MAANDAG 9 JULI 1934 Kerknieuws. CHR. GEREF. KERK Tweetal: Te Leerdam. W. Heerma te Aals meer en N. de Jong te Rijnsburg. NED. HERV. KERK Bedankt: Voor Nieuwe Pekela en Zaandam (Bvang.)G. van Veldhuizen Az. te Hantum. GEREF. GEM. Tweetal: Te Ierseke. M. Heikoop te Utrecht en cand. H. Ligtenberg te Rotterdam. Te Leiden, J. D. Barth te Borsselen en cand. H. Lig tenberg te Rotterdam. GEREF. KERKEN Benoemd tot hulpprediker te Hudzum. de heer F. Colenbrander, cand. te Vriezenveen. BEROEPBAAR VERKLAARD Door de classis Arnhem is praeparatoir geëxamineerd en met algemeene stemmen beroepbaar verklaard in de Gerei. Kerken, de heer B. D. Smeenk, theol. candidaat aan de Vrije Universiteit. De heer Smeentk zal gaarne een eventueel beroep in over weging nemen. Zijn adres is Nassaukade no 123, Amsterdam-West. Door de classis Zutfen van de Geref. Kerken is peremptoir geëxamineeid en toe gelaten tot den Dienst des Woords en der Sacramenten, cand. H. N. Ridderbos, tlrs theol. te Kampen. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Ds J Bos, predikant van de Geref. Kerk te Monnikendam, hoopt 29 J uli aiaaar afscheid te nemen om op 26 Augus tus zijn intrede te doen te Rijs sen na be vestiging door Ds P. C Jongbloed te Marken Gisteravond heeft ds. P. Deddens af scheid genomen van de Geref. Kerk te Rijswijk, die hij precies elf jaren heeft gediend. Z.Eerw. sprak over 1 Petr. 5 10 en 11. Hij herinnerde aan de ongesteldheid, die hem belet had. op den be stemden dag naar Grccungen te vertrekken. Na de predikatie hééft Ds. Deddens zich gericht tot den kerkeraad. de jeugdvereenigingen. zijn catechisan ten. de afgevaardigden der genabuurde kerken en van de classis, en inzonderheid tot de afgevaardi ging van Den Haag-Zuid. Hij werd daarna toe gesproken door den heer C. Plomp, voorzitter van den kerkeraad. die liet toezingen Ps. 121 3. Namens de classis sprak Ds. Pocitier van Maas dijk, namens Den Haag-Zuid de heer Gaastra. Met het staande zingen van Ps. 72:11 werd besloten. Ds. O. L. v. d. V e e n is voornemens afscheid te nemen van de Doopsgez. Gem. te Gronin gen op 6 Jan. 1935. Intrede te Amsterdam 13 Jan. 1935. Zondag 8 Juli was het voor de Ned. Herv. Gemeente te IJ ss e 1 m on d e. een blijde-dag Ds. F. J. Röth. overgekomen van Zoetermeer-Zeg- waart deed zijn intrede in deze gemeente. 's Morgens werd Ds. Röth bevestigd door zijn zwager Ds. de Be! van Schiedam; deze had tot tekst gekozen 1 Sam. 9 vs. 27 en 1 Sam. 10 vs. 1. Na de predikatie werd Ds. Röth bevestigd en zong de gemeente staande den nieuwen herder en leeraar Ps. 134 vs. 1 toe. 's Avonds deed Ds. Röth zijn intrede. Hi) richtte zich allereerst tot diegenen die uit zijn vorige ge meente hem thans bezochten; hij bracht hen dank voor hetgeen zij voor hem gedaan hadden. Als tekst werd gekozen 2 Cor. 4 vs. 7, de gemeente bepalende bij 3 punten. nJ.: de verborgen schat, hoe deze mede te dragen en waarom zij mede te dragen. Na het zingen van den slotzang werden achter eenvolgens toegesproken: de bevestiger. Ds. de Bel van Schiedam, de consulent Ds. van Becm van Feyenoord; de Kerkeraad; Kerkvoogden en Nota belen; de verbouwers van de pastorie, waaraan Ds. Röth een speciaal woord van warmen dank bracht; de vereenigingen; het kiescollege; verdere organist, koster, voorlezer, vrienden uit Pijnacker. Zoetermeer-Zegwaart. Rotterdam en vele omlig gende gemeenten. Nadat Ds. Beem nog een enkel woord gesproken had. werd den nieuwen Leeraar Gez. 91 vs. 3 toegezongen. Ds W. H. H. DIJKMAN Vandaag viert Ds W. IL H. Dijkman, em. predikant der Ned. Herv. Kerk te Rozen burg en thans wonende te Haarlem, zijn tachtigsten verjaardag. Op 16 September 1888 werd Ds Dijkman te Breskens bevestigd door wijlen dr J. Th de Visser. In 1898 vertrok hij naar Rozen burg, waar hij gedurende dertig jaar heeft gewerkt. In 1928 heeft hij emeritaat geno men. Ds Dijkman, die ridder m de Orde van Oranje Nassau is, arbeidt te Haarlem nog voor menig gemeentebelang mee en treedt ook nog wel eens voor de Gemeente op. Dr D. J. v. KATWIJK Aan Dr D. J. van Katwijk, pred. van «v, Geref. Kerk te V e 1 s e n is een ziekteverlof .verleend van drie maanden. Ds B. NIEUWBURG Door Ds B. Nieuwburg, predikant bij de Ned Herv. Gemeente van Moordrecht is wegens voortdurende ongesteldheid, eer vol emeritaat aangevraagd met ingang van 1 October a.s. Ds Nieuwburg werd in 19(0 cand. tot den Heiligen Dienst, stond in Schoondijke, tot 1909; daarna in Winkel tot 1914 en diende daarna de gemeente Zuid-Zijpe tot 1917; daarna Boskoop en werd emeritus op 1 Mei 1920. In 1926 hervatte hij den arbeid in Moordrecht, waar hij thans weer emeritaat wagen moest JOH. v. d. VEGT Ds. Joh. v. d. Vegt. predikant bij de Chr. Ger. Kerk te Vlaardingeo. is gistermiddag, kort nadat hij de morgen-godsdienstoefening nog had geleid, plotseling zeer ernstig oogesteld ge worden door een hartaandiening. Zijn toestand is zorgwekkend. Hedenochtend was de toestand nog onveranderd. Men zal zich herinneren dat Ds. v. d. Vegt in het voorjaar reeds eenige weken rust heeft moeten nemen. De kwaal heeft zich thans in veel erger mate herhaald. HERDENKING DER AFSCHEIDING Het G^ref. Comité tot herdenking der Af scheiding (secr. Ds Joh. H. Rietberg) ver zoekt ons het volgende te plaatsen: „In menig opzicht kan gezegd worden, dat er voel gedaan wordt voor de actie van het Comité tot herdenking van de Afschei ding. De verantwoording van den penningmees ter toont wel, dat op verschillende plaatsen met lief Je gegeven wordt. Trouwens dit was ook niet andere te ver wachten. Het betreft toch de herdenking van het groote werk, dat onze God in 1S34 heeft ge daan, en waarvan wij nog altijd den rijken zegen genieten. Ons gereformeerd kerkelijk leven is mede tg danken aan wat onze God in en door de Afscheiding tot stand brachL Van veel arbeid op het breede terrein van Gods koninkrijk kan hetzelfde gezegd wor den. Zoo volkomen terecht schreef Prof. Dr H H. Kuyper in De Heraut, dat wij met groote dankbaarheid moeten gedenken aan het geen do Ileere ons in 1834 heeft geschonken Die dankbaarheid moet ook uitkomen in onze daden. Het is niet teveel gevergd, wanneer dus een extra gave gevraagd wordt voor de her denking van dit gezegende werk Gods. In ons geven moet het uitkomen, dat wij begeeren onze dankbaarheid te bewijzen. Daarom dringt het Comité er ook met den meesten ernst op aan, dat in alle Ge meenten gewerkt wordt met de inteeken- lijsten. Niemand moet overgeslagen worden. Alle leden der Gemeente moeten in de ge legenheid gesteld worden hun bijdrage te Als er plaatsen zijn, waar men dit nog niet deed, laat men er dan spoedig mee be ginnen. Over enkele maanden is het reeds Octo ber. En dan moet de inzameling over het geheele land achter den rug zijn, opdat het Comité kan overzien wat gegeven werd uit dankbaarheid voor wat God ons schonk. De Synode beval het werk van ons Comité bij onze broeders en zusters aan. Het Mode- ramen der Synode heeft ook een aanbeve ling gegeven. Verschillende bladen oa. De Heraut hebben de inzameling door middel van de inteekenlijsten krachtig aan bevolen. Laat dan niet. écn Gemeente achterblijven' Laten ol onze broeders en zusters geven met een blijmoedig en dankbaar hart! Opdat hierin onze God verheerlijkt worde!" GEREF. EN CHR. GEREF. KERKEN Het publiek getuigenis, dat door Deputa- ten op last van de Middelburgsche Synode is opgesteld, om op eenheid der Gerefor meerde belijders aan te dringen, was niet inzonderheid bestemd voor de Gen. Synode der Chr. Geref. Kerk. Aan de genoemde Sy node zal een ander schrijven, dat niet voor publicatie bestemd is, gezonden worden. DE PROTESTANTSCHE KERKEN IN NEDERLAND Twaalf jaren geleden verscheen een Duitsch boek. bevattende een beschrijving der Protestant- sche kerken in ons land. Dit uitverkochte en uiter aard verouderde werk is thans in een tot op heden bijgewerkte en uitgebreide uitgave verschenen onder den titel „Die Evangelischen Kirchen dei Niederlande". Het maakt deel uit van een reeks soortgelijke boeken, die onder den verzamelnaam „Ekklesia" worden uitgegeven door Leopold Klotz te Got ha. De 18 medewerkers zijn gekozen door Prof. Cramer, de pas afgetreden Utrechtsche hoogleeraar. Na een algemeen over zicht van Prof. Cramer zelf. behandelen acht pre dikanten elk hun eigen kerk: voorts zijn er hoofd stukken over de theologische stroomingen van der nieuweren tijd in ons land. de religieuze studen tenbeweging. de kerkelijke jeugdarfceid, de inwen dige zending, het sociale en politieke beeld var het Ned. Protestantisme, de Zending in onze Kolo niën en de Zendingskerken. Nederland in de oecumenische beweging en het oorlogsvraagstuk in de opvatting der Nederlandsche Christenheid. Gezien deze opsomming kan men spreken van een boek. dat een tot op zekere hoogte betrouw bare orienteering geeft; het is wel eigenaardig, dat niet in Nederland, maar in Duitschland zulk boek verschijnt. Er zullen duizenden zijn. het Duitsch niet machtig, die gaarne eens een volledig beeld van ons Protestantsch kerkelijk leven zouden hebben. Jammer is, dat men bij de samenstelling het systeem, gevolgd bij de beschrijving der kerken, 1— Vlak tegenover hen had de dikke slager met zijn wederhelft en drie dochters plaats ge.iomen. Zijn rood gelaat glom van genoegen en zijn kleine, grijze oogen staarden voortdu rend naar de tent, waar zijn beide flinke zoons zaten. De dochters keken wat meer in 't rond, en knikten nu en dan, een bekende vriendelijk toe- Een oud man, die dicht bij hen een plaatsje had gevonden, blies dikke rook wolken 'Uiit zijn onafscheidelijke korte pijp; en op een heuvel, een weinig terzijde, 7.at een rij jonge meisjes, in lichte, kleurige zomertoiletjes, vroolijk lachend en pratenc'. Dicht bij dé familie van Rhenen zat de burgemeester en zijn gezin en 't gezelschao ™-as spoedig in een druk gesprek gewikkeld. Klokke half drie begon het orkest te spelen en niet lang daarna zag Agnes den dokter oankomen, vriendelijk groetend, als hij be kenden voorbij kwam, die hem opmerkten, ven stilstaande, wanneer hij werd aan gesproken. Zij was blij, toen hij eindelijk naast haar had plaats genomen en nadar mevrouw van Rhenen met een glimlach had geantwoord op zijn vraag, of zij zijn bruid een half uurtje aan hem wilde afstaan was zij dadelijk bpreid met hem mee te gaan en zich aan enkele van zijn beste vrienden te laten voorstellen- Groot was de algemeene verwondering, toen de dokter haar zijn arm bood en het eerst den burgemeester ging aanspreken, die er door den heer van Rhenen reeds iets van wist. Het. was maar gelukkig voor haar, dat zij niet al de op- en aanmerkingen hoorde. hoewel die over het algemeen zeer gunstig voor haar waren. Dienzelfden avond werd er op Lindenhof en familieraad belegd, waarop men besloot om Lily met haar gouvernante nog een maand bij haar grootmoeder te laten blijven. Dokter van Houten beweerde, dat het niet heeft volgehouden bij die der andere onder werpen. De hoofdstukken bijv. over de Zending (van Joh. Rauws) zijn dientengevolge niet even wichtig in de beschrijving der verschillende Zen- dingdrijvende lichamen en het hoofdstuk over het vraagstuk oorlog en vrede (van Prof. Heering en Ds. Hugenholtz) weerspiegelt een omvang van dc auti-oorlogsbewegiog. die wel eenigermate onder den invloed van een vergrootglas schijnt te zijn Afgezien van deze reserves, zien wij in dit bock n op 't oogenblik zeer nuttige aanvulling op'de nogal bescheiden literatuur over ons land ten dienste van het buitenland. DE RICHTINGEN IN DE NED. HERV. KERK zes voordrachten, door Prof. Dr. Th. L. Haitjema gehouden voor de Ver. tot vestiging van bijz. leerstoelen, is een boek ontstaan, dat onlangs bij H. Veenman Zonen te Wagenin- n is verschenen onder den titel „De richtingen de Nederlandsche Hervormde Kerk". Aan een eologische peiling van die richtingen was, ir Prof. Haitjema meent, greote behoefte, ook met het oog op den stand van het Hervormd-ker- kelijk vraagstuk. De beschrijving en beschouwing der verschillende richtingen wordt besloten met hoofdstuk, waarin dc schrijver zich zet tot samenvatting en bcoordeeling in het licht van het kerkelijk vraagstuk. Toegevoegd- is een. door s. ten Hove van Noordlaren samengestelde lijst in vreemde woorden en vaktermen. Gelet op de denkbeelden van Prof. Haitjema /er het behandelde onderwerp en op de wijze waarop deze hoogleeraar zich pleegt uit tc druk ken in woord of geschrift, kan de lezer belang wekkende beschouwingen verwachten, die zoowel oriënteerend- als inzichtgevende beteekenis hebben. Met drie negatieve cn drie positieve conclusies sluit het bock af. De benamingen der drie laatste geven voldoende duidelijk te kennen, hoe Prof. Haitjema het bestaan der richtingen in zijn kerk ..de zonde onzer Kerk, de ziekte der Kerk, de bevrijding onzer Kerk". Uiteraard wordt ook gewag gemaakt reorganisatie-plannen van „Kerkherstel" en „Kerk opbouw". Gunning zou. zoo meent de schrijvi dat van .Kerkherstel" de voorkeur hebben gegeven. Voor wie het kerkeliik vraagstuk als langrijk, zoo niet het belangrijkste deel van 's volks toekomst ziet. zal het boek van Prof. Haitjema onontbeerlijke bouwstof zijn voor de vorming zijn oordeel". DE KERKSTRIJD IN DUITSCHLAND Tegenstrijdige Licentiaat ds. H. Klugkist Hesse. Geref. predi kant te Elberfeld in Duitschland, op last Rijksbisschop uit zijn ambt ontzet, diende bij de rechtbank te Elberfeld een eisch in tegen zijn ker keraad tot uitbetaling van zijn volle trai Deze eisch diende, om de rechtsgeldigheid maatregelen van den Rijksbisschop voor de recht bank te brengen. De rechtbank wees den eisch af. Voor de rechtbank te Bochum werd het tegen gestelde resultaat bereikt. Drie predikanten, die „strafverplaatsing" gekregen hadden, doch bij hun gemeenten bleven, dienden om dezelfde reden als ds. Hesse te Elberfeld een eisch tot betaling hun tractement door hun oude gemeenten bij de rechtbank te Bochum in. Deze rechtbank wees den eisch der drie predikanten toe. Tevens werd door dezelfde rechtbank den eisch van den kerkeraad van Bochum-Hordel tegen één dezer drie predikan ten dat hij ambtszegel, kerkelijke registers en kar- totheek afgeven zou. afgewezen. Hier werd dus het Rijkskerkregeeringsrégime in het ongelijk ge steld. Het Rijksgerecht zal nu in tweede instantie deze zaken te behandelen krijgen. Onder den titel „Amtliche Mifcteilungen der Be- kenntnissynode der Deutschen Evangelischen Kir- che" verschijnt sinds 1 Juli van dit jaar een offi cieel ambtelijk blad van de belijdeniskerk in Duitschland. GEREF. KERKDIENSTEN TE PARIJS Ds J. Maaskant te Brussel (102 Av. Par- mentierl bericht, dat te Parijs (Rue Le- kain 3) Geref. kerkdiensten zullen worden gehouden op de Zondagen 15 Juli, 19 Augus tus en 16 Septeml>er. Deze diensten begin nen 's voorm. 10.30. Ook is te Parijs een Meisjesvereeniging op Geref. grondslag opgericht. TEXELSCHE EVANGELISATIE De jaarlijksche opeplucht-Evangelisatie- samenkomst, uitgaande van de Geref. Kerk te Oosterend (Texel), met medewerking van den kring „Den Helder", zal ditmaal gehou den worden te Den Burg in het Park op Woensdag li Juli a.s.; sprekers Ds A. A. van der Leer, Ds F. Tollenaar, Ds S. U. Zuidema en de Leeren L. Etrassser en A. J T immers. LEERBOEK VOOR CATECHISATIES Ter Gen. Synode van de Geref. Kerken te Middelburg is besloten nogmaals een oproep te doen uitgaan voor de samenstelling van een lcerlx>ek voor de catechisaties; daarbij is de wenschclijkheid uitgesproken, dat de concepten georienteerd zullen zijn naar den gedachtengang van den Heidelbergschen ca techismus, waarin dan aan de stukken dei- leer, welke met het oog op onzen tijd moe ten worden gehandeld, en aan de bestrij ding van hedendaagsche dwalingen een lo gische plaats dient te worden gegeven. De proeven van het leerboek worden on der pseudoniem vóór 1 Juli 1935 ingewacht aan het adres van Prof. Dr G. Ch. Aalders, Nassaulaan 33, Hilversum. ZENDING EN PHILANTHROPE JAARVARGADERING JACHIN UITGESTELD Men verzoekt ons mede te doelen, dat de jaarvergadering van „Jachin" op Woensdag a.s. te Vlaardingen met het oog op de be grafenis van wijlen Prins Hendrik, tot na dere aankondiging wordt uitgesteld. CHR. NAT. ZENDINGSFEEST Ter aanvulling van ons verslag over het Chr. Nat. Zendingsfeest, dat zeer beknopt moest zijn in verband met de beperkte ruim te, schrijft men ons, dat Dr. Rauws bij de opening na het zingen do menigte verzocht heeft op te staan, waarna hij woorden van gedachtenis 'heeft uitgesproken voor Z.K.H. den Prins der Nederlanden en over zijn medeleven met de Zending, welke het be stuur heeft ondervonden. Daarna zijn twee coupletten van het Wilhelmus gezongen en is een telegram van deelneming aan de Ko ningin gezonden. Voorts heeft Ds. Rauws medegedeeld, dat het Zendingsfeest bijna was uitgesteld, maar omdat deze dag be doelt te zijn alleen een Christelijke bijeen komst, was besloten het door te laten g Er waren drie spreekplaatsen, elk met een I muziekkorps om de zang te begeleiden; op I spreekplaats I „Obadja" van Rotterdam, dat dit al meer dan vijftig keer gedaan heeft; op spreekplaats II de Zendelingkweekelin- gen van de School te Oegstgeest en op spreekplaats III de Weezen van Neerbosch. Alle corpsen hebben veel bijgedragen tot 't slagen van het feest door ook in de pauze de bezoekers stichtelijke liederen te laten zingen en „Obadja" van Rotterdam, heeft vóór de rede van Dr Broekhuizen, den Ge zant van Zuid Afrika, het Transvaalsche volkslied gespeeld. GIFTEN EN LEGATEN Wijlen vrouwe Alida Cornelia Henriëtte Sickenga, weduwe van den heer Enno ten Cate Kenncma, heeft gelegateerd: aan het Diaconessenfondg der Ned. Herv. Gemeente te W o 1 v e g a, een van f 12.000 in contaten, onder den last dit bedrag dienstbaar te ma ken aan een te stichten rusthuis, tehuis voor ouden van dagen; en aan de kerkvoog dij der Ned. Herv. Gemeente te Wolvega een som van f 8000 in contanten, tot onderhoud van haar kerkgebouw. Schoolnieuws. Prof. Dr. H. H. KUYPER Prof. Dr. H. H. Kuyper heeft zich, naar de Stand, meldt, voor eenigen tijd naar het buitenland "begeven. Ook op 22 Juli, als de hoogleeraar den 70-jarigen leeftijd bereikt, zal Prof. Kuyper niet in het land zijn. AFSCHEID Prof. SCHREINEMAKERS In tegenwoordigheid van curatoren, den rector-magnificus cn secretaris van den Aoad emiech e n Senaat, faoulteiWbestuur, hoogleeraren, lectoren, privaat-docenten en studenten heeft Zaterdag Prof. Dr. F. A. H. Schreinomakere in verband met het berei ken van den 70-jarigen leeftijd zijn ambt als hoogleeraar in de anorganische schei kunde neergelegd aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Na het houden van zijn afscheidsrede ii Prof. Sohreiuemakers toegesproken door Prof. van Blom, den Rector-Magnificus, door Prof. Dr. W. Keesom, namens de fa culteit der wis- en natuurkunde. STUDENTENCORPS APELDOORN De Senaat van het Chr. Geref. Studenten corps P.F.S.A.R, te Apeldoorn, is voor den cursus 1931—1935 als volgt samengesteld: praetor: Joh. Prins, Prins Mauritslaan 15, Apeldoorn; ab actis: I. de Bruyne, Frede- rikslaan 14, idem; fiscus: H. A. Zijlema; as sesor I: M. Boon; assesor II: J. Kampman. onderwijsbenoem1ngen Tot tijdelijk onderwijzeres aan de Chr. School te 's-Gravendeel, mej. E. J. J. Rijnberk te Tot kweekeling met acte aan de Chr. Nat. School te Numansdorp; de heer A. v a n d e r Waal te Zuid-Beyerl and. AFSCHEID Dr. Z. P- FOUMAN. Zaterdagmiddag heeft Dr. Z. P. Bouman, directeur der Tweede H.B.S. met 5-jarigen cursus te Amsterdam, afscheid genomen van zijn leerlingen in de groote zaal van het Am- stelhotel. Dr. I. H. J. Vos, wethouder van Amsterdam, huldigde den aftredenden leeraar, die benoemd is tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. DE C. N. S. to IJSSELMONDE De Gemeenteraad van IJsselmonde had 7 Nov. 1933 een besluit genomen, om aan de Hulp vereen iging voor christelijk-nationaal schoolonderwijs aldaar, medewerking te ver- leenen voor dc stichting van een nieuw schoolgebouw. Hiertegen waren eenige ia gezetcnen in beroep gekomen bij Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland, aanvoeren de, dat óf alle leerlingen der bestaande school overgeplaatst kunnen worden naar het op slechts korten afstand gelegen ge bouw der voormalige o.l. school no. 1, of althans 'n deel der leerlingen naar de op- slechts 2 K.M. afstands gelegen school van dezelfde Hulpvereeniging te WestrlJsesl- monde. Gedep. Staten ecRJer hebben be slist, dat de aanvrage voldoet aan de eischen van art. 73 l.o.-wet 1920, gewijzigd bij de wet van 4 Aug. 1933 en het gestreden be sluit van den Gemeenteraad IJsselmonde dus gehandiyinfd blijft. DE POLITIEVAKSCHOOL Begin September zal te Hilversum het feil worden herdacht, dat de Model Politie Vak school aldaar 15 jaar geleden door den mi nister van Justitie officieel werd geopend. Aan de viering zullen deelnemen vele in alle rangen actief dienende politie-ambtena- ren, oud-leerlingen van bovengenoemd in stituut. De reünisten zullen door het Ge meentebestuur van Hilversum ten Raad- huize worden ontvangen. VACANTIECURSUS BINNENVAART Naar wij vernemen zal de vacantiecursus van het Onderwijsfonds voor de Scheep vaart dit jaar gedurende de eerste week an Augustus worden gehouden. Het In- structievaartuig „Prinses Juliana", aan boord waarvan de cursus plaats heeft, zal dan o.a. een bezoek brengen aan Medem- blik, Lemmer en Meppel. DE SOLLICITATIE VOOR HOOFD EENER SCHOOL Vanwege hel Departement van Onderwijs wordt het volgende medegedeeld: Van de verplichting om bij benoeming an onderwijzend personeel zich te beper ken tot de wachtgelderslijst kan aan ge meente- en schoolbesturen dispensatio wor den verleend, indien zich bij de wachtgel ders geen geschikte sollicitanten bevinden. Deze bepaling bestond en bestaat nog. Het amendement-Suring, dat voor dezelfde be sturen de mogelijkheid heeft geopend de keuze ook uit te strekken tot voor vast be noemde onderwijzers, waarvan de jaarwed- eeds voor rijksrekening kwam, indien het de benoeming van een schoolhoofd be treft, staat met bovengenoemde fcepaling iet in verband. Voor de interpretatie, dat een gemeente bestuur of schoolbestuur pas na verkregen dispensatie mag overgaan tot een vrije op roeping, indien zich ook onder de sollicitan ten, die op grond van het amendement Suring benoembaar zijn, geen geschikte can- didaten bevinden, is nergens een motief ge geven. Bij die interpretatie toch worden twee bepalingen met elkaar in verband ge bracht, waartusschen geen verband bestaat Indien een gemeente- of schoolbestuur dus op voldoende wijze kan aantoonen, dat uil de wachtgelderslijst geen geschikte keuze kan worden gtdaan, kan dispensatie wor den aangevraagd en verkregen. En dan kan. geheel onafhankelijk van 'l bepaalde in het amendement-Suring, een vrije oproeping plaats hebben. REORGANISATIE L.O. TE HAARLEM Ontslag Ban 20 leerkrachten. In verband met de bepalingen van het Kon. beslui: van 23 juni 1932 betreffende verhooging den leeftijd op 5 jaar en 9 maanden voor toe lating tot de scholen voor gewoon lager onderwijs gevolg waarvan de bevolking der O.L. scholen te Haarlem sterk is verminderd, hebben B. en W. een overzicht doen samenstellen van de vermoedeijke klassen-sterkte op 1 September as. Lettende op de daarin genoemde aantallen hebben zij betreffende hun inzichten over de klassen-formatie nieuwen cursus, advies gevraagd aan de commis- n plaatselijk toezicht, aan de Ambtelijke Ver- eeniging van hoofden en aan de betrokken vakor ganisaties. De ingekomen antwoorden hebben nu geleid tot voorstellen, waarbij wordt uitgegaan van de ge dachte, dat met ingang van 1 September 1934 over gegaan zal worden tot afvoering van alle boven tallige leerkrachten, ten einde de bezuinigingen te ezenJijken, weke door den Raad zijn goedge- Voor opheffing komen in aanmerking de scholen nrs. 4 (Botei markt), 13 (Haarlemmerliede- straat) en 15 (Lirsrt.otenstraat). Haar voortbe staan zou tegenover het Rijk niet kunnen worden gemotiveerd. Overigens zijn de leerlingen ncodig o.n de andere scholen op de vereischte ste.-me te brengen, bij organisatie van het lager enderwija komen boven de sterkte 34 leerkrach» Bij de centrale scholen kinnen er daarvan vegecs mutaties 3 geplaatst worden. Keuring, wagens li chamelijke ongeschiktheid, loopt over 11 leerkrach ten. zoodat aan 20 leerkrachten met I September 1934 ontslag moet worden verleend, waarvan er 4 herplaatst kunnen worden et 1 Januari 1935. Het personeel, dat ontslagen moet worden, kan aanspraak maken op toekenning van wachtgeld ten laste van het Rijk. OPENBARE SCHOLEN IN FRANKRIJK Meer onderwijzers dan leerlingen) 'l Kan neg ergerdan bij ons. In Frankrijk zijn diverse Staatsscholen met meer onderwijzers dan leerlingen. In de Vendée bijv. telt men 77 openbare ge meentescholen. die gemiddeld door 14 leen lingen bezocht worden; 14 scholen hebben heelemaal geen kinderen meer. In Ardéche zijn 50 scholen, van welke er geen meer dan 5 leerlingen telt. In de gemeente Rochpaule wandelen 4 onderwijzers leerlingloos rond en in Pontmain is een meisjesschool zonder één meisje en e^n jongensschool met één leerling maar dat is het zoontje van den onderwijzer. Toen de gemeenteraad om op heffing van deze scholen vroeg, werd haar verzoek algewezen, met de aanteekening der Regeering, dat deze beide scholen om ontbeerliik waren Zie verder Schoolnieuws biz. 3J BINNENLAND. NIEUWE HOOFDREDACTIE ..UTRECHTSCHE DAGBLAD'! In verband met een herdenkingsartikel Het herdenkingsartikel, dat het „Utr. Dagblad" dezer dagen wijdde aan wijlen Z, K. H. Prins Hendrik, was in zulk een geesti gesteld, dat het algemeen verontwaardiging wakker riep. Daarop bevatte dit blad da volgende mededeeling: „Met ingang van heden heb ik mijn ont slag genomen als hoofdredacteur. M. G van Mourik Broekman. Commissarissen hebben het ontslag vart den hoofdredacteur aanvaard en tot waar nemend hoofdredacteur benoemd de heet W. Graadt van Roggen". Het is begrijpelijk dat dit ontslag onmid dellijk in verband werd gebracht met het bovengenoemde herdenkingsartikel. In verband hiermede heeft de „Msb." zich gewend tot Prof. Dr. M. C. van Mourik Broekman, te Huis ter Heide. Deze beves- tigde, dat het ontslag wel degelijk verband 1 hield met het herdenkingsartikel. Hij had zijn ontslag genomen, toen hij zag welke gevolgen een dergelijk artikel kon hebbeik Mijnheer Pimpelmans gaat paardje rijden door G. Th. ROTMAN 13. Drie kwartier later kwam meneer Pim pelmans buiten adem thuis, zonder hoed en vol schrammen en builen. Zijn knecht Jodo- cus, die er dadelijk op uit gestuurd werd, wist den schimmel gelukkig gauw te vin den en ving hem ergens in een weiland op. Trotsch als 'n pauw maakte meneer Pimpel mans twee dagen later zijn eerste rit naar de stad. om inkoopen te doen. „Precies Najxdeon!" zei mevrouw, toen ze hem na- 14. Met de houding van een generaal hield mijnheer zijn intocht in dc stad. Maar nu begon de narigheid. Want op een plein stond een draaiorgel te spelen en de knol, die in een circus gediend had en zijn kun sten nog niet verleerd was. begon op het hooren van de bekende wijsjes dadelijk op z'n achterpooten rond te dansen, zoodat me neer Pimjrelman. alle moeite had, om zich vast te houden. (Wordt Vrijdag vervolgd). AGNES Een verhaal uit 't begin van deze eeuw (15 Agnes had moeite om al de vragen van het jonge volkje te beantwoorden, en hun grappige opmerkingen ontlokten haar meer dan eens een glimlach; maar toch streden in het diepst van haar hart weemoed cn geluk om den voorrang; alles was nog zee nieuw en vreemd voor haar, ze voelde zich slechts geheel op haar gemak, als haar ver loofde bij haar was en zij van zijn rustige liefdevolle zorg voor haar genoot- De weg viel haar echter niet lang. Aan 'den ingang van de boschlaan wachtte zij op het rijtuig en gezamenlijk begaf zich ue geheele familie naar het heuvelachtig ter rein, waar de muziektent, een geschenk van den burgemeester was geplaatst. De boschlaan, gewoonlijk zoo stil, we melde nyi van wandelaars, allen in Zondags gewaad gedost, die zich alleen, of in vroo- lijke groepjes, 'naar de muziek begaven. Vele jongens waren werkend lid van de harmonie en de verschillende familieleden, trotsch op de muzikale talenten van hun zoons, broeders of neven, vormden voor het grootste gedeelte het weinig eischende, fees telijk gestemde publiek, dat zich reeds oir, de tent had vereenigd, en dat nog voort durend aangroeide- De ruimte rondom de tent leverde een aardig gezicht od. Een van de boschwachters had er een groot aantal stoelen heengebracht en toen de familie van Lindenhof aankwam, waren er nog juist genoeg over om hun allen een zitplaats tc bezorgen. niet alleen uritstekend voor het herstel van zijn kleine patiënt zou zijn, maar dat hij ook onmogelijk zoo spoedig zijn verloofde kon missen. En toen kwam de groote vraag: hij wilde haar zoo gaarne nog vóór het einde van het jaar, als zijn Lieve vrouw zijn wo ning binnen leiden. Met Agnes was hij het over deze zaak al eens geworden op hun /an de Ling van het bosch naar Lindenhof, zouden zijn vrienden haar nu tegen het eind van November aan hem willen afstaan? Het viel hun moeilijk haar te laten gaan, maar toch geven ze ten slotte hun toestem miing, en de oude mevrouw drong er zeer op aan, dat Agnes uit haar huis zou trouwen. „Het is voor het lieve kind zooveel beter" zei zij later alleen tegen haar dochter; „haar vroegere woonplaats zou ie veel herinnerin gen opwekken, en ik wilde het bruidspaar zoo gaarne een zonnigen trouwdag bereiden." De dokter, die de gedachten zijner oude vriendin raadde, en er haar innig dankbaar voor was, ondersteunde haar plan met alle kracht, cn Agnes, die met een rustigen glimlach op het gelaat naast hem zat, luisterde stil toe, en liet hem voor haar zor gen en beschikken, zooals hij dat wenschte. Het enide \an al deze besprekingen was, dat 4e geheele familie dc laatste helft van November op Lindenhof terug zou komen, om de trouwplechtigheid hij te wonen, en met een hart vol geluk kuste de dokter zijn aanstaande vrouw, die hem tot de voordeur uitgeleide deed, en wandelde onder den hel deren sterrenhemel in den zoelen zomer avond naar huis terug. Zoo vertrokken dan eenige dagen later de heer en mevrouw van Rhenen weer naar Zonneheuvcl, terwijl Agnes en Lily op Lin denhof achterbleven. Het was er nu stil en rustig, maar beiden genoten van de dagen, die zij in bet gezelschap van mevrouw Wil son doorbrachten. Laura was niet minder in haar schik, cn hechtte zich eiken dag meer aan haar aanstaande moeder, dde het meisje reeds geheel als haar dochtertje beschouw de, en haar gaarne zooveel mogelijk bij zich had. Gewoonlijk braoht haar vader zijn avon den op Lindenhof door; 'n enkele maal wan neer zieken hem niet te veel te doen gawen, haalde hij Agnes 's middags voor een wan deling in de bosschen af. Grootmoeder was altijd bereid bij dergelijke gelegenheden de zorg voor haar kleindochtertje en haar riendinnetje op zich te nemen. Zoo gingen de drie maanden voor haar huwelijk als een gelukkige droom voor Ag nes voorbij. Zij was in het begin van Octo ber met Lily naar Zonneheuvel teruggekeerd en hoewel zij de dagelijksche bezoeken van Van Houten zeer miste, waren zijn brieven toch een bron van groot genot voor haar. Daarbij had zij natuurlijk veel te doen met het in orde brongen van haar goed, en al lerlei anidere zaken, die haar tijd zeer in be- slag namen, maar zij zeide dikwijls, dat zij nooit genoeg de liefde en de hulp, die zij in alles van het echtpaar van Rhenen on dervond, kon vvaardeeren. Lily was voor het oogenblik geheel ver zoend met het huwelijk van haar juf; de droefheid der aanstaande scheiding was op den achtergrond geschoven door de heerlijk heid van alles mee te helpen uitzoeken en bekijken. Vooral de trouwjapon, van zware, zilvergrijze zijda, een geschenk van de oude mevrouw Wilson, wekte haar bewon dering op, en zij kon den dag haast niet af wachten, dat zij Agnes daarmee gekleed zou zien. Omstreeks half November keerde de fa milie, met uitzondering der beide oudste jongens, die alleen voor den trouwdag zou den overkomen, naar Lindenhof terug, waar zij door de oude mevrouw hartelijk werden ontvangen. De bruidsdagen werden stil en huiselijk gevierd, naar dien bepaalden vvensch van het bruidspaar, dat hoewel innig gelukkig, toch te ernstig gestemd was voor groote feeste lijkheden. Dokter van Houten was zeer tevreden over zijn kleine patient, zij mocht nu reeds vijf uur per dag opzitten, en hij garf verlof, dal zij eens mocht probeer en op te staan. „Ziet ge wel", zei Laura, terwijil zij in ver rukking om haar vriendinnetje heendanste, „heb ik njet gezegd, dat mijn vader je wel beter zou maken, Lily?" De 29ste November, de dag, die voor de huwelijksvoltrekking was bepaald, brak eindelijk aan, nevelig en grauw; het scheen alsof de zon niet te voorschijn zou komen uit de donkere wolken, die als een dik gor dijn haar voor het oog bedekten. Maar juist toen de koets voorkwam, die het bruidspaar naar het gemeentehuis en de kleine dorps kerk zou brengen, baande de eerste zonne straal zich een weg door den dikken nevel en weldra was het landschap in een wazi- gen, gouden gloed gehuld. Het bleek nu, hoe algemeen bemind dok ter van Houten was. Bij het hek van den Lindenhof hadden de dorpelingen een eere- boog van sparrengroen opgericht, versierd met papieren rozen in alle kleuren, en van vele huizen in het dorp wapperde de drie kleur vroolijk in den zonneschijn. Overal stonden mensohen aan den weg geschaard, die eerst den stoet wilden zien voorbijgaan, om daarna de plechtigheid in de kerk bij te wonen. De toespraak van den burgemeester was kort, maar zeer hartelijk, en hij sloot zich dadelijk bij de vrienden van het Jonge paar aan, toen zij zich naar het bedehuis begaven om Gods zegen over hun huwelijk af te smeeken. De grijze leeraar der gemeente en een tal rijke schare wachtte hen daar op, toen Agnes in haar grijszijden kleed, met een langen sleep, waarop de tullen sluier, die aan den krans van levende, welriekende oranjebloesems bevestigd was, in sierlijke! plooien afihing, aan den arm van haar echt genoot de kerk binnentrad. Lieflijk speelde het orgel, terwijl allen hun plaats innamen in den kring. De heer van Rhenien zat naast de bruid, mevrouw Wilson had naast den bruidegom plaats genomen, en achter het bruidspaar zaten Laura en Tom, terwijl Lily in haar wagen, een weinig verder af, toch oen uit stekend gezicht op alles had. Het was een aangrijpend oogenblik, toen, na de eenvoudige, hartelijke toespraak, d© jonge man en vrouw, die beiden den ernst en de smart van het leven zoo goed hadden leeren kennen, naast elkander stonden, en de ddepe, welluidende stem van den dokter, voor allen verstaanbaar, antwoordde op de vragen van het huwelijksformulier. Fluisterend klonk het antwoord van Agnes wier tranen rijkelijk vloeiden, maar toen zij naast haar echtgenoot neergeknield, zijn hartelijken handdruk voelde, kreeg zij spoedig haar zelfibeheersohing terug. Kleine Laura in haar wit kleedje me? roze lint, dronk met haar groote, wijd geopende oogen, al de plechtige heerlijkheid van hetgeen haar omringde in. Toen zij Agnes zag schreien, kwamen ook bij haar de waterlanders bijna te voorschijn, maar toen allen zich na de plechtigheid in de consistoriekamer vereenigd hadden, en da dokter zijn kind naar zijn vrouw bracht dia haar dochtertje met moederlijke liefde en teederheid in de armen sloot en hartelijk kuste, toen was er geen gelukkiger meisje op de wereld dan Laura, en er was niemand onder de aanwezigen, die geen bede in het: hart had voor het geluk van deze drie, d'e heden zoo nauw aan elkander verbonden wyen. EINDE.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 8