weg naar huis door enkele groepen werkloozen per rijwiel ingehaald en mishandeld. Hem werd een tand uit den mond geslagen. Terstond heeft de burgemeester militairen bijstand ge vraagd, zoodat zich reeds spoedig een deta- schcment politietraepen ten stadhuize kon melden. De omgeving van het raadhuis ls hierna gezuiverd. Onmiddellijk zijn de po litietroepen gaan patrouilleeren onder lei ding van een veldwachter. In de hoofdstra ten heerscht betrekkelijk rust. Verschillen de gebouwen en woonhuizen van raadsleden zijn onder bewaking gesteld. De zijstraten en buurten zijn onder speciale bewaking. ONGEREGELDHEDEN TE ENSCHEDE Ook in Enschedé hebben Maandagavond ongeregeldheden plaats gehad, die echter niet van ernstigen aard waren. In de stads wijk Laresch werd de politie herhaaldelijk uitgejpuwd, zoodat zij zich genoodzaakt zag de menigte, die op enkele plaatsen de straat had opgebroken en met steenen naar de po litie gooide, van de straten te drijven. Te Glanerbrug, waar het ook woelig was, is een man gearresteerd die met een roodo vlag met sikkel en hamer op straat rond liep. SNEL RECHT VOOR VERZETPLEGERS Zaterdagavond heeft de 32-jarige fabrieks arbeider G. te Krommenie zich aldaar schuldig gemaakt aan opruiing. Hij ver kocht op straat pamfletten waarin op com munistische wijze te keer werd gegaan te gen de steunverlaging. In een der pamflet ten stond o.a.: .Weigert Uw kinderen naar school te sturen, organiseert een school staking". In dit geval werd snel recht gedaan. De man werd Zaterdagavond gearresteerd en Maandagmorgen reeds stond hij ter zake opruiing voor den politierechter te Haarlem terecht. De officier van justitie eischte zes maanden gevangenisstraf. De politierechter veroordeelde den mpn, die al eerder veroor deeld was, tot drie maanden gevangenis straf met bevel tot onmiddellijke inhechte nisneming en vernietiging van de in beslag genomen pamfletten. Morgen zullen zich voor den politierech ter verschillende personen te verantwoorden hebben, die deelgenomen hebben aan de ongeregeldheden in de Jordaan, in Amster dam-Noord en elders, resp. wegens poging tot zware mishandeling van een ambtenaar in functie, zware mishandeling van een ambtenaar en diefstal. de verlaagde steun uitkeringen Het Ministerie van Hervormde Predikanten te Amsterdam heeft gister het volgende telegram ge zonden aan den voorzitter van den Ministerraad. Dr H Colijn: ..Het Miois:erie van Hervormde Predikanten te Amsterdam, voorzoover tegenwoordig op zijn ver gadering van heden, dieo getroffen door de droeve gebeurtenissen der laatste dagen, gezien den nood, die in breede kringen wordt ge leden, welke nood zoovelen tot verbittering heeft gebracht en waarvan zij ulo eigen ervaring dage lijks kennis nemen. wendt zich hierbij tot Uwe Hooge Overheid met het dringend verzoek de steunuitkceringen. die drei gen beneden het bestaansminimum te komen op hun vorig peil terug te brengen, ook al moet dit tot scherpere bezuinigingen en verzwaring der belas tingen van de hoogere inkomens aanleiding geven. Het ministerie van predikanten doet dij in het besef, dat overheid en volk tezamen naar het /Voord Gods hebben te hooren, erkent in den huldigen toestand mede schuld der Kerk ook betreurende, dat hej zich niet eerder in dezen tot uwe overheid heeft gewend, doch acht het nochtans heden zijn plicht u zijne stem in dezen alsnog te doen hooren en met allen ernst bli u op voornoemden maarregel aan te dringen." Het telegram was onderteekend door de volgen de predikanten: P. J. Kromsigt. G. Oorthuys. A. G. an Hcogenhuyze, W. van Limburgh, L. C. W. ©kering, J. Laurense, W. A. Hoek, J. P. van Brug gen, M. J. A de Vrijer, G. A. den Hertog, J. Kooy, B. Gijzel, A. A. Dönszelmann, J. C. Konings berger, T. Kloosterman, S. F. H. Berkelbach der Sprenkel, W. H. A. Nelck en P. Visser. herziening van den wettelijken tijd Verschenen is het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot herzie ning van den wettelijken tijd. Vond op zich zelf het denkbeeld, Nederland zich bij een der groote tijdzónes te doen aansluiten, vrij algemeen instemming, vele leden be oogden, dat het in het ontwerp gekozen stelsel geen gelukkige op lossing van het tijdvraagstuk brengt. Aan de voering van den Greenwichtijd toch werden, zoover het winterhalfjaar betreft, groo e bezwaren verbonden geacht. In de eerste plaats werd daarin het tegenovergestelde gezien van de bezuinigini op kunstlicht, welke tot dusver de zomeriijd heef gebracht. Voorts werd het feit. dat het in den win ter des avonds reeds vroeg donker zal zijn. als een ernstig bezwaar beschouwd voor de schoolkinde ren. Deze leden drcogen er op aan. dat. me schaffing van den zomcr.ijd, voor het geheele jaar dc Middcn-Europeesche tijd wordt ingevoerd. Van andere zijde werden deze bezwaren ge deeld. Men vreesde, dat bi] het tot stand komen van deze regeling de strijd over den zomertijd geenszins zou zijn geëindigd. Ook deze leden wil den den Middcn-Europeeschen tijd voor het ge heele jaar. Sommige leden gaven de voorkeur aan de thans voorgestelde regeling. Eec der leden wilde terugkeeren tot vóór 1908. de donald-cyclus Van mr. B. J. Bomans den auteur van van den Donald-cyclus, ontving de •diirectic van de Wereld-Bibliotheek, het volgende schrijven: Zeer geachte directie, Naar aanleiding van uw aankondiging van „Mr. Rodius", als zotude deze vet volg- roman die R.K. Staatspartij bwiadeelen cn van meening dat dit hoezeer onbe doeld er al wedier uit gelezen zou kun nen worden, waar de voorafgaande lou tere fantasieën zoo ernstig beoordeeld zijn, verzoek ik u die uitgave te staken en het aanwezige materiaal te vernieti gen, behalve de inleiding, als bewijs van mijn intenties." Naar aanleiding hiervan stelt de directie van de Wereld-Bibliotheek er prijs op mede te deelen, dat door haar destijds de uitgave van genoemd wenk voor rekening van den auteur genomen was en dat zij het be schouwde als een soort grap. Nu het boek echter met al zijn romantische situaties en beweringen onlbegrijpelijkerwijze voor ernst genomen wordt, acht zij het "\vensche iijker de uitgave te staken, om verdere mis verstanden te voorkomen. bedankt als gedeputeerde DE HEER ELHORST WEER RAADSLID VAN ENSCHEDE De heer G. El horst te Enschede heeft thans in verband met zijn verkiezing tot lid van den Gemeenteraad, gevolg gegeven aan zijn voornemen om af te treden als lid van Ged. Stalen van üverijsel. Als Gedeputeerde was hij sedert iO Juli 1924 in functie; hij is het dus precies tien jaar geweest. Voor dien was de heer Elhorst lid van den P.aad (van 18951924) waarvan gedu rende de jaren 1912—'^3 Wethouder. chr. staatkundige partij DE A.S. PARTIJDAG De Christelijk Staatkundige Partij is voor nemens op 30, 31 Juli en 1 Aug. a.s. te Djocja haar veertiende partijdag te houden. Op de agenda komt o.m. voor: verkiezing van voorzitter en leden voor het hoofd bestuur; vaststelling van de candidatenlijst voor den Volksraad, en een drietal prac- adviezen van mr. C. C. van H e 1 s d i n g e n, over de onderwerpen: Fascisme; Lidmaat schap van meerdere politieke partijen; en Buiten landsche v erlofregeling. Wij hopen op een. en ander t.z.t. nader terug te komen. LEIDEN GAAT EEN STADHUIS BOUWEN: De gemeenteraad van Leiden heeft gister middag zonder hoofdelijke stemming besloten over te gaan tot uitvoering van het stadhuis plan van den architect C. J. B 1 a a u w van Haarlem. DE GRACHTEN VAN LOEVES'l'EIN. Naar wij vernemen zullen op het Slot Loe- vestein een twaalftal jongelui worden onder gebracht, om by wijze van werkverschaffing de grachten van onkruid te ontdoen. VERGADERING WERKFONDS 1934 Het Bestuur van het Werkfonds 1934 kwam in do groote commissiekamer van het Departement van Koloniën in vergade ring bijeen* BARON DE VOS VAN STEENWIJK de voorzitter der eerste kamer heden 75 jaar iMr. W. L. baron de Vos va.n Steen wijk, 'au April 1913 af lid dier Eerste Kamer en sedert het overlijden cip hoogen leeftijd van baron van Voorst tot Voorst, voorzitter van dit hooge college, is een sterke figuur, zoo- el lichamelijk als geestelijk. Men zou hot den krassen man niet aan een, dat hij heden 75 jaar werd en zijn geest is nog even krachtig als toen hij voor eenige jaren als voorzitter optrad. Als het geoor loofd was in ver band met. de waardigheid der senatoren, dan jou men 'n beeld van het landleven, dat don voorzitter zoo Lief is, ge bruiken, en zeg gen: hij heeft de wind er onder. Want de verga deringen der Eer ste Kamer worden met zoo strenge hand geleid, dat het in de Tweede ilke vijif minuten tot botsingen zou leiden. De lieer De Vos van Steenwijk is echt het type van den geboren en altijd gebleven land jonker: voor alles man van vorm en etikette; na-ijverig op verkregen rechten, angstval lig wakend, dat anderen niet in hun rech ten verkort worden. Zonder aanzien des persoons, of het eien minister, dan wel het jongste liid der Eerste Kamer geldt, handhaaft deze voorzitter het gezag; zonder mededoogen wijst hij den overtreder terecht; een scherp verwijt sist door de zaal, als hij dit. noodig acht. Dit optreden heeft zijn populariteit niet steeds verhoogd, maar zijn prestige is ge handhaafd cn ten slotte, kan mon het van hem verdragen, want hij is strikt recht vaardig: hij vordert, dat een ander buigt voor wet en reglement, maar doet het zelf ook. Zijn houding indertijd tegenover Kieswetwijziging was typeerend. Echter, formeel optreden leidt soms tot vereering van formalisme, en misschien heeft de voorzitter -der Eei'ste Kamer deze klip niet steeds omzeild. Beginselvastheid is uitnemend, maar soepelheid is dn de polit. evenzeer onmisbaar. En aan dat laatste heeft 'baron De Vos van Steonwijk een te kort. Dit komt vooral ook in zijn redevoi gen uit. Die zijn altijd zorgvuldig voorbe reid en keurig opgeschreven, met alle bui- gings- en vervoegingsuitgangen, welke De Vries en Te Winkel hebben kunnen verzin nen; recht op den man af en zonder iemand of iets te ontzien; soms zelfs overbodig prik kelend' en bijna kwetsend; vooral ook een beetje te veel „gemaakt"; een beetje te zelf bewust; een tikje overdreven. Dit alles neemt echter niet. weg, dat zijn woord beteeken is heeft; dat zijn stem weegt; dat zijn reputatie, wegens de onkreukbaar heid van zijn karakter, in hoog aanzien blij ft. Want: de Vos van Steenwijk is geen slappeling, geen verweekelijkt kind uit do hooge adel; maar een man, een kerel van karakter: een sterke figuur; doch bovenal een mensch, die zich buigt voor zijn God. Die God zijns levens sterke hem nog vele jaren! DAME IN DEN HAAG 25 Jaar lang rhcumatische pijnen „Alle pijnen zijn nu verdwenen" „Plus minus 25 jaar geleden begon mijn •onw te tobben met rheumatiek, zelfs zoo hevig, dat zij om vooruit te komen achter uit moest loopen. Haar handen kon zij niet gebruiken en het loopen viel haar hoogst moeilijk. Nu twee jaar geleden werd zij weer lievig aangetast, dat zij zich driemaal week door electrische stroom moest la ten behandelen. Deze behandeling, die drie maanden duurde, en vanzelfsprekend veel tijd kostte, gaf niets. Daarna kreeg zij op een lievige manier ischias, waarvoor zij tusschen zakken met warm zand drie maanden het bed moest houden. Aanvan kelijk dachten wij, dat zij na deze ziekte nu geheel hersteld zou zijn, maar nauwelijks was ze weer op de heen of de pijnen kwa men weer terug. Daarom begon zij met Kruschen Salts en nu, na gebruik van twee fleschjes Kruschen, gevoelt zij zich zóó flink; alle pijnen zijn verdwenen en tegen loopen ziet zij nu niet op. Ik breng het boven staande onder Uw aandacht, opdat ook anderen, lijdende aan rheumatiek, door ge bruik van Kruschen Salts weer op verbete ring mogen hopen. I-Iet is een groote uit komst dat mijn vrouw nu weer geheel be vrijd is van rheumatische pijnen". (Origineele brief ter inzage) C. v. d. S., te H. Kruschen Salts spoort de inwendige or ganen aan tot krachtiger werking. Urine zuur en afvalstoffen, die zich mochten heb ben opgehoopt, en de aanleiding zijn Uwer •heumatiek, worden verwijderd. Gezwellen jn pijnen verdwijnen, stijve ledematen wor den weer normaal cn ge gevoelt U w gezond cn lenig als voorheen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en f l.GO per flacon. Omzetbelasting inbegrepen. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Let op dat op het etiket op de flesch, zoowel als op do buitenverpakking de naam Rowntree Handelsmaatschappij Amsterdam voorkomt. (Adv.) de moeilijke alblasserdam- sche gemeentebegrooting De gemeenteraad van Alblasserdam heeft de gemeen/tebegroot.ing voor 1934 opnieuw door Ged. Staten teruggestuurd gekregen, zoodat deze voor de vierde maal in behan deling zal moeten worden genomen. Ged. Staten houden vast aan de invoering van een straatbelasting, die op met één na al gemeens stemmen door den raad is afge stemd. Het groote werk aan de uitvoering van deze belasting verbonden hebben B. en W. doen bestuiten naar een andere weg uit te zien, en zij stellen thans den raad voor de opcenten op de personeele belasting mot 5060 opcenten te ver hoogen. Gedep. Staten willen -bezuingen op: a. opheffing van den sc-hoolartsendienst; b. schrapping van het subsidie van de Huis vJijtschool, c. schrapping van het salaris van den secretaris van het grondbedrijf, d. vermindering loonen schoolschoonmaaksters, e. salarisvermindering van de verloskundige, f. verlaging kosten onderhoud straten, g. schrapping van de presentiegelden van de le den van het Steunorgaan, h. verlaging wedde aanplakker, i. terhandneming reor ganisatie van het burgerlijk armbestuur. B. en W. stellen den raad voor aan al deze Punten te voldoen, 'behalve aan d'e opheffing van den schoolartsendienst. Deze 'dienst is eerst kort geleden gereorganiseerd, en doet aan de eisohen des tijds, terwijl boven dien de doktoren er in bewilligd hebben, dat hun salarissen belangrijk verlaagd wor den. Wat betreft het schrappen van presen ti egel den van de leden van het steunorgaan, vernemen wij, dat het niet denkbeeldig is, dat deze voor bun functie zullen bedanken. Voorts zal aan de orde komen een inter pellatie van den heer Smit over dc verlaging der steimnormen, wijziging van do leges- verordening, terwijl B. en W. nog voorstel len een kasgeldleening aan te gaan van 200,000 bij de Bank van Ned. Gemeenten. GEEN TREINEN MEER IN DE HAARLEMMERMEER De Nederlandeohe Spoorwegen overwegen de spoorlijnen in de Haarlemmermeer op te heffen. Jhr. Mr. D. E. VAN LENNEP. f Jhi\ [Mr. D. E. van Lennep, oud-burge meester van Heemstede en oud-lid van Gede puteerde Staten van Noord-Holland, is giste ren op „Kennemerduin" te Heemstede, oud 69 jaar, overleden. In 1910 werd Jhr. van Lennep gekozen tot lid van de Provinciale Staten van Noord-Hol land, als afgevaardigde der C.-H. U. in 1916 werd hij lid der Ged. Staten. Dit noopte hem af te treden als burgemeester van Heems waar hij sinds 1891 in functie was. In zijn kwaliteit van Gedeputeerde trad Jhr. Mr. D. E. van Lennep af en toe op als waarnemend Commissaris der Koningin in Noord-Holland. In 1925 benoemde de Koningin hem tot kamerheer in buitengewonen dienst. Jhr. Van Lennep heeft nog tal van maat schappelijke functies bekleed op zeer ver schillende gebieden, o.m. was hy secretaris de Vereeniging van burgemeesters en secreta rissen in Noord-Holland en president-kerk voogd van de Ned. Herv. Gemeente te Heem- stede< „Weerbericht. Gemengd Nieuws. STOPZETTING DER ZINKWITFABRIEKEN TE EISDEN Ongeveer 450 arbeiders werkloos fMon meldt ons uit Eisden: Naar wij vernemen zullen de zinkwitfa- brieken alhier met ingang van 15 Juli wor den stopgezet in verband met den achteruit gang van dien afzet. Ongeveer 450 aitbeiders komen hierbij zonder werk. MAZELENEPIDEMIE Te Ravenstein, Huisseling en Herpen heerscht thans een mazelen-epidemie. Jn vele gezinnen zijn vier a vijf kinderen ziek. Hoewel de ziekte niet kwaadaardig H is toch reeds een vierjarig kindje aan de ge volgen overleden. VIER JONGENS VERDRONKEN Zondag zijn 'bij het zwemmen in de Maas bij Maastricht de 7-jarige D., de 15-jarige W. en dc 20-jarige H. verdronken. Zaterdagavond is de 22 jarige P. M., wo nende to Susteren die met zijn vriend aan het baden was te Susteren verdronken. Het lijk werd spoedig opgehaald. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. FRIESCHE ELF EN DERTIGTOCHT Honderden deelnemers. Reeds,meerdere deelnemers aan de Frio- solie Elf en Dertig Tocht die zich lieten in schrijven zijn met hun door de 41 gemeente besturen gestempelde boekjes van de tocht teruggekomen. Do aanvragen voor deelname nemen nog steeds toe. Er zijn reedis enkele honderden boekjes uit gereikt- Een stoere Leeuwarder tippelaar, de li eer H. A. Fe ens tra heeft de tocht van 450 K.M. in 17 dagen afgelegd waaronder toegrepen drio rustdagen, BOTSING TUSSCHEN AUTO EN MOTOR Op den Rijksweg op de Kruising van den weg Laren-Hilversumi heeft een botsing plaats gehad tusschen een auto en een mo torrijwiel. Uit de richting Laren kwam de motorrijder A. Hoogewaard uit Gouda ter wijl van Baarn de automobilist Turk uit Hilversum naderde. Daar de automomilist den motorrijder die van rechts kwam, niet den voorrang gaf, botste hij tegen het mo torrijwiel aan. De motorrijder werd van zijn motor geslingerd en bekwam een hersen schudding. Hij is naar het. St. Jans Zieken huis te Laren overgebracht. Zijn toestand bleek later redelijk wel te zijn. Het motorrij wiel werd zwaar, de auto licht beschadigd. Tegen den automobilist werd proces verbaal opgemaakt. HONDENPRIJS Door een bekend hondenfokker is een boxerhond verkocht voor het zachte prijsje van 10.000 R.M. c.a 5650 gulden. INBRAAK BIJ RIJKSONTVANGER De brandkast geforceerd Inbrekers hebben zich vermoedelijk door openschuiven van een raam toegang ver schaft tot het belastingkantoor van de Rijks ontvanger te Apeldoorn. De brandkast werd met behulp van een steekvlam geforceerd en bijna 7500 aan bankpapier en specie benevens een gouden horlogeketting ont vreemd. Eenige dagen eerder was er het bedrag groot er geweest, daar zich toen een zeer aanzienlijke som gelds in de brandkast bevond. De politie heeft onmiddellijk een uitgebreid onderzoek ingesteld en is de da ders reeds op het spoor en heeft in samen werking met de Centrale Recherche te Am sterdam aangehouden den 43-jarige P. cle J. autogeen-lasscher te Amsterdam, als ver dacht van deze inlbraak. BRANDSTICHTING Te Arnhem brak brand uit in den sifaren- winkel van den heer J. v. N., gelegen aan het eiland. Het vuur greep snel om zich heen en de winkel benevens de daarachter gele gen woonkamer brandden geheel uit. De ge heele invertaris ging verloren. In verband met dezen brand heeft de po- litio den eigenaar Van N. in arrest gesteld onder verdenking van brandstichting. De omstandigheden van den brand waren van dien aard, dat ernstige vermoedens in deze richting zijn gerezen. Door onbekende oorzaak is gistermiddag een hevige boschbrand uitgebroken in de bosschen langs den weg tusschen de Noord-Limburgsche plaatsen Helden en Kessel. Ofschoon terstond alle mogelyke pogingen tot blusschen in het werk gesteld werden, kon men niet verhinde ren, dat een boschoppervlakte van ongeveer 100 H.A., toebehoorencle aan de families Haff- nians on Essex* uit Helden, door het vuur werd vernield. Hoogste stand te Finn 767.2. Laagste stand te I-Iaparanda 755.4. Stand vanmorgen half twaalf 766.1. WEERBEF'CHT Zwakke tot matige N.O. tot N.W. wind, licht tot half bewolkt, waarschijnlijk droog weer, iets koeler overdag. BUITENLANDSCH WEERBERICHT Het hooge drukgebied bleef in beteekenis afnemen, maar het centrum kwam nog dich ter hij ons land. De depressies bij IJsland en over Finland namen toe zonder nog van veel beteekenis te worden. In Engeland, ons land, Zuid Duitschland en Zwitserland houdt het fraaie weer aan. Schotland kreeg zware be wolking. In N.W. Frankrijk is onweer geval len, maar in geheel Frankrijk wordt het weer zeer warm. Noord-Duitshland heeft ikoeler weer. In bet Oosten is eenige kans op ■eer. Eerst wanneer de depressie, die zich thans op de oceaan ten Z. van Itand ver toont, naar het Oosten doordring' is belang rijke weersverandering te wacht n. TEMPERATUUR Stand vanmorgen lialftwaalf 20.2 C. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 11 JULI. Van 's avonds 9.47 uur tot 's morgens 4.23 uur waterstanden rivieren Heden Vorig lïhelnrelden P.57 2.52 Rreipach 1.59 l.fO K-hl 2.7(1 2.52 Mnxnn 4.07 4.15 Dipfteshelm 0.98 0.27 Mannheim 10.75 10.76 9 72 10.01 7.42 7.09 2.26 2.35 7.47 7.09 Lobith Nijmegen St Andries Vreeswijk lw 0.14 0,-'6 Westervoort 8.06 8,29 Deventer 1 92 2,05 Kampen -0.09 -0,0S Eysden 40.51 40.64 Grevenbicht 27.58 27.73 Venlo 10.75 10 79 Grave (sluis) 3-60 3.8 i St Andries 0.62 ,39 Gorkum 1.23 1.23 Dordrecht 0.90 0.90 2.80 2.90 Lohr 0.60 0.65 Mnlnz 0.44 0.48 Pingen 1 58 1.60 Cnub 1.66 1.80 Fms 1.04 1.08 Coblens 1.63 1.72 Trier 0.95 0.23 Keulen 1.26 1.32 Rührort 0.20 0.12 Wesel 0.50 0.42 Emmerik 0.50 0.87 Duasoklorf 0.68 U.75 hoogwater ned. zeehavens (Oude Amsterdamsche tUd) 11 Juli Delfzijl 11.17 23.38 Hellevoetsl. 2.47 15.12 Terschelling 8.33 20.51 Willemstad 3.41 16.05 llaninne.ii 9.20 21.40 Brouwersh. 1.59 14.24 Den Helder 7.00 19.-25 Zlerlkzee 2.37 ]4.f6 Ijmulden 2.46 15.15 Woineldinge 2.56 15,19 H.vHolland 2.03 14.30 Vltssingen 1.07 13.23 Schevtnlngen 3.23 15.50 Terneuzen 1.39 13 58 Rotterdam 4.08 16.22 Hanaweert 2.24 14.42 GARAGEBRAND Zondagochtend omstreeks half zeven. ont stond door onbekende oorzaak brand in do garago van den heer B. Assimk te Hengelo. In een zeer korten tijd brandde de garage geheel <uit. Drie autobussen en een personen auto werden een prooi dei* vlammen. Verze kering dekt de schade. VERDRONKEN Zondagavond 'is de 20-jarige G. P. Hart bij het zwemmen in de plas bij LoosdreclU ver dronken. Den volgenden dag is het lijk ge vonden. Te Reeuwijk is het iy2 jarig dochtertje van G. H. te water geraakt en verdronken. Te Amsterdam is per auto van den G. G. en G. D. is naar een der ziekenhuizen overge bracht bet lijkje van een 2-jarig kindje, dat bij het spelen in het water van het Ranon kelkanaal was gevallen en verdronken. AUTOBOTSING Maandagmorgen had te Zuidwolde (Dr.) op liet kruispunt van dc wegen naar Hooge- veen en Echten een vrij ernstige autobot sing plaats. Doordat de chauffeuir van de vrachtauto der expeditie Dillerop te Klazie- naveen komende uit de richting Hoogevoen het verkeer van rechts niet liet voorgaan kwaim deze in botsing met een personenauto bestuurd door den heer Middelveld uit Rui- nerwold, die vanuit een zijweg tegelijkertijd het kruispunt bereikte. De botsing was zoo lievig, dat de vracht auto eenige meters verder in een sloot te recht kwam, terwijl de personenauto aan de voorzijde geheel werd ingedrukt. Van de vier inzittenden sloeg een 12-jarig dochtertje van den 'heer Middel veld met haar hoofd door de achterruit Het meisje moest met een hoofdwonde naar het ziekenhuis te I-Ioo- geveen worden vervoerd. De overige inzit tenden kregen allen lichte verwondingen, welke tea* plaatse konden worden verbon den. DOODELIJK ONGEVAL. Gisteren is de byna 69-jarige landbouwer Van Wese te Mierlo (N.-Br.) achterover van een hooikar gevallen. De man brak een hals wervel en was onmiddellijk dood. DIEFSTAL EN BRANDSTICHTING* Door de politie te Venlo werd gister aange houden en voorgeleid voor den Officier van Justitie te Roermond de 26-jarige werklooze J. Kempers uit Blerick. De jongeman had Zondag uit de kleerkast van zyn kamergenoot in zijn kosthuis f 6ö0 ontvreemd en daarop de kast in brand gesto ken. Bij het ingestelde onderzoek werd uit de verkoolde massa het slechts gedeeltelijk ver brande geldkistje gevonden. Men kwam toen op de gedachte dat het geld gestolen moest zyn vóór de brand ontstaan was. Den jonge man werd een verhoor afgenomen, waarbij hy bekende den diefstal gepleegd te hebben en de brand gesticht te hebben. DOOR DEN TREIN GEGREPEN EN GEDOOD De 23-jarige ongehuwde slager Verhagen uit Breda is o,p den ortbewaakten overweg bij Princenhage door den trein Rotterdam- Breda gegrepen en op slag gedood.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2